Welcome, Guest. Please login or register.
1 Apr 2020 - 09:47:42
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 47 48 49 [50] 51 52
Author Topic: Favori kitaplarınız?  (Read 195703 times)
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #735 on: 27 Jul 2012 - 18:28:55 »

Roma donemi ile alakali tarihi ,roman veya biyografi tarzi kitalar onerebilcek var mi?

<br /><br /><br />
judas
Moderator
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #736 on: 2 Aug 2012 - 14:36:04 »

vay anasına dostoyevski'yi de gömmüşüz ya artık gözüm açık gitmez. klasikler adı altında bir genelleme yapıp belli tarihten önce yazılmış tüm kitapları aynı tür kabul etmek, hele ki bahsi geçen tarzın çok dışında yazan dostoyevski gibi bir adamı da bu grubun içine katmak hakkında yeteri kadar şey bilmemekten kaynaklanıyor diye düşünüyorum, başka bir ihtimal gelmiyor aklıma. Mavi biladerimin attığı mesaj baya sinir bozucu ve edebiyat dünyasına çok hakim olmayan ama kaliteli kitaplar okumak isteyenleri yanlış yönlendirme potansiyeline sahip. Uzun uzun döşenmeyi düşündüm aslında ama iş önyargı boyutunda olduğu için tartışılacak bir konu değil gibime geldi.

dünya klasikleri ile klasik edebiyat akımı, saray edebiyatı gibi kavramlar aynı şey değiller. klasik deyince akla kont, prenses falan gelmesi tamamen bu karmaşanın yarattığı ön yargıdan kaynaklanıyor. dostoyevski dendi madem, belki de en bireye dönük, toplumdan en bağımsız yazan adamlardan birinin yazdıklarının günümüzde geçerliliğini yitirdiğini düşünen biri hiç dostoyevski okumamıştır, ya da başka tarafıyla okumuştur. ama tabi 1800’lerde yazılan bir kitabın günümüzle alakasını e-mail’in ya da cep telefonunun varlığıyla açıklamaya çalışacaksak o zmn 5 sene önce yazılan kitap da günümüzle bağdaşmıyor derim ben. twitter yoktu o zamanlar.

eski tarihte yaratılan bir sanat eserini illa günümüzle ilişkilendirmek zorunda hissediyorsak biraz daha algıları açıp, biraz daha derine bakmak yeterli olacaktır, çok değil. sonuçta hikayeler insan etrafında dönüyor ve insan aynı insan.

klasikler deyip genellemenin nasıl yanlış sonuçlar doğurabileceğine örnek vermek adına, burada konuşulan anlamda klasik kapsamına girebilecek yazarları düşünelim mesela. shakespeare, victor hugo, sir arthur conan doyle, jack london, oscar wilde, tolstoy,.. ne tarzları, ne konuları, ne yaşadıkları hayatlar, hiçbişeyi benzemeyen bu adamların hepsiyle ilgili nasıl ortak yorum yapılabilir ki?

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #737 on: 2 Aug 2012 - 17:00:14 »

valla dostoyevski, tolstoy, shakespeare, hugo..vs. bütün ustalara saygım sonsuz tabii de benim için klasik denince aklıma tolkien, trevanian, arthur conan doyle, maurice leblanc, ian fleming, robert ludlum, frederick forsyth, georges simenon, john le carre, agatha christie falan geliyor. modern klasik olarak da jean-christoph grange, dan brown, jeffrey archer, ken follett ve james rollins gibi adamları önerebilirim. bence kitap dediğinin içinde ucundan bi mystery, bi thriller olmadı mı olmuyo arkadaş Deli
McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #738 on: 2 Aug 2012 - 19:36:37 »

bu edebiyattaki klasik yakistirmasi, sinemadaki kült yakistirmasina benziyor. herkesin anladigi ya da anlatmak istedigi kadar sanirim ama klasik derken edebi yönü ilebir kategorize degil de belli bir tarihsel süreci devirip, pelesenk olmus eserler anladigim kadariyla mali'nin ve yalcin abinin kast ettikler sanirim alp. ha bir de rus edebiyati candir. ruscaya olan hevesim 'guneyde rus tavlariz hocu' durumundan ziyade nedense bir karamazov kardesler'i rusca okuyabilmek adina alevlendi. denedim de... olmadi, cok agir geldi ama olsun. ha, gayri ihtiyari bir sekilde klasik tabirini ben de mali ve yalcin abi gibi kullaniyorum sik sik ama belki de senin gorusun en mantikli olan, inkar edemem. Not: Mesela bir Taras Schevchenko'nun Kobzar'ini tavsiye ederim.
« Last Edit: 2 Aug 2012 - 19:42:36 by cousinavi » Logged

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #739 on: 2 Aug 2012 - 20:28:11 »

valla ben kendi adıma konuştum orda, ki konunun klasiklerle pek ilgili olmadığı daha çok benim romandan zevk almamamla alakalı olabileceğinide belirttim. Küçükken ve ergenliğe doğru çok zevk alarak hayallere daldıran romanlar aynı etkiyi yaratmıyor ne yapayım yani. Lakin bu kalisk tabir ettiğimiz eserlerin bana göre yine değerini düşürmez gözümüzde. Hugonun mesela hastasıyım kardeşim ben (yazar olanına hastayım)

judas
Moderator
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #740 on: 2 Aug 2012 - 22:18:44 »

tolga abinin hastasıyım ben de hehe

ben senin bahsettiğin roman tipini anladım şeker. ama dostoyevski bu kategorinin tamamen uzağında bi kere o konuda anlaşalım. ben onun isminin bu konuda geçmesinden zaten sinirlenerek girdim mevzuya.

Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #741 on: 2 Aug 2012 - 22:24:06 »

O yazıyı yazarken zaten rus edebiyatını seven insanların tepkisini göze alarak yazmıştım. Örnek olarak okumuş olduğum için o an ilk aklıma gelen suç ve ceza yı doğal olarak dostoyevski yi örnek verdim. O yazıdaki her şey sonuçta benim kişisel fikrim, bu arada büyük bi ön yargı yok ortada daha 2-3 gün önce şehirler arası bi yolculukta yanıma jules verne in bi kitabını alıp okudum.İnternetle alaka kurmadım yanlış anlaşıldı herhalde duygularla alaka kurdum. Değişen şey teknoloji değil duygular durumlar ve tepkilerimiz. Twitter fln alaya alınacak şeyler yazmadım. Doğru edebiyata çok hakim değilim, ama özellikle fena olmayan sayıda roman okurum.
Orada eleştirdiğim şey sadece rus edebiyatı değil aynı zamanda fransız edebiyatı belki aynı akımdan etkilenen amerikan ve ingiliz edebiyatı da bunun içinde. Klasikler adı altında acayip bi genelleme yapmışım evet, ama klasikler derken bir tarzdan bahsetmişim. Suç ve Ceza inanılmaz bi kitap olabilir, psikolojiden felsefeye oradan büyük bi maceraya ve trajediye dönen efsanevi bi kitap olabilir bende okurken çok düşünmüştüm. Uzun bi aralıkla 2 kez okudum, hatta geçen yıl yaklaşık 20-25 klasiği tekrar okudum ve hiçbirinden beklediğim ve daha önce okuduklarımdan aldığım tadı alamadım. Aynı etkiyi yaratmıyor demiş şeker doğru demiş benim yazdıklarım tamamen benim ön yargılı fikirlerim, bana soracak olursanız 5-10 kitap seçin geçin derim bu dönemi. Dönem edebiyatının yeri ve ağırlığı tartışılmaz ama bir çok kitap yüzünden günümüz edebiyatında da  bir çok eserin değeri bilinmiyor. Bu arada geçmişe dönük yaşadığımız bu özlem ve saygı duruşunu woody allen 'midnigt in paris' filminde çok iyi anlatmış, izlemeyenlere tavsiye ederim. Unutmayalım elli yıl yüz yıl sonra bugünkü yazarlarımız da hayatlarıyla tarzlarıyla anlattıklarıyla birer dokunulmaz olacaklar.

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #742 on: 2 Aug 2012 - 23:03:27 »

Aslında Mali haklı bir yanda da. Hani bodoslama tepki değilde, aynı tadı vermemesi bakımından. Benim kişiliğimde oldukça yer eden bir kitaplar silsilesidir bu eski kitaplar. Zaman geçsede atıyorum sefillerin beş cildini okumanın tadı değişmez bir kişinin gözünde. J.London un bütün kitaplarını okudum nebileyim süper bir adam ama okunmuyor geriye gidip birdaha.

Belkide hiç girmemek lazım siyasiydi tarihiydi bu tarz kitaplara. Romandan devam edeceksin mis gibi, filmi kafanda yaşayacaksın abi.

Birde günümüzde yazıpta ilerde bir Hugo olan olurmu bilmiyorum da zor ya belkide ben takip etmiyorum çok satan romanları ya ondandır. En son DanBrwn ın o üçlemesini okumuştum tırt bir amekirakn sinemeası tadındaydı sürüklesede. Sonra dönüp monte kristo kontu nu okudm o daha klişeydi.

Yani allah benim cezamı versin emi ehehe. Mesela bu tarz romanların film versiyonlarından sıkıldım ben. İzlemiyorum son yıllarda amerikan sinemasını zaten. MEsela kore sineması çok güzel abi bir İran sineması nebileyim efendim bir bazı arkadaşlarımız kadar film festivallerine gidemiyorum izleyemiyorum çok entel tarzda "yönetmen bunu iyi yakalmış lan" diye geyiğede sahip değilim ama farklılar sıkılmışım aynı şeylerden demek ki.

Sanırım Malide onlrı yaşıyor olablir, lakin Mali Alpin belkide kızdığı yada yadırgadığı diyelim kızmadı sanırım her türlü yapıtın bu katagoriye giremeyeceği girmemesi gerektiği ki bunda da haklı görünüyor. Keza ben babalar ve oğulları okumuştum ine tat alamamıştım fazla. Bu demek değil ki yapıt eskidi. Belki bizim için öyle, ama okumadığın zamanlara gidersen neydi abi o öyle dersin ve kitabı okuyup düşüncelere dalarsın ya hani. Lafı uzatmıyım, gençlerin hızlı yaşaması internet falan tabiki değişti durumlar. Bir pasifik kıyılarını anlatan kitap bundan 15 yıl evvel aklımızda düşümüzdeydi okurken şimdi gir google earthe ordasın yürüosun mnkym hatta sahilinde. Ama herkesin imkanı yok böyle herkes bu eğitimi alamıyor ve yine en değerli hayal gücünü bu kitapla sağlıyor insana diyor ve çekiliyorum

White Boy
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #743 on: 9 Oct 2012 - 22:32:20 »

Genç Stalin.. Hayatımda okuduğum en iyi biyografi kitaplarından birisi, hem baya ciddi bir çalışmayla hazırlandığı belli bir kitap, hem de anlatımı çok akıcı. Stalin'in gençliğinden 1917'ye yani Bolşevik İhtilaline kadar olan hayatı anlatılmış.Kitapta Stalin'in güce yükseliş öyküsü başka hiçbir yerde bulamaycağınız kadar derin bir biçimde anlatılmış. Söz konusu Stalin gibi uçlarda tarihi karakterlere karşı objektif olmak ve yazmak genelde zordur fakat bu kitabın taraflı olmadığını söyleyebilirim rahatlıkla. Bu kitabın devamı da var " The Court of the Red Tsar" fakat o henüz Türkçeye çevrilmemiş.

"if you eat food... you crap out your butt, right?
then maybe if you stock food in your butt, then you'd crap out your mouth
HaliTT
Hiro
Veteran
Pro. Member

Remember...

View Profile
« Reply #744 on: 5 Jun 2013 - 18:42:34 »

Game Of Thrones serilerini okuyan ve diziyi de takip eden birisi cevap verebilir mi:

3.sezonun son bir bölümü kaldı, bu bölümü de izledikten sonra 4.kitaptan başlasam eksik bir taraf kalır mı?
Ya da nereden  başlayayım? 1.kitap demeyin, 100 sayfa okudum, neredeyse 1 senedir öyle duruyor ...

I’m taking it slow / Feeding my flame / Shuffling the cards of your game / And just in time / In the right place / Suddenly I will play my ace
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #745 on: 13 Jun 2013 - 05:12:13 »

3. kitabın bir kısmı daha anlatılmadı abi, 3. kitabı 2 sezona böldüler. 4'ten başlarsan sanırım bazı yerleri atlamış olursun.
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #746 on: 9 Jul 2013 - 15:08:55 »

arkadaşlar benim kitaplarla pek aram yok. hatta hiç yok. hayatım boyunca okuduğum kitap sayısı çok az bi sayıya tekabul eder ve açıkçası bundan da çok utanıyorum. o yüzden de artık ben de yavaştan kitap okumaya karar verdim. en azından kendimi geliştirmek amaçlı okuyacağım çünkü hiç bi kitap beni sarmıyor.

şu anda suç ve ceza'yı okuyorum. onu bitirince anna karenina'ya geçmeyi düşünüyorum. kitabın kalınlığı açıkçası beni biraz ürkütüyor çünkü uzun bi süre tek bi kitabı okumak zorunda kalacağım. böyle daha ince kitaplar -300 sayfalık mesela- daha iyi olabilirdi ama sıra onlara da gelecek çünkü en kalitelilerinden başlamaya düşünüyorum. şöyle de bir liste hazırladım:
anna karenina - tolstoy
ulysses - james joyce
savaş ve barış - tolstoy
kayıp zamanın izinde - marcel proust
don kişot - cervantes
madame bovary - gustave flaubert
lolita - vladimir nabokov
hamlet - william shakespeare
suç ve ceza - dostoyevski
dava - franz kafka
muhteşem gatsby - f. scott fitzgerald
1984 - george orwell
gazap üzümleri - john steinbeck
yeraltından notlar - dostoyevski
yabancı - albert camus
yüzyıllık yalnızlık - gabriel garcia marquez
vadideki zambak - honore de balzac
karamazov kardeşler - dostoyevski
tutunamayanlar - oğuz atay
diriliş - tolstoy
bir otostopçunun galaksi rehberi - douglas adams
aşk ve gurur - jane austen
moby dick - herman melville
bülbülü öldürmek - harper lee
kürk mantolu madonna - sabahattin ali
huckleberry finn'in maceraları - mark twain
on küçük zenci - agatha christie
roger ackroyd cinayeti - agatha christie
sefiller - victor hugo
saatleri ayarlama enstitüsü - ahmet hamdi tanpınar
budala - dostoyevski
monte kristo kontu - alexander dumas
niteliksiz adam - robert musil
iki şehrin hikayesi - charles dickens
babalar ve oğullar - turgenyev
ölü canlar - gogol
bir delinin hatıra defteri - gogol
çavdar tarlasında çocuklar (gönülçelen) - j. d. salinger
ses ve öfke - william faulkner
büyük umutlar - charles dickens
sanatçının bir genç adam olarak portresi - james joyce
middlemarch - george elliot
dönüşüm - franz kafka
küçük prens - antonio de saint exupery
mülksüzler - ursula k. le guin
çanlar kimin için çalıyor - ernest hemingway
hobbit - j.r.r tolkien
yüzüklerin efendisi üçlemesi - j.r.r tolkien
silmarillion - j.r.r tolkien
dublinliler - james joyce
deniz feneri - virginia woolf
dalgalar - virginia woolf
koku - patrick süskind
madde 22 - joseph heller
uğultulu tepeler - emily bronte
olasılıksız - adam fawer
ilyada - homeros
odysseia - homeros
oğullar ve sevgililer - d.h. lawrence
cesur yeni dünya - aldous huxley
mezbaha no.5 - kurt vonnegut
büyülü dağ - thomas mann
ana - maksim gorki
açlık - knut hamsun
genç werther'in acıları - goethe
dorian grey'in portresi - oscar wilde
aylak adam - yusuf atılgan
böyle buyurdu zerdüşt - friedrich nietzsche
ilahi komedya - dante
fareler ve insanlar - john steinbeck
devlet - platon
bulantı - jean paul sartre
ince memed - yaşar kemal
doğunun limanları - semerkand
simyacı - paul coelho
david copperfield - charles dickens
körleşme - elias canetti
görülmeyen adam - ralph ellison
karanlığın yüreği - joseph conrad
anton çehov'dan hikayeler - anton çehov
mrs. dalloway - virginia woolf
das kapital - karl marx
kumral ada mavi tuna - buket uzuner
puslu kıtalar atlası - ihsan oktay anar
ekmek arası - charles dickens
bozkırkurdu - hermann hesse
varolmanın dayanılmaz hafifliği - milan kundera
kelebek - henri charriere
huzur - ahmet hamdi tanpınar
faust - goethe
kara kitap - orhan pamuk
anayurt oteli - yusuf atılgan
martin eden - jack london
sineklerin tanrısı - william golding
iş bitirici - david allen
odak - daniel goleman
duygusal iq - daniel goleman
etkili insanların 7 alışkanlığı - stephen r. covey
düşün ve zenginleş - napoleon hill
dost kazanma ve insanları etkileme sanatı - dale carnegie
outliers (çizginin dışındakiler) - malcolm gladwell
sophie'nin dünyası - jostein gaarder
oblomov - ivan gonçarov

iyice araştırıp seçtim bunları. iyi olduklarını düşünüyorum. hatta okuma sıram da buna yakın bi şekilde olacak (yukarıdan aşağıya doğru). bu noktada da size bir  sorum olacak. bu kitapların beni sarmaması normal bi durum mu? çünkü 100-110 yıl önceki filmleri bile izleyebilirim. ara ara çok sıksa da eninde sonunda o 60-70 yıl önceki 3 saatlik filmleri de bitirebiliyorum. yani bu mantıkla bunu da başarabilmem gerek. ayrıca sizlerin de okuduğu çoğu kitap sizi sarıyor mu?
« Last Edit: 6 Jun 2018 - 03:28:03 by Ilkkan » Logged

Sheed
Yönetici
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #747 on: 9 Jul 2013 - 17:54:54 »

sarmıştı bu yukarıdakilerin çoğu.. yalnız senin bu "imdb top 100 listesine başladım", "100 temel eseri okuyorum" yaklaşımını sakat buluyorum naçizane.. kitap okuma pratiklerini sıfırdan inşa ederken (bu "hakkıyla" film izlemek için de geçerli) bu suni yöntemler çile.. çağrışımlara izin verip, kendi yolunu bulmasını sağlamalısın.. hangisinin "kaliteli", hangisinin "kalitesiz" olduğunu ya da bunun değer kriterinin "kalite" olup olamayacağını ancak öyle anlarsın..

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #748 on: 9 Jul 2013 - 19:27:32 »

ben de bazi yazarlarin dil icerikleri ve derinliklerinin farkli olmasi neticesinde mumkun mertebe orijinal dilinde okunmasini tavsiye ediyorum ki rusca ogrenme sebeplerimden biriydi dostoyevski... ha ogrendim de ne oldu? ruscasi da cok agirmis herifcioglunun, ceviriden kaynakli sikintilar da zaten kendieseriymis ama listede james joyce'u falan gorunce bu hatiram geldi aklima. onun da ingilizcesi agir arkadas, oyris bestard.

neyse, cem'in dedikleri dogru. listen hep "top" baslikli gruplandirmalara girmis kitaplardan olusuyor. eger amacin entelektuel bir birikim yapmaksa, eyvallah ama kaliteli, tadi olan bir seyler okuyabilmenin en guzel yolu kitap zevklerinizin uyustugu bir dostunla birbirinize referans olmak sanirim.

adi duyulmamis, kiyida kosede kalmis ne cevherler var bir bilsen... eger kitap okumayi seviyorsan sahaflara ugrayip onlarla da bir hos sohbete girebilirsin. her onerecekleri kitap guzel olacak diye bir kaide yok ama toprak altini da iyi biliyorlar.

mesela bertolt brecht seneler once bir sahaf tarafindan bana onerildi, cok sonra okudum ne yalan soyleyeyim, simdi moda oldu adam. genco erkal istemeden biraz populer yapti sanirim. her gun entelektuel kilikli hatunlari goruyorum facebook listemdeki, alintilar yapiyorlar. bohemini sevdiklerim...  ben cok da buyuk bir hayrani olamamistim iyi oldugunu dusunsem de.

(bu arada salinger'i da ingilizcen iyi ise mumkun oldugunca orijinal dilinde okumani oneririm zira kendi doneminde kullandigi dil yuzunden yasaklanmis bir insan. )
« Last Edit: 9 Jul 2013 - 19:36:38 by McGiven » Logged

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
Kensai
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #749 on: 9 Jul 2013 - 21:26:17 »

yep, son derece katılıyorum. mesela ben dört kafadarlar serisinin en kötü kitabını yukarıdakilerin çoğundan önde tutarım, öyle polisiye-macera-gizem-thriller hastası adamım. ayrıca illa bi kitap okunacaksa şibumi'yi okumadan ölmeyin derim.

bu arada silmarillion'u okumadan önce hobbit-yüzüklerin efendisi üçlemesi ve buna bağlı çıkan ek kitapları okuman lazım, yoksa anlam vermen zor. bi de tavsiye, kitabın arkasındaki sözlüğün bi fotokopisini al da zırt pırt arkayı çevirip bu neydi lan diye bakmak zorunda kalma. adam yarı elfçe yazmış kitabı.
« Last Edit: 9 Jul 2013 - 21:28:24 by Kensai » Logged
Pages: 1 ... 47 48 49 [50] 51 52
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? « previous next »
    Jump to: