Welcome, Guest. Please login or register.
25 Jun 2019 - 13:18:41
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Ölüm 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3 4 ... 75
Author Topic: Ölüm  (Read 239607 times)
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« on: 8 Jan 2003 - 15:37:34 »

Bu yaz Babannem öldü, üç gün evvelde amcam. İkiside yaşlıydı falan ama epey hastaydılar. Öldüklerine şaşırmadım. Yalnız çok fazlada uzulmediğimi de farkettim. Aslında çoğu kişi pek uzulmuşe benzemiyordu. Acaba onları sevmiyormuyduk diye duşundum. Hemen hemen herkes öldüde kurtuldu dunyadan iyi insanlardı dedi ve konu kapandı. Düşündümde bizde ölünce boyle peşimizden "eh be Şekerde iyi çocuktu tprağı bol olsun" deyip kapatacaklarmı adımızı? Muhtemelen boyle olacak. Belki ilerde birkaç kere hatırlar adını sonra unutulup gidersin.

Bayada moralim bozuldu bu duruma benim bu sebeple yazıyorum bunları. Dun gezdim gittim orta okula. İlk baskete başladığım çemberi gordum. Hala orada duruyordu. Çocuklar oyun oynuyorlardı. Dedim ben öldükten sonrada bu pota bu ağaçlar bu bina ayakta olacak ben olamıcam. Hayat ne kadar kısaymış diye düşündüm.

Eskiye baktım da şöyele lise 1 başladığım yılı 8 yıl olmuş. Daha dun başlamış gibiyim. Aradaki seneler yok gibi. Yaşanmamış gibi geliyor bazen. Acaba 60 yaşına geldiğimde yine boyle arkama bakıp boylemi derim. Zamanın nekadar hızlı aktığını bu vakit daha iyi anlayabiliyor insan sanırım.

Kendimii torunlarıma bakarken hayal ettimde düşünün bir 20 yaşında bir torununuz var. Oda benim düşündüklerimi düşünürmü acaba derim heralde gençken. Sıra bana geliyor yavaş yavaş diye. Sıranın önünde yaşlılar olur ya onlarda benim olumumu mu beklerler arkamdan. Sonra torunumda eh dedemde iyi insandı deyip bitirirmi ilişkiyi. Halbuki ben olmasaydım oda olmazdı onun yaratılmasında benimde emeğim geçti değilmi?

Bazen mutsuz oluyorum boyle acaba psikoloğa falanmı gitssem benmi farklı dusunuyorum insanlardan diye. Acaba ağlarmıyım ailemden birisi olunce. Ağlarım heralde ama belkide ağlamam şimdiki gibi.

Allah dostlarını kaybedenlere sabır versin arkadaşlar Undecided
« Last Edit: 18 Jul 2008 - 21:20:50 by Brooklyn » Logged

o_irengun
Guest
« Reply #1 on: 8 Jan 2003 - 17:32:42 »

Seker kardesim her seyden önce basin sagolsun.

Ama ne yapalim vademiz gelince gidiyoruz hepimiz.Con inancli bir insan olmasam da ölümün sadece ve sadece Alla`in takdiri olduguna inaniyorum ben.

Ve acikcasi ölüm hakkinda cok fazla düsüncelerimi yazmak ve paylasmak istemiyorum.

ama sadece sunu yazabilirim  ölümden hayatin bence bir parcasi ve acikca söylüyorum  bence yasamak kadar dogal bir olay.Ben ölümün ardinda üzünülmesini seviniyorum cünkü bence insanin sevdiklerinin üzülmesi o kisiyi daha cok üzer.Ölünün arkasindan da cokca üzülüp kendini dünyadan soyutlamak ve benzeri seyler bana ölüyü  üzer gibi geliyor yani yasa cokca üzerdi.

Yine de insan ogluyuz elimizden birsey gelmiyor.

Tekrar tekrar basin sagolsun seker kardesim.Ailene de taziyetlerimi iletirsen sevinirim.
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #2 on: 8 Jan 2003 - 22:46:43 »

Allah rahmet eylesin Seker..Inan cok uzuldum..Allah baska aci yasatmasin insallah ama olum iste Takdir-i Ilahi, elden bisey gelmiyo..

Batug Member Since 2002
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #3 on: 8 Jan 2003 - 22:59:13 »

Seker, basin sagolsun

Bi kere sunu soyliyeyim bu tur seyleri birtek sen dusunmuyorsun. Zaman zaman herkes bunlari dusunur ve dusunmelidir de cunku Insan olmanin bir geregidir. Yani normaldir hatta aksi anormaldir bence. Genelde de yakinlarini veya sevdiklerini kaybettiginde bunlari dusunur insan.

Mesela ben de amcam oldugunde degil de universitede can arkadasim trafik kazasinda olunce cok uzulmustum. O zaman sunlari dusunmustum demek ki Insan olen icin degil kendisi icin uzuluyor. Bir tur bencillik var olume karsi uzuntude. Yani belki yanlis anlasilacak ama olen icin yakilan agitlari bir akliniza getirin. Hep kendisi icin bir uzuntu vardir geride kalanda. Bu dogrumu degil mi bilmem ama galiba dogaya uygun.

O yuzden en dogrusu (kolay degil kesinlikle ama) olenin ardindan onunla ilgili anilari hatirlamak ve saygiyla ugurlamak son yolculuga.

Form a Fuckin\\\' Wall
jason
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #4 on: 8 Jan 2003 - 23:29:40 »

freud a gore her insan aslinda olmek ister.. cunku ancak olunce sonsuz huzura kavusabiliris..

billy oldugunde adama cenaze yapmamislardi da yasamini kutlamislardi, bence cok kucuk ama onemli bi detay..

pistonr abi ye katiliorum.. bence geride kalanlar olarak once biz kendimizi dusunup ona gore olumlere uzuluorus..

basin sagolsun seker..

Richard Hammond
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

4 touchdown one game Polk High -- all city

View Profile WWW
« Reply #5 on: 9 Jan 2003 - 02:31:40 »

jason güzel bi detaya temas etmis bencede.yanii ölünce tabiikide sewdikelerimizi kaybediyoruz bu yüzden istesekte istemesekte üzülüyoruz.bu üzüntünün sewiyesi onlara karsi olan sewgimizle dogru orantili ama eger o insanlar yasamlari boyunca iyilik yapip sewap kazandilarsa bence öldüklerinde bunun için onlar adina sewinmeliyiz.

basin sagolsun seker.

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #6 on: 9 Jan 2003 - 03:58:59 »

bence ölen için üzülmektense kendin için üzülmek bencilce gibi görünse de daha doğru. ölen zaten ölmüştür ve onun hissedeceği herhangi bi duygu yada üzüntü olamaz. ölmek istemiyodur belki ama bu bişiyi deiştirmez. oysa bu ölüm geriye kalanlar için büyük bi boşluk oluşturabilir. düzenli olarak görüştüün güvendiin sevdiin birinin bir daha karşına çıkmiicak olması insanın gelecee iyimser bakmasına ve normal hayatına devam etmesine engel olabilir.
zaten babannelerin dedelerin ölümüne bu yüzden üzülmeyiz pek, hayatımızda fazla bi yerleri olmadıı için.
şekerin durumunu anlıyorum aynı şeyi ben de yaşadım, işin normali bu.

Omega Red
Forum Achilleus'u..
Pro. Member

She lovess mee..

View Profile
« Reply #7 on: 9 Jan 2003 - 05:05:47 »

Babaannem,dedem,amcam,halam ve en sonunda da kemal sunal ile aynı günde gencecik yaşında dayım vefaat etmişti...Hatta dayımı morg'dan çıkarıp tabuta ben ve morg görevlisi koyduk...O soğuk bedeni koyduk oraya öylece..

sanki insan değil başka bişey taşıdım ki taşımadan önce de morg görevlisi suratına bakmam gerektiğini söyledi bede tanan diyince açtı ve yüzünü gösterdi...İnanılmaz birşeydi 1 hafta önce benim kadar canlı konuşan adamın suratı sapsarı olmuş gözleri içeri çökmüştü...

Herkes ölecek ama ölen in arkasından doğru dürüst ağlayanın bile olmaması..bu işte bence en kötüsü..ve yalçının dediği gibi hatırlanacak mıyız acaba??

Düşünsenize aslında ölüm bize ne kadar yakın,kız arkadaşımın annesi geçen sene bu zamanlar beyin kanaması geçirdi,kadın ne yapabilirdi ki buna karşı??hiç bir şey..bilemezdi çünkü...En basitinden soluk borumuza bir şey kaçıpta nefes alamadığımız zaman ne kadar yaklaşırız aslında ölüme...

Başın saolsun yalçınım..

Rappelz fan..
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #8 on: 9 Jan 2003 - 16:15:51 »

Mesela ben de amcam oldugunde degil de universitede can arkadasim trafik kazasinda olunce cok uzulmustum. O zaman sunlari dusunmustum demek ki Insan olen icin degil kendisi icin uzuluyor. Bir tur bencillik var olume karsi uzuntude. Yani belki yanlis anlasilacak ama olen icin yakilan agitlari bir akliniza getirin. Hep kendisi icin bir uzuntu vardir geride kalanda. Bu dogrumu degil mi bilmem ama galiba dogaya uygun.

Hepinize teşekkur ediyorum arkadaşlar. Dostlar saolsun nediyim.

Piston arkadaşımızın yazdığı şeyler dikkatimi çektide. Hepiniz bişeyler yazmışsınız guel yazmışsınız tabikide burada insan ölenin arkasından kendi bencilliğini gösteriyor gerçekten. Ama bir arkadaşımız öldüğünde de üzülmeden yapamıyorsunuz.

Bunakrı duşununce bilmiyorum siz ne dersiniz;

Bu dünya daki yaşamımız okadar kısaki başkasına bağırmaya kavga etmeye değmez, birilerinin kalbini kırmaya hakaret etmeye değmez diyorum. Aslında insan herzaman ölümün uzağında olduğunu düşünür hele gençse çoğumuz gibi ona hiç yaklaşmazmış gibi düşünür sanırım. Bu sebeple kaybedilen bir arkadaşlığın bir dostluğun bazıları için bir önemi olmayabilir. Ama size bir hafta içinde öleceğiniz söylense acaba kavga ettiğiniz o arkadaşınızla yine kavga edermiydiniz? Yoksa ondan özür dileyip barışırmıydınız? Ömür kısa olunca kavganın gürültününde anlamsız olduğu daha çok çıkıyor meydna.

Artık öyle bazı şeylere şartlanmışızki yani nebileyim birisine bağırmak onunla dalga geçmek için yer arıyoruz. Evde bile bir arkadaşınıza annenize "açsana benim istediğim kanalı" diye bağırıyoruz.

İnsan bazı şeyleri kaybedince anlar ya bence çok doğru bir söz. Bazen kaybedince değerini bilemiyoruz. Bir insan öldüğü zaman aklımız başımıza geliyor onunla tartışmalarımızı bağırtılarımızı düşünüyor belkide üzülüyoruz. Enazından ben üzülüyorum gereksiz şeylerdi diye.

Tekrar soğolun arkadaşlar.

seko
Medeniyetten Nasibini Almamış Medeniyet Mühendisi
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #9 on: 11 Jan 2003 - 21:26:22 »

Başın sağ olsun şeker.
Ölüm Allah'ın takdiridir. Bize can veren Allah'tır ve bu canı alacak olan da Allah'tır.
Hepimiz vadesi gelince gidecez. Ölüm hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Üzer beni böyle şeyler. Babaannem için her yıl dua okutulduğunda hep ağlarım tutamam kendimi.
Zaten son iki ay da bizim aile de de iki kişi öldü.
Ama hayat devam ediyor. Ölenle ölünmez diye bir laf vardır. Aynen öle.
Zaten son iki ay da bizim aile de de iki kişi öldü. Dedem ve aneannem kanserden ölmüş. Büyük yengem kanser;ama hayat devam ediyor.

Tekrar başın sağ olsun seker.

manofsteel
Jr. Member
**

..j'aime mon iPod..

View Profile
« Reply #10 on: 12 Jan 2003 - 01:19:23 »

basın sağolsun kardes.
ölmek bisi diildir dogdugun gibi ölursunde sans iste. olursun sorada biter hersey. o yuzden yasamın kıymetini bilmeli we hayattan eglenmeye herseyi yasamalıyız. cunku öldukten sora bi daa hic bisi yapamıcaz.
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #11 on: 13 Jan 2003 - 16:37:36 »

Sağolun arkadaşlar.

Hayatı guzel bir şekilde doya doya yaşamalıyız ama tartışırken bile karşımızdakinin kalbini kırmayacak sozler soyleyip sozlerimize dikkat etmeliyiz. (çocuk programındaki gibi oldu beah ehe)

ai#3
ai#3
Yazar
Pro. Member

mezara kadar

View Profile WWW
« Reply #12 on: 13 Jan 2003 - 20:51:51 »

seko yeni okudum baba başın saolsun

gariban
Newbie
*

Bu forumu seviyoruuum!

View Profile
« Reply #13 on: 14 Jan 2003 - 01:11:22 »

sekerford basıın sağolsun...
söylemek istediğim sey ölüm aslında bir bitiş değilde başlangıçtır...
düşünsene eğer akrabaların dünyad agüzel bir hayat geçirdilerse ölüm onlar için sonsuzluğa açılan bir kapıdır ve onlar daha önce ölmüş yakınlarına kavuşuyorlar...
bir de bu yönden düşün ve düny daki zamanımızı neleri dikkate alarak geçireceğimizi düşün istersen...
dünya sadece rahat yaşamak için değildir...
öyle olsaydı bu kadar kısa olmazdı...

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #14 on: 15 Jan 2003 - 16:41:30 »

Sağolun sizde arkadaşlar. Bundan sonra başsağlığı dileyenlerede tekrar tekrar yazmayayım onlarda sağolsun

Pages: [1] 2 3 4 ... 75
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Ölüm « previous next »
    Jump to: