Welcome, Guest. Please login or register.
19 Sep 2020 - 23:10:04
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Dünya & Türk Basketbolu  |  Topic: 2006 Dünya Şampiyonası 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 33 34 35 [36] 37 38 39 ... 66
Author Topic: 2006 Dünya Şampiyonası  (Read 198552 times)
Efes-4-ever
Full Member

I'm a llama!

View Profile
« Reply #525 on: 23 Aug 2006 - 01:46:32 »

ya arkadaslar bence ne Hido'yu ne de Memo'yu savunmayin cunkü savunulacak yerleri kalmadi.

Madem bu konuyu tartisiyoruz ve gündemden düsmüyor bana sadece tek bir soruyu cevaplayin:

Ben medya da söyle bir sey okudum: "Gelmek istiyorum ama iki hafta sonra". Buna benzer bir seydi, tam hatirlamiyorum. Soruyorum size: Gelmek isteyen, yürekle bu takimin parcasi olmak isteyen, milli takima müthis deger veren bir oyuncuyu iki haftalik bir periyot mu milli takimdan ediyor? Bu mu onun oynama istegi?
« Last Edit: 23 Aug 2006 - 01:48:44 by Efes-4-ever » Logged

CaRtMaNtR
Pro. Member

Laaaaaaaaapppppppppssssssssss

View Profile
« Reply #526 on: 23 Aug 2006 - 01:53:14 »

Şu turnuvadaki şimdilik oyundan sonra gelmek isteyen oyuncuları çağırıp diğerlerinin üstünde baskı yaratmadan eldeki kadroyu destekleyen bir anlayışla olaya yaklaşma gerekiyor. Yoksa her gelmeyene sallamaya başlarsak işi özü olan milli takımı gözden kaçırabiliriz

wildboy
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #527 on: 23 Aug 2006 - 01:54:55 »

3 günlük bi degerlendirme yapacak olursak milli takım savaşıyo savunmada el gösteriyo pas acılarını kapatıyo blok yapıyo ancak özellikle ilk iki gün tanjevic 1-3-1 kumarı tutmasaydı işimiz zor olurdu  özellikle 1 numara oynayan ender ile hakanın çok hafif oyuncular olmaları ve savunmanın tepeden delinmesi yüzünden tanjevic en iyi bildiği şeyi deneyip diğer takımları şaşırttı hakkaten litvanyanın oyunu kuran ve yönlendiren iki oyuncusu jasikevicius-siskauskas olmadan bütün oyun planları majiauskas ile uzunların birebirine kalmıştı zaten guardları yoktu, o yüzden jasaitis ve macijauskas dışında savunmayı cezalandıracak kısaları ve savunmayı çaprazdan drive edip dengesini bozacak oyuncuları olmadığından bu ikisinin eline baktılar bu da savunmanın işinin kolaylaştırdı aslında en gerideki 1i oluşturan ibrahim/serkan ikilisi her ne kadar savunma ön sezgisi yüksek oyuncular olsalar da dibe inen paslarda rakip uzunları korkutacak oyuncular olmadığından bir de litvanyanın bu noktalarda indirdiği toplarda faulleri yapıp litvanyanın ceza kesmesini önlediler. adamlar da bu baskıda doğru adamı bulamadılar, jasaitis 2 üçlük gönderse de diğer şutlar zorlama şutlardı, hücumda da özellikle boyalı alana top indirip kolay basketler atmaya çalıştık bu maçta özellikle kerem gönlüm müthiş işler çıkartıp rakip uzunları bayagı bi yordu. ibo devreye girip kritik şutlarını da potaya gönderince kafa kafa giden maçı aldık adamların son şutunun gustas tarafından kullanılması ise bence felaket bi seçimdi gustasın son hücum oyunlarında vukuatları var
ikinci maçta avustralya özellikle tepedeki savunma problemlerini brutonla cezalandırıp hızlı hücumlarla sonuca gidince acaba 2005e mi dönüyoruz dedim ama ikinci yarı fark dış şutlarla azalınca son periyoda yine umutlu girdik, burda tanjevic yine risk alıp 1-3-1e döndü tekrardan ve bence çok çok iyi yaptı avustralya'nın guard problemi çok açık ve net Bruton bence tpik bi iki numara o yüzden avustralyalılar belki de hiç görmediklere 1-3-1e karşı saçmalayıp durdular hücumda da ersan devreye girince giden maç geri geldi.
brezilya maçı ise hakkaten şansın bize tam döndüğü maçtı adamlar ilk 10 üçlüklerini kaçırırken biz peynir ekmek gibi attık bu sefer tepedeki guard savunması zaafımızı atletik ve kuvvetli barbosa çok çok iyi kullandı zaten onu durdurcaz siye gömüldük de gömüldik ama adamlar boş şutları sokamadılar bi de çom kötü faul atınca maç bize döndü son periyotta bence muhteşem yaptığımız alçak post savunması ile varajeo ve splitter potayı bile göremediler bir periyotta sadece 3 basket yiyosanız bişiler değişmiş demektir. son 3 turnuvada rakipler antremandaymış gibi şut atarlardı bize şimdi bayagı bişi değişmiş gibi 4 oyuncumuz sakatken halen bu kdar direnç gösterebiliyosak helal olsun bize. önceki turnuvalarda figüran gibi duran uzunların bu turnuvada bayağı iyi işler çıkarmaları da buna bi kanıt fatih solak bile potadan uzakken topu aldıgında saçmalayıp "ha ne" modlarında girse bile o müthiş(!) feykleri ve harbiden müthiş olan blokları ile zarardan çok yarar sağlıyor, bi de hakkaten enderin ilk 2 maçta oynamaması tanjevicin ayıbı bence en azından 5er dakika süre alabilirdi hakan zaten uzun zaman oynamayı kaldıracak fiziğe sahip değil şutu da olmayınca rakip için hjiç bir tehdit oluşturmuyo, ender desen rezlat bi sezon geçirdi şimdi de kafasında transfer olayı var o yüzden bazen dalıp topu reklam panolarına fırlatıyo şimdi niye cüneyt can ya da hakan seçilmedi geyiklerine girmiycem olan olmuş ve guard üçlüsü hakan-ender-engin olarak seçilmiş savunmada çabuk ayakları dışında fazla bi işe yaramayan hakan ve ender yerine ilk 2 maçta pekala engin denenebilirdi. zaten ender ya da hakan oyunda olduğunda sadece top getiren oyuncular olarak göze çarptılar oyunu asıl okuyan ekstra pasları yapan boş adamı bulanlar hep ibrahim ile serkan oldular. engin en azından oyun kurma vasfı olan bir guard her ne kadar ağır olsa da bu guardlar yunanistan gibi fizik kondisyon olarak bizim takıma göre bariz üstün olan takımlar bizi aciz durumlara düşürebilir çünkü maşallah top kaybetme sendromu aynen devam ediyo değişen sadece kolay basket yememe bi de boyalı alanı iyi kapatma ama bu kadroyla bu bile yeter bence ama milli takımın çok fırın ekmek yemesi lazım daha

bu arada yunanistanın harbiden bala galibyetler alması bizi şaşırtmasın yunanistan her maça rakibin oynadığı basketbolu oynacakmış gibi çıkıyor bi de favori takımlar maçlar ilerledikçe vites artırır Eurobaskette nasıl hızlandılarsa burada da aynısı olur bu gruptan iki çıkıp slovenyayla eşleşiriz ama ondan sonra arjantin gelir ki ne kadar iyimser olursak olalım 2002de şampiyonluk elinden alınan 2004 olimpiyat şampiyonu tangocuları geçemeyiz olsun bu milli takımın görüntüsü büyük takım olma niyetinde bi takımla eşdeğer kötü oynayıp kazanma el titrerken faul atabilme kolay ribaunt vermeme bunlar direk etkili gözükmeyen ama büyük takımların yaptığı şeyler(2005de Fransa'nın Yunanistana maçı nasıl hediye ettiğini hatırlayan hatırlar ama burda söylenen şeyler o maçta çok net görülmüştü.)

Noktalama işaretlerini kullanalım, lütfen!   Embarassed  no
« Last Edit: 23 Aug 2006 - 03:22:50 by Tayshaun » Logged
MGE
Newbie
*

Go Shaq!!!

View Profile
« Reply #528 on: 23 Aug 2006 - 04:11:13 »

Nihayet Orhun'dan sonra milli takımda gerçek bir gard (yani topu getirip yengeç vari bir şekilde yanındakine atmayan, boş adamı bulan) seyrettim. Umarım Engin takıma adapte edilir ve uzun yıllar gard pozisyonunu doldurur.

Fatih bu maçta diğer maçlara nazaran daha iyiydi; kısıtlı yeteneğine rağmen (Blok yapma dışında tabii ki) yararlı oynadı; yine de Hüzeyin 5 numarada 20-25 dk alabilirdi  çağrılmış olsaydı...

Bence Ender ne yaparsa yapsın milli takımda oynayacak bir gard değil şu haliyle; top sürüşü bile keyfimi kaçırıyor. İstediği kadar üçlük atsın; bir point gardın görevi abuk subuk pozisyon olmadığı zamanlarda üçlük atmak değildir; o üçlüğü atacak adamlara doğru pozisyon hazırlamaktır; hani Naumoski gibi bir yüzdesi olur da anlarım...

Tanjevic'in açıkçası Barbosa'nın kafasını karıştırdığı hamlesine kadar öyle aman aman bir koçluğunu göremedim (açıkçası ben basketbolla amatör olarak ilgileniyorum; haftada bir maç yapıyor ve 18 senedir izliyorum yani sadece hissettiklerim bunlar; forumda benden kat be kat bilgili arkadaşlar var ve onların yorumlarına saygılıyım)...

Umarım Yunanistan'ı da yenmeyi başarırız...

Primum non nocere!

---------------------------

I felt like Erick Dampier, and that stinks!!!
hookshaq
Newbie
*

at avrat silah- pota top bilek

View Profile
« Reply #529 on: 23 Aug 2006 - 04:51:04 »

engin atsür için konusmak için daha erken değilmi tamam son maçta oynadıgı oyun çok akıllıcaydı hızlı hucum setleri yönetti ama top kayıplarındanda çok fazla sayı yemistik onun oynadıgı sürelerde geri dönmelerde problemler yasadık...
ama daha genç takımdan beri takip ettigim ve nba draftlarına en yakın oyuncu olarak adı geçen engin atsürün bence biraz daha zamanı var tamam her maç baska karekterle oynayan enderi kesebilir ama 1 numaranın sahibi kerem tunçeri onu geçip 1 numaralı guard olmak için önünde çok zorlu bir yol var...
Petsi
Sr. Member

View Profile
« Reply #530 on: 23 Aug 2006 - 06:15:17 »

Engin gibi oynatan guardlara o kadar hasret kalmışız ki, adam standart guard oynadı ve bizi büyüledi, ben de bu kadarını beklemiyordum açıkçası, İspanyol guardlarına benzettim, işallah ender'in yaptığı çıkıştan sonra sürekli geriye gitmesi gibi bi talihsizliğe maruz kalmaz bu geç yeteneğimiz.
fabrio
Veteran
Sr. Member

Gerçek bir prens...

View Profile
« Reply #531 on: 23 Aug 2006 - 08:03:35 »

Engin'i abartmayın arkadaşlar. Engin için bir zamanlar nba konuşulmuş olabilir ama dün seyrettiğim Engin için NBA rüya, gitmesin zaten, Avrupa'ya daha çok yakışır. 2 maç süre almayıp, 3. maçta çıkıp görevini yapması elbette takdire değer ama "İşte Milli takım oyun kurucusunu buldu" yaklaşımıda bana göre abartı. Elimizde tek başına oyun kurucu oynayabilecek yani bu işi tek başına kotarabilecek oyuncu yok. Oyun kurucu rotasyonunu Kerem, Engin ve Hakan'la belirli bir düzeye getirdik denilebilir ama (altyapıyı takip etmiyorum, belki vardır böyle birisi) bir süre sonra uzun ve kuvvetli bir oyun kurucu çıkarsa, eksiklikleri ne olursa olsun bu isimleri kolay kesebileceğini düşünüyorum.

tuncaboylu
Die For Duncan!
Yazar
Pro. Member

Duncan attack

View Profile
« Reply #532 on: 23 Aug 2006 - 10:34:06 »

Murat Kosova'ya haksızlık edildiğini düşünüyorum. Aynı haksızlık 4 sene öncede yapılmıştı. Herşeyden önce kendisi bir basketbol sevdalısı ve bir basketbol sevdalısı nasıl maç anlatırsa öyle anlatıyor. Yani yürekten yani içimizden biri gibi. Spiker illa tarafsız olmalı gibi bir saplantıya karşıyım.Oynanan neticede bir milli maç..  Maçı seyreden bizler kimlere laf sokuyorsak  O da onlara af sokuyor. Amerikalı hakem laf sokulmayacak gibi mi Allahaşkına??? İki maçtır aynı terane..  Murat Kosovayı eleştirenler her halde Avni Küpeliden çok maç dinlediler. Onun gibi birisini arıyorlar.

Adam basketbol sevdalısıymış, eleştirmemek lazımmış.
Laf mı şimdi bu?
Bu foruma yazanların en az %90'ı  Murat Kosova kadar basketbol sevdalısı. Onlar da anlatsın, onları da eleştirmeyelim.
zamanında Avni Küpeli de basketbol sevdalısıydı, niye eleştirdik.
Mantıklı mı bu söylediğiniz şimdi?
Ben Murat Kosova'nın her basketten sonra mikrofona kusar gibi haykırmasını, bilip bilmeden pozisyonu görmeden hakemlere sallamasını, maçın %90'ını rakibe ve hakeme laf sokarak geçirmesini eleştiririm arkadaş. Adam isterse Dünya Basketbol Elçisi olsun. Milli takım maçlarında kontrolünü sağlayamıyorsa, heyecanını kontrol altına alamıyorsa anlatmasın maçları. Kosova'nın  maç anlatma zorunluluğu yok sonuçta.

Seneye de şampiyon görelim sizi
ozgurr
Sr. Member

I'm a llama!

View Profile
« Reply #533 on: 23 Aug 2006 - 10:44:57 »

afrika 2.si hatta 3.sü de burada.sanırım gözden kaçmış.
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #534 on: 23 Aug 2006 - 11:01:03 »

engin atsür için konusmak için daha erken değilmi tamam son maçta oynadıgı oyun çok akıllıcaydı hızlı hucum setleri yönetti ama top kayıplarındanda çok fazla sayı yemistik onun oynadıgı sürelerde geri dönmelerde problemler yasadık...
ama daha genç takımdan beri takip ettigim ve nba draftlarına en yakın oyuncu olarak adı geçen engin atsürün bence biraz daha zamanı var tamam her maç baska karekterle oynayan enderi kesebilir ama 1 numaranın sahibi kerem tunçeri onu geçip 1 numaralı guard olmak için önünde çok zorlu bir yol var...

o bahsettiğin fast-break lerin tek suçlusu engin değil, fast-break lerin oluşma sebebi ; engin içeri drive ettiğinde yada cut ettiğinde -yani guard mevkii boş kaldığında- 2-3 numaralı pozisyonlardaki oyuncular fast-break yememek için o bölgeye gelmesi gerekir ki ne serkan ne ibo bunu yapmadılar ve o dediğin fast-break leri yedik... atıyorum takımda bir alper olsa onları yemez idik Wink

engin in bu kadar beğenilmesinin sebebi ayağın yere sağlam bastığının belli olması bence, yapacağı şeyi biliyor fazlasına kaçmıyor, 1-2 içeri girişten sonra baktı olmuyor bir daha zorlamadı hiç...
ayrıca barbosa nın ne buradaki ne de nba deki istatistiklerine bakıp yorum yapmak zor bence, attığı 2liklerin ne kadarı şut bilemiyoruz... 3lüklere bak o zmn demeyin, kıvırırım bir şekilde...

benim demek istediğim içeri drive edip, müdafaa dengesini bozup foul yaptırmasındansa orta mesafe atsın razıyım...
« Last Edit: 23 Aug 2006 - 11:04:00 by WhiteChocolate » Logged
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #535 on: 23 Aug 2006 - 11:13:52 »

Uzunların şut attığı hücumlarda geri koşmak daha da güçtür, hele bi de karşında da Barbosa gibi şut atılırken uzayan bi adam varsa. Kaya'nın 3 salladığı toplara dikkat edin genelde fast break yiyoruz.

James
The King
Yönetici
Pro. Member

Rise Up

View Profile
« Reply #536 on: 23 Aug 2006 - 11:55:55 »

Tanjevic'in açıkçası Barbosa'nın kafasını karıştırdığı hamlesine kadar öyle aman aman bir koçluğunu göremedim (açıkçası ben basketbolla amatör olarak ilgileniyorum; haftada bir maç yapıyor ve 18 senedir izliyorum yani sadece hissettiklerim bunlar; forumda benden kat be kat bilgili arkadaşlar var ve onların yorumlarına saygılıyım)...

Ne yapması gerekiyor ki Tanjevic'in ? 20 farklı sayılarla mı kazanmamız gerekiyordu oynadığımız üç maçı ? Bu takımın gruptan çıkması beklenmiyordu sevgili dostum, bu forumda dahil bir çok yerde takımın şansının çok az olduğu söylendi defalarca, ve şimdi bulunduğumuz konuma bakmakta fayda var. Böylesine bir mücadele ve savunma anlayışını takıma aşılamış olması bile onun ne kadar önemli bir isim olduğunu gösteriyor bana kalırsa. Ve dikkat etmen için önemli bir nokta daha geçmiş yıllardaki Milli takım kadroları ve istatistiklerinin bir göz at istersen, ne kadar dar bir rotasyon içinde oynuyormuşuz ve şimdi bir bak. Giren çıkanı hiç aratmıyor, ben ilk çeyreğin sonlarına geldiğimizde, kenarda halen oynamamış bir İbo, Ermal, Kerem ve diğerlerinin olmasından dolayı çok keyifliyim. Ne bekliyordun da Tanjevic'ten aman aman birşey göremedin merak ettim açıkçası ?

The Most Overrated Player in the Universe  is D. Rose
mariburnu
Sr. Member

View Profile
« Reply #537 on: 23 Aug 2006 - 13:15:11 »

Yani rakip Katar, Ender topu rakip sahaya taşırken bile ne yaptığını bilmez halde. İçeriye yüklenirken verdiği pasları söylemiyorum artık. Halbuki sahada aklı başında, takımı iyi organize edebilecek, oynatan bi oyun kurucu var : Engin Atsür Smiley . O da şutör guard gibi oynatılıyo.
shiroi_chokoreto
Minnesota T'wolves
Yönetici
Pro. Member

Ruuubbiiooo!!!

View Profile WWW
« Reply #538 on: 23 Aug 2006 - 13:18:59 »

Yani rakip Katar, Ender topu rakip sahaya taşırken bile ne yaptığını bilmez halde. İçeriye yüklenirken verdiği pasları söylemiyorum artık. Halbuki sahada aklı başında, takımı iyi organize edebilecek, oynatan bi oyun kurucu var : Engin Atsür Smiley . O da şutör guard gibi oynatılıyo.
vala aynı şeyi yazmak içn girmiştim.. yeterr enderrrr die baağırdım sonunda ilk yarı biterken... ender'in 10 hatalı kusurü die belgesel çıkar şu idman havasında geçen maçta...

Ole
Forumun Arıza'sı
Sr. Member

View Profile
« Reply #539 on: 23 Aug 2006 - 13:22:02 »

Tanjevic yine enteresan bir şekilde maçı kişisel meselesine dönüştüren Ender'i oynatıp Hakan'ı kenarda bekletiyor. Yahu Ender Paşa'nın ne hakkı var maçı mundar etmeye, kaç tane fast-break'i harcadı adam. Hakan gibi sayıdan önce asisti düşünen bir adamın sahada olması gerekirdi Ender'in hatalarından sonra. İkinci yarıda umarım Tanjevic Hakan'ı hatırlar
Pages: 1 ... 33 34 35 [36] 37 38 39 ... 66
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Dünya & Türk Basketbolu  |  Topic: 2006 Dünya Şampiyonası « previous next »
    Jump to: