Welcome, Guest. Please login or register.
21 Nov 2019 - 14:22:38
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Deprem! 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 9
Author Topic: Deprem!  (Read 29390 times)
Cagatay
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #15 on: 30 Dec 2004 - 21:50:36 »

Yanlışsam düzeltin ama benim bildiğim kadarıyla Tsunami denen şey okyanusta olur. Marmara gibi ufacık bir içdenizde tsunami falan olmaz, öyle bir şey olabiliyorsa da adı başka bişiidir.

gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #16 on: 30 Dec 2004 - 22:08:22 »

gecen tvde solediler

illa okyanusta olur diye birşey yok ama buyu tsunamiler okyanusta olur. marmarada olsa bile ole cok buyuk tsunamiler olmazmıs

not : tsunami = liman dalgası

Son Turnuva Şampiyonu
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #17 on: 30 Dec 2004 - 23:04:55 »

17 agustos depreminden sonra gölcükü hatirlayin.
tsunami yüzünden kiyi kesimde bir cok bar disco dükkan gibi yerler su altinda kalmisti.
ama tahminen en fazla 5-6 metrelik dalgalardi bunlar.

minik
Newbie
*

View Profile
« Reply #18 on: 31 Dec 2004 - 01:57:54 »

arkadaşlar komik geliyo ama bende bi katalog var çok eski osmanlı zamanının resimleri var bir deprem olmuş ve galata kulesinin dibine kadar deniz gelmiş bu doğrudur ayrıca değirmenderede ki sahil kısmı 300metre kadar denizde kaldı benim babanemin apartımanı denize uzaktı şimdi arasında sadece bir bina var sizce yeteri kadar ürkünç değilmi bazı doğruları göz ardı etmiyelim marmara denizi ufak bi göl değilki
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #19 on: 31 Dec 2004 - 02:41:51 »

tsunami'den önce kaldığınız konutların sağlamlığını kontrol ettirmenizde fayda var, denizi göremeden toprakla bütünleşmeniz mümkün.

şükür antalya'da tsunami tehlikesi yok, büyük bir deprem olursa deniz bize değil biz denize gidicez. yatarak kayarak müdahale şeklinde.
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #20 on: 31 Dec 2004 - 10:39:36 »

Marmara'da olabilecek tsnumai de max 5-6 metre tsunami olabileceği bir sürü prof. tarafından açıklandı.

GalileoScr
Forum Van Horn'u
Veteran
Pro. Member

turnuva mantarı

View Profile
« Reply #21 on: 31 Dec 2004 - 17:46:26 »

17 agustos depreminden sonra gölcükü hatirlayin.
tsunami yüzünden kiyi kesimde bir cok bar disco dükkan gibi yerler su altinda kalmisti.
ama tahminen en fazla 5-6 metrelik dalgalardi bunlar.

5-6 Metrelik dalga olmaz gölcükte neden zira karşıyı gördüğün bir mekanda o kadar dalgayı yapmak öle bir depremle bence imkansız. Discolar vs. denilen mekanlar deniz kenarına kum çakıl vs. atılarak denizin içine yapılmıştır. tabiki sallanınca dolgu zemin denize doğru kaymıştır en basit örneğide sapanca gölündeki bir otelde olmuştur otel dalgalara değil göle doru gittiğinden 2-3 metre su altında kaldı. Gece yarısı dev dalgaları görebilenide öpüyorum zira gece deniz kenarından dalgaları görmek hatta metre tayini yapmak imkansızdır. Belki en fazla 2 metrelik dalgadır yaşayanlar o şok ile 5-6 metre gibi rakamlar vermei normaldir. (Bu arada karamürselde (gölcük yakınlarındadır) denize sıfır olan eve ne su basması ne bir şey olmuştur 5 m. lik bir dalga 2. kata vurmuş olurdu.) Neyse bunu geçiyorum marmarada ne kadar büyük deprem olursa olsun 4 metrenin üzerinde bir dalga yaşanacağını sanamam tahmim etmem. Bilim adamı değilim ama malm tv lere çıkıp popüler olmakta niyetim değil... (ne doluymuşum be... Cheesy)

Comeback...inş...
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #22 on: 31 Dec 2004 - 21:19:34 »

en fazla 5-6 metre dedim zaten. ki bunuda inanmayarak söyledim, o dönemler gölcükte sahip oldugumuz yazligin yikintilari su icinde kalmisti ve denize nerdeyse girmisti(10-15 metre kalmisti). Daha önceki halini bilmiyorum tabi hic gitmemistim. iyiki de gitmemisim. o bölgede insanlarin dedigi rakamlar bu sekildeydi, tabiki olayin sokuyla abartiyo olabilirler.

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #23 on: 2 Jan 2005 - 14:34:40 »

Tabi gölcük depremini sıcağıyla yaşayanlardan birtaneside benim. Sapancada arkadaşlarla içtikten sora eve donuşte rastladığımız olay gerçekten korkunçtu. Gerçi ilk başta "lan ne deprem oldu ahahah" diyerek geri sahile dönüp gülüştük fakat sahilin 100metre uzağında olduğumuz halde yine de kenarında olduğumuzu görüncede 180 dereceden tırstık. Sapanca otelide ilginçtir yarısı arkadaşımızın dediği gibi suya kaymış diğer yarıs ise kaymamıştır. Sonuçta otel ikiye bölünmüştür. Ama yinede allahı var sağlammış yıkılmadı. Depremden sonra otelin ortasından yüzerek çıkan bir abimizbile vardı heh heh. Yine gölcüğe akabinde gidip gözlemlediğim kadarıyla kara parçası alanen denize çökmüştür. Sular yükselmemiş kara oraya kaydığından sanki sular yükselmiş gibi görmüşüzdür. Fakat toprağın gittiği net bir sekilde özellikle değirmenderede gözükmekteydi.

Şimdi olayın daha derinlerine gidip anılarımı anlatmayayım budur yani toprağım Mali Grin Wink

minik
Newbie
*

View Profile
« Reply #24 on: 3 Jan 2005 - 01:25:44 »

bu günkü hürriyet gazetesini alıp okuyun arkadaşlar galata kulesinin oralardan balık toplayanlar olmuş bunu tarihçiler yazıyo  o zamanın ressamları da resmetmişler fotoğraf  olmadığı için tabii çok ilginç!!!!!!
RuSTeDSouL
Pro. Member

View Profile
« Reply #25 on: 11 Jan 2005 - 14:14:46 »

geçen gün discovery de izlediim bi belgesel üzerine..

dünyanın manyetik alanı değişim geçirio ( kor filmindeki gibi ).. bunun nedeni kutupların yer değiştirmesi.. yani pusula belli bi süre sonra kuzeyi değil, güneyi gösterecek.. bu en son 100000 lerce sene önce olmuş.. şu anda tekrar bi değişim içinde.. ilk başlangıç yeride atlas okyanusu.. beklenen sonuçlar kor filmindeki gibi.. neyse, bu en son olduu zaman, depremler ve yanardağ patlamaları yaşanmış.. hemde bayaa şiddetli.. düşünüorum da bunun son olan depremlerle alakası olabilir mi? bence olabilir..  ilginç değil mi??

ps: paylaşmak istedim.. yoruma açıktır.. amacım ulemalık değildir, zaten uzmanda değilim..
ozzy
Forum Sacramento'lusu
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #26 on: 24 Jan 2005 - 14:37:44 »

dun gece saat 00.30 civarı antalyada deprem oldu,ben cek yat ta TV izlerken cek yaty sallanmaya basladı sonra avizeler sallandı baya.şiddeti kac tam olarak bilmiyorum ama gece gece biraz endişelendik
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #27 on: 24 Jan 2005 - 15:19:43 »

5.5 siddetinde olmus deprem. merkezi akdeniz aciklari olarak belirlenmis. gecmis olsun.

mertoglumc
Forum Akhisarlısı
Pro. Member

View Profile
« Reply #28 on: 17 Oct 2005 - 18:37:56 »

Sürekli sallanmaktayız bugün İzmir'de...5.7,5.9 ve 5.6 şeklinde 3 deprem oldu.Bakalım daha neler görücez...
shiroi_chokoreto
Minnesota T'wolves
Yönetici
Pro. Member

Ruuubbiiooo!!!

View Profile WWW
« Reply #29 on: 17 Oct 2005 - 18:41:04 »

baba sende mi hissettin yaw.. dötüm atıo vala.. kesildi die düşünmeye başlamıştım az önce 2 tane daha oldu hafif şiddette...

Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 9
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Deprem! « previous next »
    Jump to: