Welcome, Guest. Please login or register.
19 Mar 2019 - 10:01:37
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bilmediklerim 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 12
Author Topic: Bilmediklerim  (Read 46565 times)
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #15 on: 30 Nov 2010 - 22:07:21 »

seni aşk gurusu alim karasu'yla bi görüş.
Haha unuttum da hala aklimin bi kosesinde bu sorular goremiyorum da soramiyorum da. Oyle acaip bir sey Smiley

RB26DETT
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #16 on: 5 Feb 2011 - 16:20:45 »

:)Jahre viking-seawise giant-knock nevis(el değiştirdiğinde değişen adlarıyla)

bilenleriniz muhakkak vardır.dünyanın en büyük petrol tankeri ve bugüne kadarki  insan yapımı,kendinden motorlu hareket edebilen en büyük nesne.1976 japon yapımı

uzunluğu 458 metre
genişliği 68 metre
su altında kalan kısmı(draft)24,5 metre(8 katlı apartman)
bu boyutlarıyla ingiliz kanalı,şüveyş kanalı ve panama kanalından geçemiyor
gemide 40 kişi çalışıyor(bundan daha ufak boyutlara sahip amerikan uçak gemilerinde 6000 kişi çalıştığını düşünürsek 40 kişi at şeyinde kelebek gibi kalıyor:))

86da iran-ırak savaşında iran için petrol transfer ederken ırak uçakları tarafından exotec füzeleriyle omurgasından bombalanmış ve batmamış.ama büyük hasar görmüş ve onarılıp tekrar kullanılmaya başlanmış.

bu şekilde hasar almış hali 35 milyon dolara norman international şirketi tarafından alınmış

tek cidarlı petrol tankerlerinin yüzmesinin yasaklanmasının ardından( ki bu yasağın çıkmasına en büyük etkenlerden biri alaskada karaya oturup denize 11 milyon litre petrol sızdıran exxon valdez isimli mobil 1 gemisidir) gulf petrol şirketi tarafından suda durur vaziyette depo larak kullanıldı.şuan sanırım bir hintli şirket tarafından parçalanıyor:(

bu gemiyi özel kılan başka bir özelliğide motoru

warstila-sulzer yapımı bir motor.daha iyi anlaşılması için kıyaslamalarla anlatacağım:)

Wärtsilä-Sulzer RTA96-C

12 silindirli-günlük kullandığımız otomobillerin geneli 4 silindir.
turbo dizel fakat 1970lerden kalma olduğu için 4 zamanlı değil 2 zamanlı çevrime sahip
kullandığımız bir dizel megane otomobilin silindir hacmi 1500 cc iken bunun hacmi 1.820.000 cc(yalnız bu hacim 14 silindirli versiyonunun da olabilir tam emin değilim)

en önemlisi bu motor ne kadar yakıyor?hayvan gibi yaktığı kesin diyeceksiniz ama aklımız böyle bir hayvanlığı hayal edemiyor ilk anda:)

tam yükte normal seyir hızında saniyede!! 4 litre,, tam hızda -ki oda saatte 24 kilometre:)- saniyede 6 litre mazot yakıyor

şimdi saçma sapan bir hesap yapalım.gemimizi saniyede 5 litre yakacak şekilde seyrettirelim,

günde 432,000 litre mazot yaktı Shocked bu mazotu türkiyede çalışsa ve litresini 2 liradan alsa günde yaktığı mazot 864.000 tl Shocked

20 günlük bir sefere çıksa 17.000.000 tl mazot faturası Smiley

kapasitesi olan yükü 20 ton kapasiteli tanker kamyonlarla taşımaya kalksak geminin kapasitesi olan 560.000.000 litre/20.000=28.000 adet kamyon+28.000 adet şöför

bu kamyonlardan 10.000 km mesafe için sadece bir tanesi 10.000 tl mazot yakacak. 28.000 kamyonx 10.000=280.000.000 tl mazot faturası

evet gemi 260.000.000 tl daha ucuza götürüyor dimi?

edit:bende bu bilgileri internet araştırmalarımdan elde ettiğim için 100de yüz kesinliğinden emin değilim,bir yanlışlık varsa kurura bakmayalaım:)

« Last Edit: 5 Feb 2011 - 16:36:17 by RB26DETT » Logged

NA is the best! S54 Rulez
kubilay
Administrator
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #17 on: 5 Feb 2011 - 16:35:07 »

postu buraya taşıdım, yeni bi topice gerek yok gibi.

smyrnall
Pro. Member

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.

View Profile
« Reply #18 on: 5 Feb 2011 - 16:58:33 »

2. sıradaki Emma Maersk (maerskte çalışıyorum bu arada) dünyanın en büyük konteyner gemisi. Son1-2 yıl içinde değişmediyse tabi MSC de yapıyodu bu tarz bi gemi. 20 lik denilen ufak tip konteynerden 12,000 tane kadar alıyo kapasite olarak. En son 13 tane kullanımdaydı bu gemi tipinden halada inşa ediyorlardı, gereksiz bilgi ise tanesinin deposu fulll doldurulursa 8 milyon dolara doluyor. Zenginin parası fakirin çenesi denklemi. Benzinciye gidip fulle demek yemez

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.
www.smyrnall.com
http://smyrnall.tumblr.com
Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #19 on: 6 Feb 2011 - 14:21:58 »

oha yannız parçalıyolarsa yazık ediyolar, böyle bi aracı müze falan yaparsın kullanamasan da. harbi inanılmaz büyük, yanında başka gemilerin olduğu fotoda daha iyi anlaşılıyor. motora da diyecek bişey yok, maşallahı var.
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #20 on: 28 Feb 2011 - 19:11:31 »

ben bu büyük şirketlere s i k i l m e k t e n bıktım.

turkcell denen bilmemnenin evlatları 2005 yılından kalma fatura için beni mahkemeye vermişler. 2005 yılından beri fatura haricinde hiçbir uyarıda bulundunuz mu diyorum hayır diyorlar. 1 yıl 2 yıl 3 yıl filan değil dile kolay 6 yıl sonra direk mahkemeye veriyorlar bununla alakalı yapabileceğim birşey var mıdır ?

genelde ödediğim faturaları saklar belli aralıklarla kontrol eder 1 yılı geçikleri atarım. belki de ödedim bu faturayı ama nasıl ispat edecem 6 yıl aq.
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #21 on: 28 Feb 2011 - 19:38:05 »

Genelde öyle şeylerde gelen evraktaki(adı neyse artık) avukatı arayıp hemen anlaşmak gerekiyor mahkemeye düşmemek için. Sana öyle bir kağıt mı geldi yoksa dediğin gibi direkt mahkemeyle mi uğracaşaksın?
Millsap24
Newbie
*

View Profile
« Reply #22 on: 28 Feb 2011 - 21:15:04 »

Beyler, gavur memleketlerde çok popüler olan, para atma suretiyle çalışan ve içerideki bir kolla bir oyuncağı tutup almamız yoluyla bizi eğlendiren makinenin adı ne oluyor bilen var mı?
Claw Crane (ya da "oyuncaklarin tanrisi" - Toy Story Smiley)
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #23 on: 28 Feb 2011 - 21:16:17 »

ben bu büyük şirketlere s i k i l m e k t e n bıktım.

turkcell denen bilmemnenin evlatları 2005 yılından kalma fatura için beni mahkemeye vermişler. 2005 yılından beri fatura haricinde hiçbir uyarıda bulundunuz mu diyorum hayır diyorlar. 1 yıl 2 yıl 3 yıl filan değil dile kolay 6 yıl sonra direk mahkemeye veriyorlar bununla alakalı yapabileceğim birşey var mıdır ?

genelde ödediğim faturaları saklar belli aralıklarla kontrol eder 1 yılı geçikleri atarım. belki de ödedim bu faturayı ama nasıl ispat edecem 6 yıl aq.
Ayni durumun kirmizi bizim basimiza gelmisti akbank'tan. Araba icin kredi cekmistik her ay 859 milyn mu ne odememiz gerekiyormus. Ama babamin yatirdigi yerdeki adam hep 850 milyon almis. O 9 milyonlar birikip ustune bir de faiz binince dogal olarak aradilar neden odemediniz falan diye. Mahkemelik olduk ama adamlar ske ske aldilar parayi. Bir daha da tovbe etti akbank'tan is yapmamaya. Geriye kalan bir suru beddua tabi. Hala aklimdadir en agiri. Telefonla arayan yetkiliye belki sahibiniz bu telefonlari dinliyordur cocuklarinin boyle olmasinin sebebi bu kazandiginiz haram paralar demisti... Sahibi de Sakip Sabanci bu arada.

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #24 on: 1 Mar 2011 - 00:17:27 »

Genelde öyle şeylerde gelen evraktaki(adı neyse artık) avukatı arayıp hemen anlaşmak gerekiyor mahkemeye düşmemek için. Sana öyle bir kağıt mı geldi yoksa dediğin gibi direkt mahkemeyle mi uğracaşaksın?

direk mahkeme gözüküyor ama bakalım yarın geri dönecekler hazretleri. bende tüketici haklarını filan aradım onlarda araştırcak.

turkcell de 6 aydan sonra ki faturalara itiraz etme hakkımız yokmuş. telefonda elemana diyorum şimdi ben bunu ödedim, 5 yıl sonra bir daha bu evrağın gelmeyeceğini garanti verebilir misiniz ? hani borcu yoktur gibi bir yazı filan; öyle birşey söz konusu değil diyor. bir tarafı kalkınca yine gelebilir yani.
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #25 on: 2 Mar 2011 - 01:16:12 »

Ayni durumun kirmizi bizim basimiza gelmisti akbank'tan. Araba icin kredi cekmistik her ay 859 milyn mu ne odememiz gerekiyormus. Ama babamin yatirdigi yerdeki adam hep 850 milyon almis. O 9 milyonlar birikip ustune bir de faiz binince dogal olarak aradilar neden odemediniz falan diye. Mahkemelik olduk ama adamlar ske ske aldilar parayi. Bir daha da tovbe etti akbank'tan is yapmamaya. Geriye kalan bir suru beddua tabi. Hala aklimdadir en agiri. Telefonla arayan yetkiliye belki sahibiniz bu telefonlari dinliyordur cocuklarinin boyle olmasinin sebebi bu kazandiginiz haram paralar demisti... Sahibi de Sakip Sabanci bu arada.

burada anlamadıgım bir sey var elinizde dekontunuz yok mu ki ? parayı yatırınnca adam size 850 tl lik dekont verse hemen anlarsınız zaten...

Son Turnuva Şampiyonu
Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #26 on: 31 Mar 2011 - 14:06:09 »

Hidayet kaiyerinin normal sezonda 10000. sayısına yaklaştı. 14 sayı daha atarsa bu rakama ulaşacak. Bilmediklerim kısmında soracağım şey ise bu 10000 sayı barajını kaç kişinin geçtiği? İnternette baktım da bir zamandan sonra kayboldum bir yerlerde.Cheesy

...just one more peaceful day...
Cagatay
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #27 on: 31 Mar 2011 - 16:35:00 »

http://bkref.com/tiny/jlCag

Yani 1946'dan beri 304 kisi.

Bu arada yanlis forumdaki Bilmediklerim basligindayiz sanki.
« Last Edit: 31 Mar 2011 - 16:37:07 by Cagatay » Logged

Efemerid
Sr. Member

It's My Turn

View Profile
« Reply #28 on: 1 Apr 2011 - 13:28:06 »

Evet küçük bir dikkat eksikliğinden yanlış yere yazmışım... Ama cevabı verdiğiniz için teşekkür ederim...

...just one more peaceful day...
airness
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #29 on: 19 Apr 2011 - 18:36:57 »

Amazon.com'dan oyun veya teknolojik bir sey Turkiye'ye siparis edilebiliyor mu eger edilebiliyorsa ustune vergi falan biniyor mu?

Pages: 1 [2] 3 4 5 ... 12
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bilmediklerim « previous next »
    Jump to: