Welcome, Guest. Please login or register.
1 Apr 2020 - 10:31:45
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 46 47 48 [49] 50 51 52
Author Topic: Favori kitaplarınız?  (Read 195706 times)
alvin maker
Pro. Member

josé

View Profile
« Reply #720 on: 4 Jul 2012 - 04:33:11 »

Yine de Ulysses'e bulaşmayın bence.

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #721 on: 4 Jul 2012 - 16:39:44 »

onu okumayanlar da var yalçıın abi... en azından bi liste çıkarmış, o da iyiydir.

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
Ilkkan
Sr. Member

View Profile
« Reply #722 on: 4 Jul 2012 - 20:13:43 »

ulysses'in sırf sözlüğü bile bi roman kadar. pek bulaşılacak bi kitap değil cidden.

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #723 on: 24 Jul 2012 - 05:57:32 »

Canım eski klasikleri çekince çektim Tolstoyun Savaş ve Barışını okudum bitirdim ama bu nedir ya? Millete klasikleri okuyun falan diye akıl veriyoruz ama yok Preses Elenor muş, yok Kont Andreymiş efendim yok napolyonun atıymış skerler dedim sosyetesini geyiğini. Ciddi anlamda roman okumanın tadını kaybetim sanırım hiç bir zevk almadığım gibi boşa vakit kaybı geldi bana. Eski klasiklerim, galiba oldukların yerde daha güzeller. Birdaha ilişmicem hiçbirine uzun süre.

Ve okumaya başlayıp yarıda bıraktığım kitabıma dönerek kendime geldim. Ünlü ödüllü yazar Amin Maalouf un Arapların gözünden Haçlı Seferleri kitabı gerçekten çok iyi. Hikaye tadında anlattığı haçlı seferlerini çok sürükleyici okuyorsunuz ve tarihe meraklı olanlr içinde ayrıntılı bilgiler mevcut. Mesela benim tarih bölümünde yazdığım İznikin1097 de geri alınmasını ayrıntılı işlemiş ve tamamlayıcı bilgiler vermiş. Hatta ayrıtılı bilgiler vermiş. Kesinlikle alınıp okunmalıdır. Kitap sezonuna girdim artık takip edin beni.

Kayhan Nietzchenin Gözyaşlarını okuyo rolabilir kitap güzelmiş diyorlar alınca okucam bakalım listede ama arkadaki kitapları bitirelim ilkönce

airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #724 on: 24 Jul 2012 - 07:52:56 »

Kitap okuyabilenlere hep özeniyorum. Bi heves "Hitler Kitabı"nı aldım; 20 sayfa okudum, şimdi kenarda duruyor öyle. Ama inat ettim bitiricem. (yine gaza geldim)

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #725 on: 24 Jul 2012 - 13:31:57 »

evet, nietzsche ağladığında yı okuyorum. evet facebook a yazdığım kısımlar cidden beni düşündürten kısımları. kitap bitmek üzereyim, hayata bakışımı değiştirdi mi? hayır. ama kesinlikle okunması gereken kitaplardan birisi bence.

birde şunu anladım felsefe/psikoloji benden uzak dursun. zaten ince bir çizgi üzerindeyim alıp götürebilir insanı bu konular  bolt
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #726 on: 24 Jul 2012 - 15:44:54 »

evet, nietzsche ağladığında yı okuyorum. evet facebook a yazdığım kısımlar cidden beni düşündürten kısımları. kitap bitmek üzereyim, hayata bakışımı değiştirdi mi? hayır. ama kesinlikle okunması gereken kitaplardan birisi bence.

birde şunu anladım felsefe/psikoloji benden uzak dursun. zaten ince bir çizgi üzerindeyim alıp götürebilir insanı bu konular  bolt
O kitabı okuması bana inanılmaz zor geldi ama ister istemez neredeyse her satırında ufak da olsa farklı düşünceler uyandırmıştı. Okuyalı baya da zaman oldu ama dediğin gibi hayata bakış açımı da değiştirmemişti.

...just one more peaceful day...
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #727 on: 24 Jul 2012 - 15:47:35 »

eheheh Hitlerin Kitabından ziyade daha sürükleyici hikayeleri okumanı tavsiye ederim. Kayhancım kitap için oldukça iyi görüşler var. Aslında hayata bakışını değiştirmekten ziyade farklı bir düşünme sanatının örnekleri oluyr bu tip kitaplar. Bende açık söyliyim pek sevmem ulan Amin Maalouf varken şimdi okuyun gerçekten iyi ve sürükleyici yazıları adamın helal olsun

BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #728 on: 24 Jul 2012 - 15:55:08 »

Ve okumaya başlayıp yarıda bıraktığım kitabıma dönerek kendime geldim. Ünlü ödüllü yazar Amin Maalouf un Arapların gözünden Haçlı Seferleri kitabı gerçekten çok iyi. Hikaye tadında anlattığı haçlı seferlerini çok sürükleyici okuyorsunuz ve tarihe meraklı olanlr içinde ayrıntılı bilgiler mevcut. Mesela benim tarih bölümünde yazdığım İznikin1097 de geri alınmasını ayrıntılı işlemiş ve tamamlayıcı bilgiler vermiş. Hatta ayrıtılı bilgiler vermiş. Kesinlikle alınıp okunmalıdır. Kitap sezonuna girdim artık takip edin beni.

Bu kitabin farki 5 sene once okudugumda Sultan Nureddin ismine ilk kez ras gelmemdi.Biliyorum ben mi hatirlamiyorum ama mufredatta tek bir satir gecmemisti lisede boyle buyuk komutanin.Selahaddin Eyyebu den onceki gibi yavuz gibi gosterir bazi tarihciler. Bizim ayaga kalma surecimize oncelik eden adamdir

Dogu ile batinin iki duellosu gibi kitap. Kantari biraz batiya yansitsada,okunulacak kitap. Selahaddin Eyyebu-Richard     Kanuni -Sarklen

<br /><br /><br />
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #729 on: 24 Jul 2012 - 16:12:54 »

Gerçektende dönemlerinin iki büyük komutanları ve imparatorlarını karşılaştırmış yazar. Roman tarzımı yazıyor yoksa tarihçi olarakmı yazıyor peki kitaplarını?

nats
Guest
« Reply #730 on: 24 Jul 2012 - 16:39:34 »

Felsefeden konu açılmışken son okuduğum kitaptan bahsedeyim biraz. Aslında NYT bestseller'a girmiş felsefik bir roman. Steve Toltz'un Bütünün Bir Parçası adlı romanı. Özellikle 3 kuşak baba ve oğul arasındaki ilişkileri temel alarak toplum yargılarıyla bir çözümleme yapıyor kitap. Bazı yerlerinde ulan çok saçma desem de toplum yargılarının ve algılarının dışına çıkan bireylerin iç dünyalarını çok güzel yansıtmış. Ara ara büyük ustulara da açık bir şekilde atıflar var. Karekter romanın bir yerinde durup, "Tolstoy bir romanında şunu söylemişti." tarzı girişleri beni benden alıyor zaten. Uzun da bir kitap ama içindeki hikaye, gelişen ilginç olaylar ve şaşırtan sonu baya sürüklüyor insanı.
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #731 on: 24 Jul 2012 - 16:54:35 »

Gerçektende dönemlerinin iki büyük komutanları ve imparatorlarını karşılaştırmış yazar. Roman tarzımı yazıyor yoksa tarihçi olarakmı yazıyor peki kitaplarını?

iYI bir  tarihcidir kendisi. Hatta kanuni donemini arastirmak icin Istanbul un baya tozunu yutmus biri, Tarihci olarak yaziyor ama uslup zerre SIKMIYOR. Anlatim tarzi heyacan verdiriyor.  Ilk kitabinin basimi tukendi,ikinci el bulunabilir ama Kanuni kitabi kolayca bulunabilir

<br /><br /><br />
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #732 on: 24 Jul 2012 - 18:38:40 »

Canım eski klasikleri çekince çektim Tolstoyun Savaş ve Barışını okudum bitirdim ama bu nedir ya? Millete klasikleri okuyun falan diye akıl veriyoruz ama yok Preses Elenor muş, yok Kont Andreymiş efendim yok napolyonun atıymış skerler dedim sosyetesini geyiğini. Ciddi anlamda roman okumanın tadını kaybetim sanırım hiç bir zevk almadığım gibi boşa vakit kaybı geldi bana. Eski klasiklerim, galiba oldukların yerde daha güzeller. Birdaha ilişmicem hiçbirine uzun süre.

Kayhan Nietzchenin Gözyaşlarını okuyo rolabilir kitap güzelmiş diyorlar alınca okucam bakalım listede ama arkadaki kitapları bitirelim ilkönce

Klasikler konusu geçmiş, beyler artık klasikler okumayın lütfen. Ben bu kitapları ne zaman elime alsam, içim sıkılıyor çünkü günümüz duygularının hiç biri yansıtılmıyor. İnsanoğlu çok arsızlaşmış olabilir, ama o kitaplarda gülüp geçeceğimiz yada sallamayacağımız durumlarda hemen karekter bi sıkılır 10 sayfa anlatılır o duygu. Sıkılma derken utanma olabilir, öfke olabilir, gurur olabilir. Biz artık iyice internet çağının çocukları olduğumuz için direk sonuç odaklı bakıyoruz olaylara. Birinin gidip 15 yıl haber alınamaması fln çok zor artık bu devirde kesin bi yerden kokusu çıkar yani. Olmadı bi mail atar fln, o kitapların günümüzle alakası çok zayıf. Tarihi etkileri dönem etkisi fln bi derece iyi ama, artık yavaştan fantastik kitap havalarına girmeye başladı klasikler. Masum aşk hikayeleri fln cidden komik kaçıyo okurken, pembe seri havası vermeye başlıyor.

Okunma etkilerinde ''aa suç ve ceza okumadın mı sen'' diye başlayan kız muhabbetlerinin epey yardımı var. Birde kalın çerçeve fular 2lisi olmaya özenen arkadaşlarda direk bunlardan başlıyolar. Sosyal medyada 1-2 ay bunlardan alıntı yapıp, sonra camus marquez yada borges a fln geçiyolar. Birde tabiki bu kitapları çocukluğumuzda yada ergenliğimizde okuduğumuzdan bazılarının özel etkisi var, üstüne biri bok atsa çıldırıyoruz. Suç ve ceza benim için öyleydi, ama geçen yıl bikez daha okuduğumda bu ne lan dedim, ortalarındayken tekrar başa alıp bidaha okudum ama olmadı yani çok basit bi hikaye. Eleştirimi sert bulabilirsiniz ama durum budur yani kimse gelip de klasikleri okurken acayip heyacanlanıyorum çok bomba kitap demesin. Şekerin dediği gibi kontlar prensesler trajediler ihtiraslar günümüzde pek anlatıldığı gibi etki etmiyor. Neyse ama ergen dönemlerinde insanlar okusunlar tabi edebiyata başlangıç diye ama sıkılan da zorlamasın olmuyorsa bıraksın. Bir kaç kitabı tenzih ederim tabi, onların yeri çok farklı ama genel olarak 100 kitaplık dünya klasikleri çıkarsanız 90 tanesi angarya derim. Angarya derken yukarıda bahsettiğim olgulardan bahsediyorum yoksa hepsinin edebi değeri ve etkisi yüksektir tarihte ama klasiklere saygı anlamında onları okumaya kimseye zorlayamaz beni. İlla klasikleri okumak istiyorum diyenlere, modern klasikleri ve daha yakın edebiyatları tavsiye ederim onlarda da eski ve tarihi duyguları alıyorsunuz ama günümüzden de tam olarak kopmuyorsunuz. Bu arada genelde 1920-1940 öncesi kitaplardır eleştirdiklerim.
« Last Edit: 24 Jul 2012 - 18:39:00 by Mavi » Logged

Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #733 on: 24 Jul 2012 - 19:10:58 »

Klasikler derken -çoğunlukla- Rus edebiyatını kastediyorsunuz gibime geldi, bilemedim ve fakat Denizler Altında 20,000 Fersah, Pal Sokağı Çocukları, Büyük Umutlar, Uğultulu Tepeler, Muhteşem Gatsby vb. kitapları okumayacaksak Hunger Games mi okuyacağız.

Klasikler candır. Son 20-30 yılda dünya çok değişti diye değerleri, kaliteleri azalmaz.

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #734 on: 24 Jul 2012 - 19:25:46 »

Valla okuduğum zaman değerini aynı koruyanlar vardır bu benim fikrim artık klasiklerle alakası olmayacak şekilde roman okumaktan sıkıldım ben. Yani bu duurm benle alakalı olabilir birazda yaşımız geçti. Ama yinede tavsiye ediyorum klasikleri ya. İnsanın gelişimini etkiliyor mutlaka, empati duygusunu etkiliyor, hayal gücünü etkiliyor mutlaka. Ha artık bize birşey katmayacak gibi bunu belirteyim okumayana katabilir belki bilemiyorum yani.

Ben daha çok, bilmediğim tarihi veya bilimsel bir bilgiyi veren yapıtları bir siyasi kültürel toplumsal araştırmayı daha çok sviyorum hatta değişmem yani.

Pages: 1 ... 46 47 48 [49] 50 51 52
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Kültür - Sanat  |  Edebiyat  |  Topic: Favori kitaplarınız? « previous next »
    Jump to: