Welcome, Guest. Please login or register.
16 Dec 2018 - 11:40:01
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Diyetler, kilo verme-alma, sporcu beslenmesi 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3 4 ... 8
Author Topic: Diyetler, kilo verme-alma, sporcu beslenmesi  (Read 25361 times)
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« on: 11 May 2012 - 18:57:20 »

Çoğumuzun diyet hususunda yanlış bildiği şeylere şurada biraz açıklık getireyim.

3 Nisan'da diyetisyene gittim ve aslında 1 ay önce bu post'u atmayı düşünmüştüm fakat bi bakalım sonucunu görelim diye beklettim.

Şöyle diyet yaparken dikkat edilecekler konusuna bi göz gezdirelim.

1- Azar azar, sık sık yemek yiyin. 3 ana 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün yemek yiyeceksiniz.

2- Atıştırma kesinlikle yapmıyoruz. Yaparsanız boku çıkar. Ben çıkartıyordum.

3- Karşı koyamadığınız yiyecekleri unutun abi. Yani biskrem mi aklınıza geliyor bakkalın önünden geçmeyin anasını satıyım.

4- Bu çok önemli yemeklerden önce mutlaka 2 bardak su içiyorsunuz. Sizi şişirmesi ve daha az yemek yemenizi sağlaması bakımından. Yemek haricinde de bol bol su içiyorsunuz.

5- Yemeğe salata ile başlıyorsunuz. Salata sevmeyen de sevecek! Kilo vermek sağlıklı yaşamak istiyorsanız bunu yapacaksınız.

6- Yemekleri yavaş yavaş yiyoruz. Sindirimin başladığı yer ağız, mide değil. Bol bol çiğniyoruz yiyecekleri.

7- Yemeğe oturmadan önce yiyeceğiniz yemekleri belirleyin masada bulunan ekstra şeylere gözünüz kaymasın.

8- Tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın beyler. Yani sırf zarar. Kilo verdim sanırsınız sudan verirsiniz o kiloyu yağdan değil.

9- Yemeklerden 1 saat sonra evin içinde yürüyün 15 dakika her yeri gezin. Eğer ev yetmiyorsa dışarı çıkın 30 dakika yürüyün. Oturucaksanız oturduğunuz yerde alın dambılları havaya kaldırın falan.

10- Kesinlikle uyku düzeni çok önemli maksimum 8 saat uyuyacaksınız.

Bunlar dikkat edilmesi gereken şeyler.

Şimdi yenilmemesi gerekenlere bakalım.

1- Şeker, şekersiz tatlılar.

2- Hamur işleri, pasta, kek, kurabiye.

3- Yağda kızartmalar.

4- Alkollü içecekleri hayatınızda çıkartmanız gerek ama azıcık içmeden bir şey olmuyormuş. Sormuştum ama siz bokunu çıkarmayın.

5- Kuruyemişler. Bundan kesinlikle uzak duruyoruz.

6- Sakatatlar. Yani ne oluyor bunlar; karaciğer, beyin, böbrek falan. Çok yenen şeyler değildir de hani uzak durun.

7- Kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı, margarin, mayonez, krema, kaymak falan uzak durun.

Şimdi ben bu kurallara uyarak 1 ayda hiç efor sarfetmeden spor yapmadan inanamıyorum ama 114.8 kilodan 101 kiloya düştüm. 1 ay değil tam 35 günde falan. Yalan olmasın.

Doktorun bana yaptığı yemek programını da yazıyım. Her kişi uygulayamaz belki ama hani fikir verir en azından.

Sabah: 1 kaşık bal, 5 adet zeytin, 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 5 dilim ekmek ve 1 haşlanmış yumurta

Eğer bunları her gün yemekten sıkılırsanız: 4 dilim ekmekten 2 adet tost yapıyoruz. Ama peynir ve zeytini listeden çıkartıyoruz. Geri kalan 1 dilim ekmeğinizle de 1 kaşık balınızı ve yumurtanızı yiyorsunuz.

Ara öğün: Ara öğünde yemek olacak sandınız dimi? Değil 2 porsiyon meyve yiyorsunuz. Mesela 1 elma 1 mandalina gibi. 1 elma, 1 portakal gibi. Meyvelerin porsiyon değer tablosunu aşşaa postalıcam. Mesela 1 muz 2 porsiyon oluyor.

Öğle yemeği: Yağsız salata. Salatamız hiç eksik olmuyor soframızdan. 1 su bardağı yoğurt. Bunu arttırabilirsiniz. Pek koymazmış bünyeye yoğurdun fazlası. 6-7 yemek kaşığı sebze yemeği. 1 kase çorba VEYA 5-6 yemek kaşığı kurubaklagil.

Ara öğün: Yine 2 porsiyon meyve yiyoruz. İçimiz dışımız meyve olacak...

Akşam yemeği: 4 köfte kadar et, tavuk, balık. Aynı meyvenin porsiyon değerleri gibi bunun da tablosunu atıcam. 7-8 kaşık sebze yemeği. 1 kase çorba. 5 ince dilimlenmiş ekmek. Ekmeği fırında kestirirseniz ideale yaklaşırsınız.

Ara öğün: 2 porsiyon meyve.

Şimdi ben bu programı yaparak kilomu verdim. Herkes üzerinde etkili olmayabilir ama yukarıda belirttiğim gibi fikir verir ne yapmanız gerektiği açısından. Hani boy kilo da yazıyım oran falan yapacaksanız. 194'üm 114 kiloydum.

Burayı kırmızı ile yazıcam. En çok yanlış bildiğimiz şeylerden biri olduğu için.

BEYLER EKMEK YEMEMEZLİK YAPMIYORUZ! EKMEK DEDİĞİMİZ ŞEY BİZİM VÜCUDUMUZDAKİ SUYU TUTMAMIZA YARDIMCI OLUYOR. YANİ EKMEĞİ AZALTIRSANIZ SUDAN KİLO VERİRSİNİZ. YAĞDAN DEĞİL. AYNI ZAMANDA MEYVELERİMİZİ KESİNLİKLE AKSATMIYORUZ! MEYVE ASİTLERİ VÜCUDUMUZDAKİ YAĞI PARÇALAYARAK EKMEK İLE BERABER ÇALIŞIP YAĞ-SU ORANINI DENGELEMEMİZİ SAĞLIYOR. YANİ MEYVE İLE EKMEK CO-WORKER. BİRİ SUYU TUTUYOR, DİĞERİ SUDAN DEĞİL YAĞDAN KİLO VERMENİZİ SAĞLIYOR. DİYET EKMEK YİYECEKSİNİZ!

Şimdi bunları yeme saatlerimize. Basketbol aşkıyla kudurduğumuz için, geceleri geç yattığımız için geç kalkıyoruz. Programım da ona uygun.

Kahvaltı: 11.00

Ara öğün: 13.00

Öğlen: 15.00

Ara öğün: 17.00

Akşam yemeği: 20.00

Ara öğün: 22.00

Tablolar

Ekmek Değişimi Tablosu

(Örnek olarak 1 adet ekmeğinizden feragat etmek istiyorsanız yanında 3 çorba kaşığı makarna alabilirsiniz. Bunda serbestsiniz)

Et ve Yağ Değişimi Tablosu

Meyve Değişim Tablosu

Tablolar ve bilinmesi gereken şeyler çok önemli bunlara uyarsanız kilo vermeseniz dahi sağlıklı bir yaşam sürersiniz. Umarım yardımcı olur.
« Last Edit: 12 May 2012 - 11:35:22 by flip » Logged

Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #1 on: 11 May 2012 - 19:11:30 »

O kadar cok yanlis sey var ki bu listede.
Tamamen mit ler uzerine kurulu zamanin 10 sene gerisinde belki de.
He bunlari yaparak kilo verdin mi verdin, efektif miydi evet. Daha iyi olabilir mi? Evet cok daha iyi olabilirdi.

Vaktim olursa bunla ilgili blogumda yazarim cevap veririm bir gun

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2 on: 11 May 2012 - 19:25:28 »

görkem kaç haftadır danışacam bu konuda sana hep kalıyor, yaz da bir öğrenelim yahu.
Saban
Pelikan
Moderator
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #3 on: 11 May 2012 - 19:33:05 »

Yanlıştan ziyade kişisel bir liste, doktor muhtemelen Anıl'ın yağ değerlerini ölçüp ona göre bir liste hazırlamıştır. En doğrusu da o, mesela benim diyet listemde hiç bir şekilde makarna veya pilav yok, çoğunlukla zeytinyağlı yeşil sebze yemeği yediğim için tabak sınırlaması yok, salatada da aynı şekilde sınır yok. Ara öğün olayı çok doğru, bende de günlük 6 öğün filan var, ama ara öğünlerin hepsi meyve, kepekli galeta, yağsız yoğurt filan. Ben de bi 5-6 kilo verdim 1 ayda.

airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #4 on: 11 May 2012 - 19:38:34 »

Benim yediklerim kişisel tabii. Doktorun yağ, su ve kas dengesine bakarak vermiş olduğu bir liste. Zaten üstüne basa basa belirttim fikir vermesi açısından kendi listemi yazıyorum diye. Uygulamayın zaten. Benim vücudumda %28 oranında yağ vardı. Kilo olarak da 34 kilo yağ vardı. Buna göre bir liste hazırladı.

O ilk yazdığım 10 maddelik liste yapılması size fayda sağlayacak liste.

TiMert
Pro. Member

Kawh-I Believe

View Profile
« Reply #5 on: 11 May 2012 - 19:49:55 »

Beyler biraz da psikolojik destek minvalinde , diyete ve diyetisyene yönelme açısından makaleler falan paylaşın. Mesela benim de ölçülerim Anıl'ın eski ölçüleriyle uyuşuyor hemen hemen ama kısa mesafelerdeki o patlayıcılığımı hala koruyorum , kendimi Carl's tan alamıyorum Smiley

Bir de bu diyet miyet işlerini bekar adamın yapması çok zor. Evde ya annen ya eşin olacak ki sen de öyle bir dönenceye dahil ol. Ha , yalnız yapan yapabilen varsa ellerinden öpüyorum.
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #6 on: 11 May 2012 - 19:51:36 »

Turkiyedeki diyetisyenler bir sey bilmedigi gibi dunyadaki diyetisyenler de hic bir sey bilmiyor diyebilirim. Anil oyle bir sey ki sen oyle bir yag oraniyla zaten neyi kessen kilo verirsin. O kadar fazla yeni study var ki. Ben simdi buraya gelip desem ki seker yiyebilirsiniz onemi yok, milet hadi lan oradan diyecek onu aciklamam gerekicek. O yuzden uzun bir sey yazmam lazim her seyi aciklayan ve iceren.

Anil sana bir giciklik olsun diye demiyorum ve o dedigin maddeler yanlis da demiyorum ama 10 maddenin 10 unun da karsi argumanlari var ve neredeyse cogu curutuldu diyebilirim gectigimiz son bir kac senede. Tamamen yanli degiller kesinlikle ama karisik iste biraz.

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #7 on: 11 May 2012 - 20:03:58 »

dukan diyeti işe yarıyor, tecrübeyle sabittir. benim gibi etsever bi insansanız şiddetle öneririm, ben 2 ayda 12 kg civarı verdim. üstelik kitapta yazdığı gibi %100 bağımlı kalmamama rağmen(örneğin meyveye az da olsa devam ediyorum, 1 protein/1 sebze+protein günlerine çok da fazla dikkat etmiyorum, saf protein günlerim ayda 10 günü falan anca buluyor) bu sonucu aldım.

daha önce bi defa da kendi kıçımdan uydurduğum diyetle mayıs-eylül arasında 35 kg vermişliğim var. yaz aylarına acaip uygun bi yazlık diyeti bu. aynı diyeti bizim yazlığın olduğu sitede uygulayıp kilo veren başkaları da mevcut. kısaca kavun-karpuz diyeti olarak özetleyebilirim. bi devasa kase alıp içine karpuz-kavun dolduruyoruz ve kendisini sürekli dolu tutuyoruz. gün içinde her acıktığınızda bu kaseye başvurabilirsiniz. kahvaltıda zaten süper gidiyo. öğlen deniz-havuz muhabbetleri döneceğinden 2 adet tostla yetiniyoruz, tost bildiğin kare tost ekmeklerinden olacak gidip bi ekmeğe tost yapmayın. akşam da yağsız et/tavuk/balık ızgara + sınırsız salata yannız zeytinyağının bokunu çıkarmayın. ekmek kesinliklen yok, tuz yasak değil ama azaltırsanız hoş olur. benim nasıl bi cola zero canavarı olduğumu bilen bilir, diyete engel teşkil ettiğini görmedim. sadece insanı acıktırıyor cola, ona dayanacaksınız. çok acıkırsanız da kavun-karpuz kasesine girişin, cola'yla iyi giden karbonhidrat tayfasından uzak duruyoruz. light dondurma, light yoğurt, light süt serbest ancak yağ oranlarına dikkat edin. bazı markalar light adı altında diğer markaların normal ürünlerinden daha yağlı ürünler satıyolar. hepsine bakın en az yağ içereni alın. market arabası baştan aşağı pembe olacağından alışveriş sürecinde bi dişi yanınızda olsa iyi olur. burada kritik nokta kavun-karpuz ikilisine peynir+rakı/pilav...vs gibi arkadaşlar getirmemektir. tabii bunun yanında yazlıktayız, yüzücez, sahilde yürüyecez, havuzda su topu, deve güreşi gibi aksiyonlara giricez, kısacası hareketten kaçınmicaz.

ha tabii bu kadar uğraşırsınız kilolar gider, tam fit oldum dersiniz çıkar mcdonalds bi turkcell kampanyası yapar veya pizza hut 1+1'e geçer bütün her şey başa döner. orası da ayrı konu Deli
« Last Edit: 11 May 2012 - 20:04:21 by Kensai » Logged
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #8 on: 11 May 2012 - 23:08:50 »

Bende diyet yapamiyorum ama bence bunun formulu belli
Yaktigin kalori>aldigin kalori

Son Turnuva Şampiyonu
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #9 on: 11 May 2012 - 23:39:58 »

Bende diyet yapamiyorum ama bence bunun formulu belli
Yaktigin kalori>aldigin kalori
Mukemmel! Basit gibi gozukse de her seyin cozumu bu maddeden geicyor. Yedigin etin organikl olup olmamasi kas olusumunda biraz farklilik olusturabilir, aldigin supplement ya da yaptigin diyetin makro dagilimi diger insanlardan farklidir ama kilo alip-verme ve stabil olmasi konusunda bir numarali kanun calories in ve calories outdur.

Sekeri kesen ve yagi kesen insanlar genelde yuksek kalorili yiyecekleri kesince bir anda oha acayip kilo verdim su saatten sonra su yonde yurumemem lazim, suyu icerken 3 kere burnumu tikamam lazim gibi cok gereksiz seylere takabiliyor. Onlara kiloyu verdiren sey kalorilerini dusurmeleri. Atkins tarzi diyetlerin zaten kafa karistiran yonu de bu. Karbonhidrat gibi makrolarin 1/3 unu olusturan bir seyi bir anda diyetlerinden cikardiklarinda gunde 1000 kaloriye yakin feragat ediyorlar, yedikleri et ve kullandiklari yagdan gelen 500-600 kalori ile arada olusan fark yuzunden kilo veriyorlar sonra da kilo vermelerine sasiriyorlar.

Her gun yaktiginiz kaloriyi ve yaktiginiz kaloriyi cozerseniz zaten istediginiz kiloya gelirsiniz asagi yukari. Baska onemli ayrintilar da var tabi, bu kadar basit degil.

Vaktim olunca bir topic olsuturup, bu konuyla ilgilinen kilo vermek isteyen insanlar varsa bazi articlelar post edicem ve videolar da koyarim ama ne yazikki Ingilzice olacak. bir sorun olmaz umarim.

Diyet yapanlara, sporla ugrasanlara ve hatta hayatta genel olarak bir seyle ugrasanlara tek bir tavsiyem var. Istikrarli olun, uyugulamya devam edin, vucudunuzu ve kendizini taniyin. Sonuclar 1 gunde gelmiyor. Bazen aylar ve yillar alabilir.

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #10 on: 12 May 2012 - 02:19:39 »

bilmiyorum garip bir şey bu, herkesin bünyesi farklı olduğundan her sonuç farklı oluyor.

ben geçen sene düğünden önce ramazanda iftardan iftara oruç tutuyordum -sahur yok-, iftarda kıstığım şey sadece ekmek, iftardan 1 saat sonra koşu bandında baya tempolu koşu, arkasına 1 kutu sprite -soda içemiyorum-, ertesi gün iş yerinde yatış -yaz olduğundan okulda iş olmuyor-. bu şekilde -ki sağlıklı olduğu söylenemez- 1 ayda 10 kilo verdim. kızı aldık iş bitti Smiley

şimdi de kilom 76-78 civarlarında, kilomdan sıkıntım yok aslında göbek çevresini eritip kiloyu korusam yetecek ki buda fitness işini sürekli yapma gerektiyor.

benim asıl sıkıntım yeme alışkanlıklarım çok sabit ve yeşillik sadece salatadan ibaret. sürekli pilav, makarna, patates, baklagil -nohut, k.fasulye- ve tabi ki tatlı/şeker (kola, çikolata). ayrıca spor yaptığım zamanlar kadar yiyorum neredeyse (aldığım kalori>yaktığım kalori).

şu an için kalori yakma kısmına geçmek zor geliyor, alma kısmını kesmek için yediğim şeylerin gerçekten ne kadar kalori olduğu ve günlük ne kadar ihtiyacım olduğunu bulmam gerekiyor.
McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #11 on: 12 May 2012 - 02:40:13 »

yalnız kalori yakma kısmına şöyle bir ekleme yapmak istiyorum. üniversite, sakatlıklar vesaire yüzünden basketbolu bıraktığımdan beri aynı hayatı yaşıyorum tempo olarak. ekstra spor yapmıyorum, sadece arabaya bağlamıyorum kendimi ve her tarafa yürüyerek gidiyorum genelde. içki/sigara o zaman nasılsa şimdi de öyle, ve zaten turnuvalardan falan bilindiği üzere de inanılmaz cılızdım. boy 1.93 - kilo 70 falandı... yemek olayı da her daim tam gaz devam. günde 6 öğün yerine göre 7 öğün tıka basa... buna rağmen hep cılız kaldım sporu bıraktıktan sonra da...

bundan sonrası çok ilginç gelişiyor. hâlâ aynı her şey, yemek olayı da içki de sigara da spor da vesaire de ama 2 sene içinde tam 15 kilo aldım. hatta daha fazla belki de...  şu an boy 1.93 kilo 88-90. bir de elbet kollara, yüze falan da yansıdı ama aldığım kilonun %90'ı neredeyse göbeğe gitmiş durumda. göte de gitmiş olabilir ama bakmıyorum... onun da bi payı vardır elbet.

tamam, 2 sene uzun bir süreç ve o süre boyunca yurtdışındaydım ama yaklaşık 15 kilo fark ediyor.

şimdi kafamı kurcalayan şu, o 70 kilo olduğum dönemlerde doktorlar "bünyen çok yakıyor" diyorlardı. "dizele geç hahohahu" diye de taşak geçiyorlardı akılları sıra. ulan 2 senede her şey aynı iken, bünyede nasıl bir değişim oldu da o 15 kilo benim içime sığdı? hayır hakikaten sebep metabolizmada bir değişimse bari ne olduğunu bileyim de tersine çevireyim dengeleri tekrar. göbekli bir adam olmak bunca yıldan sonra çok abes lan...
« Last Edit: 12 May 2012 - 02:41:22 by cousinavi » Logged

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
FliPtiKal3
Guest
« Reply #12 on: 12 May 2012 - 03:32:36 »

metabolizma hizin dusmustur belki dogus?

kayhan oha! nasil 78 kilo oldun bab?!

mert dukan kisa vadede faydali ama orta ve uzun vadede asiri protein yuklemesi sebebiyle karacigeri eline almak,gut hastaligi gibi dezavantajlari oldugu soyleniyor.Senin su kavun karpuz muhabbetini yapicam.zaten yazin cok yemek yiyen biri degilim. yazin 2 ay boyunca genelde 4-5 kilo veririm.kisin burada icki ve yemek yeme seklim sebebiyle kilo aliyorum.dengelemek lazim. (
« Last Edit: 12 May 2012 - 03:36:19 by flip » Logged
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #13 on: 12 May 2012 - 03:36:58 »

ye, iç, sıçmadan yat Tongue
1.70 boy, 78 kilo fazla değil bence güzel. sadece götü göbeği eritip kas kütlesi olarak tutsak iyi olacak gibi.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #14 on: 12 May 2012 - 03:41:03 »

bence fazla haci. ha vucut calisirsan o boy, kilo siritmaz .ama su halde  sen yusyuvarlak bir adam olmussun olm ) dikkat et!)arada sicip yat Tongue
« Last Edit: 12 May 2012 - 03:42:15 by flip » Logged
Pages: [1] 2 3 4 ... 8
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Diyetler, kilo verme-alma, sporcu beslenmesi « previous next »
    Jump to: