Welcome, Guest. Please login or register.
17 Jun 2019 - 13:47:49
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 ... 119
1  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Kalmasın Adabazar on: 17 Jul 2017 - 01:49:51
Cem öncelikle eline sağlık, belli ki oldukça keyifli ve heyecanlı bi organizasyon olmuş. Tabi eskisi kadar çok ve sık sokak basketbolunu takip edemesem de Red Bull Reign 3x3 Türkiye ayağının reklam anlamında oldukça pasif kaldığını düşünüyorum. Twitter'da takip edilebilen 2-3 hesap dışında özel ilgisi olmayan kimsenin kolay kolay takvime veya daha detay bilgilere ulaşabileceğini düşünmüyorum. Bunun aksine, tabi ki doğal olarak ta (tüm sezon takviminde yer alması, dünya ve Avrupa turu gibi farklı ayaklarının olması, vs) FIBA3X3'ün çok daha fazla aktif olduğunu çok rahat görüyoruz. Zamanla Türkiye'nin FIBA3X3 ayağında daha aktif olmasıyla (mevcut durumda A takımımız sıralamalardan dolayı yer alamıyor ama u18 takımı şampiyonlarda oynuyor diye biliyorum) bu durum değişecektir umarım, katılım ve ilgi arttıkça doğal olarak ulaşabilme de artar diye düşünüyorum...

https://www.redbull.com/tr-tr/red-bull-reign-elemeleri-devam-ediyor

Orkun'la birlikte hazırladığınız bu yazıyı da keyifle okumuştum, tekrar elinize sağlık

Şimdi kontrol ettim de, sizin bu yazınızdan bi süre önce 15.06.2017'de bizde Arda Bayazıt'la 3x3 basketbolda kurulabilecek optimum takım konusunu tartışmışız twitter'da. Tabi bu muhabbet, Lebron'un FIBA3x3 sitesi için kurduğu, Lebron-MJ-Magic takımı üzerinden çıkmıştır. Bizimki sizin yaptığınız gibi mevcut oynayan oyuncular arasından değil, tüm zamanlar listesiydi, benim kadrom MJ, Lebron ve prime time Barkley'den oluşuyodu, Bayazıt'ta direk Shaq'ı alır herkesi potaya sokarım diyerek çirkinleşmişti  Cheesy Cool Shaq'ın savunmada yaşaması muhtemel defektlerden falan bahsetmeye çalıştım ama 2000-2003 arası Shaq'ı düşününce her takıma lazım konusuna ikna oldum  Wink

Adabazar topiğinin de böylece ırzına geçmiş olalım...

3x3 ile daha alakalı bir yere yazacaktım ama sinan ağır bastı Cheesy

seviyeyi ben de beklediğimin altında buldum açıkçası ama sezonu oynayan oyuncu havuzu da aşağı yukarı belli gibi, onların da büyük çoğunluğu red bull reign'e katılmış. zaten puan toplamaları için katılmaları da gerekiyor herhalde. u18 işi güzelmiş, ondan haberim yoktu ben de yeni yeni bakmaya başladım dünya turu'na.

üçlük yarışması 4/10 ile kazanıldı bu arada, artık kerem yılmaz'ın dönüş yapması gerekiyor!

Sinan ne yapmış yenmiş mi yine herkesi hayvan gibi yüklenmiştir

yok abi, çeyrekte kaybettiler kıvanç dinler'in takımına. onlar da şu an türkiye klasmanının zirvesinde zaten.

sinan çok fazla faul yaptı içeride, aslında biraz daha temiz savunsalar elerlerdi.
2  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Kalmasın Adabazar on: 14 Jul 2017 - 02:50:39
hafta sonu sinan'ı izledim red bull'un 3x3 turnuvasında.

https://www.redbull.com/tr-tr/red-bull-reign-caddebostan-raporu

seneye bir batug.com all-star takımı kurup dördüncü olarak ilkan karaman'ı davet edebiliriz.
3  Basketbol / Türk Basketbolu / Re: Avrupa Kupaları 2016-17 on: 17 May 2017 - 02:00:38
maçlar 19-21 mayıs'ta sinan erdem'de. gidenler gidemeyenler, bir oylamayla muhabbet çevirmek isteyenler için anket hizmeti.
4  Basketbol / Türk Basketbolu / Re: Spor Toto Basketbol Süper Ligi 2016-17 Sezonu on: 18 Oct 2016 - 22:24:14
bu sezon ligle ilgili birtakım içerikler hazırlayacağım redbull.com'da. özgür de bahsetmiş madem, giresun'daki proje ile ilgili yazdığım yazıyı paylaşayım:

http://www.redbull.com/tr/tr/stories/1331824341973/basketbol-super-ligi-en-genc-takim-yesilgiresun-belediyespor
5  Basketbol / 2016 - 2017 / Re: (I) batug.com Premier 2016 - 2017 on: 13 Sep 2016 - 21:41:30
ben bu sene oynamayacağım çağatay, yerime alt lig dördüncüsünü davet edebilirsiniz bolt
6  Basketbol / Fantezi Oyunlar / Re: Premier League Fantezi Oyunu on: 11 Aug 2016 - 16:08:51
Yazıhane ligi var mı  bu sene?

renew ettim bunu  amigo

eski kodu paylaşmışım, doğrusu şu: 553142-521999
7  Basketbol / Boston Celtics / Re: Durant to Boston? wtf dude??? on: 14 Jul 2016 - 19:02:14
2 mental guard ile izlemesi cidden cok keyifli olur ozaman.

Neyse zaten gorunen o ki takimi bir mentale emanet edecekler bir takasla, Allah sonlarini hayir etsin.

nedir bu mental mental dediğin? "akıl hastası westbrook" mu demek istiyorsun? türkçeye o şekilde geçmedi de o kelime, gerçekten açıklık getirmek için soruyorum..
8  Basketbol / Boston Celtics / Re: Durant to Boston? wtf dude??? on: 14 Jul 2016 - 01:52:40
howard beck'ten şöyle bir rapor geldi bu arada:

http://bleacherreport.com/articles/2651708-westbrook-trade-will-happen-sooner-rather-than-later-likely-to-celtics

Quote
“What I’m hearing in Las Vegas from some GMs, not only are they hearing that Westbrook will get traded, it’s that it will be sooner rather than later — before the season starts — and the most likely destination is the Boston Celtics,” Beck said in a Bleacher Report video.
9  Basketbol / Boston Celtics / Re: Durant to Boston? wtf dude??? on: 13 Jul 2016 - 21:15:47
Bir tane başarılı trade - down örneği rica edebilir miyim? Hiç hatırlamıyorum çünkü. Malum burada her sene draftta gol atan bir Belichick yok.

tartışmadaki bağlamını takip etmedim (nfl'i de çok bilmiyorum) ama en yakın örneği 2014'te denver herhalde.. chicago'ya 11 verip (doug mcdermott'a dönüştü) 16&19 aldılar, jusuf nurkic ve gary harris çıkardılar..
10  Basketbol / Golden State Warriors / Re: Offseason 2016 - We'll be back on: 11 Jul 2016 - 13:51:21
Geçen günlerde bir yerde okudum konuyla ilgli;

Dirk sadece 1 şampiyonluk kazandı ama çok büyük bir efsane olarak kalplerde, Wilt'in iki yüzüğü var ama en büyük efsanelerden. NBA'deki yeni nesil bu yüzük olayını fazla takıyor, sen her türlü en büyük efsanelerden olurdun Durant diye.

Konuyla ilgili en iyi özet bu sanırım şuana kadar gördüğüm kadarıyla. Durant canımız ciğerimiz ama bu da çok fifi bir karar be kardeşim. Anlayabiliyorum saha içerisinde çok keyifli zaman geçireceksin 2-3 sene ama, hiç bir zaman Lebron'un bu sene başardığından aldığı hazzın yanına dahi yaklaşamayacaksın. Ki sen bu işi başarabilecek potansiyelde gelmiş geçmiş 10-15 oyuncudan birisin, GSW gibi bir rakipte tarihte kaç kere karşına çıkıyor ki? Legacy kasıyim derken göz çıkardı kısacası.

ps: Lebron'un bu sene aldığı şampiyonluk saçma sapan acayip bir şey değil miydi ya? Benim gördüğüm en görkemli şampiyonluk olabilir. Geç canım sen şöyle Jordan'ın yanına.

myles brown, twitter'da öyle bir flood yapmıştı.. sonra da şu aşağıdaki yazıya dönüştürdü.. ben de katılıyorum..

http://www.complex.com/sports/2016/07/kevin-durant-narrative-belongs-to-fans

ps'e de katılıyorum..
11  Basketbol / Chicago Bulls / Re: Haberler on: 7 Jul 2016 - 20:57:10
butler'ın wade hamlesine sevindiğini sanıyorum, şurada araları bayağı iyiymiş gibi bir izlenim edinmiştim:

https://soundcloud.com/the-bill-simmons-podcast/ep-106-jimmy-butler
12  Basketbol / Chicago Bulls / Re: Haberler on: 7 Jul 2016 - 15:15:00
ya bu adamlar fred hoiberg'ü neden getirdi? hadi geçen sene hareket alanları sınırlıydı rose, gasol, noah falan, kadroyu evirip çeviremediler diyordum da şu kurulan takımın hoiberg'ün oynatabileceği basketbolla alakası yok.. öyle çok esnek bir koç olmadığını da geçen sene gördük zaten.. ben de %50 civarında başlarlar, yeni yıla doğru hoiberg kovulur diyorum..

bu kadroya kolejden shaka smart yakışırdı ama kim gelirse gelsin konferans finali potansiyeli taşıdıklarını sanmıyorum ben de  Undecided
13  Basketbol / NBA / Re: Ohaaa dedirten hareket on: 4 Jul 2016 - 08:21:45
hayatında all-star olmamış ve bu şekilde giderse olamayacak bir oyuncu için yıllık 31 md verilemez, verilmemeli. kaldı ki bu adam uzun da değil. uzun kıtlığından dolayı alıyor da diyemeyiz. ortalama bir pg.

basit bir mantıkla şöyle çözemez miyiz: bu sene 70 md olan sınır seneye 94 oluyor. yani yaklaşık %134 artış. conley'nin 31 md'si de geçen sezonun cap'ıyla 23 md ediyor. abi bu adam bu sene de 23'ü hak etmiyordu. ileriki senelerde cap daha da artarsa bu 23 biraz daha azalır ama yine de fazla. onun yerine git süperstar al. hayatında 20 md alamamış bir ton süperstar var. nba'in son 30 yılının en kötü döneminde bile all-star olamamış bir adama yıllık 31 verilmemeli. 

o mantık biraz fazla basit olmuş ilkkan.. geçtiğimiz yılın %134'üne tekabül ediyor olabilir içler-dışlar çarpımıyla ama şu anda bordrolardaki mevcut kontratların büyük bölümü eski cap'e göre, bu düzeyde bir artış öngörülmeden yapılmıştı.. bunu unutmamak gerekiyor.. hatta geçen yaz bu öngörüyle yapılan, burada "overpaid" dediğimiz robin lopez'inki gibi kontratlar bile neredeyse kelepir konumuna geldi.. örneğin celtics'i ele alalım; adamlar 2014'ten kalan kontratlar sayesinde, thomas-bradley-smart-crowder dörtlüsünü önümüzdeki iki yıl boyunca (kabaca) toplam 28X2 milyona oynatabilecekler.. dolayısıyla, bir seferliğine, ihtiyaçları olduğunu düşündükleri her oyuncuyu istedikleri kadar "overpay" edebilirler.. bu durumdaki tek takım da celtics değil.. zaten alp ve mali de benzer şeyleri yazıp detaylandırmışlar yukarıda..

grizzlies'in elinde ise 2015 öncesinden kalan çok fazla avantajlı kontrat yok, yukarıdaki duruma tam olarak uymuyorlar ve conley-gasol ikilisinin kontratlarından çıktıklarında 34-35 yaşlarında olmaları çok ideal değil tabii ama conley de "ortalama bir pg" değil.. konferanslar karıştırılsa, ligden toplam 24 oyuncu seçilse conley son beş sezonun iki ya da üç tanesinde all-star olurdu diye düşünüyorum..
14  Basketbol / NBA / Re: Ohaaa dedirten hareket on: 4 Jul 2016 - 07:47:27
Cem, sen de mühendistin yanlış hatırlamıyorsam eğer ama baya talihsiz bir yorum olmuş bu. Mavi yakayı kastediyorsun muhtemelen "gelir üreteci" derken ama bu birebir benzetebileceğin ya da yalınlaştırabilieceğin bir benzetme değil. Daha girift, daha paradoksları ve çıkmazları olan bir iş kolu bizimki. Mavi yaka kas gücüdür, alın teridir herkes yapabilir. NBA oyuncusu olmak ise yetenek işidir, tam olarak olmasa da aslında mühendise daha yakın.

Öte yandan şirkette Süper Lig topçularının aldığı paraya lanet okuyan arkadaşlarıma dediğim gibi hiçbirimiz ülkenin görece en iyi 200 mühendisi arasında değiliz, o nedenle bu gelir eşitsizliği daha anlaşılabilir.

abi mühendislerin yeteneğini, hak edişlerini sorgulayan bir şey yazmadım ki.. mavi-beyaz yaka ayırt etmeksizin, mühendislerin istihdam edildiği sektörlerin birçoğunda o "üreteç" dediğim şeyin, başlı başına, taşınan ya da yer değiştiren kapital (ya da sermaye, ya da para her neyse) olduğunu hatırlatmaya çalıştım.. bu anlamda basketbolcuları hollywood yıldızlarıyla falan kıyaslayabiliriz bence yalnızca.. elbette onlara muteber ve iyi pazarlanan bir organizasyonu (sinemada prodüksiyona ilişkin sorumluluklar) sağlayan lig ve takım örgütlenmesi de bu işten bir pay almalı.. ancak burada endüstriyi yaratan şey, oyuncuların sahada sergiledikleri şeyin izlenirliği.. lebron james ve stephen curry'nin serbest kaldıkları bir yaz "bu sene nba'de oynamayacağız, onun yerine yazları oynadığımız drew league'i sezona yayacağız" dediklerini ve bunun yanında all-star kalibresinde 7-8 arkadaşlarını daha ikna ettiklerini düşünün mesela.. bunun bilet satışlarına, bir sonraki televizyon anlaşmasına ne gibi etkileri olur?

başka bir yere de yazmıştım sanırım; bu düşünceye paralel olarak, mert'inki gibi bir dağılım önerisi yaygınlaşabilir orta vadede.. bundan sonra da cap yeniden stabil bir yapı kazandığında (120 milyonda diyelim) lebron/kd/curry düzeyinde oyunculara 50-60 milyon, takımdaki en büyük yardımcısına 20-25 milyon, üçüncü-dördüncü-beşinci oyunculara 10-12 milyon gibi.. ama orta sınıfı öldürmektense, sahiplerin %51'ini aşağıya çekmek daha iyi olurdu.. nbpa bunun için elinden geleni yaptı mı, tartışılır.. 
15  Basketbol / NBA / Re: Ohaaa dedirten hareket on: 3 Jul 2016 - 22:38:36
Ligin gelirlerinin artması iyi de lig yönetiminin bu artan geliri oyunculara dağıtmak gibi bir zorunluluğu yok ki.Nice şirketler on milyonlarca dolar kazanırken işi bağlayan mühendislerini aylık 3-5bine çalıştırıyor, bazen çok daha azına hatta.

Burada oyuncular sendikasının gayet sağlam durduğunu ve lokavt tehdinini zaman içerisinde çok iyi kullandığını söyleyebiliriz.Yada detaylı bilemiyorum açıkcası ama belki  lig gelirleri artınca oyuncu sözleşmeleri de artar gibi bir dolaylı anlaşma maddesi vs falan mı var?

Detaylı bilen bir arkadaş varsa aydınlatabilir belki.

Sonuç olarak "ligin gelirleri arttı, tabi ki oyuncuların gelirleri de artıcak" yorumuna net olarak katıldığımı söyleyemem.NBA organizasyonunun böyle bir zorunluğu olduğunu zannetmiyorum.Ama dediğim gibi çok da detaylı bilemiyorum açıkcası.Bilen bir arkadaş varsa yazar.

salary cap'in varlık amacı bu diyebiliriz..

bu arada ne yazık ki mühendisler çalıştıkları endüstrinin gelir üreteci değiller, sistemin işlemesi için gereken teferruatı yerine getirmekle görevliler.. nba'in en büyük gelir kaleminin televizyon anlaşmaları ve bilet satışları olduğu düşünülürse, bu seyirlik bir eğlence sektörü.. o seyirliği yaratanlar da doğrudan oyuncular, bu sebeple -mühendislik örneğinin aksine- ortada toplanan paranın birinci adresi onlar olmalı..
Pages: [1] 2 3 4 ... 119