Welcome, Guest. Please login or register.
23 Jul 2019 - 10:42:10
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Chaos Theory 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1]
Author Topic: Chaos Theory  (Read 3159 times)
Gökhan
Global Moderator
Pro. Member

Poop on them Oliver

View Profile
« on: 27 Jun 2006 - 07:59:03 »

Bu sabaha doğru chat odasında hararetli bir tartışma yaşadık. Abuk bir şekilde başlasa da çok güzel, tam bir medeni tartışma ortamı içerisinde konuştuk, fikirlerimizi paylaştık. Log uzun olduğu için text dosyası halinde upload ediyorum, ilgilenen indirip okuyabilir. 20 kb bir şey ama çok fazla şeye değindik diyebilirim. Konu hakkında bir şeyler konuşacak olanlar buradan devam edebilir yalnız sizden ricam olacak, lütfen bu topicte sululuğa varan, espri yapacağım diye abuk şeylerle doldurduğunuz mesajlar yazmayın. Sürekli takip edeceğiz, boş mesajlarınızı silmek hoşumuza gidebilir.

http://rapidshare.de/files/24231506/2.txt.html
WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #1 on: 27 Jun 2006 - 13:17:32 »

ben çözülmeye çalışan şeyi "hayat" olarak algılayarak cevap vereyim :

bahsi geçen olayı bu kadar büyütmeden sadece şu txt dosyası içinde düşünürsek bile;
sonsuz elemanlı bir kümeden bahsediyoruz - ki burada oytun-alp-gökhan-mc-... -,
ve bu elemanların şimdiye kadar aldıkları eğitim, aile görgüsü, vs... gibi yine sonsuz elemanlı bir alt kümesi var...

böyle saçmalamaya devam edebilirim, bu "ilahi güç" / "tabiat ana" bizim beynimizin basamadığı bir düzende kurulu, basamadığından kasıtım alp in "delirme" diye açıkladığı noktadır...

sonuç olarak : sanırım herşey insanın kendi elinde, ilahi güce sarılıp onun için yaşamak, bu işte bir matematik var diye düşünerek sıyırmak veya düzen böyle bize sadece günü yaşamak... seçim bizim...

ek : sonuçta söylediğim seçimi yaparken bile etkilendiğimiz etkenler var... mesela yaş: gençken yaşamayı seçenler belli bir yaştan sonra bu ilahi güce sarılabiliyor...

gece bunu tartışanlara özel ek : sizin ...
Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #2 on: 27 Jun 2006 - 13:48:06 »

Alp'e katılıyorum, yani doğru anladıysam.

Sonsuz faktör olduğu doğru ama mükemmel bir bilgisayar (akıl, zeka, us etc.) bu faktörlerden bazılarının hiç veya sıfıra yakın etkisi olduğunu hesaplayabilir ve onları denklemin dışına taşıyarak sonuca ulaşmayı mümkün kılar. Syısal loto örneğinden devam edersek; programda verilecek reklam süreleri, şarkıcıların son notayı ne kadar uzatacağı filan çekilişin yapılacağı zamanı ve sonucu etkileyecektir. Fakat mesela Toronto'nun #1 pick hakkını takas etmesi bunu etkilemeyecektir. Bu hafta çekilecek sayısal sonuçlarının 1. sıradan kimin seçileceğini etkilememesi gibi. Tabii bu olayların etkisi 5 sene sonrasında kesişebilir ama bu da o zaman yapılacak analizin etkenlerinden biri olur.

WC
Veteran
Pro. Member

nokta

View Profile
« Reply #3 on: 27 Jun 2006 - 13:57:36 »

tamam da abi senin yazdıklarında çok alakasız konular olmuş...
Gri Gandalf
audere est facere
Veteran
Pro. Member

I battle with monsters.

View Profile WWW
« Reply #4 on: 27 Jun 2006 - 14:27:38 »

Pi filminde bi sayıdan bahsediliyordu 212 -o civarda bişiydi, tam hatırlayamadım şimdi- haneli, her olaya uyarlanabilen. Bu da onun gibi işte. Evrenim bir dinamiği varsa ki bence var, bunu çözebilirsin. İster ying-yang de ister dark side - light side de bence böylesi bir denge var. Bunu anlamak ve çözmek konusu ayrı olay. Bizim için imkansız gibi gözüküyor ama gelecekte ne gibi gelişmeler olur, daha neler icat edilir tahmin edemiyorum.

OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #5 on: 29 Jun 2006 - 05:44:24 »

zamanında bu konular hakkında biraz araştırma yapmıştım. ilk duyduumda hem kelebek muhabbeti hem de kaos teorisi bana çok saçma gelmişti ve halen öyle düşünüyorum. zaten ikisini birden çürüten bir belirsizlik teorisi var. genel olarak öner ve murat can'a katılıyorum. eer parametreleri kullanarak bir sistematik oluşturulmaya çalışılırsa sürekli yeni parametreler ile karşılaşılacak ve bu parametrelerin sonu olmadıı için de sistematik sonuçlanmayacaktır. çok basit ve çok açık bence.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
mithras
Guest
« Reply #6 on: 26 Jul 2006 - 12:37:26 »

dosyayı açamadım ama şu konuştuklarınız...

diyelim ki bu akşam sayısal lotodaki talihliyi bi gün öncesinden bilebilecek beyne,töze (ya da akla en yakını)teknolojiye sahibiz.pi sayımızı bilgisayarlarımız şak diye çıkarıp borsa endeksine çarpıp hava durumuna bölüp bize evrenin devinimlerini açıklıyor.ne zaman ne olacağını..şu an kimin nerede olduğunu...herşeyi...

aklıma donnie darko filmi geliyo..donnie evin içinde dolaşırken(ne idiğü belirsiz uçak motoru gelip yatağına düşmeden önce)içinden ondan bi adım ileride ilerleyen bi ışık...filmin en sonunda donnie'nin kız kardeşinin erkek arkadaşının filmdeki meşhur tavşan olduğunu anlayıveriyorsunuz..uçak motoru donnie'nin üzerine düşmeden önce neden kornaya o kadar uzun bastığını da...

diyelim ki bizim de tavşanımız var artık..herşei haber verip en azından bizimle alakalı olanları...3.boyuta geçip zamanla ilgili bütün engellerimizi çözümleyebiliyor,geleceği çözebiliyoruz.bütün kurguyu..mükemmel düzeni...buna ilahi güç de diyebilirsiniz...

bence asıl soru bundan sonra ne yapacağımız??donnie gibi olması gerekeni bilip sadece bunu değiştirebilmek için yine de o yatağın içinde bulunur musunuz??bence bu zaten başlı başına bi paradoks...çünkü ona öngörülen bunu motorun düşeceğini bildirip belki de o yataktan çıkmasını sağlamaktı...bilmiyorum...

saçmaladım galiba...ne yazık:(
cantstandya
Timberwolf
Jr. Member
**

View Profile
« Reply #7 on: 26 Jul 2006 - 14:22:09 »

Kaos teorisi, lineer olmayan sistemlerdeki ufak bir etmenin ileride büyük bir sonuca neden olabileceğini açıklarken, mutlak determinizm öngörüsünde bulunur. Yani herşeyin bir şekilde ölçülebilmesi durumu.
Bu durumda teori verilen sayısal loto örneğinden gidersek, topların başlangıç noktası, özkütlesi, sürtünme katsayısı… gibi etkenlerin ve sonuçlarının herbirinin ölçülebileceğini kesinlikle kabul ediyor. Teori yine normalin hesaplanmasından sonra, trt stüdyosundaki klimanın siddeti, topların bulunduğu aletin her hareketinden dolayı topların yer değişimi, yada yine örnekte verilen o alete atılan tekme gibi normalin dışındaki değişken parametrelerin belirli bir sistematiğinin olduğu ve bunun hesaplanabileceğini varsayıyor. Benim kesinlikle katılmadığım şey sisteme etki eden öğelerin hesaplanmasında insan ve onun sürekli değişen ruh halinin hesaplanabilmesi. Yani, kusursuz bir bilgisayar yarattığımız takdirde somut faktörlerin hesaplanabileceği (imkansıza yakın şu anki teknolojiyle ama kesinlikle imkansız da diyemiyorum) fakat insan faktörünün hesaplanamayacağı. Aynı nehirde iki kere yıkanamamak fesefesinde sabah uyandığımızdaki insanla yattığımız zamanki insan birbirinden farklıdır. Bu durumda aynı faktörlere verdiğimiz tepkiler de farklı olacaktır. Hadi ona da diyelim ki trt çalışanının hayatındaki onu sinirlenip makinaya tekme atma raddesine getiren olaylar ve bu olaylara bağlı olarak bu çalışanın anlık psikolojik haline  gore etrafa tekme atıp atmayacağı, tekmenin şiddeti gibi şeyler de ölçülebiliyor, bu bizi sadece sayısalın bir sonraki çekilişinde çıkacak rakamlara götürür ki bu da bizi bir nevi ilahi yada doğa gücü yapmaz. Pi filmindeki ilahi sayı gibi evrendeki her olayın altında belirli sabit bir denklem olduğuna inanmıyorum. Yani Türkiye’ deki sayısal lotonun sistematiğinin, New York’ taki trafiğin sistematiği yada Brezilya’ daki ekonomik krizin sistematiğinden bağımsız olduğunu düşünüyorum.
The Alp
Antipatik Senfoni
Pro. Member

rises?

View Profile
« Reply #8 on: 20 Sep 2008 - 19:33:37 »

İlk posttaki text i indiremedim "no file" diyor bi bakarsanız, indirip okumak istiyorum ..

...
Pages: [1]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: Chaos Theory « previous next »
    Jump to: