Welcome, Guest. Please login or register.
18 Oct 2019 - 16:54:55
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Hack mevzuu 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 5 6 7 [8]
Author Topic: Hack mevzuu  (Read 21054 times)
Sheed
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #105 on: 13 Mar 2013 - 13:56:04 »

şu vardı aralık ayından: http://espn.go.com/blog/truehoop/post/_/id/52212/david-stern-vs-ludicrous-hack-a-shaq

"I would have liked to have seen the rule changed to make the last-two-minute rule the whole rule," he said. "It was getting to a point last year where, [in the] first period, they were just grabbing players. I think that's ludicrous.

tricktir
Pro. Member

View Profile
« Reply #106 on: 13 Mar 2013 - 15:07:19 »

Kaan Kural'ın yayında da bahsettiği tek atış kenar çözümü biraz sınırlayıcı ama bence bu olay tamamen basketbol lügatından kalkmalı.Hack uygulanan takımın temposunun düşmesinden ziyade belli kesim izleyicinin de tadını kaçırıyor bu iş,dün maçı izleyen nefret dolu Orlando izleyicisi dışında kimse zevk almamıştır maçtan,eğer bir kural oyun akışını ve izlenirliği bu derece baltalıyorsa direk sert yaptırım uygulanması gerekir,kalkması en köklü çözüm olur yapan olursa da 1atış kenar 2.si yaparsa aynı takım oyuncuya atacaksın oyundan gibi şeyler olsa çok mutlu olurum.

başarılar gelir geçer asaletin bize yeter
http://twitter.com/tricktir
http://astrakhanatoly.blogspot.com/
nats
Guest
« Reply #107 on: 13 Mar 2013 - 16:44:22 »

Seyir zevki, reklam, marka değeri bağlamında Spurs'ün Parker-Manu-Duncan üçlüsünü oturtması Stern'in gözünde neyse bu hack olayının da aynı kategoriye girmesi gerekir bence.
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #108 on: 13 Mar 2013 - 17:37:47 »

Tam aynı olmasa da bir tane örnek vermek istedim. Eminim her sporda benzeri şeyler vardır.

Beyzbolda kasıtlı walk olayı var. pitchi kötü atıyorsunuz 3 kere üst üste topa vuracak(batter) ı walk ediyorsunuz. yani yanındaki base e otomatik geçiyor(yani 1/3 ünü tamamlamış oluyor dairenin). Bunun sebebi onun topa vurmamasını istiyorsunuz home run vurabilme ihtimaline karşı ve arkadan gelecek adamın kötü vurması için dua ediyorsunuz.. Ancak şöyle bir sorun var. Sıradaki adamın topu çok iyi bir yere gönderme ihtimali var ve ayrıca 1. base giden adam da sonuçta sayı yapmaya daha yakın. Yani aslında hakem bir cezalandırma yapmadan bile oyun kuralı otomatik olarak bunu cezalandırmış oluyor bir anlama.

Hack mevzusunda ise çok kullanmadığınız oyuncuların faul problemi olabiliyor ya da belki sahdaki oyuncunuzun ama yine de faulu yapan taraf olarak kazancınız 90%. Yani yeterince olumsuz tarafı olmadığı gibi, yapana çok büyük avantajı var. Bunun oyun taktiği, yeteneği ve çalışmasıyla da ilgisi yok. Bir kuralın geleceğine kesin gözüyle bakıyorum ben.

Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #109 on: 13 Mar 2013 - 21:59:06 »

belki buna bir çözüm getirilebilir ama şu haliyle de hiç sorun yok. bu bana hiç öyle korkaklık falan gibi gelmiyor. basketbol bir taktik savaşı ve bunlar kullanılmalı. hani olayı etiklik tarafından düşünürsek de bi sorun yok. seyir zevki falan da zaten çok subjektif. oralara takılmak çok gereksiz.

bu olay bana ray allen gibi şutu, drive'ına oranla dehşet yüksek olan adamları yakından savunmak veya rose-wade gibi drive'ı şutuna oranla daha yüksek oyuncuları bikaç adım geriden savunmak olaylarıyla aynı gibi geliyor. neden derseniz ikisinde de rakibe göre savunma yapıyorsunuz. ray allen'ı rose'un ilk yıllarındaki gibi savunursan sıçtın. kariyer gecesini yaşatırsın veya uzun bi oyuncuyu kısa biriyle savunmak. hakeem veya shaq'ı jason kidd savunsa maç boyu ne olur? miss match'lerle adam kariyer gecesini yaşar. çünkü felaket bi avantaj sağlamış olur. rakip takımın dezavantajından yararlanılmış olur. hack mevzusu da böyle. rakibin hücum gücü hayli yüksek fakat çok kötü faul atan oyuncusu da var. ona faul yaptırarak sayı yeme şansını azaltmış oluyor. taktik savaşı yani.

oyunu yavaşlatması veya oyunun ruhuna aykırı olması bence işin bahanesi. o zaman hep belirli şeyler düzeninde oynansın nba. avrupa takımı gibi takımları oynatmasın stern, onun yerine atletik takımları oynatsın. mesela spurs'un oyunundan zerre zevk almayan sayısız kişi var ama çok zevk alarak izleyen de var. bazısı o spurs'ün düzenli oyununa hayran. bunlar subjektif şeyler sonuçta. oyunun ruhu falan.

bi de bana bu hack olayı o kadar da kaliteli veya iyi düşünülmüş bir taktik gibi gelmiyor. en kötü serbest atışçılar dahi %50-60 civarıyla atabiliyor. 1 hücumda 1 sayı demek. zaten maç ortalaması aldığında neredeyse hücum başına 1 sayı düşüyor. kritik anlarda el titreme olayı falan denebilir ama adam %50 gibi cort bi ortalamayla atsa dahi pek geride kalmıyorlar. psikolojik yönü de var tabi, o ayrı.

Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #110 on: 14 Mar 2013 - 14:02:21 »

bi de bana bu hack olayı o kadar da kaliteli veya iyi düşünülmüş bir taktik gibi gelmiyor. en kötü serbest atışçılar dahi %50-60 civarıyla atabiliyor. 1 hücumda 1 sayı demek. zaten maç ortalaması aldığında neredeyse hücum başına 1 sayı düşüyor. kritik anlarda el titreme olayı falan denebilir ama adam %50 gibi cort bi ortalamayla atsa dahi pek geride kalmıyorlar. psikolojik yönü de var tabi, o ayrı.

pozisyon başına 1 sayı nba standartlarında iyi miktar değil. daha ziyade vasat, hatta vasatın altı hücum takımlarının miktarı: http://espn.go.com/nba/hollinger/teamstats

bilerek faul yapılan oyuncunun %50'yle attığı takdirde takımın %50'yle hücum etmiş gibi olduğunu düşünmek çok düşülen bir yanılgı. normal fg'nin içinde üç sayılık atışlar da var ve onların sağladığı +1 sayının önemi büyük. bugün giderek daha fazla kabul görmeye başlayan anlayış, iyi bir hücum takımının üç sayılık atışlarda vasatın üstünde olması ve az serbest atış kullanmaması gerektiği yönünde. misal, bir maçı %50 FG ama sadece üç üçlük isabeti ve 8/10 serbest atışla tamamlamış bir takım, %50'nin ilk anda düşündürdüğü kadar verimli hücum etmiş olmuyor. burayı okuyacak kadar basketbolla ilgilenen herkes biliyordur, artık true shooting diye bir yüzde tutuluyor ve o yüzdeyi normal bir yüzdeye göre değiştirenler üç sayılı atışlarla serbest atışlar. örneğin yine http://espn.go.com/nba/hollinger/teamstats/_/sort/trueShootingPct sayfasına bakarsak, nba'de bu sezon true shooting yüzdesi en düşük takım charlotte bobcats, oranı %50.1! dolayısıyla dwight howard'ın kasti faullerde 6/12 ya da 14/28 atması, lakers'ın normal bir maçta %50 FG'yle oynamasıyla aynı şey değil.

ve tabii bir de durdurulmak istenen takımda ritim falan kalmıyor, ki o da çok önemli.

NOT: başka bir topicte benzer konuların konuşulduğunu yeni gördüm.
« Last Edit: 14 Mar 2013 - 14:41:57 by Majere » Logged
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #111 on: 15 Mar 2013 - 02:55:07 »

aslında biraz öyle. lig ortalamasına bakıldığında maç başına 82,5 şut kullanılıp (field goald) 98 sayı ortalaması tutturuluyor- tabi şut denemesi=hücum sayısı gibi bi denklem kurdum ama bu ne kadar doğru olur bilmiyorum-.

bi de maç başına en çok sayı atan takıma baktım bu sezon ve onllar da 82,5 civarı kullanmalarına rağmen 103 sayı atıyor. yani 1 sayıdan biraz fazla. buradaki ufak uzantılar bile çok oynama yaptığı bir gerçek. mesela 1 yerine 1,5 dersek ciddi bi fark ortaya çıkıyor. mesela yine bu sezonun maç başına en az sayı atan takımına baktım ve o da 81,7 şuta 92 sayı diyor. temiz bi hesapla baktığımızda:

- hücum başına en çok sayı atan takım 1,29 sayı
- hücum başına en az sayı atan takım 1,12 sayı

zirveyle dip arasındaki fark dahi 0,17 ve 1-2 sayı çok fark edebiliyor. gerçi hala bu hack'in yasaklanması konusunda aynı düşünüyorum.

Pages: 1 ... 5 6 7 [8]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Hack mevzuu « previous next »
    Jump to: