Welcome, Guest. Please login or register.
1 Apr 2020 - 10:33:09
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 49 50 51 [52]
Author Topic: Favori kitaplarınız?  (Read 195707 times)
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #765 on: 6 Feb 2015 - 06:21:49 »

benim şu üstteki listedeki kitapları her türlü okuyabilirsin. zamanında çok sağlam araştırmalar yapıp hazırlamıştı. özellikle üst sıradakiler daha bi güzel.

BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #766 on: 9 Feb 2015 - 10:36:05 »

Cok tesekkur ederim tavsiyeleriniz icin.
Murat Mentesin tum kitaplarini okudum cidden guzeldir. diger onerdiginiz romanlara bakacam
Keza ilkkan hocnainda listesindne arak yapmistim
Lakin su ara daha cok rus ve iran tarihine merak saldim.Onla alakali kaynaklar ariyorum diger sipariste onlarada bakacam

<br /><br /><br />
Sheed
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #767 on: 11 Feb 2015 - 00:38:52 »

yazıhane kitabı çıkıyor, şimdiden favorim oldu: http://yazihaneden.com/kitap/

:shamelessselfpromotion:

batuğ abi'nin önsözü:

açılış sayfasından batıya doğru ikinci durakta, posta kutumdan sonraki köşenin hafif başında... yukarılarda; göğe bakar gibi yapınca tam karşıya düşüyor.
sanki havada asılı duruyor, aslında yavaşça geçiyor. renkleri var. zeplin gibi birşey. onu, yolları kesişen birilerinin amatör ruhları uçuruyor.
ıslıkla haberleşiyorlar, dikkatle dinleyince uzaktan duyuluyor, rüzgârın altında, gürültünün yanında. gülmeleri ağlamaları, kızmaları düşünmeleri ıslıkla.
veletliklerini burda saklıyorlar... oyun oynuyorlar, zamanda geziyorlar, düğüm çözüyorlar, söküp dikiyorlar, sırf spor olsun diye.
ara sıra mutlaka uğrar, ferah bahçesinde iki tek atarım. eski mahalleye dönmüş gibi olurum; müzik kıyak, kimsenin cebi yok, sesler derin, sözler yazı. ölümsüzler çay demliyor, vakit çardağın altında uyukluyor.
yazıhaneye kafanın serbest tarafıyla girilebilir. oradan hangi âleme çıkılır, belli değil. çünkü kişiye göre değişir. sabit olan, iyi bir yazının yol arkadaşlığı.
"iyi yazı, zihnin nefesidir" demiş ukalânın teki. sadece kişisel, tekil bir durum sanılmasın diye, işi büyütebiliriz bence: iyi yazı, paradigmanın gazıdır. (paradigmadan kastım, birazdan okuyacağınız açılış makâlesinde, kaan'ın basketbol felsefesi üzerinden dünya savaş tarihini özet geçerken eksen olarak kullandığı meta kavramının ta kendisi. yordam ile racon sentezi bir halt işte. dilimizdeki anlaşılır ifadesi yazıya başlık olmuş zaten.)
özetle, iyi yazı hem teoriye katkıdır, hem pratiğe... bireysel boyuta da uğramak gerekirse, yalnızlığa bire birdir (en az iki eder), hayal gücünü harekete geçirip güçlendirir, başka iyi yazılar okumaya ve hattâ yazmaya teşvik eder, zenginleştirir (paradigma;-).
iyi bir yazıdaki herhangi herşeyin arasında, yazanın yalın hâli vardır. okuyanın gelecek zamandaki hâli de.
kitaba gelince... harika bir cihazdır: iyi yazıyla çalışır, elektrik-pil istemez, takım oyunu gerektirir, telepatiktir, ne mesâfe tanır, ne de zaman... akar, doldurur, doyurur, çoğaltır, kafayı bir güzel parlatır. insan artık kendinin dışındadır. daha fazladır.
daha fazla uzatacak değilim, elinizde işte bu çeşit birşey var...
ortak bir gülümseme; ıslıkla çalınan hâtıralar; gözyaşından gökkuşağı.
kardeşlerle dolu bir fotoğraf; el yapımı hikâyeler; spor olsun diye yazılmış içten yazılar.
parçalı bulutlu havada bir zeplinin geçişi.
yalnızlığın çözülüşü.
...
nasıl büyüdük? böyle büyüdük. işte böyle!
...
hepsi bir takım oyunu... ve özgürlük çoğul bir his.
kendinizden dışarı buyrun. yalnız değilsiniz.

batuğ evcimen
ocak 28, 2015 - adatepe

H.S.Celik
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #768 on: 11 Feb 2015 - 05:17:45 »

Hayırlı olsun Smiley

ve BlackandWhite rica ederim Wink
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #769 on: 26 Jan 2018 - 19:30:42 »

Çok güzel iki kitabı yeni bitirdim arkadaşlar bütün herkese de tavsiye ederim;

Birincisi Latin Amerikanın Kesik Damarları - Eduardo Galeano

İkncisi Latin Amerikanın Devrimci Tarihi - yazarını hatırlayamıyorum la neydi hah Özgür Uyanık

"Ülkeyi bitirdik de Latin Amerika mı kaldı amk?" demeden okumanız gerekiyor. Ülke siyasetimizin ve Dünya piyasasının kontrolünü ve neler döndüğünü az buşuk daha iyi kavramamız başka ülke tarihlerini incelememiz ile mümkündür.

Daha önce buraya Tarih kısımı açtım biliyorsunuz. Niçin açtım? Çünkü güzel ülkemizde biz niçin eğitimsiz kaldık, osmanlı devleti niçin yıkıldı, tarikatların kaynağı nereden geliyor, nasıl müslüman olduk, müslümanlığın adetleri neydi, türklüğün adetleri neydi, benzerlikler nedir vs vs. bunları öğrenmek için baya araştırma yaptım. Artık işi bitirdiğimi düşünürken yeni bir kapı açılıyor ve yeni şeyler öğreniyordum.

Mesela tarihe sadece siyasi arenadan baktığımı fark ettim. Onun ile savaştık, bunun ile anlaştık, bu şunun ayağını kaydırdı, bu ülke bize saldırdı vs. vs. anlatılan şeyler siyasi tarihi biçimlendirir ve bu tarih iktidar koltuğunun anlatım diliyle bize gösterilir. Yani ne demek istiyorum?

Kanuni Sultan Süleyman 400 bin kişilik ordu ile Avrupa içerilerine hareket ediyor diyelim. Biz tarihte bu sayılara çok takılıyoruz. O tarih ve ordu kuvveti muazzam olmak ile beraber daha mini bir düzeni görmezden gelmekteyiz. Orduya alınan askerler nereden gelmektedir? Gerçekten askerlik yapmak istiyorlar mı? Ordu nasıl beslenir nasıl hareket eder? Savaşmadığı zaman bu kadar insan ne yer? vb. sorular ordu ile ilgili bilinmesi çokta önemli olmayan ama bilindiği zaman da akılda kalıcı değerler bırakan şeyleri oluşturur.

Peki bu hareket ordusu ve ihtişamını para ile ödüyorlardı (Duka Altın veya gümüş) Peki bunlar nasıl kazanılıyordu? Ganimet yağma ve vergi. Ganimet ve yağma nasıldı? Peki vergi kimlerden alınıyordu? Erzurumun dağındaki köylüden sefer için alınan vergilerden memnun muydu? İsyanlar ve biz bunlara Celali isyanalrı diyoruz ünlüdür. Ondan evvel Kanuni zamanında yaşanan büyük Anadolu göçü ve köylerin boşlamasını okumak çok güzel fikir yürütülmesini sağlıyor. Görüyorsunuz ki Kanuni Süleyman zamanında ihtişamlı devlet ihtişamı ile halkın üzerine basmakta ve aslında devlet büyük bir çöküşe adım adım yaklaşmakta. Biz buna İktisadi Tarih bakış açısı diyoruz.

Sonuçta bunlara ek olarak yine toplumun kültürü, yaşayışı, ne yediği, neye güldüğü, sanata nasıl baktığı vs. şeylere de Kültürel Tarih bakış açısı diyoruz. İşte bu üçünün harmanlaması ile tarihte neyin ne olduğunu tam olarak anlayabiliriz.

"Anlasak ne olacak amk?" diyen arkadaşlarım. Anlamak günümüz Türkiye ve gündem analizlerinde bize yardımcı olacak. Biz bu anlamamızı da kralların, padişahların lordların tarihi bakışıyla yapmayacağız. Unutmayın ki topluma yani halkına dayanmayan bir devlet, halkını savaşta ölecek barışta sağılacak hayvan gören bir anlayışla yürütülen iktidar yıkılmaya mahkumdur ve ne acıdır ki sömürdüğü halkını da peşinden götürmektedir.

Ülke topraklarında yaşayan bütün insanlarımızın, genç olarak tanımladıklarımız ve biz genç orta yaş kuşağının bunları bilmesi ve gelecek nesillere bunları anlatması çok önem arz etmektedir. Gördüğüm kadarıyla (elbette benim öngörüm) çok zor şartlara gireceğimiz bir 30 yıl önümüzde durmaktadır.

Ülke insanları gelişmişliği araba, telefon, köprü falan zannetmektedir. Basit matematik hesaplarını bile görmek istemeyen, yaşadığı gelişmişliğin sadece bir çıkar pazarı tarafından yaratıldığının farkında olmayan bu toplumun geleceği yoktur arkadaşlar.

Evet kürsüye çıkmış atıp tutan adamlar gibi yine uzun yazdım ama bunları bilmemiz gerekiyor. İşte Dünya küresel sömürgeciliğinin güney amerika ayaklarını sade bir dille yansıtan iki kitap karşınızda durmaktadır. Alıp okuyun ve notlar alarak okuyun. Arkadaşlarınıza anlatın ve araştırın. Milliyetçilik diye ABD ajanlarının kontgerilları nasıl yetiştirdiğini, nasıl askeri darbeler ile ülkelerin aydınlarını katlettiğini, satın alınan hükümetlere güç vererek nasıl yeraltı ve üstü zenginliklerini ele geçirdiklerini görün.

Küçük dünyamıza "Türkiye ile uğraşıyorlar" dediğimiz olguların aslında bütün sömürge ülkelerde yıllardır devam ettirilidiğini anlamamız ve bunun sonuçlarını değerlendirmemiz gerekiyor.

1980-90 arası kuşaktan olan çoğu arkadaşımız her hangi bir siyasi bakış açısından uzak yetiştirildi. Çünkü ülkeler böyle dizayn edildiler. Biz kuşak olarak bunu kırmaz isek gelecek ciddi anlamda büyük felaketlere gebedir.

Yine uzun bir yazı ile foruma katkıda bulunmak istedim. Umarım okunur.

Pages: 1 ... 49 50 51 [52]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? « previous next »
    Jump to: