Welcome, Guest. Please login or register.
22 Sep 2019 - 04:36:38
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Dünya & Türk Basketbolu  |  Topic: 2006 Dünya Şampiyonası 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 63 64 65 [66]
Author Topic: 2006 Dünya Şampiyonası  (Read 174910 times)
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #975 on: 9 Sep 2006 - 15:56:51 »

olaya klasmandaki sira uzerinden yaklasmayalim. bundan onceki citamiz ceyrek final'e cikmakti. bu sampiyona da bunu basardik. hem de hic hedefte bile yokken, hatta bircogumuz gruptan bile cikamayiz derken. sevincimiz 6.liktan ziyade bu supriz basari ve citayi asmaktir. bundan sonra elbette ceyrek finale sevinmeyecegiz hatta bu mucadele bile bizi tatmin etmeyecektir. artik citamiz 5.lik degil haliyle yari final ve otesi. sanma ki kimse benden farkli dusunuyor. herkes ayni kanaatte, herkes ayni hedefi yasiyor artik.

bunun yaninda yunanistan'i yenebilecek bir mac cikarttigimiz gercek ama onlarin seviyesinde bir takim olmadigimiz da su goturmez gercek. o guardlar ve sertlik seviyesine ulasmak hedefimiz olmali ama onlardan iyi takim oldugumuzu soylemek(hido ve memo olsa bile) fazlaca iyimser olmak olur. bunun yaninda yunanistan'in abd'yi yenmesini bence kendimize ornek almamaliyiz. oncelikle zihinsel direnc noktasindaki sorunlarimizi asmanin yollarini aramaliyiz. artik bunun yolu motivasyon veya baska bir sekilde bulunmali. ve yenilmesi gereken rakip abd'den ziyade ispanya, arjantin ve hatta yunanistan olmali. bu takimlari yenecek gucu kendimizde buldugumuz an abd'ye zaten rakip oluruz.
yuceugur
Newbie
*

View Profile
« Reply #976 on: 9 Sep 2006 - 16:22:59 »

Ben de hala Yunanistan sevisyesinde bir takım olmadığımızı düşünenlerdenim. Bana sanki NBA den çok, yurtdışına, özellikle de ispanya gibi liglere daha fazla oyuncu göndermeliyiz gibi geliyor. Ne kadar iyilerle oynayıp antreman yaparsan , o kadar kendini geliştirirsin diye düşüyorum. Dünya 6. lığına dönersek ben de bunun büyük başarı olduğunu düşünenlerdenim. Mehmet ve Hido olsa bile en azından kadro olarak ilk dörde giren takımlardan iyi olduğumuzu düşünmüyorum. Hele ki ne penetreci kısalarımız ne de içerden sayı bulacak istikrarlı ve güvenilir bir pivotumuz olmadığını düşününcee.
varyor
Jr. Member
**

warriors of the world united

View Profile
« Reply #977 on: 9 Sep 2006 - 19:23:59 »

yunanistan oyunculari  82-85 dogumlu yeni yapılanmakta bir takımken cogu kisiye gore, bana gore supriz yaparak avrupa sampiyonasını kazandilar. iyi bir takım ici kimya olusturdular. ama biz onlardan daha once iyi bir kusak yakaladık.

bu takimin hedefi sadece 2010 mu olmalıydı ? kariyerlerinin en olgun donemlerini yasayan huseyin, mehmet, hidayet'e sahip bir ulkenin milli takımı sonucta. hadi mehmet ile hidayet'i anladim onlar kaka, şımarık ve pis adamlar kahrolsunlar. huseyin'in olayi nedir, neden alinmaz takima ?

yahu 6. olan milli takım basbakanin makamına cikar mı, bu  nedir yahu ?  gerci bilmiyorum o çok iyi hatırladıgınız 6. olan abd milli takımı bush'u ziyaret etmis midir? yanilmiyayim simdi.

pau gasol kapak olmustur hidayet'i ve mehmet'i vatan haini ilan edenlere. soyle ki, adam ayni bizimkiler gibi gelmek istemedi avrupa sampiyonasına , ehh sonrada geldi mvp oldu. demekki takim kimyasını bozmayabiliyormus bole seler.(ispanya'nin gasol'suz 4.lugunu basari saymıyorum ben. yasasin hirvatistan!)

daha iyisini istemek , daha fazlasini istemek hincal yapiyorsa beni. hincal olmaya raziyim ben. ginobili 150 milyon dolar almiyor ama Smiley
Maul
Guest
« Reply #978 on: 9 Sep 2006 - 19:28:03 »

Benim sevindiğim noktalar yapılan mücadele,hiç yenemediğimiz Litvanya'yı 2 kez yenmemiz.Son Hırvatistan maçından beri gerçekden bu şampiyona ilaç gibi geldi.Üstelik dünya şampiyonasında 6. olan takım genç oyunculardan kurulu olunca şüphesiz bu 6. lık daha bi önem kazanıyor.Çok kötü hücum performansları çıkarttığımızda bile maçlardan galibiyet çıkarabilmemiz de çok önemli.
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #979 on: 9 Sep 2006 - 19:45:18 »

yunanistan oyunculari  82-85 dogumlu yeni yapılanmakta bir takımken cogu kisiye gore, bana gore supriz yaparak avrupa sampiyonasını kazandilar. iyi bir takım ici kimya olusturdular. ama biz onlardan daha once iyi bir kusak yakaladık.

(bana soracak olsaniz her halukarda yunanistan'dan iyiydik tam kadroyla.)

bu sene finale cikmalari da mi suprizdi ?

ayni yunanistan son avrupa sampiyonasinda "tam kadro" a milli basketbol takimimizin ne kadar uzerinde yer aldi hatirliyor musun ? "her halukarda iyilik" bu ise bunu senin takdirine birakiyorum! ayrica ondan fazla dunya sampiyonlugu olan abd ile 2. kere dunya sampiyonasina katilan ve en buyuk basarisini kazanan turk milli takimini karsilastirmanin adini koymaya kalksam sanirim cok komik ifadeler kullanmam gerekir. bu takim'in her sartta ceyrek final oynamasi buyuk basaridir. bunu gormek sanirim bu kadar zor olmamali.

bu arada hincal'in basari istedigi icin elestri yaptigini saniyorsan akil hocalarini hic tanimiyorsun demektir.
« Last Edit: 9 Sep 2006 - 19:53:55 by MuYu » Logged
fReeMaN
Forum T-Mac'i
Sr. Member

View Profile
« Reply #980 on: 9 Sep 2006 - 21:47:47 »

pau gasol kapak olmustur hidayet'i ve mehmet'i vatan haini ilan edenlere. soyle ki, adam ayni bizimkiler gibi gelmek istemedi avrupa sampiyonasına , ehh sonrada geldi mvp oldu. demekki takim kimyasını bozmayabiliyormus bole seler.(ispanya'nin gasol'suz 4.lugunu basari saymıyorum ben. yasasin hirvatistan!)

e pes yani! öyle bi anlatmışsın ki gasol sanki garbajosa'yla molada küfürleşmiş, soyunma odasında navarro'nun gırtlağına sarılmış. gasol zaten sorunlu bi adam değildi ki dönünce takım kimyasını bozsun. aksine takımın üstüne kurulduğu adamdı. ispanya geçen sene gasol'u çok aradı ve onsuz geri gitti. bizse mehmet ve hidayet'siz onlarla olduğumuzdan çok ileri gittik. gasol geçen sene turnuva sırasında ispanya maçlarını yorumlarken pişman olduğunu, seneye telafi edeceğini söylemişti. bizim beyefendilerden ses seda yok daha (en azından ben duymadım).

HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

4 touchdown one game Polk High -- all city

View Profile WWW
« Reply #981 on: 9 Sep 2006 - 23:58:42 »

bizimkilerde pişmanlık değilde pişkinlik söz konusu maalesef

gasol un milli duyguları hiç gelişmemiş adam final maçında sattı takımı oynamadı!

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
Levenspiel
Newbie
*

View Profile
« Reply #982 on: 10 Sep 2006 - 01:07:08 »

Basketbol Milli Takımı coachu Bogdan Tanjevic, Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'na kapılarının her zaman açık olduğunu belirterek, "Mehmet ve Hidayet gibi iki büyük yeteneği tabii ki takımda görmek isterim. Ancak takımın kimyasına uyum sağlamaları şart" dedi.
7 Eylül 2006

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2006/09/07/spor/spo08.html
otherside
Jr. Member
**

View Profile WWW
« Reply #983 on: 10 Sep 2006 - 17:01:48 »

Ahmet Kurt uslubu olacak ama işte şu haber çok iyi anlatıyor neden NBA'den hiç haz etmidiğimi http://turkbasket.com/haberanasayfa.asp?m=1&hid=41060

sen yari final oynuyorsun,rakibinin adini bilmekten uzaksin, rezil olasin derler adama. İşte bu nedenle diyorum giydikleri donun bedenine kadar bildiğimiz oyunculardan kurulu bir lige pirim verirken adamlar,lütfedip iki tane kaset bile izlmiyorlar, birakiniz ziplasinlar, benim basketbolum bu degil.

tek bir söz,
dudaklarımda ve ıslak,
kısık gözlerimde hapis bir damla,
ılık bir müzik,
soguk bir el,
tenimde,
karmaşık,
lütfen,
lütfen ölme...
dirkn
Full Member

View Profile
« Reply #984 on: 10 Sep 2006 - 22:53:52 »

6.lık iyi bir derece idi..Ama devamını da getirmek lazım.Seneye başarısız olursak 6.lık önemini yitirir..
Artık  kadro da takım kimyasını bozmayacak oyuncular alınmalı..Tanjevıc de bunu belirtmiş zaten..
Seneye için bu takım 1-2 değişiklik ile Euro 2007 de mücadele eder tahminim..Eğer kadro sayısı 12 den 14 e çıkmaz ise..

1.değişiklik guard pozisyonunda olur .Engin'in kerem iyileştikten sonra  sakatlık olmaması halinde kadroya girmesi zor..
bence engin artık banko oynamalı ; tanjevic hakan & ender ikilisinden vazgeçmez bence kolay kolay..kerem de gelince engine yer kalmaz...
2.değişiklik ise ; pivot da olur.Oğuz semih in yerine kadroya girer..  Afro

Eğer Hidayet gelirse ve yine kendi bildiği gibi oynarsa geçen şampiyonalardan farkı olmaz 07 nin..
drexler35
Newbie
*

View Profile
« Reply #985 on: 21 Oct 2006 - 05:11:59 »

wolfpack resmi sitesinde engin ve milli takim macerasi ile ilgili yazi asagida. bazi bilgileri nereden aldiklarini merak ettim (u20 takiminin sampiyon olmasi falan) ama genelde fena olmayan bir yazi.

TIM PEELER: Atsur's Summer Tour 
Courtesy: NC State
            Release: 10/18/2006

Courtesy: NC State

BY TIM PEELER

RALEIGH – NC State senior Engin Atsur played a major part in what was literally an earth-shaking performance by the Turkish national team at the FIBA World Championships this summer in Saitama, Japan.

And he’s hoping that his experiences there — when he and his underdog countrymen were one of the biggest surprises of the 24-team quadrennial championship with their sixth-place finish — will carry over for his final season with the Wolfpack.

“It was really an unbelievable experience,” Atsur said of his four-month stint with the Turkish national team. “I think it really helped my game and will be a big benefit for my last year at NC State.”

But it wasn’t exactly a fun-filled international vacation, even if Atsur did spend time in five different countries while preparing for and competing in the World Championships from Aug. 19-Sept. 2. It left him exhausted when he returned to Raleigh, some three weeks after classes had already begun.

“We had two practices a day for three months, plus a lot of games,” Atsur said. “It was like a whole ACC season over the summer. You can’t stay at that pace for a full year straight. It is not good for your body or for you mentally.”

Atsur quickly had to catch up on his schoolwork, which wasn’t exactly easy after nearly losing his fluency in English. That’s what happens when you spend an entire summer with no one but your Turkish teammates.

Since returning, he also had to nurse an injury to his right heel, which limited him during his individual workouts with NC State’s new coaching staff. So, instead of doing his conditioning on the court, he was limited to running on an underwater treadmill.

But new head coach Sidney Lowe needn’t worry: Atsur was eager to get started when practice began Oct. 13.

“I am ready to go,” Atsur said.

Before the season begins, however, Atsur relished his summer abroad, when he helped his national team to its best-ever finish in the World Championships. Granted, it is only the second time that Turkey has qualified for the 56-year-old event. The other time was in 2002, when Turkey finished ninth in Indianapolis.

And, after failing to qualify at the European Championships, Turkey made it into this year’s field only by a wild-card invitation, perhaps because Turkey will host the 2010 FIBA World Championships.

But Atsur and his teammates proved they belonged in the event by winning four of their five games in pool play, advancing to face Slovenia in the round of 16. Their medal chances were foiled when they lost to defending Olympic champion Argentina in the quarterfinals.

Turkey finished its stay in Japan with a loss to France in the fifth-place consolation game.

Atsur was a bit of a surprise selection for the national team, since Turkey had a veteran squad of international professional players. However, two of the country’s best players, Hedo Turkoglu of the Orlando Magic and Mehmet Okur of the Utah Jazz, begged off the team because of their fatigue from playing in the NBA.

Turkish coach Bogdan Tanjevic was not happy with their decisions and faced the difficult task of playing in the world’s biggest basketball tournament without his country’s top three players. That’s because shooting guard Serkan Erdogan was expected to miss the event with a knee injury.

Atsur got his invitation to be one of 24 players invited to the national team tryouts in February, and got immediate approval from former Wolfpack head coach Herb Sendek to go back home for the tryouts.

He barely had time to talk to Lowe about the opportunity — the only time the two met was on the day Lowe was announced as Sendek’s replacement, May 5. Immediately after the press conference, Lowe returned to the Detroit Pistons to finish out the NBA playoffs and Atsur started packing for home.

“I just talked to him a minute before we had our team meeting,” Atsur said. “I told him about this opportunity and that I was leaving in a week. He told me some things to work on and that was the only time we had a chance to talk face to face before I came back.”

After spending a week with his parents in his hometown of Istanbul, Atsur went to training camp, where he quickly made the first cut. Then the whole squad packed up and went to the ski-resort town of Bormio, Italy, a favorite training spot for European teams because of the altitude.

The team was cut to 12 at that point, and Atsur was one of five young players that Tanjevic kept on the roster, three of whom were members of the Turkish youth team that won the European U20 Championship in Ankara, Turkey, in July. Ersan Ilyasova, a 2005 second-round pick of the Milwaukee Bucks who spent most of last season playing in the NBA’s developmental league, was the MVP of that tournament.

Atsur went into the summer expecting to see most of his time at point guard, the position he will play almost exclusively for the backcourt-thin Wolfpack this coming season. That’s where he played in a trio of two-game tournaments in Turkey, Germany and South Korea that the Turkish team used as preparation for the World Championships.

Atsur and his teammates stayed in each location about a week, before heading to Japan for the World Championships in early August.

It didn’t take long for Turkey, as a wild-card team, to create some buzz in Japan. It eked out a two-point win over Lithuania and an eight-point win over Australia. Atsur didn’t play in either of those contests, but he did get into a 73-71 victory over Brazil, scoring four points on a three-pointer and a free throw.

By that time, Turkey’s top two three-point shooters, Erdogan and team captain Ibrahim Kutluay, were both hampered by injuries forcing Atsur to move back to the shooting guard position.

With Erdogan and Kutluay out, Atsur was Turkey’s leading scorer in a victory over Qatar, with 12 points in the contest. It was a victory that assured that the Turkish team would advance to the round of 16 for the first time in history.

Atsur played a critical part in Turkey’s 90-84 victory over Slovenia, burying two important three-pointers in the final four minutes for his only points of the game. His first shot swished while the shot-clock buzzer was going off, tying the game at 74, and the second, just a minute later, closed Slovenia’s lead to 79-77.

“He doesn’t have a big experience at the international level, but he has got a big heart and you saw that on the court today,” Erdogan said of his teammate Atsur.

An 83-58 loss to defending Olympic-champion Argentina and Manu Ginobili knocked Turkey out of medal contention, but a dramatic comeback in a classification game against Lithuania put Turkey in the fifth-place consolation game.

But not before Japan shuddered — at halftime of the Lithuania game, Atsur felt a rumble, something that seemed an awful lot like the 6.8 earthquake he experienced in Istanbul in 2003.

“Is it me, or is this place shaking?” Atsur asked a teammate.

No damage or injuries were reported following the quake, and the teams both went back out for the second half. Lithuania was in position to avenge its earlier loss to the Turks, and led the game by 11 points with two and a half minutes remaining.

Atsur hit a driving layup with 21 seconds remaining to cut Lithuania’s lead to three points, and teammate Ender Arslan made a rare game-tying, four-point play by making the first of two free throws, missing the second and throwing in a three-point prayer with 8.5 seconds left in regulation.

Atsur, who had nine points in the game, and his teammates pulled away in the overtime, earning a spot in the fifth-place consolation contest against France.

Turkey lost to France in the final game, finishing sixth overall among the two-dozen teams in the tournament. But Atsur and his fellow countrymen earned much respect for their performance with so many of the team’s top players off the roster for various injuries and fatigue. One writer covering the event called Turkey “the most resilient team in the world.”

And, given everything that has happened at NC State since the end of last season, with the loss of three seniors, one underclassman and two recruits, Atsur hopes he can bring the same sort of resiliency to the Wolfpack when the season starts next month.

Pages: 1 ... 63 64 65 [66]
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Dünya & Türk Basketbolu  |  Topic: 2006 Dünya Şampiyonası « previous next »
    Jump to: