Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jan 2019 - 09:54:18
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Askerlik anıları 0 Members and 3 Guests are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 158 159 160 [161]
Author Topic: Askerlik anıları  (Read 482745 times)
Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #2400 on: 31 Aug 2016 - 12:53:16 »

Eskiden 18 ay olan askerliği 8 ay yapabilmek için kıçımı yırttım AÖ bitirecem diye. Şimdiki gençlik pek bi nazlı. Askerlik 12 aya düştü hala kaçmanın yolunu arıyorlar. Şimdiki koşullar bugün olsa AÖ bitirmeden giderdim. Askerden sonra okulu bitirirdim. Yap kurtul . Alt tarafı 12 ay.

Ya ne diyorsun... Alt tarafı 12 ay mıymış? Pöh. İşte bunun gibi, ben yaptım o da yapsın, ben çektim o da çeksin, sırası gelen bla bla, devrecilik gibi düşünenler ve düşünceler yüzünden bile zorunlu askerlik hizmetinin ne kadar boktan bişi olduğu anlaşılabilir. Etrafınız bu tarz tiplerle dolu olacak. Size erkek olmanın kriterlerini öğretecek, çünkü en bi erkek o. Ondan kısa askerlik yapan herkes hanım evladı. Onunla aynı sürede yapanlar içinde de en zorunu o yapmıştır.

Emin olun ki asıl zor askerlik hizmeti yapanlar, bundan konuşmak istemeyenlerdir.

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #2401 on: 31 Aug 2016 - 13:22:21 »

bedelliyi bekledim senelerce, denk geldi ve yaptım. arada aöf mi yapmadım, yurtdışında mı yaşamadım. hepsini yaptım ötelemek için. gram pişman mıyım? değilim... 12 ay, ömrümün 1 yılı. 6 ay bile olsa işten çık, tekrar işe gir vesaire derken hem maddi hem manevi hem de zaman kaybı.

ödediğim paraya acıdığım tek nokta "zorunlu" diye bir şey olması yüzünden yapmamak için bedel ödemenin de "zorunlu" olması. gönül isterdi ki zorunlu olmasın. gerçi gönül terör de olmasın, savaş da olmasın istiyor ama bazı gerçeklerden kaçamıyorsun ne yazık ki. durum da böyle olunca verdiğim paraya acımadım. açıkçası adaletsiz olduğunu da düşünmedim, hani bir de "parası olan yapıyor parası olmayan gidip şehit oluyor" geyiği. birincisi hangi adalet? bu ülkede adalet denince bedelli askerliğe gelene kadar daha bir çok farklı adalet olgusu var mantıksızlığa dayanan. dramatize etmeye gerek yok zaten yeterince dramatik bir durum var ortada. zaten bu konudaki adaletsizlik de parası olanın belli dönemlerden askerlikten yırtması, diğerlerinin de gitmesi değil, "zorunlu" diye bir şey olması. askerlik hiç olmasın demiyorum, etrafımıza bakınca olması da şart lakin "zorunlu" olması... bilmiyorum.

işin bir diğer komik yanı, hadi askere gidip de "ben gittim siz de gideceksiniz. vatan borcu bu" kafasına bürünenleri anlıyorum da milliyetçi geçinip sonra bedelli yapan arkadaşlarımı görüyor olmam. o daha da sahte geliyor.

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2402 on: 31 Aug 2016 - 18:33:57 »

askerocağı da bir eğitim kurumu; o yaşa kadar hala bir sapa balta olamamış kişiler arasından 3-5ini kurtarmak, bir zanaat sahibi yapmak, az buçuk grup halinde hareket etmek gibi şeylerin öğretildiği eğitim kurumu.

ben 6 el ateş ettim sadece, 3 ay nöbet tuttum, can derdim yoktu ama 12 ay karargah yazıhanesinde deli gibi çalıştım. elde tutulan bir çok evrak ve defteri excel/word ortamına geçirdik geleli 5-6 yıl olmasına rağmen hala bazen arayıp soruyorlar bazı şeyleri yardımcı oluyorum. sanırım vatana olan borcumu ödemişimdir.

eğer bir oğlum olursa bir gün daha kısa yapabilmesi için elimden gelen her şeyi yaparım o yaşımda ben bile kalkıp giderim yani o derece.
sadece 1 aylık sıkı bir eğitim ve ateş talimi için gitmesinden yanayım hatta kadınların bile. neden derseniz; dil, coğrafya, kültür olarak hayatta aynı ortamda ol(a)mayacağınız insanlarla vakit geçirmekte insan için gerekli ve yararlı olduğunu düşünüyorum.
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #2403 on: 31 Aug 2016 - 20:23:28 »

geleli 5-6 yıl olmasına rağmen hala bazen arayıp soruyorlar bazı şeyleri yardımcı oluyorum.

Şirketlerde bile, işten ayrıldıktan 5-6 yılda sonra ayrıldığın son kadrodan kimseler kalmazken, askeriyede 5-6 yılda görev yeri değişmemiş subay/astsubay oluyormuş demek ki ?
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2404 on: 1 Sep 2016 - 11:22:20 »

subay-astsubay değil oradaki yazıcı arkadaşlar sürekli telefonumu veriyorlar sanırım sonrasında gelene.
blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #2405 on: 2 Sep 2016 - 01:57:52 »

Kayhan borcumu ödemişimdir demişsin de, bu borç ne borcu? Ve neden sadece erkekler ödüyor bu borcu? Benim borcumun olduğunu düşünmüyorum.

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #2406 on: 2 Sep 2016 - 12:29:19 »

Kayhan borcumu ödemişimdir demişsin de, bu borç ne borcu? Ve neden sadece erkekler ödüyor bu borcu? Benim borcumun olduğunu düşünmüyorum.

Yıllar önce de aynısını diyordun. Total Red'cimisim Smiley
Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2407 on: 2 Sep 2016 - 13:29:39 »

yasin, barış'ın tırnak içinde yazdığı kısma şey ettim ben. bütün borçlara af çıkıyor buna neden çıkmıyor mesela Tongue
blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #2408 on: 2 Sep 2016 - 15:43:01 »

Yıllar önce de aynısını diyordun. Total Red'cimisim Smiley
yaptırımı olmasa vicdani reddi kullanırdım. Ya da göndersinler beni bir köy okuluna, orada öğretmenlere yardımcı olayım. Çocuklara okul derslerinde yardımcı olayım. sosyal sorumluluk kapsamında bir şey yapmaktan kaçmazdım. Ama benim yerim Çatalca'nın da ücrasında bir revir değildi, illa devlete "hizmet" edeceksek.

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
ai#3
ai#3
Yazar
Pro. Member

mezara kadar

View Profile WWW
« Reply #2409 on: 2 Sep 2016 - 16:33:40 »

Bazen konuşulanlara denk geliyorum "aynı arkadaşlar aunı bölük olsa yine giderim" geyiği ben 15 ay askerlik yaptım şartlar ne olursa olsun 15 dk dahi bir daha gitmek istemem. Bu işin tek çözümü var beyler oda profesyonel ordu uygulaması ve zorunlu askerliğin kalkması, bu iş devreye girmediği sürece herkes mağdur.

gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #2410 on: 2 Sep 2016 - 17:55:45 »

kanuni borçtan bahsediliyor mesela bence ödediğim cogu vergi benim borcum degil ama ödüyoruz mecbur

Son Turnuva Şampiyonu
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #2411 on: 3 Sep 2016 - 12:43:07 »

Valla benim ağzıma sıçıldı hacı askerdeyken. Düzensiz birlikler ve ne idüğü belirsiz kişilerin elinde oyuncak gibi gün geçiriyor işi götürmeye çalışıyorsunuz.

Çok genç gitmişim onu iyi anlıyorum. Şimdi 10 yıl önceye gidip bakınca topikte yazdıklarıma çocukmuşum denilebilir (22 yaşlarında okulu yeni bitirenler alınmasın ama öyle). İş tecrübemiz olmadan el bebek yetişirken gittiğimizden biraz da belki.

Fakat gördüğüm benim pederin sınır karakollarında ki bölüğü ile alakası yok birlikteki askerlerin. Yaz başında Sapanca Adabazardan bizim bölükten terhis olan askerler geldi bizi ziyarete ki terhisleri 96-97 yılından. Geçen sene de gelmişlerdi. Sahilde piknik yaptık eski koğuşlarını gezdik asker abilerle. Orada merak edip eğitim durumlarını sordum. Hepsi lise mezunu idi birisi ilkokul. Bende dedim "ya bizim birlikte çavuş seçiçektim lise mezunlarını orta okul mezunlarını çavuş yaptım. Geriye kalan 6-7 kişiyide sağını solunu dönebilenlerden yaptım. Ne ayak?" diye. Sonra durumu öğrendim;

Alaya askerler geldiğinde rastgele dağıtılıyor bölüklere askerler. Tabi bizim peder Jon Benjamin Toşhak olduğundan alaya gidiyor. Alıyor eline listeyi. "Eğitimi lise altı olanları almam" diyor "benimki sınır karakolu". Şeker Komutanın büyüğü bu şekilde nispeten kafası çalışanları alıp geliyor. Burada bazı arkadaşlar olabilir daha alt eğitimden. Elbette bu tek başına bir kriter değilse bile etkiliyor biliyorsunuz.

Sonra ilkokul mezunu olan asker abiye sordum tabi "abi sen nasıl geldin o zaman bizim bölüğe?" diye. Abi gidince olayı anlamış. Hemen demiş bu komutan kim? Demişler "Şeker komutan efsanedir böyle iyidir şöyle iyidir". Bölük aracı giderken seçilmediği halde son anda arabaya atlamış. Astsubay "sen kimsin lan?" deyince buda "komutanım Şeker komutan çaycı arıyormuş beni seçti" diyerek listede olmadığı halde bölüğe gelmiş. Sornadan tabi olay ortaya çıkınca "neyse kalsın çaycı olsun bari" demiş bizim peder öyle kalmış galiba Smiley "Hayatımın en doğru seçimini yapmışım gardaşlık" dedi Smiley 96 terhisli bir askerin 20 yıl sonra 25 kişiyle burayı ziyarete geldiğine göre doğru seçim gibi.

Neyse yine bir anı patlattım bak arada. Yani eğitim seviyesi çok düşük olan ne yazık ki eski subay/astsubay kalitesinde olmayan askeriye gittikçe kalitesizleşti ve yapısını kaybetti. Eskiden de askerleri döverlerdi ama izmariti yere atıp "al lan bunu" diyen Astsubayı ben askere gidince gördüm.

Askerlik bu şartlar altında eziyettir. Belli meziyetleri olan lise dengi kişiler (Kayhan mesela) bizden çok farklı değiller zaten. Fakat aşağı tarafta koca bir uçurum var. Ülkenin hem ekonomik hem eğitimsel olarak büyük bir uçurum içerisinde olduğunu zaten görüyoruz arkadaşlar. Bu da beraber yaşam ve çalışma ortamında çok büyük sıkıntı yaratıyor.

Buna gerek yok. Hele ki daha önce belirttim; Parayı ödeyebilen adamın askere gitmediği ödeyemeyen gariban çocuğun askere gittiği sistemin ben amnkym. Bunu çıkaranlar şerefsizdir. Burası Kanada veya İsveç değildir. Burada askerlerimiz her an sakat kalma veya ölme riski ile karşı karşıyadır. Bu yaşam dediğimiz en değerli şeyin para ile satılması ve ticarete döndürülmesi doğru değil. Ben olsam askere gitmezdim çoğu kişi gibi. Parayı yatıranlar üç kağıtçı diye suçu onlara yıktığım anlaşılmasın. Böyle bir şey var ise parayı yatırıp gitmemek zaten en mantıklı olandır. Sorun çelişkiyi ortaya çıkartan devlettir.

Özlediniz demi uzun yazılarımı zaaaaaaaaa

Kensai
2. En Azılı Blazers Düşmanı
Global Moderator
Pro. Member

View Profile
« Reply #2412 on: 6 Sep 2016 - 14:04:06 »

bence askerliğe vatan borcu, vatani görev, adam olma yeri..vs gibi yaftaların yapıştırılması tamamen zamanında ordunun askere ihtiyacı olması ve bu ihtiyacın gönüllü giderilmesi için toplumda yapılan pr çalışması sonucu oluşmuş bir önyargı, gerçekle uzaktan yakından alakası yok. istatistiki çalışma yapsanız bedelli veya x sebeple askerlik yapmayan adamların içinde kendine, çevresine ve dolayısıyla yaşadığı topluma faydalı olanların yüzdesi yapan adamlardan fazladır eminim.
Mustaine
Sr. Member

View Profile
« Reply #2413 on: 6 Sep 2016 - 20:10:36 »

Askerliğe bakış Şeker hocamın da bahsettiği toplumsal uçurumun farklı iki kutbunda da çok farklı oluyor. Daha uzun süre eğitim alan, şehirde yaşayan, bir düzen kurmaya uğraşan, forum üyelerinin ezici çoğunluğunun da dahil olduğunu düşündüğüm bir grup, eğer ideolojik perspektifi bir yana koyarak sadece pragmatik düşünüyorsa genellikle askerliğe mesafeli yaklaşıyor, mümkün olduğunca kolay şekilde kurtulmaya bakıyor. Ancak köyünden, mahallesinden askerlik çağına kadar çıkmamış, eğitimi sınırlı, hayat beklentisi ve hedefleri açısından çok farklı düşünen insanlar da var. Bunlar için vatan-millet aşkı vb. ideolojik bakışın dışında; askerlik memleketten uzakta, günlük rutinden çok farklı ve bir daha yaşanmayacak bir deneyim; bu nedenle onlar için çok daha fazla anlam ifade ediyor. Mesela askerlik dışında 40-50 yıl boyunca tarla süren birisinin askerlik anılarını yıllarca anlatması anlaşılabilir bir durum. Ancak ben de adil olup olmadığı çok tartışmalı olsa da yaşımın uyduğu bir dönemde bedelli çıktığı takdirde tercihimi yapmaktan yana kullanırım. Çünkü para bir şekilde denkleştirilebilecek bir şey ancak insan ömrüne 6 ay veya 1 yıl eklemek mümkün değil.
Pages: 1 ... 158 159 160 [161]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Askerlik anıları « previous next »
    Jump to: