Welcome, Guest. Please login or register.
18 Aug 2019 - 03:52:51
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 21
Author Topic: İş  (Read 79471 times)
the Glide
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #45 on: 3 Jun 2009 - 11:39:22 »

devlet sektöründe çalışıp özel sektöre iş yaptıran biri olarak söyleyebilirim ki piyasa hakikaten çok kötü.. ihaleye gelen tipleri görseniz at hırsızı sanarsınız adamları.. 2 lafı bir araya getiremeyen, muhtemelen ilkokul mezunu bu tipler senin benim kazanamayacağım parayı kazanıyor, hem de devleti sonuna kadar söğüşleyerek.. mevcut ihale mantığı çok yanlış malesef, devlet kar etmeye çalışırken çoğu zaman zarar ediyor.. 10 kuruşluk kaliteli malı almayıp 9 kuruşluk (normal bedeli 2 kuruş etmez) çin malını almayı zorunlu kılıyor sistem.. ayrıca bu sistem devletin kazıklanmasını önlemek amacıyla yapılıyor ama işin içinde olan biri olarak söylüyorum bu sistemle de rüşvet cukkalamak o kadar kolay ki.. iş tamamen vicdanlara kalmış..

biraz konunun dışına çıkmış oldum, geri dönecek olursam, satış işi gerçekten fırlamalık işi.. hele ki ihaleyle işler dönüyorsa her an kendinizi acil servisinde topuğunuzdan kurşun çıkarılırken bulabilirsiniz.. ama tabi bu işlere bulaşmadan yapılabilecek işler de var, sektörü iyi belirlemek lazım.. kendi işini kurmak mutlaka daha fazla kazandırır ama her türlü riski gözönüne almak lazım

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #46 on: 3 Jun 2009 - 13:28:21 »

Hadi piyasaya, içindeki para hırsına ve devleti söğüşleme politikasına sövüyoruz tamam da böyle başa böyle tarak demişler, devlet hangi görevini layıkıyla yapıyor da karşılığında vatandaştan vergisini doğru düzgün ödemesini, memurundan rüşvet yememesini, işverenden standartlara tam uymasını bekliyor? Dünyada bence kimse ihtiyacı olmadan şerefsizlik yapmak derdinde değildir. Sen insanlara ev kiralarının 650-700 lira olduğu şehirde 500 lirayla geçin dersen, bu insanlar da hayatlarını idame ettirebilmek adına başka yollara başvururlar. Bence burda rüşvet yiyen memurdan, ihaleye fesat karıştıran adamdan çok bunların olmasına sebebiyet veren yönetim şekli suçludur.

Bugün inşaat piyasasında aldığınız devlet ihalelerinden kar etmeniz için çalmak zorundasınız. Normal şartlarda 10 liraya mal olacak bir inşaata ihale sürecinde siz üzerine kar koyup 11-12 liralık teklif verirsiniz. Aynı malzemeyi piyasada en iyi fiyata bulan veya karından kısıp işi almak için en çok fedakarlık yapan firma o işi alır. Mantıken düşünürseniz 10 liralık yer, 10 liradan aşağıya bir fiyata ihale edilmemelidir. Eskiden ihalelerden  önce o işe talip olan müteahhitler oturur, 10 liralık işe verecekleri teklifleri ortaya koyar, içlerinden işe en çok ihtiyacı olan, en iyi fiyatı verebilecek olana bu işi devrederlerdi. En iyi teklif diyelim ki 11 lira olsun, bu teklifi hazırlayan müteahhit teklifini 11'den 12'ye çıkarır, kalan 1 lirayı ihaleden çekilen müteahhitlere dağıtırdı. Bu sistemle hem kendi kar eder, hem de diğer müteahhitlere hazırladıkları teklifin masrafını çıkarma fırsatı sağlar, hem de işi doğru düzgün yapacak bir fiyata alırdı. Daha sonra bu sistem devlet tarafından yasaklandı, ihale anlaşması yapılması önemli bir suç haline geldi ve bugün 10 liralık işler, 5-6 liraya ihale edilir oldu. Sizin taşın suyunu çıkarıp 10.2 liraya yaparım dediğiniz işe başkası çıkıp 5 liraya yaparım diyebiliyor. Devlet de bu adama, ulan nası yaparsın diye sormuyor, işi ona veriyor. Bu adam da 10 liralık iş yerine 3 liralık iş yapıp, kontrol mühendisine 0.5 lira yedirerek yaptığı işi 10 liralıkmış gibi göstererek 1.5 lira kar ediyor. Şimdi burada devletin kontrolörü 0.5 liraya muhtaç bir adam olmasa, bu firma 5 liraya bu işi yapamayacağını farkederek öyle bir teklif vermeyecek, devlet de 10 liralık iş için en azından 10 liralık masraf yapacak, böylece ortada devlet büyüklerinin gemicikleri için arta kalan ekstra bir 5 lira olmayacak. Ancak devletin başındakiler gemicikten vazgeçmektense o 5 liralık inşaatın insan sağlığına yarattığı riski göze aldıklarından bu sistemin değişme ihtimali yok denecek kadar az. Şimdi böyle işleyen bir devletin vergi vermeyen işadamına laf söylemeye ne hakkı var?
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #47 on: 3 Jun 2009 - 13:58:30 »

Sana ne yazıkki katılmıyorum bir adam hırsızsa hırsızdır bu kadar basit... Herseye bahane buldugu icin buna da buluyorlar.. Ben bordrolu calısıyorum ve vergimi her ay eksiksiz oduyorum. Ve acıkca soyleyebilirim ki bankanın etrafında bulunana 100lerce kuyumcunun hicbiri benim ödedigim vergi kadar vergi ödemiyor. Ne yanı hak mı bu simdi.. Eger vergi sisteminden menun degil acmasın isyeri ozaman zorla mı actırdım...

İkinci konu bir adamın geliri ne kadar yukselirse yukselsin eger adam hırsızsa hırsızdır. mesela gümrük memurları mesela merkez bankası calısanları hep duyuyoruz adamların yaptıklarını sence maasları 500 tl diye mi oyle seyler yapıyorlar yada yaptıkları haklı mı? Begenmiyorlarsa bıraksınlar isi hemen ben yaparım islerini hemen...

Millet hırsız olmus sucu baskalarına atıyorlar..Patronların hepsi aynı once kendin duzgun olacaksın ki sonra baskasından bekleyeceksin...
« Last Edit: 3 Jun 2009 - 19:31:34 by gilamaniac » Logged

Son Turnuva Şampiyonu
blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #48 on: 3 Jun 2009 - 15:40:09 »

bu memurun maasi minimum 5000 lira da olsa türkiye'de rüsvet döner, herhangi bir yaptirim olmadikca

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #49 on: 3 Jun 2009 - 16:04:18 »

eger turkiyedeki yerlesmis felsefe "bal tutan parmagini yalar" seklinde olmaya devam ederse hicbirsey degismez. rusvet mevzusunu geciyorum vergi olayinda da durum ayni. cogu esnaf vergi niye vermiyor? vergilerin cok yuksek oldugu soyleniyor. haklilik paylari var. ama bu vergi oranlari dusse vergisini verir mi o esnaf ? hic sanmiyorum, aynen hersey oldugu gibi devam eder. bu ulkede yerlesmi en olumlu yaklasim "calissin ama yesin!" ise bence cok hayalci olmaya lüzum yok. egitim olayina ise hic girmiyorum. hirsizin egitilmisi de hortumcu oluyor basimiza...
Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #50 on: 3 Jun 2009 - 16:41:36 »

Ben sana katılmıyorum Yasin, o memur çocuğunu iyi okullarda okutabilse, iyi evlerde oturup düzgün hayat şartlarında yaşayabilse neden böyle bir sahtekarlığa göz yumsun? Ya da benzer şekilde o işi yapan iş adamı, işi hakkıyla yaptıktan sonra kar edebilse, devlet adamın parasını zamanında ödeyip, kredi faizinden adamı batırmasa, eminim o iş adamı da yaptığı işi düzgün yapmayı tercih edecektir. Ancak bugün devlet size çalmadan para kazanma hakkı tanımıyor. Siz kendi ailenizi, çoluğunuzu çocuğunuzu, başkasınınkilerden daha çok düşünmek zorunda olduğunuzdan bu şartlarda savaşmak zorunda kalıyorsunuz. Belki artık alıştığımızdan çok farkında değiliz ama yıllardır Türkiye nüfusunun çoğu ekonomik bir yaşam savaşı veriyor ve bir noktadan sonra savaşta her şey mübahtır demek zorunda kalırsınız.
thevenin
Guest
« Reply #51 on: 3 Jun 2009 - 18:36:34 »

valla bi ton calisan arkadasim var ama pazarlama sektöründe calisan mühendis arkadasim yok.şikayetci olanlar var iş hayati konusunda ama çogusunun şikayeti tatil yapamamaktan yada fazla mesai yapmaktan.bana göre iyi bir mühendis kafasini kullanirsa sirti hiç bi zaman yere gelmez.ama şöle bişi var iş alabilmek,isim yapmak için ya önceden sizi tavsiye edicek bir büyügün olmasi lazım(baba,amca vs.) yada cok iyi izlenim birakmak gerek.yada önceki calistiginiz firmalarla iliskiniz cok iyi olcak ki adamlar size iş versin.
ben makine okuyorum ama şimdiki aklim olsa elektrik secerdim.bi ton adam var elektrik mühendisi tanidigim mezun oldukdan 1 ay sora iş bulamayani dövüyolar,öle böle deil.işleri de cok temiz ve rahat.sektör enerji sektörü,ugruna savaslar cikiyor valla.benimde hedefim o aslinda bela okuldan mezun olabilirsem elektrik makineleri alanina yönelmek istiyorum.
« Last Edit: 3 Jun 2009 - 18:37:35 by thevenin » Logged
Millsap24
Newbie
*

View Profile
« Reply #52 on: 3 Jun 2009 - 18:53:36 »

Ben sana katılmıyorum Yasin, o memur çocuğunu iyi okullarda okutabilse, iyi evlerde oturup düzgün hayat şartlarında yaşayabilse neden böyle bir sahtekarlığa göz yumsun? Ya da benzer şekilde o işi yapan iş adamı, işi hakkıyla yaptıktan sonra kar edebilse, devlet adamın parasını zamanında ödeyip, kredi faizinden adamı batırmasa, eminim o iş adamı da yaptığı işi düzgün yapmayı tercih edecektir. Ancak bugün devlet size çalmadan para kazanma hakkı tanımıyor. Siz kendi ailenizi, çoluğunuzu çocuğunuzu, başkasınınkilerden daha çok düşünmek zorunda olduğunuzdan bu şartlarda savaşmak zorunda kalıyorsunuz. Belki artık alıştığımızdan çok farkında değiliz ama yıllardır Türkiye nüfusunun çoğu ekonomik bir yaşam savaşı veriyor ve bir noktadan sonra savaşta her şey mübahtır demek zorunda kalırsınız.
Bunun sonu yok abi, yukarda dendigi gibi, hirsiz hirsiz, serefsiz serefsizdir... devlet bize calmadan para kazanma hakki tanimiyor olamaz abi, hadi diyelim calarak kazaniyor adam, bari biz bunu mesrulastirmaya calismayalim... yoksa cok banker bilo var "yaptim, ama sor bakayim niye yaptim"
bLiSS
Guest
« Reply #53 on: 3 Jun 2009 - 19:06:36 »

Ben sana katılmıyorum Yasin, o memur çocuğunu iyi okullarda okutabilse, iyi evlerde oturup düzgün hayat şartlarında yaşayabilse neden böyle bir sahtekarlığa göz yumsun? Ya da benzer şekilde o işi yapan iş adamı, işi hakkıyla yaptıktan sonra kar edebilse, devlet adamın parasını zamanında ödeyip, kredi faizinden adamı batırmasa, eminim o iş adamı da yaptığı işi düzgün yapmayı tercih edecektir.

hata! insan her zaman daha fazlasını ister... bu pepsi'nini yüzünden midir bilemem ama doyumsuzuz işte. bahsettiğiniz şartlarda bir iş ortamı olsaydı da bu ülkede rüşvet alan memur olacaktır. sadece alanların sayısı azalardı, olan o olur. insan güce taptıkça, fazlası için kastıkça her zaman rüşvet olacaktır.
thevenin
Guest
« Reply #54 on: 3 Jun 2009 - 19:10:47 »

hata! insan her zaman daha fazlasını ister... bu pepsi'nini yüzünden midir bilemem ama doyumsuzuz işte. bahsettiğiniz şartlarda bir iş ortamı olsaydı da bu ülkede rüşvet alan memur olacaktır. sadece alanların sayısı azalardı, olan o olur. insan güce taptıkça, fazlası için kastıkça her zaman rüşvet olacaktır.
abi dogru diyosun da bu dedigin kişinin karakteri ile alakali.adam namussuzsa almaya calişir,alirda.ama devletin rüsvet alani ,vergi kacirani önlicek gücü yok mu.var.ama düzgün yapmiyo onlarda işini.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #55 on: 4 Jun 2009 - 00:01:02 »

vay beah yine tartışma çıkmış benim yüzümden ehehe

Birkere Mert abicim ben sana katılmıyorum çoğu kişi gibi. Senle zaten bu tip konularda benzer bir şekilde askerlik mevzusunda da tartışmıştık ve farklı anlayışlara sahiptik. Kısaca özetlersek anlayışı senin anlayışın zengin adam askerden tanıdığını devreye sokup yırtıyorsa bende yırtarım, eğer aldığım maaş yetersizse bende kendime para ayırırım biraz işlerden, nebileyim işte yeri gelirse rüşvette alırım çok ihtiyacım varsa, vergide kaçırırım vs vs. uzatmayalım.

Şimdi şurda ona katılmasamda belkide düşünce tarzında doğruluk payı vereileceğim nokta devletin denetim yetersizliğidir. Nasıl derseniz etrafınıza bakın, kim nasıl işler alıyor, nasıl arsa tapu kapatıyor göz gezdirin bilmeyen ünv. öğrencilerine ve arkaaşlara sürpriz gelebilir Smiley Burda toplumdaki iş ahlakı ve kamu malı zihniyetinin tam oturmadığı çok açık. Kasadaki çürük elma zamanla diğer elmalarında çürümesine sebep olacaktır biliyorsunuzki. Bunuda bence buna benzetmek doğru olacaktır. Gila kuyumcu demiş benimde arkadaşım var beş vakit namazını kılar, sohbeti güzeldir, dinine bağlıdır vs. ama sorduğun zaman vergisini ödemediğinide söyler. Tabi burda örnek olarak bisürü var hatta hepsi var ama bunu verdimki hani dinine bağlı, müslüman adam dediğiniz kişinin en son yapacağı şeydir aslında vergi kaçırma. Ama olay konuşulurken "amcoğlu ben elktriğe bişey taktım artık hiç ödemiyorum yazmıyomuş" deyince yandaki adam kanunsuzda olsa "ben malmıyım lan" diye düşünerek kendiside aynı şeyi yapıyor. Hatta bu tip vergi, elektrik olaylarında bu şekilde yapmayanlar alaya alınıp aşağılanıyor. Aynı şey misal iki patronla yemekte konuşurkende gelişti. Nasıl dersneiz aralarında "ya işçiler sigortalarını tam yatırmamızı istiyorlar, nasıl yatırayım yahu ben kazanamıyorum ozaman" vb konuşmlara geçmişti. İşte kendilerine göre tabi işçilerin çok para kazandığından (ustaların), milletin şerefsiz olup parayı ödemediğinden vs bahsediyorlar.

Diyeceğim hertürlü olaylar aynı kapıya çıkıyor. Bizde, yada hani derler ya türklerde falan böyleidr, olayın aslında alakası yok. Devlet sisteminin düzgün işlemediği her ülkede bu böyledir. Ben amerikada yaşamadım, almanyada hollanda da isviçrede yaşamadım. Ama duyduğum mesela vergi hırsızlığı, yolsuzluk gibi şeylerin çok önemli olduğu, çok büyük cezalarla cezalandırıldığı şeklindeydi. Trafiği, eğitimi, yargıyı düzeltmek avrupadaki gelişmiş ülkelerin standartlarına yükseltmeye çalışmak bunun için bence çok önemli. Ama bu olay bu üçünüde tam olarak ilgilendirmiyor. Devlet kendi içindeki pisliği, ordu, okullar, hastaneler, esnaf kendi içindeki pisliği temizlemesi gerekli. Ben bu hükümetten en başta gerçektende ümitliydim ama görüdüğüm eski sistemin aynen devam ettiği gibi.

Sonuçta ne oluyor? Ben ailemden, akrabalarımdan, aldığım eğitimden bunları görmedim. Benim düşüncem bırakın hırsızlığı, rüşveti, torpili birisi size küfür ettiğinde karşınızdakine sizde küfür ederseniz ondan farkınız olmaz düşüncesidir. Çünkü orda çaldığın, aldığın parada heleki kamu malıysa çok büyük vebal altında kalırsın. Ben dine okadar bağlı bir adam değilim ama ben müslmanım iyen adamın vergi kaçırması herne olursa olsun aç yatsanda yapmaman gereken bişey. Çünü günü geçirdiğin o vakit bilki birileri aç yatıyordur. Tabi benim düşüncem bu. Yine cuma namazı fetvası gibi oldu ama misal bir hocayı dinlemiştim ben ki aslında cumalarada nerdeyse hiç gitmem eheheh şöyle demişti "siz bir arkadaşınızın parasını aldınız, neyse artık tanıdığınızın tanımadığınızın. Kul hakkı yediniz. Süre geçti ğişman oldunuz, tutarsınız adamı dersiniz arkadaşım ben senin paranı çaldım hakkını helal et. Eder etmez, ama konuşacak kişi bir tanedir. Nereye gelicem, fakat siz belediyeye ait bir arsayı katakulliyle aldınız, rüçvet yediniz, inşaattan çaldınız. İşte kamu malını çaldığınızda başınıza iş açtınız demektir. Çünkü şimdi kimle helalleşeceksiniz? Bütün herkese karşı sorumlusunuz artık". İnce ama güzel, doğru bişey yani. Böyle şeyler dinede, eğitimede bakmaz görüyorum zaten etraftanda bu tip şeyler yapanların öbür dünya inançları varsa sorumlulukları daha çok olacaktır bence.

Eric
Geçerli
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #56 on: 4 Jun 2009 - 01:51:10 »

10 kuruşluk kaliteli malı almayıp 9 kuruşluk (normal bedeli 2 kuruş etmez) çin malını almayı zorunlu kılıyor sistem.. ayrıca bu sistem devletin kazıklanmasını önlemek amacıyla yapılıyor ama işin içinde olan biri olarak söylüyorum bu sistemle de rüşvet cukkalamak o kadar kolay ki.. iş tamamen vicdanlara kalmış..

bugün 10 liralık işler, 5-6 liraya ihale edilir oldu. Sizin taşın suyunu çıkarıp 10.2 liraya yaparım dediğiniz işe başkası çıkıp 5 liraya yaparım diyebiliyor. Devlet de bu adama, ulan nası yaparsın diye sormuyor, işi ona veriyor. Bu adam da 10 liralık iş yerine 3 liralık iş yapıp, kontrol mühendisine 0.5 lira yedirerek yaptığı işi 10 liralıkmış gibi göstererek 1.5 lira kar ediyor. Şimdi burada devletin kontrolörü 0.5 liraya muhtaç bir adam olmasa, bu firma 5 liraya bu işi yapamayacağını farkederek öyle bir teklif vermeyecek, devlet de 10 liralık iş için en azından 10 liralık masraf yapacak

şu iki paragraf zaten devletin durumunu gözler önüne seriyor malesef..

Teardrop
Pro. Member

Tracy McGrady

View Profile
« Reply #57 on: 4 Jun 2009 - 16:57:40 »

Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diyerek ruhani bir mesaj ile milleti bir dereceye kadar vergi vermeye yönlendirebilirsin. Devlet gerekli ve yeterli yaptırımları ciddi bir şekilde uygulamadığı sürece osuran kılavuzun cemaati bok olur.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #58 on: 5 Jun 2009 - 17:14:30 »

Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diyerek ruhani bir mesaj ile milleti bir dereceye kadar vergi vermeye yönlendirebilirsin. Devlet gerekli ve yeterli yaptırımları ciddi bir şekilde uygulamadığı sürece osuran kılavuzun cemaati bok olur.

Yazdığım insana kendi kişisel sorumluluğunu hatırlatmak içindi tabiki. Ve bu gibi yasal sorumluluk gerektiren şeylerin haliyle devlet tarafından yaptırımla uygulatılması lazım tabi canım. Yoksa bu olayın bisürü örnek verdik ne imamın ruhani yanıyla, ne prof ile bir ilgisi yok. Sisteminizi ve o denetleme kurumunuzu oturtmadığınız zaman kırmızıda geçen Prof. ta polise halledelim şu işi diyor. Ama bakıyoruz denetleme mekanizması diye belirlenen adamları, denetlenenler seçip koyuyor olurmu lan böyle bişey. Denetleme gözetimde arkadaşlık, akrabalık, tandııklık olmaz. Olsa bile bunun konuyla ilgisi yoktur ve işinizi yapmalaısınız. Yahu en yüksek makamlardan misal anayasa mahkemesi için bile o bunun adamı, şu onun adamı, bunuda bu atadı ondan öyle durumuna getirmişiz, daha o mahkemenin ne olduğundan haberimiz yok, o adamların orda hiçbir siyasi/maddi vs. bağından arınmış bir şekilde bulunduğumuzdan habeirmiz yok bir paranoya var. Yanlış karar verilse bile ki yanlış size göredir adamlara hiçolmazsa saygı duymak lazım nebileyim. E bizi kim denetleyecek, denetleyeni kim denetleyecek ozaman herkes birisinin admıysa. Neyse koptum ben bağlantımı keseyim...

MVP
mine mine mine...
Veteran
Pro. Member

MVP

View Profile
« Reply #59 on: 28 Aug 2009 - 00:15:07 »

Arkadaşlar, çalıştığım dil merkezinin 31 Ağustos ve 7 Eylül tarihleri arasında küçük ekiplerle broşür dağıtımları gerçekleşecek.
Tüm üniversitelerin kayıt günlerini kapsayan bu tarihlerde iki kişilik gruplar ile ağırlıklı Anadolu yakasındaki üniversitelere broşür dağıtımlarına gidilecektir.

Ofis ekibimizin dışında, bize yardımcı olacak arkadaşlara ihtiyacımız var.

Sabah saat 9 ile öğlen 5 arasında yapılacak bu çalışma için günlük verilecek ücret 35TL dir. (ücrete yol ve yemek parası dahildir)

İlgilenen arkadaşlar lütfen en acilinden beni 0530 519 94 62 den arasınlar!!!! !

İlgilenenler için bilgiler şöyle:

- Cumartesi günü (29.08.2009) tarihinde CETC'nin Bostancı ofisinde eğitim verilecektir.
- Üniversitelere çıkış noktaları CETC ofisi olacaktır.
- Günlük gezilecek okullar mümkün olduğunca birbirine yakın mevkilerden seçilecektir.

Daha da bilgi istiyorsanız lütfen arayın! Smiley ilgilenebileceğ ini düşünüdüğünüz arkadaşlarınızı da yönlendirebilirseniz sevinirim...

Arkadaşlar, iş ilanı ile ilgileniyorsanız Şaban'a mesaj atın, ya da posttaki numarayı Şaban'ın adını vererek arayabilirsiniz.
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 21
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş « previous next »
    Jump to: