Welcome, Guest. Please login or register.
17 Nov 2019 - 06:35:43
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Gasol - Gasol Takası 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 3 [All]
Author Topic: Gasol - Gasol Takası  (Read 9945 times)
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« on: 21 Nov 2008 - 05:01:29 »

birde 2000 bilmem kaç planları bana değil sizin yazarlara aittir. hani kobe nin çakıp diğerlerinin yattığı zamanlarda "sunun kontratıda  bitiyor ,çer çöp verip sunuda alabilirmiyiz acaba" tarzı kurguları olmustursiznkilerin.tomjanovic zamanları falan... Karıştırdın sanırım.

2007 ya da 08 planı olmadı ama biten kontratla bilmemneyle alacağımızı aldık nitekim. güzel kurgu olmuş. kafa patlatan bütün lakers'lılara gönülden tebrikler.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 01:01:19 by OscarRE » Logged
RuSTeDSouL
Pro. Member

View Profile
« Reply #1 on: 21 Nov 2008 - 05:12:17 »

Ahmet böyle eski zamanları hatırlatınca içim bir hoş oluyor.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #2 on: 21 Nov 2008 - 12:44:49 »

evet 856 tane senaryo içinde bir tanesi tuttu. chris wallace ın dahiane cap boşaltmaı düşüncesi olmasaydı daha ne planlar içinde kaybolurdunuz kimbilir. Benim anlamadığım kendi  guruhunuz boyle kafa patlatırken problem yok ama başka takımlar plan yaptımı fantezi hayal...

Hiç unutmam orkun un  chris bosh alma planı vardı.Boş zamanınızda onuda masaya yatıralım dilerseniz.

Can eskiden faydalı aktif bir uyeydin. şimdi tek yaptığın çoğunlukla alakasız  postlar atmak. Eski halinle pistlerde gormek isteriz müdr.

bu arada portland'ın elinde extension bekleyen bu kadar oyuncusu ve olası oyun kurucu ekleme ihtimali varken, millsap'e mle'dan fazlasını vermesi bana çok mantıklı gelmedi.

portland ın seneye extension bekleyen 2 oyuncusu var sedat. ike ve frye.webster la uzattılar . travis ve blake in 1 yıllk takım opsiyonlu anlaşmaları var.Roy , Lamarcus ve Oden çaylak kontratlarıyla oynayacak QO durumu yok. Raef in 12 milyon dolarlık kontratıda cap ten dusecek.Steve Francis in 17m luk kontratı bitiyor. miles ın 9 milyonu zaten dustu...

Seneye salary cap in 55-58 mlyon dolar olacağını kabul edersek 42 milyon dolarlık toplam cap maliyetimizle  rahatsız edecek bir durum yok.

ha  global ekonomik buhran diyip salaryleri aşağı çekerlerse bilemem tabi.
« Last Edit: 21 Nov 2008 - 12:56:35 by flip » Logged
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #3 on: 21 Nov 2008 - 17:39:21 »

evet 856 tane senaryo içinde bir tanesi tuttu. chris wallace ın dahiane cap boşaltmaı düşüncesi olmasaydı daha ne planlar içinde kaybolurdunuz kimbilir. Benim anlamadığım kendi  guruhunuz boyle kafa patlatırken problem yok ama başka takımlar plan yaptımı fantezi hayal...

şimdi öncelikle ismail'in fantezi-hayal şeklinde bir iması olduğunu zannetmiyorum. onun dışında 856 senaryoya gelirsek, bence dalga geçilecek bir şey değil, zaten cepte ne kadar fazla plan varsa o kadar iyi. sonuçta burada tahmin yarışması oynamadık, kaç tane üretim yapıldığı önemli değil senaryo bazında. ayrıca chris wallace'la falan ilgisi de yok bu işin çünkü o cap boşaltma planlarını herkes yapabiliyor işte. sacramento da artest'i verdi, buyrun. biz o kontratın yanına fazla bir şey konulmadan işe yarayabileceğini söylerken kwame'ye çok değer yüklemiyorduk oyuncu olarak, sadece takaslarda etkili olabilen bu tip ekonomik faktörleri göz önünde bulunduruyorduk geçmişten gelen örneklerin yardımıyla. haklı da çıktık. bu arada konuyla ilgili değil ama bir daha söylüyorum, memphis o takasla iyi iş yapmıştır. gasol takımda kalsa ekstra birkaç galibiyet alıp 5'ten de geriye düşebilirlerdi draft'ta, o zaman belki oj mayo takasını yapamayacaklardı. ki muhtemelen de öyle olurdu çünkü tam çizgide durduklarını hatırlatmalı. kevin love'dan sonra seçilen oyuncuların kalitesi net biçimde düşüyor ve love'ı alıyor olmasa minnesota o takasa girmezdi. ikincisi marc gasol süperstar olmasa da kesinlikle vasatın üzeri bir uzun olacak bu ligde; nereye gidebilir onu göreceğiz ama çok mantıklı bir yatırım. üçüncüsü ve zaten esas önemlisi ise gasol'ün kontratından kurtulmalarını takımın sahibi istedi.

Hiç unutmam orkun un  chris bosh alma planı vardı.Boş zamanınızda onuda masaya yatıralım dilerseniz.

yatıralım. benim postlarım orada duruyor, isteyen arasın çıkarsın, bir tanesinde "2007 yazında chris bosh bizim formayı giyer, bu kesin" demişsem bu foruma bi daha tek satır yazmam. o zaman da dediğimiz gibi, lakers'ın o planını doğru buluyorduk çünkü yapacak daha mantıklı bir şey yoktu. bugün ligdeki takımların neredeyse yarısı o planın benzerini 2010 için yapıyor.

ama chris bosh benim beklediğim ölçüde bir gelişim göstermedi oyuncu olarak, o da ayrı. pek konuyla ilgili gözükmüyor gerçi ama...
« Last Edit: 21 Nov 2008 - 17:47:45 by Majere » Logged
FliPtiKal3
Guest
« Reply #4 on: 22 Nov 2008 - 02:43:32 »

şimdi öncelikle ismail'in fantezi-hayal şeklinde bir iması olduğunu zannetmiyorum. onun dışında 856 senaryoya gelirsek, bence dalga geçilecek bir şey değil, zaten cepte ne kadar fazla plan varsa o kadar iyi. sonuçta burada tahmin yarışması oynamadık, kaç tane üretim yapıldığı önemli değil senaryo bazında. ayrıca chris wallace'la falan ilgisi de yok bu işin çünkü o cap boşaltma planlarını herkes yapabiliyor işte. sacramento da artest'i verdi, buyrun. biz o kontratın yanına fazla bir şey konulmadan işe yarayabileceğini söylerken kwame'ye çok değer yüklemiyorduk oyuncu olarak, sadece takaslarda etkili olabilen bu tip ekonomik faktörleri göz önünde bulunduruyorduk geçmişten gelen örneklerin yardımıyla. haklı da çıktık. bu arada konuyla ilgili değil ama bir daha söylüyorum, memphis o takasla iyi iş yapmıştır. gasol takımda kalsa ekstra birkaç galibiyet alıp 5'ten de geriye düşebilirlerdi draft'ta, o zaman belki oj mayo takasını yapamayacaklardı. ki muhtemelen de öyle olurdu çünkü tam çizgide durduklarını hatırlatmalı. kevin love'dan sonra seçilen oyuncuların kalitesi net biçimde düşüyor ve love'ı alıyor olmasa minnesota o takasa girmezdi. ikincisi marc gasol süperstar olmasa da kesinlikle vasatın üzeri bir uzun olacak bu ligde; nereye gidebilir onu göreceğiz ama çok mantıklı bir yatırım. üçüncüsü ve zaten esas önemlisi ise gasol'ün kontratından kurtulmalarını takımın sahibi istedi.

yatıralım. benim postlarım orada duruyor, isteyen arasın çıkarsın, bir tanesinde "2007 yazında chris bosh bizim formayı giyer, bu kesin" demişsem bu foruma bi daha tek satır yazmam. o zaman da dediğimiz gibi, lakers'ın o planını doğru buluyorduk çünkü yapacak daha mantıklı bir şey yoktu. bugün ligdeki takımların neredeyse yarısı o planın benzerini 2010 için yapıyor.

ama chris bosh benim beklediğim ölçüde bir gelişim göstermedi oyuncu olarak, o da ayrı. pek konuyla ilgili gözükmüyor gerçi ama...

şimdi donup dolaşıp pau ya  geliyoruz. sen suraya 10 sayfalık pau takasının memphis e faydaları şeklinde bir yazı yazsan genede lakers taraftarı dışındakilerin buyuk çoğunluğunu tatmin etmeyecektir. herşey olup bittikten , bence sansında yardımıyla  pozitif şekilde sonuclanır gibi gozuktukten sonra buraya olumlu şeyler yazmak kolaylaşıyor haliyle. Sen tum bunların olacağını tahmin ediyormuydun? Chris  Wallace bu her bir adımı bilerek mi attı?

birde işin olumsuz tarafından bakalım. Memphis lotaryada geriye dusseydi(sans işi , tombala)  mayo  kevin love takası hayal olurdu. marc gasol un boyle çıkacağını kaç kişi tahmin edebilirdi? chris wallace ın boyle bir ongoruye sahip olduğunu dusunmuyorum. O zaman memphis ne olurdu?

Sacto yanılmıyorsam ron artest ı son senesinde takas etti. Adam player option ını kullanıp başka takımda oynamak istediğini belirtmişti. Gerçi bir arada ortamdan mutlu oldğunu takas olmak istemediğinide soylemişti.Sonucta oldu.

Eski takas senaryolarıyla ilgili , bende chris paul portland a imzayı cakacak ! kesin boyle olacak demedim. kendi temennimi yazdım .Ama lakerslı kardeşler baya eğlendi. Senin chris bosh u  o zaman istemenle (toronto nun franchise oyuncusundan bahsediyoruz ki memphis gibi ortada bir dusus yasamıyorken) benim CP yi istemem arasınd bence fark yok. Ha bu yapılan kaka. kötü birşey mi  bence değil.Tahmin , temenni...

ismail in postundan sonra tekrar dusundum ve adama hak verdim. çok uc bir fikirdii ve sonucta konuyu kapattım. hayali ,fantezi benim gorusumdur.

Son birşey sormak istiyorum. Odom karşılığında lakers ın kimi alacağını düşünüyorsun? ( odom un takas olacağını varsayarsak)
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #5 on: 22 Nov 2008 - 03:32:59 »

ben oj mayo'nun bu kadar iyi çıkacağını tahmin etmiyordum, küçük gasol'ün de, ama mesele zaten bunların bu kadar iyi olması değil. mesele memphis'in kendi durumu çerçevesinde mantıklı hareket etmiş olması. adamlar play-off yarışından kopmuştu, takım sahibi "play-off yapamıyoruz, maçlara taraftar gelmiyor, takımı satacam, şu eldeki kontratlardan kurtul" diyor, bir sezon önce de chicago takım sahibi reinsdorf'un lüks vergisinden kaçınması nedeniyle gasol takasına girmemiş. yani öyle gasol gönderip deng alacaklar ya da gasol gönderip atıyorum al horford alacaklar gibi bir durum yok. hal böyleyken adam biten kontrat aldı, yanında ispanya'da harika bir sezon geçiren bir adamı aldı, elindeki yıldızı da gittiği için kazanabileceği belki 6-7 maçı daha kaybetti sezonun kalanında, böylece lotaryada 5'e kadar değil de 7-8'e kadar düşme ve danilo gallinari'ye kalma ihtimali savuşmuş oldu. gayet mantıklı yani. sadece biten kontrat da alabilirdi, bunun örnekleri var.

memphis geriye düştü zaten bir sıra ama daha da düşebilirdi tabii. ama en azından tutunabildikleri kadar tutundular. bir sıra daha düşselerdi love gidiyordu, love gitse minnesota o takasa girmezdi, memphis de eric gordon'dan medet umuyordu şu an. şanslarını kendileri arttırdılar gasol'süz kalarak. marc gasol'ün böyle çıkacağını ise tahmin etmek çok güç değildi bence. yani bugün lakers'ta olsa eline değen top sayısı ve yedek kalma durumundan ötürü aynı ölçüde etkili olamazdı tabii, belki tam olarak şu performansı da tahmin edilemezdi ama ispanya ligi'nin mvp'si olan ve henüz 23 yaşındaki bir uzunun nba'de değerli olacağı belliydi. değerli derken dwight howard demiyorum. marc sadece uyum sürecini beklenenin aksine çabuk geçti, ben ilk aylarda daha fazla bocalamasını beklerdim. ama dediğim gibi, acb ligi önemli bi referans, sizin rudy de oradan geldi ve pritchard daha yazın ortasında, hattaa draft'tan hemen sonraydı galiba, "rudy bu sene draft'a girse ilk 10'da seçilirdi" demişti, ki çok haklı. sonuçta rudy de farklı bir yerde farklı rakiplere karşı oynamadı.

planlar konusuna gelince... dediğim gibi eğlenecek bir şey yok; olmaz deyip geçilebilir ama bazen küçücük bir ihtimali kovalamak en mantıklı seçenek olabiliyor.

odom karşılığında ne alabileceğimiz konusunda son dönemde düşünmedim çünkü takımda kalması daha faydalı olacak gibi gözüküyor. ama ariza bu düzeyde oynamasaydı ve 3 ihtiyacı hissetseydik vince carter'ı rahatlıkla alabilirdik. charlotte'un 1 aydır pazarladığı gerald wallace'ı istesek kesin alırız, hem odom tam ihtiyaçları hem de larry brown adama aşık ama yine gereği yok. chicago'dan kirk hinrich + gooden tarzı bir şey alınabilir kolaylıkla. lakers bu takaslardan birini istese diğer takımlar da memnuniyetle kabul eder diye düşünüyorum.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #6 on: 22 Nov 2008 - 03:56:00 »

Ben GM olsam , takımı salary yonunden rahatlatmak istiyorsam , franchise oyuncumu maliyetinden dolayı elden cıkartmak istiyorsam ozaman X takımın lotary seçimini almaya çalışırım(Takım sıctı ve max kontratlı Roy u takas ediyorum farzet )yada 1-2 senelik performansıyla gelecek vaadeden yetenekli genc almaya çalısırım.Kontratları 3-4 milyonu geçmez  ve yanına biten kontratıda aldım mı olay biter.

Bu yetenekli çaylakta o zamana göre kapalı kutu  Marc gasol kesinlikle olmaz .

Rudy le marc gasol un durumu bence biraz farklı. Marc Gasol MVP olmus olsada değeri Rudy kadar değildi. Rudy nin CV si çok daha parlak başarılarla dolu. Ayrıca ispanyol takımında Rudy nin yaptıkları ortada. Yani teşbihte hata olmaz lakers=ispanyol milli takımı denkleminden şöyle bir varsayımla ortaya çıkabiliriz, rudy ispanyol takımın gasoluysa jr. gasol arıza sı,odom'u. 2side faydalı ama 1. sinin ederi çok daha yuksek.

bir onceki postumdaki lotarya sans derken birşey vurgulamak istedim ama kaçmış. şmidi takımlar sonunculuğa oynuyorlarsa bu gelecek draft için ilk 3 hatta 4 sıradan birini garanti sececek anlamına gelmiyor. Evet mağlubyeti sayısı üst sıralardan seçim sansını arttırır ama "kesinlik" soz konusu deildir. 6 dan girip 1. sıraları alan bulls ve blazers , 1. sıradan oden yerine hava gazı alan boston örneklerinde gorulduğu üzere.

Yani ortada bir garanti yokken bu hamlenin yapılması bana ters gelen. Neyseki CW nin sansı yaver gitti ve su ana kadar herşey olumlu senaryoyla geçekleşti. ama dedim ya su sonuc bu hamlelerin bana bilinçli  yapıldığını kanıtlamaz.
« Last Edit: 22 Nov 2008 - 04:07:50 by flip » Logged
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #7 on: 22 Nov 2008 - 13:58:37 »

aranıza girmek gibi olmasın ama ufak bi şeyi düzeltmek de yarar var. marc 23 yaşında, yıllardır milli takımda oynuyor, tanınan bi herif. altyapılarda da yaş grubunda dikkat çeken uzunlardan biriydi. şansı, devamlı süre bulabildiği doğru bi takıma gitmiş olması. mesela lakers'ta kalsaydı, bu kadar ismini duyamayacaktık, nba'e bu kadar kolay adapte olması da beni şaşırttı mesela. yoksa kupchak 2. turdan seçtiğinde bence çok iyi pick'ti. rudy daha ünlü bi herif tabi ama bu seviyedeki takımların acb'de ve milli takımda yıllardır oynayan oyuncuları tanımaması beklenemez.

misal, portland'ın draft ettiği petteri koponen vardır, fin gard. avrupa'da dahi kimse adını bilmezken, memphis'in o zamanki gm'i jerry west bizzat finlandiya'ya gidip scouting yaptı. sonra çocuk derrick rose'a karşı çok iyi bi maç oynadı nike kampında ve mock'lara girdi. hatta yine aynı maçta batum'u tutamamıştı mayo'lu rose'lu amerikan takımı. demek ki pritchard da tribündeymiş o maçta.
« Last Edit: 22 Nov 2008 - 13:59:15 by Brooklyn » Logged

smyrnall
Pro. Member

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.

View Profile
« Reply #8 on: 23 Nov 2008 - 00:29:07 »

Gasol takasında insanları rahatsız eden ve genelde atlanan şu taraf var. Memphis'in bi amacı vardı ve bunu bi şekilde yaptılar şimdilik istediklerini de aldılar ve karşılığınıda (bedelinide) Gasol'u vererek ödediler. Lakers'ında bir amacı vardı ve bi şekilde yaptılar fakat hiç bir karşılık ödemeden yaptılar. Her iki tarafta anlaşıp istediğini aldı evet doğrudur ve herkesin istediğini alması anlamında adil de olabilir ama bence asıl sorun (ve insanları rahatsız eden: özelliklede Lakers'ın rakiplerini Memphis'i değil) bir taraf alırken aynı zamanda verdi, diğer taraf ise vermedi.

Buna birde Lakers'ın "reel" olan bir şeyi alıp (ne yaptığı/yapacağı belli Gasol) karşılığında cap boşluğu hariç "şansı" vermesi (draft kurası elde patlayabilirdi + M. Gasol elde patlayabilirdi, her ne kadar avrupadan bilinsede nice benzer umut beslenen kişi beklentileri boş çıkarmıştır) eklenince çokta sevimli gözükmedi. Kısaca reel olanı bedavaya alan Lakersa karşı umudu + cap boşluğunu P. Gasol karşılığına alan Memphis. Açıkcası pekte dengeli durmuyor.

www.smyrnall.com
http://smyrnall.tumblr.com
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #9 on: 23 Nov 2008 - 17:05:07 »

tamam da bunu ilk kez yapan lakers değil. detroit rasheed'i alırken marc gasol bile vermedi, keza golden state de baron davis'i alırken. houston'ın verdiği adam için hadi henüz erken ama onlar da ron artest'i büyük bir genç yeteneğe karşı almadılar, aaron brooks bile ellerinde kaldı, ki beno udrih'le oynayan kings'in işini çok daha fazla görürdü muhtemelen. tabii ki rakip taraftar olarak memnuniyetsizlik duymak çok doğal ama iş "lakers'a peşkeş çekildi, ratingler için nba devreye girdi" tarzı yorumlara kadar uzanmıştı.
Julıus
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #10 on: 23 Nov 2008 - 20:41:29 »

tamam da bunu ilk kez yapan lakers değil. detroit rasheed'i alırken marc gasol bile vermedi, keza golden state de baron davis'i alırken. houston'ın verdiği adam için hadi henüz erken ama onlar da ron artest'i büyük bir genç yeteneğe karşı almadılar, aaron brooks bile ellerinde kaldı, ki beno udrih'le oynayan kings'in işini çok daha fazla görürdü muhtemelen. tabii ki rakip taraftar olarak memnuniyetsizlik duymak çok doğal ama iş "lakers'a peşkeş çekildi, ratingler için nba devreye girdi" tarzı yorumlara kadar uzanmıştı.
Bu takaslarla karşılaştırmak ne kadar doğru bilmiyorum,sonuçta Artest kontratında 1 yılı kalan,takasını istemiş bi adamdı,daha iyi bi karşılık alınamazdı muhtemelen.Rasheed'i tam hatırlayamadım ama Baron'la Hornets arasında da benzer sorunlar vardı sanırım.
FliPtiKal3
Guest
« Reply #11 on: 23 Nov 2008 - 21:31:37 »

verdiğin orneklerin coğunda çerçöp e takas edilen adamlar kontratlarının son senesinde olan adamlar.

rasheed in kontratıyla gasolunki aynı değil . rasheed sezon sonunda elini kolunu sallayarak serbest kalacaktı. Bizde problemleri ayyuka çıktığı için sezon ortası atlantaya takas etmiştik. onlarda portland takasından 1 ay sonra detroit e takas etti.Atlanta hiçbir şekilde tutamayacaktı adamı. Elde tutmanın kurallar çerçevesinde mumkun olmayacağı bir adamdan bahsediyoruz mantıklı  değil mi sence takas etmek.

Diğer tarafta elinde zaman opsiyonu var. gasol " ben memphiste oynamak istemiyorm kardeşim " dese bile kapı gibi kontrat var. iyi teklif gelene kadar kadroda tutarsın.Aralarından seçim yapabilceğin daha fazla alternatif ortaya çıkar boylece.

Yangından mal kaçırır gibi acele iş yapmaya gerek yoktu.Hele tombaladaki sırana guvenip ,avrupa menşeinden dolayı" kapalı kutu"  bir çaylağa bel bağlamakta keza mantıklı değil.

Birde aklıma gelmişken şek i miami ye takas ettiğinizde kimleri aldınız? odom , caron butler ...?Şek karşılığında şu adamlar bile tatmin etmemişti sizi. Yanlış mıyım?

« Last Edit: 23 Nov 2008 - 21:48:13 by flip » Logged
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #12 on: 24 Nov 2008 - 00:47:59 »

Gasol için daha iyi teklif gelebilir miydi? Takasın ertesi günü Chad Ford'un yazdığı bir yazı vardı, Lakers'ınkinden daha iyi olduğunu iddia ettiği 10 senaryoyu içeren. Tek tek onlara bakalım. "Bunlar dışında şu da olurdu" diyen varsa yazsın, onu da tartışırız.

Atlanta Hawks

Potential offer:
• Josh Childress (3.6 million expiring contract)
• Tyronn Lue ($3.5 million expiring contract)
• Lorenzen Wright ($3.25 million expiring contract)
• Anthony Johnson ($2.8 million expiring contract)
• First-round draft pick (2010)
• Note: Shelden Williams or perhaps Marvin Williams could have been included in place of Childress

Childress iyi oyuncu ama en iyi ihtimalle iyi bir rol oyuncusu ve kontratı bitiyordu, Memphis şu anda ona -istediği düzeyde- kontrat vermek istemezdi. Marvin Williams iyi oyuncu ama draft edilirken beklenen düzeye gelemedi ve gelemeyecek gibi. Avrupa'dan geliyor da olsa, pivot olduğu için ve geçen sene çok başarılı performans göstererek "ben geliyorum" sinyali verdiği için Marc Gasol'ün tercih edilmesi mantıklı. 2010 ilk tur hakkı kalıyor, biz zaten hem 2008 hem 2010 haklarımızı verdik. Bizimkiler belki ikinci turdan hallice ama Gasol'lü Atlanta'dan gelecek pick de en iyi ihtimal 20'den falan olurdu.

Chicago Bulls

Potential offer:
• P.J. Brown ($8 million, prorated, expiring sign-and-trade contract)
• Viktor Khryapa ($1.9 million expiring contract)
• Tyrus Thomas ($3.5 million)
• First-round draft pick -- lottery-protected (2008)

Tyrus Thomas bildiğimiz gibi kafası çalışmayan bir arkadaşımız. Chad Ford mübarek birinci sıranın kokusunu alıp korumalı demiş pick'e, hadi ona korumasız diyelim. Bulls'un lüks vergisi nedeniyle Gasol'e yanaşmadığı basın yansımıştı. Bir de bu takasa tamam deseler bile, Gasol geldikten sonra Bulls lotarya bir kenara, play-off'a gidecekti, yani pick cazibesini yitiriyor. Luol Deng'i ise vermiyorlardı zaten.

Golden State Warriors

Potential offer:
• Mickael Pietrus ($3.4 million expiring contract)
• Matt Barnes ($3 million expiring contract)
• Austin Croshere ($770,610 expiring contract)
• Patrick O'Bryant ($2.2 million expiring contract)
• Brandan Wright ($2.3 million)
• Kelenna Azubuike ($687,000 expiring contract)
• First-round draft pick

Brandan Wright, ki şu Warriors takımında hala istikrarlı süre alamamakta, Avrupa'daki Marc'dan da kapalı kutu. Diğerlerini geçiyorum zaten. İlk tur hakkı da gerilerden olacaktı Gasol'lü Warriors'la.

Los Angeles Clippers

Potential offer:
• Elton Brand ($15.3 million)
• First-round draft pick (2008)

Brand orada kalmazdı böyle bir takas yapılsa, hepimiz biliyoruz. Adam Baron'un geldiği yerde durmadı.

Miami Heat

Potential offer:
• Jason Williams ($8.9 million expiring contract)
• Alonzo Mourning ($2.7 million expiring contract)
• Daequan Cook ($1.1 million)
• Alexander Johnson ($770,610)
• Two first-round draft picks

Miami muhtemelen bu seneki hakkını vermezdi çünkü o dönem belliydi sonunculuğa koşar adım gittikleri ve yeniden yapılanma istiyorlardı. Bu tip takımlar için ilk 2 olması muhtemel draft hakkı çok daha değerli. Diğer arkadaşlara zaten hiç değinmiyorum.

New Jersey Nets

Potential offer:
• Jamaal Magloire ($4 million expiring contract)
• Bostjan Nachbar ($2.5 million expiring contract)
• Antoine Wright ($1.6 million expiring contract)
• Nenad Krstic ($1.9 million expiring contract)
• Darrell Armstrong ($770,610 expiring contract)
• Malik Allen ($770,610 expiring contract)

Chad Ford bu takası savunmak için ne demiş, ona da bakalım: "Krstic should be a very nice player again once he recovers from knee surgery. He will be a restricted free agent this summer, but the Grizzlies could have locked him up fairly inexpensively." Ulan Allah'tan kork be, bi de dünya basketbolunun kurduyum diye geçiniyorsun. Gördük Krstic'i, Marc'ın geldiği yere döndü.

Orlando Magic

Potential offer:
• Keyon Dooling ($3.6 million expiring contract)
• Pat Garrity ($3.8 million expiring contract)
• Maurice Evans ($1.7 million expiring contract)
• J.J. Redick ($2 million)
• Draft rights to Fran Vazquez

Bu takasta da Vasquez'e dikkat çekmiş Avrupa basketbolu üzerine doktora yapan Sn. Ford ve "Vazquez is a better international prospect than Marc Gasol." demiş. Ford o satırları yazarken Vasquez, Gasol'ün MVP'si olduğu İspanya Ligi'nde 6.3 sayı, 3 ribaund istatistikleriyle oynuyordu. ESPN.com'un sorumlu yöneticisi olsam atarım bu herifi siteden. Ha bi de tabii Vasquez hala NBA'e gelecek.

Phoenix Suns

Potential offer:
• Shawn Marion ($16.4 million, can opt out after season)
• Atlanta's 2008 first-round draft pick

Marion Memphis'e play-off yaptırmaz, kontrat yükü atmak isteyen Memphis'in bir yıl daha gereksiz bir yük taşımasına sebep olur, bir de draft'ta arkalara düşmelerine yol açardı. Atlanta'nın pick'i de Robin Lopez işte.

San Antonio Spurs

Potential offer:
• Brent Barry ($5.5 million expiring contract)
• Francisco Elson ($3 million expiring contract )
• Robert Horry ($3.6 million expiring contract)
• Ian Mahinmi ($625,000)
• Two first-round draft picks (2008 and 2010)

Bu nedir şimdi? "Bobi bize bir şey anlatmaya çalışıyor."

Toronto Raptors

Potential offer:
• Andrea Bargnani ($4.8 million)
• Carlos Delfino ($1.8 million expiring contract)
• Juan Dixon ($2.5 million expiring contract)
• Joey Graham ($1.6 million)
• Jamario Moon ($770,610)

Marvin Williams'da olduğu gibi, Marc'ı geçen sezon takip eden bir GM'in, ki işi bu, pivot olmasının da etkisiyle onu uzun boylu 3 numara Bargnani'ye tercih etmesi gayet doğal. Diğer adamlar kontrat zaten.

Senaryolar böyle... Tamam, Marc Gasol Avrupa'daydı ve nasıl katkı vereceği tam olarak öngörülemezdi ama seçildikleri dönemdeki Ersan İlyasova ya da Cenk Akyol gibi, daha A takımda maça çıkmamış bir adamdan da bahsetmiyoruz. Dediğim gibi, "şöyle bir teklif yapılabilirdi" diyen varsa alalım.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 00:51:22 by Majere » Logged
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #13 on: 24 Nov 2008 - 01:08:19 »

evet beyler, burdan devam edelim takas muhabbetine. bu arada bence chicago, golden state, clippers ve phoenix'in teklifleri daha iyi. ayrıca bu takımlardan bazıları cardinal'in kontratını da alıyodu. hatırlayamadım şimdi.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
smyrnall
Pro. Member

View Profile
« Reply #14 on: 24 Nov 2008 - 01:25:06 »

Bence yine konu yanlış yönden geliyo, bu takastaki problem Memphis'in ne aldığı/almadığı değil. Lakers'lılarda şaşırmadı mı "eee Odom'da hala takımda nası oldu bu iş" diye. Dediğin gibi bunu yapan ilk lakers değil sonda olmayacak. Kocaman bir "ama" olarak şöyle bir gerçekte var her iki takas da yasal ve kurallara uygun. Bunun üstünede söylenecek çokta bişey kalmıyo.

Yine kocaman bir "ama" olarak geriye aslında şu kalıyo, hep bazı takımlar ve şehirler bu gibi durumlarda daha "eşit" olucak. (Haliyle Gasolda şampiyonluk adayı takıma gitmek ister) Beni rahatsız eden bazı takımları daha eşit olma avantajı. Malesef onlarca önleme karşı bu olay devam edecek. Belki Popovicin dediği gibi bunada bir kural getirilecek. Yada geriye son bilmem kaç yılın yuvarlak olarak 40 senesinde; ABD nin en büyük 7. şehri 17 kere, 2. şehri 14 kere, 3. şehri 6 kere şampiyon olmasının tesadüf olduğu gerçeği kalacak (ki ilk 10 da başka şampiyonlarda var). Zaten LeBronda Knick'se gitmeyecek. (Tesadüf orasıda ABD'nin en büyük şehri)

Tam olayada bi Utah yok dicektim zaten kalmamış  Lips Sealed
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 01:29:26 by smyrnall » Logged

www.smyrnall.com
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #15 on: 24 Nov 2008 - 01:47:08 »

Açıkçası neyi ima ettiğini pek de anlamadım. "Bazı takımlar hep daha eşit olacak" demişin, yani Lakers Lakers olduğu için mi Gasol'ü aldı? Benim buna cevabım yukarıdadır. Şehirler ve şammpiyonluklar istatistiğine gelince, bu zaten çok garip değil, ekonomik faktörler illa işin içine giriyor. Lakers, Bulls o şampiyonlukları kazandılarsa bunda iyi kadrolar oluşturmak adına gerektiğinde fedakarlık yapmalarının da payı vardır. Diğer taraftan Denver vergi mergi diye Marcus Camby'yi hiç karşılığında gönderiyorsa, Phoenix'in eline Nash-Johnson-Marion-Amare dörtlüsü üzerine Rajon Rondo'lar, Rudy Fernandez'ler ekleme fırsatı geçmişken tasarruf derdiyle çok değerli draft haklarını kullanmıyorlarsa NBA ne yapsın? Kaldı ki şehir büyüklüğü çok büyük bir etken olsaydı New York herhalde San Antonio'dan, Detroit'ten falan daha az şampiyonluk kazanmazdı.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 01:48:18 by Majere » Logged
FliPtiKal3
Guest
« Reply #16 on: 24 Nov 2008 - 01:55:56 »

orkun bu senaryolar chad ford un sahsına ait kurgularsa bence bir anlam ifade etmiyor. Bende çıkıp chicago ben gordon yada kirk hinrich yanında hede hode verip pau gasol u alabilirdi diyebilirim. Sonucta kurgu.

Ali guzel bir yerden giriş yapmış. Buyuk şehir= buyuk pazar  katılıyorum.ne yazıkki kucuk pazar takımları istisnalar haric(spurs) tarihte çokta şampiyonluk kazanmamış.Bu bence tesadüf değil. lakers ın 80 oncesi , boston ın 1. dunya savaşından kalma sampiyonluklarıda aslında nba , salary , bilimum kurallar oturmadan kazanılmış başarılar olduğu için yakın zamanın ligiyle karşılaştrdığımızda ne kadar sağlıklı sonuclar elde ederiz buda tartışma konusu.

orkun un bahsettiği tasarruflar aslında takım sahiplerinin elde ettiği gelirler ve bunu kullanma şekilleriyle alakalı. oda dolaylı yoldan buyuk sehir= buyuk pazar= pastadan daha buyuk dilim anlamına geliyor.

Aslında sabah kadar konusuruz ama bir orta yol bulacağımızı sanmıyorum.

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #17 on: 24 Nov 2008 - 01:59:52 »

Orkun elbette doğru söylüyorsun ama bazı büyük oyuncuları takıma katmak konusunda medyanın merkezi olmayan, büyük olmayan şehirlere nazaran 2-0 önce başladıkları da aşikar. En güzel örnek de halihazırda duruyor. Şu ligde LeBron James'i alacak her takım iddialı olur ama adamın kontratı bittiğinde ne kadar para basarsa bassın, Charlotte Bobcats veya Toronto Raptors James'i alamayacak. New York, sadece 2 sene önceden yaptığı fedakarlıkla değil New York olmasıyla sahip olacak belki de James'e. Bu da yadsınamaz bir gerçek.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 02:01:40 by Tspark » Logged

PETER NAUMOSKI-UFUK SARICA-VOLKAN AYDIN-LARRY RICHARD-TAMER OYGUÇ
FliPtiKal3
Guest
« Reply #18 on: 24 Nov 2008 - 02:04:36 »

tolga nın soylediklerine ek yapayım. Vince carter torontodan ayrılma arifesinde bizimde talip olduğumuz bir oyuncuydu. konuyla ilgili sorulara portland kucuk bir sehir dusunmuyorum tarzında bir  cevap vermişti.Kücük şehir takımları kim ne derse desin gerek kaliteli veteran eklerinde , gerek FA bağlamada bu oyuna 1-0 yenik başlıyor.
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #19 on: 24 Nov 2008 - 02:07:52 »

orkun bu senaryolar chad ford un sahsına ait kurgularsa bence bir anlam ifade etmiyor. Bende çıkıp chicago ben gordon yada kirk hinrich yanında hede hode verip pau gasol u alabilirdi diyebilirim. Sonucta kurgu.

Ali guzel bir yerden giriş yapmış. Buyuk şehir= buyuk pazar  katılıyorum.ne yazıkki kucuk pazar takımları istisnalar haric(spurs) tarihte çokta şampiyonluk kazanmamış.Bu bence tesadüf değil. lakers ın 80 oncesi , boston ın 1. dunya savaşından kalma sampiyonluklarıda aslında nba , salary , bilimum kurallar oturmadan kazanılmış başarılar olduğu için yakın zamanın ligiyle karşılaştrdığımızda ne kadar sağlıklı sonuclar elde ederiz buda tartışma konusu.

orkun un bahsettiği tasarruflar aslında takım sahiplerinin elde ettiği gelirler ve bunu kullanma şekilleriyle alakalı. oda dolaylı yoldan buyuk sehir= buyuk pazar= pastadan daha buyuk dilim anlamına geliyor.

Aslında sabah kadar konusuruz ama bir orta yol bulacağımızı sanmıyorum.

Onu diyorum tabii, elbette büyük şehirlerin takım sahipleri para harcama konusunda daha esnek olabiliyorlar. Ama bu ekonomiyle ilgili bir durum, NBA'in yapabileceği bir şey yok. Phoenix'in takım sahibi Rondo'yu, Rudy'yi alabilecek pick'leri dağıtıyor ve güzelim takıma hem destek sağlayıp hem de bir yandan gelecek altyapısını hazırlamıyorsa, iş dengede kalsın diye, 6 aylık sakatlıktan dönen, daha 21 yaşındaki Bynum'ın önüne tak diye parayı koyan Lakers'a "Veremezsiniz o kontratı" mı diyecek NBA? Ya da Portland'ın sahibinin tuzu kuru, yarın bir gün Roy-Aldridge-Oden-Rudy dörtlüsü toptan All-Star olsa ve hepsi maksimum ve düzeyinde kontrat istese hepsine verir, o zaman "Ama veremeyen var, böyle olmaz" diyecek değil herhalde NBA.

Diğer konuya gelince, Ford'un kurguları tabii bunlar ama kendi aklımda başka şeyler olmadığı için ve adam da o dönem bu konuya kafa patlattığı için alıp onları koydum. Dediğim gibi, daha iyi fikri olan varsa onu da değerlendirelim. Burada mesele, ortaya atılmış senaryoların -bana göre- fos olmasıdır. Hinrich-Gordon'a gelince, Hinrich'i de, bu yaz yeni kontrat vermek gerektiği için Gordon'ı da almazdım. Hinrich patlak, Gordon da play-off yaptırmaz bana (tıpkı Marion gibi), dolayısıyla anlamsız bir yük altına girilir. Luol Deng biraz farklı çünkü daha genç ve daha potansiyelli bir adam ama onu da dediğim gibi Bulls vermiyordu zaten.  
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #20 on: 24 Nov 2008 - 02:14:58 »

Orkun elbette doğru söylüyorsun ama bazı büyük oyuncuları takıma katmak konusunda medyanın merkezi olmayan, büyük olmayan şehirlere nazaran 2-0 önce başladıkları da aşikar. En güzel örnek de halihazırda duruyor. Şu ligde LeBron James'i alacak her takım iddialı olur ama adamın kontratı bittiğinde ne kadar para basarsa bassın, Charlotte Bobcats veya Toronto Raptors James'i alamayacak. New York, sadece 2 sene önceden yaptığı fedakarlıkla değil New York olmasıyla sahip olacak belki de James'e. Bu da yadsınamaz bir gerçek.

tamam da baba, nba ne yapabilir ki bu konuda? zaten adamlar salary cap sistemiyle mümkün olduğunca eşitleştiriyolar şartları. ama %100 eşitlik sağlayamazsın maalesef, bu da gerçek. bu konuda nba'in yapabileceği bir şey yok. bu arada topic topic doğuruyor, konuya bağlamak gerekirse, smyrnall gasol takasından büyük şehre geçiş yapmış, onunla ilgili de dediğim gibi, gasol'ü lakers'ın almasının lakers olmalarıyla bir ilgileri olduğu fikrine şiddetle karşı çıkıyorum.
Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #21 on: 24 Nov 2008 - 02:24:16 »

Bence GAP projesi gibi bir projeyle küçük şehirleri de Los Angeles, Chicago, New York kıvamında bir hale getirsinler. Yapılacaklar da öyle zor değil, bu şehirlerde medyanın artması için gazetecilerden daha az vergi kesilsin, maddi destekler sağlansın, bir de her köşe başına discolar, barlar açsınlar. O zaman belki daha adil hale gelir bu işler.

smyrnall
Pro. Member

View Profile
« Reply #22 on: 24 Nov 2008 - 02:24:53 »

fırsatı geçmişken tasarruf derdiyle çok değerli draft haklarını kullanmıyorlarsa NBA ne yapsın?

Ama bu ekonomiyle ilgili bir durum, NBA'in yapabileceği bir şey yok. ... Lakers'a "Veremezsiniz o kontratı" mı diyecek NBA? ... Ya da Portland'ın o zaman "Ama veremeyen var, böyle olmaz" diyecek değil herhalde NBA.  

Tabiki haklısın zaten bu takaslar yasal ve kurala uygun derken bunu demek istedim.

Lakers, Bulls o şampiyonlukları kazandılarsa bunda iyi kadrolar oluşturmak adına gerektiğinde fedakarlık yapmalarının da payı vardır.

Ve evet bunda da haklısın o yüzden Spur Knick'se bu anlamda nal toplatmıştır (Ironiye bak sen Smiley ) Sadece büyük şehirler genel görüntüyü değiştirecek kadar avantajlıdır onu demek istiyorum. Gasol'a sorsak LA mi OC Thunder mi diye heralde LA der. Böyle bi şey.

www.smyrnall.com
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #23 on: 24 Nov 2008 - 02:27:30 »

kocaman bir "ama" ne biraderim ? operasyon mu yapıldı ? şehir büyükse büyüktür, oyuncunun şehir tercihine de mi karışalım, köle mi bu adamlar ? shaq takas olurken, miami çok mu büyük bi şehirdi ki daha iyi bir teklif olabilecekken shaq'ın istediği oldu ? 30 tane takımı, 30 tane de şehri birbirine eşitleyemezsin, 450 oyuncunun da isteklerini kontrol edemezsin.

bu dünya'nın her yerinde böyledir. futbolda da böyledir. oyuncuya söz hakkı tanımazsan ancak böyle bi eşitlik sağlayabilirsin. nba yine de bu eşitlik konusunda ileri bi noktadadır. en boktan takım bile lebron, kobe olmasa da star getirebilir takımına. belki onları da getirebilir. varsa eşitlik sağlayıcı, mantıklı bi çözümü olan, yani tspark'ınki gibi olmayan, paylaşırsa sevinirim.

takas olduktan sonra böyle bir yazı yazmak çok kolay bi de. bunun için nba insider'ı olmaya gerek yok, ver gelo-raptor'un eline de bir kağıt bir kalem, o da uydurur bişeyler. chad ford taunus'unki gibi kebapçı menüsüne bakar gibi olmuyo takaslar malesef. misal garnett için de bi sürü daha iyi/daha kötü teklif konuşuluyodu, shaq için de. gasol'ünse ismi hatırladığım chicago'yla ciddi olarak geçti, onlar da vazgeçtiler. e niye almıyosun chicago? ligin 4 büyük şehrinden biri. 10 gm de bu 10 teklifi yapmadı, yaptı desen 10 teklifin 10'u da birden aslından daha iyi değil. e hani operasyon, hani peşkeş?

bu arada chris wallace'a kızılıyor tamam da, minnesota hall of famer kalibresinde bir adam yolladı, yapılanmaya gitti. memphis de first round virgin bir adamı gönderip, benzer bir işe kalkıştı, 6 ay sonra. ve şimdiki hallerine bakıyorum, bi takım bana diğerinden daha şık geliyor.

« Last Edit: 24 Nov 2008 - 02:29:04 by Brooklyn » Logged

FliPtiKal3
Guest
« Reply #24 on: 24 Nov 2008 - 02:31:20 »

roy-rudy-oden-aldridge a max veren adam bunun bedelini öder orkun. Bedel nedir ?kol böreği kıvamında luks vergisidir.Yiyorsa maça verirsin( bence roy dısındakiler max alamaz) ote yandan biten kontrata hiçbir gelecek vaad eden oyuncunu kaybetmeden 20/10 potanisiyelinde, tam ihtiyacın olan, çok iş yapacak bir pau gasol u bedelsiz almak var...

birde bahsettiğin rudy , gasol jr. gibi adamlar pick seviyesinde takas edilmiş adamlar.Gasol ise kendini kanıtlamış bir oyuncuydu. Amerikalılar yabancı oyunculara oldukca on yargılı. sen avrupada ortalığı darma dumanda etsen onlar için sadece çaylaksın.NCAA de ortalığı salladıysan yada lisedeyken sokak basketboluyla san sohret yakalamışsan en kral avrupalıdan daha populersin.,

edit: pau - kwame tarzı bir takasta hiçbirşey yapamazsın. yani bir ekip kursan ve takasın adilliğini incelesen nasıl olacak?

ote yandan yaklaşık 2-3 yıldır gıcık kaptığım konu buy out edilen yıldızların veteran minimum a oynaması .O daha buyuk adaletsizlik.

Veteran minimuma başkalarının eskisini kapmak isteyen tatlı su kurnazı GM lere " Hacı madem X veteran ağzını sulandırdı o zaman bu adamın kalan kontratının %40 ını sen çekeceksin" denilecek. 3 kurusa cam kenarı olmıcak. Gerekirse oyuncu boşta kalsın. parasını çatır çatır alıyor. Hiçbir kaybı yok. Oynatmak isteyen olursada max kontratlı adam akafadan 6-7 milyon bayılacak.

Diğer takımların hakkı nispeten daha fazla korunacak.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 03:02:24 by flip » Logged
Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #25 on: 24 Nov 2008 - 06:20:24 »

roy-rudy-oden-aldridge a max veren adam bunun bedelini öder orkun. Bedel nedir ?kol böreği kıvamında luks vergisidir.Yiyorsa maça verirsin( bence roy dısındakiler max alamaz) ote yandan biten kontrata hiçbir gelecek vaad eden oyuncunu kaybetmeden 20/10 potanisiyelinde, tam ihtiyacın olan, çok iş yapacak bir pau gasol u bedelsiz almak var...

birde bahsettiğin rudy , gasol jr. gibi adamlar pick seviyesinde takas edilmiş adamlar.Gasol ise kendini kanıtlamış bir oyuncuydu. Amerikalılar yabancı oyunculara oldukca on yargılı. sen avrupada ortalığı darma dumanda etsen onlar için sadece çaylaksın.NCAA de ortalığı salladıysan yada lisedeyken sokak basketboluyla san sohret yakalamışsan en kral avrupalıdan daha populersin.,

edit: pau - kwame tarzı bir takasta hiçbirşey yapamazsın. yani bir ekip kursan ve takasın adilliğini incelesen nasıl olacak?

ote yandan yaklaşık 2-3 yıldır gıcık kaptığım konu buy out edilen yıldızların veteran minimum a oynaması .O daha buyuk adaletsizlik.

Veteran minimuma başkalarının eskisini kapmak isteyen tatlı su kurnazı GM lere " Hacı madem X veteran ağzını sulandırdı o zaman bu adamın kalan kontratının %40 ını sen çekeceksin" denilecek. 3 kurusa cam kenarı olmıcak. Gerekirse oyuncu boşta kalsın. parasını çatır çatır alıyor. Hiçbir kaybı yok. Oynatmak isteyen olursada max kontratlı adam akafadan 6-7 milyon bayılacak.

Diğer takımların hakkı nispeten daha fazla korunacak.

ben sizin dörtlüyü gasol takasıyla kıyaslamak adına söylememiştim zaten. aklıma geldi, paul allen'ın parayı rahat ödeyeceği fikrinden yola çıkarak. gasol olayı dediğim gibi lakers'la, büyük şehirle falan ilgili değil bence. takaslarda bir şey yapılamaz tabii ki. popovich komite falan dedi de, o iş fantezi liglerde bile yürümüyor. takımlarla alakasız atıyorum beş kişiden oluşturulsa, kim olacak o adamlar ve neye göre. elbet tuttukları takımlara ulaşılır. her takımdan temsilci desen "bu bizim takası reddetmişti" diye hesaplar tutulur, bi noktada kilitlenir iş.

veteran olayına sınırlama getirilmesi gerektiğine katılıyorum. oyuncuların belli bir oynama süresinin altına düşmedikleri sürece önceki kontratlarının yüzde bilmemnekadarının altında yeni kontrat yapmalarına izin verilmeme yoluna da gidilebilir. malone mesela, hayvan gibi oynuyordu, 20 milyon da yıllık alıyordu, keza payton, onların mid-level'dan düşük kontrat yapmasına izin vermeyeceksin o dev kontratları bittiğinde son sene hala 35-40 dakika oynayabildiklerine göre. böyle en azından ikisinin birden lakers'a gitmesine engel olunur. bu tabii çok uç bir örnek oldu, nba'de bi daha öyle bir şey zor yaşanır ama daha düşük seviyede, mcdyess tipi oyunculara da uyarlanabilir işte.
Mustafa
Multi Maniac
Pro. Member

View Profile
« Reply #26 on: 24 Nov 2008 - 11:30:50 »

Chicago'nun teklifini kabul etmeleri sence saçma olmaz mıydı Ozan abi? Tyrus Thomas blok yapmak için 2 dakikada 6 faule ulaşabilecek bir kapalı kutu. Zaten Deng'i de bırakmaya niyetleri yoktu. Yeni yetme Aaron Gray'in üstünde dursalar biraz bence iş yapar o çocuk, kısıtlı sürelerde ii iş yapıor adam, bende benchte havlu sallar diordum ama 15 dakika falan süre alıor. Clippers'ın teklifi ii gibi ama adamlar cap boşlatmak için bizden Lamar'ı dai istemediler die hatırlıorum. Aynı şey Suns içinde geçerli. Vazquez konusunda Orkun başkana katılıorum. Marc Gasol'un MVP olduğu bir yerde sadece o istatistikleri yapan erife Pau verilmezdi bence. Brandan Wright konusunda da katılıorum tam bir kapalı kutu. Nelson zaten gençlerden gıcık oluor ama Morrow'u ilk beş çıkarabilior. Marc Gasol böyle oynamasaydı daha çok üstümüze gelinebilirdi diye düşünüoru, o nedenle şanslıyız Smiley Ben bir süre Memphis'in Darko'yu düşüneceğini sanıordum ama Marc Gasol'a güvendiler ve kazanan taraf oldular.

Ahmet abicim 2-3 sene daha kontratı vardı Gasol'un ama takası mı istiorum diyen adamı nasıl takımda tutmak istersin?

Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #27 on: 24 Nov 2008 - 12:04:52 »

yalnız herkes kapalı kutu. 8. sıradan seçilen north carolina yıldızı brandan wright kapalı kutu.
kolejlerde lamarcus ile eşit gözle bakılan 4. sıra seçimi tyrus thomas kapalı kutu.
bu adamlar kolejde kendilerini göstermişler ve üst sıralardan seçilmişler. sonuçta ilk 10da seçilen her oyuncu yıldız oluyor diye bir şey yok ama üzerine düşülmesi gerektiğini herkes bilir. Bu mantığa göre draft sonrası orta seviye ya da yıldız oyuncularını verip üst  sıra seçimi almak fln büyük hata. bu adamlar kapalı kutu sonuçta. nowitzki, chandler, nene, gay takasları gibi örnekler de var ama. Bence kapalı kutu jason thompson, wilson chandler, dirk nowitzki gibi adamlar için ideal bi kelime. sonuçta izleyeni az bileni az. lige gelmişler ama uyum sağlayabilirler mi soru işareti.
ispanya gibi önde gelen bi ülkeden(ligden) çıkan marc gasol, rudy gibi adamların kapalı kut kalma ihtimali yok. Kendi liglerinde, olmadı avrupa kupalarında, olmadı milli takımda bu adamlar kendilerini yeterince gösterdiler zaten. 
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 12:06:42 by Mavi » Logged

FliPtiKal3
Guest
« Reply #28 on: 24 Nov 2008 - 13:17:41 »

mali evladım bu benim gorusum değil realgmde de takıldığım için amerikalıların ne kadar dallama olduğunu biliyorum. Adamların olaya bakış açısı bu. ha içlerinde avrupa basketbolunu takip eden bir kesim var ama bu yuzdeye vursak çok az. misal Rudy fernandez in değeri için  az tartışma yaşamadım portland boardunda  kendi taraftarımızla.Kendi taraftarımız diyorum dikkatini çekerim.

Onların mantığına göre dunyanın en iyi basketbolu amerikada oynanıyor ve NCAA deki oyuncular tum sene boyunca goz onunde olduğu için orda oynayan bir adamın kazandığı başarı , avrupada oynayan bir adamın başarılarından daha önemli bir parametre.

« Last Edit: 24 Nov 2008 - 13:19:37 by flip » Logged
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #29 on: 24 Nov 2008 - 14:29:00 »

ya realgm'de yazan adam için kapalı kutudur, onlar için ncaa daha önemli olması da normal. adam yılda onlarca maçını izleyebiliyor, haberlerini okuyor, oyuncular gözlerinin önünde yani kutu mutu kalmıyor ortada. ama profesyonel scouting ekipleri olan takımlar için kapalı kutu diye bişey olmaz. petteri koponen'i gidip finlandiya'da izleyen takımın, marc hakkında senden benden fazla bilgi sahibi olmaması anormal değil.

OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #30 on: 24 Nov 2008 - 14:34:01 »

Chicago'nun teklifini kabul etmeleri sence saçma olmaz mıydı Ozan abi? Tyrus Thomas blok yapmak için 2 dakikada 6 faule ulaşabilecek bir kapalı kutu. Zaten Deng'i de bırakmaya niyetleri yoktu. Yeni yetme Aaron Gray'in üstünde dursalar biraz bence iş yapar o çocuk, kısıtlı sürelerde ii iş yapıor adam, bende benchte havlu sallar diordum ama 15 dakika falan süre alıor. Clippers'ın teklifi ii gibi ama adamlar cap boşlatmak için bizden Lamar'ı dai istemediler die hatırlıorum. Aynı şey Suns içinde geçerli. Vazquez konusunda Orkun başkana katılıorum. Marc Gasol'un MVP olduğu bir yerde sadece o istatistikleri yapan erife Pau verilmezdi bence. Brandan Wright konusunda da katılıorum tam bir kapalı kutu. Nelson zaten gençlerden gıcık oluor ama Morrow'u ilk beş çıkarabilior. Marc Gasol böyle oynamasaydı daha çok üstümüze gelinebilirdi diye düşünüoru, o nedenle şanslıyız Smiley Ben bir süre Memphis'in Darko'yu düşüneceğini sanıordum ama Marc Gasol'a güvendiler ve kazanan taraf oldular.

marc gasol iyi tabii de, şu anda milicic'ten hiç verim alamıyolar, ayrıca tyrus atletikliiyle daha iyi bi tamamlayıcı olabilirdi gibime geliyor, conley ve mayo'ya. conley + milicic verip bi guard alabilirlerse 2010 planı yapan bi takımdan, iyi olur.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
FliPtiKal3
Guest
« Reply #31 on: 24 Nov 2008 - 21:33:33 »

ama profesyonel scouting ekipleri olan takımlar için kapalı kutu diye bişey olmaz. petteri koponen'i gidip finlandiya'da izleyen takımın, marc hakkında senden benden fazla bilgi sahibi olmaması anormal değil.
en kral avrupa scoutları spurs için çalışırdı. Yani boyle bilirdik. Adamlar manu yu 57. sıradan seçti. krilenko 24. sıradan ,rudy fernandez keza 24. sıradan gitti.Bunlarda NBA e gelmeden once ust duzey avrupa oyuncularıydı. yurt dışı ayağı güçlü takımlar bile amerikalı olmayan kaliteli oyuncuları seçerken temkinli yaklaşıyor.Bunun RealGm poster lığıyla bir alakası yok.Sebepleri farklı. avurpalı oyuncuların kontrat problemleri , GM lerin kafasındaki "acaba amerikaya , NBA e uyum sağlayablir mi?" düşüncesi.Aklıma ilk gelen 2 temel sebep. Herif doğal olarak kendi cocuğunu ustten seçiyor. Risk almak istemiyorlar belkide.

Birde herşeyin ötesinde onlerindede 2 bomba ilk 3 seçimi var miliçiç ve bargnani. (Gerçi bargnanide bir kıpırdanma var gözlerden kaçmıyor).Miliçiç , tsikitishvili yalan olan seçimler...

onceki sayfalarda soyledim gibi Ben Chris Wallace ın gasol jr. ın bu kadar iyi çıkıp , uyum surecini bu kadar problemsiz atlatacağını öngördüğünü düşünmüyorum.

2007 drafti...

1   Greg Oden (C)    United States   Portland Trail Blazers   Ohio State Fr.
2   Kevin Durant (SF/SG)    United States   Seattle SuperSonics   Texas Fr.
3   Al Horford (PF/C)    Dominican Republic   Atlanta Hawks   Florida Jr.
4   Mike Conley, Jr. (PG)    United States   Memphis Grizzlies   Ohio State Fr.
5   Jeff Green (SF/PF)    United States   Boston Celtics (traded to Seattle)[2]   Georgetown Jr.
6   Yi Jianlian (PF/SF)    China   Milwaukee Bucks   Guangdong Southern Tigers (China) 1987
7   Corey Brewer (SF)    United States   Minnesota Timberwolves   Florida Jr.
8   Brandan Wright (PF)    United States   Charlotte Bobcats (traded to Golden State)[3]   North Carolina Fr.
9   Joakim Noah (PF/C)    United States[4]   Chicago Bulls (from New York as part of the Eddy Curry trade)   Florida Jr.
10   Spencer Hawes (C)    United States   Sacramento Kings   Washington Fr.
11   Acie Law (PG)    United States   Atlanta Hawks (from Indiana as part of the Al Harrington trade)   Texas A&M Sr.
12   Thaddeus Young (SF)    United States   Philadelphia 76ers   Georgia Tech Fr.
13   Julian Wright (SF/PF)    United States   New Orleans Hornets   Kansas So.
14   Al Thornton (SF/PF)    United States   Los Angeles Clippers   Florida State Sr.
15   Rodney Stuckey (PG/SG)    United States   Detroit Pistons (from Orlando as part of the Darko Miličić trade)   Eastern Washington So.
16   Nick Young (SG/SF)    United States   Washington Wizards   USC Jr.
17   Sean Williams (PF)    United States   New Jersey Nets   Boston College Jr.
18   Marco Belinelli (SG)    Italy   Golden State Warriors   Fortitudo Bologna (Italy) 1986
19   Javaris Crittenton (PG)    United States   Los Angeles Lakers   Georgia Tech Fr.
20   Jason Smith (PF)    United States   Miami Heat (traded to Philadelphia)[5]   Colorado State Jr.
21   Daequan Cook (SG)    United States   Philadelphia 76ers (from Denver as part of the Allen Iverson trade, traded to Miami)   Ohio State Fr.
22   Jared Dudley (SF/PF)    United States   Charlotte Bobcats (from Toronto as part of the Lamond Murray trade via Cleveland as part of the Sasha Pavlovic trade)   Boston College Sr.
23   Wilson Chandler (SF)    United States   New York Knicks (from Chicago as part of the Eddy Curry trade)   DePaul So.
24   Rudy Fernández (SG)    Spain   Phoenix Suns (from Cleveland as part of the Jiri Welsch trade, via Boston as part of the Brian Grant trade, traded to Portland)   Joventut Badalona (Spain) 1985

1999 Drafti Where Krilenko happens...

1   Elton Brand (PF)    United States   Chicago Bulls   Duke-So.
2   Steve Francis (G)    United States   Vancouver Grizzlies   Maryland-Jr.
3   Baron Davis (PG)    United States   Charlotte Hornets   UCLA-So.
4   Lamar Odom (F)    United States   Los Angeles Clippers   Rhode Island-So.
5   Jonathan Bender (F)    United States   Toronto Raptors (from Denver, traded to Indiana for Antonio Davis)   Picayune HS (Picayune, MS)
6   Wally Szczerbiak (SF)    United States   Minnesota Timberwolves (from New Jersey)   Miami (OH)-Sr.
7   Richard Hamilton (SG)    United States   Washington Wizards   UConn-Jr.
8   Andre Miller (PG)    United States   Cleveland Cavaliers (from Boston)   Utah-Sr.
9   Shawn Marion (F)    United States   Phoenix Suns (from Dallas)   UNLV-Jr.
10   Jason Terry (G)    United States   Golden State Warriors (traded to Atlanta)   Arizona-Sr.
11   Trajan Langdon (SG)    United States   Cleveland Cavaliers   Duke-Sr.
12   Aleksandar Radojević (C)    Yugoslavia   Toronto Raptors   Barton County JC (Kansas)-So.
13   Corey Maggette (SG/SF)    United States   Seattle SuperSonics   Duke-Fr.
14   William Avery (PG)    United States   Minnesota Timberwolves   Duke-So.
15   Frédéric Weis (C)    France   New York Knicks   Limoges (France)
16   Ron Artest (SF)    United States   Chicago Bulls (from Phoenix)   St. John's-So.
17   Cal Bowdler (PF)    United States   Atlanta Hawks (from Sacramento)   Old Dominion-Sr.
18   James Posey (SG/SF)    United States   Denver Nuggets (from Milwaukee via Phoenix)   Xavier-Jr.
19   Quincy Lewis (SF)    United States   Utah Jazz (from Philadelphia)   Minnesota-Sr.
20   Dion Glover (SG)    United States   Atlanta Hawks (from Detroit)   Georgia Tech-So.
21   Jeff Foster (PF/C)    United States   Atlanta Hawks (traded to Golden State)   Southwest Texas State-Sr.
22   Kenny Thomas (PF)    United States   Houston Rockets   New Mexico-Sr.
23   Devean George (SF)    United States   Los Angeles Lakers   Augsburg-Sr.
24   Andrei Kirilenko (F)    Russia   Utah Jazz (from Orlando)   CSKA Moscow (Russia)
5   Tim James (SF)    United States   Miami Heat   Miami (FL)-Sr.
26   Vonteego Cummings (PG)    United States   Indiana Pacers   Pittsburgh-Sr.
27   Jumaine Jones (SF)    United States   Atlanta Hawks (from Portland via Detroit)   Georgia-So.
28   Scott Padgett (PF)    United States   Utah Jazz   Kentucky-Sr.
29   Leon Smith (PF)    United States   San Antonio Spurs   Martin Luther King HS
[edit]Round two

Pick     Player     Nationality     NBA Team     School/Club Team 
30   John Celestand (PG)    United States   Los Angeles Lakers (from Vancouver)   Villanova
31   Rico Hill (F)    United States   Los Angeles Clippers   Illinois State
32   Michael Ruffin (PF)    United States   Chicago Bulls   Tulsa
33   Chris Herren (G)    United States   Denver Nuggets   Fresno State
34   Evan Eschmeyer (C)    United States   New Jersey Nets   Northwestern
35   Calvin Booth (C)    United States   Washington Wizards   Penn State
36   Wang Zhizhi (C)    China   Dallas Mavericks   Bayi Rockets (China)
37   Obinna Ekezie (C)    Nigeria   Vancouver Grizzlies (from Boston)   Maryland
38   Laron Profit (SG/SF)    United States   Orlando Magic (from Golden State)   Maryland
39   A.J. Bramlett (C)    United States   Cleveland Cavaliers   Arizona
40   Gordan Giricek (SG)    Croatia   Dallas Mavericks (from Toronto)   Cibona Zagreb (Croatia)
41   Francisco Elson (PF)    Netherlands   Denver Nuggets (from Seattle)   California
42   Louis Bullock (G)    United States   Minnesota Timberwolves   Michigan
43   Lee Nailon (SF)    United States   Charlotte Hornets   TCU
44   Tyrone Washington (C)    United States   Houston Rockets (from Phoenix)   Mississippi State
45   Ryan Robertson (G)    United States   Sacramento Kings   Kansas
46   J.R. Koch (F)    United States   New York Knicks   Iowa
47   Todd MacCulloch (C)    Canada   Philadelphia 76ers   Washington
48   Galen Young (G)    United States   Milwaukee Bucks   Charlotte
49   Lari Ketner (C)    United States   Chicago Bulls (from Detroit via Atlanta)   UMass
50   Venson Hamilton (C)    United States   Houston Rockets   Nebraska
51   Antwain Smith (F)    United States   Vancouver Grizzlies (from L.A. Lakers)   St. Paul's (VA)
52   Roberto Bergersen (G)    United States   Atlanta Hawks   Boise State
53   Rodney Buford (SG)    United States   Miami Heat   Creighton
54   Melvin Levett (G)    United States   Detroit Pistons (from Indiana)   Cincinnati
55   Kris Clack (G)    United States   Boston Celtics (from Orlando via Denver)   Texas
56   Tim Young (C)    United States   Golden State Warriors (from Portland)   Stanford
57   Manu Ginóbili (SG)    Argentina   San Antonio Spurs   Viola Reggio Calabria (Italy)
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #32 on: 24 Nov 2008 - 21:52:23 »

bir oyuncu draft edilirken bundan başka bir çok parametre vardır. workout'undan tut, senin dediğin gibi uyum probleminden tırsıp gözünün önündekini seçmeye kadar. öyle yapan da var, tersine uluslararası oyuncuyu gözünde büyüten de var. benim dediğim marc gasol kapalı kutu lafı gerçekçi değil. tabi ki marc gasol'ün bu kadar çabuk adaptasyon göstereceğini tahmin etmemişlerdir, ben de çok şaşırdım mesela ama marc gasol'ü bilinçsiz aldıklarını iddia etmek bence çok mantıklı değil.

ginobili drafta girdiğinde italya dışında bile bilinmeyen bir adamdı. drafttan sonra kinder'e gitti ve orada parladı. zaten asıl uluslararası scouting olayı ginobili'den, kirilenko'dan, nowitzki'den sonra başlar. misal tsikitishvili draft edildiğinde, benetton'da bile doğru düzgün oynayan bir adam değildi. scouting'i kötü olan takım da var tabi. ama dediğim gibi marc, zaten kapalı kutu denebilecek genç bir yetenek değil.
« Last Edit: 24 Nov 2008 - 21:57:05 by Brooklyn » Logged

lombuck
Forum Lombak'ı
Veteran
Sr. Member

Praise the Lord!

View Profile
« Reply #33 on: 24 Nov 2008 - 22:25:42 »

Marc Gasol özelinde...
Marc 2001-2003 yılları arasında iki sene Memphis'te abisinin yanında kalıp liseyi tamamlamıştı. Dolayısıyla ne o Memphis'e ne de Memphis'tekiler ona yabancı (Bu arada Gasol ailesi hala Memphis'te yaşıyor ve Gasol kardeşlerin en küçüğü de Marc'ın gittiği liseye gidiyor). Şu anda Bobcats'in uluslararası head scoutu olan Rich Scheubrooks iki sezon öncesine kadar bu görevi Grizzlies'de yapıyordu. Kendisi yaklaşık 20 senedir İspanya'da yaşıyor yani Avrupa ve İspanyol basketbolunu çok iyi tanıyor. Ayrıca şu anda Grizzlies'in Avrupa scoutu olan Marin Sedlacek de (FIBA içinde çalışır kendisi) Gasoıl ailesine yakın bir isim. Gençler kategorisindeyken FIBA kamplarına katılan Pau''ya coacluk yapmışlığı da var. Yani Grizzlies franchise'ı zaman içinde edindikleri bilgilerle belki de Marc Gasol'ün ne olduğunu neler yapıp neler yapamayacağını en iyi bilen takımlardan biriydi. Kim bilir 2007 draftında 2. turda seçim hakları olsaydı belki de Lakers'dan önce davranıp Marc'ı alabilirlerdi.

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat NBA ilelebet payidar kalacaktır" Michael Jeffrey Jordan
gelo-raptor
Pro. Member

View Profile
« Reply #34 on: 26 Nov 2008 - 02:26:11 »

Marc Gasol özelinde...
Marc 2001-2003 yılları arasında iki sene Memphis'te abisinin yanında kalıp liseyi tamamlamıştı. Dolayısıyla ne o Memphis'e ne de Memphis'tekiler ona yabancı (Bu arada Gasol ailesi hala Memphis'te yaşıyor ve Gasol kardeşlerin en küçüğü de Marc'ın gittiği liseye gidiyor). Şu anda Bobcats'in uluslararası head scoutu olan Rich Scheubrooks iki sezon öncesine kadar bu görevi Grizzlies'de yapıyordu. Kendisi yaklaşık 20 senedir İspanya'da yaşıyor yani Avrupa ve İspanyol basketbolunu çok iyi tanıyor. Ayrıca şu anda Grizzlies'in Avrupa scoutu olan Marin Sedlacek de (FIBA içinde çalışır kendisi) Gasoıl ailesine yakın bir isim. Gençler kategorisindeyken FIBA kamplarına katılan Pau''ya coacluk yapmışlığı da var. Yani Grizzlies franchise'ı zaman içinde edindikleri bilgilerle belki de Marc Gasol'ün ne olduğunu neler yapıp neler yapamayacağını en iyi bilen takımlardan biriydi. Kim bilir 2007 draftında 2. turda seçim hakları olsaydı belki de Lakers'dan önce davranıp Marc'ı alabilirlerdi.

Kanımca eğer Memphis Marc Gasol şu performasının yarısına göstereceğine inansa o draftta ne yapar eder ya birinci tur sonlarında ya da ikinci tur başlarında bir draft hakkı bulup Marc Gasol'ü kadroya katarlardı. Gasol takası olduğunda Crittenton övülüyordu. Phil Jackson'ın onun için yaptığı açıklamalar konuşuluyordu ama bugün tartışılırken burada adı hiç geçmez hale geldi.

Takas konusu dışında Gasol'ün şu anki performansına da en çok şaşıranlardan biriyim. Avrupa'da hiç izlemedim ama İspanya Milli Takımı'nda gördüğüm adam "kazma uzun" gibi görünmüştü gözüme. Böyle devam edecek mi merak ediyorum.

Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #35 on: 26 Nov 2008 - 02:44:22 »

marc gasol'ü tanımlarken en son kullanılması gereken kelime kazma olur bana göre, çünkü ellerine hakim bir uzun.

bi de kim ne der bilmiyorum ama crittenton yetenekli bi çocuk. memphis takasının bence tek kaybedeni o oldu, ona şans verebilecek bir sacramento'ya veya golden state'e bi şekilde gelseydi kendini daha rahat gösterebilirdi. hücum potansiyeli, skorerlik anlamında, bana göre conley'den de, lowry'den de iyi ama pass first bir adam olmadığından, iavaroni'nin düşünmediğine inanıyorum. çünkü daha çok 2 numaradan dakika vermeye çalışıyor size'ından dolayı, ki bana göre yanlış. ama hala da 3 guard'larını da takas etmeyeceklerini söylüyorlar.
« Last Edit: 26 Nov 2008 - 02:50:59 by Brooklyn » Logged

Tspark
Forum Bücürü
Pro. Member

TNT Yorumcusu!

View Profile
« Reply #36 on: 26 Nov 2008 - 03:32:59 »

Bu Marc Gasol nerden çıktı ben anlamadım zaten sene başında. Benim bildiğim tek Gasol Pau'ydu ve iyiydi. Yazın olimpiyatlarda ben şahsen ilk kez gördüm ve duydum Marc Gasol'u. O da Pau Gasol'un kardeşi diye ilgimi çekti. Ama o turnuvadan bile belliydi kaliteli ve etkili bir uzun olduğu ve iş yapacağı. Hangi takımda oynuyormuş bu adam ya, hiç duymamışım diye bakınırken Memphis'de başlayacağını duydum. Beklendiği gibi de etkili oluyor. Yani benim özelimde eleman küt diye ortaya çıktı ve kaliteli pivotlar arasına girdi.

Pages: 1 2 3 [All]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: Gasol - Gasol Takası « previous next »
    Jump to: