Welcome, Guest. Please login or register.
21 Nov 2019 - 02:48:53
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  New Orleans Pelicans  |  Topic: Kalbim hayır dese de Offseason 2013 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Poll
Question: Sene sonu neredeyiz?
Batı 1-4 - 0 (0%)
Batı 5-8 - 5 (22.7%)
Sondan 14-5 (1.tur PHI) - 12 (54.5%)
Sondan 5-1 (1.tur NOP) - 5 (22.7%)
Total Voters: 22

Pages: [1]
Author Topic: Kalbim hayır dese de Offseason 2013  (Read 2652 times)
Saban
Pelikan
Yönetici
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« on: 13 Jul 2013 - 07:49:47 »

Tüm hamleler netleştikten sonra artık bir Offseason başlığı açmanın zamanı geldi.

Adet itibariyle öncelikli olarak hamleleri ve Depth Chart'ı yazalım.

Kimler geldi:
Jrue Holiday (PHI)
Tyreke Evans (SAC)
Jeff Withey (POR)
Anthony Morrow (FA)
Greg Stiemsma (FA)
Pierre Jackson (Draft)

Hayatımdan kimler geçti:
Grievis Vasquez (SAC)
Robin Lopez (POR)
Nerlens Noel (PHI)
Roger Mason
Xavier Henry
Lou Amundson
Lance Thomas

----------
PG: Holiday/Roberts/Evans/Rivers/Jackson
SG: Gordon/Evans/Rivers/Morrow
SF: Aminu/Evans/Miller
PF: Anderson/Davis/Smith
C: Davis/Stiemsma/Smith/Withey

---------------

Tüm hamleleri alt alta koyduğumuzda bu sezonun önemi şu şekilde ortaya çıkıyor: Chris Paul'ün takas edildiği sezon başlanan rebuilding dönemi artık sona erdi, artık bu sezondan itibaren hedef yukarı doğru çıkmak. Yeni sahip Tom Benson'un, bir an önce nispeten başarılı olup zarar etmeme isteğiyle de açıklanabilir bu durum tabii ki.

Noel-Holiday takası bence harika bir takas olmakla beraber yukarıdaki paragrafı da çok iyi açıklıyor. Takım sahip ararken, NBA yönetiyorken filan altıncı sıraya Noel'in düşmesi bulunmaz nimet olurdu, isterse bir sene oynamasın; Noel sakatlıktan dönene kadar New Orleans belini doğrultamazdı zaten. Ama takım artık başarı ararken ve masada böyle bir takas varken bunun gerçekleştirilmemesi abes olurdu. Jrue Holiday geçen sene All-Star seviyesine kadar çıkarak rüştünü belli etti zaten, süperyıldız olmasa da geçen sezonun ilk yarısında Philly'de gösterdiği oyun süperyıldıza yakındı; burada Gordon varken yeri geldiğinde sorumluluk alıp, yeri geldiğinde tamamlayıcı rolünü üstlenebilmesi önemli. Gordon ve Evans varken topsuz oyunda etkili olmak zorunda, geçen sene dış şut konusunda önemli bir atılım yapmıştı, bu sene yeri geldiğinde çok ihtiyacı olacak buna.

Evans hamlesi ise, takımın görünen en net sıkıntısı takımı toparlayabilecek bir üç numarayken (mesela Alper Yılmaz) açıkçası biraz abes geldi biraz. Yani Evans'ın yetenekli ve önemli bir oyuncu olduğunu biliyoruz, Sacramento'daki ilk senesindeki 20-5-5'ini, bir çaylak olarak oyuna nasıl hakim olduğunu hatırlıyoruz ama ondan sonraki sezonlarda biraz çaylaklığının ekmeğini yediğini düşünüyorum. Evet, Sacramento'da eskisi kadar topa sahip olamadı, yeri geldi 1-2-3 hepsini karışık oynadı ama takım üzerindeki etkisi gözle görülür şekilde azaldı. Sacramento'da 3 oynamayı pek sevmediğini biliyoruz ama burada en çok süre alacağı pozisyon 3 numara alacak, savunma konusunda son senelerde bir atılım gösterdi ama Jrue ve Gordon gibi savunması nispeten iyi iki oyuncuyla oynarken burnunu düşürmemesi şart.

Hem Dell Demps'in hem de Monty Williams'ın belirttiği bir nokta çok önemli: Alınan oyuncular tecrübeli oyuncular ama hala genç oyuncular, takımda en yaşlı olarak 85 doğumlu üç oyuncu var. Gordon'un transferlerden sonra yüzünün güldüğünü biliyoruz, her mikrofona "Jrue'yla Reke benim daha AAU kamplarından biladerler, biz yanyana oynarız, siz alarma yapmayın yeter" dese de, GM'in ve koçun dediği gibi hepsi genç oyuncular ve geldikleri yerlerde takımlarının "so-called" liderleriydiler; bir takım düzeni içerisinde ön plana çıkmaktan kendini sakınma, rolünü iyi  oynayabilme konusunda ne kadar etkili olacakları takımın kaderini belirleyecek.

Morrow ve Stiemsma hamleleri ise kritik hamleler. Lopez'in gidişinden sonra bekçilik-çöpçülük yapacak, Davis-Anderson dört oynarken pivotlarla boğuşacak bir isme ihtiyaç vardı; Stiemsma hücumda belki Lopez kadar etkili değil ama savunmada kesinlikle onun kadar katkı yapacaktır. Burada belki Maxell da düşünülebilirdi ama pivotlarla oynarken fazlasıyla undersized kalacaktı. (Malik Rose'a selamlar) Morrow ise hızlı hücum oynadığımızda çok katkı verebilecek bir isim. Az önce biten Yaz Ligi maçında Rivers el sakatlığının etkilerinden kurtulmuş gözüktü, çok hareketliydi, sürekli potaya hücum etti, basket fauller buldu; ama sezona bunu taşıyamazsa Monty, yedekten kalkacak isim olarak Morrow'u seçmekte tereddüt etmeyecektir.

Davis'in biraz daha kaslanması gerekiyor tabii ki, ben depth chart'ta ilk beşte pivot yazdım ama muhtemelen Stiemsma ile yanyana başlarlar fakat maçı bitirecek beş Holiday-Gordon-Evans-Anderson-Davis olur. Bu yüzden Davis'in geçen seneki gelişiminin üstüne koyması gerekiyor, özellikle birebir hücum konusunda eksikleri çok. Anderson aşağı yukarı geçen seneki oyununu ortaya koyacaktır, Ömer'le takas dedikoduları çıktı ama ben gönderilmesinden yana değilim hiç bir şekilde, takımda hücuma boyut kazandıran en önemli oyuncu o; bir de Houston'da Howard'la tekrar buluşursa resmen ayağımıza sıkmış oluruz.

Sana gelirsek Gordon kardeşim, seni severim, gözlerimizle de gördük iyi topçusun ama bu sene seve seve topunu oynayacaksın. "Yok başım ağrıyor, yok götüm ağrıyor, yok gavurdağından kıl çıktı", ben olsam yemin ediyorum bir dakika gözünün yaşına bakmam artık. Holiday'le Evans orada, liderlik tribine mi girersiniz, sahada kardeş kardeş oynar mısınız bilmiyorum ama bu taraftar artık senden karakter bekliyor.

Son olarak sezon tahminime gelirsek, beni bilen bilir, takımım hakkında asla objektif olamıyorum. Minnesota-Dallas-Blazers ile 7-8 mücadelesi yapar, sezon sonunda o yerlerden birini kaparız gibi geliyor.

The Hunter
Newbie
*

View Profile WWW
« Reply #1 on: 16 Jul 2013 - 19:47:27 »

Umarım Greg Oden'a sadece 1 yıllık ve sadece 4-5 Milyon Dolar'lık sözleşme önerir Pelicans.Bu dünyanın 1 tane daha overpaid  uzuna ihtiyacı yok.
« Last Edit: 16 Jul 2013 - 20:46:50 by The Hunter » Logged
tricktir
Pro. Member

View Profile
« Reply #2 on: 16 Jul 2013 - 20:25:47 »

Umarım Greg Oden'a sadece 1 yıllık ve sadece 4-5 Milyon Dolar'lık sözleşme önerir Pelicans.Bu dünyanın 1 tane daha overpaid [hak ettiğinden fazla kazanan] uzuna ihtiyacı yok.
overpaidin anlamını da öğrendiğimiz iyi oldu sağolsun Greg Oden Smiley

başarılar gelir geçer asaletin bize yeter
http://twitter.com/tricktir
http://astrakhanatoly.blogspot.com/
Saban
Pelikan
Yönetici
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #3 on: 17 Jul 2013 - 04:13:42 »

Pelicans salary cap'in üzerine çıkmadan minimumun üstünde teklif veremiyor zaten Oden'a, Room Mid-Level da Stiemsma için kullanıldı. Anca Portland üzerinden Jason Smith'i kullanarak  S&T filan yapmak lazım 3 milyonluk kontrat verebilmek için.
« Last Edit: 17 Jul 2013 - 04:16:15 by Saban » Logged

Saban
Pelikan
Yönetici
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #4 on: 19 Jul 2013 - 02:50:17 »

Dün "New Orleans'ın Oden'a verecek 3 milyonu yok" dedikten sonra bugün bir New Orleans blogunda gördüm, New Orleans'ın verecek üç milyonu varmış.

NBA'de çok acayip bir kural varmış, hiç bilmiyordum. Off-season'da yapılan hamleleri kağıda dökerken açıklanan sıraya göre dökmek zorunlu değilmiş. Yani, istersen 10 hamle yap, cap'e uygun şekilde bu 10 hamleyi sıralayabiliyormuşsun.

As it turns out, NBA teams are not constrained by space or time in making deals happen. They are constrained only by money, the CBA, creativity, and the willingness of the parties involved. While the team appears over the cap, and appeared so when they signed Greg Stiemsma to a contract that looks suspiciously Room Mid-Level Exception. In fact, it appeared as if the Pelicans had consumed the Room Mid-Level Exception.

This, however, is not the case.

NBA teams have the ability to arrange their transactions in any consistent and CBA-legal order.

Yani Oden'a 3 milyona yakın bir kontrat verip, offseason hamlelerini aşağıdaki sırayla resmileştirince, hiçbir sıkıntı olmuyormuş.

- Henry, Amundson, Mason'u renounce edip, Thomas'ı waive ediyoruz.

- Jrue Holiday takasını yapıyoruz. Bu takas hali hazırdaki cap boşluğuna giriyor.

- Aminu'yla tekrar imzalıyoruz. 3.7 milyon daha cap'ten gidiyor.

- Oden'la imzalıyoruz. Kalan 3 milyona yakın cap space'i Oden'a veriyoruz. Şu anda cap full durumda.

- Evans takası gerçekleşiyor. Giden gelen kontratlar %150+100bin dolarlık sınır içinde olduğui için cap space'in üstüne çıksak da sıkıntı olmuyor.

- Stiemsma ile room mid level'a imzalıyoruz.

- Morrow ile veteran minimum imzalıyoruz.

NBA takımlarının offseason'da yaptığı hamlelerin zamanları ile değerlendirilmemesi çok ilginç bir kuralmış.

http://networkedblogs.com/NhiMO

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #5 on: 20 Jul 2013 - 00:40:45 »

off-season aslında tamamen takvim dışı sayıldığı için bana mantıksız gelmedi. sonuçta takımların yaptıkları anlaşmalar resmiyete takvim başlangıcıyla geçiyor.
Pages: [1]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  New Orleans Pelicans  |  Topic: Kalbim hayır dese de Offseason 2013 « previous next »
    Jump to: