Welcome, Guest. Please login or register.
17 Jun 2019 - 00:35:45
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Neden Artık Kaliteli Uzun Oyuncu Yetişmiyor? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1]
Author Topic: Neden Artık Kaliteli Uzun Oyuncu Yetişmiyor?  (Read 3383 times)
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« on: 20 Aug 2013 - 19:46:35 »

eski konulara baktım ve böyle bir konu bulamadım.

uzun zamandır aklımı kurcalayan bi konu. neden artık kaliteli uzun çıkmıyor? ligin en iyi pivotu uzun zamandır howard. kendisi iyi oyuncudur falan da en iyi uzun olabilmesi için anca 50'lerde oynaması gerekirdi. hatta onda da bill russell dönemine denk gelirse kamyona çarpmışa dönerdi. hibbert dediğimiz adam all-star ve ligin en iyi 3 pivotundan birisi. tiago splitter yıllık 10 md; nikola pekovic ise yıllık 12 md alabiliyor. neden? çünkü uzun yok. fakat neden yok? ligin kaliteli uzun oyuncu portföyü bakımından en bereketli geçirdiği dönem 90'lar değil mi ve bu da sadece 15-20 sene gerisine tekabul etmiyor mu? öyleyse ne oldu da kaliteli uzun çıkmamaya başladı? üstüne üstlük şimdilik uzun oyuncuların işi eskilere göre daha kolay çünkü yeni nesilin fizikleri ve atletizmi basketbola daha uygun ve teknoloji açısından da bilgiyi daha çabuk ellerine geçirebiliyorlar. 90'lar demişken o dönemin uzun oyuncu portföyüne bi bakalım: hakeem, shaq, david robinson, patrick ewing, karl malone, charles barkley, shawn kemp, alonzo mourning, mutombo, chris webber, dennis rodman, sabonis, kevin wills, larry nance, genç garnett, larry johnson ve diğerleri. sanıyorum ki son 5 yılın en iyi pivotu olan howard'ı buraya göndersek tost olurdu.

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #1 on: 21 Aug 2013 - 02:23:40 »

çünkü zamanla tıpkı futbol gibi basketbolun da temposu artıyor, fiziki kuvvete dayalı oyun yerini daha hızlı, izlemesi daha keyifli bir hale dönüştürüyor. buna ayak uyduramayan uzunların artık sadece rol oyuncusu görevi aldığını, günümüz uzunlarının en azından orta mesafe atabilen, takımla koşabilen, atletik yetenekleri üstün adamlar olduklarını görüyoruz. bugün realgm'in anasayfa anketinde 2017 yılında ligin en etkili oyuncusu kim olacak sorusunun şıklarında monroe yerine drummond olma sebebi de bu, yoksa bu ikiliden daha topçu olanın monroe olduğu aşikar.
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #2 on: 21 Aug 2013 - 20:19:04 »

ben tek nedenin veya asıl nedenin tempo olduğunu düşünmüyorum. çünkü öyle olsa ona da ayak uyduran uzunlar türerdi. türemese dahi şu an ligin en iyi 3 pivotunu sıralarsak muhtemelen içinde howard, bynum ve hibbert üçlüsü bulunur. en azından 2 tanesi bulunur ve bunlara baktığımızda da üçü de içeriden oynayan sert ve uzun tipte uzunlar. yani koşucu veya avrupai değil.

şimdi 1995-96 sezonunun maç başına ortalama kullanılan top sayısına baktım ve bir de bu sezonunkine baktım. arada sadece 1,7 fark var (2013 önde). 1 top fazla şut çekmenin kaliteli uzun oyuncu sayısını bu denli aşağı düşüreceğini sanmıyorum.

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #3 on: 22 Aug 2013 - 03:15:36 »

zaten o yönde uzunlar türüyor. ya atletikler tempoya ayak uyduruyorlar, ya da şut atıyorlar ve spacinge katkıda bulunuyorlar. amare, blake griffin, ibaka, horford gibi adamlar atletizmleriyle yer edindiler, drummond da bunun son örneği. diğer taraftan da nowitzki'nin açtığı kapıdan kevin love, ryan anderson gibi adamlar geçti. ancak bunlardan daha önemli bi konu var; senin saydığın adamlar ligdeki en iyi pivotlar olabilir ama en etkili uzunlar mı, hayır. artık pivot kavramı kalmadı ki. bugün ligin en etkili pota altı oyuncuları lebron, carmelo gibi fizikli forvetler. howard iyi döneminde bir istisna idi ama bynum ve hibbert bu ligde ancak takımın bir parçası olurlar. ikisi de herhangi bir contender'ın taşıyıcısı veya franchise player'ı olamaz. bu saatten sonra shaq gibi ligi kendine uyduracak kadar üstün yetenekli bir uzun gelmediği sürece de artık eski manada bir pivotun herhangi bir iddialı takımın en iyi oyuncusu olabileceğini düşünmüyorum.

Shamrock
Newbie
*

Jesus Shuttlesworthless

View Profile
« Reply #4 on: 22 Aug 2013 - 15:31:21 »

Kaliteden kasıt fundamentalse bu oyunda kutupları oluşturabilecek iki oyuncudan örnek vermek bence yeterli.

Eddy Curry'nin kariyer ortalaması yüzdesi (%54.5), 18 sezon boyunca ligde oynamış Hakeem'in en iyi sezonundan daha yüksek (%53.Cool

Ömrüm kadar Olajuwon'dan ve Ewing'ten eğitim almasına rağmen kafası almayan Howard, pivot oynadığı sezonların tümünde Hakeem'in kariyer ortalaması geçmiş biri (en kötü %57.2).

Üstteki mesajlarda da bahsedildiği gibi fizik gücü bakımından "freak" olduktan sonra fundamentali pek o kadar sallamıyorlar. Ha olursa ne ala ama şart değil. McGee 2000'li yıllar harici başka bir devirde oynayamazdı bu oyunu.

Fizik oyunu o kadar güçlü oldu ki bazen Boozer türevi adamların enerjilerini hücuma saklamalarını buna bağlayasım geliyor.

Yine bir başka çarpıcı örnek şahsımca kolej tarihinin en iyi uzunu olan Bill Walton'ın (oyun zekası çok üst düzeydir) kilosu bugün PG Deron Williams ile aynı, 210 lbs yani 95 kilo (kaynak: basketball-reference). Kemik kütlesini aradan çıkartırsanız PG Williams'ın pivot Walton'dan -ki sertlikten kaçınan bir tip de değildi- daha fazla kas kütlesine sahip olduğu sonucuna da varırsınız. Ligin geldiği nokta bu.

Bunun yanında artık uzunların, kısalarda da olduğu gibi kolejde pişme gibi bir durumu yok. 90'ların başındaki seçimlerde teamülün radikal biçimde birden seniorlardan lise çıkışlılara yönelmesi bugün bizi bu noktaya getirdi. 1990'da Derrick Coleman'dan bu yana kolejde 4 yılı görüp de 1. sıradan seçilen tek oyuncu Tim Duncan. O devirde de Duncan freshman sezonundan sonra drafta girse seçilmezdi mesela. Ortalamaları da iç açıcı değil zaten 30 dakika ortalamayla 9.8 sayı 9.6 ribaund.

Kısacası iki faktör bunu belirliyor:

1-Oyunun evrimi.
2-Oyuncuların kolej eğitiminden yoksun kalışı.

bu sene bu topiği açmak piksel israfından başka bişey değil.. 
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #5 on: 23 Aug 2013 - 16:26:32 »

Oncelikle oyunun daha zevkli oldugu konusuna kesinlikle katilmiyorum  90 larin basketbolunu 50 defa su gunku oynanan baskete tercih ederim.Bizim 00-2005 te oynadigimiz oyunu,sugun cok begenilen oyuna tercih ederim

Shaq biraktigindan beri ligde pivot yok gibi birsey,Duncan birakinca herhalde bir nesli gomecez gibi.Belki oden fos cikmasa bir sansti ama o da elde patladi.Davids de de bence bu olayin gidisatini degistirecek kudret yok

<br /><br /><br />
Pages: [1]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Neden Artık Kaliteli Uzun Oyuncu Yetişmiyor? « previous next »
    Jump to: