Welcome, Guest. Please login or register.
24 Oct 2019 - 01:47:21
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Hücum basketbolu mu, savunma mı? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3 4 ... 8
Author Topic: Hücum basketbolu mu, savunma mı?  (Read 27101 times)
CursedEmpress
Newbie
*

View Profile
« on: 20 Feb 2004 - 14:59:48 »

Bu konuda bir topic göremedim..
özellikle allStar maclarindan sonra insan bu soruyu kendine soruyor.. ( En azından ben ) Nba'de kimi takımlar ' Ben sayı yemeyeyim, bir yolunu bulup atar kazanırım' ( Örn: SA Spurs, Houston Rockets, Detorit Pistons vs.. ) diyen takımlar bir de ' Ben atabildigim kadar sayı atıyım, yediklerim önemli değil, nasıl olsa kazanırım ' diyen takımlar ( Örn: Sacramento Kings, Dallas Mavericks )  mevcut malum.. Bu 2 oyun sisteminin hangisi size zevk verir? Hücuma dayali bir oyun mu görmek istersiniz, yoksa sert savunmalı bir oyun mu tercihiniz? Yada o oyun sistemini neden sewmezsiniz? Nasıl olsa daha iyi olur?

Ben şahsi kanaatimi söylemem gerekirse sert savunma yapan takımları tercih ederim.. Sonuçta maçı kazanmak önemli ve bu yolda her türlü taktik serbest.. Alan savunması da uygulanmaya başlandıktan sonra savunmaya eğilimli takımların sayısı da arttı.. Belki az basket oluyor.. Göze hoş gelen hareket olmuyor ama dişe diş bir mücadele bana en az hücum basketbolu kadar zewk weriyor..

Neyse durum bu işte..  Grin
AnThRaX
Forum Dreameri
Jr. Member
**

Do not underestimate the power of Mavericks!!!

View Profile WWW
« Reply #1 on: 20 Feb 2004 - 16:53:17 »

Walla bi dallaslı olarak tabii kii hücum hücum ve yine de hücum diyorum. Şimdi bence bu durumlara göre değişir.
Sonuçta hepimiz az çok bi takım tutuyoruz ama maçın eğlence oranını göz önünde bulundurursak eğer yapılan maçta iki süper savunma takımı varsa (yani bol bol blok top çalma ve onun gibi maça keyif katan faktörler) kesinlikle savunmaya dayalı oyun daha zaevkli olur izlenmesi. Ama maçta hücum ağırlıktaysa (Dallas ehueh Grin 100% Hücum 0.00001% Savunma eheh) güzel bir hücum savaşı gayet keyif katar seyrimize.
Haa tabi benim tercihim kesinlikle hücum. Bi de hücumda en çok 3lüklerden keyif aldııım için 3lüğe dayalı b, hücum basketine "allah" derim Cheesy

HERKES BİR GÜN DREAMER OLACAK!!! ÇOK YAŞA DREAM THEATER!!!
icedhell
Guest
« Reply #2 on: 20 Feb 2004 - 21:32:15 »

elindeki oyuncuya bağlıu olarak değişir.yani koç gelipte ulan ben defans seviyorum dur nashe ,jordana,nowitzkiye savunma yaptırıyım bıraksınlar hücumu demez.bi ara mike fratello diye bi adam vardı.cavsın koçuydu.yaptıkları defans yüzünden nbain en nefret edilen adamı olmuşlardı.sonra shawn kemp geldi biraz rahatladılar.ama adamın elindeki kadro belliydi.öçle şimdiki dallas gibi açılıp saçılsalar 20-30 sayı farkla maç kaybederlerdi.ama onlar playy off yapmışlardı yanlış hatırlamıyosam ya da çok yaklaşlmışlardı.

o yüzden elindeki en efektif oyuncuyu kulanman gerekir.mesela ivy.adam savunmayı dağıtıyor.durdurulması çok zıor bir adam.ama aynı zamanda top çalmada sıralama içinde.savuynması çok sağlam .böle oyuncun oldumu kralsın.yoksa napıcan?savunmaya yaptırırsın bir şekilde de hücum gücünü arttırman ancak oyun sisitemiyle bir nebze arttırılabilir.onun dısında oyuncu eğer çok esnek v genç v zeki bi adam değilse öle fazla bir artma olmayacaktır.tabi istisnalar hariç.mesela big ben in bu sene maçlarına bakıyorum adam t-mac tarzı turnikeler yüzü dönük adam gçmeler filan yapıyor.ama unu maç genelie yayasa 20s 15r 3b luk bi oyuncu olacak .ama bu işler özgüven meselsi olduğu için öle olmuyo.
Real_Clipper
Newbie
*

Anti-Lakers Forever

View Profile
« Reply #3 on: 20 Feb 2004 - 23:21:42 »

Bu konuda düşünürken her zaman sinirlerim bozulur Angry
Nba'i çok üzün süredir takip etmesem de(2-3 sene oluyor başlıyalı)izlediğim süre içerisinde şunu gözlemledim:San Antonio,Detroit,Indiana,Houston gibi takımlar insanı oldukça sıkıyor,aynen dendiği gibi potayı göstermeyerek maç kazanmaya çalışanlar...Nba'in güzel yanı smaçları,güzel hareketleri,takım oyunu değil midir?Savunma yapıp,karşı takıma potayı göstermeyip,kendi hücümlarında sadece ikili oyunlarla veya içerdeki etkili(Duncan,Jermaine)uzunundan oynayarak sayı bulmaya çalışan,sıkıcı,bir o kadar bayıcı takımlar Nba'in tadını kaçırıyor bence.
Ama bir Clippers'ın,bir Dallas'ın,bir Denver'ın maçları insana zevk veriyor,savunmayı çok kasmayarak hücüma yeterli önemi verip hücumda çeşitlilik ve hareketlilikle oynuyorlar ayrıca bu nedenle karşı takıma da rahat hücum şansı tanıyarak bolca sayı izlememizi sağlıyorlar.İşte Nba'in güzel yanı da bu....

Back...
wildboy
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #4 on: 21 Feb 2004 - 00:10:29 »

kesinlikle dengede olmalı ne cok savunma ne de cok hucum insana zevk verir nba yonetiminin sayı ortalamasını artırmak icin cesitli seyler denemesi savunmaların sertlesmesinden sayı ortalamasının dusmesinden kaynaklanıyor bi nba takımı potayı goremezse onun herhengi bir ligdeki herhangi bir takımla nasıl karsılastırırsın hucum basketbolunda da birebir abartılırsa olay sokak basketboluna doner gibi geliyo topun  herkesin eline degdigi hucumlar daha cok heyecan katar neolacagını bilemezsin
kerem
Newbie
*

View Profile
« Reply #5 on: 21 Feb 2004 - 02:52:13 »

aslında bu konu hep tartışılan ve insanların yorum yapmayı sevdikleri bir konudur bana kalırsa benim zevk aldığım oyun tarzı hucum dayalı bir oyun tarzıdır.bu sene izleyebildiğim kadarıyla minesota harbi bir kurt gibi saldırıyor ve rakipleri perişan ediyor geçen yıl bir bölümde phonix müthiş hızlı oynuyordu.houstan maçları varken gece kalkmıyorum öğlen tekrarı izlerken  adamlar harbiden zevk vermiyor en ideal takım bence içerde kendini ezdirmeyecek ve novitzki nin center başlamadığı bir dallas gibi geliyor bana.ama ne olursa olsun basketbol u güzelleştiren yıldız oyunculaardır toronto iyi basketbol oynamasada carter için izlenir diye düşünüyorum keza clevlan da öyle

go Timberwolves .give me  you soul.its miller time
o_irengun
Guest
« Reply #6 on: 21 Feb 2004 - 19:07:12 »

Bu konu ucundan da  olsa tartisildi  ama nerde tartisildi  hatirlamiyorum.

Genel basketbol dogrusu  bir takim eger sert savunma yapip iyi ribaund cekiyorsa  iyi  basketbol oynuyordur  nookta.

Iyi savunma yapmayan  hicbir takim  hicbir sekilde  belli bir yere gelemez  Dallas falan demeyin dallas nba standratlarina  göre  ortalama  bir savunma yapiyor her  kosulda  ama  bu ortalama savunmalari yüzünden her sene  playofflarda  akla karayi seciyorlar.

Sonuc olarak savunma  vazgecilmez  bir dosttur ama  hücumun sagi solu belli olmaz.

Onun disinda önemli olan  güzel smaclar seyretmekse  eh yani ama basketbol smac  cross over degildir  basketbol bir spordur  bir oyundur  ve amac kazanmaktir.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #7 on: 21 Feb 2004 - 20:11:46 »

Onun disinda önemli olan  güzel smaclar seyretmekse  eh yani ama basketbol smac  cross over degildir  basketbol bir spordur  bir oyundur  ve amac kazanmaktir.
Yukarıdaki dusuncelerinin buyuk kısmında haklısın onlara diyecek lafım yok!!Yanlız bu estetik sporda! izleyici konumundaysan bence güzel hareket görmek ,atletik yetenekleri izlemek, en önemlisi eğlenmek benim öncelikli amacımdır.Sıkıcı oyunlar ,karmaşık setler sonucu kazanılmış bir maç bana zerre kadar zevk vermiyorsa o galibiyetin benim gözümde izleyici olarakta zerre kadar değeri yoktur!!!  
 Ha olayın coaching kısmında isem senin gibi dusunur kazanmak için her yol bakidir oyunum boktan gözüksün mühim değil diyebilirdim belki ama ben o konumda değilim ::)Ben bir seyirciyim irengun Grin Bu yuzdendirki son paragrafta seninle  konu hakkındaki yollarımız ayrılır...
« Last Edit: 22 Feb 2004 - 03:57:40 by flip » Logged
kerem
Newbie
*

View Profile
« Reply #8 on: 23 Feb 2004 - 03:45:27 »

valla o zaman nba bu kadar populer ve bizim gibi insanlar tarafında sabahları kalkıp maç izleme politikasına ters düşer diye düşünüyorum  adamlar gün geçmiyorki bir yıldız çıkarmaya çalışıyolar savunmaylar kimse yıldız olamaz.savunma beşine seçilmekten ileri gidemez diye düşünüyorum.doğuda iyi uzunlar olsaydı ben wallce ın pekde esamesi okunmazdı.tabiki basketbol crossover ve smaç tan ibare değildir fakat bazı şeyleri kademe atlatıran  insanlar tarafından saygı duyulmasını sağlayan olaylar vardı.basketbol içinse blok smaç ve crossover bu olaylardandır.bugün bile kendi ligimizde conrad mcrae'yi aramıyor değiliz

go Timberwolves .give me  you soul.its miller time
SaBoTaGe
Guest
« Reply #9 on: 26 Feb 2004 - 00:17:34 »

yanlış hatırlamıyosam george graham vaktinde "forvet oyuncuları maç kazandırır, defans oyuncuları şampiyon yapar" gibi bişey demişti. bu basketbol için de geçerli. hucum basketboluyla maç kazanılabilir ancak şampiyon olmaksa amaç sağlam bir sisteme dayalı savunma basketbolu gerekir. nba her ne kadar bir şov olsa da amaç herzaman kazanmak olduğundan savunma basketbolu daha önemlidir.

seyir zevki açısıdan da her önüne gelenin topu potaya salladığı 120 skorlarda biten bi maçı izlemektense sağlam sistemlere dayalı iki takımın kapıştığı 80li skorlarda biten bi maç daha zevklidir.
Efes-4-ever
Full Member

I'm a llama!

View Profile
« Reply #10 on: 26 Feb 2004 - 00:27:02 »

Sacramento ve Dallas neden sampiyon olamadiklari ortada iste (belki Kings'de sakatliklar daha önemli acikcasi).Veya neden Spurs sampiyon oldu o da belli.
ama ben bu konuda tamamen irengun'a katiliyorum (hadi irengun sonunda bir topic'de ayni görüsedyiz)
Yüzde olarak demek gerekirse ben yüzde 70 derim.Tam hücumsuz olmuyor (Efes neden final four yapamadi gecen yil dikkatini cekerim).
Ben sahsen taktik savasi olan maclari severim.Carlilse,Van gundy gibi koclarin yöntemlerine bayiliyorum.Yani Nelson,Adelman gibiler degil !!!

WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #11 on: 26 Feb 2004 - 02:07:07 »

adelman da haklı olabilirsin ama nelson harbiden atlak bir coach bence...
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #12 on: 26 Feb 2004 - 03:51:53 »

Basketbolda maç kazanmak için muhakkak savunmayı iyi yapmak önemlidir. Bu yüzden de bir takımın en kolay çıkar yolu iyi ve sert savunma yapmaktır. Bunu yaparsan maçı kazanma şansın artar. Bu yüzden de o saydığınız takımlar bu savunma olayını abartıyorlar. Belki iyi hücumcuları olmadıkları, belki iyi savunmacıları olduğu için.

Ama ben bir seyirciyim. Ben iyi savunma da görmek isterim, sonuçta çok sayı olsun diye Rookie maçındaki olaya benzerse olaylar pek anlamı yok veya herkes her maç %70'le atarsa da anlamı yok. Ama bir seyirci olarak çok basketin atılması, daha önemlisi spektaküler hereketler, süper smaçlar izlemek isterim. Çok sert savunmalara karşı bunlar yapılamadığından maçlar sıkıcı oluyor. Yoksa bir maçta 80 sayı atılması veya 95 sayı atılması arasındaki 7 basket değil önemli olan, bu savunmalar yüzünden basketbolun heyecan verici yönlerini göremememiz.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
icedhell
Guest
« Reply #13 on: 26 Feb 2004 - 22:56:18 »

çıkar yol blki ama kolay değil.savunma iç bir zaman kolay değildir.inanç ,kararlılık ve azim gibi her oyuncuya aşılayamayacığınız özellikler gerektirir.hücum nankördür.istediğin kadar iyi sutör ol.ara sıra mutlaka aksarsın.ama savunma da ki performans düşüşü kıyasla daha azdır daha istikrarlıdır.

rookie maçla ilgili,muhtemelen tolga demek istediğini uygun kelimeyle söylememişsin ama ben düzeltmemi yapayım.
rookie maçt çok sayı olsun diy değil seirciler spektaküler hareketlere olan açlığı biraz dinsin diye savunma bırakıldı.

eskiden de sıkı savunmalar vardı nba de.ama ne yoktu ?alan savunması.
geçen gün rüşte yüce eğitim merkezinin panosunda görünce şok oldum.altyapı da alan savunması yasağı kalkmış.şimdi oyuncu yetiştirmekten çok maç kazanma sevdasında olan antrörlere gün doğdu.
neyse konuya döneyim.savunma her zaman vardı.ama liseden bebeleri toplayıp koyarsan bu lige olacağıda budur.eddy curry, tyon chandler,kwame brown gibi adamlar kıçlarını sıkıp en aşağı iki üç sene kolejde okusalardı şimdi nba boşa geçen senelerde hem biraz eğitim alırlardı hemde  oyunları karakter kazanırdı.
o_irengun
Guest
« Reply #14 on: 1 Mar 2004 - 20:58:26 »

Ilk önce muzocugum  altyapilardaki  alan savunmasi yasagi eskiden de  yoktui o olay en fazla bir  5-6  senelik bir olay  bunun kalkmasinin nedeni ise altyapilardaki alan savunmasi yasaginin  zirvaliktan baska birsey  olmadigi gercegi  nedenlerini baska yerde tartisiriz.

Onun disinda  bugün  savunmayi iyi yapan takimlarin  maclarinda da  yeteri kadar  smac  vb oluyor  ve normali de budur  cunku iyi savunma yapan ve iyi ribaund ceken takimlar  daha cok  fast break ve  transition yakalarlar bu da  iyi smac acik alanda hizli  hücum ve iyi bir hareket getirir  onun disinda playofflardaki kan ter ve gözyasi üclüsü her sekilde  normal sezondaki  laylay loma tercih edilir bunun bir nedeni de  mücadelenin oyunu güzellestirmesidir

Bu tabii  göreceli  bir olay ama  eger iyi basketbol izlemek istiyorum deniyorsa  o zaman iyi basketbolun formülü her sekilde savunmadir .
Pages: [1] 2 3 4 ... 8
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Hücum basketbolu mu, savunma mı? « previous next »
    Jump to: