Welcome, Guest. Please login or register.
31 Oct 2020 - 08:49:19
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: 2017 Playoff Eşleşmeleri 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 8 9 10 [11] 12 13 14 ... 16
Author Topic: 2017 Playoff Eşleşmeleri  (Read 31444 times)
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #150 on: 5 Jun 2017 - 15:09:32 »

Bu sefer top kayıpları ve top çalmalar Cleveland'dan yanaydı, hatta daha özenli savunma yaptıkları iddia edilebilir ama buna karşın 132 sayı yediler. Golden State'in 4 yıldızı 15 üçlük attılar, yani ne yaparlarsa yapsınlar bu kez Golden State hücumunu durduramadılar. LeBron yoruldu tabi ama maçı etkileyen ana faktörün bu olduğunu sanmıyorum. Yani Golden State'den 132 yedikten sonra 135 mi atabileceksin? Çok zor. İlk maç Cavs çok da matah oynamayan Golden State'e hiç savunma yapmadığından kaybetti, bu maçta olması gerekeni yaptılar ama bu kez karşılarında otomatiğe bağlamış bir takım buldular, bu kez da bununla baş edemediler.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
Give N Go
Full Member

View Profile
« Reply #151 on: 5 Jun 2017 - 16:23:43 »

Lue şapkadan tavşan çıkartabilecek mi,aslında Warriors ın Cleveland da kazanmasına bile gerek yok ama bir maçla seriyide bitirebilirler.

"Life is either a daring adventure or nothing at all. Security is mostly a superstition. It does not exist in nature."---Helen Keller
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #152 on: 5 Jun 2017 - 16:52:10 »

maçta en çok james'in yorulmasına şaşırdım. artık o bile yorulabiliyor. 3. çeyrek biterken nefes nefese kaldığına şahit oldum. zaten o saatten sonra top eline az değdi. üst üste bilmem kaç hücum topa dokunduğunu görmedim bile. 14. sezonu tabi artık eskisi kadar kondisyonlu değil. ilk yarı zaten başa baştı ama ne zaman yorulmaya başladı işte o zaman fark iyice açıldı. normalde daha fazla top kullanması lazımdı. bu maçta da kullanamadı. umarım bir dahaki maç böyle olmaz.

jr smith ve tristan thompson'a da helal olsun. aldıkları paranın hakkı ancak bu kadar verilmez. toplamda 25 milyon dolardan fazla alıyorlar ve ikisi de birer maç 0 sayıyla oynuyor. tabi burada james'in de suçu var bunlar takımda kalsınlar diye o kadar uğraştı. özellikle tristan'ın o kontratı alabilmesinin tek sebebi sadece james. arkadaş anlamıyorum adam jj hickson'ın hücum ribandı alabilen hali ve bu adama yıllık 14 veriyorsunuz. tamam uzunlar artık çok para alıyor ama herifin hücumda tek etkinliği boş smaç vurmak. 2 tane fazladan hücum riband'ı alan her uzuna bu kadar para verilir mi? takım arkadaşlarını bu kadar niye kollar insan merak ediyorum.

bu sefer love da destek verdi. çok da güzel oynadı zaten ama karşıda öyle anormal bir takım var ki yetmiyor. bu sefer big 4'un hepsi formdaydı ve takır takır attılar. işin kötüsü o kadar çok savunma yapılacak oyuncu var ki birini savunsa diğeri boşta kalıyor. durant'in falan bu kadar coşmasını buna bağlıyorum. hak ettiği gibi savunulamıyorlar. abd takımı gibi.

takımın asıl eksiği savunma. hücum yine iyi kötü yapılıyor. 110 sayı bir takımı yenmek için fazlasıyla yeterli bir sayı ama 132 atıyorlarsa senin de bir 140 atman gerekiyor. 140 atarak da bir takım yenilmez. daha iyi savunmak lazım. karşıdaki tarihteki en güçlü hücum takımı ama 130 sayı çok abicim. olmaz böyle.

bu maçta öncekinden farklı olarak hep içeriyi zorladı takım ve bu doğru karardı. james içeriyi zorladı, love'a sürekli top indirdiler. doğru hücum bu işte. zaten takım kısa oynuyor ve siz de bitiriciliği en yüksek oyuncu ile en skorer uzunlardan birine sahipsiniz o zaman bunu kullanın.

Gentoure
Jr. Member
**

batug.com

View Profile
« Reply #153 on: 5 Jun 2017 - 18:13:52 »

Kağıt üstünde Golden State'i savunmak kolay gibi gözükse de bu kadar kaliteli hücum silahlarına sahip bir takımı savunmak hiç de kolay değil. Üstelik savunma da deli gibi efor sarfederken hücumda da aynı kalitede hücum etmeniz mümkün değil. Çünkü rakip takım ne kadar iyi hücumcu olsa da onlarda ligin elit savunma takımlarından biri. Yani sadece hücum edip de savunmayı bilmeyen bir takım değiller. O yüzden Cleveland'ın her türlü çözümüne karşı Golden State'in bir çözümü olacaktır. Mevcut kadrolar itibari ile Golden State takımı gerek bench kalitesi gerekse ilk 5 olarak Cleveland'a çok ters gelecek bir yapıya sahip. Üstelik takımın oyuncu kalitesinden kaynaklı hücumda değişik varyasyonlar deniyebiliyor. Dün geceki maçta Cleveland çizgi gerisini savunup Golden State'in dış şutlarını riske etti. İlk yarı başa baş gözükse de Golden State ciddi çizgi gerisinden skor buldu. Ne zaman Lebron James'in gücü tükenmeye başladı Golden State farkı açmaya başladı. Açıkcası zaten Lebron'un mevcut oyun yapısını 40 dakika sürdürmesi fizik kurallarına aykırı. Zaten güce dayalı oynayan bir oyuncu ve karşısında ki savunmacılar da sürekli değişerek çok diri kalıyorlar. Üstelik Lebron sadece hücum değil savunma da Durant, Curyy vs gibi oyuncularla eşleşiyor. Kısaca Tyron Lue'nun şapkadan tavşan çıkartması lazım. Steve Kerr dönmüş iken Golden State'in bu sefer geçen yıldan ders alarak çok dikkatli bir üçüncü maç oynayacağını düşünüyorum.
abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #154 on: 6 Jun 2017 - 05:49:24 »

İkinci maçı izledim ve aşığı olduğum NBA basketbolunun en üst seviyesinin geldiği yeri gördüğümde midem bulandı. Ya arkadaş shot clock sonuna kadar kullanılsın, low post oyunu dönsün,maçlar 90'ların sonundaki gibi uzatmada 69-68 bitsin falan demiyorum ama bu kadar doğaçlama, bu kadar koş koş, bu kadar bire bir kaldır at oyunu oynanır mı ya? Hiç organize set hücumu yok yeminle. Antremanda line drib yapan oyunculardan farkı yok gördüğüm karmaşanın. Sokak basketbolu bile daha komplike bir sistematikle oynanıyor.

Bunun dışında, LeBron'un ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu tekrar gördüm ve Cavs'in bu seriyi asla kazanamayacağını da.İki sebebi var,ilki Durant kim ne yaparsa yapsın bu seri sonunda MVP ve şampiyon olacak, çok net. Ligin gördüğü en çok yönlü skorer, bu kadar isteyen,konsantre ve kariyerinde oyunun her yönüyle peak noktasında olduğu bu dönemde kimsenin yapabileceği bir şey yok. İkincisi bu Warriors takımını savunmak için gereken yeterli sayıda ve istikrarlı 3&D yok Cavs'te. (Kimsede yok gerçi) Shump ve JR yetmez maalesef.

Tüm bunlar bir yana, "James güce dayalı oynuyor" diyen biri var burada. Sözün bittiği yerdeyiz.
« Last Edit: 6 Jun 2017 - 05:52:55 by abay » Logged

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #155 on: 6 Jun 2017 - 09:15:05 »

Tüm dünyada basketbol okullarında, altyapılarda çocuklara, gençlere set hücumları, basketbol doğruları öğretiliyor, pas teknikleri, şut teknikleri, doğru şut, doğru pozisyon neyse. Bunları öğrenen genç açıyor, nba finali izliyor ve ona antrenmanlarda, eğitimlerde yanlış diye öğetilen ne varsa sahada yapıldığını görüyor. Setsiz hücum, 5-10 saniyede el üstünden şut, pota altına inmeyen oyun, temassız savunma. Adamlar 3-4 yıl içinde basketbol kurallarının anasını ağlattı, oyunun kurallarını değiştirdi.

judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #156 on: 6 Jun 2017 - 12:50:39 »

setsiz hücum diyorsunuz ama ama o 5 saniyelik hücumların çoğu aslında set. transition hücumlar rastgele gibi görünse de rastgele değil, aksine baya baya sistemli. daha top yarı sahayı geçmeden curry iiçin bir screen aksiyonu hazırlanıyor ve boşa çıkıyor. ya da durant topla gelirken, green klay'e bir screen yapıyor, biri pota altına biri üçlüğe gidiyor, boşalan alanda durant gidip smaç vuruyor.

ben açıkçası 2. maça inanamadım, bu kadar hızlı tempoda bu kadar aklı başında nasıl hücum edilir, 2 takım da ters verdi ve nba'in en iyi takımı olduklarını kanıtladılar bence. herhangi bir başka bir rakip olsa hem cle gem gsw ilk yarıyı 30 sayı önde bitirirdi.

cleveland'ın daha çok üçlük atmaya ihtiyacı var. gsw'yi yenebilmek için %40'la 15-20 üçlük isabeti şart diye düşünüyorum, yoksa sürekli içeriden de oynasan skorda tutunamıyorsun. üçlük yüzden düştüğü anda da fast break üçlüğü yiyorsun üzerine. ama kısa 5'le oynadıkları zaman durant, green, klay, igoudala gibi adamlar her yere yetişiyorlar, yani yüksek yüzdeli üçlük atmak da hiç kolay deği.

serinin bittiğini ise düşünmüyorum. 2. maçı cle gayet iyi oynadı, dediğim gibi daha iyi üçlük atabilselerdi alma şansları vardı. bu yüzden abay'ın 3&d eksikliği yorumuna katılıyorum. hele ki jr sıfırın altında oynarken bu ihtiyaç iyice artıyor.

abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #157 on: 6 Jun 2017 - 19:51:55 »

Oyuncunun yıllarca çalışarak geliştirdiği şut yeteneğine büyük saygı duyuyorum ve bunu efektif kullanmayı hedeflemeyi anlıyorum. Moneyball'u da anlıyorum. Ama tek screenden ve ya asansör olarak tabir ettikleri peşpeşe iki screenden çıkıp kaldırıp atmak ne zamandır organize set hücumu oldu? Bu oyunlar bile totalde %20 emin olun. Mesela Warriors -Jazz serisi son maçında, 3.periyotta 4 dakika ve 9 hücumluk bir periyot var,Durant getirip kaldırıp atıyor sürekli, kimsenin eline top değmiyor. Benim aşık olduğum oyun bu değil. Ya da ben yaşlamdım,nüanslı,detaylı hücum setlerine ağıt yakıyorum.

Alibet
Newbie
*

View Profile
« Reply #158 on: 6 Jun 2017 - 21:25:02 »

Nüanslı detaylı  hücum setleriyle oynayan takımlara örnek verebilirmisiniz mesela ? Shaq ve Kobe ile bolca isolation  oynayan 2000-2003  lakers mı, hucumda daima kanıran 80'li skorların  takımları   2003 2009 spurs'u ya da pistons'a mı  istediginiz basketnolu oynuyor?
Give N Go
Full Member

View Profile
« Reply #159 on: 6 Jun 2017 - 22:56:40 »

Pota altı oyuncu profilinin değişimi ve durağan set hücumun işlevsizleşmesi oyuncuların gelişimi neticesinde Nelson'ın small ball GSW sinden  Kerr GSW sine transitionın evrimi,oynanan basketbolu sonsuza dek değiştirdi ,bu stil ile oyun kurgusunun kendi şutunu yaratan çokyönlü oyunculara verdiği özgürlük açısından şimdilik basketbolun geldiği son nokta.

"Life is either a daring adventure or nothing at all. Security is mostly a superstition. It does not exist in nature."---Helen Keller
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #160 on: 7 Jun 2017 - 00:35:56 »

Böyle bir basketbolun NBA haricinde oynanması imkansız. Ne buna izin verecek koç var, ne de bunu istikrarlı yapabilecek oyuncu kalitesi.

Allahsızlar, 100 yıllık basketboldaki 5 numara tanımını değiştirdiler. Lan herşeyi geçtim post-up tabirini tarih ettiler
 Post up ya, en temel pivot hareketi. Bundan 10-15 yıl önce maç başı 5 üçlük atan pivotu odunla kovalardı koçu.
« Last Edit: 7 Jun 2017 - 00:37:04 by Tspark » Logged

abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #161 on: 7 Jun 2017 - 03:10:10 »

"Shaq ve Kobe ile bolca İSO oynayan 2000-03 Lakers'ı" diyen adam ya 1990 ve üzeri doğum tarihine sahiptir ya da triangle'ı lisede çözdüğü üçgen sorularından biri sanıyordur.

Aynı dönemde Princeton Offense oynayan Kings mesela örnektir. 2008 Boston mesela buna örnektir. Kawhi öncesi Spurs buna örnektir.

Bu nostalji kuşağını bir kenara bırakırsak Cavs bence serinin kalanında rotasyonu değiştirmeli. Olay hızlı ve ya yavaş oynamakta değil, eşleşmelerde. Şuan Cavs Warriors'a ayak uydurmaya çalışıyor.Cavs bunu tersine çevirmek için 5 dışarda ve hatta 5 kısa oynamalı. Tristan'ı yedeğe çekip Shump'ı ilk 5 başlatarak, Love-LeBron-JR-Shump-Kyrie beşiyle çıkarlarsa daha denk bir mücadele olur,Love'ın alternatifi de Frye olacaktır ama Draymeond-Love/Frye eşleşmesi bu beşin aşil topuğu olacaktır. Lue'nun bunu yapacak ne kapasitesi ne de cesareti var ama ben olsam bir adım öne geçmek için Love'ı da benche çeker ve LeBron-Derrick Williams ve ya Jefferson-JR-Shump-Kyrie beşiyle çıkardım.
« Last Edit: 7 Jun 2017 - 04:20:30 by abay » Logged

Gentoure
Jr. Member
**

batug.com

View Profile
« Reply #162 on: 7 Jun 2017 - 07:19:14 »

Bahsedilen beşli ile çıksa cleveland savunmada gayretli olsa bile hücumda verimli olacak bir beşli değil. Bu sistemin başarılı olması için lebron ve kyrie haricindekilerin en az 50 sayı üretmesi lazım. Hem savunma da durant, curry ve thompson peşinde koş hem de hücumda çok verimli oyna. Mümkün değil böyle bir sistem. Lebron dediğin adam üst düzey fiziğini kullanarak oynayan bir oyuncu. Sana belki ışınlanarak oynuyo falan gelebilir ama ikinci maçın ilk yarısında yaptığı şey buydu. Yorulana kadar da bu taktikte muazzam işler yaptı.  Mevcut golden state in oynadığı oyunu bozabilecek tek takım 2005 yılında ki detroit gibi bir takım ya da ginobili nin gençliğinde ki spurs belki olabilirdi. Ama mevcut nba takımlarından hiç biri şu golden state den daha iyi hücum silahlarına sahip olmadı. Bende temponun düşük olduğu 5 numaraların pota altında cirit attığı, sırtı dönük oyunlar, hook shotlar, jam shotlar görmek isterim ama oyunun komple yapısı değişti. Bu oyun yapısına da en uygun oyuncu kadrosu ile de karşı karşıyayız. Üstelik bu adamlar hücumda birer tehdit iken savunma da çok iyiler.
Alibet
Newbie
*

View Profile
« Reply #163 on: 7 Jun 2017 - 14:48:45 »

"Shaq ve Kobe ile bolca İSO oynayan 2000-03 Lakers'ı" diyen adam ya 1990 ve üzeri doğum tarihine sahiptir ya da triangle'ı lisede çözdüğü üçgen sorularından biri sanıyordur.

Aynı dönemde Princeton Offense oynayan Kings mesela örnektir. 2008 Boston mesela buna örnektir. Kawhi öncesi Spurs buna örnektir.

.

Lakers'ın ve Bulls'un triangle'ı  2001-2002'de  NBA'e defensive 3 seconds olayının gelmesiyle çoktan outdated oldu. O sistemle Spacing'i bügünün kurallarıyla sağlamak imkansız. Triangle'ın yarattıgı şutları  NY'tan en iyi senin bilmen lazım. Ayırca Phil Jackson'un 48 dakika triangle oynatıp, pas yapıp kat yaptırdıgı fln da efsanedir. Özelllikle playofflarda baya pick and roll da oynatır. Şöyle bir göz  gezdir Lakers-Portland 7.maçın son çeyregine mesela https://www.youtube.com/watch?v=F1PLav8H6kI . Kobe-Shaq kenar pick-roll'undan ve shaq postup'ından başka bi hucum çeşitlemesi görecek misin? 

Spurs Floppy -Loop setleri ( hani şu parker'ın diplerden dolaşıp çıktıgı) ne yazıkki hele ki playofflarda işe yaramıyor, keza 5 adamın da switch edebildigi yerde sen screenlerden adam çıkarırsan sana gülerler. Senin keyif aldıgın o zamanki spurs hucumları aslında tam da şu an izledigin spacing'in suns'la emekleyip Spurs ile yürümeye başladıgı zamanlardı.  He keza Princeton hucumu demişsin ki günümüzde onun kadar orta mesafe atış yaratıp başarılı olma şansı olan bir sistem yok zaten. Mike Brown onu Lakers'ta denedi 2 ayda kovuldu.

judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #164 on: 7 Jun 2017 - 15:33:21 »

bu arada hücumlar çok üst seviyede dedim bundan önceki postumda, şunu da ekleyeyim, bunun böyle olmasında faul standartlarının payı çok büyük. daha doğrusu bu kurallara göre değerlendirirsen hücumlar mükemmel, evet.

eğer üçlük pozisyonundaki oyuncular bu kadar korunmasaydı verimli hücum anlayışı baya farklı olurdu. harden'ı mesela gördük spurs'lü oyuncular ellerini arkada bağlayarak savunuyorlar, savunmacı için yarattığı dezavantajı düşünsene, kolunu kullanmadan savunma yapmak zorundasın, balansı sağlamak ne kadar zor. oysa top pota altına aldridge'e inince, kavga dövüş savunma yapılıyor. ellerini yumruk yapıp itsen bile faul çalınmıyor. şu şartlarda post-up yapmaya çalışmak hakikaten çılgınlık ve aşırı yorucu bir şey.

dış oyunculara ise artık fastbreak sırasında yugoslav faulu bile yapılamıyor, topu potaya fırlatınca 3 atış veriliyor çünkü.

hani bazen düşünüyorum, modern basketbol falan dediğimiz, öve öve bitiremediğimiz şey aslında tamamen kurallardan kaynaklı bir değişiklik mi diye. pace and space tabiki önemli iki prensip ancak savunmada el kol kullanılmaya izin verilse golden state gibi takımları durdurmak mümkün olurdu bence. yani adamları döve döve yenme şansın yok şu şartlarda, başka türlü de bu kadar hücum potansiyeline sahip bir takım nasıl yenilir, zor hakikaten.

bundan 4-5 sene öncesinde bile thunder mesela herşeye saldırarak spurs'ün elegant hücumunu döve döve yenebiliyordu, ya da yenme noktasına getirebiliyordu. artık o da kalmadı, agresif savunmanın çok kolay bir çözümü var çünkü, o da kolunu takıp topu potaya fırlatmak.

curry bile eskiden hiç yapmazdı, artık üçlük sırasında faul almaya başladı. hatta kendisine sorulmuştu bu playofflarda bir kere, "nereden esti de üçlükte faul almaya çalışıyorsun artık diye", cevap olarak "maçları izliyorum, herkes aynısını yapıyor." gibi bir şey dedi curry. haklı da yani, bu kadar iyi şut atan adam böyle bir kural açığını kullanacak tabiki. sadece faul almak değil çünkü olay, bir pozisyonda faul alınca, bir sonrakinde savunma ister istemez bir adım geri çekiliyor.

neyse bu uzun bir konu. yeri de değil belki, ama aklıma geldi yazayım dedim. faul standartları birkaç senedir beni çok rahatsız ediyor ve oyunun merkezine oturdu gibime geliyor.

Pages: 1 ... 8 9 10 [11] 12 13 14 ... 16
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: 2017 Playoff Eşleşmeleri « previous next »
    Jump to: