Welcome, Guest. Please login or register.
5 Mar 2021 - 16:54:14
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 18 19 20 [21]
Author Topic: İş  (Read 100227 times)
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.909


Iker Casillas


View Profile WWW
« Reply #300 on: 1 Aug 2017 - 13:35:22 »

Memlekete geri dönüş yaptım ve Bugün itibari işe ICBC Bursa Şubesinde çalışmaya başladım .
Bursa daki ve bursaya gelen arkadaşları beklerim
Logged

Son Turnuva Şampiyonu
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #301 on: 5 Aug 2017 - 23:35:09 »Başarılar.
« Last Edit: 5 Aug 2017 - 23:37:46 by Cordoba » Logged
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member
*****
Offline Offline

Posts: 8.152

4 touchdown one game Polk High -- all city


View Profile WWW
« Reply #302 on: 14 Aug 2017 - 13:19:45 »

Memlekete geri dönüş yaptım ve Bugün itibari işe ICBC Bursa Şubesinde çalışmaya başladım .
Bursa daki ve bursaya gelen arkadaşları beklerim


Ooo hayırlı olsun Gökhan, başarıların devamı dileğiyle...
Logged


Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #303 on: 28 Jul 2018 - 17:13:54 »

SGK ilk girişi 1993 yılı içinde (yasa artık hangi gün çıkarsa o günü) ve öncesi olup, emekli olamayan çalışanları ilgilendiren mutlu bir haber. Dilerim bu iş olur.


Kaynak: http://m.memurlarahaber.com/haber/emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-yeni-kanun-teklifi-verildi-21047.htm

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- "31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

''GEÇİCİ MADDE 70-    8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu Kanun ile mülga sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre, emeklilik için gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlamayanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 3 ay içinde Kanuna yazılı olarak başvuranlara yaşlılık aylığı bağlanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.''

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 (Yani demek istiyor ki; Yasa çıktığı gün ve öncesinde şartları yerine getiren hak eder. Diyelim ki 1 Kasımda çıktı. 2 kasımda şartları tamamlayan yaşa takılmaya devam edecek ve yeni bir düzenleme yapılana kadar yaşını bekleyecek. Yayımlandıktan 3 ay sonra bu geçici madde hükümsüz olacak)X.X.1993-08.09.1999 arası girişliler de yaşa takılmaya devam edecek. Onlar da bir dahaki düzenlemeye girer.

Bu sitede yukarıda yazılı yasadan yaralanacak kişi sayısı tek elin parmağını ancak geçer. Ben, Batuğ, Selim, Ö.Menemencioğlu, PistOnur, Özgürr, Riversking gibi.  Ama ben yine de bilgilendireyim. Belki ileride siz de 60ı beklemekten kurtulursunuz.

Şimdi size bunlar masal geliyor." Ne diyo bu " diyorsunuz.  Nasıl olsa şu zaman için işiniz gücünüz, maaşınız, geliriniz, Avrupa'da fellik fellik gezecek, topluca Dünya Kupasına gidecek paranız var. Linkedin'de bazılarınızı görüyorum. Takdir de ediyorum. Gayet güzel giden işleriniz var. Ama, dilerim olmaz ama, 40 yaşından sonra beklenmedik anda işsiz kaldığınızda 1000 TL emekli maaşını arayacaksınız. Çünkü işverenler size iş vermeyecek. 657 de değilseniz perişanları oynayacaksınız. İsterseniz mesleğinizin haşa allahı olun, miadınız tükenmiş olacak. Gördüğünüzden geri kalabileceksiniz. 50 yaşında el kapısında 35 yaşındaki patrondan iş dilenme ihtimalinizi gözünüzde canlandırın. 1980 ve sonrası doğanlar şanssız nesil. 55 yaşında bile iş aramak zorunda kalacak.

YK üyesi, CEO veya üst düzey aranan bir koordinatör değilseniz başvurunuza bakmıyorlar hiç. Kapılar suratınıza kapanmıyor bile. Çünkü o kapıya çağıran bile olmuyor. "Ne var kendimi ıspatladıktan sonra, kendimi gösterdikten sonra neden olmasın" diyeceksiniz. Kendinizi gösterecek, kanıtlayacak bir işyeriniz olmayacağından , bu dediğiniz de olmayacak. Ben geçen yıl birinin yönlendirmesi ile girdiğim bir şirket grubundan saati saatine 1 hafta sonra , tuşa dahi dokunamadan geri çıkarıldım. 46 yaşında biri oranın insan kaynakları işlerinin yoğunluğuna uyum sağlayamazmışmışmış. Halbuki bilgimle hepsinin donunu parmağımda çalkalar, duvara yapıştırırım.

1983 ve öncesi doğumlulara ve haliyle iş hayatında tehlike çanları çalmaya başlayan forum ahalisine uyarıdır. Öz güveniniz tükeniyor. Daldan dala atlama dönemi de bitiyor. O yüzden, işin özeti ya kamuya kapağı atın ya da işinizi kurun. Bağımlı çalışacaksanız da senelerce çalışacağınız bir yere sabitlenmeye bakın. Maceraya da girmeyin. CV'lerinizin önemi olmayacak bir süre sonra. Bakmayacaklar bile. Anca kağıt toplayıcılara sermaye olur.

Bu arada şunu da hatırlatayım. Stajda sigortalandıysanız, bu başlangıçtan sayılmıyor.

Bu konularda sorusu olana cevap verebilirim.
 
« Last Edit: 19 Jan 2019 - 02:26:28 by Cordoba » Logged
riversking
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3.069


twitter.com/EkiciHakan


View Profile
« Reply #304 on: 1 Aug 2018 - 12:21:32 »

Maalesef gerçekler böyle. Benim de 2 sene sonra yaş da doluyor. Ama çocuklar daha küçük çalışmak şart. Emekli olup çalışma hayali de maalesef işverenin o andaki ruh haline göre değişiyor.

Vazgeçilmez diye bir şey de yok harbiden, kağıttaki yaşı gören fiziki duruma, bilgiye vs bakmıyor. Tabi bazen şans bazen de tanıdık, dayı vs durumları ile orta yaş ve üstü de işe alınıyor ama çok sık rastlanmıyor elbette.
Logged

Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #305 on: 2 Aug 2018 - 02:10:49 »

Benim de 2 sene sonra yaş da doluyor. Ama çocuklar daha küçük çalışmak şart.

Ben de 7 yıl 9 ay takıldım. 6 yıl 2 ay kaldı. Yasa çıkarsa yaklaşık 6 yılı kurtaracam.

Yalnız yasa taslağında, yasa yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde başvuru yapılması isteniyor. O yüzden işyeri ile anlaşıp, emekli olarak çalışmaya devam etmelisin. Eğer o 3 aylık başvuru süresi kaçarsa , takılmaya devam.

Benim şu an resmiyette bir işim yok. Bir mali müşavir bürosuna dışarıdan destek veriyorum. Yalova'daki bir firmanın muhasebesini başka bir mali müşavir adına takip ediyorum. Birkaç da apartman defterim var. Böyle 3-5 derken bişeyler topluyorum. Maalesef ki 40+ yaştaki kişiler de böyle el altı kaçamak işlerde idare etmek zorunda. 2 yıldan fazladır da prim ödemiyorum, çünkü primim dolduğundan ödedikçe maaş düşecek. Evli olmadığım için avantajım evlilere göre daha fazla tabi.
« Last Edit: 2 Aug 2018 - 02:24:24 by Cordoba » Logged
riversking
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3.069


twitter.com/EkiciHakan


View Profile
« Reply #306 on: 2 Aug 2018 - 13:54:55 »

İş yeri ile anlaşıp emekli devam etmek konusu patronun inisiyatifinde olunca endişe ediyor insan haliyle. Evli ve çocuklu olmak çok bağlayıcı bir durum, elbette bekar olmak çok rahat değildir ama evlilik, çocuk her konuda bağlıyor. Oturduğun mahalleyi değiştirmek bile bazen çok sıkıntı doğurabiliyor.

Prim dolduğu için hali hazırda (yaştan dolayı) çalışanın muhtemel emekli maaşının düşmesi de aklıma hiç yatmayan saçma bir uygulama. Bizzat görmedim ama söyleyeni çok duydum.
Logged

Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #307 on: 9 Jan 2019 - 11:35:16 »

ŞİRKET TASFİYE SÜRECİNDE YAPILACAK İŞLEMLER


Muhasebesel ve finansal engellerin kalktığını var sayarak yazıyorum.

TASFİYE BAŞLANGICI:
Tasfiye başlangıcı kararı ile ilgili örnekler ATO (*) Sitesinde mevcuttur. Karar alınırken Tasfiye Memuru ataması da yapılması gerekiyor.
Mevcut müdür/müdürler tasfiye memuru olabilir.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM (**)'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı (Kayıpsa dilekçe yazılacak),

Noter Onaylı Karar (Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı).

Karara tasfiye adresi, tasfiye memuru da yazılacak.

Tasfiye Unvanı Altında Tasfiye Memuru İçin Müdürlükce Düzenlenmiş Tescil Talepnamesi (Tasfiye Memuru bizzat orada olacak. Eskiden noterde yapılırdı. Şimdi TSM'de yapılıyor),

Tasfiyeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlan Metni. (Örneği ATO sitesinde var)

Durumu Kanıtlayan Belge (Bizde hem şirketin süresi dolmuştu, hem de gayri faal olduğu gelir tabloları ile kanıtlanmıştı.)

Evraklar tamamsa, memur vezneye yönlendiriyor. 1000 in altında maliyet çıkmaz.

Maliye veznesi kalktı. Artık tüm harçlar Muhasebeye yatıyor. Tedarikli gelmekte fayda var. Sadece nakit yatıyor. (Kredi kartı, aidat ödeme ve üyelik belgesi vb alırken var sadece.)

Ödeme yapıldıktan sonra makbuzun aslı memura veriliyor. Alt suret mükellefte kalıyor.

Onaydan sonra gidip tastiknamenin alınması gerekiyor. (Onay, aynı gün olmayabilir)

Bu işlemi sabah yapmak lazım. Çünkü onaylandığı gün noterden defter onaylatmak gerekiyor. (Benim başıma geldi. Akşamüstü 5 de onay mesajı geldi. Mecburen 1 gün geç onaylattım. İkinci derece usulsüzlüğü var yakalanırsa)

Ticaret Sicil Gazetesinde Tasfiye Kararı ve Alacaklara Çağrı'nın ilk ilanı beraber çıkar. 7 gün sonra ikinci, 7 gün sonra üçüncü ilan çıkar.

Üçüncü ilanın çıktığı tarihte 6 aylık süreç başlar.

Gazete çıktıktan hemen sonra Vergi Dairesi'ne durum bildirilir. Vergi no değişmiyor. Sadece unvanı değiştiriyorlar.

İlgili VD , Tasfiye Memuru'nun ayrıca imza sirküsünü isteyebilir. (Kavaklıdere VD, aynı kişinin yetkileri devam ettiği için istemedi. Başka VD,  neyi nasıl uyguluyor, gidince öğrenililiyor)

Vergi Dairesi onayından itibaren, takip eden 4. ayın 25 ine kadar Tasfiye Başlangıcı Kurumlar Vergisi verilecek.  Ayrıca tasfiye öncesi işlemlerin Geçici Vergisi de olması gereken zamanda verilecek. Kurumları verirken Geçici ile ilgili bir mesaj çıkacaktır. Rutin bir mesajmış. Onay verilebiliyor.

E-Beyannamede kıst dönem seçiliyor. Tarih olarak da tasfiye başlangıcından 1 gün öncesi yazılıyor.

KDV ve Muhtasar, tasfiye öncesi ve sonrası diye bölünmüyor. Ay/Dönem bütünlüğü bozulmuyor.

Tasfiye döneminde geçici vergi beyannamesi verilmiyor.

Tasfiye başlangıcı yılı 1. Tasfiye Dönemi olacak. Yıl atlarsa 2. tasfiye dönemi de olacak. Ocak ayında defter hemen yazılırsa ara tastik yapılabilir.

Tasfiye öncesi dönemin, kapanış tastiğini yapmakta fayda var (ben yaptım).

Muhasebe, yıl kapatır gibi kapatılıyor. Aynı takvim yılı içerisinde olsa da tasfiye öncesi ve sonrası ayrı mali dönemler olduğundan kapanış-açılış yapılıyor. Geçmiş yıl K/Z da ayrı oluyor. (aynı yıl için iki defa Kurumlar Vergisi veriliyor)

ATO , tasfiye halindeyken aidat tahakkuk etmiyor. Ama tasfiye öncesi dönemde kar olursa munzam aidat tahakkuk edebilirler.


TASFİYE KAPANIŞI:


Alacaklılara üçüncü ilandan 6 ay sonra kapanış işlemleri yapılabilir.

Tasfiye kapanışı kararı ile ilgili örnekler ATO sitesinde mevcut.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı,

Noter Onaylı Karar
(Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı). Örneği ATO sitesine mevcut

Aleyhte dava olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Firmanın şubesinin olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Son kesin bilanço. ( İlk tasfiye dönemi ve 2. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak. Aynı yıl içinde tamamlanırsa tasfiye öncesi ve 1. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak.  Tasfiye sonu cari dönem sütununda değerlerin hepsi 0 (sıfır) olacak).

Ne olur ne olmaz diye alacaklılara ilanların 3'ünü de yanına almakta fayda var.

Tasfiye kapanışı gazetesi yayımından hemen sonra, Tasfiye Memuru Vergi Dairesine gidip kapanış verecek. Sicil servisine kapanış gazetesi verilecek (dilekçe ekine konacak). Onlar da yoklama çıkaracak.

Dosya Memuruna ise kullanılmamış faturalar ve varsa irsaliye, gider pusulası vb. teslim edilecek. Kullanılmış son belgeleri görecekler (arada boş numara var mı görmek için).  Memur, boş faturaları vb. tutanakla teslim alacak ve imha edecek. Doluları geri verecek.

Vergi dairesi kapanış tarihinden 30 gün içinde tasfiye Kurumlar E-beyannamesi verilecek. KDV ve Muhtasar ise normal zamanlarında verilecek.

Kurumları verirken , cari dönem bilançosu da sıfır olacak. Ama BDP sistemi sıfır toplamını kabul etmediğinden, ortaklarla ilgili satırlara 0,01 yazmak gerekiyor.

Gelir tablosu sıfır değil. Normal Kurumlar Vergisi Beyanında ne yapılıyorsa o yapılacak.

Tasfiye sonu muhasebesi, Net K/Z aşamasına kadar, normal yılı kapatmakla aynı. Sonra borçlu hesaplar 131'e , alacaklı hesaplar 331'e devir yapılır. Kapanış fişinde 131-331 karşılıklı kapatılır ve muhasebe sıfırlanır.

Beyannameler verilip, ödemeler de yapıldıktan sonra süreç tamamlanmış olacak. Yasal zaman aşımları beklenecek.

Not: Bu yazdıklarım şu an için geçerlidir. İleride doğacak değişiklikler ve/veya vergi dairelerinin uygulama farkları hariçtir.

(*) ATO: Ankara Ticaret Odası'dır. Genel olarak tüm ticaret odaları algılanmalıdır.

(**) TSM: Ticaret Sicil Memurluğu

Kaynak: BenLogged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #308 on: 2 Mar 2019 - 19:51:14 »

ALT İŞVERENLİK (TAŞERON) SGK DOSYASI İŞLEMLERİ VE SORUMLULUKLARI

Gerçek veya tüzel kişi olsun, emrinde işçi çalıştıran her kişi ve kuruluş, çalıştırdığı kişinin sosyal güvenliğinden sorumludur. Taşeron olarak bilinen alt işverenler de bu hükme tabidir. Alt işverenler, öncelikle kendi merkez adresinin bağlı olduğu sosyal güvenlik biriminden kendi işyeri dosyasını açtırmalıdır. Ana dosyası olmayan işveren (merkezde çalışan olsun olmasın fark etmez) , başka şirketinkurumun alt işvereni olamaz. Çünkü alt işverenler, hizmet verdiği üst işverenin sicil numarası üzerinden işlem görür.

Alt işveren olarak SGK şifresi almak ve dosya açmak için öncelikle üst işveren ile yapılmış bir sözleşme olmalıdır. Üst işveren kendi dosya numarası ile aynı olacak ama farklı bir ek no ile alt işveren için dosya açacaktır. Alt işveren, üst işveren emrinde çalıştıracağı personelini, bu dosyada kayıt altına alır. Alt işverenin personeli, hizmet verilen yerde, üst işverenin personeli ile aynı sorumluluklara sahiptir ve üst işyerinin personeli ile eşdeğerdir. Farklı olarak SGK ve maaş yönünden alt işverene bağlanır.

Üst işveren, alt personelin maaşlarının düzenli olarak ödendiğinin, SGK bildirimlerinin zamanında ve doğru olarak yapıldığının ve primlerin ödendiğinin takibi ile mesuldur. Genel uygulamada prim borcu olan alt işverene yapılacak hakediş ödemesi de gecikebilmektedir. Üst işveren, alt işverenden tamamen sorumludur. İşçileri kendi işçisi ile eşdeğerdir. Hatta kamu hakedişlerinde, alt işverenin SGK borcu varsa, üst işveren de hakediş alamayabilir.  Bu yüzden bir çok üst işveren, alt işverenin SGK borcunu üstlenip, cari hesabından düşmektedir.  

Alt işveren, her ay düzenli olarak SGK bildirgesi, Hizmet Listesi, Ödeme belgesi ve maaş bordrolarının alt işçiye ödendiğine dair imza föyünü üst işverinine sunmalıdır. İşçi giriş ve çıkışlarını da ivedilikle bildirmelidir. Geçmiş yıllarda alt işveren suistimalleri çok fazla görüldüğünden bir takım yönetmeliklerle alt işveren kontrolü sıkıya alınmıştır.

İş bitimlerinde alt taşeron dosyaları ile birlikte alt işyerinin (hizmet verilen yerdeki) bağlı olduğu SGK müdürlüğüne başvurur. Dosya memuru, ceza, eksik bildirim vb. durumu kontrol eder.  SGK dosya memuru sorun yoksa matbu bir formu elektronik veya klasik yollarla üst işverene gönderir. Üst işveren, işin başlama, bitiş vb. bilgileri doldurarak SGK'ya yollar. SGK memuru ilişiksiz yazısını üst işverene gönderir, talep olursa bir kopyasını da alt işverene verir ve dosya kapanır.

Kaynak: Ben
« Last Edit: 2 Mar 2019 - 19:51:50 by Cordoba » Logged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #309 on: 29 Mar 2019 - 23:59:04 »

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken muhtasar, damga vergisi, katma değer vergisi, kurumlar vergisi, yıllık gelir vergisi ve geçici vergi beyannamelerinin verilme süreleri tek seferde ödenen vergilerde ödeme süresinin, taksitle ödenen vergilerde ise ilk taksit ödeme süresinin son günü bitimine kadar uzatılmış oldu.

Kendilerine özel hesap dönemi tayin edilen mükelleflerin beyanname verme süreleri de bu esaslar dahilinde ödeme süresinin son gününe kadar uzayacak.

Yeni düzenlemeye göre, beyanname türleri itibarıyla beyanname verme ve ödeme süreleri aşağıdaki gibi olacak:
Muhasebecilerin, her ay maliyeye süre uzatımı için yalvarmasına gerek kalmadı.
Logged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #310 on: 27 May 2019 - 15:00:06 »

LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ

Limited şirket kurmak, geçen yıl çıkan uygulamalar sayesinde kolaylaştı. Artık eskisi gibi önden yapılan işler kalktı.  Notere gitmek, sözleşme yapmak, sermaye parası yatırmak, Rekabet Kurumu payı ödeme, defter numaralatma gibi işler artık önden yapılmıyor. Hatta işlem sonrası, sicil gazetesi ilanına, vergi dairesine de gidilmiyor.

Ticaret Sicil Memurluğuna gitmeden önce, dijital ortamda herşeyiniz tamamsa, gereken iki belge, ortakların kimlik fotokopisi  ve 2-3 tane fotoğraf olacak.

MERSİS sisteminde Ltd.Şti kuruluşu bilgileri girilir. Şirket tek kişilik mi  çok kişilik mi o seçilir. Butonları farklı çünkü.

MERSİS'e Şirket unvanı, SÖZLEŞME,  adres bilgileri, NACE kodları, ortakların bilgileri, yetkili bilgileri ve diğer gerekli bilgiler eksiksiz girilir. Emin olduktan sonra başvuru onaya gönderilir. Başvuru için randevu alınır.

Şirket ortakları, şirket sözleşmesini  Ticaret Sicil Memurluğunda huzurda imzalar (ortaklar veya vekilleri müdürlüğe gelmek zorunda). Memurun yönlendirmesine göre gerekli ücretler yatırılır. Sadece NAKİT geçer.  

Ücret yatırıldıktan sonra işlem tamamlanmıştır. Makbuzu gören memur bu defa ticaret odasına yönlendiriyor. Burada oda kaydı yapılıyor, oda kayıt belgesi ve levha o anda teslim ediliyor.

Mali defterler de Ticaret Odası tarafından yapılıyor. Ertesi günü gidip almak yeterli oluyor.

Ticaret Sicil gazetesine ilan doğrudan gidiyor. Vergi Dairesine yoklama da otomatik gidiyor. Vergi yoklama memurları 1-2 gün içinde şirkete gelip yoklamayı tamamlıyor.

Yoklamadan sonra, eğer işyeri kira ise, VD'ne sözleşme götürülüp kira damga vergisi hesaplatırılıyor ve ödemesi yapılıyor.

Gazete çıktıktan sonra, Şirket yetkilileri imza sirküsü için notere gidiyor.

Görüldüğü üzere MERSİS girişleri eksiksiz ise,  ortakların kendisi, kimlik fotokopisi  ve 2-3 foto ile Ticaret Sicil Memurluğuna gidip 15 dakikada şirketi kuruyorlar.

Maliyet şu an için en fazla 1400 TL dir.Kaynak: Ben
« Last Edit: 1 Jul 2019 - 21:21:17 by Cordoba » Logged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #311 on: 12 Sep 2019 - 17:18:59 »

EYT heyetinin, geçen hafta Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı görüşme kulisleri hareketlendirdi. 8 Eylül Pazar günü Ankara’da miting yapan EYT'ler, CB Sosyal Politikalar Kurulu Bşkv Vedat Bilgin ile Çankaya Köşkü’nde görüştü.

EYT'liler, mağdurların sorunlarını ve taleplerini aktardı. Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla EYT sorununun çözümü konusunda bir çalışma başlatıldığının kendilerine açıklandığını kaydeden heyet üyeleri, sosyal medyadan yapılan paylaşımda, “Vedat Bilgin, konuyu bizzat Cumhurbaşkanımızın kendilerine yönlendirdiğini aktardı. Cumhurbaşkanımız, ‘Bunun aşamaları nedir, nasıl çözülür, maliyeti nedir?’ gibi bir çalışma istemiş. Kendisi de görüşmemize ilişkin Cumhurbaşkanımıza bilgi verecek” ifadelerini kullandı.Hadi bakalım, hükümet işe ciddi el attı bu defa.
Logged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #312 on: 29 Sep 2019 - 22:50:51 »

EYT'DE FİNLANDİYA VE ALMANYA MODELİ NEDİR

Emekliliğine birkaç yıl kalanlara, "Alacağınız maaş her yıl için yüzde 2 eksik olacak. Kabul ederseniz emekli olun" deniliyor.

Yani emekliliğine 2 yıl kalan yüzde 4, 3 yıl kalan yüzde 6 daha az maaşa razı oluyor.Kendimden örnek vermek gerekirse; Şu anda 5 yılım var. Farz edelim yeni yılda bu modelle emekliliği kabul ettim. Eylül 2024'de yaş şartı doluyor.

Buna göre; 2020 eylüle kadar %10 , 2021 eylüle kadar %8 , 2022 eylüle kadar %6, 2023 eylüle kadar %4 , 2024 eylüle kadar %2, 2024 ekim ve sonrası %0 kesinti ile maaş alacam.

5 yıl hiç gelmemektense bu şekilde gelmesini tercih ederim.

Logged
Cordoba
Newbie
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 141


View Profile
« Reply #313 on: 29 Sep 2019 - 23:20:37 »

EYT için 3 seçenek masada


Birinci seçeneğin akla mantığa uygunluğu yok . O yüzden yazmıyorum.

İkinci seçeneğe göre ise;
 

- Çalışma Hizmetini tamamlamış olmak. Yani, 4/A (eski SSK)´da 5,000 gün ile 5,975 gün arası ilk girişe göre prim gün sayısını tamamlamak.
 
- Çalışma Süresini tamamlamış olmak, yani ilk giriş tarihinin üzerinden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yılın geçmiş olması. (18 yaş altında başlayanlar için bu süre, 18.ci yaşgünü olduğu gün başlar)
 
- Haliyle kadınlarda 38 ve üstü yaş, erkeklerde ise 43 ve üstü yaş arasında bulunmak.
 
Bu 3 şartı yerine getiren emekli olabilecek. 2019 yılında bu teklif kabul edilirse, yaş haddi hariç dediği için diğer 2 şartı yerine getirmek açısından bakıldığında 4/A (SSK) için prim sayısının tamamlanmış olması gerekecek.

Ancak erkek çalışanlardan 1994 yılından sonra ilk defa çalışmaya başlayanlar çalışma süresi açısından faydalanamamış olacaktır. Çünkü Yasa 31.12.1994 de yürürlüğe girerse, o gün 01.01.1995 girişliler , bir gün farkla 25 yılı tamamlamamış olacaklarından, yasadan yararlanamayacak. Sigortasız çalıştırma furyasının yaşandığı 90'lı yıllarda, yılın son aylarında giriş yapılmaz, yeni yıla bırakılırdı. Fiilen 1993, 1994 yıllarında işyerine başlayıp, girişi 1995 e kalan çok kişi var. O yıllarda haklar şimdiki gibi değildi.

Fakat tekliflerin geçerlilik süresi incelendiğinde üç ay yada altı ay yürürlükte kalmasının öngörüldüğü dikkat çekiyor. Yani yasa çıktı, potaya girdim istediğim zaman başvururum diye birşey yok. Hizmet süresi dolduğu halde prim eksiği olanlar da bundan yararlanamayacak. Askerlik borçlanması sıkıntıya çare olacak. Bunun için de süre en fazla 6 ay  


Üçüncü seçenek ise en ballı kaymaklısı;

08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayan herkesin kadın ya da erkek çalışan ayrımı yapılmadan,  25 yıllık hizmet süresi ve 5,000 günlük prim ile emekli olması gerçekleşebilecek, böylelikle EYT kabul edilen herkesi kapsamış olacaktır.

Benim için ikinci yöntem "yetmez ama evet".

(Yazdıklarım sadece 4/A (SSK) içindir. Şartlar, Memur ve Bağkur için farklıdır)

(Çeşitli kaynaklardan yararlanarak, tarafımdan derlenmiştir)
« Last Edit: 29 Sep 2019 - 23:27:33 by Cordoba » Logged
Pages: 1 ... 18 19 20 [21]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş « previous next »
    Jump to: