Welcome, Guest. Please login or register.
7 Jun 2020 - 13:26:26
  Show Posts
Pages: [1] 2 3
1  Basketbol / 2006 Playoff Eşleşmeleri / Re: Dallas Mavericks - Miami Heat (NBA Finali) on: 20 Jun 2006 - 00:00:53
Son pozisyonda bence Harris'in çıkardığı dize faul verilebilir ama o zaman 6 faulle oyundan çıkması gerekirdi. Bu durumda faulu ancak Nowitzki'ye vermiş olabilirler. Bir ara elini Wade'in beline koyuyor ama sadece o harekete faul çalınacaksa birinin içeriye drive ettiği her durumda faul olur. Bana göre bu pozisyon yoruma açık, zor bir pozisyon.

Öte yandan bu geri pas olayını da merak ediyorum. Wade Dallas yarı sahasından sıçramış, havada topu yakalamış ve kendi yarasahasına düşmüş. Uzatmalarda rakip yarı sahada kenardan oyuna top sokulduğunda kendi yarı sahana pas verilebileceğini biliyorum ama bu pozisyon bu kapsama girer mi? Wade topu havada yakaladığı sırada hiza olarak hala Dallas yarı sahasında ama bu bir şey ifade eder mi? Yabancı forumlarda da farklı görüşler okudum bununla ilgili. Öte yandan buna benzer bir pozisyon daha önce Orlando Magic - Charlotte Bobcats maçında olmuş, hakemler o zaman da geri pas vermemiş.

Hakem tartışmaları maçın önüne geçti ama ben aslında maçın sonucunu hakemlerin belirlediğini düşünmüyorum. Kararların bu kadar çok tartışılmasının nedeni son saniyelerde gerçekleşmiş olması, oyunun herhangi bir anında gerçekleşseydi kimse konuşmazdı. Maçın genelinde ise hakemlerin her iki taraf aleyhine de yanlış kararları oldu ve bu hatalar bir tarafın üzerine yoğunlaşmadı. Benim aklıma Miami'li oyunculara verilmiş çok tartışılır 3-4 faul geliyor mesela hemen.
2  Basketbol / Milwaukee Bucks / Re: Stotts Gururla Sunar: Playoff 2006 on: 30 Apr 2006 - 13:04:32
Milwaukee Detroit'i eleyemez büyük olasılık ama bu takıma %60 yüzdeyle oynayıp 124 sayı atabilmek takdire şayan  worship
3  Pano / NBA / Re: Playoff 2006 yarışması (ödüllü :P) on: 23 Apr 2006 - 21:47:25
gördüüm kadarıyla halen tahmin yapılıyo. işin içine ödül girdiine göre ben de kuralları devreye sokuyorum ve maçlar başladıktan sonraki tahminleri siliyorum. cc ve spirit, kusura bakmayın çocuklar.

Ben tahmin yaptığımda Cle-Was maçının ilk yarısı bile daha bitmemişti sanırım, ki zaten takip etmiyodum ntv'den seyredeceğim için, malum biraz gecikmeli veriyordu orada. Ki sonucu bilseydim bile tahminim değişmeyecekti. Ama kural kuraldır, kısmet değilmiş napalım Smiley
4  Pano / Fantezi Oyunlar / Re: Fast Break 'VGM' 2005 - 2006 on: 18 Oct 2005 - 23:24:55
Team Spirit
5  Pano / Fantezi Oyunlar / Re: UEFA Champions League Fantasy Football (2006 sezonu) on: 12 Sep 2005 - 18:13:29
Ben de Team Spirit olarak yerimi aldım.
6  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: ÖSS on: 22 Aug 2005 - 02:12:31
Tebrikler Gani, bizim bölüme girmişsin Smiley. Allah kurtarsın şimdiden, beni kurtardı geçen sene mezun oldum. Makine mühendisliği zordur ama iyidir yine de. Hoca seçiminde yardımcı da olurum elimden geldiğince istersen.
7  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Yokoluş.... on: 13 Aug 2005 - 20:08:39
Ben de bir makina mühendisi olarak arabalarla ilgili bildiklerimi belirteyim. Genelde elektrikli arabalar çok temiz olarak görülür, çünkü kullanım sırasında egzoz emisyonu yapmaz ama pil üretimi çok pis bir iştir ve bu iş sırasında da çevreye zararlı işlemler gerçekleşir, bunları da göz önüne almak lazım. Elektrikli arabaların içten yanmalı motorlara göre ayrıca güç ve depolama bakımından ciddi dezavantajları vardır. Elektriği pillerle depolayacaksan bunları belirli aralıklarla şarj etmen lazım (şarj işlemi genelde uzundur ve saatler alır), 3-4 yılda bir 5000 dolar civarı bir para ödeyip pilleri yenilemen lazım. Güç bakımından da çok zayıflar, yani arabanın ivmelenmesi zor oluyo ve ulaşabileceği maksimum hız sınırlı. Buna alternatif olarak hibrid araçlar çıktı, duymuşsunuzdur, bu arabalarda hem benzin hem elektrik motoru var. İvmelenmenin önemli olduğu düşük hızlarda benzin motoru çalışıyor, hızlandıktan sonra sabit hızla giderken de elektrik motoru devreye giriyor. Pilleri de benzin motoru şarj ediyor. Bu önemli yakıt tasarrufu ve çevre için de daha temiz bir alternatif demek, ama biraz pahalı oluyo bu arabalar Smiley.

Bir başka alternatif yakıt hücreli arabalar. Bu arabalarda yakıt hücreleri denen yerlerde hidrojen ve oksijen reaksiyona giriyo, bu işlem sırasında üretilen elektrik bir elektrik motoruna gönderiliyo ve burda mekanik harekete dönüşüm gerçekleşiyor. Bu arabaların egzozu su Smiley. Pil sorunu yok ve oldukça temiz, gelecekte çok önemli bir yeri olacak sanırım. Aşağıdaki kaynakta basitçe anlatılmış çalışma prensibi

http://www.hidrojenforumu.com/gm/yakithucresi.html

Oksijen kaynağı hava, hidrojeni depolamanın çeşitli yolları var, yani depolama sorunu çözülmüş oluyor. Güç sorunu için ise yukarıdaki kaynkata pil paketinden bahsediyor, ben derste hiç duymadığım için bilmiyorum ne derece etkilidir. Ama gelecekte bu tip arabalar görmemiz oldukça olası.

Biodizelden de bahsedilmiş önceki mesajlarda, ona da değineyim. Biodizel bildiğimiz dizele iyi bir alternatif, yalnız biraz daha pahalı. Bizim arkadaşlar biodizelle ilgili bir ödev hazırlamış ve sunmuşlardı. Orada bir video göstermişlerdi. Videoda amerikalı bir grup sadece biodizelle tüm ülkeyi dolaşmışlardı. Biodizel için gittikleri yerlerde restoranlarla anlaşıp ucuza oralardan kullanılmış yağları alıyolardı ve biodizele dönüştürüyorlardı (bu kolay bir işlem, evde bile yapabilirsiniz diyodu videoda). Özellikle is atığı olmadığı için oldukça temiz bir yakıt biodizel, dizele göre. Şu anki kullanımda dizelin içine %20 oranında katılarak kullanılıyor, bu bile egzoz emisyonlarını çok azaltıyormuş. Bizim arkadaşarın anlattığına göre (yaklaşık 2 yıl önce) Türkiye'de 4 tane biodizel istasyonu varmış.
8  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Geçmiş zaman olur ki... on: 7 Aug 2005 - 01:46:46
Nills ve Uçan kaz diye de bir çizgi film vardı, rex diye bir tilki vardı, her bölüm kazı yemeye çalışırdı ama başaramazdı. Her bölümün sonunda intikamım acı olacak derdi, onu hatırladım şimdi Smiley. Çizgi romanı da vardı sanırım.
9  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Uyuz olurum!!! on: 15 Jul 2005 - 01:09:41
F klavye Türkçe'ye Q klavye ise İngilizce'ye daha yatkın,ancak Türkçe yazmamıza rağmen ben de dahil olmak üzere çoğumuz q klavyeye alışkın olduğumuzdan dolayı f klavye kullanmak zor geliyor.

Konu başlıktan biraz sapacak ama bu konuda bildiğimi söyleyeyim. F klavyenin olayını tam bilmiyorum ama Q klavye ingilizceye pek yatkın değil. Eskiden daktiloların kullanıldığı zamanlarda çok hızlı yazıldığında harf çubukları birbirine takılıyomuş. Bu yüzden millet hızlı yazamasın diye Q klavye icat edilmiş. Bu klavyede sık kullanılan harfler dağıtılmış ve ağırlıklı olarak klavyenin sol tarafına yerleştirilmiş (daha zayıf olan sol elini kullanırsan hızlı yazamazsın diye). Farkındaysanız ingilizcede çok kullanılan a, s, w, e, r, c gibi harfler sol tarafta. Ben bunu da internetten ya da arkadaştan değil de, sosyolojik bir değerlendirme yapan ciddi bir kitaptan okuduğum için doğrudur diye düşünüyorum.
10  Pano / NBA / Re: Batug.com Yılın 6. Adamı ***FİNAL OYLAMASI*** on: 12 Jul 2005 - 14:53:58
Alim Karasu  Afro
11  Pano / Basketbol Diğer / Re: Beyazlar neden beceremez? on: 6 Jul 2005 - 23:17:57
arkadaştan duymuştum doğru olup olmadığı bilmiyorum ama bu zencilerin beyazlardan daha kaslı,güçlü yapılı olmalarının nedeni zencilerin ataları çok önceden esir olarak kullanılıyolarmış. Esirlerde çok güzlü ve kalıplı kişilermiş.(cümle pek düzgün olmadı ama neyse)

Bunu bizim İşletme Hukuku hocası da demişti (valla konu nasıl açıldı hiç hatırlamıyorum). Amerika'ya getirilen kölelerden sadece güçlü ve dayanıklı olanların hayatta kaldığını, şimdiki zencilerin de onların genlerini taşıdığı için sporda başarılı olduklarını anlatmıştı (seleksiyon olayı yani). Tabi bu iddia şu anda Afrika'dan olup atletizmde başarılı olanları açıklamıyor.
12  Basketbol / Milwaukee Bucks / Re: Off-season 2005 on: 3 Jul 2005 - 02:00:19
Ben Redd'i çok severim ama Bucks'ın önerdiği para bence de çok fazla. Cleveland gibi bir takıma Redd gibi bir şutör çok faydalı olur ama Milwaukee bu parayı önerdikten sonra artık Redd bir yere gitmez diye düşünüyorum. Giderse de Ray Allen ya da Michael Finley'nin gelmesi durumunda yaş konusu dışında Bucks için bir dezavantaj oluşmaz.
13  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Platonikler on: 7 Jun 2005 - 23:02:20
Öğlen sevgili Arda Başkan'la da fikir birliğine vardık, dediğimi de size aynen aktarıyorum;
"Bunları nasıl eledik? Allah belamızı versin!"

Bizi affedin


Özellikle Jamie ve Michelle benim favorim, uzun süredir takip ediyorum onları  Grin
14  Basketbol Dışı / Serbest Kürsü / Re: Platonikler on: 7 Jun 2005 - 20:16:25
Bugün passaparolada görüğüm Vildan Atasever gerçekten muhteşem bir varlık. Kadın isterse adlı dizide de oynuyomuş ama ben o diziyi seyretmediğim için bu zamana kadar keşfedememişim kendisini  Smiley. Resmini de koymak isterdim ama internette giyinik bir tane fotoğrafını bulamadım  Cheesy, çıplak resim de koymak istemedim. Yine passaparolada gördüğüm ablası Burçin Atasever de onun kadar güzel  Afro.
15  Basketbol / Miami Heat / Re: Gecenin Maçı on: 3 Jun 2005 - 16:38:49
Wade'in sakatlanıp çıktığı maçta (gerçi sakatlanana kadar da çok iyi oynamıyordu), Damon Jones'un, Udonis Haslem'in, Rasual Butler'ın hücumda, Eddie Jones'un da savunmadaki önemli katkısıyla Miami maçı aldı. Takım savunması da genel anlamda çok başarılıydı. Wade'in sakatlığının ciddiyeti serinin geri kalanında belirleyici olur. Bence seri 7. maça gidecek ve Wade sağlam olursa Miami, yoksa Detroit finale çıkacak diye tahmin ediyorum.
Pages: [1] 2 3