Welcome, Guest. Please login or register.
21 Oct 2019 - 00:52:38
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bir ders diyebiliriz! 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 [All]
Author Topic: Bir ders diyebiliriz!  (Read 9049 times)
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« on: 19 Oct 2002 - 15:04:38 »

Aslına bakarsanız uzun zamandır yazmayı düşünüyodum ama devamlı bişeyler cıkıp unuttuğum bi konu idi şimdi yazacaklarım. Mutlaka hatırlıyosunuzdur. NIKE geçtiğimiz sene ülkemizde krize rağmen en başarılı yılını geçirmiş ve büyüme gerçekleştirmişti. Ve bunu ödüllendirmek için TÜRKÇE isimli bi ayakkabı üretmeye ve bunu tüm dünya'da dağıtmaya karar verdi. Bu ayakkabının adı NIKE EFSANE... Evet gerçekten düşündürücü bi yerlerde.. Diyebilirsiniz nike'in pazarlama stratejisi bu fakat bu pazarlama dünya'da yapılıyor. Ve bizim cok bilmiş KINETIX gibi markalarımız türkiye piyasası için bile Yabancı markalı ayakkabılar üretiyorlar. Bu nokta'dan acaba bu firmalar kendilerine bir ders cıkartabilir mi ? Ben onu merak ediyorum...
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #1 on: 19 Oct 2002 - 15:47:04 »

Muyu bu konuyla ilgili internette bir bilgi bulamadım, detaylı olarak anlatabilirsen (ve kaynak varsa verebilirsen) sevinirim. Eğer bu isimde bir ayakkabı çıkacak ise ülkemiz adına güzel bir reklam olur. Bundan bir ders çıkarırlar mı, bence çıkaramazlar çünkü bizim markalarımız dış piyasaya açılmak yerine iç piyasadaki belli bir kesime hitap etmeyi uygun görüyorlar. Kalite anlayışları da "gördüğünü çal" olduğu için ne kaliteli bir ürün sunabiliyorlar ne de piyasada yer edinebiliyorlar. Bugün spordan biraz anlayan bir insan bile Nike ile Kinetix'i kıyaslamaz. Duyduğum en güzel haberlerden biri...
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #2 on: 19 Oct 2002 - 15:51:05 »

5 ekim tarihli hürriyet gazetesi sanırım 6. sayfa
hürriyet sayfası su anda gocuk o yüzden tam adres veremiyom
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #3 on: 19 Oct 2002 - 16:13:34 »

http://arama.hurriyetim.com.tr/devam.asp?id=101755 adresinde detaylı bilgi verilmiş fakat çıkış tarihi belli değil.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #4 on: 19 Oct 2002 - 16:14:43 »

MUYU'nun bahsettiği olayı hürriyette okumuştum ''NIKE EUROPE''(merkezi hollanda) türkiyedeki satıslardan bayaa memnun kalmıs ve bunu ödüllendirmek istemis...türkiyedeki merkezden isim istemisler onlarda 1-2 isim göndermis ve sonunda  okunusunun uygunlugu(yabancılara en hos bu gelmis herhalde ...nası okuyolarsa?? ) ''efsane'' ismi kabul edilmis....
efsane'nin ne zaman çıkacağı belli diil en erken ilkbahar-yaz sezonuna çıkar gibime gelio... ayakkabı cross-training veya running olucak.Bu arada tüm dünyada çıkacagını okumadım ... olabilir ama bence zor  Huhçünkü nike amerika- avrupa-japonya gibi bir çok merkezlere sahip ve her model heryerde çıkartılmıoo!!Ancak çok iddialı modeller heryerde satışa sunuluoo( shox,FP3 gibi...)(misal :içinizden biri pippen 5 gördümü ben türkiede hiç görmedim..!! gibi!!)buda bende çıkartılırsa sadece avrupada satışa sunulur mantıgını doguruoo .....fiyatına gelince okuduğuma göre 100$ civarı olucakmıs...
Bu bilgiden sonra iç pazar markalar-nike muhabbetinede biras girelim...Kinetix ,jump, mp police gibi markalar gökhanında bahsettiği gibi modellerini büyük bi çoğunlukla çalıolar, kendi dizaynları olmuoo!? ama aslında bu küçük düşünmekten kaynaklanıo ....küçük düşünmek zorunda kalmaktan desek daha doğru olur aslında...!!Dünya ya açılmak ve markanı kabul ettirmek ne yazıkki hadi marka çıkartalım gece gündüz çalışır didiniriz demekle olmuoo... Nike muazzam harcamalar yapıo... üniversitelerle anlaşıoo ve bilim adamlarıyla çalışıyor,ayakkabılarını yüzlerce testten geçirio...çeşitle teknolojiler üretioo( misal SHOX,air systems, alpha project) ama bunlar parayla oluo NIKE dünyanın en rahat yaşam standartlarına sahip bir ülkenin! markası olmanın rahatlığını ve imkanlarını kullanıyor....ilk önce alım gücü yüksek halkına muazzam miktarlarda satışlar yapıo...sonra kazandığı paranın bir kısmını AR-GE ye aktırıoo buda sürekli gelişimi getirioo  ve başarıyı  kısacası her şey PARA yla oluo ...
Dielim siz böyle bi işe giriştiniz bunu hangi parayla yapıcaksınız? dielimki yaptınız bunu kime satıcaksınız?Ülkemizin alım gücü malum? kendi ülkenizde büyümeden nasıl gelişeceksiniz? bu soruların cevabı olumsuz oldugu sürece en azından ayakkabı alanında pekte bişi olucagını sanmıoorum.. iç pazar firmaları günü kurtarmaya devam edicek, büyüklerde pastadan aldıkları payları büyütmeye....Bu dünya gerçeği diil mi zaten!!!

SAYGI&SEVGI Cool
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #5 on: 19 Oct 2002 - 16:25:08 »

Bak biladerim bizim markalarımız eğer büyük düşünseler, büyük işler başarmak isteseler mümkünü var bu işin. Ama it dalaşı yapmak onların daha kolayına geliyor. Sence Kinetix, Jump gibi markalar birleşip tek bir çatı altında toplansalar ve yeni modeller üretseler (çalmadan) satmaz mı? Böyle birşeyi -reklamla da duyurmak şartıyla- yapsalar ben Nike yerine gider o markayı alırım. Neden mi? Bir sefer hadi bilemedin 2 sefer kaliteden ödün veririm, senin de belirttiğin gibi üçüncüde bu şirket ürünlerini benden gelen paralarla geliştirmiş, yeni ürünler tasarlayıp piyasaya sunmuş olur. Ama kazın ayağı öyle değil, hepsi spor gazetelerine bira reklamı altında reklam vererek çalıp çırptığı 2-3 ürünü satmak için debeleniyor. Büyük düşünürsen büyük iş yaparsın.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #6 on: 19 Oct 2002 - 16:39:04 »

maliyet ve bunun karşılanması gibi konuları nası hallediceksin gökhan?(iktisatçı falan diilim ama) yani orta kalite  bir spor ayakkabının  ortalama satıs fiyatı 100 $ falan oluo(jordan brand ,shox tan bahsetmioorum bile onların fiyatını bilioosundur 280-310m civarı ülkemde 150-160$ ben sadece basit bi flight modelini ele aldım).... sence bu ülkede kaçkişi bu parayı verip alır? demek istediğim bu!! büyük başarılar büyük düşünürek kazanılır ama ''işe girişirken sahip olduğun güç ve imkanlar'' da bence gözden kaçırılmayacak derecede önemli bir faktördür!
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #7 on: 19 Oct 2002 - 16:46:24 »

Güzel kardeşim Nike bu işe başlarken fiyatlarını bugünki gibi yüksek mi tutuyordu? Bir Nike'ın maliyeti satış fiyatının 3/1 bile değildir. (Hele ki uzakdoğu ülkelerindeki çocukları düşük ücretle çalıştırırsan maliyet daha da düşer Angry) Ben demiyorum ki firmalar birleşsin Nike gibi pahalıya satsın ayakkabılarını... Maliyetine araştırmaları finanse edebilecek ve gelişmelerini sağlayabilecek oranda bir kar koyarlarsa bu olabilir. Zor ama mümkün
FliPtiKal3
Guest
« Reply #8 on: 19 Oct 2002 - 17:00:47 »

başta belirttiğim sebeplerden dolayı bu hikayenin sonu acıklı biter gökhanım dioorum Grin burda konu dallanacak gibime gelio  en iisi izmire geldiğinde oturur tartışırız bu konuyu  Grin

PS: bu arada 70-80 li yıllardaki ortalama satış fiyatı ve toplam rakamları bilemioorum ama maliyet olayını sadece çekik gözlü kardeşlerimi aylık 20$ dolara çalıştırma die görme bence çünkü bir reklam,tanıtım toplantıları,ülke içinde yapılan yardım meblağları oyuncularla yapılan devasa kontratlar vs.... hepsi sonuçta ayakkabının satıs fiyatına yansıtılıoo ve alıcıdan çıkartılıoo.... neyse bu konu sakız olmasın istersen yüz yüze daha verimli bi konuşma yapabiliriz hehe(adres belli tabi nerde turnuva mekanı izmir!! reklamımızıda geçelim)  Roll Eyes

SAYGI&SEVGI Cool
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #9 on: 19 Oct 2002 - 17:03:48 »

walla siz ekonomik olaya filan girmişiniz de bence önemli olan rahatlık ve kalite...

bir kinetix e 50-60 milyon vereceğeme gevurun rahat ayakkabısına 200 veririm. babam kafa geçerdi hep ayakkabıya bu kadar para verdiğime ama bir gün eskiyen nike larımı giyince lan bunlar çok rahat dediydi. ve ondan sonra oda nike almaya başladı...

onlar kalite ayakkabı üretsin yeter bence...
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #10 on: 19 Oct 2002 - 17:06:46 »

Nike kim ne derse desin Amerika'nin gururla bahsedebilecegi ender markalar arasinda..Uretim ve potansiyelini tum dunya genelinde kullanan belkide gelmis gecmis en buyuk spor markalarindan, hatta bana gore su an adidas madidas hikaye nike yaninda..Fiyat mevzusuna gelince belki diger markalara gore arasinda belli bi fark var ama buda hakettigi bi fark bence. Nedeni gayet acik, gerektigi sekilde localize olabilen bi marka bu nicke sonucta, bu ornekte verilen turkce isimli urun gelistirmek baska hangi yabanci markanin veya baska hangi ticari kurulusun aklina gelen bishey? Biz turkiye'de bile actigimiz turk esasli sirketlere, firmalara yabanci isimler koyarken adamlar dunya capinda dunyasal isimlerde ve localize seyler uretmeye basliyolar..Bu ne demektir biliyo musunuz? Bu acik acik globallesen dunyaya ayak uydurabilme kabiliyetidir, ne yoneticisine nede uygulattiricisina laf etmeden tebrik etmek gerekir bu adamlari..Piyasada tutunabilmenin ve buyumenin temel noktasidir pazarlama ve halkla iliskiler, oldugunuz yere uyum saglayabilmeniz her zaman sizin icin bir + olacaktir...

Batug Member Since 2002
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #11 on: 19 Oct 2002 - 17:17:23 »

Sevgili ginobili sever kardeşim, bu adamlar birleşmeden böyle ayakkabılar yaparsa elbette almazsın, ben adı sanı duyulmamış bir Türk firması malı ayakkabı aldım ve çok memnun kaldım, fiyatı da Nike'a yakındı ama tutunamadılar çünkü Wolver'ın da dediği gibi pazarlama ve reklam olayında bizimkiler kolaya kaçıyor. En kolayı da gazetelere dandikten bir reklam vermek, reklam panolarına bir ayakkabı resmi olan reklamlar vermek. Ayakkabının özelliklerini distribütörlük verilen bayiiler bile bilmiyor. Nike'ın bu konuda da yaptığı işler var, bayilerine eğitimini seminerini veriyor. (Yukarıdaki linkte bulunan yazıda belirtilmiş Nike College adı altında)

Özetleyeyim, bizimkiler küçük denizde büyük balık olma sevdasındalar, birleşip büyük balık olmayı, büyük denize açılmayı istemiyorlar.
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #12 on: 19 Oct 2002 - 17:23:16 »

o konuda haklısın zaten piston cum ben sadece kalite konusunda demek istedim...
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« Reply #13 on: 19 Oct 2002 - 17:29:11 »

Kaliteli üretim yapıp daha ucuza da satılabilir ama kardan kendilerine daha az pay alıp ar-ge olayına girmeleri gerekir ki bu da Türk fikir yapısına uygun değil  Grin Yapılabilir diyorum ama yapılır demiyorum, imkansız değil istenmesi gerekir. Nike ile kafa kafaya gider demiyorum (Adidas'ın durumu ortada) ama Türkiye gibi tekstilde başarılı bir ülkeden adam gibi birşeyler çıkar da dünya bizim ürünlerimizi kullanır. Bugün Beko gibi Vestel gibi markalar çok kar-yerel satış yerine az kar-dış ticaret yolunu denediler ve başarılı da oldular. Beko'nun beyaz eşyada İngiltere gibi büyük ve güçlü bir ülkede piyasa payı yüksekse bu büyük düşünmelerinden kaynaklanıyor. Beko kalitesiz de değil, olsa tutunmayı bırak dışarı açılamazdı bile. Kafamız hinliğe değil de iş yapmaya çalışsa bu durumda olmazdık. Siyasal politik yönlere kaymadan bitireyim yazımı en iyisi  Cheesy
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #14 on: 19 Oct 2002 - 18:04:54 »

ar-ge olayı türklerde ARAKLAMA olarak yerleşmiş...

sakarya dan dünyaya satış yapan bir elektrik firması var bir gün pc bakımı için argesine gittik. herifler süper yaw... takip şirketin yeni ürettiği bir malı alıp aynısını yapıyolar. araştırma olayı olmadığı için maliyet azalıyo ve daha ucuza satıyolar...

bu kadar basit... türk milleti her zaman aklı böle işlere çalışır...
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

4 touchdown one game Polk High -- all city

View Profile WWW
« Reply #15 on: 21 Oct 2002 - 00:57:44 »

ehehe ewet ya hele en son bi olay gördüm dagaldim direk hatta arkadaslarla bayaa bi tartistik durumu.burda bazi gençler ayakkabi almis.ulan bakiosun ayakkabi ayni and1 mad game low.lan bi gidiosun yanina mpolice.yuh dedim walla.daha destur be kardesim.adam gibi taninmayan bi markanin bile taklidini yapiolar.bunlara ne desek az

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #16 on: 21 Oct 2002 - 14:07:12 »

ayakkabı konusunda ben kimsenin turk yabancı ayrımı yaptıgını sanmıyom hosuna giden ayakkbıyı maddi durumuna gore alıyodur yabancı turk demeden

ama turkce kelime konusuna gelirsek top kaybına bile sureli turnover bilgiye information falan diyen bissuru eleman varken turkce ayakkabıda neymis!!

Son Turnuva Şampiyonu
Wolver
Forum Sorunsalı
Pro. Member

Aldığı Nefes Zarar

View Profile
« Reply #17 on: 21 Oct 2002 - 21:48:27 »

Taklitcilikle hicbir yere varilamaz kisacasi...

Batug Member Since 2002
GalileoScr
Forum Van Horn'u
Veteran
Pro. Member

turnuva mantarı

View Profile
« Reply #18 on: 30 Jan 2004 - 03:20:28 »

sene 2004 2 sene 9 gün önceki olaylar hala aynı...
Mpolice hatta işi abartarak MP One olarak isim yaptı hatta ehhehe. hatta dada ya el attılar eastbay a mı bakıyolar bizim forumumu geziyolar nedir acep Smiley
Mpolice firması reklamlarında bile beyzbol sopalı maskot oynatmakta nasıl bir mantıktır anlamıyorum. Kaç kişi beyzbol oynuyor burası amerika mı? Bizim Firmalar en azında marka olmayı bilmiyorlar.
şurada kaç tane adamız 1 saat uğraşsak kendi ayakkabımızı yaparız. neden bu firmada çalışan elemanlar ayakkabı üretemezler anlamam. hem ayakkabıyı kopyalayıp üretmek ile kendim yapıp üretmek arasında pek fark yok maliyet aynı sadece ar-ge zamanı uzamakta. Bizim elemanlar bugün bir hava tabanı yapsalar yarına kendi hava tabanlarını tasarlaya bilir.
Hatta bir ara kafayı taktım nette herşeyiyle türk ayakkabı aradım şöle spor. Sadece 1 tane buldum. (Mpolicenin hala sitesi yok. Kinetix türk mü harbi :?) Gigamax tı sanırım running ayakkbısı yapmış eleman (ayakkabı iyi değildi gerçi) masa önüne serip fotosunu çekmiş kendinin (ürün+patron=reklam). Açıkçası TürkCadCam grubunda reebok ayakkabı tabanının prototiplerii yapan bir türk firmasını gördüm  acaba bizz ayakkabı yapabilirmiyiz fikri belirdi ama maliyet kesin ucuk olacak al bi jordan otur dedi bünye...(ama bünyeyi geç dedi bunu reebok almıştım bile Grin)

Comeback...inş...
muyu
baba
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #19 on: 30 Jan 2004 - 03:39:04 »

kinetix bir türk firmasıdır ve ilk fabrikası topkapı taraflarında bi yerde hatta bizim okul o tarafta olduğundan sıkca bayram ve seyranlarda durumu iyi olmayan öğrencilere ayakkabı dağıtırlardı. Tabi fasolu veya kötü ürünleri...
GalileoScr
Forum Van Horn'u
Veteran
Pro. Member

turnuva mantarı

View Profile
« Reply #20 on: 1 Jul 2004 - 11:36:35 »

Baya önce çekilmiş bir foto kurban bayramında izmit istanbul arası bir dükkanda çekilmiştir.

Comeback...inş...
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #21 on: 1 Jul 2004 - 14:48:45 »

biz türkler AR-GE nin AR ını araklama olarak anladığımızdan böle sonuçlar normal...
Pages: 1 2 [All]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bir ders diyebiliriz! « previous next »
    Jump to: