Welcome, Guest. Please login or register.
13 Nov 2019 - 08:38:53
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Eureka!!! 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 [3]  All
Author Topic: Eureka!!!  (Read 11482 times)
FliPtiKal3
Guest
« Reply #30 on: 27 Jul 2006 - 03:47:10 »

daha çok kimyayla açıklanabilir. kola yı meydana getiren gaz(CO2) ve kimyasallar  ,  mentosla karışıp  bu tarz bi reaksiyon a sebebiyet veriyor. Reaksiyon hızlı  bir şekilde gerçekleşiyor ve sonucunda  aniden ortaya çıkan gazın  şişenin içinde yarattığı basınçla solusyon(mentos+kola) fışkırmaya başlıyor.Olayı en kısa zamanda açık alanda denemeyi düşünüyorum Smiley
  Bunu yapan şunuda yaptı : http://www.metacafe.com/watch/106412/dry_ice/

« Last Edit: 27 Jul 2006 - 03:59:43 by flip » Logged
Point God
The Diesel
Organizatör
Full Member

MIMI lover

View Profile
« Reply #31 on: 27 Jul 2006 - 22:02:29 »

Ohaa peki bunun açıklaması ne?Bildiğimiz buz değil mi yahu içine atılan,e biz bunu içiyoruz Grin ..
FliPtiKal3
Guest
« Reply #32 on: 27 Jul 2006 - 22:23:24 »

diil bildiğim kadarıyla. kuru buz diye geçiyor. Normal buzdan farklı olsa gerek Roll Eyes
RuSTeDSouL
Pro. Member

View Profile
« Reply #33 on: 27 Jul 2006 - 22:26:44 »

kuru buz iyide bi cinayet işlemeye aracıdır..arkasında iz bırakmaz..
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #34 on: 27 Jul 2006 - 22:29:02 »

daha çok kimyayla açıklanabilir. kola yı meydana getiren gaz(CO2) ve kimyasallar  ,  mentosla karışıp  bu tarz bi reaksiyon a sebebiyet veriyor. Reaksiyon hızlı  bir şekilde gerçekleşiyor ve sonucunda  aniden ortaya çıkan gazın  şişenin içinde yarattığı basınçla solusyon(mentos+kola) fışkırmaya başlıyor.Olayı en kısa zamanda açık alanda denemeyi düşünüyorum Smiley

hakkaten denetmek lazım bunu bilmeyen birine.  Evil

bu arada yanılmıyosam mentoslar reaksiyonun katalizörü görevi alıyo bi nevi.

2.'de de kuru buz olması lazım. Katı halden direk gaz haline dönüştüü için basınç, hacim, bum! Evil

i love chemistry!
« Last Edit: 27 Jul 2006 - 22:32:24 by Brooklyn » Logged

FliPtiKal3
Guest
« Reply #35 on: 27 Jul 2006 - 22:33:25 »

CO2 si bol buz şekliymiş.Ev ortamndaki buzdan bir parça farklı.

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=kuru+buz
.
...
Yönetici
Pro. Member

M.U.F.C.

View Profile
« Reply #36 on: 28 Jul 2006 - 00:36:08 »

o buzları madodan filan alabilirsiniz bizde ufak çaplı deneyler yapmıştık zamanında ama bu kadar ilerletmemiştik

EN İYİ POLİS  ÖLÜ POLİSTİR
HaliTT
Hiro
Veteran
Pro. Member

Remember...

View Profile
« Reply #37 on: 28 Jul 2006 - 12:17:32 »

ben de madoyu söyleyecektim, maraştan felan dondurma geldiğinde, kutunun etrafında hep kuru buz olur, uzun süre erimediği ve soğuğu muhafaza ettiği için. Bizimki çok masum deneylerdi tabi, kuru buzları lavaboya koyar sonra suyu açardık. Her taraf dumanlar kaplanırdı, mutfağa girilmezdi  Cheesy

I’m taking it slow / Feeding my flame / Shuffling the cards of your game / And just in time / In the right place / Suddenly I will play my ace
gica
Alessandra Ambrosio
Sr. Member

View Profile
« Reply #38 on: 30 Jul 2006 - 15:27:48 »

ben de madoyu söyleyecektim, maraştan felan dondurma geldiğinde, kutunun etrafında hep kuru buz olur, uzun süre erimediği ve soğuğu muhafaza ettiği için. Bizimki çok masum deneylerdi tabi, kuru buzları lavaboya koyar sonra suyu açardık. Her taraf dumanlar kaplanırdı, mutfağa girilmezdi  Cheesy

Bir Maraş'lı olarak bana gına geldi o buzlardan.Eli acayip yakıyor bide bazen dondurmaların arasına iliştirince çıkarmak çok zoralıyor.Ha dondurmayı eritmiyo orası da ayrı tabi Smiley.

Bu mentos deneyini bir arkadaşla biz de yaptık.Yalnız kolayı açar açmaz mentosu içine atmanız lazım.Az biraz geçikten sonra bir işe yaramıyo(en azından bizimkinde böyle oldu Undecided).Yapacaklara duyurulur Wink
« Last Edit: 30 Jul 2006 - 15:31:13 by ChazyChaz » Logged
alvin maker
Pro. Member

josé

View Profile
« Reply #39 on: 31 Jul 2006 - 10:16:54 »

aynını yurdun banyosunda yaptık. ertesi gün temizlikçiler kolalı tavanı temizlerken bize sövdü baya..
Haha, tesadüfe bak, aynısını biz de yaptık yatakhanenin banyosunda... Sonra ne oldu bilmiyorum ama.

Rudy-T
Choke2Clutch
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #40 on: 10 Sep 2006 - 22:40:38 »

http://www.mentoscilginligi.com

mentos olayının official sitesi  Tey tey

en manyak sen patlat 5 kasımdaki dev mentos partisi için davetiye kazan , son tarih 30 eylül  muz

Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #41 on: 10 Sep 2006 - 22:59:36 »

Tayshaun slaps Mentos & Kola İsrafçıları around a bit with a large trout
jordan23
Forum Föyü
Full Member

bir varım bir yokum

View Profile WWW
« Reply #42 on: 11 Sep 2006 - 19:17:15 »

ilkokulda iken bunun bir benzerinin yapıldığını görmüştüm.
gazozun içine şeker kaplı beyaz leblebilerden atarak yapıyorlardı ama bukadar fışkırmıyordu.
(bunu yazarken aklıma birde kola şişelerinin tabanını patlatma olayı geldi oda ilginç birşeydi)
böyle bir israfın kampanyaya dönüşmesi de hiç hoş değil
« Last Edit: 11 Sep 2006 - 19:19:58 by jordan23 » Logged
Saban
Pelikan
Moderator
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #43 on: 11 Sep 2006 - 21:19:51 »

kuru buz iyide bi cinayet işlemeye aracıdır..arkasında iz bırakmaz..
Şimdi adını hatırlamadığım bir film veya dizide genç bir lise öğrencisi,travesti kılığına girip işadamlarını öldürüyordu kuru buzla.Ufak bir soğutucu içinde taşıyordu,işadamlarını da fantazi ayağına kandırıyordu.

WILT
Pro. Member

gsbasket.org

View Profile WWW
« Reply #44 on: 11 Sep 2006 - 21:45:23 »

Kuru buz ile öldürme olayını ben İhanet Noktası adlı kitaptan anımsıyorum. Bilim adamlarından birini öyle öldürüyorlardı sanırım. Kuru buzu ağıza koyuyorlar ve insan üç - dört dakika kadar nefes alamıyor. Dört - beş dakika sonra kuru buz eridiğinde ise, zaten çoktan ölmüş oluyor insan..

"Ecdad at sırtında ve fütuhat gayesiyle giderdi. Bizler ise şimdi, trenle, vapurla ve ancak siyaset için gidebiliyoruz." Sultan Abdülaziz
Pages: 1 2 [3]  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Eureka!!! « previous next »
    Jump to: