Welcome, Guest. Please login or register.
19 Jul 2019 - 18:09:44
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 12 13 14 [15] 16 17 18 ... 21
Author Topic: İş  (Read 78430 times)
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #210 on: 3 Apr 2013 - 18:30:16 »

bizim barda sabahçı veya akşamcı olarak çalışacak elemana ihtiyacım var. ilgilenen veya etrafında bu sektörde bir iş arayan kişiyi yönlendirebileceklerden haber bekliyorum.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #211 on: 3 Apr 2013 - 19:18:06 »

ben akşamcı olurum sen sofrayı kur.

OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #212 on: 3 Apr 2013 - 19:19:15 »

akşamcı olursan sofrayı sen kuracaksın işte sıkıntı o.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
H.S.Celik
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #213 on: 14 Aug 2013 - 20:37:27 »

Tam olarak bir "iş" midir bilemedim; ama Sky Sports video günlüğünde yer alacak İngilizcesi iyi olan ve tercihen kombine sahibi bir Galatasaraylı futbolsever arıyormuş. Ben de paylaşayım dedim.

http://www1.skysports.com/football/news/11946/8870104/sky-sports-wants-to-find-a-big-galatasaray-fan-for-video-diary
« Last Edit: 14 Aug 2013 - 20:38:00 by H.S.Celik » Logged
tolgatmac
Full Member

JoRdAn

View Profile
« Reply #214 on: 14 Sep 2013 - 18:18:15 »

iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili bir kaç sorum olacak.sanıyorum geçen sene çıkan yasayla beraber artık belli bir sayıda çalışanı olan ufak firmalar bile iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda kalacak.

durum böyle olunca talep ve istihdam potansiyeli arttı bu alanda.tabi doğal olarak binlerce insan bunun kurslarına yazılıp uzman sertifikası aldı ve almaya da devam ediyor.

şimdi sorum şu ben elektrik elektronik mühendisliğini yeni bitirdim.ben bu belgeyi alsam bana ne gibi bir getirisi olur.bir firmada hem elektrik mühendisi hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilecek  miyim?

şöyle bir şey de duydum ne kadar doğru bilmiyorum.bir firmanın hem projelerine mühendis yetkisiyle imza atıp hem de aynı firmada iş güvenliği uzmanı olunamıyor yazmış forumlarda biri ama ne kadar doğru bilmiyorum.

genel olarak iş güvenliği uzmanlığı hakkında bilgi sahibi olan varsa bu sorularıma cevap verirse çok iyi olur.
Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #215 on: 14 Sep 2013 - 19:43:19 »

hayır çalışamazsın. daha doğrusu çalışırsın da resmi olarak sadece ya mühendis olursun ya da  iş güvenliği uzmanlığı yaparsın. resmiyetten kastım (zaten yeni mühendis olarak kimse sana proje imza yetkisi vermez henüz) mühendis olarak imza atmak veya iş güvenliği uzmanlığını resmi olarak yapmak(bi yerde iş güvenliği uzmanlığı yapıyorsan çalışma bakanlığına bildirimde bulunuyosun).

ayrıca aynı anda birkaç yerde iş güvenliği uzmanlığı da yapılabiliyor ancak bunun için belirli şartlar var. o iş yerinin eleman sayısı, risk grubu...vs gibi konulara göre ayırman gereken iş saati belirleniyor. mesela bir şantiye yüksek riskli iş yeri olduğundan full-time iş güvenliği uzmanı bulundurman lazım. çalışan sayısı 50 kişiyi geçiyosa c sınıfıyla başlayıp, 500 kişiyi geçiyosa a sınıfına kadar gidiyor.

yalnız şunu da söyleyeyim, şu anda herkes bu işe saldırmış durumda. c sınıfı iş güvenliği uzmanı olmanın bi esprisi kalmadı, parayı şu anda a sınıfı uzman olanlar ciddi biçimde götürmekte. b sınıfı olabilmek için 4 yıl, a sınıfı olabilmek için 10 yıl iş güvenliği uzmanı olarak resmen çalışman gerekiyor, tabii bi de arada sınavları var.

eğer elektrik mühendisi olarak inşaat sektöründe çalışacaksan, tesisat..vs gibi konulara eğilip şantiyelerde çalışmayı planlıyorum diyosan gelecekte(sanırım 5 yıl sonra mı ne) c sınıfı uzmanlık belgesi olmayanlar şantiye şefliği yapamayacak, bu da ayrı bi not.
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #216 on: 15 Sep 2013 - 17:10:52 »

yalnız şunu da söyleyeyim, şu anda herkes bu işe saldırmış durumda.

Mert en doğru tespiti yapmış. Her yeni açılan sektör gibi, bu iş de ayağa düştü. Özellikle fizik mühendisleri iş bulamamaktan, bu işe el atmış haldeler. Ben Yalova'dan bir OSGB firması tanıyorum. Nisan ayından beri 9 tane iş güvenlikçiyle ilişiği kesti. Koruma-Güvenlik ve turizm gibi sektörlerdeki gibi OSGB sektöründe de sürekli personel sirkülasyonu var.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #217 on: 16 Sep 2013 - 23:00:50 »

Valla bende bu kursa gittim son sınavda kol gibi geçirdikleri için geçemedim Tolgacım.

Açıkçası pek beklediğim gibi birşey çıkmadı bu İSG. Şöyleki;

Eğer notlarını alıp, yasal evraklarını cartını curtunu yapsan bile herhangi yaralanmalı, yaralanmasız, sakat kalmalı veya ölümlü hatta meslek hastalıklı durumlarda bildiğin göt altına gidiyorsun.

Devletimiz çoğu yaptığı işte olduğu gibi bunda sallamasyon yaparak İş güvenliği uzmanlığını tam olarak ticarete ve evrak işine (şimdilik) geçirmiş durumdalar.

Ülkemiz en fazla ölümlü iş kazası alanında dünya lideri (çin Hindistan vs diğer ülkemsiler dışarda). Yani ILO açısından bize diyorlar ki "arkadaşım, sizde bukadar iş kazası var meslek hastalığı nerdeyse yok bukadar ölüm var. Bunları düşür gel bakalım". Bizimkilerde bu işe yasaları ve tüzükleri çıkartarak başladı. Son torba yasayla (torba yasa nedir bu ayrı bir tartışma konusu olur zaten) 50 kişiden fazla işçi çalıştıran yerler ya OSGM hizmeti alacak yada bünyesinde bir İSG müh. bulunduracak diyor. Lakin son yasayla bunu bir yıl daha ertelediler.

Firmada hem mühendis hemde İSG uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Tabi firmada sigortanızın mühendsi üzerinden yatması daha avantajlı olur.

Şimdi işin yasal boyutundan sıyrılamadığınızı söylemiştim. Şöyleki, kaza sonrası ne olursa olsun nerdeyse firma sahibi patron suçlu oluyor. Peşinden kusuru var ise İSG uzmanıda suçlu oluyor.

Burada kritik nokta "kusuru var ise" kelimesinde. Kusursuzluk demek ülkemizde şantiyelerin, madenlerin kapanması demektir. Atıyorum bir iş var çatıya işçinin çıkıp kancayı bağlaması lazım. Vay efendim bunun kemerini bulacaksın, onu taktıracaksın, bareti eldiveni cartı curtu taktırdıktan ağı mağı çıkartacaksın o kancayı taktıracaksın.

Az çok firmalarda çalışan arkadaşalrımız bunun böyle olmadığını o işçininde "bişeyolmaz abi çıakrım" diyerek oraya çıktığını bilir. Siz engellemeye çalışsanızda adam iş aksamasın diye çıktı ve düştü diyelim. Siz nekadar "ben çıkmasın dedim" desenizde yasal olarak oranın güvenliğini almadığınız için iş size patlayacak. Patrona ve size dava açıldıktan sonra, isterse ki yasal olarak hakkı olan bir şekilde patronda size "ben İSG uzmanı aldım görevini tam yapmadı" diyerek tazminat davası açabiliyor.

Yani, ya bu işi adam gibi kuralıyla yapacaksın ki ben yaparım ama bu çalışma koşullarında olmayacak birşey bu. Ya da tavsiyem tehlikesi çok düşük iş yerlerinde çalışmak olmalı.

Yine mesela işe başladınız, iş yerindeki uygunsuzluğu gördünüz. Baktınız boya fabrikasında havalandırma yok. PAtorna dediniz ki havalandırmayı yapın, bu birinci dereceden tehlike arzediyor. Patornda yaparız yaparız dedi. Siz işe devam ettiniz derken 2 yıl sonra işçinin birisi kan tükürdü bir gitti kanser olmuş. Burada bakanlık cezayı size yapıştırıyor direkt. Bu tip şeyleri zaman kaybetmeden bakanlığa şikayet etmeniz gerekiyor. Yani gerekiyor diyorlar. Tabi bu işyeri, o havalandırmayı yaparsam batarım diyen patronlar ile dolu olacağından ya orası kapanır, ya ücretler düşer yada sizi kovarlar olacağı budur.

İSG sistemi şu anda ne olacağı belli olmayan bir durum içerisinde. Ben tavsiye etmiyorum açıkçası. Yırtarmıyız bu kazalardan çalışırsam görücem askerde baya zorlanmıştım kural kaide yapacağım diye. Dediğim gibi tehlikesiz yerlerde çalışmak lazım.

Kaldiki bu uzmanlık oldukça yüksek maaşlarda çalışan kişilerin işleridir. Siz bir adama 2-3 bin verip 80-100 binlira tazminatın 2-16 yıl hapisin ihtimaliyle bırakırsanız olmaz yani

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #218 on: 16 Sep 2013 - 23:32:53 »

abi adama iş başı konuşmasını yaptığını, güvenlik koşullarını anlattığını, gereken eğitimleri verdiğini kanıtladığın sürece öyle hapis-tazminat falan zor biraz. bunun için de işçilerden imza alıyorlar zaten her verilen eğitimden sonra falan.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #219 on: 17 Sep 2013 - 01:10:05 »

Mertcim;

onları zaten yapacaksın. Atıyorum adama kafana kask takmalısın diye eğitimini verdin ve bunun zorunlu olduğunuda belirterek imzalar ile bunu belgeledin. Adam kaskını takmadı ve inşaat alanında gezerken kafasına kalas düşüp öldü. Bakanlık mevzuatta bu sorumluluğu adamları yeterince kontrol etmediğin için yine işverene ve İSG uzmanına tazminat olarak atıyor. Garip birşey ve ne yazık ki böyle.

Dersteki hocalara sorduğumuz ise siz evraksal işlerinizi tamamlayın fazla başınız ağrıyacağını zannetmiyoruz şeklinde gerçekleşiyor.

Yani size "adam eldivensiz, kemersiz çalışırken sen nerdeydin uyarsaydın" diyorlar saçma bir şekilde. İşçi hertürlü haklı çıkıyor/muş yeni yasalara göre bilmiyorum baktın mı yasalara

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #220 on: 17 Sep 2013 - 11:00:48 »

bizim şantiyede benzer bir ölüm yaşandı, kamyon kazası sebebiyle. kamyon olmaması gereken bir yerde manevra yaparken yine orada olmaması gereken, üstelik kkdsiz başka bir şoförü ezdi. ne isgci, ne de proje müdürü ceza almadı. çünkü adamların imzası olan eğitim tutanaklarında orada olmamaları gerektiği belirtilmiş, kkd'siz araçlardan ayrılmamaları gerektiği hem eğitimlerde, hem de günlük işbaşı konuşmalarında bildirilmişti.

ha bütün bunları bi kenara bırakayım, şu anda a sınıfı belgesi olmayan birinin iş güvenliği işi yapması çok akılcı değil, o da ayrı konu. çünkü ne parası çok iyi, ne de yaptığın iş bi boka benziyo. genelde kendi alanında iş bulamayan mühendislerin kaçış alanı olarak gözlemliyorum ben bu işi.
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #221 on: 17 Sep 2013 - 13:34:39 »

E bu fizik muhendisleri ne yapacak kpss haric? Hocalika formasyon yok,ya akademisyen olacak ya da bu ise girecek

Zamanindaki gida muhendislerine benziyor biraz da . 5 tane hakki vardi, o 5 yere adma gibi ugramazdi bile bi de kendi isini yapardi
Bu iste evraksal oalrak bunu gosteriyor

<br /><br /><br />
TiMert
Pro. Member

Kawh-I Believe

View Profile
« Reply #222 on: 17 Sep 2013 - 17:27:51 »

Şeker Abi, senin bahsettiğin olay işverenin denetim yükümlülüğüne giriyor. Kast-Kusur-İhmal diye sıralanır ve hepsinde sorumluluğunun müeyyidesi farklıdır. Ama sonuçta söylediğin üzere işveren sorumlu kılınır, yani kanun böyle diyor. Ayrıca adam iş yeri sınırları içinde intihar etse bile iş kazasına giriyor. Bu da ilginç bir durum mesela. Tabi normalde işte atıyorum maaşının 3/4'ü ödeneceği yerde bu tip bir durumda 1/4'ü ödeniyor vesaire.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #223 on: 7 Dec 2013 - 20:52:25 »

Akyazıda AsaşAluminyumda kalite bölümünde işe başlıyorum bu pazartesi. Ama hiç başlayasım yok arkadaşlar çok gerginim

Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #224 on: 7 Dec 2013 - 21:04:34 »

Niye kötü bir yer mi ? Yoksa hergün Akyazı-Adapazarı zor mu gelecek ?
Pages: 1 ... 12 13 14 [15] 16 17 18 ... 21
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş « previous next »
    Jump to: