Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/61/1004561/batug.org/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3 Yeni Üyeler için Forumu Kullanma Kılavuzu
Welcome, Guest. Please login or register.
1 Dec 2021 - 00:57:34
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Forum Kuralları  |  Topic: Yeni Üyeler için Forumu Kullanma Kılavuzu 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1]
Author Topic: Yeni Üyeler için Forumu Kullanma Kılavuzu  (Read 100646 times)
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« on: 14 Jul 2005 - 23:38:21 »

Foruma bir heyecanla üye olup,her yere mesaj yazmak hevesiyle yanıyorsan arkadaşım önce bi destur çek.Bu forumun 4 senedir faaliyet gösterdiğini unutma ve öncelikle kafana göre topic açma.Malum açmak istediğin topik büyük ihtimalle bi yerlerde gizli.Önce bi forumda ara,bulamadın mı?O zaman açmadan önce topic'in gerekliliğini bir Admin,Yönetici,Moderatör veya 6.Adam'lara "açabilir miyim" sorusunu yönelterek test et.Çünkü yeni üyesin ve kuralları okudun(okumadıysan bir koşu oku!).Yeni üyeye 1 ay topic açmak yasak...

Topic'leri okudun,bi topic'te takıldın,bir şeyler karalamak istiyorsun.Öncelikle şunu bil ki bu forumun diğerlerinden farkı,konuların belirli bir seviyenin altına düşmeden tartışıldığı bir ortam olmasıdır.Fikrini belirtirken insanlara sataşmadan,açık seçik ve mümkünse yarım yamalak cümlelerle anlatma(Kimse sana kompozisyon yaz demiyor.Ama sululuğun da bokunu çıkarma).

Çoğu silinen mesajının nedeni(ki bu no post yemenin de en güzel nedeni) içinin boş olmasıdır.Örneğin;

"MVP kim olur?" topic'indesin ve cevap vermek istiyorsun.Buyur ver ama bu cevabın ad soyaddan ibaret olmasın.Bi sebep göster."Bence Allen Iverson olur" diyeceğine "Bence Allen Iverson olur çünkü bu sezon takımını zirveye taşıdı,kişisel istatistiklerini geliştirdi,yerleri sildi,bizim eve temizliğe geldi,Stern'e bira ısmarladı" gibi örnekler ver ki niye böyle düşündüğünü bilelim.Daha açıklayıcı olmak bakımından bir örnek daha vermek gerekirse:

"Takımın ihtiyacı olan mevkiiler" gibi bir topic'tesin.Buraya "4 numaraya ihtiyacımız var ve Sura gitmeli yeni gard gelmeli" yazma."Sura takıma beklenen katkıyı yapamıyor,tempoyu ayarlamadığı ve savunma yapmadığı için biran önce trade edilmeli.4 numaradaki adamlarımın üç tanesini toplasan bir tane adam etmeyeceği için bu mevkiye hem blok gücümüzü arttıracak hemde ribaundlarda katkı yapacak Stromile Swift gelmeli" yaz ki senin bu işten anladığını görelim,yazdıklarına saygı gösterelim ve bizim farklı bir görüşümüz varsa üslubuna uygun tartışalım.

Mesajlarını yazarken Edebiyat sınavında kompozisyon yazar modunda olmanı hiçbirimiz istemeyiz.Tabii ki yeri geldiğinde sadece geyik olsun diye post'lar atılabilir.Ama her şeye espri yapıcam her posta espri sıkıştırıcam kaygısı içerisinde olma.Zira hoş karşılanmaz.

Bunun dışında mesajlarının Çöp Kutusu'na postalanmasının ve No Post almanın diğer büyük bir nedeni de yazdığın şeyin dayanağının olmaması olabilir.Örneğin "Jüride Nash'in adamları vardı bu yüzden MVP'yi aldı" dersen birisi çıkıp sana "Jüride baban mı vardı ulan" derse kızma.Bir şeyi söylüyorsan dayanağı olsun.Bi makaleden ya da bir kaynaktan bu duyumu aldığını belirt.Yoksa hem laf yersin hem post'un silinir,hem de forum ahalisi sana gözüyle güler.

Biliyorum çok uzadı ve sıkıldın.Ama bi kere ıkınıp sıkınıp oku ki 2 No Post'tan sonra üyeliğinin silinmesini engelle.Onun dışında bir de şunlara göz atarsan fena olmaz:

-Forumu Okey'e 4.arar gibi maç yapmaya adam aramak için kullanma.Maç yapmak için adam da arayabilirsin ama forumu kullanma amacın bu olmasın.
-Chat yapar gibi mesaj yazma."Slm" yerine "Selam","Mrb" yerine "Merhaba" yazarsan çok şey kaybetmezsin.
-Yalnızca smiley ile cevap verme.
-"105 cm sıçrıyorum,106 cm ile dünya rekoruna adayım" gibi post'ların hiçbirimizi ilgilendirmez.
-"Boyumu uzatıcam ne yapabilirim?" sorusunu doktorlara sor."Smaç basıcam,bunun tekniği nedir?" sorusunu aklın varsa hiç sorma.
-Bi zahmet önceden yazılmış entryleri elinden geldiğince okumaya çalış. "Robert Horry ile Will Smith ne kadar benziyorlar hiç fark ettiniz mi" diye mesaj atma komik duruma düşersin, utanırsın.

Son olarak,bu mesajın 10 emir gibi yazıldığına bakma.Şurada yazılan herşeyin aramızda kalabilmen ve ortama akabilmen için sana birer ufak tüyo olduğunu unutma.Bir de Allah aşkına 1 kere kuralları oku(Bu mesajı buraya kadar okumaya tahammül edebildiysen ilk sınavı başarıyla geçtin sayılır).

Forum Yönetimi
« Last Edit: 15 Jul 2005 - 04:47:37 by jason » Logged
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« Reply #1 on: 14 Oct 2005 - 19:44:51 »

Tüm ısrarlara rağmen kuralları okumayıp,sürekli aynı yanlışları yapanlara No Post cezaları uygulamaktayız.Cezaların,performansa göre dağılımı aşağıdaki şekildedir:

- Gereğinden büyük avatar (enine 120,boyuna 170 piksel) veya imza (enine 500,boyuna 120 piksel) kullananlara 1 gün No Post,
- 1 aylık üyelik süresi dolmadan yeni topic açanlara 3 gün No Post,
- Kurallara aykırı şekilde (siyaset-futbolla ilgili, küfürlü veya hakaret içeren...) mesaj atanlara 1 hafta No Post,
- 1 hafta içinde 5 veya daha fazla mesajı silinen üyelere 1 hafta No Post cezası uygulanacaktır.

Aldığı uyarı veya cezaya rağmen aynı hatayı 2.kez yapanların cezası 2'ye katlanacaktır,3.kez olması durumunda ise üyenin üyeliği silinecektir.

Forum Yönetimi
« Last Edit: 23 May 2008 - 23:40:59 by BabyShaq » Logged
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« Reply #2 on: 21 Feb 2006 - 02:29:02 »

Arkadaşlar,Forum Yönetimi olarak son dönemde "Video Linkleri" topiğinin tabiri caizse "Kral TV İstek Hattı'na" dönüştürülmesinden büyük rahatsızlık duyuyoruz.Bu yüzden size daha öncede yaptığımız, fakat son kez yapacağımız bu uyarının yapılması uygun görüldü.

Öncelikle, foruma yeni gelen arkadaşların henüz ilk mesajlarında "bu veya şu video var mı?" diyerek giriş yapmaları en büyük sıkıntımız.Tabii henüz forumumuza ve mevzu bahis topiğe bir katkısı olmayan üye arkadaşların da bu tip istekleri tarafımızca olumsuz karşılanmakta ve kendilerine karşı negatif bir yargı oluşmaktadır.Elbette arkadaşlarımızın,onlar için gerçekten önemli bazı istekleri olabilecektir ama bunlar da örneğin ödevi veya arşivi için çok önemli eksikler olması durumunda buraya yazılması gerekmektedir.Burada asıl görev sorumsuzca istek yapan arkadaşlar kadar,onlara iyi niyetle yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara düşmektedir.Lütfen sizler de bu tip anlamsız isteklere aldırış etmeyiniz.Başta belirttiğimiz durumlara uyulmaması durumunda öncelikle istek ve varsa cevaplarının silinmesine ve işin dozu kaçarsa da topiğin kilitlenmesine kadar giden önlemler alınacaktır.Bunu aramızdan kimsenin isteyeceğini düşünmediğimizden bu son uyarımızı özellikle dikkate alacağınızdan eminiz.

Ayrıca torrent linkleri için istek yapan arkadaşlarında http://bt.davka.info/ adresinden mevcut tüm torrent linklerini takip edebileceklerini belirtir ve bundan sonra bu konuda da istek yapılmamasını öneririz.Anlayışınız için teşekkürler...

Forum Yönetimi
« Last Edit: 8 May 2006 - 22:06:56 by BabyShaq » Logged
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« Reply #3 on: 8 May 2006 - 01:54:51 »

İmzayı değiştirmek/userbar eklemek

"-Modify Profile-Forum Profile Information-Signature:" kısmına aşağıdaki kodu ekleyip,kurallara uygun olması şartıyla istediğiniz imzayı kullanabilirsiniz.

Code:
[img]buraya eklemek istediğiniz imzanın linkini yazıyorsunuz[/img]

Daha sonra "Change Profile" butonunu tıklıyorsunuz.

Gürkan'ın yapmış olduğu imzalara batug.com fotoğraf albümü'nden ulaşabilirsiniz.

Mesajlara resim eklemek
Mesaj ikonlarındaki 2.satır,2.sıradaki ikonu() tıklayıp köşeli parantezin içinde kalan yerlere istediğiniz resmin linkini yazıyorsunuz:

Code:
[img]buraya resmin linkini yazıyorsunuz[/img]

Resim internette değil de PC'nizdeyse upload için bu linki kullanabilirsiniz.
Mesajı düzenlemek

Düzenlemek istediğimiz mesajın üzerindeki veya simgelerini kullanarak mesajınızı tekrar düzenleyebilirsiniz.
Başka bir mesajdan alıntı yapmak

Alıntı yapmak istediğiniz mesajın üzerindeki simgesini tıklayıp,mesajın sonuna istediğiniz cevabı yazabilirsiniz.
Gizli link eklemek

Öncelikle bilmeyenler için yazayım,gizli link böyle bir şey oluyor
Code:
[url=buraya linki yazıyorsunuz]bu kısma ise istediğiniz metni yazıyorsunuz[/url]

Mesajdaki resime link eklemek


Code:
[url=buraya yönlendirmek istediğiniz linki yazıyorsunuz][img]buraya da resmin linkini yazıyorsunuz[/img][/url]
« Last Edit: 11 Jun 2006 - 21:06:01 by BabyShaq » Logged
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« Reply #4 on: 21 Mar 2007 - 02:34:54 »

- Gereğinden büyük avatar(enine 120,boyuna 170 piksel) veya imza (enine 500,boyuna 120 piksel) kullananlara 1 gün No Post,
Bundan sonra uygunsuz avatar ve imzalarda No Post yerine avatar,imzanın yanlış olduğunu belirten bir resim ekleyeceğiz.Yine de siz avatar-imzanızı kontrol edin,inatla üstüste kurallara aykırı resim ekleyenlere No Post vermek zorunda kalabiliriz.

Forum Yönetimi
Logged
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member
*****
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8.095View Profile
« Reply #5 on: 18 Sep 2007 - 23:55:48 »

Aldığı uyarı veya cezaya rağmen aynı hatayı 2.kez yapanların cezası 2'ye katlanacaktır,3.kez olması durumunda ise üyenin üyeliği silinecektir.
Arkadaşlar, ne yazık ki No Post cezasının zaman zaman yetersiz kaldığını görüyoruz. An itibariyle tüm kuralların okunduğunu farzedip, küçük bir temizlik operasyonu başlatıyoruz. Bu kapsamda uyarı yapılmaksızın ve No Post'a başvurulmaksızın bazı üyelikler silinebilir. Forumu yeterince tanımıyorsanız, mesaj yazarken daha dikkatli olmanızı ve kuralları tekrar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Forum Yönetimi
Logged
Pages: [1]
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Forum Kuralları  |  Topic: Yeni Üyeler için Forumu Kullanma Kılavuzu « previous next »
    Jump to: