Welcome, Guest. Please login or register.
12 Nov 2019 - 13:27:39
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Detaylar... 0 Members and 2 Guests are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 168 169 170 [171] 172 173 174 ... 176
Author Topic: Detaylar...  (Read 505107 times)
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2550 on: 10 Apr 2017 - 15:02:09 »

barış hangi argüman ile westbrook almasın diyorsun? senin takımından bir oyuncu olmasa rakibi böyle yazabilir miydin?
bende boxscore dan takip ediyorum ama senin bunu gömmen de aynı kafa kusura bakma.

bence westbrook un tartışmasız alması gerekiyor. TD kasıyor olabilir belki ama en basitinden westbrook-harden yer değişse takımların durumu nasıl değişirdi? bence houston aynı seviyede kalır ama okc aşağı giderdi.

edit:
@tspark abi witness goygoyu zirvede amerikada ki bence de çok normal. i.thomas ta d.booker ın 70 attığı maçta seyircinin alkışlamasına anlam veremedim filan demişti ama ben öyle düşünmüyorum.

« Last Edit: 10 Apr 2017 - 19:06:24 by Kayrakli » Logged
üfürükçü
Yazar
Pro. Member

keyifti yaaa

View Profile
« Reply #2551 on: 10 Apr 2017 - 15:43:11 »

bence westbrook un tartışmasız alması gerekiyor. TD kasıyor olabilir belki ama en basitinden westbrook-harden yer değişse takımların durumu nasıl değişirdi? bence houston aynı seviyede kalır ama okc aşağı giderdi.

tamamen farazi bir tartışma olacak ama ben de bu konuda tam tersi düşünüyorum. okc en kötü ihtimalle üç aşağı beş yukarı aynı kalır ama houston 3.falan olamaz. ve yine bu sebepten harden almalı bence.

Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #2552 on: 10 Apr 2017 - 15:56:07 »

Kayhan ben almasın demiyorum ki. O ya da Harden alacak. Kawhi de tartışmaya az da olsa dahil. Ama mantıklı bir tartışma yok ki. Oscar Robertson'ın rekorunu kırmış tabii o alacak'a kadar tartışma. Takımına ne kadar fayda getirmiş, götürmüş; bu kadro ile bu istatistikler daha mı kolay daha mı zor etc hiç bir düşünce yok. Adam buraya yazmış işte, maçı Thunder'ın kazandığından habersiz. Sadece td var mı diye bakıyor. Zaten buraya sürekli "adında iki q olup 15 ribaund alan ilk oyuncu" şeklinde detaylar yazmayı seven biri. Sadece extra olanla ilgili. Takımına 70 atan adama saygı gösterirsin ama işin sonunda duruma üzülmen lazım. Denver seyircisinin tepkisi en net örnek. Buzzer beaterl playoff'u kaçırıyorsun ama herkes sevinçten havada... Ya abi sen düşünebiliyor musun ligin son maçında orta sahadan yediğin röveşata gol ile şampiyonluğu kaçırdığını? Hangi taraftar bravo çok güzel soktu ama der???

Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #2553 on: 10 Apr 2017 - 16:32:20 »

Ana hatlarıyla katılıyorum hatta Trabzonspor taraftarı olarak iki gün önce üstelik şampiyonlukla da alakasız bir maçı son dakikada kaybederek bildiğin yıkıldım. Ama burada son maç durumu da yok ki. Portland iki maç kaybedecek de denver iki maç kazanacak da bir sürü beklenti var. Diğer taraftan tarihe tanıklık etme durumu var. Eh amerikalıların olaya bakışı bizim gibi fanatikçe de değil. O yüzden daha anlaşılabilir bence.

Bence MVPyi Kawhi'ye verelim bu iş huzur içinde çözülsün.
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #2554 on: 10 Apr 2017 - 23:17:18 »

mvp olamayacak dedim zaten. niye benim gibiler yüzünden mvp oluyor anlamadım? kaldı ki böyle bir rekora tabii ki odaklanacağım. 60'larda kırılmış bir rekor bu. o dönemin temposu sayesinde kırılmış bir rekor ve 55 senedir yapılamamış. ona da mı bakmayalım? tarihe tanıklık ettik resmen. kaldı ki maçı kazandıklarını bilmediğim de yalandan ibaret. game winner olayını bilmiyordum. bunu da yazmışım

forumda daha önce mvp'lik kriterleri hakkında birşeyler karalamıştım. tekrar buraya da koyuyorum. ''ilkkan gibi'' seyirciler yüzünden mvp olacak ya hani o bakımdan.

MVP'nin her zaman seçimleri tartışmaya konuk olmuştur, en basitinden 08-09 sezonundaki Wade'in 3. olması (ki rahatlıkla MVP olmalıydı denen bi' sezonuydu), Kobe'nin 05-06 sezonu (hani şu 81 attığı, evet, 81 dedim),06-07 sezonundaki LeBron (30-8-7 ortalamaları hani) ve eski yıllar. Öncelikle tartışılan sezonlara bakalım ve sonra anlatmak istediğim kriterlere geçelim.

05-06 sezonu:

- Kobe: %45 FG ile 35 sayı 5 riband 4 asist, 45 galibiyet (Batı 8.'si).

- Nash: %51 FG ile 18 sayı 4 riband 10 asist, 55 galibiyet (lig 4.'sü).

Bu sezonu güncel olanlardan açık ara en çok tartışıldığı için incelemeye alıyorum.

Ödülümüzü Nash aldı diye diğerlerine gerek duymadım. Şimdi bu çok tartışılan ödül kesinlikle doğru bi' karardı, hatta kıyaslanmayı dahi hak etmeyen şekilde. Çünkü MVP ödülü daha çok takım galibiyetiyle alakalıdır, ''en değerli oyuncu'' dediğine tam olarak aldanmayın, en iyi performansı gösteren yada en dominant oyuncuya verilmiyor bu ödül.

Kobe'nin 45 galibiyeti vardı, Nash'in takımı ise 55. Zaten 45 galibiyet almış bi' takımın oyuncusunun bu ödülü alma şansı 0'a yakındır (imkansıza inanmam, n'apıyım, huyum bu). ''ama efendim adam tek başına oynuyor, takım arkadaşları yetersiz, kendisi n'apsın'' denilebilir, doğrudur, buna yanlış da diyen yok nitekim ama bu ödül hiç bi' zaman böyle verilmedi (belki 54-55 sezonu hariç, gerçi o da tartışmaya açık bi' sezon).

45 galibiyet demişken, MVP ödülünü en az galibiyetle alan Michael Jordan ve Wilt Chamberlain'dir. Wilt 49 galibiyetle (henüz çaylakken), Jordan ise 50 galibiyetle almıştır. Tabi, takımın kalitesiyle de oyuncunun bireysel performansı her zaman ters orantıyla gitmiştir. Daha iyi takım demek, daha az top kullanmak ve topu daha az elinde tutmak demek, bu da daha az sayı ve asist ortalaması demek (aynı mantıkla en iyi bireysel performanslar güçsüz takımda iken çıkarlar, hani şu ''tek başına oynuyo'' modundayken). Tabi ikisinin de performansı en az Kobe kadar iyi olmakla beraber, Jordan'ın performansı çok daha ayrı bi' boyuttaydı (Wilt de daha iyi performanslar gösterdi elbet ama ödülü alamadı, oralara da geleceğim).

Aslında Kobe'den bahsettim hak etmedi diye ama ondan daha iyi oynayıp  alamayanlara da göz gezdirelim.

87-88 sezonu:

- Jordan: %53 FG ile 35 sayı 5 riband 6 asist 3.2 top çalma 1.5 blok, 50 galibiyet.

Jordan o yıl hem sayı kralı hemde yılın savunmacısı seçilmişti. Yani her iki tarafında da ligin 1.'si olmuştu bi' nevi (Tabii yılın savunmacısı ödülü de daha çok rakamlara göre verilen bi' ödül, bu da zaten ayrı bi olay). Bunu da NBA tarihinde başka yapabilen olmadı. Bruce Bowen, Tayshaun Prince, Andrei Kirilenko gibi üst düzey savunmacıların bile bu ödülü alamadığı düşünülürse (evet, rakamlara göre veriliyor, yapcak bi' şey yok) ve Jordan'ın hücumda 35 sayı gibi insanın anatomisine aykırı derecede yoracak şekilde bi' performans göstermesine rağmen alabildi bu yılın savunmacısı ödülünü. Hatırlayın en son 35 sayı ortalamasıyla oynayanları, 05-06 normal sezonunun Kobe'sini artık halinin kalmadığını yada 08-09 play-off'undaki LeBron'un Orlando serisinde artık yere düşüp bayılacak seviyeye gelmesinin (tabii normal sezon yorgunluğuyla asla bir tutulmaz, birinde aşağı yukarı 15 maç, öbüründe 80). Üstelik süperstar'ların genelde hücuma güçleri kalsın diye savunmaya fazla kasmadıklarını da belirtmem gerekiyor (eleştirmiyorum, zaten çok doğru bi' düşünce).

Modern basketbolda %50 ile 30 sayı ortalaması tutturan sadece Jordan ve LeBron var (29.7'yi de 30 yaptım yuvarlak hesap). Daha çok sayı atabilmek için, daha çok top kullanmalısın, daha çok top kullanma da yüzdeyi düşürür, Jordan 35 sayı atmasına rağmen (ki 30 sayı ortalama tutturan biriyle aynı yüzde de olması beklenemez zaten) %53 gibi en dominant pivotu bile kıskandıracak bi' yüzdeye sahip olmuştur. Bunun yanında 3.2 top çalma ile ligin top çalma kralı, 1.6 blok ile gard'lar arasında 1. olmuştur ve 6 asist gibi 35 sayının yanında yapılması için oyun hilesi gerektiren bi' rakamı da yapmıştır. Bunları anlatmamın sebebi ise, bunları yapıp üstüne 50 galibiyetle ligi bitirince anca ödülü alabilmektir. Belki de tüm zamanların en iyi bireysel performansıydı bu ama bundan önceki ve sonraki 2 sezonu daha var Jordan kişisinin, onlar da da bi' bu kadar mükemmel. Tek farkları, bunda ödülü almıştır, onlarda ise hiç bi' şeyi.

86-87 sezonu:

- Jordan: %48 FG ile 37 sayı 5 riband 4 asist 3 top çalma 1.5 blok, 40 galibiyet.

%48 gibi tartışmaya açık dahi olmayan iyi bi' yüzdeyle sezonu toplamda 3.000 sayı ile tamamladı desem yeterli olur heralde, ki bunu geçebilen sadece Wilt'tir, o da 44 ve 50 sayı ortalamalarıyla. Ayrıca NBA tarihinin en dominant 5 performansı arasına rahatlıkla girebilecek türden, hatta zirveye bile oynayabilecek türden ama gel gör ki bu sezon Jordan MVP olamadı. Çünkü takımının galibiyet sayısı sadece 40'tı ve görüldüğü üzere böyle bi performansa 40 galibiyet de yetmiyor. Tek başına olması veya ''daha n'apsın'' durumları da geçerli değildi ve hala da değil. En büyük yardımcısı zaten hücum gücü düşük olan kasap Charles Oakley'di (Dwight Howard kadar ribandcı olduğu dönemler) ama bu yine de gerçekleri değiştirmiyor. Haticeye değil, neticeye bakılıyor.

88-89 sezonu:

- Jordan: %53 FG ile 32 sayı 8 riband 8 asist 3 top çalma, 47 galibiyet.

%53 gibi skorer bi kısanın tutturabilmesi için 20 sayılarda gezmesi gerecek türden bi' şut yüzdesinden mi bahsedeyim yoksa LeBron James gibi isviçre çakısı kadar all-around olan bi' oyuncu kadar all-around ortalamalarından mı... bilemedim. İstatistik canavarı LeBron James'in hemen hemen aynı  performansı olmasına rağmen burun veya herhangi bi' uzuv farkıyla Jordan'ın performansının daha iyi olduğunu söylemeliyim. Tabii Jordan böylesine bi' sezonunda da MVP olamadı. Nedeni basit; 47 galibiyet.

İş iyiden iyiye Jordan vs Kobe&Wade&LeBron eksenine girmeden, diğer örneklere geçiyorum.

Bireysel bi' ödül olmasına karşın daha çok takımının etkisiyle verilen bi' ödüldür, hatta kabaca bi hesapla %60-70 takımın başarısı önemlidir bunda.

Oyuncunun sevilmemesi, oy veren otoriterlerin sevmemesi, komisyoner'in işin içinde parmağının olması, play-off'ların vs. hiç bi' etkeni yoktur. Hele ki play-off'ların. Zaten bunun etkisi olsa Dirk Nowitzki alamazdı. Kendisi 67 galibiyetle ligi bitirdi ama ilk turdan elendi.

61-62 sezonu:

- Wilt: %50 FG ile 50 sayı 25 riband, 49 galibiyet.

- Oscar Robertson: %47 FG ile 30 sayı 12 riband 11 asist, 43 galibiyet.

- Bill Russell: %45 FG ile 19 sayı 23 riband 4 asist, 60 galibiyet.

İşte bu ödülün gerçekten anlam kazandığı asıl yıl. Wilt Chamberlain ve Oscar Robertson'un prime sezonunu geçirdiği ve riband dışında çok mütevazi rakamları ve bi' uzun için ciddi düşük kabul edilebilecek şut yüzdesine sahip olan Bill Russell.

Wilt'in 100 sayı attığı yıl bu, NBA tarihinin en yüksek sayı ortalaması. Oscar'ın ise triple double ortalamayla bitirdiği 2 sezondan biri, üstelik 10-10-10 gibi değil, 30-12-11 şeklinde, ucundan kıyısından değil yani ve düşük sayı ortalamalı ama bi' o kadar da dominant takımda oynayan (7 sezon üst üste şampiyon olduğu dönem) Bill Russell. Wilt'in bi' nebze şansı olmasına karşın 49 galibiyet her halukarda çok düşüktür ve riband ve savunması dışında etkileyici performansı olmayan Bill Russell'ın 11 galibiyet fazlası yetiyor, evet, 11 galibet böylesine devasa bi' performans farkını yenebiliyor ve doğru bi' seçimdi, tabii kendi kriterlerine göre. Gerçi ödülü de NBA verdiğinden, onların kriterleri esastır, Ali, Veli veya Adonal Foyle'un değil.

Oylamada ise 297 - 152 gibi bi' oy farkıyla Bill Russell ezmiştir. Bunun birine sempati, öbürüne antipati yada ünle-şöhretle olmayacak şeyler olduğunu da belirtmek isterim. Üstüne üstlük en çok 1. seçim oy alan 3. oyuncu olmuştur o Wilt, hani o 100 sayı attığı sezon. Hatta Oscar da 135 almıştı, ikisini toplasanız dahi 1 tane Bill Russell etmiyor. Hele ki Bill Russell'ın 51 tane, Wilt'in 9 ve Oscar'ın 13 tane 1. seçim oyu almasına başlamasam çok daha iyi olacak.

Ha tabii bu ''en iyi takımın en iyi oyuncusuna veriliyor ödül'' anlamına gelmiyor. Sadece galibiyet sayınızın yüksek olması lazım, tabii kısmen galibiyet sayısı artınca sıralamanız da artıyor ama şöyle bu konuya en iyi örnek ise şudur kanımca;

05-06 sezonu:

- Billups: %41 FG ile 18 sayı 3 riband 8 asist, 64 galibiyet.

Billups'ın takımı NBA 1.'si olur, 64 galibiyet gibi her NBA 1.'sinin tutturamayacağı über bi' galibiyet sayısını tuttururlar ama gel gör ki o sene Billups MVP sıralamasında 5. olur. Üstüne üstlük 49 galibiyetli bi' oyuncunun da MVP olduğu düşünülürse, bunun sırf takım performansına da göre verilmediği söylenebilir, sadece çok daha büyük bi' katkısı var. Unutmadan, 06-07 sezonunda Golden State play-off'a son sıradan girmiştir ve galibiyet sayısı da Wilt'in çaylakken MVP olduğu takımının galibiyet sayısıyla eşittir, 49.

Yani güncel tarihten 06 yılındaki Kobe, 09 yılından Wade yada 07 yılındaki James'e bi' haksızlık yapıldığı falan yok. Çok doğru seçimler bunlar. Biri 45, öbürü 43 ve öteki 50 galibiyetli takımlara sahiplerdi. Üstte saydıklarım en az bunlar kadar iyi olmakla beraber, çok daha iyi performanslar kabul edilebileceği gibi 47, 49, 43 gibi galibiyetli takımlarda oynamışlardır.

Ayrıca kriterler budur ve görüldüğü üzere 50 yıl öncesine dayanan bi kriterdir. Bu adamlar hak etmemiştir, daha doğrusu takımları yüzünden hak edememiştir, takım arkadaşlarının yetersizliği de kendilerinin suçları değildir, istersen triple double ortalamasıyla sezonu bitir (hehe, oscar robertson yapmıştı gerçi bunu ve kazanamamıştı), yada 100 sayı at yine de yapacak bi' şey yok. En az 50 galibiyet gereklidir, 45-48'e ihtimal veremiyorum çünkü onun için bilgisayar oyunlarındaki performanslar bile yetemiyor, kaldı ki 50 galibiyetten az olup MVP olan kişi sayısı da 1'dir.

Daha 27-17-5 yapan Kareem, 23-13-6 yapan Garnett, 44-24-3 ve 37-22-5'lik Wilt, 32-6-5 yapan T-Mac, 33-7-6 yapan Jordan, 31-10-11 ve 30-10-9'luk Oscar Robertson diye de uzar gider liste, bu performansları da anmamak saygısızlık olurdu.

Toparlamak gerekirse; bu ödül 50 yıl öncesinde bile aynı kriterle verilen bi' ödüldür. Kimseye fazladan tolerans verilmeyen (belki 10 sene NBA'de olup bu ödülü alamamış biriyle 2-3 sezondur NBA'de bulunan biri arasında seçim yapılırsa, 10 senelik adama tolerans uygulanabilir, eski yıllar için, belki), play-off'la ilgisi olmayan, komisyoner'in istemesiyle de bi' ilgisi olmayan bi ödüldür. Bu ödülü de biz vermediğimiz için ''MVP bence bu olmalıydı, çünkü hede hödö hede hödö'' gibi fikirler de ne yazık ki sınıfta kalıyor çünkü bu ödülleri de biz vermediğimize göre, bizim kriterlerimiz geçersizdir, anlamsızdır. Ödülün kendi kriterini sadece eleştirebiliriz dediğim gibi ama bu kriterle 50 yıldır hep doğru ödüller verilmiştir. İsmi biraz aldatıcıdır, evet ama şimdi bunun kriterini değiştirmeye kalksak da, geçmiş 50 yıldaki kazanamayan oyunculara (başta bilgisayar oyunu tarzında olan performanslara) haksızlık etmiş olmaz mıyız?

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #2555 on: 11 Apr 2017 - 01:42:57 »

Harden'a, James'e hatta Kawhi'ye gerçekten çok yazık olacak, çünkü mesela Harden bundan önceki belki 20 yılın MVP'lerinin rahat 13-14'ünden daha iyi performans sergiledi bu sezon ama bu haliyle MVP alamayabilir.

Ama karşısında öyle bir rakip var ki Westbrook, NBA tarihinin bireysel anlamda en çarpıcı sezonlarından birini çıkarıyor. Bir oyuncunun bu kadar istikrarla, bu kadar dominant oynadığı ben geçen sene Curry'i, 2001 Shaq'ı falan hatırlıyorum, hepsinden tartışmasız tüm oyları alarak MVP oldular belki onlardan daha çarpıcı bir sezonda Westbrook alır mı diye tartışılıyor, bu da onun şanssızlığı.

Neyse ben olaya şu açıdan bakıyorum. Harden alamazsa tüh o da hak etti ama alamadıdan öteye gitmez ama Westbrook alamazsa bir sezonda 42+ triple double yapmış rekor kırmış, koca bir sezonu triple double ortalamayla tamamlamış gelmiş geçmiş 2 isimden biri olmuş, üstelik bunu açık ara sayı kralı olarak yapmış, bu tek adam şovuyla 3-5 enkazdan bozma adamdan oluşan takımı play-off'a sokmuş adam MVP olamazsa NBA tarihine geçer. Sırf bu bakış açısıyla bile ben olsam oyumu Tosbaa'ya veririm.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #2556 on: 11 Apr 2017 - 02:19:41 »

abi bence westbrook mvp olursa nba tarihine geçer. olumsuz anlamda. onun mvp olmasına imkan ihtimal yok. o kadar net söylüyorum. konferansta 6. sıradalar ve genelde ise 10. takımı bu sırada olan biri mvp falan olamaz. olursa nice efsane performansların hakkı yenmiş olur. ben mvp'nin bariz bir farkla harden'ın alacağını düşünüyorum fakat onun bile mvp olması ilginç bir durum çünkü konferansta 3. sıradalar. ben en son konferans 3.sü olup da mvp olabilen 1988 jordan'ı gördüm. yani son 30 sezonda 1 kez olmuş ve onda da 2005-06 kobe ile aynı sayı ortalamasını %53 fg gibi olağanüstü bir yüzdeyle tutturuyor üstüne yılın savunmacısı seçiliyor. yanında 3.2 top çalma da var. yani en iyi oyuncunun en iyi sezonu olabilir. tabi bunda da rakiplerin güçlü olup olmaması da önemli.

normalde birinci harden ve ikinci durant olacak diyordum ama durant'in sakatlanması + westbrook'un iyice rage açması işi biraz değiştirdi. yine ikinci durant olabilir ama eskisi kadar rahat söyleyemiyorum.

abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #2557 on: 11 Apr 2017 - 13:35:25 »

MVP, kelime açılımı olarak "Ligin en değerli oyuncusu" demek herkesin bildiği gibi, "Ligde en çok galibiyet alan takımın en değerli oyuncusu" ve ya "Şampiyon olan takımın en değerli oyuncusu" demek değil bence. Burada kriter olarak ben, çok üstün bireysel istatistikler olmasına, takımın o oyuncuya olan bağımlılığına ve elbette takımın lotaryada olmamasına yani makul bir galibiyet seviyesine gelmesine dikkat ediyorum.

Bu açılardan bakınca Russ'ın hiç rakibi yok, kimse kusura bakmasın. Selçuk Ormancı'ya katılıyorum, bu Thunder'dan Russ'ı çıkarıp yerine Harden'ı koysan hemen hemen aynı yere ulaşabilirler ama yine katılıyorum kendisine tamamen farazi bir tartışma çünkü Russ bunu yaptı ve başka başaran da yok. Konferans sıralaması 6. diye adama ödül verilmemesi büyük saçmalık olur. Şu kadroyu 46 galibiyete taşımış durumda. Rakibi Harden da 54 galibiyette, arada öyle dağlar kadar fark yok. Bu kafayla Draymond Green'in alması lazım ödülü. (  thinking )
« Last Edit: 11 Apr 2017 - 13:54:09 by abay » Logged

Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #2558 on: 11 Apr 2017 - 14:14:16 »

işte ödülü sen ben vermediğimden bizim kriterlerimiz geçersiz. nba'in kriterleri geçerlidir ve bu ödül yıllardır aşağı yukarı aynı şekilde veriliyor. ismi en değerli oyuncu ama en değerli oyuncuya verilmiyor hep. zaten o yüzden yukarıda sayısız örneğini verdim. en güzel örneği 1961-62 sezonuna ait. 50 sayı 25 riband tutturmuş wilt ve 30-12-11 yapan oscar yerine 19-23-4'lük russell'a veriliyor. hadi o zamanlar çok eski ve artık aynı kriterlerle verilmiyor diyelim. 37-5-4-3 ve 32-8-8-3 yapan jordan alamıyor. 35 sayı ortalamalı kobe sıralamada 4. oluyor. wade 30-5-7 yaptığı sezon olamıyor. james'in de prime dönemlerinde keza var böyle. yani bir nevi en iyiler en iyi zamanlarında alamıyor. neden? takımın galibiyet oranı yüksek değil. senin takım arkadaşlarının bunda hiçbir önemi yok. isterse süperstarlarla dolu olsun veya sen royal halı gaziantepi play-off'a sok. nba buna bakmıyor. sayısız örnekleri mevcut ve en uçlarını yazdım. en azından kobe'ye canlı canlı şahitlik etmişizdir burada hepimiz. adam 81 atıyor, 4 maç üst üste 50 atıyor ama almanın yanından dahi yaklaşamıyor ve bu çok da doğru bir karardı çünkü baştan beri aynı kafayla verilen bir ödül bu ve aynı kafayla kobe'nin ödülü almanın yanından bile geçememesi gerekiyordu. nitekim öyle oldu.

daha önceden de dediğim gibi son 30 senede bir istisna hariç hep konferansın en iyi 2 takımından birinin oyuncusuna gitmiş. o istisna da en iyinin belki de en iyi sezonu. hatta en büyük rakibi de 57 galibiyete sahip öyle 60+ falan değil. 4.'ye vermek bile çok uç bir durumken 6.'ya verilmesi imkansız. nasıl oynarsa oynasın. verilirse geçmişteki sayısız insanın hakkı yenmiş olur.

judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #2559 on: 11 Apr 2017 - 15:12:05 »

triple double'ı falan geç, dünkü denver maçı gibi 6-7 tane maç var son çeyrek tamamen ümitsiz bir durumdan tek başına getirip maçı aldığı. bu tip tabuları bırakın abicim, 6. olan alamaz, 3. alabilir. bunlar kural değil, şu ana kadar böyle gelişmiş sadece. bu iş biraz lobi, biraz algıyla alakalı. ve şu an benim gördüğüm westbrook'un amerika'daki algısı mvp olacağı şeklinde. deplasmanlarda mvp tezahüratı yapılıyor bu adam için, bir çok yıldız oyuncu "westbrook mvp" diye tweetler atıyor. (all star oylamasında da oyuncular westbrook'u 1. seçmişlerdi gardlar arasında). yeni nesil bloggerlar, analitik yazarlar falan da genellikle westbrook diyor.

westbrook alamazsa bence tüm zamanların en büyük seçim hatası olur. kobe'nin rekorları kırdığı sene alamamasından daha büyük bir skandal olur bence. ben şahsen çok şaşırırım. mvp olursa hiçbir efsane performansın hakkı yenmiş de olmaz, ben bu seneki westbrook kadar efsanevi bir performans bilmiyorum. dediğim gibi 2006 kobe var ama onda da bu kadar çok clutch performans yoktu, ona da yapılan haksızlıktı zaten. oklahoma city'nin ve westbrook'un clutch istatistiklerine bakın lütfen.

durant'in westbrook'tan fazla oy alma şansı yok ayrıca. durant ilk 5'e bile giremeyecek muhtemelen, yapmayın etmeyin.

westbrook kariyerinin başından beri insanları kutuplaştırmış ve bazı çevrelerin bir türlü kabullenemediği ve bok atmaya devam ettiği bir adam. kariyerinin başından beri bu tartışmalarda kendisini savunmak zorunda kalmış biri olarak şu seviyelere çıkabildiği için gurur duyuyorum kendisiyle. mvp'yi de %100 hak ettiğini düşünüyorum, %99 bile değil, bir mvp başka nasıl hak edilir bilemiyorum.

edit: typo

« Last Edit: 11 Apr 2017 - 15:13:46 by judas » Logged

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2560 on: 11 Apr 2017 - 15:52:43 »

james ve kawhi'nin oy alması apaçilik olur zaten de harden'a oy veren olacaktır mutlaka.

ben alp'in dediği westbrook sevmeyen taraftayım hiç hazzetmem oyun stilinden ama şu performansa şapka çıkartılır.
mtarikc
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #2561 on: 11 Apr 2017 - 16:10:25 »

westbrook'un clutch istatistiklerini ezbere bilmemekle beraber son gordugum istatistik şu şekildeydi yanlış hatırlamıyorsam: maçın bitimine 10 saniyeden az kalan ve beraberlik ya da OKC'nin 1, 2 veya 3 sayı geride olduğu durumlardaki 18 denemesinde %35 isabet oranı yakalamış sanırım. lig ortalaması %25-26 gibi bir seviyeydi diye hatırlıyorum. Çok deger verdigim bir istatistik degil ama yukarıda bahsedildigi için merak eden varsa diye de eklemiş olmak istedim.

Ben açıkçası Brodie'nin MVP olmasına karşıyım, maçların buyuk bolumunde macı kazanmaya oynamaktan ziyade kendi rakamlarını mumkun oldugunca sisirmeye calıstıgı kanaatindeyim. Eminim bu ligde LeBron, Giannis, George, Durant vs. gibi bir suru adam sadece buna odaklansa bu rakamları yakalar veya en azından yaklaşır, ama takımları su an oldugu galibiyet sayılarına ulaşamazdı. Hele ki LeBron'un kariyeri boyunca bu ortalamarla oynama ihtimali vardı bence gercekten kafayı buna takmış olsa. Ve Westbrook'un yaptıgı tam da bu, Durant gittikten sonra kafayı bu rakamlara takmış. Oynadıgı oyun galibiyetlere donusmedigi surece benim için baglayıcı degildir, ligin en degerli oyuncusu; takımını zirveye en cok yaklastırandır benim icin. Bu kriterlerle baktıgımda da Harden veya Kawhi daha onde benim acımdan, hele ki Kawh'in belki ligin en iyi perimeter savunucusu oldugu ve 60 galibiyet alan takımın hucumlarını da Duncan'ın 2001'deki seviyesine yakın şekilde tasıdıgı dusunulurse benim açımdan bir adım ondedir kendisi. Ama savunmaya daha cok onem verdigim için boyle dusunuyorum daha cok, Harden'ın ofansif anlamda yaptıgı seylerin Kawhi'ın savunmada getirdigi artılardan da daha fazla katkısı oldugunu iddaa edenlere de sesimi çıkaramam. Ama Westbrook MVP olmamalı.

judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #2562 on: 11 Apr 2017 - 20:09:05 »

westbrook istatistik kasıyor, galibiyete dönüşmüyor argümanlarına hayret ediyorum. okc nin şu kadrosu kaç maç kazanırsa sizi tatmin eder? kawhi leonard çok iyi savunmacı da spurste oynuyor be abi. hiç savunma yapmasa da takım en az 55 galibiyet alacak zaten. harden müthiş hücumcu da mikr dantoni sistemiyle etrafında 20 tane şutörle oynuyor. westbrook istatistik kasmasa bu takımın daha iyi olacağına inanan varsa okc yi pek izlememiş çıkarımı yapabilirim sadece.

istatistik kastığı da bu arada youtubedan birkaç hater videosuyla ortaya çıkan bi önerme. riband kasıyor deniliyor ki thunderın zaten en verimli hücumu açık alanda topu westbrookla buluşturmak. bunun da en hızlı yolu ribantı direk westbrookun alması. dolayısıyla boş pozisyonlarda uzunlar topu westbrooka bırakıyor. asist kasması gibi bişey varsa da buyursun kassın. bu adama yılarca pas vermiyor dendi, pas verdiği zaman da asist kasmak oldu.

lebron, durant vb. diğer adamlar da istese td ortalama yapar da çok balon bir argüman. kendilerine söylesen gülerler muhtemelen. yapsın abi o zaman, normal sezon ödülü bu, adam playoffa saklıyosa kendini bi zahmet mvp olmasın zaten. kawhi leonard da savunma kasıyor, istese westbrook da yapar aynı savunmayı gibi saçma sapan bi argüman üretebilirim ben de rahatlıkla.

adam her maç götünü yırtıyo, mucize maçlar kazandırıyor, burda birkaç kişi çıkmış istatistikler şişirme diyor. adamı sevmemek dışında başka mantıklı açıklama bulamıyorum.

harden olmalı diyeni çok anlayamasam da kabul ederim ama westbrook mvp olmamalı, hayır olamazcılara gerçekten inanmakta zorluk çekiyorum. westbrookun maçı kazanmaktan ziyade ortalamalarına oynadığı iddiası çok büyük bir yalan/yanılgı. Şu son 1 hafta içindeki dallas orlando ve denver maçlarını izleyin lütfen. galibiyete kasmayan adam son 5 dk pestili çıkmışken kendini yerden yere atıyor. hakaten inanamıyorum ya, şaka gibi.

BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #2563 on: 12 Apr 2017 - 12:19:16 »

Westbrook geçen seneye kadar irrete olduğum ve herzaman bize ters geldiği için hoşlanmadığım biriydi ama yiğidi öldür hakkını yeme.Yaptığı iş çok büyük iş.Her ne kadar savunmada çok  takılmasada  bu yaptığı işin büyüklüğü ile gösterdiği eforu  gölgelemez.
Şu soru mvp sıralamsında belki etkili olmayacak ama Westbrook un etrafında şampiyonluğa giden bir takım kurulabilir mi veya onu yönetebilir mi? 2008 e kadar Kobe de aynı durum vardı ama o bu durumu aştı.Ben en çok bu eşiği geçebilecek mi merak ediyorum
   Lakin Harden a da bakıyorum çıkar direk Rockets playoff dışı kalır gibime geliyor ve onun etrafında doğru bir iki ekleme ile şampiyonluk veya iddialı takım herzaman daha yakın gibi geliyor

Sonuç Olarak ne olursa olsun 2016-17 bireysel perfonmans baz alındıktan sonra;Westbrook önde ama Rockets Okc yi büyük ihtimal elediğinde;her ne kadar etkilememesi lazımken Harden lehine yazılır mı oylamada merak ediyorum

Gerçi Kawhi reis normal olarak bahsedilemiyor ama takım resmen onun isoları ile savunmada koyduğu efor ile bu duruma ulaştı.Onun dışında takımda olağan perfonmans gösteren bi tane adam yoktu hepsi 1 viteste takıldı
« Last Edit: 12 Apr 2017 - 12:37:06 by BlackandWhite » Logged

<br /><br /><br />
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2564 on: 12 Apr 2017 - 19:28:02 »

kawhi için büyük hissediyorum ama mvp olması komik ötesi olur. sistem takımının gotoguy bence yanin onun yerinde p.george da olsa öyle çok değişmezdi. benim gözümde kawhi yeni bir pippen, yanına esas bir adam şart -LMA değil kesinlikle Smiley -

hou-okc serisinin önemi yok diye biliyorum çünkü seriden önce oylama olacak ama açıklanması seri oynanırken olacak. ama harden alırsa bir şekilde geri kalan maçlarda wesbrook harbi istatistik kasıp QD de yapar 50-20-20 filan da yapar yani Tongue
Pages: 1 ... 168 169 170 [171] 172 173 174 ... 176
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Detaylar... « previous next »
    Jump to: