Welcome, Guest. Please login or register.
13 Dec 2019 - 01:17:55
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Pivot mu, Gard mı? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 8 9 10 [11]
Author Topic: Pivot mu, Gard mı?  (Read 36669 times)
tmac1
Newbie
*

batug.com

View Profile
« Reply #150 on: 20 Jan 2006 - 22:37:52 »

sanırım sende haklısın wade3.peki kimin işi daha zor?
bob_marley
Jr. Member
**

bob

View Profile
« Reply #151 on: 25 Jan 2006 - 18:30:18 »

yalniz lakers şampiyon olduğu 3 yıldada hakiki bir pg ile oynamamıştır  ama shaq sayesinde 3 şampiyonluğa ulaşmıştır. yani pivotun olursa ve pota altında hakimiyeti kurarsan sorun kalmıyor .yeterki top pivota gelsin .onuda takımlar artık el birliğiyle atıyorlar.
tarihselmaddeci
Jr. Member
**

View Profile WWW
« Reply #152 on: 25 Jan 2006 - 20:25:19 »

şerefsizim bu topic'i arıyodum Cheesy

ben size çok güzel bir örnek vereceğim.aslında topice bakarken  ikisi de çok önemli diye düşünüyodum ama...
şimdi 3 gard ve 3 pivotu ayrı ayrı takımlara koyun.bir takımda mehmet,kaya ve ermal olsun.öbür takımda da kerem,ender ve ömer onan olsun...bunlara 1 ay boyunca düzenli aralıklarla çift pota  maçlar yaptırılsın.ilk 10 gün gardlar pivotları ezer.pivotlar belki bir iki fiziksel üstünlükte yararlanıp potaaltından  sayı üretir.2. 10 gün durum eşitlenir.skor farkları azalmaya başlar.pivotlar bir iki numara kapar maçlar arasında.top sürmek yerine kros paslar yapıp üç pasta pota altına top geçirip sayı üretmeye başlarlar.üçüncü 10 günde ise pivotlar maçları ezici üstünlükle bitirirler.savunmada uyum artar ve gardlar sahadan pestilleri çıkmış şekilde ayrılır.(bu örneği bi antrenör vermişti ama okuyup '' aaa bu herif fikrimi çalmış'' derse kızmasın hatırlayamadım  Roll Eyes

buradan çıkan sonuç gardlar hızlarını ve oyunkurma becerilerini yetenek olarak taşırlar.bu olay olmazsa ona zaten 1,5 guard denir ve onlar skor üretmeye bakarlar.(solomon,wade,m.brown gibi).pivotlar ise karşıdaki tepkiye göre alışarak,zamanla tecrübe kazanarak,pişerek iyi oyun sergilemeye başlarlar.pivotlar geç öğrenirler ama iyi oynayan bir pivotun yerini hiçbir şey tutamaz.bu yüzden biraz sabırdan çok oynatmaya ihtiyaç vardır.

son olarak ''ALLAHIM,Bulls'a bir pivot Cheesy''

Ich liebe dieses spiel!
the mechanic
WILLIAM "BILL" MUNNY
Pro. Member

Heroes Never Die. THEY RELOAD!

View Profile WWW
« Reply #153 on: 26 Jan 2006 - 02:49:24 »

abi iyi de senin verdiğin örnekte,iş savunmaya geldi mi 3 pivotu 3 guard tutuyor.bu uzun adamlar liglerinde böyle rahat bir şekilde verdiğin örnekleri yapabilecek ortam bulamıyorlar ki...eğer söz konusu pivot ilk adımın çabukluğu,inca bel,ve bilek kıvraklığı gibi özel yetenekere sahip değilse,zamanla bunları yapmasının faydasını öğrense ne yazar?halbuki guard kendi sınıfı içinde koyulan beklenti ve prensipler dolayısıyla bunları yapacak beceri ve fiziksel özellikleri zaten taşırlar ve oynadıkları mevkilerdeki mücadelelerde onlara bu özelliklerini sergileyecek imkanları verir.

ben daha önce burada iyi bir guardı tercih edeceğimi söylemiştim.son yaptığım yorum çerçevesinde biraz daha açarsam,pivotlar daha çok kendi kişisel yetenekleri ve özellikleri çerçevesinde yeni taktikler talep ederken,guardlar sistemin belirlenmesi ve uygulanması konusnda daha esnektirler bence.örnek olarak aklıma sacto'nin webber takası sonrası aldığı 3 uzunun princeton hücumu içerisindeki sorunun kaynağı olmaları geliyor.ayrıca iyi bir guard takım ya da daha genel olarak takım arkadaşlarına daha güçlü bir basketbol felsefesi,mantelitesi,bakş açısı,oyuncu ruhu kazandırabilir gibi geliyor.

"Bilimde ve güzel sanatlarda en üstün basarilar, tek baslarina çalisan kisiler tarafindan elde edilmistir. Hiçbir parkta bir kurul için dikilmis bir anit yoktur. Hayatta ya tozu dumana katar birinci olursun, ya da tozu dumani yutan kalabaligin arasinda olursun."

ALDOUS HUXLEY
freshman
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #154 on: 26 Jan 2006 - 02:57:26 »

şerefsizim bu topic'i arıyodum Cheesy

ben size çok güzel bir örnek vereceğim.aslında topice bakarken  ikisi de çok önemli diye düşünüyodum ama...
şimdi 3 gard ve 3 pivotu ayrı ayrı takımlara koyun.bir takımda mehmet,kaya ve ermal olsun.öbür takımda da kerem,ender ve ömer onan olsun...bunlara 1 ay boyunca düzenli aralıklarla çift pota  maçlar yaptırılsın.ilk 10 gün gardlar pivotları ezer.pivotlar belki bir iki fiziksel üstünlükte yararlanıp potaaltından  sayı üretir.2. 10 gün durum eşitlenir.skor farkları azalmaya başlar.pivotlar bir iki numara kapar maçlar arasında.top sürmek yerine kros paslar yapıp üç pasta pota altına top geçirip sayı üretmeye başlarlar.üçüncü 10 günde ise pivotlar maçları ezici üstünlükle bitirirler.savunmada uyum artar ve gardlar sahadan pestilleri çıkmış şekilde ayrılır.(bu örneği bi antrenör vermişti ama okuyup '' aaa bu herif fikrimi çalmış'' derse kızmasın hatırlayamadım  Roll Eyes

buradan çıkan sonuç gardlar hızlarını ve oyunkurma becerilerini yetenek olarak taşırlar.bu olay olmazsa ona zaten 1,5 guard denir ve onlar skor üretmeye bakarlar.(solomon,wade,m.brown gibi).pivotlar ise karşıdaki tepkiye göre alışarak,zamanla tecrübe kazanarak,pişerek iyi oyun sergilemeye başlarlar.pivotlar geç öğrenirler ama iyi oynayan bir pivotun yerini hiçbir şey tutamaz.bu yüzden biraz sabırdan çok oynatmaya ihtiyaç vardır.

son olarak ''ALLAHIM,Bulls'a bir pivot Cheesy''
bence verdiğin örnek çok çok anlamsız ,burada pivotların mı gardların mı daha iyi oyuncu olduğu değil takımı için önemi tartışılıyor,bundan dolayı verdiğin örnek gereksiz olmuş

izmirian
Madı Fakaa
Newbie
*

www.batug.com

View Profile
« Reply #155 on: 26 Jan 2006 - 05:27:38 »

aekdaşlar iyi diyorsunuz dogru diyorsunuz ama sadece hücum yönlü düşünüyorsunuz türk gibi düşünüyorsunuz hatta fenerbahce yonetimi gibi dusunuyorsunuz
oyun kurucuların takımısırtladıkları  dogru kesinlikle bu bakımda bir pivot asla hucumda oyun kurucu kadar domine edici olamıyor (istisnalar haric) bana sorsanınz bende takıma yıldız alacaksma forvet dusunurum muhakkah ama birde su yandan bakalım
oyun kurucu macı kazanmaya yardım ediyor eywl.
ama pota altını kim tutuyor ribaundları kim çekiyor içerideki tüm hamallığı kim yapıyor Wink
maçı önce kaybetmeyeceksin ki kazanabilesin
futbolda da bu zihniyet sürekli forvet sürekli golcu arar soora adam top oynayan rakiplerden fark  yer doner 
biliyorum birazalakasız oldu ama Cheesy...
  acıklayamadım zaten tam anlatmak istediğimi ama madem özgür bir platformdayız bence oyun kurucu yada pivot vasatın üstünde görev  adamı olsun yeter geri kalan 3 luye uym saglamaları onemli am sahsi fikrim illa bir yıldız alacaksam kesinlikle forvet  dusunurum hem gerekince el yaka ntopu kullanacak iceri girecek yada uzaktan atacak hem biraz savunma blok yapıp takımı gazlayacak hem de yeri geldimi hızlı hucumlarda sovunu yaparak taraftarı costuracak ... çok şey istemiyorum değilmi Cheesy

erdem__ir
Newbie
*

View Profile
« Reply #156 on: 26 Jan 2006 - 05:30:03 »

guard takımı yönetiyo beyin diyelim pivotlarda her takıma lazım buda doğru kalpte her insanda var.ortalıkta beyınsız ınsan çok Smiley ama kalbi olmayan adam yok ama kalbi olup beyni olmayan adamda bi işe yaramıyo bi halt yiyemiyo bu yüzden guard.lakers ın şampiyonlugunda pg yok dedik e bullstada c yoktu burda asıl olay phil jackson.adamın triangle ı başlı başına farklı bi olay adamın eline zamanında iyi pg geçmemiş demek ki o da bi sinirle oturup sistemini kurmuş bulls ta jordan ve pippen o kadar ıyıydıkı potaatltında shaq gıbı bı adama ıhtıyac duyulmadı lakersta da kobe o zamanlar jordan gıbı degıldı ama ıyıydı shaqta herkesı ezıyodu böylelıkle açıklar kapanıyodu sorun olmuyodu asıl mesele budur bence...
tarihselmaddeci
Jr. Member
**

View Profile WWW
« Reply #157 on: 26 Jan 2006 - 15:59:28 »

hayır,takım için önemini belirtiyorum.diyorum ki guard zaten iyidir.10 dakika süre versen de maçı iyi götürür 40 dakika versende.karşı takım çok amatör değise onunda aşağı yukarı aynı kalitede guardı vardır.maçı kaybetme olasılığın vardır.ama bu idmanı zamanında yapmış(yani iyi eğitilmiş) bir pivot'a 40 dakika süre verdin mi karşı takımda onu dengeleyecek biri yoksa maçı alıp evine mutlu bir şekilde dönebilirsin.

bu arada ewt savunma yönüne bakmamışım çünkü pivotların savunmada açık ara üstünlü var... 

Ich liebe dieses spiel!
Pages: 1 ... 8 9 10 [11]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Pivot mu, Gard mı? « previous next »
    Jump to: