Welcome, Guest. Please login or register.
21 Jul 2019 - 10:29:57
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bir Dil Bir İnsan 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 8 9 10 [11] 12
Author Topic: Bir Dil Bir İnsan  (Read 43460 times)
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #150 on: 18 Dec 2008 - 17:12:01 »

yaw ne alakası var mesela tarık'ın anlamı ne demek biliyor musun ? Yada malik'in bunların bizim isimlerden farkı yok

Tarık demek arapca sabah yıldızı demek. Malik de mülk sahibi demekki bizim dilimize de gecmistir. Bunların muslumanlıkla kuranla ne alakası var.

tarık kuranda bi sure ismi. diğeri de senin dediğin gibi malik ül mülk şeklinde allahın 99 isminden biri. alakasını anlayabildin mi?

gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #151 on: 18 Dec 2008 - 23:40:54 »

konu dagılacak ama kuran-ı kerimde put kelimeside geciyor o zaman put koysunlar cocugun adını
yada büdü koysunlar oda geciyor. Hepimiz biliyoruz ki o isimleri almalarının sebebi arap kültürünü islam kültürü sanmaları
ki amerikalılar vs her konuda boyleler bu tip seylerde cok husu aramamak lazım.

Son Turnuva Şampiyonu
üfürükçü
Yazar
Pro. Member

keyifti yaaa

View Profile
« Reply #152 on: 18 Dec 2008 - 23:53:27 »

e abi koyarken de bakıyorlardır heralde anlamına, ama sen kesin böyle diyorsan birşey diyemem tabi

Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #153 on: 19 Dec 2008 - 00:05:34 »

konu dagılacak ama kuran-ı kerimde put kelimeside geciyor o zaman put koysunlar cocugun adını
yada büdü koysunlar oda geciyor. Hepimiz biliyoruz ki o isimleri almalarının sebebi arap kültürünü islam kültürü sanmaları
ki amerikalılar vs her konuda boyleler bu tip seylerde cok husu aramamak lazım.

abi amma saçmaladın ya. önce kuranla alakası yok dedin sonra da her kelimeyi koysunlar diyosun. koysunlar o zaman putu deccali. onlar okuma bilmio tabi doğruyu yanlışı ayırt edemiolar. hepimiz biliyoruz ki ve amerikalılar hep böyle diyerek iki genellemeyi de koymuşsun hemen.
 ki bu adamlar müslüman doğmuyor sonradan araştırıp okuyarak müslüman olmuşlar. ama isim alırken rastgele bi 'arap' ismi olsun da ne olursa olsun diyorlar heralde. tekrar diyorum islamla alakası olduğu ve anlamlarını beğendikleri için bu isimleri alıyorlar. hele hristiyan toplumların isim koymada incili ve dini son derece öneme aldıkları düşünülürse, hristiyanlıktan dönme adamların dinle alakalı bi isim almaları gayet doğal. bu adamdan kağan, hakan gibi isimleri almasını bekleyemezsin.

zlatan
Newbie
*

View Profile WWW
« Reply #154 on: 19 Dec 2008 - 01:55:15 »

konuyu son noktan ilk noktaya taşıyalım,

erwin dudley de kendi çapında bir misyoner. web sitesi,
http://www.hoopsministries.org/
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #155 on: 19 Dec 2008 - 11:29:41 »

konu cok dagıldıgı ve uzadıgı icin cok yazmak istemiyorum ama kısaca soyle solim

1-bana gore kuran-ı kerim de her gecen sey direkt kuranla alakalı degildir.Orada olaylar da anlatılır
 .Dedigim gibi kuranda put da geciyor kavim isimleri de geciyor.vs vs
Ornekle pekistireyim Leheb Suresi var Kuranda simdi ben kuranda geciyordu die ogluma Hz.Muhammed'e eziyet eden Ebu Leheb'in adını koysam mantıklı olur mu olmaz.(ki eminim muslumanlıgı kabul edenler once kendi dillerinde okuyorlar Kuranı Kerimi)
2-Ayrıca tekrar diyorum müslüman olan cogu kimsenin aklına ilk gelen ne yazıkki araplar ve arap kültürüdür.Dolayısı ile bu isimleri almaları dogal ama bana gore gereksiz.
3-İsmi Adam,Joseph,Moses olan birisinin adının anlamı da aynı Adem,Yusuf,Musa olanın da ikisi de peygamber isimleri

lafın kısası ben sonradan müslüman olanların senin dedigin gibi arastırmalar ve degerlendirmeler sonucu isimlerini degistirdiklerini sanmıyorum.

Son Turnuva Şampiyonu
smyrnall
Pro. Member

HALF GAME. HALF SPORT. ALL PASSION.

View Profile
« Reply #156 on: 19 Dec 2008 - 11:39:15 »

bu adamdan kağan, hakan gibi isimleri almasını bekleyemezsin.

Ortalığı fazla karıştırmadan hoş bi tezat verelim. Hakan sözcüğüde İran'dan gelmekte her ne kadar türkçe gibi dursada. (ki aslında onlara eski türklerden geçmiştir falan  fala uzun bi hikayesi var) Yine araplar taşın altında Smiley

www.smyrnall.com
http://smyrnall.tumblr.com
CunCun
Pro. Member

View Profile
« Reply #157 on: 19 Dec 2008 - 11:57:30 »

Bir de bu Arap ismiyle alakalı birşey daha söyleyeyim. Amerika'daki müslümanlığa geçenlerle alakalı olarak. İnsanlar müslüman olduklarında Arap ismi değil en sevdiklerinin isimlerini alıyorlar genel olarak. Muhammed müslümanların peygamberi ya da Wahad,Wadud,Kareem gibi Allah'ın 99 isimlerinden birini alıyorlar başına Abdul ( kul) kelimesini koyarak. Yani bu isim alma olayına Arap ismi diyerek bakmak çok düz bir bakış açısı.

Çok konu dışına çıktım, herhalde daha da birşey yazmam.
Demiştim ama Gökhan abi hala Kuran'ı Kerim de geçen isimleri kullanmaktan bahsediyorsun. Müslümanların isim koymalarının ya da almalarının birinci sebebi yukardakidir. Ki buna Sahabe isimleri de eklenebilir misal Ali,Ömer.

İkincisi İslamıi sonradan bulan insanlar onun kıymetini daha iyi biliyorlar ve bazı mevzuları daha çok araştırıyorlar. İsim mevzusu da fazlasıyla üzerinde durulan konulardan biridir. Hatta şöyle söyleyeyim. Ana-Babaya hesap sorabileceğim nadir konulardan biridir isim mevzusu. İsmini beğenmeme , uygun bulmama hakkına sahipsin. Aynı şekilde aldığın eğitimden memnun değilsen de bu konu da ailene hesap sorabilirsin.

Uzun lafın kısası iş arap ismi, Kur'an'dan kelime seçip onu koyma olayı değildir. Çocuğuna sevdiğin,kahramanlaştırdığın insanların adını koymaktır esas. İslami yeni bulmuş insanların da kendilerine "İslami figürleri" örnek almalarını ne denebilir ki ?

Bunu mevzuyu daha fazla uzatmak siyer ilmine girer, o zaman da bu mesajlar yazıldığından kısa süre de silinir-gider. Smiley
« Last Edit: 19 Dec 2008 - 11:59:19 by CunCun » Logged
Mavi
" seyyah "
Pro. Member

View Profile
« Reply #158 on: 19 Dec 2008 - 12:18:22 »

Ortalığı fazla karıştırmadan hoş bi tezat verelim. Hakan sözcüğüde İran'dan gelmekte her ne kadar türkçe gibi dursada. (ki aslında onlara eski türklerden geçmiştir falan  fala uzun bi hikayesi var) Yine araplar taşın altında Smiley

iranın araplarla yada arap halkıyla alakası yoktur. iran halkı için acem, fars, yada pers kültürü diyebiliriz. herhangi bir iranlıyla konuşurken onu sakın bi arap yada arap benzeri bişeyle karıştırmayın acaip bozuluyorlar ve size cahil damgası yapıştırıyorlar. persepolisden başlayıp 5bin yıllık mazilerini anlatmaya kalkıyorlar. bizzat irana gitmiş biri olarak bunu söylüyorum. kelime ile ilgili dediğin gibi eski türkler 1500 yıl önce bu kelimeyi kullanmış. büyük ihtimal türkçeden geçmiştir o dile.

smyrnall
Pro. Member

View Profile
« Reply #159 on: 19 Dec 2008 - 12:34:48 »

Doğru diyosun arap derken tamamen yanlış yazmışım. Bugünkü Iranın islam tarafını (dolayısı ile arapçayı) vurgulamak istemiştim. Altından arapça çıktı gibi düzeltebiliriz. Uyarı için saol.

www.smyrnall.com
http://smyrnall.tumblr.com
lombuck
Forum Lombak'ı
Veteran
Sr. Member

Praise the Lord!

View Profile
« Reply #160 on: 19 Dec 2008 - 12:37:32 »

İçimiz bayıldı artık yeter lütfen kapatın bu konuyu veya özelden devam edin beyler  Angry

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat NBA ilelebet payidar kalacaktır" Michael Jeffrey Jordan
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #161 on: 19 Dec 2008 - 15:46:47 »

evet bencede silinsin bunlar bosuna uzadı

bu konuda arastırma yapmak isteyenleri yasar alptekini izlemeye davet ediyorum

yavuz bakar icabına buranın

Son Turnuva Şampiyonu
Brooklyn
Benicio
Yazar
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #162 on: 19 Dec 2008 - 17:11:25 »

niye silinsin yahu, senin gibi işin doğrusunu bilmeyenler okuyup öğrenir işte. sen de bu konuya biraz yaşar alptekin kalmışsın gila, kusura kalma.

piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #163 on: 19 Dec 2008 - 18:35:44 »

Muhammed, Ahmet, Mehmet ve hatta Mahmut aslında aynı isimdir.. Burada belirtildiği gibi hmd kökünden türemiştir..

Ahmet ve Mehmet isimleri araplarda yok.. Arapçada "Hamed" diye isim var.. bu ikisi o ismin bizim dilimize dönüşmüş halleri.. Hamit de aynen böyledir..

bu arada silinmesin elbette.. biraz uzamış ama faydalı bir tartışma olmuş...

Mesajları buraya taşıdım - BabyShaq
« Last Edit: 19 Dec 2008 - 19:35:42 by BabyShaq » Logged

Form a Fuckin\\\' Wall
kobe_carter7
Newbie
*

White Man Can't Jump

View Profile
« Reply #164 on: 20 Dec 2008 - 05:18:30 »

Örnek olarak "hükm" kelimesini bu vezinlerle 1) hakim (özne hükmeden) 2) mahkum (nesne hükmedilen) 3) mahkeme (hüküm yeri) 4) muhakeme (fill hükm etme fiili) yapabilirsiniz. Hatta kelime arapçamı değilmi biraz anlayabiliriz. Aradaki sesli harfleri atarak 3 sessiz harf kalacak şekilde (3 ten fazla ise baştaki sessizi atarız ki oda genelde "m" harfidir) kelimeyi buluruz ve onun arasına sesli harfler koyduğunuzda hala analmalı ise arapça olması muhtemeldir. "Mahkeme" deki seslileri atıp mhkm, baştakinide at hkm kalır, araya analmalı bir kelime oluşturacak şekilde sesli harf koyunca oluyosa (ki hükm) arapça olma ihtimali çok fazladır.

Bunlar arapçanın çekimleridir vezinlerdir.Burada ism-i failler görülüyor.yalnız kelimenin 3 harfli kökü kalırken sadece sessiz harfler kalmaz.Genellikle 1 sesli harf kalır.Bununla beraber eklenecek ve çıkartılacak harfler vezne göre belirlenir.
"Hükm" köktür. 1-Fail Vezninde: hakim 2-Fau(ü)l Vezninde: mahkum 3-Faal Vezninde : mahkeme 4-Fual Vezninde: muhakeme dir.

Bu arada unutmadan Eski Türkler "m,h,g" harfleri görülmemektedir.Çünkü dil yapısına uygun değildi ancak zamanla çeşitli etkenlerle bu harfler Türkçeleşmiştir.Türkler bir dine girdikleri zaman o dinin ve kültürünü özümseyerek kendi benliklerine katmışlardır.Bu özellik bizde çok fazladır.Ancak bunun yanında İslami yanı Arabi isimleri kullanmış bazı isimleri de Türkçeleştirmişlerdir.Bu pekçok farklı kültürde de görülen bir özelliktir.Sonradan İslam olanların Arap ismileri almaları çok doğal bir olgudur.İslam dili Arapçadır.Bu nedenle Arap ismi seçmeleri çok doğal ve mantıklıdır.

Sanki eleştirmiyorlar da stand-up gösterisi yapıyorlar...
Pages: 1 ... 8 9 10 [11] 12
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Bir Dil Bir İnsan « previous next »
    Jump to: