Welcome, Guest. Please login or register.
21 Aug 2019 - 23:38:21
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Mock Draft, NCAA & Offseason  |  Topic: Değişen statüko 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2]  All
Author Topic: Değişen statüko  (Read 9362 times)
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #15 on: 27 Jan 2003 - 16:36:48 »

* BEnim fiziklerinin "zayıf" olarak adlandırmamın sebwwbi, genelolarak NBA scout larının ve bu işi bilen adamların bile bir şekilde upper body çalışmalarını gerektiğini söylemeleridir. Fakat bu senki Hido gibi modifiy olmuş bir Gasol vücudunun o denli iş yapacağını pek zannetmiyorum. Gerçi ABD'li kondisyonerler bu işi nasıl yapacaklarını bgayet iyi bilirler fakat "agility" bu iki oyunucunun  bir şekilde trademark'ı. Orada alışılanının harici olduğu için rakibe ters gelmesi. Buna en güzel örnek Gasol'un verimliliğinin onu hiç 5 numarada kullnamam prensibiyle bir rotasyon yapan Hubie'nin bu kararı vermesiyle eş zamanlı olması. Gasol Barca'da kalsaydı biz hala "Navarro'da acayip herif" diyor olacaktık bence. Dirk, Pau, Kiril, Khryapa'ya bir tane defensive tone'u set eden bir Pg eklersen karşısında durulması çok zor hale gelir. Özetleyeyim: Bu isimleri sayıp binbir üstün yeteneğine rağmen Peja'yı buraya katmamamın yegane sebebi bu oyuncuların - zayıf olmayan ve bilakis kendilerine avantaj sağlayan- FİZİĞİ.

* Olgunluk konusunda da söylediklerine hak veririm (zira güzide insansın, tecrübe etmeden konuşmazsın) fakat üst seviye basketbol oynamış olmak bu oyuncuların prim yapmalarının sebeplerinden biri. NCAA basketbolu taktisiksel açıdan Euroleague'e göre naif kalıyor bile diyebilirim. Örneğin NCAA'de rakibin bir sıralı lateral pick'ini savunmak her zaman sorun olmuştur. Avrupalı yuncu ise duruma ve inisiyatifi alma gerekliliğine göre ne zaman switch, ne zaman üstten, ne zaman alttan takip edeceğini daha kolay kavrar ve uygular. Çünkü o pick'i her offense'te yaşar. NCAA'de ise pick'n roll den sıra kaldıkça veya oyunda iyi bir şutör var ise bu gerçekleşir. (Tabi genellemelerin hata payını yukarıdakilerden düşemeliyiz)

EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #16 on: 28 Jan 2003 - 03:23:56 »

Avrupalı oyuncular şu veya bu şekilde hayatlarına devam ediyorlar da ben esas Ivkovic'in Denver'a geleceğil günü iple çekiyorum. Eli sopssebıralaı Yugo coachingin sertliği ters mi tepecek yoksa taktisyenliği ön plana mı çıkacak. 15 saniye süren offense ler görür müyüz* Rotasyonlar kontrat bedelleri ve takım içi hiyerarşi yerine oyun performansı ile mi belirlenecek. 48 dk shada kalan oyuncular olacak mı? Daha önce Euroleague'de yaptığı gibi sahada bir oyuncuya tokat atabilecek mi? Gardlar tam saha baskı yapacak mı?  Maç öncesi ve sonrası basın toplantılarında "sadece 2 soru hakknız var" diyebilecek mi?

Baya merak ediyorum..
o_irengun
Guest
« Reply #17 on: 29 Jan 2003 - 08:42:10 »

1-gasolun pozisyonu icin konusiim onun upper body calisma nedeni agirlikli olarak   "guc" degil hacim kazanmak ve  daha cok yer kaplamaktir yani olay guc degil hacim hacimi genislemesi icin upper body calismasi gerek yoksa ben gucle bir sorunu oldugunu sanmiyorum hala daha.Ehger olsa ne 5 numara olarak oynayabilirdi gerektiginde sonucta dedigim gibi bir pivotun hucmunu gögüslemek icin güc ama en önemlisi yürke gerekiyoro yürekte var ama iste daha hala cocuk.

2-kirilenkonun upper body olayina ise kim ne derse desion kesinlikle katilmiyorum ki bunun en önemli nedeni  o boyda bir adam icin olabilicek neredeyse maksimum cabuklukta kirilenko ve vucuduna olasi bir pf oynamak icin gelecekj her kilo onun hizindan ne olursa olsun götürecektir.Ama yani bu kilo almaktan kastim kirilenko icin 4-5 kilo degil 13+  kilolar yani  o   mac temposunda o boydaki insanlarda bir kac kilo fark etmez.Maksimum hiz olaylarina gelince bu adama iki numara da savunduruyorlar 3 numarada alacagi he rkilo  dedigim gibi cabuklugundan calacagi icin iki hatta 3 numara savunmasi zorlasir.Mesela hidayetin sismesinden dolayi ben bir bakima form dusuklugu yasadigini dusunuyorum

3-ben senin yerinde olsam bu listenin en tepesine kevin garnetti koyarim yani bu tipteki oyuncular listesinin basina  Smiley)))

4-Pejanin fiziksel avantaji olayina katiliyorum.

5-ncaa olayina katiliyorum ben olgunlugu o sekilde dusunmemistim yani oyun bilgisini ve saha disi  disiplin olayini da  eger olgunluga koyarsak evet avrupali oyuncular katlarca modern.Alman basket dergisnin bu konuda cok guzel bir yazisi var bi ara zamanim olunca cevirip koyucam allah kismet ederse.

6-Yalniz ncaaden  olayin temel mantigini kavramis olarak gelen adamda yani isin kurdundan bile kurt oluyor.Cünkü allahina kadar pozisyon ve savunma bilgisiyle donaniyor veya  roy williams usulü ne screeni be screen tanimam ne switch yaparim ne  alltan alirim ne üstten alirim kardesim beni stancimden kimse kaldiramaz sekli  yapan tipler de cikiyor (ben daha bu manyaklikta adam görmedim Smiley)))   ama teorik olarak cikmasi lazim Smiley)))) cünkü roy williams ve dean smithin ayrildiklari yegane nokta bu )

7 öperler nbade ivkovici  valla hele bir de spree tadinda bir adamin elinde veya rashid tadinda bir adamin elinde ne yapar bilmeiyorum yani kesin bir  temiz hastanelikten beter olur hatta ben ölür diyorum ama belli de olmaz civi civiyi söker hesaabi  ama ben basarili olabilecegine inanmiyorum cunku ivkovic avrupa basketbolunda pismis ve avrupali oyuncu psikolojisine  adapte olmus hatta söyle söyliim avrupa mac temposunda calismaya alismis biri nba temposunda calisamaz gibi geliyor bana.onun disinda 40 dakika sahada bir oyuncu tutmayi salaklik ötesi görüyorum 48 dakka tutan adam ise oyuncu sakatlamak icin yer ariyor derim.

ivkovic sacramentonun veya seattlein basinda bak bu daha bi ilginc olur haha  ayni takim bir de vujanic  jaric falan bi alir takim  ingiliztceyi birakir yugoslavca konusur bak o bayagi bir ilginc olur.

Esas ben Tanjevic büyügümüz gelirse nasil olur diyorum yaa  yani  bence Pat riley ile karizmada basabas gider yaa hastasiyim tanjevicin sahalarin  "babasi herif"  mactan sonra sigar icisi varki yani.Nowitzki bradley falan hepsinin fotolari yalan en bi tanjevic le olan fotom benim icin degerli.

Gaza geldim Tanjevic topigi acicam.
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #18 on: 29 Jan 2003 - 21:40:02 »

Ivkovic zaten Denver'la bir angajman halinde. Bu yüzden onun adını gündeme getirdim.

Ivkovic hakkında kafam oldukça karışık.

Ya devrim yapacak Amerika'ya "bak bu iş böyle yapılır" diyecek ki bu hem teknik anlamda hem de oyuncu iilişkileri anlamında. Demek istediğim belk net fast break olmayınca PG ler artık secondary break oynamadan önce coach unun eline ayağına bakacak. İki tane boş atış kaçıran kendisini kenarda bulacak (Hiç siz de ADELMAN'ın kötü oynayan bir oyuncuyu kenara aldığını gördüğünüz mü?). Kendini kabul ettirebilirse pivotlar dobule-team yerine herkesin ortaya gömüldüğü bir düzenle savunulmaya başlar. Violet Palmer'a bayan olduğu için daha centilmence itiraz etme tribi sona erer. Pick'n rollerin sonu başka oyunlara bağlanır. Setlerin tamamını değil parçlarını bile oynayabilen oyuncuların sayısı artar. Gerisini siz yazın...

Ya da hakkkaten Oğuzhan'ın söylediği gibi bir ruh hastasıyla otorite savaşına girecek. Bu da onun sonunu hazırlayacak.

Kestiremiyorum, sizce hangisi olacak?

jason
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #19 on: 30 Jan 2003 - 00:52:09 »

e abi zaten hubbie tarzi eski coaclar az cok bu dediklerinin amerika daki temsilcileri olmuolar mi?

Richard Hammond
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #20 on: 30 Jan 2003 - 01:13:13 »

Geçen gün Memphis'i seyrderken aynı şeyi düşündüm ve benzerliklerine rağmen şöyle bir farın olduğu kanısına vardım:

Hubie de disiplinli Pat Riley de. Fakat hiçbiri Avrupa (özellikle Yugoslav) coach lar kadar oyunu ellerinde tutmak arzusunda değiller. Her oyuncuya biribirinden farklı davrandığının (onun üstünlüğünü kabul etmek ön koşulu ile) bu denli dışarıdan hissedilir olması da sanırım bu "herşey kontrolüm altında" mantalitesinin bir dışavurumu bence.
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #21 on: 30 Jan 2003 - 14:06:31 »

nba de ki kocların hepsini avrupadan getirtsek nba kokten degisiriz bi oyuncu ne kadar yıldız olursa olsun bi mac ta ole 20-30 sut atamaz hemen kenara alınır sutor oyuncular ve bes numaralar daha da degerlenir bireysel yeteneklerini kullanan pg lerin istatistikleri duser

Son Turnuva Şampiyonu
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #22 on: 30 Jan 2003 - 21:21:39 »

Aklıma geldikçe yazmaktan kendimi alamıyorum:

Bence NBA ile Avrupa (özellikle Akdeniz) basketbolu arasında rol paylaşımı olarark en temel fark NBA'de neredeyse her topun en az bir kere alçak post indirilmesi. Bu tabi illa ki dominant bir C olmasını gerekirmiyor. Triangle Offense'in anchor u (temeli) Jordan'ın post up ıydı. Oyuncular ne kadar eğitimsiz olurlarsa olsunlar bu alçak post a top verme olayı bir kültür.

Bu diyarların basketbolunda ise skorerler lütfen verir topu içerideki uzuna. O yüzden şutu olmayan uzunun yaşaması çok zordur Avupa'da. Kısanın post up'ı da bir o kadar nadir. Tüm bunların ışığında 5 numaraların daha da değerleneceği söylemi biraz çelişkili. Ama "defansif" anlamda bunun olacağı neredeyse kesin. "Ortayı kapama" bir pozsiyon işi ve buun NBA'deki yorum genelde blok  veya hücum faul yaptırma. Durduğu yeri iyi bilen ve penetreyi başlamadan caydıran uzunun değeri Avrupai coach larla daha net ortaya çıkacaktır.
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #23 on: 1 Feb 2003 - 03:04:00 »

Kouyu biraz değiştiriyorum:

Avrupalı o kadar moda iken neden NCAA'de oynayan Avrupalılar rağbet görmez? Songaila draft edildi kontrat yapılmadı; Savovic draft bile edilmedi ve FAolark imzaladı sanırım.

Başarılı olanlardan Gasol, Dirk, Kiril, PArker vs hiçbiri NCAA torna değil.

Bu sene de NCAA'de en kral Avrupalılar Danelius (from Wake Forest) ve Grafs (Valparaiso) gibi duruyor. Grafs (Letonyalı) draft edielcek büyük ihtimal ama ona bir Bologna patlar gibi geliyor.

Nedendir acaba?

PS: Bu sene Michigan State'de ilk seonunu geçiren 7 footer Erazem Lorbek'i tenzih ederim. Bence büyük oyuncu olacak.
kanizares
Bir Denver Aşığı
Veteran
Pro. Member

a Denver Nuggets' fan

View Profile WWW
« Reply #24 on: 1 Feb 2003 - 04:56:58 »

Songalia draft edildi ama kontrat yapılmadı...
bunun nedeni, takımı satan Boston Celtics'in sahibinin denyoluğudur... ha songalia oynar mıydı? şu an arjantinli wolkowyski oynuyor mu ki? belki ondan daha iyi performans gösterirdi...

savovic ise 26 yaşında olduğundan draft edilmedi ve ayrıca şu an denver gibi guard pozisyonunda sıkıntı çeken bir takımda bile yer bulamıyor...

aslında ben senin ne demek istediğini anladım emir, niyetim de aksini iddia etmek değil, aksine nba takımları, avrupadaki üst düzey takımlarda kendini kanıtlamış (istisnalar kaideyi bozmaz), sorumluluk almayı öğrenmiş ve profesyonel mücadelenin içinde yer alarak pişmiş oyuncuları tercih ediyorlar...
elbette avrupa'da bir oyuncuya verilen temel eğitimler de ncaa'dekinden farklı, bu da kazanma yolunu arayan takımların ağzını sulandırıyor...
açıkçası ncaa'deki bir çok amerikalı, avrupaya gitseydi ve orada yetişseydi, şu an için çok daha değerli olabilirlerdi...
şu an ismini bile bilmediğimiz birçok avrupalı (türkler de dahil), irili ufaklı amerikan okullarında basket oynuyor ve dediğin gibi çoğunun nba şansı, avrupada kalanlardan az...
ne dersin? yetenekli amerikan gençleri hem okumak, hem de basket öğrenmek için avrupayı tercih ederler mi ilerde?
o_irengun
Guest
« Reply #25 on: 1 Feb 2003 - 23:26:46 »

Bu konuda gecen ayki alman basket dergisinde cok guzel bir yazi vardi  ilgili kisimlari yazacagim madde madde

1-bizim oyuncularimiz daha bir yarim sezon salonda gecirmeden  82 maclik nba teposuna geliyorlar avrupali gencler ise  hayatlarinin uzun bir süresini  salonda geciriyorlar  ve profosyonle bir sekilde para alarak cogu zaman bu isi yapiyorlar.
Bizde oyuncularin haftda 20 saatten fazla antreman yapmasi yasakken avruplai oyuncular nerdeyse tüm hayatlarini salonda koclariyla geciriyolrar hatta  koclarini  ve takim arkadaslarini mecburiyetten aile gibi görüyorlar
(geroge karl böyle demis ki avrupa basketbolunu en iyi bilen koctur real madridi calistirmisti zamaninda)

2-Bizdeki 50lerdeki sistem su anda avrupada uygulaniyor biz de oyuncular nasil daha güzel smac basarim nasil daha iyi görünürüm derdinkeyken avrupalilara  nasil sut atilacagi nasil pas verileegini ögretiliyor smac basana ceza bile verildigi durumlar oluyor.

3-bizim oyuncularimiz heer taraflarina dövme yaptirma sevdasindayken  avrupalilar neredeyse kendi saclarini kendileri kesiyorlar.

4-bizim oyuncularimizin velileri  de nasil daha iyi smac bastiklarina vb bakarken avrupada veliler  yok gibi bir sey  koclarin tamamen bir otoritesi var .Cogu zaman antremanlar kapali yapiliyor maclara da velilerin gelmesi yasaklaniyor hatta ve hatta  cocuklar kampalrda kaliyorlar evlerine bile gitmiyorlar ve  kendi ayaklari üzerlerinde durmayi ve profosyonel yasami ögreniyorlar.

5-avrupada(buna dünya diyebiliriz) oyuncular a takim olamk ögretiliyor  takimin ne demek oldugu yani one man showa asla ama asla izin verilmiyor  bizde ise one man show destekleniyor.
EAlkas
Jr. Member
**

Eh be!

View Profile
« Reply #26 on: 4 Feb 2003 - 00:21:47 »

Hayat biçim ve "conceptual" perspektiften bakıldığında söylediklerinize ekleyecek herhangi bir şey bulamıyorum uzun süre irdelememe rağmen (NCAA coachlarını yozlaşması, Avrupa'daki erken profesyonellik vs vs). O anlamda çok yerinde ve yeterli söylemişiniz. Bunun bir de teknik boytutu var bence:

Avrupalılar teknik bir çeşni katıyor olaya. Öyle ki ABD'ye gidince o teknik özgünlüğün yozlaşma durumu pek sık oluyor. (Savovic ve Songaila örnekeleri. Yoksa Songaila Avrupa'da olaydı 2000 Sydney yarıfinalinde Dream Team'i nerdeyse tek başına yenmek üzere olduğu için iyi bir Kinder transferi yapıp, şu anda daha tepelerde bir draft sırası kovalıyor olabilirdi == tabi ki hepsi tahmin ==) . Bir başka deyişle Gasol ve Kirilenko'nun prim yapmasının tek sebebi NBA'de başka bir Gasol ve Kirlenko bulunmaması. Fakat bir sürü Howard veya Posey var (onlar da kalburüstü ama yanlış yerdeler). Daha da başka deyişle hustle ve atletik özelliklerle prim yapmak için Andersen (Umut hocam bilir) veya Kwame olmak bile yetmiyor. Ama finesse üzerinde yoğunlaşan bir oyuncunun işi daha kolay NBA'de.

Bu koundaki enkeskin örnekler Ed O'bannon bence. UCLA'in son şampiyon olduğu NCAA sozeununda müthiş top oynadı. Şutu olan, atletik ve solak bir 4 numara. Yıldız olmasına rağmen çok iyi bir defansçı. Bir takım dış oyuncu özelliklerine de sahip. Fakat undersized. Tüm o pozitif yönleri silercesine undersized. (Aynı Damon Stoudamire gibi). Başarılı bir NBA kariyerine sahip olamamasının gerçek sebebi undersized olmasından ziyade onu ön plana çıkaracak özelliklerin kısıtlı kalması Büyük havuzda bir anda küçük balığa dönüşmesi. NBA'de bunu yapan LaFrentz ile karşılaştırdığınızda farkı netleşecek.  

O yüzden O'bannon şu anda -ilk şoku atlatması 5 sene kadar sürdü- Polonya'da Anwil'de ilk kez adı anılan bir oyuncu haline geldi. O yüzden KAya Peker NBA olamıyor. O yüzden Pietrus'ların şansı atletikolmaları değil bir PG sezgisine sahip olamalrı (özellikle Michael'in). O yüzden Ginobili ve hatta Jaric iş yapar ama Nate Huffman'ın işi daha zor. O yüzden Khrypa'nın adı bence seçildiğ yerden daha yukarılar çıkacak.

Basketboldan çok iyi anladığını düşündüğüm bir coach bana basketbolun "kondüsyon, fundamental ve takım oyunu"ndan ibaret olduğundan bahsetmişt. Fundamental eğitimine verilen önem ve geliştirlien yetenkelerin fundamental bazlı olmaları ve takım oyunu şablonlarına ve serbestisine riayetine erken yaşlarda başlaması, Avrupalı oyuncuları buralar getiriyor.

Budr kanımca

Pages: 1 [2]  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Mock Draft, NCAA & Offseason  |  Topic: Değişen statüko « previous next »
    Jump to: