Welcome, Guest. Please login or register.
17 Nov 2018 - 05:07:24
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Diğer Sporlar  |  Formula 1  |  Topic: Formula 1'den Son Haberler 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 3 4 5 [All]
Author Topic: Formula 1'den Son Haberler  (Read 33656 times)
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« on: 9 Dec 2013 - 22:24:16 »

FIA saçma sapan kurallara yenisi ekleyerek son yarışta kazanılan puanların artık 2'yle çarpılacağını açıkladı:

http://www.pitpass.com/50633/FIA-announces-regulation-changes
http://www.trf1.net/formula1_haberler/35474-resmi-sabit-pilot-numaralari-geri-donuyor-son-yarisa-cifte-puan.html

Sezonun en önemli GP'si artık Abu Dabi GP'si olacak fool

Diğer kurallar ise sabit pilot numaralarının geri dönmesi, 5 sn cezasının eklenmesi, Ocak 2015'ten geçerli olmak üzere bütçe sınırlandırması uygulanması olmuş.
Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #1 on: 10 Dec 2013 - 03:24:51 »

o ne öyle ya 1 nisan şakası gibi. shaq'i durdurmak için çıkarılan kurallara benzemiş, vettel'in yuhalanması fena koymuş bernie'ye anlaşılan
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #2 on: 10 Dec 2013 - 14:01:14 »

Ben de tam bu durumu yazacaktım ama yazılmış o zaman yorumumuzu katalım. İyice suyu çıktı işin, bir olaya ne kadar kural getirirsen o kadar saçmalaşır, her sene ayrı bir rezalet. Yakında motor üreticileri ayrılıp kendi başlarına bir yarış organize edecekelr Bernie ve ekibi de ortada kalacak.
Bundan sonra kural olarak mesela benim aklıma şu geldi alt sıralardaki takımlar için, yarışın yarısını tamamlayana da puan verilsin ya da Vettel'in önünde olan sürücüye tur başına puan verilsin mesela ya da hızlı olan araçlar uzun düzlüklerde maksimum 260km hıza çıkabilir gibisinden bir şeylerde gelebilir. İyice soğudum artık F1'den.

...just one more peaceful day...
mVy
keeper
Jr. Member
*

View Profile
« Reply #3 on: 10 Dec 2013 - 20:16:43 »

resmen rezillik. her yıl saçma kurallar çıkarmakta üstüne koyarak ilerliyor FIA, bu nasıl bir mantıksızlıktır nasıl saçma bir kuraldır arkadaş. bir yarışı diğer yarışlardan ayrı bir noktaya nasıl koyarsın arkadaş sen?
nomad
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #4 on: 1 Jul 2014 - 17:34:08 »

http://www.autosport.com/news/report.php/id/114743

Ecclestone der ki; 2016'dan sonra Monza takvimde olmayacak.
Ne doymak bilmez adamsın arkadaş sen diablo
Mustaine
Sr. Member

View Profile
« Reply #5 on: 1 Jul 2014 - 21:58:09 »

Bir ara forumda NBA için "Stern'ün çiftliği" deniliyordu, tabii Formula 1 daha farklı bir yapı olduğu için direkt olarak Bernie'nin çiftliği de, yine de adam müdahale etme olayını iyice abartmış durumda.
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #6 on: 3 Jul 2014 - 11:33:34 »

Caterham Formula 1 takımı Colin Kolles tarafından oluşturulan bir konsorsiyuma satılmış ve takımın işletmesi eski F1 pilotu Christijan Albers'e geçti. Son dönemler alt sıra takımları için artık sıradan olan bir el değiştirme durumu.

BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #7 on: 6 Oct 2014 - 22:43:11 »

Japonya GP'sinde Jules Bianchi'nin kazasının görüntüsü nete düşmüş. Görüntüyü izleyince karamsar olmamak elde değil:
http://link.brightcove.com/services/player/bcpid743373789001?bckey=AQ~~,AAAAqlsyalk~,bftdTSCz1h-2xAjvzjzcIRSrcmbXo2VJ&bctid=3823314253001
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #8 on: 7 Oct 2014 - 02:22:50 »

durum çok iç açıcı değil ama bu açıdan belli olmayan bi nokta var. arabanın yan tarafına darbe alarak kurtuldu mu, yoksa oradan geçerken başına falan da bir darbe aldı mı? eğer başına vurduysa sıkıntı var. yok başına direk darbe almadan, sadece aldığı g kuvveti yüzünden bu durumdaysa bi nebze daha iyi düşünülebilir.
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #9 on: 8 Oct 2014 - 21:37:01 »

Başına darbe almış sanırım öyle söylenmişti. Ama görüntüyü izleyince de çok iç açıcı değil. Umarım sağlığına kavuşur

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #10 on: 9 Oct 2014 - 00:47:29 »

Durumu hakkında ailesinin yaptığı açıklamada diffuse axonal injury diye tanımlamışlardı durumu. Bu durum çok ani hızlanma/yavaşlama sonucu beynin kafatası içerisinde hızlı biçimde ileri geri gitmesi ile beyin hücrelerinin ölümü ve bundan dolayı beyinde yaşanan basınç artışı olarak tanımlanıyormuş. Bu basınç artışı beyne giden kan akışını yavaşlatarak başka sıkıntılara da neden olabiliyormuş. Bu meret en sık rastlanan kafa sakatlığıymış düşük şiddetlerde herhangi bi maraz bırakmazken ölüme kadar giden seviyelere çıkabilirmiş. Bianchi'nin durumundaki birinin ömür boyu bilinçsiz kalma olasılığını %90 olarak yansıtan haberlere ben açıkçası pek inanmadım. Schumi için yapılan spekülasyonların bir benzeri burada da yapılıyor, adamın durumunu bilmeden yüzde bilmemkaç kalkar falan demek saçma. Fakat korkarım ki Bianchi'yi bir daha F1 arabalarında görme ihtimalimiz pek yok. Ferrari'ye adım atmaya çok yaklaştığı şu günlerde büyük üzüntü verici bi olay... Sad
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #11 on: 20 Nov 2014 - 21:52:48 »

Sebastien Vettel'in Ferrari'ye transferi kesinleşti ve açıklandı. Beklenen ve uzun zamandır konuşulan transfer resmiyete binmiş oldu.

Mustaine
Sr. Member

View Profile
« Reply #12 on: 6 Mar 2015 - 09:25:11 »

http://www.telegraph.co.uk/sport/motorsport/formulaone/11451953/Fernando-Alonso-thought-he-was-in-1995-after-pre-season-crash.html

Haydaaaaaaa... Alonso kazanın hemen sonrasında son 20 yılı unutmuş. Şimdi nasıl acaba? Herhalde bir süre daha yarışamaz.

Edit: Şimdi iyiymiş. Haberi yapan gazete de İspanya'da El Pais. İspanyol spor basını bizimkinden farksız, uydurma haber de olabilir.
« Last Edit: 6 Mar 2015 - 09:31:57 by Mustaine » Logged
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #13 on: 6 Mar 2015 - 10:54:56 »

Gerçekte ne oldu tam bilinmiyor ama hastanede kaldığı süre uzadıkça bu tür dedikodular çıkmıştı. Yarşı kaçırınca katlanarak devam etti haberler. İlk okuduğumda da şimdi de bana uydurma gibi geldi. Bu arada McLaren süreci yönetmekte resmen çuvalladı. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye mi düşünüyorlar acaba Smiley
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #14 on: 6 Mar 2015 - 16:45:53 »

geçici hafıza kaybı yaşadığı doğru..   avusturalya GP'ye katılmama sebebini de kendi twitter hesabından açıklamıştı.  doktorlar 21 gün içinde ikinci bir darbe daha alırsa kötü sonuçlar doğma riskine karşı izin vermemişler. bu da aslında ciddi beyin sarsıntısı geçirdiğini doğruluyor.

Form a Fuckin\\\' Wall
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #15 on: 7 Mar 2015 - 09:35:08 »

bu arada hala F1 yayınının durumu belli değil. saran grup'ta yayın hakları ama bi kanalla anlaşmamışlar henüz.
TiMert
Pro. Member

Kawh-I Believe

View Profile
« Reply #16 on: 29 Mar 2015 - 17:34:00 »

Adama yıllardır demediğimi bırakmadım ama yarış sonu Vettel'in takım radyosundaki sevinci beni acayip gazladı. Bir de Alman milli marşının üstüne İtalyan milli marşını dinleyince bir fena hissettim kendimi. Hadi bakalım hayırlısı diyelim. Bu arada herkes biliyordur ama bulunsun diye yazalım, F1 yayın hakları da Tivibu'da.
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #17 on: 29 Mar 2015 - 19:11:14 »

sabah biraz uykulu gözlerle başladığım yarışı bildiğin yerimde duramadan bitirdim. uzun süre sonra galibiyet, hem de vettel'le çok gaza getirdi. vettel'in alonso ve red bull'lara tur bindirmesi de ayrıca anlamlıydı. bu sezon sanıldığı kadar mercedes dominasyonuyla geçmeyebilir.
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #18 on: 29 Mar 2015 - 21:15:58 »

Ferrari iyi de gitse kötü de gitse, yarışlar zevksiz de olsa her yarışı canlı izlemeye çalışıyorum ama ben de uzun bir süre sonra ilk defa yarıştan sonra podyum röportajlarını, yarış sonrası demeçleri, pit yolu röportajlarını falan izledim. F1'deki tartışmaların arttığı bugünlerde olağandışı bir durum olmadan gelen Mercedes dışı galibiyet, F1 için de iyi oldu.
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #19 on: 31 Mar 2015 - 09:30:35 »

mercedes de kutlamış sanırım ferrari yi twitter dan filan. güzel olmuş. dsmarttan gittiği için ben f1 uygulamasından ve twitlerden takip ediyorum ama tabi tatsız tutsuz oluyor Sad
fantastiko
Pro. Member

Love is Nothing!!!

View Profile
« Reply #20 on: 7 May 2015 - 14:15:02 »

Sanırım herkesin haberi vardır ama b en yine yazayım.  Bu haftadan itibaren formula 1 Ligtv2 ve Ligtv3 de. Yayın haklarını almışlar,  Okay Karacan'in da Lig tvde olduğunu düşünürsek o eski JPM'li yıllara güzel bi dönüş olur. Ben yarışları o anlatırken gerçekten ayrı bi keyif alıyordum.

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #21 on: 8 May 2015 - 16:38:25 »

serhan acar'ı da alırlar heralde, okay karacan trt'deyken bile yarış anlatmadı, programları sundu sadece. uzun yıllardır türkiye'de bu işin markası serhan acar, mutlaka işin içinde olmalı.

edit: yarışları serhan acar sunacakmış, twitterdan açıklandı.
« Last Edit: 8 May 2015 - 16:40:37 by Kensai » Logged
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #22 on: 15 May 2015 - 20:52:11 »

Nihayet iyi bir gelişme oldu F1'de. Geç de olsa F1 özüne dönüyor, yakıt tasarrufu kelimesinin F1 ile yanyana kullanılması bile mevcut sistemin yanlışlığını anlatmaya yetiyor:

http://www.trf1.net/formula1_haberler/107725-yakit-ikmali-sesler-lastikler-ve-hiz-formula-1e-geri-donuyor.html
mVy
keeper
Jr. Member
*

View Profile
« Reply #23 on: 16 May 2015 - 10:36:32 »

İşin içine strateji katan herşey desteklenebilir, hazır şu anda hız var ki çok üst boyutlardayken az yakıtla gidip düzlükte geçilmemeye dayanıp önde kalmak güzel stratejiler olur..heyecan gelir, nihayet!
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #24 on: 22 May 2015 - 21:13:23 »

Pilotlar Birliği de konu ile ilgili bir anket yayınlamış:
http://gpda.motorsport.com

Yıllar önce geçiş çok olsun demiştik, bu sefer de tersini söyleyip iyice bitereceğiz F1'i Deli
fantastiko
Pro. Member

Love is Nothing!!!

View Profile
« Reply #25 on: 24 May 2015 - 16:36:26 »

Vay anasını yaa, Mercedes resmen ikinci kez Hamilton'a yarış kaybettirecek gibi. vettel de iyi cevap verdi radyodan Hamilton'ın ağlamasına. Şampiyonluğu kaybetse bu kadar sinirlebmezdi herhalde, yarısı bitince sağa çektş aracı adam, yarışta ona taktik veren takımına benimle daha fazla konuşmayın dedi, trip attı ödüle bile. Kaldırmadı havaya. Gerçekten izlediğim en ilginç yarışlardan biri oldu, adamı elleriyle birincilikten aldı takım. Kontratı yeni imzalamamış olsa bu durum bi kaç fazladan milyon dolara mal olurdu herhalde Mercedes'e
« Last Edit: 24 May 2015 - 17:01:20 by fantastiko » Logged

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #26 on: 24 May 2015 - 22:21:14 »

çok keyiflendim valla sabah Smiley

lewis "justin bieber" hamilton

« Last Edit: 24 May 2015 - 22:22:10 by Kensai » Logged
Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #27 on: 5 Jul 2015 - 16:51:27 »

Abi silverstone zevklidir, benim de yarışmayı sevdiğim pistlerden niridir yarışı izleyelim dedik. Yarış da gayet güzel geçti. Geçti de williams'in stratejisti (ya da strateji ekibi) her kimse bu yarıştan sonra f1den elini ayağını çeksin. Hatta gitmeden ıslak odunla temiz bir dövülsün. Pazar gününün içine ettiler el birliğiyle.

Koca f1de ne hale gelmiş arkadaş. Temmuza geldik batugda 2015 sezonu başlığı yok. Emeği geçen herkesi kutluyorum.
fantastiko
Pro. Member

Love is Nothing!!!

View Profile
« Reply #28 on: 5 Jul 2015 - 19:14:51 »

Harbi çok keyifli idi yarış, daha ilk saniyeden çok ilginç bi hal alacağı belliydi. Williams pit ekibi her ne kadar kötü karar aldı desek de mercedes'in pit ekibinin ve Hamilton'ın öngörülerine de hakkını verelim. Ama bottas'a izin vermeyince, daha doğrusu Massa'ya bırak geçsin demeyince ben de içimden çok pişman olacaklar diyordum, öyle de oldu. Formula 1de pilot ve araçlar kadar, stratejinin de ne kadar çok önemli olduğunu gördüğümüz keyifli bi yarış oldu

talhafatih
Ice Man
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #29 on: 6 Jul 2015 - 11:08:40 »

raikkonen, yağmur daha yok dediği sırada raikkonen'e ıslak zemin lastiğini takan ve gerilere düşüren ferrari pit ekibine de saygılarımı sunuyorum. fazladan yapılan pit çok şükela oldu.

fantastiko
Pro. Member

Love is Nothing!!!

View Profile
« Reply #30 on: 6 Jul 2015 - 12:07:10 »

raikkonen, yağmur daha yok dediği sırada raikkonen'e ıslak zemin lastiğini takan ve gerilere düşüren ferrari pit ekibine de saygılarımı sunuyorum. fazladan yapılan pit çok şükela oldu.
o aynı ekip vettel'i podyuma çıkardı ama. Genel olarak mutlular tabi ama rai her zamanki gibi somurtkan

BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #31 on: 6 Jul 2015 - 15:31:57 »

Williams'ın stratejisi epey eleştirildi ama ben Bottas-Massa geçiş olayını yanlış görmüyorum. Yalnız Hamilton pite girer girmez Bottas-Massa'dan birini pite sokup, stratejiyi bölmeliydiler. Yağmurda ise Hamilton'un bence şansı yaver gitti, süper bir zamanlama oldu her açıdan kendisi için.
Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #32 on: 6 Jul 2015 - 23:46:58 »

Bottas-Massa geçişinde ben de yanlış olduğunu düşünmüyorum. Hatta Bottas'ın abartıldığı kadar hızlı olduğunu da düşünmüyorum. Diğer yarışlardan da fark edebildiğim(yarışları izlemeden yazılanlardan takip edebildiğim kadarıyla) Williams'ın strateji olarak genellikle hata yaptığı yönündeydi. Risk almaktan korkuyorlar hep bekleyip görelim stratejisi izliyorlar gibi geliyor bana.

Bu sene çok fazla yarış takip edemediğimi ve Mert beni çarmıha germezse Massa'yı sevdiğimi belirteyim. Eksik ve yanlı bakıyor olabilirim Smiley
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #33 on: 6 Jul 2015 - 23:56:26 »

massa küçük takım pilotu işte abi, sanki bir amrabat, bir mehmet topuz, bir emenike. ferrari'nin ağırlığı başka bişey, raikkonen bile kırmızı arabanın içinde sıkıntı yaşayabiliyor, zaten şu sonuçları başkası alsa tefe koyarlardı. yine de seneye muhtemelen emekli ederiz kimi'yi. vettel beklediğimden iyi başladı, böyle devam ederse pilotlar şampiyonluğu öyle çok uzak değil.
Mustaine
Sr. Member

View Profile
« Reply #34 on: 18 Jul 2015 - 11:28:54 »

Jules Bianchi hayatını kaybetmiş. Çok üzüldüm çok...
talhafatih
Ice Man
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #35 on: 20 Aug 2015 - 12:33:05 »

Ferrari Raikkonen ile bir yıllık sözleşme yenilemiş, güzel haber. Önümüzdeki sene de emekli olur Iceman.

BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #36 on: 24 Feb 2016 - 21:40:22 »

Bu yıldan geçerli olmak üzere sıralama formatı değişti. Eleme sistemi geldi, buna göre:

Yeni sistemde her 1.5 dakikada bir pilot seansa veda edecek.

Detaylar;

Q1

Seans süresi: 16 dakika
7 dakika sonra en yavaş sürücü elenecek.
Bundan sonra damalı bayrak sallanana kadar her 1 dakika 30 saniyede bir en yavaş sürücü elenecek.
Toplamda 7 pilot elenmiş olacak ve 15’i Q2’ye kalacak.
Q2

Seans süresi: 15 dakika
6 dakika sonra en yavaş sürücü elenecek.
Bundan sonra damalı bayrak sallanana kadar her 1 dakika 30 saniyede bir en yavaş sürücü elenecek.
Toplamda 7 pilot elenmiş olacak ve 8’i Q3’e kalacak.
Q3

Seans süresi: 14 dakika
5 dakika sonra en yavaş sürücü elenecek.
Son 1 dakika 30 saniyede pistte iki pilot kalmış olacak.

Q1'deki durgunluk biraz olsun giderilmiş olacak ama bu şekilde pole için maalesef en fazla 2 pilot mücadele etmiş olacak. Bana daha kötü olmuş gibi geliyor ama yine de izleyip, yorumlamak daha doğru olur.

2017 yılından itibaren de downforce kuralları değişti, daha geniş kanatlar, lastikler... olacak, araçlar ortalama 3 sn hızlanacak diyorlar.
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #37 on: 25 Feb 2016 - 20:54:48 »

bildiğim kadarıyla halo'yu da kabul ettiler, artık pilotların kafasını koruyacak bir cover olacak. yavaştan kapalı kokpitlere doğru evrilebilir bu.

bu arada ilk testlere ferrari damga vurdu. erken konuşmamak lazım ama bu sene bir şampiyonluk çekişmesi izlenebilir.
mVy
keeper
Jr. Member
*

View Profile
« Reply #38 on: 26 Feb 2016 - 08:34:35 »

Aslinda siralamayla ilgili yine cok birsey degismis olmayacak, sadece arka siralara biraz daha heyecan getirmeye calistilar..son bolumun son 5-6 dk.sina kadar yine liderlik   cok degismeyecek iddiali 4-5 pilot kalana kadar.
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #39 on: 26 Feb 2016 - 18:59:53 »

bu arada ilk testlere ferrari damga vurdu. erken konuşmamak lazım ama bu sene bir şampiyonluk çekişmesi izlenebilir.

Rahatlıklarından anladığım kadarıyla Mercedes bu yıl da çok hızlı olacakmış gibime geliyor ama inşallah yanılırım utangac
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #40 on: 27 Feb 2016 - 07:40:14 »

bence bu sıralama sistemi çok şey değiştirecek...

bi kere tüm takımlar erkenden çıkıp tur atmak zorunda kalacaklar..  genelde hızlı takımlar Q1 ve Q2 yi 2 hatta zaman zaman tek turla idare ediyorlardı ve piste çok geç çıkıyorlardı.. şimdi bu ortadan kalkacak..  tabi bu da yarışa lastik saklama stratejilerini çok etkileyecek..  ben sevdim açıkçası bu sistemi sıralamalra büyük heyecan ve özellikle de süpriz faktörünü getirecek..

Form a Fuckin\\\' Wall
mVy
keeper
Jr. Member
*

View Profile
« Reply #41 on: 27 Feb 2016 - 09:57:05 »

Abi seansin ortalarinda yaptigini seansin basinda yapacaklar bu sefer, kaldi ki her seans basinda 5-6 ve 7 dakikalik periyodlar var ve bu sure hizli takimlarin tek turda dereceyi atip tekrar pite donmeleri icin hayli hayli yeterli bir sure..daha once de dedigim gibi arkalara hareket geldi, on taraf icin yine Q3'e kadar birsey olmayacaktir
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #42 on: 27 Feb 2016 - 14:49:54 »

Çok ciddi bir değişikliğe sebep vermeyecektir tahminimce...sadece ilk dakikalarda da zirveye oynayan pilotları görme şansı olacak ama esas hareket orta sıra takımlarında olacaktır...ilk 7 dakika içerisinden elenmemek uğruna erkenden piste çıkmak ve sık tur atmak heyecanı biraz arttırabilir...

BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #43 on: 19 Mar 2016 - 10:02:39 »

Yeni sıralama turları berbat olmuş. 3 dk kala pole belli oldu, Ferrari'ler araçlarını bile çıkarmadı son dakikalarda. Lastik seçimi için 9. ve 10. olan Force India Q3'e çıkmaz için uraşmadı bile... Martin Brundle, ilk yarış sonunda eski formata döülse ayıp olur mu manasında bir şeyler söyledi yayında, haklı bence.

https://twitter.com/wtf1couk/status/711079891526160384

Yarışı beklemek gerek ama Mercedes'ler çok rahat gözüktü. Geçen yılın aynısı olacak gibi sezon. Mercedes tüm yarışları alır, Ferrari'ler sürpriz yarış kazanmayı beklerler.
« Last Edit: 19 Mar 2016 - 10:03:25 by BabyShaq » Logged
WADE#3
Pro. Member

adam olacak çocuk #30

View Profile
« Reply #44 on: 19 Mar 2016 - 10:30:44 »

Sıralama turlarının en kötü bölümü Q3 olur böyle devam ederse.
Hiç aksiyon heyecan olmadı.Mercedeslerin dominasyonu olmasa da değişmezdi.

Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #45 on: 19 Mar 2016 - 13:57:01 »

Sıralama turları beklenenden daha az heyecanlı oldu ki herhalde Vettel'e araçtan in sözü de tüm heyecanı bitiren cümle oldu. Son saniyeye kadar heyecan beklerken yine çok dominant girdi Merc'ler. Yarışı görmek lazım ama pek de bir şey değişmez kaantimce.

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #46 on: 29 Aug 2016 - 10:36:12 »

dün belçika yarışı denk geldi gece yarısı son 10 turu filan izledim.
1. çekimler inanılmaz güzel geldi ve pist -çekimlerden mi bilmem- acayip hızlı gözüküyordu. yarıştan değil de çekimlerden heyecanlandım valla.
2. vettel; alonso ve bottas'ı çok rahat geçerken arkadan gelen kimi bir türlü yakalayamadı bu ikiliyi. iki ferrari arasında bu kadar fark var mı? yoksa sürücü ile alakalı bir şey mi?
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #47 on: 29 Aug 2016 - 19:42:46 »

dün belçika yarışı denk geldi gece yarısı son 10 turu filan izledim.
1. çekimler inanılmaz güzel geldi ve pist -çekimlerden mi bilmem- acayip hızlı gözüküyordu. yarıştan değil de çekimlerden heyecanlandım valla.
2. vettel; alonso ve bottas'ı çok rahat geçerken arkadan gelen kimi bir türlü yakalayamadı bu ikiliyi. iki ferrari arasında bu kadar fark var mı? yoksa sürücü ile alakalı bir şey mi?

1- Hızlı bir pist zaten ama Eau Rouge virajı başlı başına efsane bir viraj, eğimden ve birden fazla viraj yüzünden çok farklı ve seyir zevki yüksek oluyor. F1 ve normal araç farkını göstermesi açısından bu video gayet yararlı:
https://www.youtube.com/watch?v=K2cNqaPSHv0

2- Pit stratejilerini hatırlamıyorum ama lastiklerini yeniliği çok fark yaratıyor. Yarışın başındaki kaza nedeniyle Kimi'nin aracının tabanında hasar vadı, aerodinami kaybı olmuş bu yüzden. Bunları hariç tutarsak da genel olarak Vettel, Kimi'den daha hızlı açık şekilde.
drexler
Uma Thurman
Veteran
Sr. Member

bu kalp seni unutur mu?

View Profile
« Reply #48 on: 31 Aug 2016 - 11:17:41 »

videoyu izleyince hakkinen'in o virajın devamında schumi'yi tur bindirirken geçişi aklıma geldi.

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #49 on: 31 Aug 2016 - 16:39:08 »

bu da iyiymiş: https://www.youtube.com/watch?v=z5mRiY6Hmhc
drexler
Uma Thurman
Veteran
Sr. Member

bu kalp seni unutur mu?

View Profile
« Reply #50 on: 31 Aug 2016 - 19:30:17 »

abi onun da hası bu aslında ya remake yapmışlar

https://www.youtube.com/watch?v=CZMgXZKD9hM

mVy
keeper
Jr. Member
*

View Profile
« Reply #51 on: 2 Sep 2016 - 09:53:18 »

abi onun da hası bu aslında ya remake yapmışlar

https://www.youtube.com/watch?v=CZMgXZKD9hM

Ben Monza'da yapilmistir diye tahmin etmistim ama Imola'da yapilmis ilginc sekilde. Saniyorum biraz daha aerodinami gerektiren ve virajlarin daha one ciktigi Imola'yi o sebeple secmisler.
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #52 on: 28 Nov 2016 - 06:11:52 »

Sezonun Nico Rosberg'in şampiyonluğu ile kapanmış olmasına çok seviniyorum.  Bence 2 sene önce takımı tarafından haksızlığa uğramıştı. Bence Mercedes o sene Ecclestone ve Formula 1'e hakim ingiliz üst aklının etkisiyle açıkça Hamilton'u seçmişti o sene..  O yüzden bu sene hakettiğini aldı Rosberg bence..   Çok da iyi yarışlar çıkardı. Hamilton aracım dayanıklı değil diye ağlasa da sezonun ilk yarısında Bitirdiği yarışlarda bile net olarak üstün taraf Rosberg'di..  Sezonun geri kalanında ise kendi alanına çekilip savunma yaptı ve hiç hata yapmadan bitirdi sezonu.

Sezonun geneline bakarsak her ne kadar Mercedes'in mutlak dominasyonunda geçse de zevkli ve daha önemlisi gelecek için umut vaad eden birçok yarış ve olay yaşandı..  En başta Verstapen tabiki..  18 yaşında henüz Formula ! in politikasından, siysetinden bihaber ve katıksız bir yarış pilotu. Bilgisayar oynu oynar gibi araç kullanıyor Sanki çarpsa bile devam edecekmiş gibi.  Son yarışa kadar da hep öyle oldu. İki yarıştır bize en geriden gelip neler yapabileceğini gösteriyor.  hem yağmurda hem kuru da.. Şimdiden onu seneye izlemek için can atıyorum..

Renault motoru da bu sene beklenenin çok çok üstünde iyiydi. Bu sayede Red Bull sezon öncesi beklenenin aksine çok iyi bir sezon geçirdi. Tabi Newey'in tekrar çizim masasının başına geçmesinini de büyük payı var bu işte. Seneye aerodinamik kurallarında çok büyük değişiklikler var. Motorların giderek performans olarak birbirine yaklaştığını da hesaba katarsak Red Bull Newey ile şapkadan yine bir tavşan çıkarabilir.  Tabi Mercedes'in de çok iyi bir dizay ekibi var. Bu sene özellikle dominasyonun altında motor gücünden çok aerodinamik üstünlük ön plandaydı bence.

Seneye büyük lastikler ve daha güzel araçlar göreceğimizi umuyorum. O benim çok sevdiğim 80'lerin sonundaki araçlara benzeyen dizaynlar çıkar umarım. Geniş lastikler Formula 1' e yakışıyor.

Form a Fuckin\\\' Wall
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #53 on: 28 Nov 2016 - 15:06:13 »

Rosberg'in hakederek şampiyon olduğuna katılıyorum. Son yarışlarda yeterince hızlı gözükmedi ama bunun taktik gereği olduğu açık. Hak ederek şampiyon oldu daha az yarış kazanmasına rağmen. Onun kazanmasını istediğimden Verstappen ile mücadelesinde ben bile çok heyecanlandım, takımının halini düşünemiyorum. Bu arada son yarışta çoğu kimse Hamilton'u kasten yavaş gittiği için eleştiriyor ama önce olan pilot olduğu için tempoyu istediği şekilde ayarlaması doğal.

Verstappen açık ara sezonun yıldızıydı ama çok bariz bir şekilde kayrılıyordu komiserler tarafından bence. Şampiyon pilotlar gibi geçişler esnasında rakibi çarpmaya zorluyor, aslında motorsporlarının doğasında bu var ama son yıllarda F1 kasten ehlileştirildi. Eski heyecanı geri getirdiği için bu tür pilotajına fazla ses çıkarmadılar bence. Seyir zevkini üst düzeye çıkardığı kesin. Red Bull gerçekten de pilot yetiştirme işini çok iyi yapıyor (2 takıma sahip olmanın avantajıyla). GP2'de de kendi pilotları şampiyon oldu galiba. Geleceğin Dünya Şampiyonu olması kesin. Tahminimce seneye Mercedes yine şampiyon olur ama Red Bull biraz daha hızlanırsa Verstappen'in şampiyonluk mücadelesini izlemek çok keyifli olacaktır.

Massa'nın vedası güzel götüntüler oluşturdu son yarışlarda. Button'ın kararsızlığı tam tersi yönde kötü oldu. Bi geri döneceğim dedi, bi bırakabilirim dedi. 2018'de yarışmaya dönmezse çok saçma bir şekilde veda etmiş olacak. McLaren'de inşallah biraz düzelir çünkü yeni pilotlarına da çok hızlı diyorlar.

Ferrari umutsuz vaka gibi gözüküyor. Takım kötü gidince Vettel de çok ağladı. Kimi bu yıl hızlıydı, Vettel'i sıralamalarda geri bıraktı. Yarış kazanmamaları kötü oldu. Seneye de şampiyonluk uzak gibime geliyor, inşallah yanılırım.
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #54 on: 28 Nov 2016 - 18:07:33 »

rosberg'in kazanmasına sevindim, daha önce de haketmişti bence. verstappen'i ben de herkes gibi beğeniyorum ama bütün yarışların favorisinin belli olduğu, mercedes hata yapmadıkça diğerlerinin şansı olmayan bir f1 beni çekmemeye başladı. umudunuzu kırmak istemem ama bu sezon sadece 1 yarışı mercedes kazanmadı, onda da hamilton motor sorunu yaşarken rosberg startta kaza yapmıştı. hadi bunu geçiyorum, f1'de dönem dönem böyle dominasyonlar görmeye alışkınız ama eskiden sonuçların domine gözüktüğü dönemlerde bile en azından bir rekabet ortamı vardı. şu anda mercedes kimi seçerse o şampiyon oluyor. merak edip son 10 yıla baktım ve bu sezon bir takımın kazanma yüzdesi en yüksek olduğu sezon çıktı, 2. ve 3. sezonlar ise geçen 2 yıldaki mercedes'in 3'er yarış vererek kazandığı yıllar. vettel üst üste 4 yıl kazandığında bile red bull'un böyle bir dominasyonu olmamış. f1 2000'li yıllarda seyir zevkini arttırmak için ne yaparsa yapsın rekabet olarak geri gidiyor ve bu sebeple ortaya çıkan ürün daha keyifli bile gözükse temelde onu izleme şevki kalmadığı için popülarite giderek azalıyor. açıkçası sonuçları önceden belli olan wwe gibi bir noktada benim için, onu da çocukluktan kalma alışkanlıkla büyük ppv'leri falan olduğunda izliyorum. f1'de de artık yarış seçmeye başladım. sıralamaları izlemeyi uzun süre önce bıraktım zaten, sevdiğim pistlerdeki yarışları mümkün mertebe izlemeye çalışıyorum ama yıllardır süregelen tek takım dominasyonu beni f1'den yavaş yavaş kopartmaya başladı sanıyorum.
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #55 on: 2 Dec 2016 - 16:21:26 »

Taze şampiyon Rosberg F1'e veda edip emekliliğini açıklamış Shocked
http://en.f1i.com/news/83361-breaking-rosberg-retires-formula-one.html
http://www.motorsport.com/f1/news/newly-crowned-champion-rosberg-retires-from-formula-1-856112/?s=1
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #56 on: 2 Dec 2016 - 20:38:57 »

Vay vay, hiç konusu olmayan bir ayrılık, çok ilginç...

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #57 on: 4 Dec 2016 - 19:31:24 »

hamilton kına yaksın, onun takım içinde istediği gibi at koşturup kafasına eseni yapmasına ortam sağlayan mercedes için de umarım gelecek yıl çöküş sezonu olur
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #58 on: 1 Feb 2017 - 20:02:03 »

Smart Spor kanalında, bıkmadan  her akşam son yarışı gösteriyorlar. Her karesi ezberledik artık yaw.
Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #59 on: 3 Feb 2017 - 03:38:26 »

Her akşam? Gündüz + gece ? Hayir ara tatili evde geçireyim dedim ne zaman maç var mı diye açsam karşıma çıkıyor. Yayın akışına bakmaya korkuyorum ama günde 3 sefer bile yayımlıyor olabilirler.
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #60 on: 4 Feb 2017 - 20:22:57 »

Yayınlar seneye S Sports (Saran'ın yeni spor kanalı) kanalında olacakmış, iyice izleyin bir daha da izleyemezsiniz diye subliminal mesaj veriyor olabilirler Tongue
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #61 on: 29 May 2017 - 21:56:26 »

http://www.fanatik.com.tr/2017/05/29/fernando-alonso-indianapolis-500-yarisini-tamamlayamadi-1297355

McLaren her yerde McLaren. Son yıllarda F1'de nal toplayan takım, Indycar'ı da beceremedi.

Alonso Indy500'ü tamamlayamamış.

Yarışı, geçmişten tanıdık bir isim olan Takuma Sato kazanmış .

Indycar'da şu an eski F1 pilotlarından ayrıca J.P.Montoya (*) ve Sebastien Bourdais da var.

(*) F1 den önce de Indy geçmişi vardı. 1999 CART şampiyonluğu ve  2000 yılı Indy500 galibiyeti var.

ABD’nin Indianapolis kenti, 4 kilometre uzunluğundaki oval pistte 200 tur üzerinden koşulan Indianapolis 500 yarışına 101. kez ev sahipliği yaptı.

Burada mücadele edebilmek için Monaco Grand Prix’sine katılmayan McLaren-Honda Formula 1 Takımı’nın İspanyol sürücüsü Alonso, bu sezon bir yarışı daha bitiremedi.

Amerikan IndyCar Serisi’nde mücadele eden Andretti Autosport takımı için McLaren-Honda-Andretti adıyla yarışan Alonso, bitime 21 tur kala 7. sırada götürdüğü mücadeleyi, motor arızası yüzünden yarıda bıraktı.

Andretti takımında yarışan ve eski bir Formula 1 pilotu olan Japon Takuma Sato, 200 turluk mücadelenin galibi oldu.
« Last Edit: 29 May 2017 - 22:08:13 by Cordoba » Logged
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #62 on: 26 Mar 2018 - 09:20:46 »

sürücünün önünde ki o saçma şeyler de ne yahu?
araçtan inme süresini arttırmıyor mu o?
« Last Edit: 26 Mar 2018 - 09:21:17 by Kayrakli » Logged
BabyShaq
Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #63 on: 29 Mar 2018 - 17:08:56 »

sürücünün önünde ki o saçma şeyler de ne yahu?
araçtan inme süresini arttırmıyor mu o?
Halo. Güvenlik nedeniyle bu yıl kullanılması zorunlu olan güvenlik şeysi. Görünüşü, özellikle de araç içi kameraları çok çirkinleştirdiği kesin. F1'de kalıcı olarak gibi duruyor ama okuduğum kadarıyla bu yıl araç için kameraların yeri bu yıl değişemeyebilirmiş. Önümüzdeki senelerde mutlaka bir şekilde bir düzenleme gelir bence.
Pages: 1 2 3 4 5 [All]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Diğer Sporlar  |  Formula 1  |  Topic: Formula 1'den Son Haberler « previous next »
    Jump to: