Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jan 2019 - 09:06:47
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Askerlik anıları 0 Members and 2 Guests are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 157 158 159 [160] 161
Author Topic: Askerlik anıları  (Read 482741 times)
abay
Pro. Member

View Profile
« Reply #2385 on: 7 Dec 2014 - 22:35:19 »

Burada sayfalarca yazılır aslında ama kısa tutmak daha iyi : zorunlu askerlik gerizekalılığın en önde gideni.Hele hele 5 ay ve hatta 15 ay büyük öküzlük.İllaha herkesin eli silah tutsun,askeri nizamı öğrensin diyorsan 1 ay neyimize yetmez? Maddi-manevi büyük israf var ortada.Gidenlerin maddi-manevi kayıplarını saymıyorum bile.

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #2386 on: 8 Dec 2014 - 00:48:45 »

Zorunlu askerlik kalktı da biz mi para verdik şeker başkan? Dünyanın adaletli bir yer olduğunu söyleyen kim bir de? Senin de kaygılarını anlıyorum abi de benim de maddi durumum şu an 18.000'e zorlayarak yetiyor, yetmeseydi de paşa paşa gidecektik. Ama mutlu mesut mu gidecektim? İsteye isteye mi gidecektim? Elim silah tutmak istemiyor arkadaş, istemediği için de benim için şu anki durumda tek çare budur. Yıllardır açık öğretime yazıl, onu yap, bunu et diyerek erteledik. Şmdi de böyle bir fırsat doğdu. Yemişim parasını pulunu, bu günü bekliyordum.

Ha, parasız başka bir çözüm var mı? Var, vicdani red... Sonra da anandan doğduğuna pişman ediyorlar. Ne adam akıllı iş bulabiliyorsun ne de yüzüne bakacak insan. Önce bunların çözümü bulunsun, bence ondan sonrası kolay. Niye para verildiğini öyle tartışırız. Bu kadar saçmalık varken parası olup da verebilen insanlara yüklenmek saçmalığın önde gideni.

Nasıl ki askere gidene kadar kaçacak delik arayan, gittikten sonra da "herkes gidecek arkadaş yok öyle, biz de yaptık." diye boktan bir milliyetçiliğe bürünün boş kafalar var, bu da aynı durum. Bunu diyenlerin yarısı fırsatları olsa o dönemde, parasını basar gitmezdi. Herkes sözde kahramanlık peşinde. Benim de canım ona sıkılıyor. "Gitmiyorum arkadaş" diyemiyorsun. "Gitmek istemiyorum, askerlik benim kaldırabileceğim bir şey değil, hayat görüşüme karşı" diyemiyorsun. Hor görülüyorsun, ucuz milliyetçi kalıpları ısıtıp ısıtıp önüne koyuyorlar... Ben mi çıkarıyorum lan savaşı? Ben mi atarlanıyorum lan Esad'a, bilmem kime... Adamın kendi oğlu gitmiyor be askere, yerim öyle işi. Ben niye gidiyorum?

Sonuç olarak, kimsenin kimseyi suçlamaya hakkı yok. Kimsenin kimseyi hor görme hakkı yok. Durum bu, faydalanabilen şanslı sayılacak, faydalanacak. Diğerleri için ise üzgünüm. Kaçmanın yollarını arayıp bir süre daha idare edecek ya da gidecekler.

Vicdani red ve zorunlu askerliğin kaldırılmasının da her zaman destekçisi olacağım. İstemeyen insanların zorla askere götürülmesine her zaman karşıydım ve karşı olacağım.

o konuda stern'e ben de çok kırgınım
Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
« Reply #2387 on: 8 Dec 2014 - 02:15:16 »

Olm sen bana mı yazdın bilmiyorum da benim mesajı bir kez daha okursan ben yüklenmedim kimseye suçluda bulmuyorum.

Böyle bir fırsat varsa değerlendirin hatta değerlendiremiyorsanız kaçın buna bende katılıyorum. Ama milliyetçilik değil demek istediğim askere gitmek zorunda olanların suçu nedir? Parayla her zaman kaynak yaratılmaz bu da böyle birşey benim için farklı bir duygu yani. Kaldırılması lazım zaten zorunlu durumun.

Bende gitmezdim suçlamıyorum yani kimseyi. Bana dediysen diye yazdım

McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #2388 on: 8 Dec 2014 - 04:12:36 »

yok be abi. senin dediklerinin üstünden genel olarak sağdan soldan ve hatta ailem içindeki insanlardan bile aldığım tepkiler böyle oluyor. bi patlama ihtiyacı vardıysa demek...

ama evet genel olarak sıkıntı bu.

uzun dönem gitmişi herkese bok atar.
kısa dönem gitmişi bedelliye bok atar.
30.000 TL ödemiş olan 18.000 ödeyene bok atar.

böyle iğrenç bir döngü oluştu, can sıkıyor.
« Last Edit: 8 Dec 2014 - 04:14:03 by McGiven » Logged

Kayrakli
keeper
Pro. Member
*

View Profile
« Reply #2389 on: 8 Dec 2014 - 11:10:11 »

uzun dönem gitmişi herkese bok atar.
kısa dönem gitmişi bedelliye bok atar.
30.000 TL ödemiş olan 18.000 ödeyene bok atar.

böyle iğrenç bir döngü oluştu, can sıkıyor.
askere gidince bu iğrenç döngü eğlenceye dönüşüyor işte Smiley
ne kadar salakça bir hizmet olsa da yapınca o günleri güle eğlene anlatıyorsun orası süper -tabi doğuda yaptıysan yusuf yusuf ayrı-

:seker mode on:
bizim kışlada yan bölükte -ambulans bölüğü- 150cm-50kg adamı çavuş yapmışlar, adam bildiğin çoban köyünden çıkmamış hayatında yemek-içmek-sıçmak dışında yaptığı tek şey sabahın köründe koyunlarını alıp otlatmaya çıkarmak ve akşam da geri dönmek.

ambulans bölüğüne seçilen elemanlar sedye taşıyacakları için normalde boylu-poslulardan oluyor. bizim çobana tokat atsalar yarısından fazlası boşa gider o derece.

ama işte askerliğin gözünü seveyim bu eleman onlara ızdırap oluyordu, her sabah eğitim sürekli istikamet vermeler filan. pazar sabahı bile eğitim yaptırıyordu.

evet bunları gülünç, eğlenilecek şeyler olarak görmek gitmeyen için/normal insan için garip ama orada işler böyle gidiyor.

sonuçta orada durup hayatı sorgulamanız gerekmiyor, askersin aq savaş çıkarsa insan bile öldürmek normal gelecek daha neyi sorguluyon.
:seker mode off:

doggynin dediği gibi hayat nerede adil ki burada olsun. vicdani ret kesinlikle olması gereken bir şey fakat ben her "insanın" muhakkak makul bir süre -min 3 hafta, max 3 ay- askerlik yapması taraftarıyım. hem insanları tanıma hem kendini tanıma hem de birlikte yaşama anlamında tecrübe olması adına.
mc
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #2390 on: 8 Dec 2014 - 11:39:05 »

çevremde de vuran arkadaşlarım var sevindim adlarına, kaçmak için ne takla atacaklarını şaşırmışlardı. buradan da denk gelen arkadaşlara hayırlı olsun, omuzlarından önemli bir yük kalkmış oldu. bekâra karı boşamak olacak ama, üniversite diplomasını alır almaz gidip yapmış biri olarak, tsk'ya ya da nereyeyse artık değil 18bin 2tl bile vermem, yine giderdim. etrafımda çok söylenen adam var gidip yapmış olanlardan, benim zerre umurumda değil, gittiğime hiç pişman değilim, kişisel gelişimimle ilgili çok önemli katkıları olduğunu düşünüyorum askeriyenin.

yurtdışında çalışmayla bu işten sıyrılan insanların önünde ceketimi ilikliyorum; ama kayhan'ın son cümlesinin altına imzamı atıyorum. gidip görmek, askeriyenin dışında göremeyeceğin, görsen de farketmeyeceğin, farkedersen büyük ihtimalle sonu kötü bitecek erkek orospularıyla zaman geçirmek, alt ranzanda yatan herifin yeri geldiğinde seni satabileceğini bilmek, yeri geldiğinde hiç düşünmeden satmak, 1-3 nöbetinde ağzında sigara hayaller kurup planlar yapmak, sürekli tetikte, uyarılmış vaziyette olmak vesaire vesaire insanın özgelişimi için önemli, sivil hayatta geliştiremeyeceği şeyler.

polis şiddetine, akp'nin aldığı oya şaşırmamak, langur lungur kürtçe konuşulduğunu duyduğunda irkilmemek, bulduğun her yere fütursuzca sıçabilmek gibi sivil hayatınızda ruhen rahatlamanıza neden olan yan etkilerinden de bahsetmeden bu mesajı bitirmeyeyim.
BlackandWhite
Pro. Member

Sefasini surduk;cefasini cekeriz

View Profile
« Reply #2391 on: 8 Dec 2014 - 13:04:48 »

Acemilikte bir iki ani disinda guzel hatirladigim hicbirsey yok ama usta d acok keyifli gunler rahat gunler gecti.Tabii o da tamamen sans olmak veya yazici olmak

Simdi bedelli konusunda benim udusncem bu istenilen ucret haddinden fazla makul bir ucret.Simdi biri cikar 18000 kolay mi der mi ama satin aldigin bedelin farkinda olmadigin icin biraz da sallamasi kolay

Acik konusayim ben esim dostumdan amgdur olanlar icin istedim ama su ucret herketse rahatsizlik verir.Bu konuda da biraz katiyim belki ondan ama ciddi manada para olarak askerligin bir bedeli olmali ve bu kesinlikle 18 bin falan degil

Tamam bir cok kisi icin bile bu ucret zorlucak anliyorum hatta surumden devletimiz daha cok kazanacak ama dedigim gibi alinan hizmetin bir bedeli olmasi lazim

Adeletsizlik diyebilirsin ama bu is aslina bakarsan zaten adeletsiz karsilayamiyorsan verilen sembolu,herkes gibi 5 ay 12 ay gideceksin sonucta bu ahir dunyanda yapmak zorunda oldugun bir hizmet ya paranla,ya kendin gidip yapacaksin

<br /><br /><br />
özgür12
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #2392 on: 8 Dec 2014 - 13:55:44 »

valla abiler az evvel gittim kredimi çektim, ödemesi de pek rahat olmayacak benim için, yani zengin falan da değilim, askerlik konusunda da başıma gelmeyen kalmadı.
2 kere tecil bozdurmaya gittim,ilkinde "biz senin mezuniyet sonrası tecilini otomatik yaptık" dediler eve gönderdiler gerisin geri, "bari kpss sonuçlarını bekleyeyim, atanamazsam bozdururum" dedim, atama oldu işe başladık. arada yüksek lisans yaptım, tez vermeye çeyrek kala "lan olum 2 aya kalmaz tez veriyorum kasım-aralık neyse en yakını gideyim" diyorum, "okul senin tecilini daha 3-5 gün önce yenilemiş, senle mi uğraşcaz askere almanın yoğun olduğu dönemde, sktir git" bile dediler. En sonunda yurtdışı bursu kazandık gitmeye çeyrek kala bakaya kağıdı geldi eve! (aradaki başıma gelenleri teferruat sayıp atlıyorum) e kardeşim ben 2 kere sana tecil bozdurmaya gelmişim, sktir bile çekmişsin, gitmeme kalmış 7 hafta hadi askere diyorsun, ben 30 yaşına gelene kadar aklın neredeydi? Neyse efenim gittim yine askerlik şubesine, böyleyken böyle dedim, saolsun aklı başında bir üsteğmenle bir sivil memur "bedelli çıkıyor, durumun varsa ödeyebilirsin, yoksa yalnız, ülkeye dönünce alırlar direk askere hatta bursun bile kesilebilir" dediler. O arada da bedelli çıktı işte.

Aslında niyetim gidince üniversiteden öğrenci belgesini pedere gönderip son bir tecil daha yaptırmaktı, dönünce yaparım diyordum ama kuzenim binbaşı, bedellinin çıktığı gün aradı "hacı parası neyse ver, sen aksi adamsın 6 ay gider 36 aya zor bitirirsin" diye. "abi parası 6 aylık maaşım beni kasar" diyince, "lan olm öyle tipler geliyor ki öğretmenleri adam edememiş, anası-babası adam edememiş, veriyorlar bize al adam et diye, anasının-babasının adam edemediği eşeği ben nasıl adam edeyim, sen nasıl 6 ay geçireceksin eğer böyleleri denk gelirse" deyince, eyvallah abi dedim.

Adaletsizlik mi? Bence evet. gidip yapana da haksızlık, 30bin vermiş olana da haksızlık, ama bence insanın hayatının 6 ayının heba olması da haksızlık. bence ya profesyonel orduya geçilsin askerlik de zorunlu devlet hizmetine çevrilsin, ya da koysunlar bir kanun üniversite biter bitmez askere desinler. 

i love this game because of 3 point shots
ben imza bilmem parmak bassak olur mu?
deli olduğunu bilecek kadar akılllı deli
Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #2393 on: 8 Dec 2014 - 19:54:38 »

Uzun dönem yapmış biri olarak, laf sokma hakkım bakidir. Ama o 15 saniye dışında hiç bir şeye faydası yok tabii askerliğin. Şeker'e, emsi'ye +1 ama valla o öğrendiğiniz her Türkiye gerçeği ruhunuzu biraz daha öldürüyor. Öğrenmesem de olurmuş.

Aileye bir şey diyemem ama onun dışında bedelli yapacağınız için sizi aşağılamaya çalışan herkese en rahatından bi sittir çekin. Havanızı atın. 2 sene sonra kimse hatırlamayacak bunları. "Biz bedelli olduğumuz için komutanlar hiç bir şey diyemiyordu, vurdum tekmeyi girdim kapısına" diye sallayın.

PS: Lakin herhangi bir dişi size erkek gibi git yap derse ağzının ortasına çakın. Askerlik hakkında atıp tutan kadın kadar sinir bozucu bişi yok.

Sekerford
şampiyon
Pro. Member

Forum Raşidi

View Profile
Re:
« Reply #2394 on: 8 Dec 2014 - 22:41:17 »

Akilli telefonundan ilk mesajimi yaziyorum arkadaslar. Hepimiz birbirimizi tanidigimiz icin ayni fikirlerdeyiz zaten.

Ve kimse para verip gitmiyor ise suclu degildir. Burada suclu olan ve haksizligi yapan devlettir. Tarihin sanirim en hirsiz hukumetinin oldugu bu donem icinde bunlar cok siradan seylerdir. Dun "parasi olmayan gidemeyecek kabul edilemez sehitler falan" diyen adam bugun sevinerek parayi veren gitmeyecek diyor. Kaynak falan anlatmis ama hersey satilmaz bunu unutmayin.

Bizim ulkemizde bircok asker oldu. Bunlarin degeri 18 veya 30 olmaz zaten. Veya yazilarimda yazdim bacaginizi kolunuzu kaca verirdiniz?

Elbette uzatmadan devletin bunun bilincinde olmasini ve yapilan bu uygulamanin bazi insanlarin vicdanlarini yaraladigini bilmesini bekliyoruz. Ama iste devlet yok umurlarinda degil zaten. Topu parayi odeyenlere atmayalim bosuna.

Senin cocugun konakta gtunu parmaklarken askerlik yapacak curuk alacak parayiyatiran gitmeyecek sonra askere gitmek istemeyenler karalanacak. Yahu kim gider neden yapar. Zorluk sabir ogreniliyor ama gitmezdim ben en azindan 10 yil evvelkihalimle gitmek istemezdim.

Ha birde ordu dua etsin erken gitmisim kesin karistirirdim oralari simdiki halimle 😃

ai#3
ai#3
Yazar
Pro. Member

mezara kadar

View Profile WWW
« Reply #2395 on: 9 Dec 2014 - 04:17:39 »

Şu topicteki şimdiye kadar yazılanların hepsini okumuş sanırım hiç birini es geçmemişimdir, forumun geneli zaten kısa dönem yapmıştı zamanında benim bildiğim bir ben,tansu,barış uzun dönem yaptık ben başka bir yerden başlayacağım adaletsizlik durumuna ben 2 yıllık okuduğumdan ve 4 yıllık açıköğretimi yarım bıraktığımdan dolayı kol gibi 15 ay askere gitmiştim ve burada tüm dostların askerlik yapma durumlarını göze aldığımda en boktan askerliği benim yaptığıma kanaat getirmiş biriyim; askerliğim süresince 3 kısa dönemin teskeresini verdim, şimdi bu hükümetin çıkardığı parası olan gitmesin parası olmayan gitsin mantığı nasıl bir bok düşünce ise okumuş adam normal kişiye göre çok daha az askerlik yapmalı kuralı benim için aynı değerdedir; yani bana hangi argümanla gelinirse gelinsin sırf diplomalı diye bu eşitsizliğin tamamen karşısındayım.
 Bu paralı askerlik mevzunda ise doğuş un yukarda belirttiği gibi herkes mağdur yani nerden tutsan elinde kalıyor ama bana göre en çok mağdur olan grup dar bir gelirle çalışıp ailesini geçindiren yada yardım eden fakat sırf fakülte okumadığı için uzun dönem askere giden kişilerdir, şimdi bu adamlar bedelli askerlik olayına ne kadar saysa yeridir, tabiki kendisinde olsa o para o durum oda paralı yapar saymasına rağmen ama kullanamadığı için sayar abi adam insan doğasında olan bir şey

vicdanı ret gelip profesyonel askerliğe geçilmediği sürece bu adaletsizlik sittin sene sürer gider.

Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #2396 on: 9 Dec 2014 - 16:23:15 »

Bedelli askerliğin çıkması durumunda başvuracak, olmaması durumunda iki yıl tecil sahibi bir üniversite mezunu olarak(ki 30 yaşındayım askerliğimi tecil edip durdum sürekli) kesinlikle aynı fikirdeyim. Bu ülkenin hiç bir alanında eşitlik olmadığından burada da olmasını beklemek saçmalık kısmını geçiyorum. Benim gözümde üniversite mezunlarının kısa dönem askerlik yapması da anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.

Hiç olmaması lazımken, üniversite mezunları 6 ay yapısına tav, ondan ulan bari bedelli olsuna tav olunca böyle oluyor.

Ha ülkenin yarısı ben çektim başkası da çeksin kafasında olunca hiç bir bok olmuyor tabi.
McGiven
Sr. Member

Naber?

View Profile
« Reply #2397 on: 9 Dec 2014 - 16:30:12 »

işte o mantıkla, herkesin de doğuda sürünerek askerlik yapması gerekiyor. herkes kendine göre bir adalet bekliyor. neresinden tutsan hep bir adaletsizlik olacak. üniversite mezunlarını da uzun döneme alsalar önceden yapanalara göre adaletsiz olacak. uzunu kısaya denkleseler adaletsiz olacak... çeşitli varyasyonlarla uzar uzar gider. bunun hepsinin sebebi de "e ben yaptım o niye yapmıyor" olacak. durum bundan ibaret.

"biz çatıştık lan çatıştık. sıcak temasa girdik, sınırı geçtik, arkadaşlarım yanımda öldü. cesedini taşıdım." diyen adamın adalet arayışına ne diyeceksin? ona o adaleti nasıl vereceksin? bedelli'yi geç, devlet kendisi bu adama yardım etmiyor. bedelli parası gelse de etmiyor gelmese de etmiyor. daha hangi adaletten söz edeceksin ki bu adama adalet verilememişken? o adam "ya allah bismillah" diyip de mi gitti? kaçı gerçekten istediği için çatışmaya girdi, vücudundan, içinden, ruhundan bir şeyler kaybetti ve karşılığını alamadı...

adalet hikaye, kim neresinden yırtabilirse yırtıyor.

Slamduncan
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #2398 on: 9 Dec 2014 - 16:37:08 »

Kesinlikle haklısın. Şuna söyleyecek tek lafım yok, ama bir şeyi bir yerden değiştirmek istesek nereden başlayacağız?

Bu arada kendi yazımı okurken farklı bir anlam çıkabilir diye(ben farklı bir anlam çıkardım ikinci okuyuşumda) tekrarlıyayım, "hiç olmaması lazımken" ile kastım, "zorunlu askerlik" kavramının hiç olmamasıydı.
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #2399 on: 30 Aug 2016 - 22:09:57 »

Eskiden 18 ay olan askerliği 8 ay yapabilmek için kıçımı yırttım AÖ bitirecem diye. Şimdiki gençlik pek bi nazlı. Askerlik 12 aya düştü hala kaçmanın yolunu arıyorlar. Şimdiki koşullar bugün olsa AÖ bitirmeden giderdim. Askerden sonra okulu bitirirdim. Yap kurtul . Alt tarafı 12 ay.
Pages: 1 ... 157 158 159 [160] 161
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Askerlik anıları « previous next »
    Jump to: