Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/61/1004561/batug.org/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /storage/content/61/1004561/batug.org/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3 Where is Kobe?
Welcome, Guest. Please login or register.
22 Oct 2021 - 20:32:45
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Where is Kobe? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 3 [All]
Author Topic: Where is Kobe?  (Read 18822 times)
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« on: 26 Feb 2012 - 02:16:51 »

Phil Jackson gittiðinden beri iyice mala baðladý garibim.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=78UnLCWORtQ

Edit: Þöyle bir þey de var. Dursun burada. http://www.youtube.com/watch?v=cPY2l0_-3dE
« Last Edit: 26 Feb 2012 - 02:25:09 by airness » Logged

OscarRE
Stern'ün Çiftliði
Administrator
Pro. Member

ne bakýyon lan?

View Profile WWW
« Reply #1 on: 27 Feb 2012 - 14:40:13 »

valla kobe'nin bir özelliðini seviyorsam o da budur. kaldý ki kobe'nin maç içinde yaptýðýyla jordan'ýn hall of fame gibi klas bir organizasyonda söylediklerini karþýlaþtýrmak çok da mantýklý deðil. maç yaparken jordan nasýl davranýyor zannediyorsun? birisi trash konuþtuðu zaman "i didn't play against jerry west, i didn't play against wilt" mi diyor sence? kobe'nin o listenin bir gömlek aþaðýda olduðunu ben de düþünüyorum ama yaptýklarýyla bu tip þeyleri söyleyebilme hakkýný da kazandý. mesela bunu wade dese herkes kýçýyla güler ama kobe genelde sahada söylediðini yapan bir adam, bu nedenle saygý duymayý tercih ediyor insanlar.

bariz bir kameraya oynama durumu var, komik olan bu olmuþ sanki.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #2 on: 27 Feb 2012 - 17:36:11 »

Ben hala gordugum bir video vardi kimsenin gormedigi arada bir firsat olunca batugda bahsederim bu videodan. Underground bir siteden LeBron lisdeyken izlemistik bir arkadasla. Adam I shoot like Larry, pass like Magic, dunk like Jordan diyordu 17 yasinda.

Bu tarz seyler olur. Kobe ne olursa olsun artik ilk 10 unda NBA tarihinin. MJ in onunde olmadigina eminim sadece bir tek. Gerisi biraz insanlarin bakis acisi, oynadiklari donemler, takimlar, pozisyonlarina da bagli.  Oyle ya da boyle bu ligi 10 senedir domine etmek, en cok konusulan-korkulan adam olmak kolay degil. Bunu en son Michael Jordan basardi 90 li yillarda. 2002 itibariyle ben de kicimla gulerdim ama mesela bu videoyu izlerken gulmedim acikcasi sadece Wilt'i ikisinin de onunde gormuyorum eger bu bir ilk 3 siralamasiysa..

Kensai
2. En Azýlý Blazers Düþmaný
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #3 on: 2 Mar 2012 - 16:54:16 »

Ben hala gordugum bir video vardi kimsenin gormedigi arada bir firsat olunca batugda bahsederim bu videodan. Underground bir siteden LeBron lisdeyken izlemistik bir arkadasla. Adam I shoot like Larry, pass like Magic, dunk like Jordan diyordu 17 yasinda.

Bu tarz seyler olur. Kobe ne olursa olsun artik ilk 10 unda NBA tarihinin. MJ in onunde olmadigina eminim sadece bir tek. Gerisi biraz insanlarin bakis acisi, oynadiklari donemler, takimlar, pozisyonlarina da bagli.  Oyle ya da boyle bu ligi 10 senedir domine etmek, en cok konusulan-korkulan adam olmak kolay degil. Bunu en son Michael Jordan basardi 90 li yillarda. 2002 itibariyle ben de kicimla gulerdim ama mesela bu videoyu izlerken gulmedim acikcasi sadece Wilt'i ikisinin de onunde gormuyorum eger bu bir ilk 3 siralamasiysa..

Ben Kobe'nin ligin en korkulan adamý olduðuna inanmýyorum, son 10 yýl için birisine bu paye biçilecekse bu adam Shaq olmalýdýr. Ayný dönemin takýmlarýndan karþýlaþtýrma yapacak olursak Duncan'lý Spurs, bence Kobe'li Lakers'tan daha dominant bir takýmdý. Ancak Shaq'li Lakers'ýn önünde kendileri iplerini çekene kadar kimse duramadý, 2000-2010 arasý en güçlü takým bence I. Lakers'tý.

Bir de tabii Jordan'ýn oynadýðý bir takýmýn geçen seneki Dallas serisindeki Lakers'ýn çaresiz durumuna düþmesi gibi bir durum asla olmazdý. Bi kolunu kesseniz bile Jordan direniþ gösterirdi. Kazanma hýrsý söz konusu olunca Jordan gibisi gerçekten gelmedi, muhtemelen gelmez de.
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #4 on: 2 Mar 2012 - 17:52:51 »

Bence de Jordan in onunde degil. Onunde demedim zaten.

Benim gozumde sampiyon olan takimlarimizin hic biri yenilmezdi Spurse belki ilk 2009 yenilirdi. 2010 Lakers in yendigi Celtics ise sacma sapan komple ve gucluydu benim gozumde. Nereden bilebiliriz bunu orasi ayri niye oyle bir sey dedin anlamadim Spurse nasil geldik. Hani nasil geldigimizi birak oyuncu karsilastirmak bir nebze de takimlarin hangisinin hangisini yenebilcegini kestirmek baya zor Smiley Madem dedin, 2001 Lakers mesela Bullsu da yenebilirdi o acidan Shaq daha dominantti dogru. Simdi Anil gelip karisicak muhtemelen ya da baskalari yok Bulls yenilmezdi diye. Bence boku cikmaktan hangi takim hangi takimi yenerdiyi daha fazla uzatmiyim

Shaq bunu 10 seneye Kobenin yaptigi gibi yayamadi. Bunu bu sekilde yayan 3 oyuncu var tarihte benim gozumde. Bill Russell, Jordan ve Kobe. Benim gozumde tabi bu. Duncan, Magic Johnson diyene de hak veririm.

Ligdeki herkes her firsatta Kobe ye ne kadar saygi duydugunu ve korktugunu her seferinde soyluyor. Butun coachlar ve buyun oyuncular saniye basi bunu soyluyorlar her roportajlarinda. Ben mesela en cok korkulan adam olduguna inanmakta bir saniye tereddut etmedigim gibi, bundan yuzde yuz eminim. Su an en iyi oyuncu kim dersen ligde belki kobe degildir ama en ozel en farkli adam oldugu kesin. Geriye donup baktigimizda da herkesin ilk 10 unda Kobe olacak bir suru kisi icin de ilk 2 de olacak. Bu senin bu durumu kabul edip etmemenle ilgili bir durum degil Mert. Etrafindaki insanlar boyle dusunucek. Cunku 2000 den 2010 a bu olayi takip edip buyuyen nesil Kobenin 5 sampiyonlugunu gordu, onunla ilgili haberleri ve maclari seyretti. Bu internet cagindaki en basarili oyuncuyu MJ in arkasina yerlestirecekler. 2010 dan 2020 yi domine eden arkadasimiz da kimse ondan bahsedicez ilerde

OscarRE
Stern'ün Çiftliði
Administrator
Pro. Member

ne bakýyon lan?

View Profile WWW
« Reply #5 on: 2 Mar 2012 - 19:09:13 »

muhabbeti çok güldüm'den kesip buraya taþýdým. belki tartýþma ilerler, kobe'ye laf sokarýz, gerginlik olur falan.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #6 on: 2 Mar 2012 - 19:26:36 »

10 sene yayma konusunda soyle bir problem cikiyor ortaya Kobe nin. O ilk 3 sampiyonlukta Shaq lider,durdurulamaz olan o. Cok tartisildi burada ama asla ana silah degil,sadece vokalist durumda. Etklili,belki de yeri geldiginde oldurucu ama o takimin asil erkegi Shaq.O yuzden listeye bence Kobe yi cikarip Magici almak daha dogru.Sonucta 10 senede 5 sampiyonluk goruyor ve ilk sampiyonluk haric hepsinde takimin esas oglani

Bu olay gene Kobe nin buyuklugunu engellemez.Benim icin Duncan Shaq Kobe triosudur 2000 ler. Bircok kisi icinde boyle olacaktir

<br /><br /><br />
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #7 on: 2 Mar 2012 - 19:44:20 »

Benim icinde 3 lu o haci. Ben genel dominasyon ve damga vurmasi acisindan dedim. Kobe hatirlanacak bu 3 lunun arasindan en cok. Yasam tarzi, sg olmasi, MJ e benzerligi, tecavuz davasi, 81 sayisi etmesi ve bulmasiyla geriye bakildiginda Kobe olacak.

Dedigine katiliyorum. 5 sampiyonlukta da MJ gibi ya da bazi baska efsaneler gibi domine etmedi ilk 3 sampiyonlukta belki ama zaten tarihte Michael Jordan disinda kim oyunun her alaninda 5-6 sampiyonluk gibi bir rakama ulasip oyunu domine edebildi ki? Kimse! Kobe istese asagi yukari yine oyle oynardi istatistiksel acidan ama yeri ve zamani degildi. Bu kadar farkli ve ozel oyuncularin oldugu bu ligde 5 sampiyonluk kazanmak cidden zor bir is. Artik imkansiz gibi gorsem de bir tane daha kazansa benim gozumde MJ in arkasindaki 2. koltuguna kesinlikle oturur olmazsa da ilk 5 de bitirir basketbolu biraktiginda. Bazi seyleri beklentimiz icinde goruyoruz ama 33 yasinda bu kadar sakatlik ve dakikadan sonra soyle oynamasini benim aklim almiyor. Benim aklima gelen bunu yapabilen diger tek oyuncu Jordandir. Kobe nin rakiplerinden bir farki var. Ozel olmasi. Takimina zarar verdigi de olabiliyor ama korkmuyor. Neyin dogru olduguna inaniyorsa onu yapiyor sahada. Ne coach, ne takim arkadasi dinlemeden. Bu vasifa sahip lige cok oyuncu gelmedi.

Mustaine
Sr. Member

View Profile
« Reply #8 on: 2 Mar 2012 - 22:51:12 »

Küçük bir not; Shaq'ýn performansýný son 10 seneye yayamamasý yaþýndan kaynaklanýyor, ne de olsa Kobe ile arasýnda 6 yaþ var. 1995-2005 olarak düþünülürse Shaq da o aralýðý domine etmiþ diyebiliriz.
Gorky
Forum Kobe'si
Pro. Member

View Profile
« Reply #9 on: 2 Mar 2012 - 23:37:42 »

Etmedi diyemeyiz hatta Shaqin 2000-2002 araligi Kobeden kesinlikle daha dominant. Tarihteki herkesle karsilastirilabilir rahatlikla.

Kobenin bir yuzuk fazlasi var ve gencliginden bu yasli sayilacak yillarina kadar performansinin dusmeden gelmesi onemli bir faktor

RuSTeDSouL
Pro. Member

View Profile
« Reply #10 on: 3 Mar 2012 - 01:42:04 »

Airness bir de burada Kobe'nin neden bahsettiðini anlasaydý keþke.. Bazý Þikagolularda 10 küsur senedir þampiyonluk göremedikleri için mala baðladý gariplerim..
nats
Guest
« Reply #11 on: 3 Mar 2012 - 01:45:18 »

Aslýnda þöyle bir ayrým var. Ýstatistiksel bazda bakýldýðýnda ya da ligi, oyunu, maçý domine etme anlamýnda olaya yaklaþýldýðýnda 4 ve 5 numaralar her zaman daha göz önünde olmuþtur. Çünkü cüsselerine biraz özel teknikler ve silahlar eklendiðinde savunulmasý imkansýz oluyor. Açýk ve net olarak MJ'i dominantlýk açýsýndan Wilt veya Shaq ile karþýlaþtýrdýðýmda ben 1 gömlek aþaðýda olduðunu düþünüyorum. Hele ki, Wilt bir kenara ayýrýyorum. Dominantlýk açýsýndan MJ'i yerle bir edecek bir etkiye sahipti. Ve bu adamýn maç baþýna aldýðý süre 40'ýn üzerindeydi. Ýnanýlmaz bir efor ve kondisyon isteyen bir þey.
Bu karþýlaþtýrmanýn dýþýnda, MJ'in SG olmasý, estetik açýdan basketbolu gerçekten tüm dünyaya sevdirip bir nevi NBA'in marka yüzü olmasý onu dokunulmaz kýlýyor. Hala lige gelen herkes MJ ile kýyaslanýyor. Fakat benim de görüþüm, ona en çok yaklaþan hatta ucundan da olsa MJ'e deðenin Kobe olduðudur. Attýðý 81 sayý, all star'ýn tüm zamanlardaki en skorer adamý, üstü üste 40 sayý atmada MJ'yi egale etmesi. 3 çeyrekte rakip takýmdan daha fazla sayý atmas. Yani þöyle bir adam daha sayýn desek Wilt olacak bir de MJ olacak iþte. Yaptýklarý çok özel þeyler bence. Bir de bu oyunda SG olmak PF ya da C olmaktan çok zor. Çünkü fiziðin rakiplerinle hemen hemen ayný. Benzer rakiplerin çok fazla. Zira 2000'lere dönün, Shaq'ýn karþýsýnda fizik ya da mental açýdan durabilecek adam yoktu. Ya adamý 2000 finallerinde ilk maçta 10 dakika Mutombo ile savunduk 1 blok yaptýk diye Shaq'ý yavaþlatan takým konumuna geçtik neredeyse. Fakat SG sayýn desek Kobe'ye yakýn patýr patýr dökülür isimler. T-Mac, Carter, Iverson, Wade, LeBron, Durant, Pierce etc. Dolayýsýyla dominantlýk kazanmak çok da kolay olmuyor. Bir de bu dönemde Shaq ve Duncan gibi gerçekten lige çok fazla adamlar varken. Bilemiyoruz, belki MJ Wilt'e denk gelse elinden bir þey gelmeyecekti. Dominasyon olarak çok farklý bir adama karþý mücadele edecekti. Keza bu Shaq için de geçerli. Hatta 2003 performansý ile Duncan için de. Tüm bunlara raðmen, Shaq'ýn gölgesinden kurtulamamasýna raðmen ben de Kobe'yi ilk üçe sokarken çok fazla tereddüt etmiyorum Görkem gibi.
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #12 on: 3 Mar 2012 - 01:50:45 »

Airness bir de burada Kobe'nin neden bahsettiðini anlasaydý keþke.. Bazý Þikagolularda 10 küsur senedir þampiyonluk göremedikleri için mala baðladý gariplerim..
Bu hoþ olmadý iþte Sad

memir
Yellow Mamba
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #13 on: 3 Mar 2012 - 02:12:29 »

Herkese bok atýp, Kobe'ye laf gelince mala baðlayanlarda mevcut.

#memircagan
judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #14 on: 3 Mar 2012 - 14:57:45 »

kobe'yi geçmiþte çok laf atmýþýmdýr forumda ya da baþka yerlerde. beraber oynadýðý adamlarýn performansýný belli ölçülerde aþaðý çekmesi, zaman zaman kendine oynama iþini abartmasý, maç içindeki antipatik tripleri derken fazla da sevmezdim geçmiþte. ama þu an tüm kariyerine, yaptýklarýna, kazandýklarý ya da kazanmadýklarýna daha geniþ bir açýdan bakýnca kobe'yi sevmeye baþladýðýmý farkettim.

sýnýf olarak da jordan, wilt, magic, bird, russel falan gibi gelmiþ geçmiþ en baba yýldýzlar arasýna sokarým rahatlýkla. duncan ve shaq ise giremez bence bu gruba. kobe'ye laf sokmak bile ayrý bir keyif. hiç bitmeyen kýyaslamalar, sansasyonel rekorlar (ve özel olarak bu rekorlarý kovalamasý), 35-40 þut attýðý maçlar ve akabinde gelen kobe bencil/yanýndakiler kötü tartýþmalarý... yýllar geçti ama kobe hep iþin merkezinde.

þu an mesela kobe'nin 35-40 top kullanýp 50'yi zorlamasýný seviyorum artýk. takým düzeni içerisinde oynamasý falan daha faydalý ayrý konu ama alev aldýðý periyodlarda 2-3 kiþinin üzerinden üst üste soktuðu þutlardýr kobe (phoenix serileri örnek olarak gösterilebilir). görkem'in dediði þeyi kastediyorum aslýnda bir nevi. kafasýnda ne varsa sahada onu yapmasý ve korkmamasý. bunu 3-5 sene önce göremiyordum ama baþta dediðim gibi kobe'ye farklý bakýyorum artýk.

korkmamasý derken biraz daha açalým. bazen maçýn belli noktalarýnda kobe'nin maçý almaya karar verdiðini ve bunun için herþeyini vereceðini hissedebiliyorsun. jordan'dan baþka kimsede görmedim ben bunu. tabiki her zaman maçý alamýyor, ama burada basketbol adýna doðru olan þeyi yapmaya çalýþmýyor kobe, kendi doðrusunu yapýyor ve devamýnda gelebilecek eleþtirileri umursamýyor. kobe'yi lebron'dan ayýran temel özelliði de bu aslýnda. lebron hep "baþkalarý ne düþünür acaba?" mantýðýyla hareket etti bu zamana kadar. maç sonunda pas atmasý eleþtirildi, cevap verdi, þut kaçýrmasý eleþtirildi, ona da cevap verdi. son allstar maçýný mesela tek baþýna kafa kafaya getirdikten sonra kritik hücumda pas vermeye çalýþýp sýçtý ve ardýndan "sýçtým" mealinde bir röportaj verdi.

oysa kobe medya iliþkisi açýsýndan da özel bir oyuncudur. bu kadar göz önünde olan ve her hareketi hakkýnda sayýsýz yorum yapýlan, yazýlar yazýlan bir adamýn bu tip polemiklere hiç girmemesi müthiþ bir þey. 30 þut attýðý için eleþtrilir mesela, bir sonraki maç gerekirse 35 þut atar. tüm yýldýz oyuncular dýþardan gelen yorumlara kulak asmadýklarýný iddia ederler ama realite farklýdýr. kobe bu konuda belki tek istisnadýr aktif oyuncular arasýnda.

sevmeyeni de çok kobe'nin ki bu da umrunda deðildir. yine lebron'a gelicem (þu anki en gözde kýyas lebron-kobe olduðu için. lebron önce kraldý, arada halk çocuðu oldu, sonra villain dendi, hep bir yakýþtýrmaya maruz kaldý. ki bunlar sadece medyanýn gazý deðil kendisinin de içinde bulunduðu bir süreç. nba'e gireli 10 sene oldu ve daha karakterini koyamadý ortaya lebron. kobe ise baþýnda sonuna aynýydý. tecavüz davasýnda da aynýydý, allstarda yuhalanýrken de aynýydý, 81 sayý atarken de.

FliPtiKal3
Guest
« Reply #15 on: 3 Mar 2012 - 15:41:39 »

lebron un etiket degisimleri kisiligiyle alakali oldugu kadar cavs in oyuncusu olmasiylada alakaliydi. kobe lakers ta oynuyor her zaman belirli bir gucun altina dusmesi izin verilmeyen bir takim. yildiz takviyeleriyle her zaman iddiali, cavs in boyle bir olayi yok. kobe y le lebragm yer destirseydi hangisi hangi secimleri yapardi bu paralel evrenin konusu...kaldi ki bir ara kobe beni takas edin diye miyikliyordu, sonra gasol geldi vs ve sustu...

Bunun disinda lebron gordugum en hoduk,kiro adamlardan...attigi twitler, moon u roportaj  esnasinda kenara itip kendisinin konusmasi gozumun onunde hala...

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #16 on: 3 Mar 2012 - 16:06:22 »

all star'ýn tüm zamanlardaki en skorer adamý

her þeye eyvallah da bu bence pozitif deðil negatif bir yönü kobe'nin. mvp'ye kasma furyasýný baþlatanlardan biridir sanýrým kendisi.

diðer taraftan wilt'in dönemindeki basketbol temposunu, diðer oyunculara karþý fizik üstünlüðünü falan hesaba katmak lazým. shaq için hep fiziðiyle dominasyon kurdu deniyor ama shaq'in karþýsýnda shaq'ten daha uzun, daha iri bir sürü adam çýktý. shaq dediðiniz adam sonuçta bi 7 footer, mesela Yao gibi herkesten bi kafa yukarýda deðil. Boy deseniz Muresan'dan Rik Smits'e, Yao'ya kadar bissürü çok uzun adama karþý oynadý. Cüsse deseniz Sabonis'lerle, Ostertag'lerle falan da oynadý. Ayrýca Amiral, Mutombo, Ewing, Mourning, Hakeem gibi efsane adamlarýn da saðlam olduðu yýllarda karþýsýna çýktý. Hatta þöyle bi bakarsak NBA tarihinden Wilt, Kareem, Moses Malone gibi adamlarýn dýþýnda ne kadar efsane pivot varsa hepsine karþý oynadý. Ýçlerinden sanýrým bi tek Hakeem'i denize dökemedi, o da toyluðundan diyebiliriz. Biraz daha yakýn yaþta olsalar onu da alt edebilirdi.
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #17 on: 3 Mar 2012 - 16:14:04 »

dediðimi kimse üstüne alýnmasýn fakat ben bu basketbolcu kýyaslamalarý yaparken, basketboldýþý olaylarýn araya girip etkili olmasýný anlamýyorum. hani bi adam daha kiþilikli, efendi, egosuz, yardýmsever falandýr ama bu onun ne kadar iyi basketbolcu olup olmadýðýna zerre etki etmez ki. sadece senin benim sevgimi deðiþtirir, hayran sayýsýný ve saygý sayýsýný arttýrýr. bunlarý dememin sebebi de þu:

ben mesela jordan'ý çok karaktersiz biri olarak görüyorum. karaktersizden kastým, kiþiliði tabi. ilgauskas-nowitzki gibilerinin zýttý olarak. ama þimdi bundan banane ki? varejao 10 sayý atýnca sýrf çirkef ve pis bi þekilde oynadý diye ''ya biz bunun 10 sayýsýný bi 8 yapalým.'' veya duncan çok kiþilikli diye attýðý 30 sayýyý 40 yapmazlar ki. jordan isterse dünyanýn en iyi insaný olsun, ister beþ para etmezin teki olsun. bu bana kalýrsa onun basketbolcu kalitesini zerre deðiþtirmemeli. hani daha çok seversin, daha az seversin, daha örnek bi kiþiliktir ama biz basketbolcu olan jordan'dan konuþuyoruz, amerikada yaþayan boyu 198cm olan 1963 doðumlu olan jordan'dan deðil.

ha bu arada bu jordan-james-kobe üçlüsünü her ne kadar egolu ve bencil bulsam da hepsi de sonuna kadar haklý böyle olmakta. çünkü o seviyelere gelmek için cidden kendine olmasý gerekenden fazla bi þekilde güvenmeli ve bi tarafýn kalkýk olmalý. bu gereklilik bana göre. o yüzden ben durant ve howard gibi oyuncularýn biraz daha böyle olmalarý gerektiðini düþünüyorum. en azýndan kýsa oyuncular böyle olmalý. yani dýþarýdan duyunca saçma geliyor aslýnda. durant falan çok efendi adamlar ve bunlarýn kendilerini bozmalarýný istemek cidden saçma geliyor ama o seviyelere gelmek için bana kalýrsa bunlar lazým. jordan bana kalýrsa ligdeki en bencil oyuncuydu süperstarlar arasýnda ama zerre de yadýrgamýyorum bunu. zaten kendisinin de çok güzel bi sözü vardý bunla ilgili, tam benim düþünceme uyuyor: ''bencil oyna, mütevazi davran'' diye. olay bundan ibaret.

aslýnda bu ''büyük oyuncu'' saçmalýðý da buradan çýkýyor. kiþilikten. evlenmeyecez ki adamlarla. oyunlarýna bakmak lazým.

Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #18 on: 3 Mar 2012 - 20:26:01 »

bi insaný herhangi bi kýyaslamaya sokuyorsan kiþiliðini iþin içine katmak zorundasýn. sonuçta yaptýðýn her þeyde, her hareketinde insan kiþiliðinden izler taþýr. bunlarý gözardý edersen her þeyi salt rakamlarla ölçüp, rakamlara yansýmayan her þeyi gözardý etmiþ olursun. mesela bu bakýþ açýsýyla ginobili 15-4-4'lük vasatýn üstü sayýlabilecek bir oyuncu, bi luol deng bile deðil derdik.
mc
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #19 on: 4 Mar 2012 - 00:14:23 »

ginobili'yi deng'ten daha büyük bir oyuncu yapan özelliði kusursuz kiþiliði mi ya da deng'in içten pazarlýklý, hýyarýn teki olmasý mý?

eðer iki insandan hangisinin daha iyi, daha büyük her neyse, bir basketbolcu olduðu kýyaslamasý yapýlýyorsa, bu insanlarýn kiþiliklerini hesaba katmak mantýksýzdýr. kiþisel istatistiklerine, takým baþarýsýna, takým arkadaþlarýnýn istatistiklerine, ligdeki rakiplerine karþý yaptýðý istatistiklere, ne biliyim takýmýný nerden alýp nereye taþýdýðýna vesaire vesaire bakýlýr da o adamýn kiþiliðinin konuyla ne alakasý var? o adamýn kiþiliði onun ne kadar iyi bir basketbolcu olduðunu tabii ki etkiler, aile yaþantýsý, alkol-uyuþturucu gibi alýþkanlýklarý, büyüdüðü ev, mahalle, takým arkadaþlarý, çalýþtýðý koçlar, zart zurt gibi tonla dýþ etkenin etkileyeceði gibi.

ama ne biliyim mesela duncan, denver deplasmanýnda otelde bi kaçamak yaparken eline yüzüne bulaþtýrmýþ, þampiyonluk kutlamasýnda sahanýn ortasýna çoluðunu çocuðunu karýsýný getirip en ön sýraya koymuþ (bütün takým tek baþýnaydý orda, bi sen misin evli olan kobe?), vesaire vesaire bir adam olsa; ama kazandýðý þampiyonluklar, yaptýðý istatistikler falan ayný olsa, garnett'ten daha kötü bir oyuncu olarak mý anýlacaktý? zamanýnýn ve "belki" de tüm zamanlarýn en iyi pf'si olmayacak mýydý?

insan her hareketinde kiþiliðinden izler taþýr; ancak iki insanýn hangisinin daha büyük basketbolcu olduðu konuþuluyorsa bu insanlarýn her hareketinden deðil sahada yaptýklarý hareketlerden ve bu hareketlerin doðurduðu sonuçlardan bahsedilebileceðini düþünüyorum ben. e bu ortaya çýkan sonuçlar zaten bu insanlarýn kiþiliklerinden de etkilenip ortaya çýkýyorlar, yaþadýklarý sakatlýklar, önceki gün bi mankenle seviþecekken aletlerinin teklemesi, koçlarýna içten içe duyduklarý nefret, tam mola dönüþünde 3.sýrada bi herifin burnunu karýþtýrdýðýný görmek, gibi gibi 1 milyon tane þeyin etkilerini de taþýdýklarý gibi.

yani tutup da "abi x'in y'den 1 az þampiyonluðu var, kariyer ortalamalarý 2 sayý, 3 rib, 2 ast daha az, evet y'nin oynadýðý diðer oyuncular da x'in oynadýðý oyunculardan daha kötüydü; ama y bi all-star maçýnda takým arkadaþýna gider yaptý, iþte kýyafet toplayan çocukla taþþak geçti, o yüzden x y'den büyük oyuncu" dersen, hali hazýrda zaten ortaya çýkan sonuçlarda #include eden kiþilik muhabbetini iki kere sokmuþ olursun denklemin içine.

ps: ne deng ne de ginobili bahsettiðim kiþiler deðiller, yanlýþ anlaþýlmasýn. belki de tam tarif ettiðim gibilerdir, tanýmam etmem.
The DieseL
FoRuM SHaQ'ý
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #20 on: 4 Mar 2012 - 00:22:40 »

Kobe'yi günahým kadar sevmem ancak bu sözleri söyleyebilme hakký var bence kendisinde. Ne kadar kýl olsam da kendisine, artýk nba tarihinde altýn harflerle yazýlmýþ bir ada sahip. Ancak iþ "en iyisi" kýsýmýna gelirse kusuruma bakmasýnlar Wilt hakkýnda yorum yapamayacaðým ama MJ ile kýyaslamam bile.

Hayýr iþ all star tarihinin en skoreri noktasýndan devam edecekse, Lebron 5 yýl içinde devralacak zaten bu birinciliði, ki son yýllardaki all star saçmalýðýna deðinmiyorum bile.

Ayrýca dünyada bir Kobe çýlgýnlýðý almýþ baþýný yürümüþ de, bana göre Shaq MJ'den sonra NBA'e gelen en büyük isimdir, en azýndan þimdilik diyeyim, çünkü Lebron'un ne durumda kariyerini bitireceði belli deðil daha. Shaq belki Lakers kariyerinde hakikaten hiç bir oyuncunun(buna MJ de dahil) olamayacaðý kadar iyiydi ancak Orlando'da da çok farký yoktu tecrübesizlik ve gücünü tam olarak nasýl kullanacaðýý bilmemesi dýþýnda. En azýndan bir liste olursa, benim için her zaman Kobe'den üst sýrada olur ki bunu kendisini çok sevdiðimden söylemiyorum.

ThE WoRLd is YoURs!!
nats
Guest
« Reply #21 on: 4 Mar 2012 - 00:30:44 »

her þeye eyvallah da bu bence pozitif deðil negatif bir yönü kobe'nin. mvp'ye kasma furyasýný baþlatanlardan biridir sanýrým kendisi.

diðer taraftan wilt'in dönemindeki basketbol temposunu, diðer oyunculara karþý fizik üstünlüðünü falan hesaba katmak lazým. shaq için hep fiziðiyle dominasyon kurdu deniyor ama shaq'in karþýsýnda shaq'ten daha uzun, daha iri bir sürü adam çýktý. shaq dediðiniz adam sonuçta bi 7 footer, mesela Yao gibi herkesten bi kafa yukarýda deðil. Boy deseniz Muresan'dan Rik Smits'e, Yao'ya kadar bissürü çok uzun adama karþý oynadý. Cüsse deseniz Sabonis'lerle, Ostertag'lerle falan da oynadý. Ayrýca Amiral, Mutombo, Ewing, Mourning, Hakeem gibi efsane adamlarýn da saðlam olduðu yýllarda karþýsýna çýktý. Hatta þöyle bi bakarsak NBA tarihinden Wilt, Kareem, Moses Malone gibi adamlarýn dýþýnda ne kadar efsane pivot varsa hepsine karþý oynadý. Ýçlerinden sanýrým bi tek Hakeem'i denize dökemedi, o da toyluðundan diyebiliriz. Biraz daha yakýn yaþta olsalar onu da alt edebilirdi.

Abi bir önceki de birçoklarýna göre hiç kusuru bulunmayan MJ iþte. Bu durumda MJ de MVP'liðe kasmýþ oluyor bir nevi. Shaq'a gelirsek, zaten tartýþmasýz en dominant oyuncu olduðunu düþünüyorum. Shaq ve Wilt örneklerim SG ve C karþýlaþtýrmasý açýsýndan oldu. Yoksa amacým Kobe Shaq'tan dominanttý daha iyi basketbolcuydu daha fazla yüzük kazandý falan filan deðil. Sadece dominasyonda C'nin avantajlý olduðu, iyi bir takýmý anýnda süper bir takýma çýkartabilecekleri olduðunu belirtmek istedim. Yoksa gelmiþ geçmiþ en özel adamlardan biri. Adam NBA'de kural deðiþtirtti daha ötesi olabilir mi?!
nats
Guest
« Reply #22 on: 5 Mar 2012 - 00:50:49 »

Bu arada Kobe de Wade'i denize döküyor an itibari ile.
« Last Edit: 5 Mar 2012 - 00:51:15 by reed » Logged
judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #23 on: 5 Mar 2012 - 14:13:49 »

oyuncu evalüasyonunda kiþilik özelliklerinin hangi noktada dahil edilebileceði enteresan bir tartýþma konusu olduðu için ben de bir þeyler söylemek istiyorum.

murat can'ýn dediði husus önemli aslýnda burada. evet kiþilik özellikleri mutlaka sahaya yansýr, bir yerlerden bir þeylere etki eder. ama biz zaten kiþiliklerin sahaya yansýmýþ hâlini görüyoruz. mevcut istatistiklerle ölçülemeyen þeyler var muhakkak, ama ütopik düþünürsek aslýnda sahada olan her þey ölçülebilir. burada deðerlendirmesi zor olan kýsým bu kiþilik özelliklerinin sahaya ne kadar yansýdýðý. mesela sam presti'nin oyuncu seçerken göz önünde bulundurduðu bir faktör olan "oyuncu karakterlerinin birbiriyle uyumu" konusu var. basketbol bir takým oyunu olduðu için, iki oyuncunun birbiriyle karakter olarak uyumu ikisinin de oyununu yukarý çekecektir. ama aynen bu da saha içinde detaylý analizlerle ve istatistiklerle ortaya dökülebilecek bir detay.

ancak burada ufak bir nüans var. diðer oyuncularýn da deðerlendirdiðimiz oyuncunun performansý etkisi var. genelde iyi karakterli paylaþmayý seven, veya çok hýrslý liderlik vasýflarýna sahip adamlar takým arkadaþlarýnýn performanslarýný da yukarý çekerler. fakat takým arkadaþlarý deðerlendirdiðimiz oyuncunun performansýný ne kadar yukarý ya da aþaðý çekiyor bunu da düþünmek gerekir.

özetle þunu demek istiyorum. bireysel anlamda hangi oyuncu diðerinden iyi konusunda bence de karakter özelliklerini hariç tutmalýyýz, çünkü zaten farkýnda olmadan dahil ediyoruz. ama x takýmda oynasalar hangisi daha iyi olur gibi bir deðerlendirme yaparken kiþilik özelliklerini de iþin içine katmak gerekiyor.
« Last Edit: 5 Mar 2012 - 15:09:40 by judas » Logged

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #24 on: 5 Mar 2012 - 15:05:13 »

Güzel bir örnek var NBA'de Allen Iverson. Adam sahada alýnabilecek hemen her baþarýyý nerdeyse yegane yýldýzý olduðu takýmlarda tatmýþ, bireysel anlamda MVP dahil herþeyi almýþ. Takým içerisinde arkadaþlarýyla arasý fena deðil, kendi sakatlanmýþ oynamýþ, aðzýnda kan yutup gene de maçý býrakmamýþ. Çok güzel mental özellikler deðil mi bunlar? Ama adamýn bir de diðer yönü var, koçlara eziyet çektirmesi, yedek kalmam, top paylaþmam diretmeleri. Problemli özel yaþamý. Adam genç yaþýnda basketbolu býrakmak zorunda kaldý, ki býrakmadan öncesi 2-3 sezon da süründü nerdeyse.

Sonuçta ortada söz konusu olan bir insansa, onun karakterini veya yaþam tarzýný yok sayamayýz, çünkü o saha içinde olduðu kadar saha dýþýnda da bir insan ve gün gelince bu saha dýþý durumu saha içine de yansýyacaktýr, takýma da yansýyacaktýr.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #25 on: 5 Mar 2012 - 16:38:29 »

ginobili'yi deng'ten daha büyük bir oyuncu yapan özelliði kusursuz kiþiliði mi ya da deng'in içten pazarlýklý, hýyarýn teki olmasý mý?

eðer iki insandan hangisinin daha iyi, daha büyük her neyse, bir basketbolcu olduðu kýyaslamasý yapýlýyorsa, bu insanlarýn kiþiliklerini hesaba katmak mantýksýzdýr. kiþisel istatistiklerine, takým baþarýsýna, takým arkadaþlarýnýn istatistiklerine, ligdeki rakiplerine karþý yaptýðý istatistiklere, ne biliyim takýmýný nerden alýp nereye taþýdýðýna vesaire vesaire bakýlýr da o adamýn kiþiliðinin konuyla ne alakasý var? o adamýn kiþiliði onun ne kadar iyi bir basketbolcu olduðunu tabii ki etkiler, aile yaþantýsý, alkol-uyuþturucu gibi alýþkanlýklarý, büyüdüðü ev, mahalle, takým arkadaþlarý, çalýþtýðý koçlar, zart zurt gibi tonla dýþ etkenin etkileyeceði gibi.

ama ne biliyim mesela duncan, denver deplasmanýnda otelde bi kaçamak yaparken eline yüzüne bulaþtýrmýþ, þampiyonluk kutlamasýnda sahanýn ortasýna çoluðunu çocuðunu karýsýný getirip en ön sýraya koymuþ (bütün takým tek baþýnaydý orda, bi sen misin evli olan kobe?), vesaire vesaire bir adam olsa; ama kazandýðý þampiyonluklar, yaptýðý istatistikler falan ayný olsa, garnett'ten daha kötü bir oyuncu olarak mý anýlacaktý? zamanýnýn ve "belki" de tüm zamanlarýn en iyi pf'si olmayacak mýydý?

insan her hareketinde kiþiliðinden izler taþýr; ancak iki insanýn hangisinin daha büyük basketbolcu olduðu konuþuluyorsa bu insanlarýn her hareketinden deðil sahada yaptýklarý hareketlerden ve bu hareketlerin doðurduðu sonuçlardan bahsedilebileceðini düþünüyorum ben. e bu ortaya çýkan sonuçlar zaten bu insanlarýn kiþiliklerinden de etkilenip ortaya çýkýyorlar, yaþadýklarý sakatlýklar, önceki gün bi mankenle seviþecekken aletlerinin teklemesi, koçlarýna içten içe duyduklarý nefret, tam mola dönüþünde 3.sýrada bi herifin burnunu karýþtýrdýðýný görmek, gibi gibi 1 milyon tane þeyin etkilerini de taþýdýklarý gibi.

yani tutup da "abi x'in y'den 1 az þampiyonluðu var, kariyer ortalamalarý 2 sayý, 3 rib, 2 ast daha az, evet y'nin oynadýðý diðer oyuncular da x'in oynadýðý oyunculardan daha kötüydü; ama y bi all-star maçýnda takým arkadaþýna gider yaptý, iþte kýyafet toplayan çocukla taþþak geçti, o yüzden x y'den büyük oyuncu" dersen, hali hazýrda zaten ortaya çýkan sonuçlarda #include eden kiþilik muhabbetini iki kere sokmuþ olursun denklemin içine.

ps: ne deng ne de ginobili bahsettiðim kiþiler deðiller, yanlýþ anlaþýlmasýn. belki de tam tarif ettiðim gibilerdir, tanýmam etmem.

bahsettiðim biriyle taþþak geçmek, karýsýný aldatmak..vs gibi saha dýþý konular deðil. ginobili'yi sahada seyrettiðinde gördüðün zeka pýrýltýsý, acaip bi kurnazlýk eseri çaldýðý toplar, attýðý fake'ler turnikeler...vs. veya mj'in sahaya daha çýkarken gördüðün, rocky filmlerindekine benzer kazanma hýrsý karakterlerinin sahaya yansýmasý deðil midir? ginobili örneðini salt rakamlara baktýðýmýzda hakettiði deðeri göstermediði için verdim. bu oyunu rakamlara takýlmadan zekasýyla inanýlmaz oynayan, çok büyük basketbolcular var. sayýsal olarak bi karþýlaþtýrma yapsak ricky davis ve ginobili'nin kariyer ortalamalarý arasýnda çok ufak farklar var. sadece bu rakamlara bakan, konuya yabancý biri bu ikisinin ayný ayarda basketbolcular olduðunu düþünebilir. ancak bu iki adamý sahade seyreden bir basketbolsever için karþýlaþtýrma yapmak bile yersizdir.
mc
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #26 on: 5 Mar 2012 - 21:57:23 »

tamam da mertcim kiþilik diye baþladýk; olay zekaya, kazanma hýrsýna geldi. tabii ki iki oyuncuyu bireysel olarak karþýlaþtýrýrken hangisinin daha iyi oyuncu olduu baðlamýnda, bu adamlarýn kazanma hýrslarý ve basketbol zekalarýný kýstaslar içine alýrsýn; ancak bu adamlarýn sahada yaptýðý þeyler, istatistikleri de zaten kazanma hýrslarýný ve basketbol zekalarýný kapsar. bir önceki mesaj da dediim þeyi aynen tekrarlamýþ oldum, böylece.

gino-deng örneði açýklayýcýydý zaten, ricky davis'le baþka bir noktaya mý parmak basmak istedin?
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #27 on: 7 Mar 2012 - 23:34:43 »

konuyu biraz hortlatmýþ olacaðým ama benim düþüncelerim de tam olarak þu þekilde:

---------------------

yani kiþiliðe bakýlmamasýndan kastým, herþeyi istatistiðe göre yorumlayalým deðil. karakterin sahaya yansýmasý bir gerçek ama sýrf böyle huylarý sevilmiyor veya basketbol performansýyla zerre ilgisi olmayan þeyler yüzünden pek çok oyuncu yerin dibine sokuluyor. hani kobe'nin atýyorum tecavüz olayý gerçek olsa fakat yine ayný performanslarý sergilese ne olurdu? aslýnda yine ayný kalitede olurdu fakat insanlarýn duygusallýðý yüzünden olay deðiþir. biz seyirciyiz, amatörüz ve bu yüzden hepimiz olaylara duygularýmýzla bakýyoruz. profesyonellikte duygulara yer yoktur. olayýn duygusallýða getirdim çünkü bu kiþilik üzerine yapýlan yorumlarda zaten direk bunla alakalý.

en basitinden diyorlar ya ''x'te, ye'deki karizma yok'' veya ''isterse 100 sayý 65 riband 87 asist ortalamasýyla oynasýn ama bi x olamaz'' diye. yav nereye olamýyor biraderim? böyle bi mantýk var mý? sen o ortalamalarý tuttur da bakýyým kim kimin kralý oluyor. ayrýca karizma olayý da ciddi saçma. hani dersin ''sahaya adým attýðýnda korkarlardý, büyüklüðünün verdiði hava hede hödö'' falan da bu karizma cidden saçma. yoksa bu duncan veya shaq direk býraksýn basketbolu. sam cassell boþuna all-star olmuþ. bird de tipten kaybediyormuþ, baþlamasaymýþ basketbola.

adam mütevazidir, daha büyük bi oyuncu olur. atýyorum durant veya rose geldi ''ben süperstar deðilim.'' dedi. yani ''sýrf bunu dediðin için süperstarsýn.'' düþüncesindeki adam çok fazla. çünkü adam efendi, mütevazi falan filan. bu açýklamadan önce süperstar olup olmadýðý kesin olmasa bile sýrf bunu dediði için süperstardýr, büyük oyuncudur. öteki oturma organý kalkýk ve egolu diye aðzýyla kuþ tutsa adam deðildir, asla x deðildir. fakat durant'in attýðý 30 ile lebron veya varejao'nun ayný yüzdeyle attýðý 30 sayýnýn bi farký yoktur. durant efendi diye onun 30 sayýsý 32 falan yapýlmaz; ayný þekilde de varejao, çocuðun olsa sevilmez tarzýnda bi adam olduðu için attýðý 30 sayý 25 yapýlmaz. ikisi ayný etkidir, ayný dominantlýktýr, ayný performanstýr fakat gel gelelim biri öbüründen çok daha efendi ve mütevazi diye daha iyi ve büyük bir oyuncudur. iþte asýl eleþtirdiðim nokta da bu.

talhafatih
Ice Man
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #28 on: 6 Jan 2014 - 17:34:01 »

http://www.latimes.com/sports/lakersnow/la-sp-ln-lakers-kobe-bryant-all-star-20140105,0,2312098.story#axzz2pc8vVEn1

Adam resmen bana oy atmayýn Lilard'a atýn o daha çok hak ediyor demiþ. Bunun baþka örneði var mýdýr bilmem ama bi lakers'lý olarak haberi okurken mest oldum. Bu arada iyice yaþlandýðýný da farkediyor insan böyle haberler ile.

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #29 on: 7 Jan 2014 - 00:35:52 »

Açýk konuþayým, hala emin deðilim samimiyetinden ama yine de böyle bir açýklama beklemiyordum. Helal...

o konuda stern'e ben de çok kýrgýným
TiMert
Pro. Member

Kawh-I Believe

View Profile
« Reply #30 on: 7 Jan 2014 - 02:09:48 »

Ulan cami yaptýrdý sanki denir bizim orda böyle durumlar için Smiley
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #31 on: 27 Jan 2020 - 11:31:08 »

mtarikc
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #32 on: 27 Jan 2020 - 15:55:35 »

Cry

Pages: 1 2 3 [All]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Where is Kobe? « previous next »
    Jump to: