Welcome, Guest. Please login or register.
18 Apr 2021 - 20:44:46
  Show Posts
Pages: [1] 2 3 4 ... 374
1  Basketbol / Los Angeles Lakers / Re: Haberler on: 26 Nov 2013 - 03:39:03
kobe zaten sorulsa hedefimiz şampiyonluk falan diyecektir. samimidir ya da değildir beni ilgilendirmiyor. ben, kobe az para alsa lakers için bir çıkış yolu var mıydı, ona bakarım. benim şu anda bakıp da görebildiğim kadarıyla 2 senede böyle bir ihtimal yok zaten. o yüzden kobe'nin 15 ya da 20 ya da 25 alması çok farketmez. lakers kobe'yi kadrosunda bulundurmakla elde edeceği gelirle o paranın dönüşünü alacak nasılsa.
2  Basketbol / Los Angeles Lakers / Re: Haberler on: 26 Nov 2013 - 03:12:11
lakers 2015'te kalıcı bir takım kurmayacak zaten. 2016'da kobe'nin kontratı bitiyor. doğru ayarlamayla 2016'da kevin love dışında çok fazla kontrat olmaz ve lakers yoluna bakar.
3  Basketbol / Portland Trailblazers / Re: Gecenin Maçı 2013 -2014 on: 26 Nov 2013 - 02:30:17
indiana ve san antonio'nun fikstürleri de kolaydı şu ana kadar, dileyen açıp bakabilir. portland'a dönersek, benim gözümde 12-2'yi fikstürün kolaylığına bağlamakla, form durumu + ortalamanın biraz altında fikstüre bağlamak arasında çok fark yok. zaten nispeten kolay maçlar bir takımı ve oyuncularını beklenenden daha formda gösterebilir.

neyse... artık böyle çok hassas konular tartışılıyormuş gibi üslubun birden değiştiği noktalarda yazasım gelmiyor.
4  Basketbol / Los Angeles Lakers / Re: Haberler on: 26 Nov 2013 - 02:09:36
açıklama yapıldığından beri çoğu kişi sanki lakers'ın önümüzdeki iki senede free agent alma yoluyla tekrar şampiyonluk potasına girme ihtimali varmış da, kobe'ye bu parayı vererek o ihtimali çöpe atmışlar gibi konuşuyor. bakınız nba'de 2014 ve 2015 yazlarında free agent olacak oyuncuların listesi:http://espn.go.com/nba/story/_/id/9947573/nba-free-agents-2014-2015

lakers bu iki listeden kimi alacaktı da kobe 6. yüzüğü kazanacaktı, biri söyleyebilir mi? o işi mümkün kılacak bir numaralı adam olan lebron james'in miami'den ayrılmayacağını, birazcık nba'i takip edip ortamım koklayabilen herkes biliyordur; lebron'un ağzından "burada kalacağım" gibi bir demeç gerekmiyor. sürekli lakers'a yakıştırılan carmelo anthony'yle lakers hiçbir yere varamaz. 2014 yazında 30 yaşında olacak, oyunun tek yönünde etkili, orada da kobe'yi tamamlayan tipte olmayan bir adam. burada hem gelme ihtimali olan hem de lakers'a uyacak tek bir adam var: kevin love. yanlış anlaşılmasın, love gelirse o tarihte 37 olacak kobe'yle birlikte lakers'ı şampiyonluğa taşıyacaklarını düşünmüyorum. love sonraki dönemin temel ayaklarından biri olabilir, tabii eğer alınabilirse. fakat o tarihe kadar lakers'ın kobe'ye bugün verdiği kontrattan ötürü kaçıracağı büyük bir isim olmayacak.
5  Basketbol / Portland Trailblazers / Re: Gecenin Maçı 2013 -2014 on: 26 Nov 2013 - 01:46:37
Herhalde zamanla gerçekci dereceye oturacak sezonu 72-10 bitirecek değiliz, sezon öncesi benim projection 43-47 galibiyet arasıydı şimdi 46-50 diyorum.

Zaten sen de bir Portland'lı olarak 12-2'yle lige başlayan takım için bunu söylüyorsan, geride kalan fikstürün büyük bölümünün kolay bir fikstür olduğunu kabul ediyorsun demektir. Farklı şeylerden bahsetmiyoruz yani, o yüzden maçların detayına girmeye gerek yok.
6  Basketbol / Portland Trailblazers / Re: Gecenin Maçı 2013 -2014 on: 25 Nov 2013 - 22:57:50
brooklyn 3-10 kalacak değil ama portland brooklyn'le deron williams, brook lopez ve ak47 yokken oynadı. bucks ise gözüken o ki play-off'u kaçıracak bir takım.

portland'ın sezon başı fikstürünün kolay olduğunu söylemek neden bu takıma karşı yapılmış büyük bir saygısızlık gibi algılanıyor, anlamıyorum. bir kere ortada çok basit bir mantık var, onun üstünden hareket edelim: sezon başında bu takım için herkes batı'da play-off mücadelesinin içinde olur/play-off yapar dedi, doğru mu? şampiyonluğa oynar diyen var mıydı? hayır. hakkındaki projection "play-off'a girer" olan bir takım lige 12-2 başlamışsa, maçların ne olduğunu bilmeseniz bile bir tahmin yapmanız gerekse "herhalde kolay fikstürle oynadılar" dersiniz. kaldı ki maçlar ortada.

portland iyi takım ve çok da düzgün basketbol oynuyorlar; bunu kimse inkar etmiyor zaten. ayrıca son iki maçta (birinde bulls'un b2b oynaması ve rose'un sakatlığının büyük etkisi olsa da) büyük karakter koydular ortaya. fakat khazad'ın da dediği gibi, muhtemelen zamanla daha gerçekçi bir dereceye oturacaktır bu takım.
7  Basketbol / New York Knicks / Re: Off-season 2013-Fuck you Chandler on: 21 Jul 2013 - 15:23:21
artest lebron'la ancak lebron potaya yakın sırtını döndüğünde eşleşebilir. etrafı kalabalık değilken her defasında basıp geçiyor lebron çünkü artest çok ağırlaştı.
8  Basketbol / Houston Rockets / Re: Off-season 2013 - Dwightmare! on: 18 Jul 2013 - 02:23:59
howard'ın fundamental bakımından ciddi sorunları olduğu açık ama "en iyisi bu işte" diye bakarak eskinin longley gibi sıradan pivotlarının bugün yıldız olacağı sonucuna varmak bence yanlış. illegal defense kuralının kalkması ve bugünün özellikle elit takımlarının savunma stratejilerinin pota civarını kalabalık tutmak üzerine olduğunu, ayrıca pota yakınında uzunlar arasındaki mücadelede savunma oyuncuları lehine ciddi bir standart sapması oluştuğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. evet, howard olağanüstü atletik yeteneği ve fiziğiyle bir kenara, teknik bakımdan tam bir kazma ama bugünün duncan, gasol, sağlıklı bynum, monroe gibi post oyunu bilgisi üst düzey oyuncuları bile pota yakınında sürekli ekmek yiyemezler. bu onların yetersiz olmasıyla değil, savunmaların değişimiyle alakalı. bence olajuwon, mchale gibi alçak post sanatçıları da bugün oynuyor olsalardı, kendi oyunculuk dönemlerindeki kadar rahat hareket edemezlerdi ve oyunlarını bir parça değiştirmek zorunda kalıp, bunu başaramadıkları takdirde belki daha az etkileyici istatistiklere ulaşabilirlerdi.
9  Basketbol / Houston Rockets / Re: Off-season 2013 - Dwightmare! on: 6 Jul 2013 - 18:59:33
lakers için 2014 FA'lerinden bir şey çıkmaz da, ömer yine de gereksiz. gasol'ün 5 oynarken daha verimli olduğu kabak gibi ortada artık. howard gibi bir adam varken onu 4'te kullanmaya çalışabilirsiniz ama ömer için adamı en rahat oynadığı yerden sıkıntı yaşadığı bir role tekrar itmenin mantığı yok. ha, bana kalsa gasol'ü de hem ona ihtiyacı olan hem de en azından play-off'ta yarışacak bir takıma veririm, örneğin bulls ya da wizards olabilir, eğer istiyorsa aynı güzelliği nash'e de yaparım, kobe'ye acele etme derim ve direk takımı yatırırım. ama lakers bunu yapmayacaktır, o ayrı mesele.
10  Basketbol / Miami Heat / Re: A Way To Three Peat [Off Season 2013] on: 25 Jun 2013 - 11:15:19
tamam da bazen çok zor durumda kalıyorlar. hele ki karşılarına hibbert gibi 220cm boyunda bir adam geldiklerinde apışıp kaldılar. rakibe baktığınızda en iyi oyuncusu paul george ama sanki aynı seviyede 2 takım varmış gibi sürdü seri. yine lakers gibi bir pota altı geldiklerinde çok ağır ezilirler.

sonuçta kusursuz takım yok zaten. örneğin lakers da, her ne kadar sahaya yansıtamamış olsa da kağıt üstündeki hesaba göre o pota altında hakimiyet kuracak takımı oluşturmak için atletizm açığını kapatamadı. nuggets koşmak istiyor, yarı sahada açık veriyor. warriors şutör ama fiziksel olarak zayıf kalabiliyor. bulls savunma ve yarı saha takımı ama hücumda rose varken bile seçenekleri çok fazla değil. heat de bunu seçiyor. hibbert ve o tipte oyuncular heat'e sorun yaratıyor ama heat de rakiplerini lebron'a karşı gömülme seçeneklerini azaltarak karşılık veriyor. ellerindeki artılarla bütün rakiplerin artılarına karşılık verebileceklerini düşünüyorlar. pota altında bazen zayıf kalıyorlar mı, evet. fakat özellikle final serisinin altını çizdiği wade-lebron birlikteliğinin spacing sorunları gözardı edilmemeli. miami için ikon bir oyuncu olması, 30'unu geçmesi ve dizlerinin sorun çıkarması gibi faktörler nedeniyle takas edilmesi gibi bir ihtimal bile olmasa da, aslında basketbol bakımından ideali wade'in takas edilmesi olurdu miami için. aslında aynı sorunun alarmı önceki iki seride de çaldı ama bulls ve pacers başka noktalarda çok sıkıntılı takımlar oldukları için çok da göze batmadı ve olayı benim de içinde bulunduğum çoğu kişi "wade'in sağlıksız olması" şeklinde toparlayıp bir kenara bıraktı. wade dediğim gibi takas edilemeyeceğine göre bence miami tıkaç haline gelecek bir 5 numarayla oynama riskini göze alamaz. şu kadroyla yolları budur.
11  Basketbol / Miami Heat / Re: A Way To Three Peat [Off Season 2013] on: 24 Jun 2013 - 06:52:45
miami klasik bir pivotla oynamak istemiyor ki... akıllı savunma yapan her takım spacing problemi oluşturuyor bosh + pivotla oynadıklarında.
12  Basketbol / New York Knicks / Re: Off-season 2013-Fuck you Chandler on: 25 May 2013 - 01:51:08
deandre jordan serinin kırılma maçı olan beşinci maçın ikinci yarısında en önemli yerlerde, faul problemi ya da sakatlığı yokken ve marc gasol 5 fauldeyken bile oynatılmadı. serbest atışlarından ötürü falan da değil, rezalet oynadığı için. altıncı maçta da 17 dakika oynayabildi. koçu kendisine taktığı için değil, esas görevi olan savunma ve ribaundlarda rakibe karşı koyamadığı için böyle oldu.

deandre jordan'ın takımda net bir yeri olmamasının, chandler'ın ise kendi takımında olmasının sebebi yetenekleri işte. senin aralarındaki tek fark olarak gördüğün serbest atış yüzdesi bile çok önemli bir faktör çünkü jordan o kusuru yüzünden özellikle son çeyreklerde sahadayken takımını resmen 4 kişi oynatıyor. deandre jordan'ın dakikalarının blake griffin'le hiçbir alakası yok.

bu arada ben "chandler underdog takımları şampiyon yapabilecek bir adam" gibi bir şey söylemedim. söylediğim bir şeyin özünden saptırılarak başka bir şekilde yeniden yazılmasından hoşlanmıyorum.
13  Basketbol / New York Knicks / Re: Off-season 2013-Fuck you Chandler on: 24 May 2013 - 22:44:45
deandre jordan'ın son 2 senedir hiçbir gelişim gösterememesi çok şey anlatıyor. en fazla vasat bir oyuncu, o da atletizmi ve fiziği sayesinde. "chandler da pas veremiyor, şut atamıyor, ikisi aynı oyuncu, sadece serbest atış farkı var" demek için bu iki adamı box score'lar dışında takip etmemiş olmak gerekiyor. chandler pick&roll bitirme ve pick&roll savunma konusunda en üst seviyeye mensup bir uzun. bu sayede 2011'de play-off'a neredeyse daha ilk turdan underdog giren bir takımın şampiyon olmasını sağladı ve geçen sezon da DPOY oldu. sağlık sorunlarının da etkisiyle kötü bir play-off geçirmiş olabilir. carmelo anthony de iyi bir play-off geçirmedi, %40'la oynadı.

bledsoe'ya gelince, kendisi harika bir yedek ve daha fazla dakikayı hakediyor ama bu tip adamları değerlendirirken dikkatli olmak gerekir. bledsoe şu anda iddialı bir takımın oyun kuruculuğunu yapamaz. zaten kendisinin ne kadar oyun kurucu olduğu epey tartışılacak bir konu. bledsoe daha çok avery bradley gibi bir oyuncu. bradley'nin üstüne oyun kuruculuk sorumluluğu yüklenince nasıl sıçtığını gördük. iki numaradan süre alabilir ama bu defa da iki sorun ortaya çıkıyor: bazı eşleşmelerde kısa kalacaktır ve belki daha da önemlisi, knicks'in en büyük problemi olan oyun zekası ortalamasını yükseltecek bir adam değil. kidd ve prigioni ilk beşte olduklarında hem takıma akıl katıyor hem de -kidd'in son dönemi dışında- şut atabildikleri için takımın oynamak istediği şeye uyuyorlardı.

knicks chandler'la gelecek yıl şampiyonluk adayı olabilir mi? bence çok düşük ihtimal. ama bledsoe ve jordan bu takımın hiçbir önemli eksiğini kapatamayacakları gibi, daha fazla açık yaratırlar.
14  Basketbol / 2013 Playoff Eşleşmeleri / Re: Miami Heat - Chicago Bulls (Doğu Konferansı Yarı Finali) on: 12 May 2013 - 01:59:25
bu pozisyon bulls'un basketbol oynamaya gelmediğinin kanıtı mı oluyor?
15  Basketbol / 2013 Playoff Eşleşmeleri / Re: Miami Heat - Chicago Bulls (Doğu Konferansı Yarı Finali) on: 9 May 2013 - 16:36:56
arda'nın dediği gibi hakemler sadece 3'se 5 olmasını sağladı ama bulls'un sertliğine parmak sallayan bir yönetimin olacaksa bu maçta olması iyidir bence. üçüncü maçta böyle bir hakem yönetimi olacağını zannetmiyorum. muhtemelen bulls'un kazanmasına yetmeyecektir o ayrı. thibodeau'nun ceza alma pahasına bu konuyu gündeme getirmesi iyi olurdu ama bu toplara giren bir koç değil kendisi.
Pages: [1] 2 3 4 ... 374