Welcome, Guest. Please login or register.
16 Nov 2018 - 07:11:28
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic 0 Members and 2 Guests are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 11 12 13 [14]
Author Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic  (Read 60702 times)
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #195 on: 25 Sep 2016 - 23:50:44 »

Herkese selamlar, kafama takılan bir soru var. Şimdi biz bi arkadaşımla uluslararası bi proje yarışmasında yaptığımız bir proje ile son 8'e kaldık ve Fransa'ya gidicez sunum için. Yarışmayı düzenleyen Valeo şirketi bize davetiyelerimizi yolladı, uçak biletlerimizi aldı, hotel rezervasyonlarımızı yaptı ve sağlık sigortamızı yaptı sıkıntı yok onlardan yana. Fakat biz sunum vs işlerini bitirdikten sonra arkadaşımla Avrupa'da gezmek istiyoruz. Schengen Vizesi için VFS Global'den çarşamba gününe randevu aldım ama kafamda soru işaretleri var.

1- Sponsor olarak kuzenimi gösterebilir miyim? VFS Global'i aradım 1. dereceden yakının olması lazım dediler. Fakat annemin bi geliri yok babamın emekli maaşı haricinde.
2- Eğer gösteremiyorsam annemin sabit bir geliri olmadığından kendimi göstermeyi planlıyorum. Öğrenci olmama rağmen üzerime yapılmış bir kira kontratı ve hesabıma gelen bir kira gelirim var. Ayrıyetten kuzenimin şirketinde çalışan olarak gözüküyorum ve her ay asgari ücretten maaşım yatıyor.

Hani hiç olmadı hem kendi hesap dökümümü ve kira kontratıyla beraber kuzenimin sponsorluk dilekçesi ile onun hesap dökümünü belge olarak sunmayı planlıyorum. Böyle bir durumda benim hesabımda olması gereken bi para miktarı var mıdır acaba?

Çalışan olarak mı çıkartmalıyım? Yoksa hiç oralara girmeyip kira kontratını fotokopisini ve kendi hesap dökümlerimin çıktılarını alıp mı gitmeliyim randevuya?

15 Ekim'de bitecek yarışma ve 24'ünde Amsterdam'dan dönüş yapacağız. Bu sebepten ötürü 24'ünde Amsterdam'dan dönüş uçağı rezervasyonu da yaptıracağım. Gideceğimiz şehirler olan Brugge ve Amsterdam'dan hostel rezervasyonları da yaptıracağım.

Hangi yolu izlemeliyim sizce? Yani kesinlikle vizenin min 15 gün çıkmasını istiyorum ve işi şansa bırakmak istemiyorum. Birazcık yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
« Last Edit: 25 Sep 2016 - 23:53:41 by airness » Logged

BabyShaq
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #196 on: 26 Sep 2016 - 00:31:13 »

1- Sponsor olarak kuzenimi gösterebilir miyim? VFS Global'i aradım 1. dereceden yakının olması lazım dediler. Fakat annemin bi geliri yok babamın emekli maaşı haricinde.
Öğrenci olan kardeşimle beraber yurtdışına çıkacağımız zaman benim sponsorluğumu kabul etmemişlerdi ona. Kuzen işi hiç olmaz bence.

Öğrenci mi çalışan vizesi mi daha kolay olur bilmiyorum ama her ikisinde de adına düzenlenmiş tapu belgesi ve kira kontratını belgelerin arasına ekle. Hesapta biraz para olsun her şekilde.

Çalışan vizesi alacaksan kuzeninin şirketinden izin kağıdı alacaksın büyük ihtimalle. Kuzenine söylersin "çalışanımın .... tarihleri arasında yurtdışına çıkmasında sakınca yoktur, masraflar şirketten..." şeklinde antetli kağıda yazı yazar ama dediğim gibi çalışan mı öğrenci mi daha kolay olur bilemiyorum.

Vize işi ve süresi tamamen şanş işi bence, sen belgelerini eksiksiz topla, sonrası kısmet Smiley
kubilay
Administrator
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #197 on: 26 Sep 2016 - 11:06:59 »

Herkese selamlar, kafama takılan bir soru var. Şimdi biz bi arkadaşımla uluslararası bi proje yarışmasında yaptığımız bir proje ile son 8'e kaldık ve Fransa'ya gidicez sunum için. Yarışmayı düzenleyen Valeo şirketi bize davetiyelerimizi yolladı, uçak biletlerimizi aldı, hotel rezervasyonlarımızı yaptı ve sağlık sigortamızı yaptı sıkıntı yok onlardan yana. Fakat biz sunum vs işlerini bitirdikten sonra arkadaşımla Avrupa'da gezmek istiyoruz. Schengen Vizesi için VFS Global'den çarşamba gününe randevu aldım ama kafamda soru işaretleri var.

2- Eğer gösteremiyorsam annemin sabit bir geliri olmadığından kendimi göstermeyi planlıyorum. Öğrenci olmama rağmen üzerime yapılmış bir kira kontratı ve hesabıma gelen bir kira gelirim var. Ayrıyetten kuzenimin şirketinde çalışan olarak gözüküyorum ve her ay asgari ücretten maaşım yatıyor.

Hani hiç olmadı hem kendi hesap dökümümü ve kira kontratıyla beraber kuzenimin sponsorluk dilekçesi ile onun hesap dökümünü belge olarak sunmayı planlıyorum. Böyle bir durumda benim hesabımda olması gereken bi para miktarı var mıdır acaba?

Çalışan olarak mı çıkartmalıyım? Yoksa hiç oralara girmeyip kira kontratını fotokopisini ve kendi hesap dökümlerimin çıktılarını alıp mı gitmeliyim randevuya?

15 Ekim'de bitecek yarışma ve 24'ünde Amsterdam'dan dönüş yapacağız. Bu sebepten ötürü 24'ünde Amsterdam'dan dönüş uçağı rezervasyonu da yaptıracağım. Gideceğimiz şehirler olan Brugge ve Amsterdam'dan hostel rezervasyonları da yaptıracağım.

Hangi yolu izlemeliyim sizce? Yani kesinlikle vizenin min 15 gün çıkmasını istiyorum ve işi şansa bırakmak istemiyorum. Birazcık yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

ogrenci olarak toplayacagin evraklar cok daha az olacagi icin calistigini hic karistirmayabilirsin. sponsor olarak gosterecegin kisinin hesabinda seyahat masraflarini karsilayacak kadar birikim olmasi da yeterli olur muhtemelen (tabii bunun duzenli bir sekilde birikmis olmasi gerekiyor, son hafta yuklu bir miktari hesaba gecirmek yemez). seyahat planini anlatan dilekcede de ortalama masraflarini, bunlari birikimlerinden karsilayacagini yazarsan cok sorun olmaz. hesabinda yeterli para varsa kira yeterli bir gelir olacaktir. onunla ilgili belgeleri eklersin basvuruna.

aradaki ulasimi nasil saglayacagini da sorabilirler bu arada. fransa - brugge - amsterdam arasini da nasil gececegini dilekceye yazip gerekli rezervasyonlari yap.

Cagatay
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #198 on: 26 Sep 2016 - 16:06:54 »

Normalde ogrencilik ve calisanlik birbirinden ayrik seyler degil, ikisini de koyabilirsin. Ancak Yavuz'un dedigi gibi is yerinden bahsedersen is yerinden izin kagidi isterler. Sadece ogrenciligini yaz, annenin maas dokumunu koy, kira kontratini ekle. Hesap dokumunu zaten zorunlu istiyorlar. VFS Global zaten kuzen sorusuna cevap vermis. Birinci dereceden yakin olma kriterini saglamiyor.

Aradaki ulasimi tam hatirlamiyorum su an ama kalacagin her gun icin otel rezervasyonu gostermen lazim. Onun disinda eger vizeye Fransa icin basvurup seyahat planinda baska ulkede daha uzun kalacakmis gibi gosterirsen aksaklik cikabilir. Bunu iyi ayarla basvurunda. Sirket donus biletini 24'une alabilir mi?

airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #199 on: 26 Sep 2016 - 16:56:08 »

Bugün kuzenin iş yerine gittim. Onların beraber çalıştıkları bi aracı firma varmış. Ordan yetkili biriyle konuştuk. Şirkette çalışıyomuş gibi göstererek hareket etmeniz daha iyi olur dedi yetkili. Ayrıca kira kontratıdır, öğrenci belgesidir, araba ruhsatıdır bunların hepsini de belge olarak listelememi istedi. Kendi kira hesap dökümümü de çıkarttırdım da hesabın içinde para yok:D İnşallah para olmaması sıkıntı yaratmaz. Şirket antetli kağıda dilekçeyi yazdığı müddetçe bi problem olmayacağını umuyorum. Bu akşam uçak dönüş rezervasyonunu ve hotel rezervasyonu mevzularını halledicem. Onları da belgeleyip koyucam. Paris'te de 7 gün kalacağımız için direkt Fransa Konsolosluğu'ndan başvuru yapıcaz. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #200 on: 26 Sep 2016 - 17:10:32 »

ben en son schengen vizemi, yunanistan'dan zibilyon kere bir aylık bir aylık aldığım vizelerden gına gelince, fransa'dan aldım. en az kastıran bu tarz konularda yunanistan ama hep kısa süreli veriyor, neden bilmiyorum. 7 kere mi ne aldım hep uzun süreli ve multi-entry talebiyle, artık en son aldığımda ancak 3 aylık double entry vermişlerdi.

fransa'ya bir kere başvurdum 6 aylık vizeyi yapıştırdı. şirket üstünden yapıştırdı onu da. fransa'ya giriş bile yapmadım, almanya'ya girdim.

şirket üzerinden aldım elbette ben de vizeyi ve hatta bizim de turizm acentasına yolladım belgeleri onlar aldılar direkt. muhattap olmadım VFS ile falan ile ben. benim tavsiyem de ziyaret etmen gereken diğer ülkeleri karıştırmaman yönünde. birincisi, hem ekstra belge isteyecekler (her gün için otel ve ulaşım belgeleri vesaire) hem de "git o ülkeden de vize al" deme ihtimalleri var. artık diyorlar mı onu bilmiyorum ama 1-2 kere başıma geldi. fransa üzerinden almanya'ya gitme planı yaparken adam bana "almanya'dan ayrı vize al" demişti. belki de sıkıntı yapmıyorlardır artık, bilemiyorum.

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #201 on: 26 Sep 2016 - 17:58:31 »

Abi ben her şeyi garanti altına almak adına yarın gidip kuzenlerin şirket hesabının dökümünü de alıcam:D:D Yani 1 sene falan verirlerse şaşırmam vallahi. Her şeyi ayarladım booking'ten üşenmeyip. Hiçbir şeyi riske atmak istemiyorum...

Rezervasyonların hepsi yapılı olduğu için ve bunların da belgeleri olduğu için hiçbir sıkıntı olmayacağını umuyorum. Git Amsterdam için Hollanda'dan al gibi bir muameleye maruz kalmam umarım...
« Last Edit: 26 Sep 2016 - 18:00:19 by airness » Logged

Insomnia
Jr. Member
**

Fsn Houston!

View Profile
« Reply #202 on: 14 Jul 2017 - 14:15:16 »

18 Ağustos'ta 4 gün Prag 3 gün Amsterdam olacak şekilde bir tatil planımız var. VFS Global Ankara ofisi Temmuz sonuna kadar randevu vermiyor, Ağustos randevuları da açılmamış daha. İstanbul ofisinden alalım dedik, Eskişehir'de oturduğumuz için olmaz dediler.

İki sorum var, ağustos başına randevu almak 18 Ağustos gidiş tarihi için riskli midir, yetişir mi? ve Çek yerine Hollanda'dan alsak vizeyi Prag'a girişte sıkıntı yaratırlar mı?
teco
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #203 on: 14 Jul 2017 - 23:50:02 »

18 Ağustos'ta 4 gün Prag 3 gün Amsterdam olacak şekilde bir tatil planımız var. VFS Global Ankara ofisi Temmuz sonuna kadar randevu vermiyor, Ağustos randevuları da açılmamış daha. İstanbul ofisinden alalım dedik, Eskişehir'de oturduğumuz için olmaz dediler.

İki sorum var, ağustos başına randevu almak 18 Ağustos gidiş tarihi için riskli midir, yetişir mi? ve Çek yerine Hollanda'dan alsak vizeyi Prag'a girişte sıkıntı yaratırlar mı?
geçen sene darbe zamanı izinler kapalı olduğu için bir arkadaşım seyahate 5 gün kala gidip yetiştirmişti, başvuruyu yaptıktan sonra konsoloslukla temasa geçmişti yardımcı oldular, onun ki italyaydı gerçi ama aynı yol izlenebilir
abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #204 on: 15 Jul 2017 - 01:16:48 »

Ekim sonunda İspanya'ya komgreye gideceğiz ve anladığım kadarıyla kongre vizesi almak Schengen almaktan daha zor. Yalnız Schengen için İspanyol Konsolosluğu sitesinde aracı firmaların başvuruları kabul edilmemektedir,şahsen başvuru gerekiyor yazıyor. İlk kez başvuracağım ama her yerde standart olması lazım değil mi bu işin? İspanya için başvuru yapan var mı acaba?

kubilay
Administrator
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #205 on: 15 Jul 2017 - 13:41:24 »

Ekim sonunda İspanya'ya komgreye gideceğiz ve anladığım kadarıyla kongre vizesi almak Schengen almaktan daha zor. Yalnız Schengen için İspanyol Konsolosluğu sitesinde aracı firmaların başvuruları kabul edilmemektedir,şahsen başvuru gerekiyor yazıyor. İlk kez başvuracağım ama her yerde standart olması lazım değil mi bu işin? İspanya için başvuru yapan var mı acaba?

ben 2014-2016 arasi iki kere basvurdum, ikisi de vfs global uzerindendi. orda bahsedilen sey tur acentelerinin falan yaptigi gibi toplu basvurular olabilir.

abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #206 on: 15 Jul 2017 - 19:11:15 »

Vfs globalde doğrudan İspanya başvurusu yok maalesef. Sahtekarlık yapan sitelere de çarpılmak istemiyorum. Alternatifi var mı acaba Vfs'nin?

Pages: 1 ... 11 12 13 [14]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic « previous next »
    Jump to: