Welcome, Guest. Please login or register.
27 Mar 2019 - 00:36:20
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10

 31 
 on: 23 Jan 2019 - 14:37:28 
Started by kubilay - Last post by üfürükçü
takım sayısı yerine oyuncu sayısında azalmaya gitme konusuna ben de katılıyorum. Center pozisyonunun 1, bench pozisyonunu 3 olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca Util pozisyonunu da 1 artırsak fena olmaz sanki.

 32 
 on: 23 Jan 2019 - 12:12:14 
Started by kubilay - Last post by jonywayt
15 adam bencede cok. kademeli olarak 14 -13 olabilir. IL cok yararlı kalmalı bencede. C yide 1 tık düşürülebilir.

yerde çer çöp olayına katılmıyorum pek Smiley

Dion Waiters-Emmanuel Mudiay -Kenneth Faried -Carmelo Anthony-Dwight Howard  son ikisi biri bırakmasa almamıyordum gerci ama genede erken kalkan yol alır Smiley

 33 
 on: 23 Jan 2019 - 11:26:37 
Started by kubilay - Last post by mtarikc
Bence de IL cok faydali oldu. Sakatlıkların etkisini ciddi derecede azaltıyor.

Eger bir degisiklik yapacaksak kesinlikle draft edilen toplam oyuncu sayısını azaltmalıyız. ben hala iki C slotunun artık fazla oldugunu dusunuyorum. 5 BN olmasını tercih ederim.

 34 
 on: 23 Jan 2019 - 05:41:14 
Started by kubilay - Last post by buz
Ben IL'in varligindan cok memnunum, ama yedek sayisini 5'ten 4'e dusurmeye sicak bakabilirim. FA havuzu acisindan cok farkli bir etki yaratmayacaktir; 1. ligde neredeyse herkesin IL'i dolu zaten.

 35 
 on: 22 Jan 2019 - 23:26:07 
Started by kubilay - Last post by blastrula
Ben de kadro daraltma ve IL'in kaldirilmasi taraftariyim. Yoksa 18 oyuncuya itirazim yok.

Iki kere düstüm, ikisinde de drafta girememistim.

 36 
 on: 22 Jan 2019 - 12:40:25 
Started by kubilay - Last post by Tspark
Buna ben de katılıyorum, sezon içerisinde fark yaratacak hamle yapabilmek çok zor. Hiç beklenmeyen çok önemli sürpriz bir isim çıkmazsa fa'de iş yapan adam bulmak çok zor, o adam da zaten karaborsa olduğu için hemen kapılıyor.

Sezon başında kurduğunuz kadro iyi çıkar, sakatlanmazsa iyi bitiriyorsunuz. Diyelim çok önemli bir adamınız sakatlandı ve 3 ay yok, yerine çer çöp birini alıp değiştirmek yerine 3 ay sakat sakat kadroda tutmanız daha mantıklı oluyor.

Bu kadar yıldan sonra hep son 3 küme düşerken bir anda bu sene6 takım düşecek demek olmaz, en mantıklısı kurulacak kadroları daraltmak olabilir.

 37 
 on: 22 Jan 2019 - 10:02:55 
Started by kubilay - Last post by mtarikc
abi istersen onerilerini de yaz, belki ayni dusuncede olanlar vardir. o sekilde daha cok ilgi gorur konu.

oyuncu havuzunu daraltmakta bence sakinca olmaz. 18 takımı bu saatten sonra degistirmek zor olur; ama mesela C, G, F slotlarını kaldırabiliriz. hele ki pivotların artik iyice ayaga dustugunu dusunursek, cift C slotu gercekten zorlayici oluyor.

 38 
 on: 21 Jan 2019 - 19:18:25 
Started by kubilay - Last post by kubilay
arkadaslar ben gelecek sezon devam etmemeyi dusunuyorum. 18 * 15 + IL oyuncu olayi beni biraz baydi. fa havuzu cer cop. sene icinde takip edesim pek gelmiyor acikcasi. benzer fikirde olanlar varsa birinci ligde kural degisikligi konusabiliriz. yoksa liglerle ilgilenecek birisi lazim olacak.

 39 
 on: 21 Jan 2019 - 00:33:15 
Started by Teardrop - Last post by Teardrop
merhabalar,

Forum tarihinde bir ilk yapmayi hedefliyoruz, yurtdisinda batugcular bulusuyoruz ve uygun olan gelebilecek herkesi bekliyoruz. esli, cocuklu, arkadasiyla, sadece kendisi... ne olursan ol gel.

ayrintilar gun yaklastikca belli olur ama yurtdisinda olmasindan oturu uygun ucak bileti almak ve izinleri ayarlamak icin simdiden paylasiyorum.

an itibariyle katilimcilar

1. teardrop
2. mc
3. ai#3
4. gri gandalf
5. Kubilay
6. svetlin

 40 
 on: 9 Jan 2019 - 11:35:16 
Started by Point God - Last post by Cordoba
ŞİRKET TASFİYE SÜRECİNDE YAPILACAK İŞLEMLER


Muhasebesel ve finansal engellerin kalktığını var sayarak yazıyorum.

TASFİYE BAŞLANGICI:
Tasfiye başlangıcı kararı ile ilgili örnekler ATO (*) Sitesinde mevcuttur. Karar alınırken Tasfiye Memuru ataması da yapılması gerekiyor.
Mevcut müdür/müdürler tasfiye memuru olabilir.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM (**)'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı (Kayıpsa dilekçe yazılacak),

Noter Onaylı Karar (Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı).

Karara tasfiye adresi, tasfiye memuru da yazılacak.

Tasfiye Unvanı Altında Tasfiye Memuru İçin Müdürlükce Düzenlenmiş Tescil Talepnamesi (Tasfiye Memuru bizzat orada olacak. Eskiden noterde yapılırdı. Şimdi TSM'de yapılıyor),

Tasfiyeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlan Metni. (Örneği ATO sitesinde var)

Durumu Kanıtlayan Belge (Bizde hem şirketin süresi dolmuştu, hem de gayri faal olduğu gelir tabloları ile kanıtlanmıştı.)

Evraklar tamamsa, memur vezneye yönlendiriyor. 1000 in altında maliyet çıkmaz.

Maliye veznesi kalktı. Artık tüm harçlar Muhasebeye yatıyor. Tedarikli gelmekte fayda var. Sadece nakit yatıyor. (Kredi kartı, aidat ödeme ve üyelik belgesi vb alırken var sadece.)

Ödeme yapıldıktan sonra makbuzun aslı memura veriliyor. Alt suret mükellefte kalıyor.

Onaydan sonra gidip tastiknamenin alınması gerekiyor. (Onay, aynı gün olmayabilir)

Bu işlemi sabah yapmak lazım. Çünkü onaylandığı gün noterden defter onaylatmak gerekiyor. (Benim başıma geldi. Akşamüstü 5 de onay mesajı geldi. Mecburen 1 gün geç onaylattım. İkinci derece usulsüzlüğü var yakalanırsa)

Ticaret Sicil Gazetesinde Tasfiye Kararı ve Alacaklara Çağrı'nın ilk ilanı beraber çıkar. 7 gün sonra ikinci, 7 gün sonra üçüncü ilan çıkar.

Üçüncü ilanın çıktığı tarihte 6 aylık süreç başlar.

Gazete çıktıktan hemen sonra Vergi Dairesi'ne durum bildirilir. Vergi no değişmiyor. Sadece unvanı değiştiriyorlar.

İlgili VD , Tasfiye Memuru'nun ayrıca imza sirküsünü isteyebilir. (Kavaklıdere VD, aynı kişinin yetkileri devam ettiği için istemedi. Başka VD,  neyi nasıl uyguluyor, gidince öğrenililiyor)

Vergi Dairesi onayından itibaren, takip eden 4. ayın 25 ine kadar Tasfiye Başlangıcı Kurumlar Vergisi verilecek.  Ayrıca tasfiye öncesi işlemlerin Geçici Vergisi de olması gereken zamanda verilecek. Kurumları verirken Geçici ile ilgili bir mesaj çıkacaktır. Rutin bir mesajmış. Onay verilebiliyor.

E-Beyannamede kıst dönem seçiliyor. Tarih olarak da tasfiye başlangıcından 1 gün öncesi yazılıyor.

KDV ve Muhtasar, tasfiye öncesi ve sonrası diye bölünmüyor. Ay/Dönem bütünlüğü bozulmuyor.

Tasfiye döneminde geçici vergi beyannamesi verilmiyor.

Tasfiye başlangıcı yılı 1. Tasfiye Dönemi olacak. Yıl atlarsa 2. tasfiye dönemi de olacak. Ocak ayında defter hemen yazılırsa ara tastik yapılabilir.

Tasfiye öncesi dönemin, kapanış tastiğini yapmakta fayda var (ben yaptım).

Muhasebe, yıl kapatır gibi kapatılıyor. Aynı takvim yılı içerisinde olsa da tasfiye öncesi ve sonrası ayrı mali dönemler olduğundan kapanış-açılış yapılıyor. Geçmiş yıl K/Z da ayrı oluyor. (aynı yıl için iki defa Kurumlar Vergisi veriliyor)

ATO , tasfiye halindeyken aidat tahakkuk etmiyor. Ama tasfiye öncesi dönemde kar olursa munzam aidat tahakkuk edebilirler.


TASFİYE KAPANIŞI:


Alacaklılara üçüncü ilandan 6 ay sonra kapanış işlemleri yapılabilir.

Tasfiye kapanışı kararı ile ilgili örnekler ATO sitesinde mevcut.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı,

Noter Onaylı Karar
(Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı). Örneği ATO sitesine mevcut

Aleyhte dava olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Firmanın şubesinin olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Son kesin bilanço. ( İlk tasfiye dönemi ve 2. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak. Aynı yıl içinde tamamlanırsa tasfiye öncesi ve 1. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak.  Tasfiye sonu cari dönem sütununda değerlerin hepsi 0 (sıfır) olacak).

Ne olur ne olmaz diye alacaklılara ilanların 3'ünü de yanına almakta fayda var.

Tasfiye kapanışı gazetesi yayımından hemen sonra, Tasfiye Memuru Vergi Dairesine gidip kapanış verecek. Sicil servisine kapanış gazetesi verilecek (dilekçe ekine konacak). Onlar da yoklama çıkaracak.

Dosya Memuruna ise kullanılmamış faturalar ve varsa irsaliye, gider pusulası vb. teslim edilecek. Kullanılmış son belgeleri görecekler (arada boş numara var mı görmek için).  Memur, boş faturaları vb. tutanakla teslim alacak ve imha edecek. Doluları geri verecek.

Vergi dairesi kapanış tarihinden 30 gün içinde tasfiye Kurumlar E-beyannamesi verilecek. KDV ve Muhtasar ise normal zamanlarında verilecek.

Kurumları verirken , cari dönem bilançosu da sıfır olacak. Ama BDP sistemi sıfır toplamını kabul etmediğinden, ortaklarla ilgili satırlara 0,01 yazmak gerekiyor.

Gelir tablosu sıfır değil. Normal Kurumlar Vergisi Beyanında ne yapılıyorsa o yapılacak.

Tasfiye sonu muhasebesi, Net K/Z aşamasına kadar, normal yılı kapatmakla aynı. Sonra borçlu hesaplar 131'e , alacaklı hesaplar 331'e devir yapılır. Kapanış fişinde 131-331 karşılıklı kapatılır ve muhasebe sıfırlanır.

Beyannameler verilip, ödemeler de yapıldıktan sonra süreç tamamlanmış olacak. Yasal zaman aşımları beklenecek.

Not: Bu yazdıklarım şu an için geçerlidir. İleride doğacak değişiklikler ve/veya vergi dairelerinin uygulama farkları hariçtir.

(*) ATO: Ankara Ticaret Odası'dır. Genel olarak tüm ticaret odaları algılanmalıdır.

(**) TSM: Ticaret Sicil Memurluğu

Kaynak: Ben
Pages: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10