Welcome, Guest. Please login or register.
11 Dec 2019 - 03:00:13
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Gasol - Gasol Takası 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 [2] 3  All
Author Topic: Gasol - Gasol Takası  (Read 10036 times)
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #15 on: 24 Nov 2008 - 01:47:08 »

Açıkçası neyi ima ettiğini pek de anlamadım. "Bazı takımlar hep daha eşit olacak" demişin, yani Lakers Lakers olduğu için mi Gasol'ü aldı? Benim buna cevabım yukarıdadır. Şehirler ve şammpiyonluklar istatistiğine gelince, bu zaten çok garip değil, ekonomik faktörler illa işin içine giriyor. Lakers, Bulls o şampiyonlukları kazandılarsa bunda iyi kadrolar oluşturmak adına gerektiğinde fedakarlık yapmalarının da payı vardır. Diğer taraftan Denver vergi mergi diye Marcus Camby'yi hiç karşılığında gönderiyorsa, Phoenix'in eline Nash-Johnson-Marion-Amare dörtlüsü üzerine Rajon Rondo'lar, Rudy Fernandez'ler ekleme fırsatı geçmişken tasarruf derdiyle çok değerli draft haklarını kullanmıyorlarsa NBA ne yapsın? Kaldı ki şehir büyüklüğü çok büyük bir etken olsaydı New York herhalde San Antonio'dan, Detroit'ten falan daha az şampiyonluk kazanmazdı.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 01:48:18 by Majere » Logged
FliPtiKal3
Guest
« Reply #16 on: 24 Nov 2008 - 01:55:56 »

orkun bu senaryolar chad ford un sahsına ait kurgularsa bence bir anlam ifade etmiyor. Bende çıkıp chicago ben gordon yada kirk hinrich yanında hede hode verip pau gasol u alabilirdi diyebilirim. Sonucta kurgu.

Ali guzel bir yerden giriş yapmış. Buyuk şehir= buyuk pazar  katılıyorum.ne yazıkki kucuk pazar takımları istisnalar haric(spurs) tarihte çokta şampiyonluk kazanmamış.Bu bence tesadüf değil. lakers ın 80 oncesi , boston ın 1. dunya savaşından kalma sampiyonluklarıda aslında nba , salary , bilimum kurallar oturmadan kazanılmış başarılar olduğu için yakın zamanın ligiyle karşılaştrdığımızda ne kadar sağlıklı sonuclar elde ederiz buda tartışma konusu.

orkun un bahsettiği tasarruflar aslında takım sahiplerinin elde ettiği gelirler ve bunu kullanma şekilleriyle alakalı. oda dolaylı yoldan buyuk sehir= buyuk pazar= pastadan daha buyuk dilim anlamına geliyor.

Aslında sabah kadar konusuruz ama bir orta yol bulacağımızı sanmıyorum.

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #17 on: 24 Nov 2008 - 01:59:52 »

Orkun elbette doğru söylüyorsun ama bazı büyük oyuncuları takıma katmak konusunda medyanın merkezi olmayan, büyük olmayan şehirlere nazaran 2-0 önce başladıkları da aşikar. En güzel örnek de halihazırda duruyor. Şu ligde LeBron James'i alacak her takım iddialı olur ama adamın kontratı bittiğinde ne kadar para basarsa bassın, Charlotte Bobcats veya Toronto Raptors James'i alamayacak. New York, sadece 2 sene önceden yaptığı fedakarlıkla değil New York olmasıyla sahip olacak belki de James'e. Bu da yadsınamaz bir gerçek.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 02:01:40 by Tspark » Logged

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
FliPtiKal3
Guest
« Reply #18 on: 24 Nov 2008 - 02:04:36 »

tolga nın soylediklerine ek yapayım. Vince carter torontodan ayrılma arifesinde bizimde talip olduğumuz bir oyuncuydu. konuyla ilgili sorulara portland kucuk bir sehir dusunmuyorum tarzında bir  cevap vermişti.Kücük şehir takımları kim ne derse desin gerek kaliteli veteran eklerinde , gerek FA bağlamada bu oyuna 1-0 yenik başlıyor.
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #19 on: 24 Nov 2008 - 02:07:52 »

orkun bu senaryolar chad ford un sahsına ait kurgularsa bence bir anlam ifade etmiyor. Bende çıkıp chicago ben gordon yada kirk hinrich yanında hede hode verip pau gasol u alabilirdi diyebilirim. Sonucta kurgu.

Ali guzel bir yerden giriş yapmış. Buyuk şehir= buyuk pazar  katılıyorum.ne yazıkki kucuk pazar takımları istisnalar haric(spurs) tarihte çokta şampiyonluk kazanmamış.Bu bence tesadüf değil. lakers ın 80 oncesi , boston ın 1. dunya savaşından kalma sampiyonluklarıda aslında nba , salary , bilimum kurallar oturmadan kazanılmış başarılar olduğu için yakın zamanın ligiyle karşılaştrdığımızda ne kadar sağlıklı sonuclar elde ederiz buda tartışma konusu.

orkun un bahsettiği tasarruflar aslında takım sahiplerinin elde ettiği gelirler ve bunu kullanma şekilleriyle alakalı. oda dolaylı yoldan buyuk sehir= buyuk pazar= pastadan daha buyuk dilim anlamına geliyor.

Aslında sabah kadar konusuruz ama bir orta yol bulacağımızı sanmıyorum.

Onu diyorum tabii, elbette büyük şehirlerin takım sahipleri para harcama konusunda daha esnek olabiliyorlar. Ama bu ekonomiyle ilgili bir durum, NBA'in yapabileceği bir şey yok. Phoenix'in takım sahibi Rondo'yu, Rudy'yi alabilecek pick'leri dağıtıyor ve güzelim takıma hem destek sağlayıp hem de bir yandan gelecek altyapısını hazırlamıyorsa, iş dengede kalsın diye, 6 aylık sakatlıktan dönen, daha 21 yaşındaki Bynum'ın önüne tak diye parayı koyan Lakers'a "Veremezsiniz o kontratı" mı diyecek NBA? Ya da Portland'ın sahibinin tuzu kuru, yarın bir gün Roy-Aldridge-Oden-Rudy dörtlüsü toptan All-Star olsa ve hepsi maksimum ve düzeyinde kontrat istese hepsine verir, o zaman "Ama veremeyen var, böyle olmaz" diyecek değil herhalde NBA.

Diğer konuya gelince, Ford'un kurguları tabii bunlar ama kendi aklımda başka şeyler olmadığı için ve adam da o dönem bu konuya kafa patlattığı için alıp onları koydum. Dediğim gibi, daha iyi fikri olan varsa onu da değerlendirelim. Burada mesele, ortaya atılmış senaryoların -bana göre- fos olmasıdır. Hinrich-Gordon'a gelince, Hinrich'i de, bu yaz yeni kontrat vermek gerektiği için Gordon'ı da almazdım. Hinrich patlak, Gordon da play-off yaptırmaz bana (tıpkı Marion gibi), dolayısıyla anlamsız bir yük altına girilir. Luol Deng biraz farklı çünkü daha genç ve daha potansiyelli bir adam ama onu da dediğim gibi Bulls vermiyordu zaten.  
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #20 on: 24 Nov 2008 - 02:14:58 »

Orkun elbette doğru söylüyorsun ama bazı büyük oyuncuları takıma katmak konusunda medyanın merkezi olmayan, büyük olmayan şehirlere nazaran 2-0 önce başladıkları da aşikar. En güzel örnek de halihazırda duruyor. Şu ligde LeBron James'i alacak her takım iddialı olur ama adamın kontratı bittiğinde ne kadar para basarsa bassın, Charlotte Bobcats veya Toronto Raptors James'i alamayacak. New York, sadece 2 sene önceden yaptığı fedakarlıkla değil New York olmasıyla sahip olacak belki de James'e. Bu da yadsınamaz bir gerçek.

tamam da baba, nba ne yapabilir ki bu konuda? zaten adamlar salary cap sistemiyle mümkün olduğunca eşitleştiriyolar şartları. ama %100 eşitlik sağlayamazsın maalesef, bu da gerçek. bu konuda nba'in yapabileceği bir şey yok. bu arada topic topic doğuruyor, konuya bağlamak gerekirse, smyrnall gasol takasından büyük şehre geçiş yapmış, onunla ilgili de dediğim gibi, gasol'ü lakers'ın almasının lakers olmalarıyla bir ilgileri olduğu fikrine şiddetle karşı çıkıyorum.
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #21 on: 24 Nov 2008 - 02:24:16 »

Bence GAP projesi gibi bir projeyle küçük şehirleri de Los Angeles, Chicago, New York kıvamında bir hale getirsinler. Yapılacaklar da öyle zor değil, bu şehirlerde medyanın artması için gazetecilerden daha az vergi kesilsin, maddi destekler sağlansın, bir de her köşe başına discolar, barlar açsınlar. O zaman belki daha adil hale gelir bu işler.

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
smyrnall
Pro. Member

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.

View Profile
« Reply #22 on: 24 Nov 2008 - 02:24:53 »

fırsatı geçmişken tasarruf derdiyle çok değerli draft haklarını kullanmıyorlarsa NBA ne yapsın?

Ama bu ekonomiyle ilgili bir durum, NBA'in yapabileceği bir şey yok. ... Lakers'a "Veremezsiniz o kontratı" mı diyecek NBA? ... Ya da Portland'ın o zaman "Ama veremeyen var, böyle olmaz" diyecek değil herhalde NBA.  

Tabiki haklısın zaten bu takaslar yasal ve kurala uygun derken bunu demek istedim.

Lakers, Bulls o şampiyonlukları kazandılarsa bunda iyi kadrolar oluşturmak adına gerektiğinde fedakarlık yapmalarının da payı vardır.

Ve evet bunda da haklısın o yüzden Spur Knick'se bu anlamda nal toplatmıştır (Ironiye bak sen Smiley ) Sadece büyük şehirler genel görüntüyü değiştirecek kadar avantajlıdır onu demek istiyorum. Gasol'a sorsak LA mi OC Thunder mi diye heralde LA der. Böyle bi şey.

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.
www.smyrnall.com
http://smyrnall.tumblr.com
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #23 on: 24 Nov 2008 - 02:27:30 »

kocaman bir "ama" ne biraderim ? operasyon mu yapıldı ? şehir büyükse büyüktür, oyuncunun şehir tercihine de mi karışalım, köle mi bu adamlar ? shaq takas olurken, miami çok mu büyük bi şehirdi ki daha iyi bir teklif olabilecekken shaq'ın istediği oldu ? 30 tane takımı, 30 tane de şehri birbirine eşitleyemezsin, 450 oyuncunun da isteklerini kontrol edemezsin.

bu dünya'nın her yerinde böyledir. futbolda da böyledir. oyuncuya söz hakkı tanımazsan ancak böyle bi eşitlik sağlayabilirsin. nba yine de bu eşitlik konusunda ileri bi noktadadır. en boktan takım bile lebron, kobe olmasa da star getirebilir takımına. belki onları da getirebilir. varsa eşitlik sağlayıcı, mantıklı bi çözümü olan, yani tspark'ınki gibi olmayan, paylaşırsa sevinirim.

takas olduktan sonra böyle bir yazı yazmak çok kolay bi de. bunun için nba insider'ı olmaya gerek yok, ver gelo-raptor'un eline de bir kağıt bir kalem, o da uydurur bişeyler. chad ford taunus'unki gibi kebapçı menüsüne bakar gibi olmuyo takaslar malesef. misal garnett için de bi sürü daha iyi/daha kötü teklif konuşuluyodu, shaq için de. gasol'ünse ismi hatırladığım chicago'yla ciddi olarak geçti, onlar da vazgeçtiler. e niye almıyosun chicago? ligin 4 büyük şehrinden biri. 10 gm de bu 10 teklifi yapmadı, yaptı desen 10 teklifin 10'u da birden aslından daha iyi değil. e hani operasyon, hani peşkeş?

bu arada chris wallace'a kızılıyor tamam da, minnesota hall of famer kalibresinde bir adam yolladı, yapılanmaya gitti. memphis de first round virgin bir adamı gönderip, benzer bir işe kalkıştı, 6 ay sonra. ve şimdiki hallerine bakıyorum, bi takım bana diğerinden daha şık geliyor.

« Last Edit: 24 Nov 2008 - 02:29:04 by Brooklyn » Logged

FliPtiKal3
Guest
« Reply #24 on: 24 Nov 2008 - 02:31:20 »

roy-rudy-oden-aldridge a max veren adam bunun bedelini öder orkun. Bedel nedir ?kol böreği kıvamında luks vergisidir.Yiyorsa maça verirsin( bence roy dısındakiler max alamaz) ote yandan biten kontrata hiçbir gelecek vaad eden oyuncunu kaybetmeden 20/10 potanisiyelinde, tam ihtiyacın olan, çok iş yapacak bir pau gasol u bedelsiz almak var...

birde bahsettiğin rudy , gasol jr. gibi adamlar pick seviyesinde takas edilmiş adamlar.Gasol ise kendini kanıtlamış bir oyuncuydu. Amerikalılar yabancı oyunculara oldukca on yargılı. sen avrupada ortalığı darma dumanda etsen onlar için sadece çaylaksın.NCAA de ortalığı salladıysan yada lisedeyken sokak basketboluyla san sohret yakalamışsan en kral avrupalıdan daha populersin.,

edit: pau - kwame tarzı bir takasta hiçbirşey yapamazsın. yani bir ekip kursan ve takasın adilliğini incelesen nasıl olacak?

ote yandan yaklaşık 2-3 yıldır gıcık kaptığım konu buy out edilen yıldızların veteran minimum a oynaması .O daha buyuk adaletsizlik.

Veteran minimuma başkalarının eskisini kapmak isteyen tatlı su kurnazı GM lere " Hacı madem X veteran ağzını sulandırdı o zaman bu adamın kalan kontratının %40 ını sen çekeceksin" denilecek. 3 kurusa cam kenarı olmıcak. Gerekirse oyuncu boşta kalsın. parasını çatır çatır alıyor. Hiçbir kaybı yok. Oynatmak isteyen olursada max kontratlı adam akafadan 6-7 milyon bayılacak.

Diğer takımların hakkı nispeten daha fazla korunacak.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 03:02:24 by flip » Logged
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #25 on: 24 Nov 2008 - 06:20:24 »

roy-rudy-oden-aldridge a max veren adam bunun bedelini öder orkun. Bedel nedir ?kol böreği kıvamında luks vergisidir.Yiyorsa maça verirsin( bence roy dısındakiler max alamaz) ote yandan biten kontrata hiçbir gelecek vaad eden oyuncunu kaybetmeden 20/10 potanisiyelinde, tam ihtiyacın olan, çok iş yapacak bir pau gasol u bedelsiz almak var...

birde bahsettiğin rudy , gasol jr. gibi adamlar pick seviyesinde takas edilmiş adamlar.Gasol ise kendini kanıtlamış bir oyuncuydu. Amerikalılar yabancı oyunculara oldukca on yargılı. sen avrupada ortalığı darma dumanda etsen onlar için sadece çaylaksın.NCAA de ortalığı salladıysan yada lisedeyken sokak basketboluyla san sohret yakalamışsan en kral avrupalıdan daha populersin.,

edit: pau - kwame tarzı bir takasta hiçbirşey yapamazsın. yani bir ekip kursan ve takasın adilliğini incelesen nasıl olacak?

ote yandan yaklaşık 2-3 yıldır gıcık kaptığım konu buy out edilen yıldızların veteran minimum a oynaması .O daha buyuk adaletsizlik.

Veteran minimuma başkalarının eskisini kapmak isteyen tatlı su kurnazı GM lere " Hacı madem X veteran ağzını sulandırdı o zaman bu adamın kalan kontratının %40 ını sen çekeceksin" denilecek. 3 kurusa cam kenarı olmıcak. Gerekirse oyuncu boşta kalsın. parasını çatır çatır alıyor. Hiçbir kaybı yok. Oynatmak isteyen olursada max kontratlı adam akafadan 6-7 milyon bayılacak.

Diğer takımların hakkı nispeten daha fazla korunacak.

ben sizin dörtlüyü gasol takasıyla kıyaslamak adına söylememiştim zaten. aklıma geldi, paul allen'ın parayı rahat ödeyeceği fikrinden yola çıkarak. gasol olayı dediğim gibi lakers'la, büyük şehirle falan ilgili değil bence. takaslarda bir şey yapılamaz tabii ki. popovich komite falan dedi de, o iş fantezi liglerde bile yürümüyor. takımlarla alakasız atıyorum beş kişiden oluşturulsa, kim olacak o adamlar ve neye göre. elbet tuttukları takımlara ulaşılır. her takımdan temsilci desen "bu bizim takası reddetmişti" diye hesaplar tutulur, bi noktada kilitlenir iş.

veteran olayına sınırlama getirilmesi gerektiğine katılıyorum. oyuncuların belli bir oynama süresinin altına düşmedikleri sürece önceki kontratlarının yüzde bilmemnekadarının altında yeni kontrat yapmalarına izin verilmeme yoluna da gidilebilir. malone mesela, hayvan gibi oynuyordu, 20 milyon da yıllık alıyordu, keza payton, onların mid-level'dan düşük kontrat yapmasına izin vermeyeceksin o dev kontratları bittiğinde son sene hala 35-40 dakika oynayabildiklerine göre. böyle en azından ikisinin birden lakers'a gitmesine engel olunur. bu tabii çok uç bir örnek oldu, nba'de bi daha öyle bir şey zor yaşanır ama daha düşük seviyede, mcdyess tipi oyunculara da uyarlanabilir işte.
Mustafa
Multi Maniac
Pro. Member

View Profile
« Reply #26 on: 24 Nov 2008 - 11:30:50 »

Chicago'nun teklifini kabul etmeleri sence saçma olmaz mıydı Ozan abi? Tyrus Thomas blok yapmak için 2 dakikada 6 faule ulaşabilecek bir kapalı kutu. Zaten Deng'i de bırakmaya niyetleri yoktu. Yeni yetme Aaron Gray'in üstünde dursalar biraz bence iş yapar o çocuk, kısıtlı sürelerde ii iş yapıor adam, bende benchte havlu sallar diordum ama 15 dakika falan süre alıor. Clippers'ın teklifi ii gibi ama adamlar cap boşlatmak için bizden Lamar'ı dai istemediler die hatırlıorum. Aynı şey Suns içinde geçerli. Vazquez konusunda Orkun başkana katılıorum. Marc Gasol'un MVP olduğu bir yerde sadece o istatistikleri yapan erife Pau verilmezdi bence. Brandan Wright konusunda da katılıorum tam bir kapalı kutu. Nelson zaten gençlerden gıcık oluor ama Morrow'u ilk beş çıkarabilior. Marc Gasol böyle oynamasaydı daha çok üstümüze gelinebilirdi diye düşünüoru, o nedenle şanslıyız Smiley Ben bir süre Memphis'in Darko'yu düşüneceğini sanıordum ama Marc Gasol'a güvendiler ve kazanan taraf oldular.

Ahmet abicim 2-3 sene daha kontratı vardı Gasol'un ama takası mı istiorum diyen adamı nasıl takımda tutmak istersin?

Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #27 on: 24 Nov 2008 - 12:04:52 »

yalnız herkes kapalı kutu. 8. sıradan seçilen north carolina yıldızı brandan wright kapalı kutu.
kolejlerde lamarcus ile eşit gözle bakılan 4. sıra seçimi tyrus thomas kapalı kutu.
bu adamlar kolejde kendilerini göstermişler ve üst sıralardan seçilmişler. sonuçta ilk 10da seçilen her oyuncu yıldız oluyor diye bir şey yok ama üzerine düşülmesi gerektiğini herkes bilir. Bu mantığa göre draft sonrası orta seviye ya da yıldız oyuncularını verip üst  sıra seçimi almak fln büyük hata. bu adamlar kapalı kutu sonuçta. nowitzki, chandler, nene, gay takasları gibi örnekler de var ama. Bence kapalı kutu jason thompson, wilson chandler, dirk nowitzki gibi adamlar için ideal bi kelime. sonuçta izleyeni az bileni az. lige gelmişler ama uyum sağlayabilirler mi soru işareti.
ispanya gibi önde gelen bi ülkeden(ligden) çıkan marc gasol, rudy gibi adamların kapalı kut kalma ihtimali yok. Kendi liglerinde, olmadı avrupa kupalarında, olmadı milli takımda bu adamlar kendilerini yeterince gösterdiler zaten. 
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 12:06:42 by Mavi » Logged

FliPtiKal3
Guest
« Reply #28 on: 24 Nov 2008 - 13:17:41 »

mali evladım bu benim gorusum değil realgmde de takıldığım için amerikalıların ne kadar dallama olduğunu biliyorum. Adamların olaya bakış açısı bu. ha içlerinde avrupa basketbolunu takip eden bir kesim var ama bu yuzdeye vursak çok az. misal Rudy fernandez in değeri için  az tartışma yaşamadım portland boardunda  kendi taraftarımızla.Kendi taraftarımız diyorum dikkatini çekerim.

Onların mantığına göre dunyanın en iyi basketbolu amerikada oynanıyor ve NCAA deki oyuncular tum sene boyunca goz onunde olduğu için orda oynayan bir adamın kazandığı başarı , avrupada oynayan bir adamın başarılarından daha önemli bir parametre.

« Last Edit: 24 Nov 2008 - 13:19:37 by flip » Logged
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #29 on: 24 Nov 2008 - 14:29:00 »

ya realgm'de yazan adam için kapalı kutudur, onlar için ncaa daha önemli olması da normal. adam yılda onlarca maçını izleyebiliyor, haberlerini okuyor, oyuncular gözlerinin önünde yani kutu mutu kalmıyor ortada. ama profesyonel scouting ekipleri olan takımlar için kapalı kutu diye bişey olmaz. petteri koponen'i gidip finlandiya'da izleyen takımın, marc hakkında senden benden fazla bilgi sahibi olmaması anormal değil.

Pages: 1 [2] 3  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Gasol - Gasol Takası « previous next »
    Jump to: