Welcome, Guest. Please login or register.
16 Sep 2019 - 11:07:04
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Fantezi Oyunlar  |  Topic: Fast Break (VGM) 2006-2007 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3 4 ... 9
Author Topic: Fast Break (VGM) 2006-2007  (Read 39539 times)
Majere
Yazar
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« on: 21 Sep 2006 - 15:08:19 »

YARIM KALAN HESABIM VAR

Röportaj: İdil Karasu

Orkun Çolakoğlu’yla röportaj için buluşmaya giderken kafam düşüncelerle doluydu. VGM’de (Yeni adıyla ESPN Fast Break) 2 yıl önce dünyanın zirvesine kurulan, sonrasında büyük bir düşüş yaşayan bu genç adamın çöküşünün perde arkasında neler yaşanmıştı? Son 2 sezondur oyunu hangi sebeplerle yarıda bırakıyordu? İddia edildiği gibi tehdit edilmiş miydi? Ve hepsinden önemlisi, neden bütün bu süreç boyunca sessiz kalmayı tercih etmiş ve kimseye yaşananları anlatmamıştı? Uzun bir aranın ardından yalnızca Aktüel’e konuşmayı kabul eden Çolakoğlu’yla görüşmemiz boyunca bütün bu sorulara net cevaplar aldık.

Kalamış’a tam sözleştiğimiz saatte gelen Çolakoğlu’nu oldukça moralli ve neşeli buldum. Yaşanan bütün sıkıntıları gerisinde bırakmış gibiydi. Ancak sohbetin ilerleyen dakikalarında o günlere dönünce zaman zaman gözleri buğulandı ve zorlukla konuşabildi. Genç efsane hala öfkeli ve kırgındı.

- Üst üste 2 yıl oyunu sezon ortasında bıraktıktan sonra bu sene Fast Break’e devam etmeyeceğiniz konuşuluyordu. Ancak yaptığınız açıklamayla “buradayım” dediniz. Bu kararı verirken neler yaşadınız?

- Oyuna devam etme kararını bir çırpıda aldığımı söyleyemem. Çok olağan şeyler yaşamadık neticede, 2 defa arka arkaya bırakmışız. Geçen sezon bıraktığımda “bir daha dönmem” diyordum, çok kararlıydım. Fakat yine olmadı işte (Gülüyor).

- Neden devam etme kararı aldınız peki?

- Tamamlamam gereken bir misyonum olduğunu düşünüyorum. Başarabilir miyim ya da yeterli olsam da izin verilir mi bilemiyorum, ama denemeliydim.

- Nedir bu misyon? Dünya şampiyonluğu mu?

- Evet. Benim bir şampiyonluğum alındı elimden, tüm dünya bunu gördü. Geri alır mıyım bilmiyorum, ama “Orkun’u da sindirdiler” dedirtmemem gerektiğini düşündüm.

- Peki bu mücadeleyi geçtiğimiz 2 sezonda niye göstermediniz?

- O günlerde inat etmenin bir fayda sağlamayacağını, verimli olamayacağımı düşündüm. Devam edersem yıpranacaktım, bir kazancım olmayacaktı.

- Çok sevdiğiniz oyunu hangi sebeplerle yarıda bıraktınız?

- İlk sefer (2004-05 sezonu) psikolojik bir çöküş yaşadım. Bir önceki sezon masabaşı oyunlarına kurban gitmişiniz, o sezon gösterdiğiniz performans da kötü, üst üste 5 gün 1 kişi eksik mücadele ediyorsunuz. Haliyle aklınızda binbir çeşit şey dolanıyor, o ruh haliyle kendinizi oyuna odaklamanız çok zor. Geçen sezon ise oyunun özensizliğine sinirlendim, kendimce tepkimi koydum. Tyson Chandler kısa forvetler arasında, LeBron James’i 2’ye çekmişler, 3 numara kuşa dönmüş. Zaten yoğun bir dönem geçiriyordum, bu saçmalıkla uğraşamam diye bıraktım bir anda.

- Bu dönemde Amerika’dan sizi arayarak dönmeniz için ikna etmeye çalıştıkları konuşuldu.

- Doğrudur, aradılar. Oyunu bıraktığımın ilk günü telefon aldım, kadro kurmadığımı görmüşler, “Orkun sisteme girip kadronu yerleştirelim, devam et, bir anlık sinirle bırakma”. Yahu kardeşim, madem bu kadar duyarlıydın, 2 yıl önce abuk subuk şeyler yaşanırken nerdeydin? Geçen yıl nasılsa vasat bir sezon geçiriyoruz diye el uzattılar. Aklı sıra gözümü boyayacak, tarafsızız mesajı verecek. Kimi kandırıyorsun?

- Lafı geçmişken o meşhur 2003-04 sezonuna dönelim. Uzun süre dünya sıralamasının zirvesindeydiniz ancak sonra bir düşüş yaşadınız. Tekrar çıkış yapmıştınız ama sezonu 9. bitirebildiniz. Neler yaşandı o dönemde? Bir erteleme konusu vardı galiba?

- Evet, önce bir erteleme meselesi yaşandı, ki o zaman birtakım oyunlar döndüğünü sezmiştik. Uçaklar hava muhalefeti nedeniyle kalkmadığı için maçlar ertelenmişti. Yahu kardeşim, maçlar ertelendiyse başka zaman oynanacak. Oynandığı zaman da sen o maçların puanını vermeye mecbursun bana. Aslında böyle de olmaması gerekiyor, çünkü ben o adamları o günkü performanslarına göre almışım. Böyle bir olay yaşanmışsa o günü saymayacaksın. Bilmem kaç tane maç günü var, o günü oynatmasan bir şey mi olur oyuna? Aklın yolu bir. Ama biz kadromuzda o maçlardan 2 oyuncu bulundurduğumuz için inanılmaz bir kararla o günkü puanlar geçerli sayıldı, üzerine erteleme maçından aldığımız puanlar da eklenmedi.

- Bu olay tam siz birinciyken gerçekleşmişti, değil mi?

- Evet, o dönem birinciydim. Bu olaydan sonra fark kapandı. Bir gün 5 oyuncunuz da çok kötü oynasa, toplam 15 puan getirseler, bir gecede 100 puan fark yeseniz bu kadar yıkıcı olmaz. Fark açılır/kapanır, ama o an  “Beni şampiyon yapmayacaklar” şüphesi içimde yer etmeye başladı. O olaydan kısa bir süre önce de, Yao Ming’in harika oynadığı bir haftada, ‘Haftanın Oyuncusu’ ödülünü Kevin Garnett’e vermişlerdi, üst üste ikinci kez. 30 puan kaybım oldu o gece. Bu erteleme olayından sonra o ödülü de NBA’in kendi inisyatifiyle vermediğini anladım.

- Peki niye sizin ayağınızı kaydırmak istediler?

- Başka birilerinin şampiyon olması gerekiyordu ki bu operasyon yapıldı. Özel olarak benim ilgili bir dertleri olduğunu zannetmiyorum. Yalnız insanlar bu olanların farkına varmadı sanılmasın. Oyun ESPN Fast Break oldu, o yüzden oynayan insan sayısı azaldı diyorlar. Yok ya! Bu kadar insan salak mı, haberini alamayacaklar mı oyunun nerde deam ettiğinin? Hangi çağda yaşıyoruz? Bu oyunun kendisi internet üzerinden oynanıyor. Kimse kimseyi kandırmasın, insanlar yaşananları gördüler ve oyundan soğudular, bu nedenle oynayan sayısında ciddi azalmalar oldu. İlk 10'a girenlere NBA Store'dan çek gönderilecekti, bana gelmedi hiçbir şey; kime ne anlatıyorlar?

- Tehdit edildiğiniz söyleniyor?

- Hayır, herhangi bir tehdit almadım. Etmelerine de gerek yok zaten, bir yolunu buldular düşmemi sağlamanın. İnşallah bundan böyle temiz bir mücadele olur.

- Son 2 yıldır basınla konuşmadınız, herhangi bir açıklama yapmadınız. Sebep neydi?

- Açıkçası kırgındım. 2003-04 boyunca üzerimden rating ve tiraj sağlayan basın daha sonra hiç ilgi göstermedi. Buna karşılık zaman zaman aleyhimde inanılmaz yanlış haberler çıktı. Bir önceki yıl beni bağrına basan Türk halkını bana karşı kışkırttılar. Birinciyken sokakta, trafikte, vapurda yediden yetmişe herkesin ilgisiyle karşılaşıyordum. Teyzeler gelip nazar boncuğu takıyordu. Fakat 2 yıl önce, kötü gittiğim dönemde tam aksi tepkiler de gördüm halktan. O tepkiler beni çok kırdı, bunları hak etmemiştim.

- Şimdi beyaz bir sayfa açıyorsunuz. Nasıl hazırlandınız yeni sezona?

- Zihnimi tamamen boşalttım. Oyunu hiç düşünmedim, başlayana kadar da düşünmeyeceğim. Elimden geleni yapacağım, ama üzerimde baskı oluşmasına da izin vermemeye çalışacağım. Bazı insanların sözüne kulak asmamam gerektiğini öğrendim. Hedefim şampiyonluk, bunu açıkça söylüyorum.

« Last Edit: 21 Sep 2006 - 17:56:47 by Majere » Logged
Parma
Newbie
*

Sihirle bakıyım evladım

View Profile WWW
« Reply #1 on: 21 Sep 2006 - 15:24:28 »

The legend is back..  Cheesy

Gurkan
Orange
Global Moderator
Pro. Member

Bu fasulya 7.5 lira

View Profile WWW
« Reply #2 on: 21 Sep 2006 - 16:03:49 »

orkun'un geçen gün "röportaj verdim abi yeni aktüel'e" demesiyle bugün bir koşu gidip aldım. sağolsun, buraya da yazmış röportajı orkun ama dergiyi almanızı tavsiye ediyorum. çok güzel fotoğraflarla donatılmış röportaj ve ayrıca bir sürpriz de sizleri bekliyor.orkun çolakoğlu'nun anektodlarıyla süslediği "VGM nasıl oynanır?" kitapçığı...
« Last Edit: 21 Sep 2006 - 18:22:26 by Gurkan » Logged
Toni Kukoc
Forum Fordçusu
Administrator
Pro. Member

View Profile
« Reply #3 on: 22 Sep 2006 - 00:30:03 »

ah o güzel günler...

Majere
Yazar
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #4 on: 4 Oct 2006 - 00:43:46 »

oyun açıldı, daily grubunu kurdum. şifre için bana...
blastrula
Forum Amirali
Pro. Member

Respect My Authoritaaaahh

View Profile
« Reply #5 on: 4 Oct 2006 - 14:18:37 »

oyuncu puanlari hala bok gibi. her gün bi sleeper bulma zorunlulugu yok yine Angry   ah vgm ah

Run, live to fly, fly to live, do or die
Run, live to fly, fly to live. Aces high.
fReeMaN
Forum T-Mac'i
Sr. Member

View Profile
« Reply #6 on: 4 Oct 2006 - 15:40:48 »

Hiç olmazsa pozisyonlar büyük ölçüde doğru. Buna da şükür Smiley

Majere
Yazar
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #7 on: 4 Oct 2006 - 19:31:00 »

gruba girenler buraya kim olduklarını yazarlarsa iyi olur.
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #8 on: 4 Oct 2006 - 19:57:58 »

ben kim, memnun oldum.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
Fowler
Full Member

View Profile
« Reply #9 on: 4 Oct 2006 - 20:30:46 »

Robbie Fowler ismiyle lige katılmış bulunuyorum. Herkese bol şans  Afro

gica
Alessandra Ambrosio
Sr. Member

View Profile
« Reply #10 on: 4 Oct 2006 - 21:14:36 »

b.arifioğlu benim.Takım ismim entryli birşey oldu(nasıl yaptım hala anlamadım cekic),nasıl değiştirebilirim?  Huh
« Last Edit: 4 Oct 2006 - 21:15:21 by ChazyChaz » Logged
Don Poier
RIL Commentator
Newbie
*

Rest In Peace , Don

View Profile WWW
« Reply #11 on: 4 Oct 2006 - 21:27:42 »

entry settings'ten..

bu arada vinterpool B.C - Sarp Sozdinler olarak lige katıldım.

Pau Gasol: "Quiero una medalla" -hö?

kubilay
Administrator
Pro. Member

View Profile WWW
« Reply #12 on: 4 Oct 2006 - 21:27:54 »

eques - k. kahveci

Cagatay
Yönetici
Pro. Member

View Profile
« Reply #13 on: 4 Oct 2006 - 21:28:43 »

Edit Entry Settings'ten yapabilirsin.

Ben de belki geçmiş yıllardaki başarılarımı tekrarlayabilirim diye nostaljik bir takım adı koydum. Muthiş bi fikir, büyük ihtimalle de tutucak  elvis

fReeMaN
Forum T-Mac'i
Sr. Member

View Profile
« Reply #14 on: 4 Oct 2006 - 22:16:23 »

at avrat basket

Pages: [1] 2 3 4 ... 9
batug.com forum sayfalari  |  Pano  |  Arşiv  |  Fantezi Oyunlar  |  Topic: Fast Break (VGM) 2006-2007 « previous next »
    Jump to: