Welcome, Guest. Please login or register.
19 Jul 2019 - 18:37:36
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Çoluk Çocuk, Torun Tombalak 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2]  All
Author Topic: Çoluk Çocuk, Torun Tombalak  (Read 5837 times)
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #15 on: 25 Dec 2012 - 10:59:29 »

Mesela yemjek konusu ne annesi ne de ben yemek secmeyiz deli gibi yemek yeriz  ama bizim kız için yemek cehennem azabı yemek saati gelecek diye strese giriyoruz bunun bir cozumu varsa öğrenmek icin maddi manevi herseyi yaparım...

Bunun çözümü strese girmemek. Aynı sorun bizde de var, pek çok kitap okudum, danışman dinledim. Eğer çocuk anne babasının yemek konusunda yemediği için üzüldüğünü, strese girdiğini hissederse bunu bir silah olarak kullanmaya ve inat etmeye başlıyormuş, yani yemek yemiyorsa sallamayacaksın kısaca. Al ye, yemeyeceğim derse tamam sen bilirsin deyip kaldır yemeği, 1-2 böyle sürsün, nasıl olsa çocuk acıktığında kendisi kıvranacak diyorlar. Çocuğun açlıktan ölecek hali yok, siz yeter ki dert etmiyor gibi yapın diyor tüm uzmanlar. Biz bunu uygulamaya çalıştık, ilk gün 2. gün değil ama bir süre sonra sonuç almaya başladık, tabi gündüz bakıcı falan yapamıyor bunu ama işe yaradığı kesin.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
riversking
Pro. Member

twitter.com/EkiciHakan

View Profile
« Reply #16 on: 25 Dec 2012 - 11:44:29 »

Çocuk konusunda bir doktrin oluşturmak zor aslında ama bazı şeyler de genel olarak öğretilebiliyor. Yine de hem gila'ya hem tolgaya katılıyorum. Ki tolganın son iki mesajındakilerin aynısını ben kendi çocuklarıma yapıyorum.
Yemek konusu birçok çocukta problem. Ben de en başından beri yemek konusunda hiç zorlamadım. İster yesin ister aç kalsın. Ha ama canının istediği zaman yesin dersen de çocuk kendine öğün oluşturuyor o da istenilen bir durum değil.
Akşam yemekleri konusunda çocuklar genel olarak istekli değillerdir. Bir de klasik abur-cubur tarzı şeyleri severler. Ben direk olarak çocuğumun kapasitesine göre ortalam birşeyler (normal yemek) yedikten sonra kek-bisküvi yiyebilmesine izin vereceğimi söylüyorum. Bu konuda annesi ile aynı ağızdayız zaten. O yüzden biraz ödül gibi oluyor. Bunun dışında da çok da sıkmıyorum, bazen sadece çorba içmesi bile kafi geliyor. Çocukların sıkıntılı yaşları var yemek konusunda neticede vitamin alacak şeyleri yediriyoruz, gerisi zaten aç kalınca kendisi istiyor.
Yine de bazı davranışların öğretilmesi gerçekten önemli. Her ne kadar çocuğun genlerinde olmasa da öğretilerle bunu düzeltebiliyor.

HaliTT
Hiro
Veteran
Pro. Member

Remember...

View Profile
« Reply #17 on: 25 Dec 2012 - 13:21:06 »

Bizim kız da 17 ayı bitirdi, çok kolay geçtiği zamanları da oldu, zor zamanları da. En kolayı küçüklüğü diyebilirim. Çocuk küçükken gezeceksin, kafana göre takılacaksın; yemek yedi, o tarafa gitti, şunu aldı, bunu devirdi derdi yok... Tek büyük dert gaz ve varsa kolik, onu da zaten salıncak, saç kurutma makinesi, türlü türlü iphone uygulamalarıyla çözdük...

Çocuk bir yere çarptığında, düştüğünde "ayayay, amann, off, hiiii" vb türde tepkiler verince o da heyecanlanıyor ve "bana kötü birşey oldu" diye düşünüp, ağlamaya başlıyor. O yüzden biz de bu tür düşmelerinde, çarpmalarında hiç heyecanlanmadan, ses tonumuzu değiştirmeden "kalk bakalım, bişey olmadı" vs diyerek geçiştirdik, %80inde de biz kaldırmadık, kendi kalksın istedik. O yüzden çarpma ve darbelere karşı biraz daha dayanıklı hale geldi kanımca Smiley

Aşıyı ilk baştan beri düzenli takip etmek anne-babanın görevi; tek doktorla devam etmek de bu işi kolaylaştırıyor. Bize ilk günden bir aşı çizelgesi vermişlerdi, biz de herşeyi onun üzerinden takip ettik. Devletin verdiklerinin dışında ekstra olanların da tamamını yaptırdık bugüne kadar.

Bizim de en çok zorlandığımız olay yemek yedirmek. Kendi haline bırakmayı da denedik nasılsa acıkınca yer diye, o da çok başarılı sonuçlanmadı. Çok enteresan şekilde tarhana çorbası ve et köftesi en kolay yediği yemekler. Başka çorba kolay kolay yemiyor ki bugüne kadar belki 50-60 farklı çeşit çorba denemişizdir. Tarhanaya o kadar düşkün ki, geçen kış kayseriye tatile gittiğimizde, yanımızda tarhana ve çorba pişirmek üzere kahve makinesi götürdük Cheesy Yine de yemiyor diye kesinlikle abur cubur vermemeye çalışıyoruz, farklı yemekler deneyerek, yemekten sıkılmamasını sağlamak da başka bir çözüm. Ayrıca en çok sevdiği atıştırmalık eti cici bebe, susamlı kraker ve bebelac'ın kavanozlarda satılan meyve salatası...

I’m taking it slow / Feeding my flame / Shuffling the cards of your game / And just in time / In the right place / Suddenly I will play my ace
ai#3
ai#3
Yazar
Pro. Member

mezara kadar

View Profile WWW
« Reply #18 on: 25 Dec 2012 - 16:48:26 »

ya abi karakter olaylarına yukarıda o kadar enteresan örnekler verilmiş ki şaşırdım yada ben anlatamamışım demek istediğimi , ben çocuğun ana karakterini ebeveynler çok değiştiremez demek istedim yoksa ufak çocuğa ödül-ceza veya başka yöntemlerle çok şeyi öğretebilirsin yada davranış değişikliklerine itebilirsin ki buda her çocukta uymaz hatta ışıkları kapadık şimdi çocuk uyuyor gibi basit birşey bile her çocuk almayabilir. aynı anne babadan aynı eğitimi almış iki kardeşim ben ama kardeşimle karakteristik olarak zerre birbirimize benzemeyiz ya bunu konuşmak bile yersiz aslında,pek alakalı değil ama çok komik bir örnek vericem bu karakteristik bazı davranışlar bazen ırkla da ilgili olabiliyor örneğin ben belçikada ne zaman bir alışveriş merkezine veya büyük kalabalıkların olduğu yere gitsem bir çocuk anıra anıra bağırarak ağlıyorsa yada anne anne diye ortalığı inletiyorsa veya birşeyi istediği zaman ortalığı yıkıyorsa o çocuk kesin her baktığımda bir türk çocuğu oluyor hiç daha belçikalının çocuğunda böyle bir davranış görmedim hehe

http://www.youtube.com/watch?v=EOY4MXsm-Iw

bu benim ufaklık, beni sabahları baba babacım diye uyandırır dünyanın en güzel mutluluğu ; bir kaç aydır yüzme kursuna gidiyoruz havuz a bayılıyor bakalım şimdilik.
« Last Edit: 25 Dec 2012 - 16:51:32 by ai#3 » Logged

OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #19 on: 25 Dec 2012 - 17:01:32 »

volkan düşürücen olm çocuğu =)

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
riversking
Pro. Member

twitter.com/EkiciHakan

View Profile
« Reply #20 on: 25 Dec 2012 - 19:48:26 »

Volkan'ın maşşallah kuzucuk çimenlerde koşacak alan bulmuş. Her çocuk ailesi ile bu tür ilişki şansı bulamıyor yada böyle koşacak alanları.

blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #21 on: 25 Dec 2012 - 20:13:11 »

Belçika da olsa, Avrupa Avrupa'dır abi.

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
HaliTT
Hiro
Veteran
Pro. Member

Remember...

View Profile
« Reply #22 on: 26 Dec 2012 - 13:44:28 »

Belçika da olsa, Avrupa Avrupa'dır abi.

Ahahahahahah, Yasin bir cümlede koca ülkeyi nasıl aşağıladın ya, Belçikalı biri okusa şunu adam utancından memleketini söyleyemez Smiley
Volkan Maşaallah çok tatlı, düz koşu nereye kadar? takımla antremanlara ne zaman çıkıyor Wink

I’m taking it slow / Feeding my flame / Shuffling the cards of your game / And just in time / In the right place / Suddenly I will play my ace
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #23 on: 26 Dec 2012 - 14:35:53 »

maşallah Volkancım allah mutlulğunuzu bozmasın çocukta güzel bişey lan koşuyor falan Smiley

FliPtiKal3
Guest
« Reply #24 on: 26 Dec 2012 - 17:48:15 »

Cocuklar kosar seker.hatta yemek yiyip, gaz bile cikartabiliyorlar.
piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #25 on: 26 Dec 2012 - 21:29:16 »

vay arkadaş zaman nasıl akıp geçiyor... göz açıp kapayana kadar bir de bakmışız birgün birisi "gelin,damat,dünürler" diye bi topik açıvermiş ))

aşı konusunda Barış'a önerim alternatif çocuk yetştirme konusunda bazı aklı evvel ebeveynlerin gazına gelmemektir. tüm aşıları yaptır kardeşim. anlatıldığı gibi zaten çoğu ücretsiz ve sağlık ocaklarındaki ebeler senin yerine takip ediyorlar.. biz kızımın bir aşısını özel hastanede yaptırdık, daha doğrusu çocuk doktoruna gitmişken aşısını da yaptırdık orda.. 1-2 hafta sonra birgün kapı çaldı.. sağlık ocağının ebesi.. kadın dayanmış kapıya çocuğun aşısını geciktirdiniz diye bize çıkıkşıyor.. çok hoşuma gitmişti o gün bu olay.. 18 yaşına kadar da takip ediyorlarmiş ama bilemiyorum bunun doğruluğunu test edebilmem için daha 14 sene var..

yalnız çocuğun steril bir ortamda yetişip tüm mikroplardan uzak kalması da kesinlikle doğru değil.. bu yüzden çocuk mümkün olduğunca toprakla,tozla haşır neşir olmalı.. bu şekilde bünye küçük yaşta bakterilerle mikroplarla savaşmayı öğrenir.. bir dönem çocukları aparman içinde steril şekilde büyütüp her türlü mikroptan uzak tutmanın iyi anne babalığın gereği olduğu düşünülürdü.. malesef o nesil en ufak grip salgınında bile günlerce yataktan kalkamayan, türlü çeşitli hastalıklarla boğuşan çocuklarla doldu taştı.. herkesin belçikaya yerleşip volkana'a komşu olması mümkün olmayacağına göre çocukları mümkün olduğunca parka götürün.. ama arkasından kolonyalı mendillerle, steril losyonlarla dolaşmamak şartıyla))

Form a Fuckin\\\' Wall
Pages: 1 [2]  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Çoluk Çocuk, Torun Tombalak « previous next »
    Jump to: