Welcome, Guest. Please login or register.
27 Oct 2020 - 01:48:37
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Utah Jazz  |  Topic: John Stockton 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2]  All
Author Topic: John Stockton  (Read 11798 times)
bLiSS
Guest
« Reply #15 on: 13 Apr 2006 - 05:37:25 »

son dönemlerine yetişmiş olsam da izlemesi gayet zevkli bir oyuncuydu. asistleri adamı yerinde hoplatan cinsten asistlerdi. malone - stockton ikilisi de benm için efsane bir ikilidir.
« Last Edit: 13 Apr 2006 - 05:38:47 by bLiSS » Logged
villeneuve
Guest
« Reply #16 on: 14 Apr 2006 - 21:30:30 »

Asıl konu bu değil ama tek nokta var katılmadığım onu söyleyeyim; Laettner yetenekli değildi (en azından lanse edildiği kadar yetenekli değildi). Orijinal dream teame haybeye çağrılmıştı. Henüz NBA kariyeri başlamamıştı, kimseye bir şey kanıtlamamıştı, çiçeği burnunda bir draft pick olarak **** bala çağırdılar zaten pek bir şeyde yapmadı sen de belirtmişsin. Bazı oyuncuların NCAA kariyeri NBA'de başarılı olabilecek potansiyele sahip olduklarını da göstermez. Orada çoğunlukla fiziksel bazı nedenlerle etkileyici şeyler ortaya koyarlar ama bu seviyede boylarının ölçüsünü alırlar. Laettner, Traylor böyle adamlardır. Bence Sean May de böyle bir eleman, zaman geçtikçe göreceğiz.

Oyun kuruculara gelince; roy muhabbetini örnek olarak, daha doğrusu iddiamı desteklemek amacıyla başlattım. Sen, önceki mesajında Jerry Sloan'ın elinde Chris Paul aynı performansı gösterir miydi? Düşünmeden edemiyor insan demiştin. Ben de burada da gösterirdi diyorum. Aşağı yukarı aynı performansı Utah'ta da gösterirdi ve bunun sonucu olarak yine roy ödülünü alırdı dedim. Utah'ın hücum sistemine ve savunma anlayışına Deron Williams'ın Chris Paul'dan daha çok uyduğuna ise kesinlikle katılmıyorum. Bence bu muhabbet şişirilmiş bir balon. Daha önce de dediğim gibi, fiziği oyun kurucuya göre geniş, savunma yapabiliyor diye gittiler Williams'ı seçtiler ve büyük bir hata yaptılar. Bu takımı yıllarca maestro gibi yöneten Stockton'ın fiziği nasıldı? Utah'ın savunma anlayışına çok mu uyuyordu? Tam tersi onun fiziği Paul'unkine çok daha yakındı. Tabii ki Paul kadar atletik değildi ama yaptığı savunma top çalma üzerine kuruluydu. Kariyerinin büyük kısmı boyunca da savunmada sırıtmadı. NBA TV'de izlediğim 'greatest game'lerde bu görülüyor. Tabii izlediğim bazı Lakers maçlarında Magic Johnson'ı o tutmuyordu, takdir edersin ki Williams olsa, Williams da tutamazdı. Hatta en uç örneğe bakarsak Jason Kidd'in bile tutabileceğini sanmıyorum.
Bunun yanısıra Utah'ın oyun kurucusunun set hücumunu seven bir guard olması gerektiğine de katılmıyorum. 90'ların başlarında Stockton-to-Malone fast breakleri tavan yaparken Jerry Sloan'un sistemi diye bir şey mi vardı? Bence bu sistem abartıldığı kadar sağlam temellere dayanmıyor ve sistem zaten fırsat varsa fast breake koşmayı, yoksa zorlamayıp kolay basketi arayan set hücumuna dönmeyi öngörüyor. Bence Utah'ı da finallere taşıyan ve yıllarca istikrarlı başarıyı getiren en önemli unsur JS ve KM'dan oluşan sağlam nucleustu.
Sistem onların etfrafında gelişmişti. Eğer onlar sadece geçici birer parça olsalardı dağılma süreci bu kadar erken başlamazdı.
Chris Paul Utah'a gelseydi New Orleans'tan çok da farklı bir ortama girmeyecekti. Tamam New Orleans sezona bir kaos ortamında başladı ve Paul'a sonsuz kredi verildi ama Utah'ın da draft ettiği oyuncudan büyük beklentisi ve desteği vardı. Sezona ilk beşte başlamazdı ama kendini gösterdikçe mutlaka ilk beşe yerleşirdi. Şimdikine de yakın bir performans gösterirdi.
Son olarak; Deron Williams'ın tek eksiğinin tecrübe, tek probleminin de oynadığı takım olduğunu düşünmüyorum. Asıl farkın Paul'la arasındaki kalite farkının olduğunu, takımlar değişse bile bu gerçeğin değişmeyeceğini düşünüyorum.
Majere
Yazar
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #17 on: 14 Apr 2006 - 23:51:34 »

Yalnız Deron Williams'ın da savunma yapabildiği falan yok bu arada. Çok yavaş.
Jazz6th
Guest
« Reply #18 on: 15 Apr 2006 - 07:52:37 »

Sistem onların etfrafında gelişmişti. Eğer onlar sadece geçici birer parça olsalardı dağılma süreci bu kadar erken başlamazdı.

Dostum yazdıklarını zevkle okuyorum fakat bu kısmı anlayamadım. Dağılma süreci dediğin nedir ?

Stockton ve Malone gibi tarihin pozisyonlarında en iyi iki oyuncusuna sahipken sistemin bu ikisine bağlı olması çok eleştirilecek bir husus değil.

Keşke hala basketbol oynayabilseler. Onları çok özlüyoruz.
Shaun Voxx
Jr. Member
**

Dr. Emmett Brown

View Profile
« Reply #19 on: 15 Apr 2006 - 14:07:56 »

ben yazımda ne deron, chris paul den iyi dedim ne de savunma özelligi yüksek dedim. sadece dedigim "takımını ncaa finaline çıkarması onun utah tarafından draftında birinci faktör oldu".utah ın şu anda nba in en yavaş basketbol oynayan takımı oldugunu söyleme geregi bile olmadıgını düşünüyorum ama konu oraya geldi.adamların geçmişte stockton faktöründen kaynaklanan bir fast break anlayışları oldugu dogru peki bu sene kaç tane fast break izledin? fast break ini geçtim kirilenko yu çıkar koşabilen kaç adamı var bu takımın?
 eleştirdigim konu ise bir oyuncunun hangi takımda oynarsa oynasın kesinlikle roy olacagı konusuydu. jordan mı kardeşim bu adam bu kadar kesin konuşuyoruz!
fizigi geniş oyun kurucu deyimiyle sana chauncey billups ı verebilirm örnek olarak adam da zamanında 3. sıradan seçilmiş ama gösterememiş kendini billups çok mu hızlı ya da detroit e gelene kadar savunmasıyla ün mü yapmıştı.adama şimdi mvp olmalı diyenler var(bak takım ne kadar önemliymiş!,oyuncunun kendi degerini göstermesi  takım faktörüne de baglıymış!)
jerry sloan ın elinde gelmiş geçmiş en iyi point guard ve power forward varken tabii ki sistemden yer yer bahsetmek saçma çünkü bu adamların gözgöze gelmesi sayı ile eşit gibi birşey ve coach olup "yok kardeşim bu oyun pick and roll a girmeyin sadece hornacek atsın" mı demek lazım sistem var diye.he demişin ki sistem yer yer fast break yer yer set öngörür. tabbi ki öyle ama fast break ten ve setten bulunan sayıların birbirine oranına bakmak lazım degil mi bunu söylerken.run 'n' gun gibi lafları dallas(vakti zamanında), phoenix takımları için öölesine kullandık,kullanıyoruz o zaman
elinde js ve km  olan her takım onlara uygun  sistem belirlerdi degil mi? sloan ın kendine has uygulattıgı bir sistem yok demek yanlış olmaz bu durumda ama sloan ın onların oyunundan kalan bir alışkanlıgı oldugunu ve point guard ından çok büyük şeyler bekledigi ve bunu yapamayınca(ki rookieler her maç şahane oynamayabilir!) canına okudugunu söylemek abesle iştigal olmuyor herhalde,dolayısıyla deron' un psikolojik olarak yaşadıgı baskı ile chris paul'ün yaşadıgı psikolojik baskıyı da karşılaştırmak lazım.(deron bir hata yapınca tamam haydi kenara moduna girerken paul diğer hücum hallederim diyebiliyor bunu da hesaba katmak lazım insanda özgüven denilen birşey var ve basketbolcularda insan!). ben deron, paul den iyi gibi birşey söylemiyorum sadece adam chris paul den önce seçildi diye "ne biçim oynuyor bak chris paul neler yapıyor bu adam öküz tühh senin kalıbına" demek bence haksızlık,bu adam hiç mi iyi maç oynamadı,istatistikleri yerlerde mi sürünüyor?.öte taraftan chris paul şimdiden garantilemiş oldugu roy ödülünü sonuna kadar haketmiştir bu konuda seninle hemfikirim
burada deginmek istedigim bir şey daha ;john stockton ın olaganüstü bir rookie yılı geçirmedigi tam tersine 18 dakka civarı alıp iyi bir asist ortalamasına ragmen(5 civarı) yerlerde sürünen bir dış şut yüzdesine sahip oldugudur(%18.2). dolayısıyla özellikle rookielerden konuşurken daha yolun başında olduklarını hatırlatmak isterim

villeneuve
Guest
« Reply #20 on: 15 Apr 2006 - 15:36:46 »

Öncelikle sistem ve parça mevzusu; ben sistemin Stockton ve Malone ikilisi üzerine kurulu olmasını tartışmıyorum. Öyleydi ve öyle de olmalıydı. Benim dediğim eğer sistem kavramı bu ikisinin üzerinde olsaydı onlar gittikten sonra bu kadar çabuk bocalanmazdı. 2003-2004 sezonu bir istisnaydı. Kontrat sezonunda olan oyuncular vardı falan ama çok mantıklı bir açıklamam yok bu beklenmeyen başarıya. İstisna olduğunu kabul ediyorum. Geçen sezona ise 4 pg ile başlandı; Lopez, Arroyo, McLeod ve Eisley. Çok uzatmaya gerek yok, neler olduğunu biliyoruz. Bu sezonki isimler; Williams, Palacio, McLeod ve yine performanslar ortada. Demek istediğim, sistem bu kadar belirleyici olsaydı iki sezondur sayısız deneme ve çoğunlukla yanılma ve sonuç olarak istikrarsızlık olmazdı.

Utah'ın şu an NBA'in en yavaş oynayan takımlarından biri olduğuna tabii ki katılıyorum. Başından beri dediğim şey şu; Chris Paul olsa böyle olmazdı.
Kirilenko dışında çok koşan adam yok ama bu "fast breakten kaçınalım bizim sistemimiz pek böyle değil" zihniyeti değişebilseydi, görünenden farklı şeyler ortaya çıkabilirdi. Bahsettiğimiz konu zaten bu; oyun kurucunun etrafındakileri daha iyi yapması. Bir de örnek vereyim; Devin Brown'un yapamadığı birçok şey var ama Chris Paul'la oynasaydı koşma ve zıplama özelliği ile herkesin gözünde farklı bir yerde olurdu şu anda.
Ayrıca benim zaten Chris Paul hangi takımda oynarsa oynasın yılın çaylağı seçilirdi diye bir iddiam yok. Şunu diyorum; UTAH JAZZ de oynasaydı da yılın çaylağı seçilirdi. Milicic'ten daha şanslı olduğu kesin ona lafım yok.
Billups örneği çarpıcı bir örnek. Ama Detroit takımı sıradan bir takım değil. Billups'ın etrafındakileri daha iyi yapma gibi bir özelliği yok. Zaten onun için daha önce kendini gösterememiş. Detroit'te de beraber oynadığı adamları sınıf atlatmıyor. O adamların iyi yapabildiği şeyler var ve bunları istikrarlı bir şekilde sahada uyguluyorlar. Billups da kendi yapabildiklerini yapıyor ve beşi biraraya gelince sağlam bir çark oluyorlar. Kısacası Billups çarkın kolay kolay zedelenmeyen bir dişlisi. Ama çarkı döndüren değil, olamaz da. Takım faktörü elbette önemli ama böyle etkili rol oyuncuları kaç takımda var? 3 takımda var; Detroit, San Antonio ve Dallas. Asıl önemli olan Nenad Krstic'leri Raja Bell'leri şimdiki konumlarına getirmek. Bence Chris Paul'de bu ışık var D-Will'de yok.
Benim savunduğum da bu. Paul,Williams'dan daha iyi bir guard.Psikolojik baskıyı, çaylak olmasını kabul ediyorum ama bir yere kadar. Bu konuyla ilgili de daha fazla yazmayacağım çünkü ikimizin savundukları şeyler belli. Zaten sanıyorum burada amaç uzlaşmak değil tartışmak.
Shaun Voxx
Jr. Member
**

Dr. Emmett Brown

View Profile
« Reply #21 on: 18 Apr 2006 - 00:32:54 »

Bu konuyla ilgili de daha fazla yazmayacağım çünkü ikimizin savundukları şeyler belli. Zaten sanıyorum burada amaç uzlaşmak değil tartışmak.
ya villeneuve biraderim madem uzlaşmak gibi bi derdimiz yok. yaz gitsin tartışabildigimiz kadar tartışalım.tartıştıkça leziz bi hale geliyor bu forum. Wink

Pages: 1 [2]  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Utah Jazz  |  Topic: John Stockton « previous next »
    Jump to: