Welcome, Guest. Please login or register.
27 Feb 2020 - 01:24:04
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Houston Rockets  |  Topic: A Tribute to Old School: Hakeem Olajuwon & Clyde Drexler 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3  All
Author Topic: A Tribute to Old School: Hakeem Olajuwon & Clyde Drexler  (Read 14955 times)
Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« on: 10 Jun 2005 - 14:24:04 »

Şu anda NBA'deki iyi pivotları düşününce aklınıza kimler geliyor? Shaq, Yao... sonra? Eski zamanlarda bir çırpıda, birbirinden yetenekli on kişi sayabilirdiniz. Walton, Parish, Kareem, Moses Malone, Wes Unseld, Willis Reed, Ewing, Zo, David Robinson ve Hakeem "the dream" Olajuwon. Rüya gibi oynardı Hakeem, teknik ve zerafetin mükemmel birleşimi. Bir dreamshake görmeden şu dünyadan göçüp gidene üzülürüm.

"In 1993-94 he had a storybook season, becoming the first player to be named NBA MVP, NBA Defensive Player of the Year and NBA Finals MVP in the same season."

Drexler bir liderdi. Muazzam yetenekleri (3,35'e yükselmek, yükselince bir türlü yere inmemek) ile geldiği ligde -günümüzün bir çok yıldızcığının aksine- takımını üst noktalara taşımıştır. Sahadaki arkadaşlarının oyununu bir kaç seviye atlatırdı, tıpkı diğer büyük oyuncular gibi.

OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #1 on: 10 Jun 2005 - 14:45:10 »

Şu anda NBA'deki iyi pivotları düşününce aklınıza kimler geliyor? Shaq, Yao... sonra? Eski zamanlarda bir çırpıda, birbirinden yetenekli on kişi sayabilirdiniz. Walton, Parish, Kareem, Moses Malone, Wes Unseld, Willis Reed, Ewing, Zo, David Robinson ve Hakeem "the dream" Olajuwon. Rüya gibi oynardı Hakeem, teknik ve zerafetin mükemmel birleşimi. Bir dreamshake görmeden şu dünyadan göçüp gidene üzülürüm.

nba tarihinden düşününce 10 tane pivot sayılabilir tabii ki, ama bu yazdıklarının hepsi hakeem ile karşılıklı oynamadı.

yine de hakeem ligin uzun oyuncu bakımından en zengin olduu dönemde (bence) lige geldi ve sürekli zirvede kaldı.

kariyeri boyunca kareem abdul-jabbar, robert parish, patrick ewing, david robinson, shaquille o'neal, dikembe mutombo gibi çok önemli pivotlara karşı mücadele etti, ve hepsini deişik zaman dilimlerinde alt etti.

çok ama çok özel bi oyuncuydu, post-up olayında bambaşka bi boyuttur benim için, topu alçak postta aldıı zaman onlarca deişik şekilde sayı üretebilir, ve bunu müthiş bir zerafetle yapardı. çok iyi bir blokçu, iyi bir pasör, kusursuz bir savunmacı (kendine has çok garip taktikleri vardı savunmada), bunlardan daha önemlisi vazcaymaz bir competitor ve çok centilmen bir oyuncu.. itiraz ettiine çok az rastlamışımdır ancak hakkı yendii anda da kavga etmekten falan çekinmezdi.

çok bilgim yok ama başından da bi sürü bela olay geçmiş, o dönem basketbola iyice sarılmış ve hafif shaky bi 88-92 döneminden sonra - istatistiksel açısından en başarılı, takım başarısı açısından başarısız - ruhani liderlik olayını kıvırıp olayı bitirmiş ve yüzükleri parmaına takmıştır.

ancak bence kadayıf olana kadar basketbolu bırakmayarak büyük bi hata yaptı, ve sonunda haketmedii bi yerde haketmedii bi şekilde kariyerini bitirmek zorunda kaldı.

o houston takımı bence çok özel bi takımdı, hem '94 hem de '95 takımının bulls'a karşı mücadele etmesini isterdim, ve bence şansları hiç de az diildi.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
Rocketmaniac
Rockets Holiganı
Full Member

Era "Underdog"

View Profile WWW
« Reply #2 on: 10 Jun 2005 - 15:00:49 »

böyle bir topic açmak istiyordum bende uzun zamandır  Afro

hakeemin ismini ilk defa 1993 te duymuştum en baba blokçu diyordu abilerimiz uzun bi süre sonra (4-5 ay) tvde hakeemi izleme şansını elde ettim vay dedim bu herifmiş demekki ! sonraları baktımki adam sadece blokçu bi abi değil aynı zamanda hücümdada inanılmaz yeteneklere sahip crossover ,dreamshake ,jumpshot ,assist ve top çalmada da adam kafaya oynuyordu
ve rocketslı yaptı beni sonuçta  Cool Cool
hala en iyi yaptığım hareketler dreamden kopyaladıgım dreamshakelerdir  Evil
abim amerikadan gerçek boy hakeem posteri getirdiğinde sevinçten ağladığımı hatırlıyorum (o zamanlar büyük olaydı  Grin)
sonra hakeem ile ilgilene ilgilene Phi slamma Jamma diye efsane bir takımın varlığını keşfettim akeem ,clyde drexler, michael young gibi atletik açıdan muazzam oyunculardan kurulu bir takımın houston cougars 'ın hiç şampiyon olamadığını ögrenince çok üzülmüştüm (1994 finalleri sırasında murat muratanoğlu hep slamma jamma dan bahsederdi )
kaderin oyununa bak ki ertesi sene clyde drexler'ı takıma kattık ve slamma jamma'yı tekrar olusturduk (bu arada clydein 4 metreye vurduğu bi smaç vardır gandalf  Cool)
sonuç mağlum

clyde win NBA titttle back in his hometown Cry(ağlamak istiorum)

ama bence tribüt yapacaksak illaki clyde dan daha rocketslı bi abinin ,bazen hakeemin bile önüne koyduğum rocketsın ateşleyicisi ,ruhu ,clutchcitye bugunkü anlamını kazandıran deliyi buraya yazmam gerekir
NUMBER #11 VERNON "MADMAX" MAXWELL  Cool Cool (niye forması emekli ye ayrılmadı hiç anlamam)
hakeemde çok fazla bulunmayan özellikleri ile birbirlerini inanılmaz tamamlarlardı özet olarak hırs(böylesini bidaha seyretmedim),delilik,manyaklık ,psikopatlık,trashtalk , vb ee bide 3 sayı Grin gerçi hakeemde atardı arada  Shocked
lakabını sonuna kadar haketmiştir kendisi Cool

dahada yazarım sonra biraz aksiyon olsun şu topictede Grin

oscar yarama tuz basmış o chicago finalinin olmasını nekadar isterdim anlatamam
« Last Edit: 10 Jun 2005 - 15:24:11 by Rocketmaniac » Logged

FORUMU ROCETS TOPİĞİNE TOPLAMA MAKİNASI
ukat
Guest
« Reply #3 on: 16 Jun 2005 - 02:15:11 »

selam
forumda ilk yazımı yazıyorum
hep hakeem den bahsediyorsunuz övünerek söyleyeyim ki 1999 senesinde hakeem'le tanıştım, Arapça olarak konuştuk. Cuma namazını birlikte kıldık bir kaç arkadaşımla birlikte onunla resim çekilip ayrıldık.
Çok mütevazi bir insan.

belirtim dedim........
Rocketmaniac
Rockets Holiganı
Full Member

Era "Underdog"

View Profile WWW
« Reply #4 on: 16 Jun 2005 - 18:36:15 »

çok kısmetli adammışsın kardeş
hakeemle tanışıp bi namaz kılmak hayallerim topicine yazabileceğim bişeydir

hakeem'in duruşu herzaman kusursuza yakındır dediğin gibi mütevazı bi adamdırda. inişleri çıkısları olmustur ama benim için bi idoldür herzaman

hakkında bi kaç bilgi veriim(bi çok kişi bilmiyordur)

spalding ile anlaşmasında ayakkabı fiyatını yarıya indirtmiştir beni sevenler bu kadar zengin olmayabilir diye ve kendi kazanacağı paradan vazgeçmiştir

rockets organizasyonu heykelini dikmek istemiştir .kabul etmemiştir (put mevzuu)

ramazanda maçlara Oruçlu çıkar ve mükemmel işler yapardı (hele bi şikago maçı vardırki ...of yani)

Arapçayı daha ii öğrenmek için şu an itibariyla Ürdündedir

Factotum
Veteran
Full Member

hersey lakers icin.

View Profile
« Reply #5 on: 16 Jun 2005 - 19:05:56 »

rocketmaniac güzel yazmış. clyde iyi ama hakeem bambaşka bi oyuncuydu. onla 2 rekat da ben kılabilseydim keşke.. worship
ukat
Guest
« Reply #6 on: 17 Jun 2005 - 12:43:16 »

ben zaten ürdünde karşılaşmıştım. ammanda abdeli semtinde kraliyet camisinde karşılaşmıştık. ammanda ev aldığını burada oturduğunu söylemişti bana.
ben türk o nijeryalı arapçasıyla konuştuğu için basit cümlelerle anlaşmıştık. ama yanında bi arap rehberi de vardı. siyah bi jipi vardı.
hatırladığım kadarıyla benden başka kimse onun hakeem olduğunu çakmamıştı. ürdün halkının yüzde doksandokuzu nbaden bihaberdir. hakeem orada biraz da kafa dinlemek için bulunuyo zannımca. bi de kutsal mekke, medine ve kudüse yakın olmak için galiba.
ukat
Guest
« Reply #7 on: 17 Jun 2005 - 16:17:25 »

resmini de ekleyeyim eğer becerebilirsem. siyah tişörtlü ben oluyorum

[img=http://img298.echo.cx/img298/4668/hakeem27qe.jpg]
« Last Edit: 18 Jul 2005 - 01:08:37 by ukat » Logged
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #8 on: 17 Jun 2005 - 16:55:32 »

ne diyelim allah kabul etsin...
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #9 on: 17 Jun 2005 - 18:43:38 »

baba makara olsun diye söylemiyorum, çok şanslı adammışsın. o an yerinde olmak istedim şimdi bi an için.

bu arada foruma hoşgeldin. ehlen ve sehlen, keyfe halike?
« Last Edit: 17 Jun 2005 - 18:54:55 by OscarRE » Logged

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #10 on: 21 Jun 2005 - 20:02:46 »

abi hakeem'e olan sevgim ve hayranlıgım buyuktur ve ne yazarsam yazim anlatamam... su yukarıdaki resimi gorunce de az kıskanmadım yani (gerci basket oynamayı tercih ederim ya...)

Son Turnuva Şampiyonu
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #11 on: 22 Jun 2005 - 13:06:10 »

dün nba tv de ralph sampson ı gösteriyordu gerçekten inanılmaz bir adammış... keşke sakatlıktan dolayı bırakmasa idi hatta abartıp hakeem-ralph-clyde olsa idi diorum  Afro

Rocketmaniac
Rockets Holiganı
Full Member

Era "Underdog"

View Profile WWW
« Reply #12 on: 22 Jun 2005 - 13:14:40 »

adaşım ralph o kadar inanılmaz bi adamdı ki
chicago kafa kafaya bi takas önermişti Ralphin 2. sezonunda yanılmıyorsam
sıkı durun açıklıyorum

chicago gets Ralph Sampson
houston gets Michael Jordan

bizim andavallar kabul etmemiş bu canım takası gerçi ralph sakatlanmasa süper şeyler olurdu ama kader işte

Rudy-T
Choke2Clutch
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #13 on: 27 Jun 2005 - 23:32:29 »

ne yazzıki 94-95 senelerinde 1-2  yaşlarında olduum için hakeem ve clyde ın başarılarını sadece okurayarak öğrendim okuduklarımın hepside ingilizceydi. şimdi ntvmsnbc.com bi aimz hakeem in basarılarını oyun tarzını felan anlatmış benim gibi o sıralar çocuk yaşta olan arkadaşlara bu linki veriim dedim

http://www.ntvmsnbc.com/news/190391.asp

Rocketmaniac
Rockets Holiganı
Full Member

Era "Underdog"

View Profile WWW
« Reply #14 on: 28 Jun 2005 - 12:36:02 »

iki süper makale

Rockets second NBA title was one from the heart

It was ironic the way it ended, so free and easy, because there was nothing at all relaxing or comfortable about how they arrived.
The year before, the Rockets had won their first NBA championship by out-laboring, outlasting, out-battling the New York Knicks in a fierce seven-game struggle in the NBA Finals. Now the clock was running down on back-to-back titles — this time a 4-0 sweep over the Orlando Magic — and once again the ball came to Hakeem Olajuwon.
Twelve months earlier, he had cradled the ball in his arms as the final seconds ticked off the clock, as if not wanting to risk letting the hard-earned victory slip away. This time, he glanced up at the scoreboard and let fly with a 3-point shot that found the bottom of the net, and the party started again.
"It was like a release," Olajuwon said in an e-mail from his home in Amman, Jordan. "After all that we had been through."
Indeed, if Houston's first major professional sports championship was a dogged, determined struggle, the second was a test of the Rockets' belief and resolve. If the first was a marathon of survival, the second was a firewalk over the hot coals of disappointment and doubt from a basketball world that had written them off too soon.
"Don't ever underestimate the heart of a champion!" bellowed head coach Rudy Tomjanovich on June 14, 1995.
Now, a decade later, those Rockets are still the symbol of everything that is possible in sports and in life when apparent defeat meets defiance and conviction.
It was the season when local hero Clyde Drexler finally came home to put the shine on a glittering career by providing the impetus and re-igniting the championship spark. It was a magical spring when hope was eternal.
"Each championship is unique on its own," Olajuwon said. "The '94 title was so wonderful because our team and the Knicks were so evenly matched all the way down the roster. But '95 was special because I got to play with Clyde and because there were always so many challenges."
"I don't know if even people in the NBA fully understand what that team went through and what it accomplished," said Rockets general manager Carroll Dawson, at that time an assistant coach.
"I don't know if what we did in '95 ever got the proper respect it deserved," Rudy T said.
To refresh: The Rockets were the lowest-seeded team entering the playoffs — No. 6 — in the Western Conference to win a championship. They defeated more teams with more regular-season wins — Utah (60), Phoenix (59), San Antonio (62) and Orlando (57) — than any champion in league history.
No cream puffs
At each stop, they beat a team that was of championship caliber. In Utah, the slogan was "It's Our Year." In Phoenix, the Suns called themselves "Butt-Kicking Inc." In San Antonio, they had the regular season MVP in David Robinson. In Orlando, the rallying cry was "Why Not Us?"
"Yeah," Kenny Smith said. "It was supposed to be their year in all those cities, and we turned out the lights in every one."
"I remember all those slogans," Mario Elie said. "I remember all those quiet buildings on the road, too, after we got done."
They did not have home-court advantage in a single series, and they came from behind the Jazz 2-1 to win the best-of-five first-round matchup and rallied from a 3-1 deficit to defeat the Suns when Elie hit the most famous single shot in Rockets history. They had faced playoff elimination eight times in their two-year run and won every game.
"I tell people all the time that those two championships are like your kids," Tomjanovich said. "You love them both. They're just different. But, man, the second one, it was so sweet."
"That's my favorite of the five championships I've won," said Robert Horry, who added three to his résumé with the Los Angeles Lakers and is playing for a sixth with the Spurs. "Definitely the best championship, the most satisfying championship. But damn, they were the ugliest and cheapest of all the rings."
"Absolutely, '95 is the most satisfying," said Elie, who went on to win a third title with the Spurs in 1999. "First of all, it was the hardest to win being on the road all the time. Then we just put it in the face of all the doubters. You start out with Dream and Clyde, two of the greatest players of all time. But then the rest of the roster was a perfect mix of confidence and swagger. The more we heard we couldn't do it, the more we were determined to show everybody we could."
The New York Mets of the 1969 World Series and Joe Namath's New York Jets of Super Bowl III were classic Cinderella stories. But the Rockets of 1995 were defending champions who kept answering the bell and never let themselves hit the canvas.
"What that run through the playoffs did more than anything else was define us on the team as being more than just a bunch of good players," Smith said. "I think it stamped all of us as professionals. It told you what each of us were made of. That was a year when we could have tossed it in several times during the regular season and had all of those opportunities to give it up in the playoffs. But we were special. We really had something between us that said we wouldn't let go."
Dealing with 'fat cat-itis'
The season began with the Rockets receiving their 1994 championship rings from NBA commissioner David Stern on Nov. 4 and flying out of the starting gate with a 10-0 record. But by the time December arrived, the Rockets were struggling badly. They went just 8-9 over the next month and lost their aura of invincibility. By January, they had lost their edge with lopsided defeats at Minnesota and Denver, then a five-game home losing streak that included an embarrassing loss to the lowly L.A. Clippers.
"We got what I call 'fat cat-itis,' " Smith said. "We were just saying, 'Oh, we're so good. We won the championship.' We got a couple endorsements, a couple max contracts. Everybody was kind of happy. (Boxer) Tommy Hearns used to say, 'It's hard to work hard when you're sleeping in silk robes.' We were sleeping in silk robes."
They were awakened from their slumber on Valentine's Day, when the Rockets traded power forward Otis Thorpe to Portland for Drexler and Tracy Murray.
"First of all, that was against one my basic principles," Tomjanovich said. "I believe that a championship team deserves a chance to defend its title and you don't break something like that up until it's a proven failure.
"Well, maybe we weren't quite there yet. But we were as close to losing the whole season as I wanted to get. Things kept happening to us. Vernon (Maxwell) got suspended (on Feb. 8, for running into the stands to punch a fan in Portland). We had to make a move.
"I'm telling you, the only player in the league who could have made it all work was the guy we got. Clyde, for a lot of different reasons, was the perfect fit. But what I remember was so many people around the league criticizing the trade. They were saying it was the dumbest thing they'd ever heard."
Horry nods.
"I hated it," he said. "I was upset. Otis and I were really good friends and didn't understand who was going to play power forward. I didn't want to play there. But eventually I did, and I've been a power forward ever since. Funny how that worked, huh?"
Uncertainty reigned.
"I had gone to war with Otis, and I was dead set against (the trade)," Elie said. "But Clyde came in and convinced everybody how much he wanted to finally get a ring."
"We were apprehensive," Smith said. "Everybody was. You think about what Otis had done for us. Who was going to play power forward? This is the West. The best power forwards in the game were in the West — Charles Barkley, Karl Malone. Who's going to guard these guys?
"But the intangible (Drexler) brought in; he took our silk robes off. He made us get back into the trunks like Rocky. We were back in the gym. He just brought an energy that was different, no question. Without him, we wouldn't have done it. We couldn't have done it again.
"That's what we needed. We needed that one guy to bring that back. We had it the year before as a team. He gave it to us the second year — the guy who made us run faster, jump higher, dive harder. There's a difference. Like Avis. Do we try hard? No, we try harder."
For Drexler, it also was a perfect fit.
"It was a time when I was ready to come home," he said several months ago. "It was the right time in my career. It seemed right for the Rockets. I don't feel like I needed that championship to validate my career. I'd already done a lot with the Blazers. But it was a nice bonus."
Still, the Rockets did not lift off immediately. They were plagued by injuries — Carl Herrera's dislocated shoulder and pulled hamstring; Olajuwon and Maxwell suffered from anemia; Horry missed 11 games with back problems. Maxwell was eventually booted off the team during the first round of the playoffs.
"We could never get healthy," Dawson said.
"You wondered if we'd ever pull the whole team together to give ourselves a shot," Tomjanovich said.
"We knew we could still beat anybody if we ever got onto the floor together," Horry said. "When the playoffs finally started, we knew now we had two great players in Dream and Clyde. Dream could beat up everybody in the middle, and Clyde could put us over the top."
Clyde's drive
The point finally was hammered home in the first round of the playoffs when the Jazz held a seven-point lead on their home court with five minutes left in the deciding Game 5. Drexler simply took over down the stretch, lifting the team on to his shoulders, and the Rockets prevailed.
"It was that game, that stretch when it looked like we were beaten, that turned everything around," Elie said. "Hakeem made a shot from the corner that somehow banked off the glass and went in. Clyde gave us the breath of life. From that moment on, I knew we could be special. Those five minutes carried us through the whole playoffs. It told us we were never out of anything."
It was everything they needed, even to convince themselves.
"Clyde came in and took the silk robes off again," Smith said. "That was the last time anybody inside our locker room ever had a doubt."
'The Kiss of Death'
In the second round, they fell behind Barkley and the Suns for the second straight year, this time by an even greater 3-1 margin. But Drexler got off his sick bed for a heroic appearance in Game 5. Olajuwon wouldn't let them quit. And finally, as the clock ran out in Game 7 with the score tied, Smith swung the ball out to the top to Horry, who spotted Elie in the left corner. He never hesitated in burying a 3-pointer.
"The 'Kiss of Death' shot," Olajuwon said. "Mario was so cool. So intense."
They moved on to San Antonio just 48 hours later to start the Western Conference finals, the matchup that is most remembered for Olajuwon's brilliance in dominating Robinson.
"It was a tough challenge. I would consider it my best performance against a well-deserved MVP," Olajuwon said. "I would have to consider it the highlight of my career."
"It was the greatest performance I've ever seen," Dawson said. "I think sometimes people don't give David Robinson enough credit for how good he was that season. That's what makes Dream's series even better."
They beat the Spurs in six games and moved on to the NBA Finals against Shaquille O'Neal and a talented young team from Orlando and quickly fell behind by 20 points in the first half of Game 1. But these were the Rockets, and they never stopped.
It took four straight missed free throws by the Magic's Nick Anderson in the final seconds. It took Smith to duck under the arms of Anfernee Hardaway to nail a clutch, laser-beam 3-pointer that forced overtime. It took a tip-in by Olajuwon with 0.3 seconds left in overtime to win the game that punctured Orlando's confidence and started the sweep to the most improbable championship in NBA history.
"The sixth seed," Elie said. "Do you know how hard that is? Do you know how good that felt?"
Heart and hope
A decade later, the 1995 championship banner hangs from the rafters of Toyota Center, a symbol of heart and hope.
"It is so difficult to win one championship. Then winning No. 2 proved there was never a question it being a fluke," Olajuwon said. "We had a great cast of characters, and I truly enjoyed playing with all of them. I'm sure all of my teammates have great memories, and I know the city of Houston has those same memories, too."

No Bull? Rockets say they still would have won like Mike
By FRAN BLINEBURY
Copyright 2005 Houston Chronicle
Ten years later and it's still there, hanging over their legacy.
In the two years when the Rockets won their back-to-back championships, Michael Jordan was off pursuing a baseball career and then making his first NBA comeback.
The critics contend that those championship banners would not be flying in Houston and the Chicago Bulls might have won eight titles in a row.
The Rockets themselves would have loved to have proven everybody wrong.
"There should be no doubt or label of fluke on our championships," said Hakeem Olajuwon. "As for Michael Jordan, a lot of people don't know and never looked up our matchups with Chicago during that time. If you check the records, you'll see that we beat them on a consistent basis when Michael was playing and winning his first three championships.
"(Vernon) Maxwell guarded Michael and gave him problems. In '95, we would have had Mario Elie on him. They didn't have anyone who could contain me. Chicago was never a problem for us. We always looked forward to playing them. A lot of people don't realize that."
The Rockets, in fact, had a 5-1 record vs. Jordan and the Bulls from 1991 through 1993, the span of Chicago's first "three-peat."
After a loss on his home floor at Chicago Stadium in 1993, Jordan said, "We have no answer for the big guy. It's a good thing they won't ever make it to the (NBA) Finals, because I don't think we could beat them."
Head coach Rudy Tomjanovich is philosophical.
"It's one of those things, a good sports debate," he said. "But we don't have to apologize to anybody. I've actually talked to Michael about that topic several times. He's always told me he thought those would have been some helluva playoff series."
Elie is defiant.
"That's the one thing that still sticks with me and bothers me, not getting to play Chicago in the Finals," he said. "Hey, it's not our fault that Jordan wasn't there. We're not the ones who told him to go try baseball.
"We had a team that lined up against anybody and could beat anybody out there. I always wanted the challenge of going against 'the greatest' in the Finals. If there's a gap, that's it. That we didn't get to play them. But there's nobody that can tell me we couldn't play with them.
"Hey, that's my biggest regret about that John Stockton shot that went in for Utah in '97. I was ready to play Chicago that year. With Dream, Clyde (Drexler) and Charles (Barkley), we'd have beaten them then, too."

Pages: [1] 2 3  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Houston Rockets  |  Topic: A Tribute to Old School: Hakeem Olajuwon & Clyde Drexler « previous next »
    Jump to: