Welcome, Guest. Please login or register.
25 Jun 2019 - 12:24:45
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 ... 10
1  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: İş on: 27 May 2019 - 15:00:06
LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ

Limited şirket kurmak, geçen yıl çıkan uygulamalar sayesinde kolaylaştı. Artık eskisi gibi önden yapılan işler kalktı.  Notere gitmek, sözleşme yapmak, sermaye parası yatırmak, Rekabet Kurumu payı ödeme, defter numaralatma gibi işler artık önden yapılmıyor. Hatta işlem sonrası, sicil gazetesi ilanına, vergi dairesine de gidilmiyor.

Ticaret Sicil Memurluğuna gitmeden önce, dijital ortamda herşeyiniz tamamsa, gereken iki belge, ortakların kimlik fotokopisi  ve 2-3 tane fotoğraf olacak.

MERSİS sisteminde Ltd.Şti kuruluşu bilgileri girilir. Şirket tek kişilik mi  çok kişilik mi o seçilir. Butonları farklı çünkü.

MERSİS'e Şirket unvanı, SÖZLEŞME,  adres bilgileri, NACE kodları, ortakların bilgileri, yetkili bilgileri ve diğer gerekli bilgiler eksiksiz girilir. Emin olduktan sonra başvuru onaya gönderilir. Başvuru için randevu alınır.

Şirket ortakları, şirket sözleşmesini  Ticaret Sicil Memurluğunda huzurda imzalar (ortaklar veya vekilleri müdürlüğe gelmek zorunda). Memurun yönlendirmesine göre gerekli ücretler yatırılır. Sadece NAKİT geçer.  

Ücret yatırıldıktan sonra işlem tamamlanmıştır. Makbuzu gören memur bu defa ticaret odasına yönlendiriyor. Burada oda kaydı yapılıyor, oda kayıt belgesi ve levha o anda teslim ediliyor.

Mali defterler de Ticaret Odası tarafından yapılıyor. Ertesi günü gidip almak yeterli oluyor.

Ticaret Sicil gazetesine ilan doğrudan gidiyor. Vergi Dairesine yoklama da otomatik gidiyor. Vergi yoklama memurları 1-2 gün içinde şirkete gelip yoklamayı tamamlıyor.

Yoklamadan sonra, eğer işyeri kira ise, VD'ne sözleşme götürülüp kira damga vergisi hesaplatırılıyor ve ödemesi yapılıyor.

Gazete çıktıktan sonra, Şirket yetkilileri imza sirküsü için notere gidiyor.

Görüldüğü üzere MERSİS girişleri eksiksiz ise,  ortakların kendisi, kimlik fotokopisi  ve 2-3 foto ile Ticaret Sicil Memurluğuna gidip 15 dakikada şirketi kuruyorlar.

Maliyet şu an için en fazla 1400 TL dir.
2  Pano / Duyurular ve İstekler / Re: Atama, Görev Yeri, Adres değişikliği, vs on: 4 Apr 2019 - 22:44:33

Bilmediğimden soruyorum, azanın görevi nedir tam olarak?

Eskiden daha fazla görevi varmış da, şimdi pek bir görevi yok. Muhtarlığa vekalet, bazı basit konularda karar alma gibi işler.

Görev ve yetkiden çok tanınmayı sağlıyor. Bir de "bir baş ol da soğan başı ol" hesabı, söylediğinizde insanlar farklı gözle bakabiliyor.  Maddi bir getirisi, idari olarak da önemli bir görevi yok. Manevi haz diyebiliriz. Geleceğe yatırım, esnafla daha sıkı ilişkiler (özellikle de emlakçılarla  Wink ) gibi ekstra avantajları var. Bir de mahallenin çözülmesi gereken sorunlarda ahali ve muhtar arasında aracı görevi görülüyor.

Bir sonraki dönemdeki muhtar adaylığında mevcut muhtar lehinize referans olabiliyor.

Bizim mahalle 1960'ların başında kuruldu. 60 yıla yakın süreli bir mahalle ve henüz üçüncü muhtar görevde. 2024'de O da 20 yılı tamamlayıp bırakacak. Ben de aday olacağım. Ama en az 10 adayla daha mücadele etmem gerekecek.

Abi kadının AKP'ye üye olduğunu, CHP'ye göz kırptığını ve bina başkanı ile yasak ilişkisi olduğunu nasıl ortaya çıkardınız?

Muhtarın her iki ilçe teşkilatında tanıdığı kişiler var. Onlar uçurdu haberi.

Bina başkanı olarak atanan kişi,  kampanya boyunca kadınla kapı kapı dolaştı. Sorana ya "eşim" ya da "arkadaşım" diyormuş . Ama mahallelinin dediğine öyle böylelermiş. Ama aza seçiminde hata yapmış. Listesindeki 7'si kadın 8 kişiden 2 'si mahallede kayıtlı değildi. Seçilseler de göreve başlayamazlardı.
3  Pano / Duyurular ve İstekler / Re: Atama, Görev Yeri, Adres değişikliği, vs on: 4 Apr 2019 - 13:41:05
2024 e hazırlanmaya başladım bile. Bizimkinin son dönemi. Bu 5 yılı iyi değerlendirip, eğer hala 48 yıldır oturduğum mahallede oturuyor olursam, 5 yıl sonra "muhtar oluyorum" topic/konusunu ben açacağım .

Kadın, öyle oyunbazlıklar yapmış ki. İktidar partisine gitmiş, "sizdenim, Reis bir tarafa dünya bir tarafa" gibi laflar edip, bir de üye olmuş. Ana muhalefet partisi tarafına da "sizdenim, gönlüm sizde, Fethi Yaşar başkanı tek geçerim" gibi laflar edip, kandırmış. Her iki ittifak da kendilerinden sanıp, kadının kampanyasına yardımcı olmuş. İşten işten geçtikten sonra iş ortaya çıktı.

Üzerine ek olarak, bina başkanı kadının kırığıydı. Sandık başkanları, pusula ilavelerinde bazen tatava yaptı. Zorluk çıkardı. Pusulalar çalınamadı. Çünkü gözetmen eşliğinde ilave edildi. Ama yine de tavıra maruz kaldık. Hatta geçersiz oylarda tartışmalar çıktı.

İtiraz geçsin şu mazbatayı alalım, ilk işimiz kadının üçkağıtlarını mahalleye ifşa etmek olacak.


4  Pano / Duyurular ve İstekler / Re: Atama, Görev Yeri, Adres değişikliği, vs on: 2 Apr 2019 - 22:29:14
Benim ilk dönemim.

Memnun olunmayan nokta şu; Mevcut muhtar, iş çantada keklik gördüğü için mahallede dolaşmadı. Kendini ifade edemedi. 3 dönemin verdiği öz güven ile hareket etti. Öbür aday hem kadın, hem de mahallede 4 tur ev ve esnaf ziyareti yaptı. Sonuçta farkı 3 oya kadar düşürdü. Muhtarlık oyu kullanmayı unutanların da etkisi oldu. Bir dahaki seçime yine aday olursa, seçilme şansı fazla. Bizim azalar arasında, mahallede itibarı pek iyi olmayan iki kişi de bulununca durum bu oldu. Ben şahsen diğer 7 aza adayından daha çok çalıştım. Cadde cadde, sokak sokak gezip, kadının afişlerini yoldum, posta kutularındaki broşürlerini topladım. Ama ne bilelim mahalledekiler böyle yapacak.

Evimin olduğu adada (kadastro) muhtarla birlikte, ben dahil dört aza  var. Pusuladaki 9 isimden 5'i bizim adada. Buna güveniyorduk. Kadın aday , bizim arka apartmandan bir kadını aza adayı yapınca, adanın oyları bölündü. Bir de adayların hiç birini tanımayan yeni sakinler, doğrudan kadına verdi. Kadın eli başka olur diye.

Bizim muhtarın son dönemi artık. Ben de şimdiden gelecek dönem için, mahalle esnafından biri ile yerimizi yapma çalışmasına başladık. Sıfırdan adaylar olacağından en az 15 aday olur 5 sene sonra.

Mahallenin demografik yapısı hızla değişiyor. 2000 konutluk bir proje var. En az 4000 yeni seçmen demek. Kendi mahallemizde yabancı insan gibi olacağız. Çok  çalışmak lazım çok.

 
5  Pano / Duyurular ve İstekler / Re: Atama, Görev Yeri, Adres değişikliği, vs on: 1 Apr 2019 - 23:58:59
7000 seçmenli mahallede 2000 farkla kazanırız derken , sadece 3 farkla kazandık. Ama kazandık.
6  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: İş on: 29 Mar 2019 - 23:59:04
1 Nisan 2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken muhtasar, damga vergisi, katma değer vergisi, kurumlar vergisi, yıllık gelir vergisi ve geçici vergi beyannamelerinin verilme süreleri tek seferde ödenen vergilerde ödeme süresinin, taksitle ödenen vergilerde ise ilk taksit ödeme süresinin son günü bitimine kadar uzatılmış oldu.

Kendilerine özel hesap dönemi tayin edilen mükelleflerin beyanname verme süreleri de bu esaslar dahilinde ödeme süresinin son gününe kadar uzayacak.

Yeni düzenlemeye göre, beyanname türleri itibarıyla beyanname verme ve ödeme süreleri aşağıdaki gibi olacak:
Muhasebecilerin, her ay maliyeye süre uzatımı için yalvarmasına gerek kalmadı.
7  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: İş on: 2 Mar 2019 - 19:51:14
ALT İŞVERENLİK (TAŞERON) SGK DOSYASI İŞLEMLERİ VE SORUMLULUKLARI

Gerçek veya tüzel kişi olsun, emrinde işçi çalıştıran her kişi ve kuruluş, çalıştırdığı kişinin sosyal güvenliğinden sorumludur. Taşeron olarak bilinen alt işverenler de bu hükme tabidir. Alt işverenler, öncelikle kendi merkez adresinin bağlı olduğu sosyal güvenlik biriminden kendi işyeri dosyasını açtırmalıdır. Ana dosyası olmayan işveren (merkezde çalışan olsun olmasın fark etmez) , başka şirketinkurumun alt işvereni olamaz. Çünkü alt işverenler, hizmet verdiği üst işverenin sicil numarası üzerinden işlem görür.

Alt işveren olarak SGK şifresi almak ve dosya açmak için öncelikle üst işveren ile yapılmış bir sözleşme olmalıdır. Üst işveren kendi dosya numarası ile aynı olacak ama farklı bir ek no ile alt işveren için dosya açacaktır. Alt işveren, üst işveren emrinde çalıştıracağı personelini, bu dosyada kayıt altına alır. Alt işverenin personeli, hizmet verilen yerde, üst işverenin personeli ile aynı sorumluluklara sahiptir ve üst işyerinin personeli ile eşdeğerdir. Farklı olarak SGK ve maaş yönünden alt işverene bağlanır.

Üst işveren, alt personelin maaşlarının düzenli olarak ödendiğinin, SGK bildirimlerinin zamanında ve doğru olarak yapıldığının ve primlerin ödendiğinin takibi ile mesuldur. Genel uygulamada prim borcu olan alt işverene yapılacak hakediş ödemesi de gecikebilmektedir. Üst işveren, alt işverenden tamamen sorumludur. İşçileri kendi işçisi ile eşdeğerdir. Hatta kamu hakedişlerinde, alt işverenin SGK borcu varsa, üst işveren de hakediş alamayabilir.  Bu yüzden bir çok üst işveren, alt işverenin SGK borcunu üstlenip, cari hesabından düşmektedir.  

Alt işveren, her ay düzenli olarak SGK bildirgesi, Hizmet Listesi, Ödeme belgesi ve maaş bordrolarının alt işçiye ödendiğine dair imza föyünü üst işverinine sunmalıdır. İşçi giriş ve çıkışlarını da ivedilikle bildirmelidir. Geçmiş yıllarda alt işveren suistimalleri çok fazla görüldüğünden bir takım yönetmeliklerle alt işveren kontrolü sıkıya alınmıştır.

İş bitimlerinde alt taşeron dosyaları ile birlikte alt işyerinin (hizmet verilen yerdeki) bağlı olduğu SGK müdürlüğüne başvurur. Dosya memuru, ceza, eksik bildirim vb. durumu kontrol eder.  SGK dosya memuru sorun yoksa matbu bir formu elektronik veya klasik yollarla üst işverene gönderir. Üst işveren, işin başlama, bitiş vb. bilgileri doldurarak SGK'ya yollar. SGK memuru ilişiksiz yazısını üst işverene gönderir, talep olursa bir kopyasını da alt işverene verir ve dosya kapanır.

Kaynak: Ben
8  Pano / Duyurular ve İstekler / Re: Atama, Görev Yeri, Adres değişikliği, vs on: 21 Feb 2019 - 00:53:24
En yakın yer burası. Buraya yazayım.

31 Mart seçimleri için, mevcut muhtarımız (%99,99 tekrar seçilecek) , 8 kişilik ihtiyar heyeti listesine beni de yazdı. 1 Nisan gününden itibaren mahalle heyeti azasıyım.9  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: İş on: 9 Jan 2019 - 11:35:16
ŞİRKET TASFİYE SÜRECİNDE YAPILACAK İŞLEMLER


Muhasebesel ve finansal engellerin kalktığını var sayarak yazıyorum.

TASFİYE BAŞLANGICI:
Tasfiye başlangıcı kararı ile ilgili örnekler ATO (*) Sitesinde mevcuttur. Karar alınırken Tasfiye Memuru ataması da yapılması gerekiyor.
Mevcut müdür/müdürler tasfiye memuru olabilir.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM (**)'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı (Kayıpsa dilekçe yazılacak),

Noter Onaylı Karar (Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı).

Karara tasfiye adresi, tasfiye memuru da yazılacak.

Tasfiye Unvanı Altında Tasfiye Memuru İçin Müdürlükce Düzenlenmiş Tescil Talepnamesi (Tasfiye Memuru bizzat orada olacak. Eskiden noterde yapılırdı. Şimdi TSM'de yapılıyor),

Tasfiyeden Dolayı Alacaklılara Çağrı İlan Metni. (Örneği ATO sitesinde var)

Durumu Kanıtlayan Belge (Bizde hem şirketin süresi dolmuştu, hem de gayri faal olduğu gelir tabloları ile kanıtlanmıştı.)

Evraklar tamamsa, memur vezneye yönlendiriyor. 1000 in altında maliyet çıkmaz.

Maliye veznesi kalktı. Artık tüm harçlar Muhasebeye yatıyor. Tedarikli gelmekte fayda var. Sadece nakit yatıyor. (Kredi kartı, aidat ödeme ve üyelik belgesi vb alırken var sadece.)

Ödeme yapıldıktan sonra makbuzun aslı memura veriliyor. Alt suret mükellefte kalıyor.

Onaydan sonra gidip tastiknamenin alınması gerekiyor. (Onay, aynı gün olmayabilir)

Bu işlemi sabah yapmak lazım. Çünkü onaylandığı gün noterden defter onaylatmak gerekiyor. (Benim başıma geldi. Akşamüstü 5 de onay mesajı geldi. Mecburen 1 gün geç onaylattım. İkinci derece usulsüzlüğü var yakalanırsa)

Ticaret Sicil Gazetesinde Tasfiye Kararı ve Alacaklara Çağrı'nın ilk ilanı beraber çıkar. 7 gün sonra ikinci, 7 gün sonra üçüncü ilan çıkar.

Üçüncü ilanın çıktığı tarihte 6 aylık süreç başlar.

Gazete çıktıktan hemen sonra Vergi Dairesi'ne durum bildirilir. Vergi no değişmiyor. Sadece unvanı değiştiriyorlar.

İlgili VD , Tasfiye Memuru'nun ayrıca imza sirküsünü isteyebilir. (Kavaklıdere VD, aynı kişinin yetkileri devam ettiği için istemedi. Başka VD,  neyi nasıl uyguluyor, gidince öğrenililiyor)

Vergi Dairesi onayından itibaren, takip eden 4. ayın 25 ine kadar Tasfiye Başlangıcı Kurumlar Vergisi verilecek.  Ayrıca tasfiye öncesi işlemlerin Geçici Vergisi de olması gereken zamanda verilecek. Kurumları verirken Geçici ile ilgili bir mesaj çıkacaktır. Rutin bir mesajmış. Onay verilebiliyor.

E-Beyannamede kıst dönem seçiliyor. Tarih olarak da tasfiye başlangıcından 1 gün öncesi yazılıyor.

KDV ve Muhtasar, tasfiye öncesi ve sonrası diye bölünmüyor. Ay/Dönem bütünlüğü bozulmuyor.

Tasfiye döneminde geçici vergi beyannamesi verilmiyor.

Tasfiye başlangıcı yılı 1. Tasfiye Dönemi olacak. Yıl atlarsa 2. tasfiye dönemi de olacak. Ocak ayında defter hemen yazılırsa ara tastik yapılabilir.

Tasfiye öncesi dönemin, kapanış tastiğini yapmakta fayda var (ben yaptım).

Muhasebe, yıl kapatır gibi kapatılıyor. Aynı takvim yılı içerisinde olsa da tasfiye öncesi ve sonrası ayrı mali dönemler olduğundan kapanış-açılış yapılıyor. Geçmiş yıl K/Z da ayrı oluyor. (aynı yıl için iki defa Kurumlar Vergisi veriliyor)

ATO , tasfiye halindeyken aidat tahakkuk etmiyor. Ama tasfiye öncesi dönemde kar olursa munzam aidat tahakkuk edebilirler.


TASFİYE KAPANIŞI:


Alacaklılara üçüncü ilandan 6 ay sonra kapanış işlemleri yapılabilir.

Tasfiye kapanışı kararı ile ilgili örnekler ATO sitesinde mevcut.

Karar alınıp, notere onaylatıldıktan sonra MERSİS'e gerekli bilgiler girilir. Onaya gönderilir. ATO sitesinden randevu alınır.

1) TSM'ye giderken;

Müdürlüğe Hitaben Dilekçe,

Son Alınan Sicil Tasdiknamesi Aslı,

Noter Onaylı Karar
(Genel Kurul şeklinde yapılmışsa hazirun, çağrı kararı). Örneği ATO sitesine mevcut

Aleyhte dava olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Firmanın şubesinin olmadığına dair beyan/taahhüt (Dilekçe formatında olur)

Son kesin bilanço. ( İlk tasfiye dönemi ve 2. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak. Aynı yıl içinde tamamlanırsa tasfiye öncesi ve 1. tasfiye dönemi karşılaştırmalı bilanço olacak.  Tasfiye sonu cari dönem sütununda değerlerin hepsi 0 (sıfır) olacak).

Ne olur ne olmaz diye alacaklılara ilanların 3'ünü de yanına almakta fayda var.

Tasfiye kapanışı gazetesi yayımından hemen sonra, Tasfiye Memuru Vergi Dairesine gidip kapanış verecek. Sicil servisine kapanış gazetesi verilecek (dilekçe ekine konacak). Onlar da yoklama çıkaracak.

Dosya Memuruna ise kullanılmamış faturalar ve varsa irsaliye, gider pusulası vb. teslim edilecek. Kullanılmış son belgeleri görecekler (arada boş numara var mı görmek için).  Memur, boş faturaları vb. tutanakla teslim alacak ve imha edecek. Doluları geri verecek.

Vergi dairesi kapanış tarihinden 30 gün içinde tasfiye Kurumlar E-beyannamesi verilecek. KDV ve Muhtasar ise normal zamanlarında verilecek.

Kurumları verirken , cari dönem bilançosu da sıfır olacak. Ama BDP sistemi sıfır toplamını kabul etmediğinden, ortaklarla ilgili satırlara 0,01 yazmak gerekiyor.

Gelir tablosu sıfır değil. Normal Kurumlar Vergisi Beyanında ne yapılıyorsa o yapılacak.

Tasfiye sonu muhasebesi, Net K/Z aşamasına kadar, normal yılı kapatmakla aynı. Sonra borçlu hesaplar 131'e , alacaklı hesaplar 331'e devir yapılır. Kapanış fişinde 131-331 karşılıklı kapatılır ve muhasebe sıfırlanır.

Beyannameler verilip, ödemeler de yapıldıktan sonra süreç tamamlanmış olacak. Yasal zaman aşımları beklenecek.

Not: Bu yazdıklarım şu an için geçerlidir. İleride doğacak değişiklikler ve/veya vergi dairelerinin uygulama farkları hariçtir.

(*) ATO: Ankara Ticaret Odası'dır. Genel olarak tüm ticaret odaları algılanmalıdır.

(**) TSM: Ticaret Sicil Memurluğu

Kaynak: Ben10  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Ölüm on: 27 Dec 2018 - 12:55:37
Hipertansiyonu varmış. İşsizlik (1,5 yıl) stres yaratmış olması muhtemel.


İŞ topicde yazdığım olay başına gelmiş. 35 den sonra iş sorunları insanları o duruma sokuyor maalesef.
11  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Ölüm on: 23 Dec 2018 - 23:22:07

kadir çoban kardeşimiz dün vefat etti ve bugün toprağa verildi.
allah rahmet eylesin.


İzmir'de katıldığım 3 turnuvadan birinde karşılaşmıştık diye hatırlıyorum. Ailesi ve yakınlarına sabırlar dilerim.

Henüz 37 yaşındaymış.

Peki rahatsızlığı neydi.
12  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Çok Güldüm on: 23 Dec 2018 - 23:17:49


 Grin Grin
13  Basketbol / Basketbol Diğer / Re: Murat Kosova & Kaan Kural on: 18 Oct 2018 - 14:46:25

Kaan kural da Bayülken de artık sıktı aynı yerlerde aynı yorumları yapıyorlar tepkileri falan bile aynı.

Adam ne yapsın. Amuda mı kalksın.
14  Basketbol / Basketbol Diğer / Re: Murat Kosova & Kaan Kural on: 17 Oct 2018 - 23:20:21
Murathanoğlu'na gerek yok zaten. Emekli olsun bu işlerden.

Kaan Kural olmadıktan sonra NBA stüdyo eksik kalır. Benim gibi NBA'i uzaktan izleyen birini bile en azından haftada bir gün izlettiriyordu.
15  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Ölüm on: 11 Sep 2018 - 23:42:47
Seveni kadar, sevmeyeni de vardı. Özellikle Anadolu seyircisi.
Pages: [1] 2 3 4 ... 10