Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jul 2019 - 10:26:02
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Hayvanlar Alemi 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 12
Author Topic: Hayvanlar Alemi  (Read 44464 times)
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #15 on: 22 Oct 2002 - 23:43:36 »

Bugunden sonra bir karar aldim ve burda topic'imizin de bana esin kaynagi olmasi dolayisiyla sizlere elimden geldigince bana tuhaf gelen ve cekici yonlerini sizlerle paylasmak istedigim hayvanlari yazicam..Aslinda topic olarak amac buydu ama ben bole bishey deme ihtiyaci hissettim niyeyse yine..:) aha ishte ilk ornegimiz..

Bugunki hayvanimiz Tazı hayvanı .. Kendisini hepiniz filmlerde, belgesellerde, kopek yarislarinda illaki gormushsunuzdur, hani o uzun bacakli, ufak at modeli kopekler varya en genel haliyle onlar ishte. Hos o sadece Afghan Hound ornegi ama diger akrabalarida karakter olarak benzer.Bassenji, Whippet, Saluki, Pharaoh Hound, Petit Basset, Norwegian Elkhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhound, Ibizan hound, Harrier, Greyhound, English Foxhound, Dacshund, Coonhound, Borzoi, Bloodhound Basset Hound, Beagle ve Afghan Hound kendi cinsinin bilinen uyeleri olmakla beraber bu hayvanin Ingiltere orjinli ve tarihi 13. yy. baslarina kadar dayandigi tahmin edilmektedir..

Tazilardan bahsedebilmek icin once onlari anlayabilmek gerekir, bu asil hayvanlar orta caglara dayanan tarihleri boyunca her zaman kendileri gibi asil insanlarin arasinda yer bulmuslardir, gerek av gerek spor gerekse sus sifatiyla cok isimlerini duyurmush olsalarda gunumuze gelen ve hatta gunumuzdeki en onemli faaliyetleri Afghan Hound cinsleri'nin kopek yarislarindaki hakimiyetleri dolayisiyladir..70-75 cm'yi bulan omuz yuksekligiyle 25-30 kg'yi gecmeyen ideal kilolariyla ve dogustan gelen Avcilik yetenekleriyle bu hayvanlar sanki kosmak, kovalamak, bir nevi spor yapmak icin yaratilmis izlenimi vermektedirler. Ayrica yuksek aktivitedeki bu kopek ayni zamanda sahibine karsi koruyucu, ortanin ustunde zeki, kolayca egitilebilen, cocuklarla iyi gecinen, cesur, inatci ve kisilik sahibi bir hayvandir.

Bugunluk dersimiz burda sona eriyor, bir baska dersimizde tekrar bulusmakuzere hoscakalin, esenkalin :)

Batug Member Since 2002
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

4 touchdown one game Polk High -- all city

View Profile WWW
« Reply #16 on: 23 Oct 2002 - 01:17:46 »

walla haywanlar aleminden izledigim we hosuma giden bi enstanteneyi aktarmak istiyorum.bi fil sürüsü yollarina kaptirdiklari gibi dewam ediolar.neyse bastaki fil bi anda duruo.karsisinda saglam bi kobra kaldirmis kafayi tislayip duruo.fil de lan sen bende .assak mi geçion der gibisinden bunun üstünden geçmeye yeltenio.kobra fil adimi atar atmaz bi sokuo bacagindan.fil bi anda nooldugunu sasirio.yaa fildeki deri kösele gibi oldugundan file koymuo tabii ama kobra nin cesaretimi yoksa filin göbek adinin yusuf(joseph) oldugundanmi aynen yolun yan tarafindan dolasip geçio.walla takdir we tereddütlerimi bildirdim(ne demekse)

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #17 on: 25 Oct 2002 - 23:16:54 »

Bunlari Biliyor muydunuz ?

Atlarin kalp atislarinin dakikada 60 ile 240 arasinda degisebildigini biliyor muydunuz?

180 çeşidi olan ağaçkakanların, dala iki defa vurarak birbirleriyle haberleştiğini biliyor muydunuz?

ABD'de bulunan bir ağustosböceği türünün larva gelişimi 17 yıl sürüyor.

750 türü olan bir akrep'in 1 yıl boyunca hiç bir şey yemeden durabildiğini biliyormuydunuz.

Genç bir karasinek saniyede 150 defa kanat çırpar. Albatros ise 1 saatte sadece 1 defa...

Tedavide kullanılan adrenalin'in, atların böbrek üstü bezlerinden yapıldığını biliyormuydunuz.

30 metre boyunda ve 150 ton ağırlığındaki bir mavi balina ortalama 300-400 yıl yaşar. Bugün hiçbir hayvan bu yaşa ulaşamaz.

Balıkların hafızası 14 saniyedir. Bu yüzden en küçük akvaryumlar onlara okyanus gibi gelir.

Bir hamamböceği kafası koptuktan sonra 9 gün yaşayabilir.

Dünyada kişi başına düşen karınca sayısı 1 milyondur.

Kutup ayılarının solak olduğunu biliyormuydunuz.

Bir devekuşunun gözü beyninden büyüktür.

Sümüklüböceklerin dört tane burnu vardır.

İngiltere'de bütün kuğular kraliçenin malıdır.

Batug Member Since 2002
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #18 on: 26 Oct 2002 - 01:06:44 »

walla uzun yasama olayinda kaplumbagalarin özellikle de caretta caretta (su kaplumbagalari) larin 200 yil kadar yasadigini hatirliom.yanlisim warsa düzeltin

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #19 on: 26 Oct 2002 - 14:17:09 »

Caretta Caretta'ları pek bilmiyorum ama Avustralya civarlarındaki bir adadaki dev kaplumbağaların (hatta tv çekimlerinde çoluk çocuk kaplumbağanın üstüne oturur, işkenceci herifler) 150-180 yıl yaşadığını duymuştum.
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #20 on: 26 Oct 2002 - 19:03:07 »

Bazi tur kaplumbagalarin 200 kusur sene yasadigi dogru, bu uzun omurlu kaplumbagalarin cogu su kaplumbagasi aslinda ama yaslari ilerleyince malum ihtiyariliktan eskisi kadar yuzemiyolar felan sonra kaliyolar ole karada coluk cocugun maskarasi felan oluyolar veya hayvanat bahcelerine goturuluyolar ne kadar kotuki..Laf aramizda koyu bir dogal hayatin korunmasi taraftariyimdir...

Batug Member Since 2002
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #21 on: 28 Oct 2002 - 16:15:31 »

Ewt arkadaşlar zun zamandır foruma uğramadığım için pek bişi yazamadım aha yazıyorum.
Şimdi Wolver arkadaşımızın dediği doğru. Biraz konuyu televoleye çekmişiniz ama burada gördüğünüz değişik şeyleri yazın demek istemiştim. Benim bisürü var yazacağım ilerde.

Şimdi bir sene evvel belgeselde izledim. Böle kuşların kurt avlama olayıyla ilgiliydi. Kuşlar ulaşamadıkları kurtları nasıl avlıyorlardı? Karga yerden aldığı bir dal parçasını yaşlı bir ağaç arasına sokuyor. Sürekli o kovuğu dürtüyor. sonunda rahatsız edilip dayanamayan kurt dalı ısırıyor. Kargada çıkarıp yiyor. Yani bu karganın çıkardığı kurt insanın baş parmağı kadar kalın ve ağzında kancaları var. Yani epey büyük bişey.
Başka kücük bir kuş bir ağaçtan diken koparıyor. Ağacın içine sokup kurda batırıyor çıkarıp öyle yiyor. Ne zeki hayvanlar yav ehe Grin

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #22 on: 29 Oct 2002 - 16:33:27 »

Yok aslında korktuğundan değilde sırtlanlar çete halinde gezip öyle saldırdıkları için tırsıyorlar. Yoksa birebirde yemez aslana ehe Grin

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #23 on: 1 Nov 2002 - 19:35:49 »

Bu yunusları ben gusel sevimli bilirdim meğerse arkadaşlar avlanma dışında zevkine olduren ender hayvanlardan birisiymiş. Oldukça saldırgan olabiliyorlarmış. Bunlara kendi turleride dahil olmak uzere hayvanları taciz ediyolarmış

HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #24 on: 1 Nov 2002 - 20:51:58 »

heralde olm sen hepsini flipper mi saniodun  Grin

Reflector
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #25 on: 2 Nov 2002 - 19:07:15 »

eheeh ulan dizidede kıl olurdum fliper fliper diye. fliper gel fliper tut fliper yardım çağır fliper yüz one lan ole  Grin

Bakın bunuda yeni okudum. Kuzgunlar (karga işte) kuraklık mevsiminde (bir çölde) su bulmak için oyuk bir ağacın içine taş atıyorlar. Atıyorlar atıyorlar sonunda ağacın dibindeki su yukarı çıkıyor içiyorlar. Kitapta ayrıyetten şöle yazıyor. Pekiii kuşlara bu işi kim öğretti? İlginç bir kitaba benziyor

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #26 on: 7 Nov 2002 - 17:00:28 »

Dun izledim trt de bir belgesel bişey dikkatimi çekti. Adam yani bilimadamı şili dağlarında iki kıçı kırık pumayı takip edebilmek için o bolgede iki sene yaşamış. Bu seneler sadece bir belgesel oluşturuyor. Ulan adam ömrünü mesleğe vermiş beah. O ayazda karda kışta mal gibi sabit bir noktada pumanın kendisine alışmasını bekliyor. Pumada altı ay civarında alışıyor buna. Zor bilimadamı olmak zoorr

piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #27 on: 7 Nov 2002 - 18:37:22 »

Benim hayran olduğum bir hayvan var oda Köpekbalığı özellikle de Büyükbeyaz

Evrim açısından okadar kusurusuz ki milyonlarca yıldır nerdeyse hiç değişmeden günümüze gelmiş. Memeli olmamasına rağmen sıcakkanlı bir hayvan ve memeliler gibi doğurarak çoğalıyor. Kendi başına bir tür sayılabilir.

Form a Fuckin\\\' Wall
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #28 on: 8 Nov 2002 - 01:16:16 »

köpekbaliklari gerçektende tutku.bunlara daha yakin olup elleriyle beslemek için yapilan turistik tekne gezileri için bayaa bi yürek lazim walla.her an el kol gitme tehlikesi war.

Reflector
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #29 on: 8 Nov 2002 - 21:06:27 »

İşte sevimli hayvanımız da böyle bişey

Ömrünü büyük beyazları araştırmaya adamış bir karı koca bilim adamını konu alan bir belgesel izledim. Kadın bir dişi büyük beyazı eliyle besliyor sonra da balık kafasını tekneye yaslıyor kadında kedi yavrusu okşar gibi vatandaşın kafasını okşuyor. Ohaa demiştim.

Form a Fuckin\\\' Wall
Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 12
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Hayvanlar Alemi « previous next »
    Jump to: