Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jul 2019 - 09:54:35
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Guard ım mükemmel ama şampiyon olamıyorum.. Neden? 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2  All
Author Topic: Guard ım mükemmel ama şampiyon olamıyorum.. Neden?  (Read 6204 times)
cornholio
Newbie
*

View Profile
« on: 11 Nov 2009 - 00:57:34 »

Son 20 yılın en iyi 4 guardı sorulsa sanırım en çok verilen cevap.. magic j, j.stockton, steve nash ve jason kidd olur. magic i bir kenara bırakırsak diğer 3 oyuncunun ortak özellikleri tek bir şampiyonluk yüzüklerinin bile bulunmaması.

Merak ettiğim şey bu durum siz de şöyle bir düşünce oluşturuyor mu? nba de takım organizasyonunda guardlarına çok bağlı takımlar bir yerde tıkanıyorlar. Ya da bu düşünceye sahip değilseniz bu 3 oyuncunun şampiyonluk görememisindeki farklı sebepler nelerdir?
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #1 on: 11 Nov 2009 - 01:05:14 »

js12 nin sebebi jordan. diğer ikiside iyi takımlarda olmadıklarından.
AF
Pro. Member

View Profile
« Reply #2 on: 11 Nov 2009 - 01:23:25 »

js12 nin sebebi jordan. diğer ikiside iyi takımlarda olmadıklarından.
Kidd ile Nash'in içerde oyunun iki yönünü de iyi oynayabilen bir uzuna sahip olamamış olmaları. Stockton'ın sorunu ise hakikaten Jordan.

Bir de, NBA'de şampiyonluk çok ince nüansların belirlediği bir olay. Hani bir Nash, Kidd, Stockton şampiyonluğa çok yaklaşmış adamlar. Özellikle Kidd ve Stockton. O efsane Horry'li kavga olmasa Nash'in bugün yüzüğü olabilirdi, ya da Jordon o topu 15 saniye kala çalmasa John'ın da olabilirdi. Kidd ha keza, NBA finalinden döndü birden fazla defa... Vesaire...

Yani bugün bir Nash'in şampiyonluğu olmamasıyla, T-Mac'in/Carter'ın olmaması aynı şey değil. İkisinin de yüzüğü yok, ikisi de birer süperstar ama örneğn T-Mac ilerde her zaman loser diye hatırlanacak bir süperstar. Nash, Kidd falan ise öyle olmayacak.
« Last Edit: 11 Nov 2009 - 01:33:09 by Jr. Kobe » Logged
Svetlin
Pro. Member

View Profile
« Reply #3 on: 11 Nov 2009 - 01:23:42 »

diğer ikisinin sebebi de shaq ve duncan olabilir abi. ama iyi takımlarda olmamaları daha önemli bi etken tabi.

bir de oyuncuların üzerinden gidecek olursa nash, kidd ve stockton üçü de oyunu domine eden, gerektiğinde takımı tek başına sırtlayan adamlar değillerdi. daha çok hazırlayıcı rolündeydiler. yani bi kobe, lebron ve wade gibi oyuncu eksikliği bence.
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #4 on: 11 Nov 2009 - 01:41:57 »

Bugün TRT3'de Murat Murathanoğlu ve Yiğiter Uluğ, NBA ile ilgili konuşurlarken, bak Deron Williams, Steve Nash, nasıl takımları taşıyorlar ama Chris Paul taşıyamıyor, demek ki gardın kadar konuş lafı onun için geçerli değil dediler. Ne kadar kabul edilir bir yorum bilemem ama burda paylaşmak istedim.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
cornholio
Newbie
*

View Profile
« Reply #5 on: 11 Nov 2009 - 01:48:31 »

Ama yine de Magic j. sonrası ligin en iyi 3 oyun kurucusunun hiç şampiyonluğunun bulunmaması bence Nbadeki sistemle de alakalı. Şampiyonluk için süperstar bir skorer ve iyi bir pivot en etkili anahtar. ki genelde kobe, jordan gibi oyuncular vasat guardlarla hep başarı elde ettiler ve o tip topu kendileri kullanmayı seven oyuncular, oyunu fazlasıyla hakimiyetleri altına alan, tempoyu istediği gibi ayarlayan guardlarla uyuşmazlar gibi pek. malone stockton a oldukça uygundu. ve istisnalar dışında 3 çok önemli star aynı takımda pek buluşmaz ve 1 star kontenjanı pointguard posizyonunda dolduruluyorsa, o takımda skorer forvet ya da pivot sorunu baş gösterebiliyor. pivot sorununu en çok yaşayan da kidd oldu ama hem onun hem de nash in iyi takımlar yakalayamadıklarına katılmıyorum. yani en azından kobe'nin kendi çıkarılmış lakersından daha iyi takımlar yakaladılar ve özellikle nash takımı en iyi olduğu zamanlarda playoflarda normal sezondan daha etkili olması gerekirken olamadı sanki.  

Bugün TRT3'de Murat Murathanoğlu ve Yiğiter Uluğ, NBA ile ilgili konuşurlarken, bak Deron Williams, Steve Nash, nasıl takımları taşıyorlar ama Chris Paul taşıyamıyor, demek ki gardın kadar konuş lafı onun için geçerli değil dediler. Ne kadar kabul edilir bir yorum bilemem ama burda paylaşmak istedim.

ben deron williams a tercih ederim chris paul ü.
« Last Edit: 11 Nov 2009 - 02:49:41 by cornholio » Logged
Saban
Pelikan
Yönetici
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #6 on: 11 Nov 2009 - 02:09:15 »

Fazla acımasız olmuş. NBA'de bir oyuncuya en bağlı takım Hornets. Chris Paul de takımını taşıyamıyorsa, başka kim taşısın? Ha olay "başarıya taşımaksa", burada sadece guardların adı değil, koçların ve genel menajerlerin de nasıl bir taktik izlediği de önemli bence.
« Last Edit: 11 Nov 2009 - 02:09:37 by Saban » Logged

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #7 on: 11 Nov 2009 - 10:33:37 »

c paul olayında saçmalamışlar bence. o fizikle inanılmaz oynuyor c paul daha ne yapsın. şaban ın dediği gibi "bir kerem yılmaz olsa çok yukarlara çıkar bu takım."

nash => amare, hill, barbosa, j jhonson, diaw
dwill => memo, boozer, ak47
c paul => west, chandler, okafor

kıyaslama yapmak bile ayıp.

nash ve kidd in takımları iyiydi fakat şampiyon olacak kadar oyuna ağırlık koyamıyorlardı, rakiplerinde hep onlardan iyi birileri vardı; shaq, kobe, duncan. iverson da finale çıktı ama karşısındaki takıma diş geçirmeleri imkansızdı. kidd in oynadığı lakers finali de aynıydı, spurs le oynarken izleyenler kabız oldulardı.
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #8 on: 11 Nov 2009 - 10:44:14 »

birde şimdi tekrar baktım da süperstarsız şampiyon olabilen "takım" sadece detroit li isiah ta o zamanın süperstarlarındandı aslında. nash in oynadığı takımların gerçek anlamda "takım" olduğuna inanmıyorum yöneticisinden-malzemecisine Tongue kidd in nets i belki olabilir ama onlarda kocaoğlanlara tosladılar.
Julıus
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #9 on: 12 Nov 2009 - 16:40:11 »

Kidd ile Nash'in içerde oyunun iki yönünü de iyi oynayabilen bir uzuna sahip olamamış olmaları.
Tam olarak bu.Şampiyonluğu her zaman pota altını kontrol eden takımlar kazanır.

Ayrıca 'gardın kadar konuş' lafı da doğru değildir bence.En basitinden geçen sezonun konferans finalistlerinin gardlarına bakarsak iki çöp,1 ortalama,1 tane de all star görüyoruz. Denver hariç kalan 3 takımın esas oyun kurucuları diğer pozisyonlarda oynuyor zaten.
« Last Edit: 12 Nov 2009 - 16:41:21 by Julıus » Logged
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #10 on: 12 Nov 2009 - 16:54:26 »

hayır, chris paul'a rağmen nola'dan bir şey olmuyor denebilir (bu bir cp3 eleştirisi değil, çok severim kendisini) ama deron williams'lı utah'tan bir şey olduğu nerden çıktı, onu anlamadım ben. utah ne yapmış ki williams döneminde? en başarılı sezonlarının (06-07) paul ve hornets'ın en başarılı sezonu 07-08'den daha başarılı olduğu da epey tartışmalı. kağıt üzerinde konferans finali oynadılar ama nba tarihinin en yalan sezonlarından birinde, ikinci turda golden state'le oynadıktan sonra falan.
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #11 on: 12 Nov 2009 - 17:02:25 »

her zaman demiyelim istersen, bulls zen
Shamrock
Newbie
*

Jesus Shuttlesworthless

View Profile
« Reply #12 on: 12 Nov 2009 - 20:32:46 »

Örnekleri dikkate almayıp sadece soruya odaklanırsak, bunun nedeni gardlar değil, uzunlardır bana göre.

1-Oyuncuların yetiştirilme biçimi:

Pivotların olgunlaşma süreci uzun olduğu halde, sanki afedersiniz tabakhaneye bilmemne yetiştirme derdi varmış gibi ya liseden ya da freshman çıkıp fundamentalin f'sini elde etmeden lige gelen sürüyle uzun var. Stromile Swift'inden tutun da, Kenyon Martin'ine, Kwame Brown'una ve hatta Shawn Williams, Patrick O'Bryant, JaVale McGee, DeAndre Jordan'ına dek uzar bu liste. Bunların neticesinde ortaya Kidd-Carter-Jefferson, Arenas-Butler-Jamison gibi 3'ün 1'ini alan 3'ü 1 arada backcourtlar ortaya çıkıyor. Yeni gelen pivotların özel çalıştırıcı (bana göre bu da bir sorunsaldır çünkü bugün çalıştırıcılık yapan Ewing'in, Mutombo'nun, Jabbar'ın vs eski pivotların böyle bir lüksü yoktu) ihtiyacı da kaçınılmaz oluyor bu durumda.

2- Etrafta "iyi uzun" diye nitelenen oyuncuların neredeyse tamamının enerjilerini çoğu zaman hücuma odaklaması ve kendi yarısahalarında savunma namına yaptıkları tek şeyin ribaund toplamak olması:

Chris Bosh, Elton Brand, Zach Randolph, David Lee, Carlos Boozer en bariz örneklerdir buna. Bunlara karşın Tim Duncan'ın yanına onun gibi kaç tane örnek verilebilir, belki Garnett, ki ikisi de şampiyonluk elde ederken diğerleri solda sıfırlar bu konuda. Sırf bu yüzdendir ki Duncan'ın 4 yüzük almasını "kendi hikmeti mi yoksa koyunun olmadığı yerdeki keçi oluşundan mı" diye pek çok kere sorguladığım da olmuştur. Senin pota altında Eaton'lar, Ehlo'lar, Mutombo'lar, Oakley'ler olacakkken LaFrentz gibi, Bargnani gibi üçlük sallama derdinde uzunlar varsa gardın kabahati ne?

Gelelim verilen örneklere:

Stockton'ın kazanamama sebebinin sadece Jordan'a indirgenmesi hususuna katılmıyorum, en başında Jordan efendinin teşrif etmedikleri iki final vardı, niye kazanamadılar diye sormak gerekmiyor mu? Jazz yıllar boyu üçlükten sayı bulma konusunda fazla sıkıntı yaşayan bir takımdı, ayrıca Malone hücumda çok iyi bir bitirici olmasına karşın savunma hususunda şimdiki halefi Boozer'dan pek bir üstünlüğü olduğu da söylenemezdi.

Diğer örnekler içinse şunları söyleyebilirim.

Kidd'in kazanamaması kendisinden çok kötü franchise yapılanmasına bağlanılması gereken bir durum, geçtim iyi uzunu kaç tane iyi kısayla birlikte oynama fırsatı elde edebildi ki kendisi kariyer yılları dönemi içerisinde? Şampiyonluklar peşinde koşmaktan çok Kenyon Martin, Mikki Moore, Josh Boone gibi kazmaların kontrat elde etmesini sağladı bu adam. İyi adamları etrafında ancak Ulusal Takımda görebildi ki kendisinin yer aldığı tüm turnuvalarda ABD her daim altın madalya elde etti ve takımın turnuvalardaki toplam derecesi ise 38-0, sanırım her şeyi özetlese gerek. "İyi bir dominant pivotun bulunduğu bir takımda üstlenseydi oyun kuruculuğunu Kidd muhakkak bir şampiyonluk elde ederdi." iddiasında bulunabilecek birçok kişi olacaktır eminim forum ahalisinden.

Nash ise çok iyi oyuncularla birlikte ama yanlış koçlarla çalıştı, Mavericks'in 2003-04 kadrosunun koçluğunu Don Nelson ya da 2004-05 Suns kadrosunu Mike D'Antoni çalıştırmasaydı, onlar yerine Popovich ya da Van Gundy görevde olsalardı daha farklı bir tabloyla karşılaşabilirdik.

bu sene bu topiği açmak piksel israfından başka bişey değil.. 
T.B.Cactus
Newbie
*

View Profile
« Reply #13 on: 12 Nov 2009 - 22:13:30 »

Adam David West'i allstar yaptı, daha ne olsun. Nash'in ve Deron'un şu ana kadar birlikte oynadığı oyuncular ile Paul'un kiler karşılaştırılamaz bile bence. Ayrıca Deron bu zamana kadar takımını nasıl taşımız, ne yapmış, hangi başarıya ulaşmış bilen, gören beri gelsin..
bullsarda
Veteran
Pro. Member

The more I see the less I know for sure

View Profile
« Reply #14 on: 12 Nov 2009 - 22:40:53 »

Nash ise çok iyi oyuncularla birlikte ama yanlış koçlarla çalıştı, Mavericks'in 2003-04 kadrosunun koçluğunu Don Nelson ya da 2004-05 Suns kadrosunu Mike D'Antoni çalıştırmasaydı, onlar yerine Popovich ya da Van Gundy görevde olsalardı daha farklı bir tabloyla karşılaşabilirdik.

...van gundy derken?
Pages: [1] 2  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Guard ım mükemmel ama şampiyon olamıyorum.. Neden? « previous next »
    Jump to: