Welcome, Guest. Please login or register.
12 Jul 2020 - 13:42:04
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 [3] 4 5 6 ... 14
Author Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic  (Read 69787 times)
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #30 on: 4 Aug 2011 - 16:35:15 »

Baska yerden alip,direk Almanya ya gitsen? Eger baska care kalmaz ise

<br /><br /><br />
blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #31 on: 4 Aug 2011 - 16:56:20 »

Almanlar başka yerden alınan vizeyle ülkelerine girince zorluk çıkarıyorlar (alıyorlar en sonunda ama gördüğün muameleye değmez).

Yavuzcum benim cevabımı yeterli bulmadın anlaşılan. Davetiyeyle filan uğraşma/uğraştırma. O fuarın davetiyesi, gidiş-dönüş uçak biletin ve otel rezervasyonun gayet yeterli olur. Bir de ilk defa Schengen vizesi almıyorsun. O çok önemli bir avantaj. Olmayacak olduktan sonra o davetiyeyle de olmaz

İlk Schengen vizesi alışımı anlatayım. Hamburg'a festivale gidecektim. FEstival biletini gösterdim. Toplam 11 gün kalacaktım ve ben 7 günlük rezervasyon yaptırdım Berlin'de bir hostele (Berlinle alakam yoktu ama bulduğum diğer hosteller rezervasyon için peşinat istiyorlardı). 4 gün festivalde çadırda kalcağımı söyledim. Gİdiş dönüş biletimi gösterdim. Altını çizerek söylüyorum ki daha önce schengenim yoktu ve en kısa sürede aldım vizeyi (mülakatı yapan abi de ZZ Top, Pink Floyd, Led Zeppelin dinliyormuş gerçi). Bu kadar yani. Rahat ol Yavuzum
« Last Edit: 4 Aug 2011 - 17:03:35 by blastrula » Logged

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
BlackandWhite
Pro. Member

View Profile
« Reply #32 on: 4 Aug 2011 - 17:23:29 »

O zaman soyle bı soru sorayım
Atıyorum yunanıstan dna schengen aldın.Ama yunanistana ugramadin direk polonyaya gittin;oradan almanyaya gecip dondun
Bunda problem cikartirlar mi

<br /><br /><br />
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #33 on: 4 Aug 2011 - 17:33:40 »

Başka yerden giriş yapmam zaten, vize vermezlerse vizesiz bir yere giderim Smiley
BlackandWhite senin sorunun cevabı topicin başlarında var. Değmez o riske bence.

Yasin senin cevabı yeterli bulamamak değil mesele. Bugün görevli arkadaşla konuştum o dedi. "Benim fuar davetiyem yok. Fuara giriş bileti olur mu" dedim. O da "üzerinde isim yazıyorsa olur ama davetiye daha garanti" dedi. Online bilet şeysine baktım biletlerin üzerinde isim yazmıyor galiba. Bir de normal ziyaretçi bileti satılmıyor galiba, onları girişte almak gerekiyormuş yanlış anlamadıysam.

Ayrıca daha önce yurtdışına gittim ama o Schengen ile değildi. Gri pasaportla gittiğimden vizesiz gitmiştim, daha önce alınmış bir vizem yok yani. Yalnız şöyle bir avantajım var. O pasaportla Almanya'dan giriş yapıp, Hollanda'dan çıkış yapmıştım. O pasaport yanımda yok, iade ettim ama eğer bunu dikkate alırlarsa, vizedeki memur kıl biri çıkmazsa verirler herhalde vizeyi. Ben yine de garanti olsun diye uğraşıyorum, o kadar uğraştıktan sonra vize alamamak zoruma gider.
seko
Medeniyetten Nasibini Almamış Medeniyet Mühendisi
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #34 on: 4 Aug 2011 - 18:22:02 »

Benim şöyle bir durumum var. Annemin emekli devlet memuru olmasından faydalanarak yeşil pasaport çıkarıcam; ancak yeşil pasaport çıkartmak için annemin de yeşil pasaport çıkartması gerekiyor mu, yoksa annemin çıkarabilecek durumda olması benim yeşil pasaport almama yeterli mi?
mtk
Pro. Member

View Profile
« Reply #35 on: 4 Aug 2011 - 18:25:49 »

abi, yasin abi'nin dediği gibi otel rezervasyonu da yeterli, illa davetiye olmasına gerek yok. nihayetinde orada hiç tanıdığı olmayan insanlar gezmeye gittiklerinde bir rezervasyon gösteriyorlar da gidiyorlar.

yine de davetiye isteyeceksen de illa hard copy davetiye göndermelerine gerek yok. faxla gönderseler de yine olur. en azından fransa'da böyle olmuştu benim, almanya'da farklı oalcağını sanmıyorum
Eric
Geçerli
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #36 on: 4 Aug 2011 - 18:40:55 »

hollandaya gitmediğin sürece vizeyi istediğin yerden al hiç bi sorun çıkmaz abi. hatta gir direk polonyodan falan al. hergün yüzlerce vize gören biri olarak söyleyebilirim ki sadece hollanda kıllatır oda ilk girişin alındığı ülkeden yapılmasına bakar gerisi fıs. ben italyan konsolosluğundan almıştım vize. hiç çağırmadılar bile. onun haricinde frankfurt'a gidiyosun sanırım. antepten adanadan falan frankfurta munihe direk uçuşlar var sun express'in mutlaka değerlendir derim abi.

edit: seko yeşil pasaport zor. zira 25 yaşın altında öğrenci olman gerekir. artı olarak bi işininde olmaması gerekir. eğer mezun olduktan sonra bi işe falan girdiysen hiç buluşma Smiley
« Last Edit: 4 Aug 2011 - 18:54:47 by Eric » Logged

blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #37 on: 4 Aug 2011 - 19:36:30 »

@ Yavuz: Benim bilette de isim yazmıyordu. Davetiye daha garanti kısmına katılıyorum ama elzem değil dediğim gibi. Hatta şöyle bir örnek vereyim. Hadi ben almanca biliyorum, isviçrede doğdum, daha önce birçok kez yurtdışına gitmiştim; benimle gelen ve ilk defa yurtdışına çıkacak arkadaş da aynı evrakları teslim etti (almanca da bilmiyordu). Ya da boşver ya, Yavuz bul sen davetiye. Şimdi daveityesiz gidecek, vermeyecekler vize, başıma kalmasın Smiley

Bİldiğim kadarıyla en kolay Polonya vize veriyor. Bu da aklında bulunsun.

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
BabyShaq
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #38 on: 4 Aug 2011 - 19:48:19 »

Bu vize çıkmazsa fuarı ve arkadaşla gitme fırsatını kaçırırım ama çok da sorun değil. Siz foruma yazmıştınız geçen aylarda; Pegasus'un kampanyasından 70 TL'ye İtalya bileti almıştım vaktinde. Bir de İtalya'ya başvurur orada şansımı denerim. Kafaya koydum gideceğim bu yıl bir yerlere Smiley

Berk, Öğer Tur'un da direkt uçuşları var ama Ankara'dan gideceğim herhalde. Yine de haftaya organizasyonu kesinleştirirken söylerim ben adama Sun Express ve Öğer'e de baksın diye.
seko
Medeniyetten Nasibini Almamış Medeniyet Mühendisi
Veteran
Pro. Member

View Profile
« Reply #39 on: 4 Aug 2011 - 22:25:40 »

edit: seko yeşil pasaport zor. zira 25 yaşın altında öğrenci olman gerekir. artı olarak bi işininde olmaması gerekir. eğer mezun olduktan sonra bi işe falan girdiysen hiç buluşma Smiley

ben hala öğrenciyim, 1 sene okulu uzattım. işim yok. 25 yaşın altındayım. Smiley
Cagatay
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #40 on: 5 Aug 2011 - 00:52:51 »

Benim şöyle bir durumum var. Annemin emekli devlet memuru olmasından faydalanarak yeşil pasaport çıkarıcam; ancak yeşil pasaport çıkartmak için annemin de yeşil pasaport çıkartması gerekiyor mu, yoksa annemin çıkarabilecek durumda olması benim yeşil pasaport almama yeterli mi?

Cok emin olmamakla beraber sanirim evet. Ben cikarirken babamkini gosterdik veya en azindan fotokopisini falan aldilar diye hatirliyorum. Ama simdi emniyetin sitesine bakinca yazmiyor oyle bir sey.

Bunlarin web sitelerinde bir bilgi alma formu var, oradan yaz 1-2 gun icinde cevap verirler.

judas
Yönetici
Pro. Member

The Great Danton

View Profile
« Reply #41 on: 5 Aug 2011 - 01:11:59 »

davetiye vizeyi kolaylaştırır ve belki hızlandırır ama nerede kalacağını belgeleyebilirsen (rezervasyon oluyor bu da) sorun çıkmaz. asıl konu işin maddi kısmı. çalışıyorsan ya da öğrenciysen sorun olmaz zaten istedikleri belgeleri getirdiğin sürece. ikisi de yoksa o zaman banka hesabında iyi bir miktar para olması gerekir.

ayrıca davetiye bildiğim kadarıyla sisteme işleniyor ve sana bir numara veriliyor. bu numarayı da şengen formuna yazıyorsun, ekstradan bir de davetiyenin kendisini istemezler bence. letonya'dan alınan schengen'lerde durum böyle. almanya nasıldır bilmiyorum tam.

Atıyorum yunanıstan dna schengen aldın.Ama yunanistana ugramadin direk polonyaya gittin;oradan almanyaya gecip dondun

burda olay polonya'ya kalıyor tamamen. orda da almamazlık yapmazlar zaten. polonyadan girdikten sonra bir daha pasaport sormayacak kimse. almanya'dan çıkarken de hayır vizeyi bizden almamışın çıkamazsın diyecek halleri yok malum. kısaca şu dediğin rotada hiçbir problem yaşamazsın.

illa giriş yapacağın ülkeden şengen alma olayı da çoğunlukla hikaye. yapabilecekleri en fazla şey soru yağmuruna tutarlar, bekletirler, vs. almamazlık yapmazlar.

BlackandWhite
Pro. Member

View Profile
« Reply #42 on: 5 Aug 2011 - 03:37:44 »

@Judas
Hocam en kolayi anladigim 4 buyuklerden vize alip kullanmak.Zaten cok girisli almam lazim

Bu arada  avrupada gordugun rezil muameleden sonra,orta dogu ve diger dogu ulkelerinde gorulen insan muamelesiyle;insanin hayiflanmamasi elde degil
Dogu da ozur dileyerek yardimci olanlar;batida aktarmada bile 50 killik cikartarak seni zorlamalari

<br /><br /><br />
drexler
Uma Thurman
Veteran
Sr. Member

bu kalp seni unutur mu?

View Profile
« Reply #43 on: 5 Aug 2011 - 06:09:41 »

olayın kompetanı değilim ama burada yaşayacağın tek problem; bi sonraki shengen vizene yine yunanistan'dan başvurursan sana hastır çekebilirler. vize aldığın ülkeye uğramıyorsan alınıyorlarmış biraz.

HaliTT
Hiro
Veteran
Pro. Member

Remember...

View Profile
« Reply #44 on: 5 Aug 2011 - 13:50:30 »

Yavuz ne fuarına gidiyorsun? Fuar biletleri online alınabiliyor.  Onun çıktısını alsan da olur...
Ben alırken hep davetiyenin aslını istiyorlar, faks kabul olmuyor.
Bir de tabi ki ticari schengen mi alıcan, turistik mi o mutlaka fark ettirir. İstenilen belgeler de farklı, sana bakış açıları da...

Ayrıca daha önce vizesiz gitmiş olman önemli değil ilk kez schengen alıyorsan mutlaka konsolosluğa gelmeni isterler, eğer daha önceden schengen almışsan bir takipçiyle de işlerini halledebilirsin...

I’m taking it slow / Feeding my flame / Shuffling the cards of your game / And just in time / In the right place / Suddenly I will play my ace
Pages: 1 2 [3] 4 5 6 ... 14
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Schengen Vizesi - Geçici Topic « previous next »
    Jump to: