Welcome, Guest. Please login or register.
22 Sep 2017 - 16:29:47
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Brooklyn Nets  |  Topic: Offseason 2009 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1]
Author Topic: Offseason 2009  (Read 3405 times)
Memo
Yazar
Full Member

View Profile
« on: 22 May 2009 - 07:08:36 »

Lawrence Frank seneye de takımın başında. Sürpriz olmadı. Kalmasının en önemli sebebi, hala bizle 1 senelik 4.5 milyon dolar değerinde bir kontrata sahip olması. Bu kriz ortamında, takımın başına seneye bizi bir anda contender yapabilecek bir koç gelmediği takdirde (kadromuzu da göz önünde bulundurursak, öyle bir koç yok şu an), Frank'in 4.5 milyonunu ödemenin de lüzmu yok. Şu an takıma gelecek hiç bir koçun (müsait olanların), en azından sadece gelecek sezonu göz önünde bulundurursak Frank'ten kat kat üstün bir iş çıkarabileceğini sanmıyorum. Kimin takımın başında olup olmayacağı konusu bu sene değil, seneye daha önemli bir konu haline gelecektir.

Draft: Lottery'de sürpriz olmadı 11. sırayı aldık. Resmi site gereksiz bir gaza gelerek "Who will the Nets get?" tarzında bir anasayfa yapıp, geçmiş 11. pickleri sıralamış. Reggie Miller, Allan Houston, Robert Horry, Reddick ve Vandeweghe'nin resmini koymuşlar. Sitemizde draft konusunda benden daha bilgili ve daha ilgili bir çok insan olduğu için, çok da fazla yorum yapmak istemiyorum draft hakkında. Workoutlar yapılıp, draft günü yaklaştıkça daha çok ilgilenmeye başlıyorum, bu yüzden o zaman yorum yapmam daha sağlıklı olur. Bir çok mock ve taraftar Flynn veya Lawson gibi oyun kurucuları vermiş bize. 1 numarada Harris ve Dooling'in yanı sıra, zaman zaman oraya kayan Carter varken, bir oyun kurucu seçmek çok mantıklı gelmiyor. Harris'i ikide, Carter'ı üçte oynatıp çaylak oyun kurucuyu ilk beş başlatmak gibi fanteziye kayan düşünceleri gerçekleştirecek bir adam da değil Frank. Enteresan fikir aslında. Ancak Thorn, senelerdir olduğu gibi ihtiyacımız olan bölgeden çok "kalan en iyi oyuncuyu" seçme taraftarı olduğunu bir kez daha belirtti. 11'e düştüğü takdirde de, Lawson'dan daha iyi bir oyuncu kalacakmış gibi gözükmüyor.

Takımın eksiği olan bölgeler 3 ve 4 numara. Kadroya bakıldığında forvet pozisyonu en fazla oyuncu opsiyonumuzun olduğu bölge olmasına rağmen Hayes haricinde neredeyse hiç bir oyuncudan beklenilen katkı alınamadı. Najera, sezonu kapamıştı. Yi'nin durumu malum. Patlak çıktığı konusunda herkes hemfikir. Hatta Thorn ve Kiki, Yi'yi açık açık takas etmek istediklerini söylemeseler bile gelen teklifleri değerlendirdiklerini belirttiler. Amerikalı olsa yüzüne bile bakılmayacak biri, şansımıza ekonomik nedenlerden ötürü onu belki takımınına katmak isteyecek GM'ler olabilir. Her şeye rağmen, beklentilerde göz önünde bulundurulduğunda büyük hayalkırıklığı. Ryan Anderson ise özellikle sezon sonlarına doğru kendisine verilen dakikaları iyi değerlendirdi. Ama onun da savunması yerlerde, vasat bir backup 4 numara, daha fazlası değil.

Benim açımdan bir başka hayal kırıklığı da Sean Williams. Kafasına estiği zaman, adam gibi süre verildiği takdirde, Nuggets'ta Andersen'in savunmada sağladığı katkıya benzer bir katkı sağlayabilecek potansiyele sahip. NBA'de var olabilmesinin tek nedeni, ciddi bir blok tehdidi oluşturması. Ancak bu gerçeğin farkına kısa sürede varacakmış gibi gözükmüyor. Frank ve Kiki, özellikle sezon sonuna doğru bir dükkanı yerle bir etmesinin ardından ondan ümidi kesmiş gibi gözüküyor. Frank'in bu sezon zaman zaman small ball'a dönmesi ve 4 numarada hücum ağırlıklı oyuncuları tercih etmesinin sebebini, Sean Williams'tan bu sezon beklenen katkıyı alamamasına da bağlayabiliriz. Çaylak sezonunda 30 maça yakın ilk beşte başlamasının ardından bu sezon sadece 33 maçta, bunlarda da çok az süre alarak, oynaması üzücü. O da bir takasa malzeme olabilir.

Dooling'in ardından benchimizin en önemli ismi olan Hayes'in team option'ını yüzde yüz kullanacağız. Hassell'de 4 küsür milyonluk player option'ını gerizekalı değilse kullanacaktır. Bu da onu ortalama bir takas malzemesi haline getirebilir.

Simmons ise bu yaz olası bir takastaki en büyük kozumuz gibi gözüküyor. 10 milyon dolarlık kontratı 2010 yılının sonunda sona eriyor. ESPN'in trade zımbırtısını kurcaladım biraz. Simmons, Yi for Chandler takasını beğendim. Hornets'in onu yollamaya çalıştığını da göz önünde bulundurmama rağmen, kadro kaliteleri aşırı düşecektir. Pek olası gözükmüyor. Bir başka opsiyon da, Marquis'i MLE ile koparabilme ihtimalimiz. Ariza da akla gelen isimlerden ama ona muhtemelen MLE'den daha fazlasını veren takımlar çıkacaktır. Harris-Daniels-Carter-Chandler-Lopez. Sağlam kadro ama gerçekleşmesi çok zor.
Saban
Pelikan
Yönetici
Pro. Member

Brow 💖 Boogie

View Profile WWW
« Reply #1 on: 22 May 2009 - 13:10:52 »

Valla hiç belli olmaz, Hornets olarak sırf kontratı bitiyor diye herhangi bir oyuncuyu alabiliriz bu yaz. Simmons bence de olası seçeneklerden biri, ama Yi yerine Boone ve CDR gibi bir paket olursa, daha olasılıklı olabilir.
« Last Edit: 22 May 2009 - 13:11:18 by Saban » Logged

Memo
Yazar
Full Member

View Profile
« Reply #2 on: 26 Jun 2009 - 21:36:49 »

Bir draft günü daha, yıldız oyuncularımızdan birinin paketlenmesiyle sona erdi. Jefferson'ın ardından Carter'ın da gitmesiyle bir buçuk sene içinde takımımızın en önemli üç oyuncusunu kaybettik. 2010'a girerken takımda en uzun süre kalan oyuncumuz üç sezon ile Boone... Şu anda cap'in yaklaşık 3 milyon altındayız ve bu rakam Alston, Battie ve Simmons'ın da kontratlarının sona ermesiyle 2010 yazında 27 milyon doları bulacak. Bulacak da ne olucak? Lebron için, hatta Bosh için bile şansımızın çok az olduğunu düşünüyorum. Bu oyuncuların kendi takımlarıyla imzalamayacakları kesin olsaydı bile düşüncem değişmezdi. Neticede Nets'in FA piyasasında pek tercih edilen bir takım olduğu söylenemez. En büyük FA başarılarımız olarak Zo ve Shareef göze çarpıyor geçmişten. İkna edebildiğimiz oyunculardan Zo, böbreği yüzünden 2003 sezonunu kapatmasının ardından 34 yaşında ikna olmuş, Shareef'te dizlerini bıraktığı için bize gel(eme)mişti. FA maceramızın özeti bu şekilde. Bütün başarılı oyuncularımızın, çoğunlukla takasla veya Jefferson örneğinde olduğu gibi draft ile geldikleri gibi bir gerçek var. Dolayısıyla, 2010'da serbest kalacak oyunculara, nerede oynayacağı belli olmayan, taraftar sayısının yerlerde süründüğü ve muhtemelen 25 civarı galibiyeti olan bir takım olarak teklif götüreceğiz.
 Gelecek sezona bu kadroyla girmeyeceğimiz açık. Küçük veya büyük bir şekilde eklemeler yapılacaktır. Ancak Carter takası, 2010 sezonunu da pas geçtiğimizin bir göstergesi. Alston ve Simmons'ı hem kontratlarının son senelerine girmeleri hem de kötü oyuncular olmamaları sebebiyle iyi birer takas malzemesi olarak kullanabiliriz. Bunların yanında sahip olduğumuz trade exceptionlar ve draft picklerimiz de çok iyi birer takas malzemesi (Kidd takasında Dallas'ın 2010 Draft'ı ilk tur seçimini de almıştık) olarak kullanılabilir. Kontratının son senesine giren oyunculardan gitmesi en muhtemel gibi gözüken oyuncu Alston. Geçen sezon final oynayan takımda ilk beş başlayan bir oyun kurucu olarak, bu sezon 20 galibiyeti kovalayacak bir takımda backup olmayı kabul etmeyecektir. Thorn'da Carter takasından bahsederken Lee ve Battie'nin üzerinde durdu ve Alston'dan hiç bahsetmedi, bu da seneye düşünülmediğine dair bir işaret olabilir.
  Bu yaz için Boozer'la bir sign and trade olayına girmektense, 2010 sezonu lottery takımı olup, yazı beklemeyi tercih ederim. Boozer'ın da 10 milyonluk bir adam olduğunu düşünmüyorum. Boozer sağlıksız, dengesiz, bizim gibi rebuilding yapan takımların uzak durması gereken adamların başında geliyor. Takım bu kadar genç ve gelişime açıkken, Boozer ve Alston gibi arızalı adamları takımdan uzak tutmamız lazım. “Contending while rebuilding” yalanlarını yemiyoruz artık, madem 2010 olayına resmen girdik, bu seneyi kayıp farzedip gençlere abanmaktan başka çaremiz yok gibi gözüküyor. Akıllara belki Chris Bosh gelebilir. Ancak Colangelo'nun hedefi seneye Bosh'un kontratının bitmesini bekleyip sign and trade ile göndermek. Ancak onlara bu yaz veya Şubat'ta Alston, Simmons ve bir iki pickten oluşan bir paketi yutturabilirsek çok iyi olur.

Rotasyon hakkında tahminler yapmak için de çok erken. Kiki de Thorn'da takımın son halinin bu olmadığını, gerek FA gerek takaslar ile kadroda değişiklikler yapmayı hedeflediklerini belirtti. Alston'ın gideceğini ve mümkünse Simmons ve bir iki pick ile birlikte paketlenip iyi bir 4 numara karşılığında yollanması gerektiğini düşünüyorum. Ancak hedefimiz öncelikli olarak cap space yaratmak olduğu için, bunları elden çıkartırken aynı zamanda cap durumunu da bozmamak çok kolay olmayacaktır. O yüzden Simmons'ı tutmamız muhtemel. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi Alston'dan ne olursa olsun kurtulmalıyız. Baktık alıcı bulamıyoruz, gerekirse buyout yapmak lazım. Zehirler takımı yoksa. Harris, Dooling aynen devam eder. İki numara da Lee ve CDR arasında süreler paylaştırılır. 3 numarada Twill ve Hayes paslaşır. Hayes'in ilk beş başlamaması, hem benchteki skor gücümüzün korunması, hem de Twill'in pişmesi açısından faydalı olacaktır. 4 numarada Yi'ye mahkum gibiyiz. Yedekleri ise Najera ve durumu belirsiz Sean Williams. Lopez'i ise Battie yedekler, Boone da arada dakika alır. Twill'in çok başarılı bir savunmacı olduğundan bahsediliyor. Harris'i de savunma yapmaya ikna edersek, kağıt üstünde başarılı bir savunma backcourtuna sahip olduğumuz söylenebilir. Ama yalnızca kağıt üstünde. Elimizdeki oyunculara da bakarsak, diğer genç ve hedefsiz takımların koş babam koş zihniyeti yerine savunmaya da önem veren bir takım olmamız daha sağlıklı olur. Frank'e bu konuda güveniyorum çünkü dağınık ve oyun planı olmadan oynamayı seven bir koç değil. Takas ile birlikte takımın en iyi iki şutörünü de kaybetmiş olduk. Aynı zamanda Harris takımın birinci opsiyonu haline geldi. Geçen sezon rakip takım Harris ile birlikte Carter'a da odaklanırken bu sene sadece Harris'e kitleneceklerdir. Gerçekten ne mal olduğunu, kapasitesinin ne olduğunu bu sene daha iyi anlayabileceğiz. Harris gibi Lopez'in de hücumda alacağı sorumluluk artacaktır.

Oligark alört ! Sports Illustrated, Ratner'ın takımdaki hissesini elinden çıkartmak istediğini ve en büyük adaylardan birininde Mikhail Prokhorov adında biri olduğu haberini geçti. Abimiz geçen sene Forbes'un listesinde 24. sıradaymış. Kendisi, CSKA'nın basketbol, futbol ve hokey takımlarına da finansal açıdan ciddi destek veriyormuş. Bir diğer aday da, şu an takımın en büyük ikinci hissedarı konumunda olan Vinny Viola. Adı itibariyle Goodfellas'tan fırlamış gibi duran Brooklyn'li Viola, Prokhorov ve Ratner'la karşılaştırıldığında basketbol ile çok daha yakından ilgilenen biri. 15 senedir season ticket sahibiymiş ve senelerdir tüm workout'lara falan katılıp, maçları yakından takip ediyormuş. Takımı elden çıkartma olayı şu an sadece bir dedikodu, ancak gerçekleşirse ideal sahip Viola gibi gözüküyor. Aynı zamanda Viola, Ratner'la birlikte takımı Brooklyn'e taşımaya en hevesli isim. Ratner'ın amacı da elini eteğini tamamen çekmekten çok, Brooklyn için mali destek sağlayacak biri bulmak. Amacı hala, daha az da olsa, hisse sahibi olmaya devam edip daha çok takımın Brooklyn olayına odaklanmak.
Memo
Yazar
Full Member

View Profile
« Reply #3 on: 27 Jun 2009 - 05:32:53 »

Organizasyona en yakın yazar olan Iannazone, Magic takasının ilk halinin Battie+ Alston + Redick <-> Carter olduğunu, Nets'in Lee'de diretmesi üzerine Magic'in de Anderson'ı istediğini belirtmiş. İlk hali fenaymış yalnız bizim için. 

Thorn ve Kiki'nin röportajını dinledim. İkisi de seneye 4 numarada net Yi başlıyor demiş lafı dolandırmadan. Şimdiden 10 pound kilo aldı, dana gibi çalışıyor, patlama yapacağı sene bu demişler. Zaten geçen sezon Yi sıçıp batırırken hala niye ilk beş başladığı bilinmiyodu, sonradan ortaya çıktı Kiki'nin Frank'e "oynat şu çocuğu" dediği. İki bacağını da eline almadan vazgeçmeyeceğiz bu senede ondan.

TWill ve CDR'da Twitter'dan paslaşıyolar devamlı hoşgeldin takıma ayağına. Jennings'le birlikte Williams da baya ilginç bi eleman olacağa benziyor, draft günü Rubio'ya kapağı takmış : The best thing heard out of the mouth of always-quotable former Louisville star Terrence Williams to Spaniard Ricky Rubio, backstage by the prospects' pre-draft buffet at 6:55 p.m.: "You're nervous? Why are you nervous, when you've been making money since you were 11?" SI.com. Barbie çantasıyla takılıyomuş kampüste, nedir olayı anlamadım.
ebay
Guest
« Reply #4 on: 27 Jun 2009 - 14:17:26 »

Nets'in free-agent tarihi parlak olmasa da bu sefer makus talih yenilebilir gibi geliyor bana.

Rubio meselesinde de yazdığım gibi şehir önemli bir tercih tabi,spot ışıklarının altında olmak,maddi olanaklar,gece hayatı  vs ... Ama bir de takımdaki oyuncuların kalitesi,başarıya ulaşma şansına bakmak lazım.Nets'in elinde Lopez ve Harris gibi çok önemli iki parça,ayrıca CDR,T-Will,Lee,Yi ve Boone gibi de çok faydalı olacaklarına inandığım rol oyuncuları var.LeBron ve ya Wade ve ya Bosh vs.. başka takıma imza atacaklarsa,bunun da hesabını yaparlar mutlaka.Yani bu adamlar kariyerinin ilk büyük kontratını kapabilmek için o zaman diplerde sürünen Atlanta'ya gitmeyi göze alan Joe Johnson değilller ki. Hemen kazanmak isterler.Hele hele LeBron.

Üstelik şu manzarada seneye yine lotteryde hem de büyük ihtimalle ilk 5'te seçecek gibi duruyorsunuz.Gelecek senenin çaylak sınıfı da şimdidien öve öve bitirilemiyor.

Nasıl derler,the future is bright ...
kedi
Full Member

Hakiki tosun paşa benim!

View Profile
« Reply #5 on: 28 Jun 2009 - 15:21:10 »

elimizde ne var diye bakarsak; draft ten gelen 3 numara, harris gibi bir oyun kurucu, lee 2 numarada ve boone uzun olarak. aslında hepsi birer muamma; fakat yeniden yapılanan bir takım için 2 senede elde edilen güzel bir çekirdek değil mi?. eğer cleveland gibi elinize lebron veya denver gibi melo düşmediyse; atlanta veya bulls tadında değiliz. hem oyuncular açısından hem de koç açısından.

lawrance frank şu anda ekonomik parametrelere de bakarak mehmet abi'nin dediği gibi bulabileceğimiz en iyi koç.gençlere "oyun nedir?" öğretecektir.

carter takası da , bir ara söylentileri çıkan boozer taksından kat be kat daha iyidir. en azından çekirdeğe ekleyebileceğimiz bir lee ve 1-2 sene bizle takılıp(kontratını bilmiyorum) gidecek , uzun zaman sonra sağlam bir veteran uzun almamızı sağladı.

2010 için de belki maximum bir kontrat vermek yerine max.a yakın 2 kontratla yine yeniden yapılanmaya katkı verebilecek oyuncular düşürebiliriz son carter taksıyla da.

pek fazla takas öngörüsü yapamıyorum açıkçası çoğunda çuvallıyorum zaten itiraf edeyim ki uzun zamandır da takip edemiyorum diğer takımları bilhassa.

durum bence karamsarlık yapacak vaziyette değil. hatta uzun yıllardan sonra ilk kez durum açık ve net. bence ne yaptığını bilen bir yönetim de var. beceriksiz denilebilir bilemiyorum tabii yaşananları özellikle bu salon mevzuusunda ama bence çaba gösteren bir anlayış var.

güzel olacak güzel. sadece bir kaç yıl var:p

erenia
Newbie
*

View Profile
« Reply #6 on: 28 Jun 2009 - 23:31:11 »

öncelikle tüm foruma selamlar diyeyim.
bence de hiç karamsar olacağımız bir durum yok.özellikle carter takasından sonra açıkçası ben daha fazla umutlandım.lee çok büyük bir kazançtır bizim için.yani en azından rod thorn'un sürekli söylediği 2010 nets'i için iyi bir parça olacaktır.tabi 2010'da dımdızlak ortada kalmazsak ne ala...elimizdeki kadro ve diğer imkanlar rebuilding için gayet iyi.hani şu barclays arena bile ayrı bir soluk diyebilirim.
Yi'den ümidi olanlardan biri olarak şu şişmanlama işine baya sevindim diyebilirim.ama asıl sorun bu adamın içeri girme,rebo kovalama falan gibi düşüncelerinin olmaması.inşallah fiziki yetersizliklerini yarım yamalak da olsa giderdiğinde mental eksikliklerine de yoğunlaşır.
bu arada netsdaily'de carter'ın takas olduğunu öğrendiğinde sevinç çığlıkları attığını okudum.vay anasını ya Smiley
ben durumumuza takastan sonra daha iyimser bakmaya başladım diyebilirim.2010'da new york'un yolumuza taş koymaması dileğiyle...
Johnny Kilroy
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #7 on: 28 Jun 2009 - 23:53:37 »

Nets için yeniden yapılanma yolunda büyük bir adım oldu doğrusu.Courtney Lee çok önemli bir parça.Belki yıldız olamayacak ama çok önemli bir görev adamı olacaktır.Guard Devin Harris ise performansını bir gömlek yukarıya taşıyor.

Bobby Simmons,Rafer Alston,Tony Battie gibi oyuncuların kontratlarıda 10 'da bitiyor.Nets'in hedefide  2010 yaz dönemi boyunca önemli bir süperyıldızı kadroya katmak olacak.

Kısaca doğru olanı yaptılar.Rafer Alston'ı ve Tony Battie'yi geleceğin takımında kullanmayacakları belli ama Lee bu oluşturalacak takımın en önemli parçası olabilir.
Pages: [1]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  Takım Forumları  |  Brooklyn Nets  |  Topic: Offseason 2009 « previous next »
    Jump to: