Welcome, Guest. Please login or register.
15 Dec 2018 - 11:32:15
Google
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş 0 Members and 2 Guests are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 ... 18 19 20 [21]
Author Topic: İş  (Read 72345 times)
gilamaniac
Kiwi
Pro. Member

Iker Casillas

View Profile WWW
« Reply #300 on: 1 Aug 2017 - 13:35:22 »

Memlekete geri dönüş yaptım ve Bugün itibari işe ICBC Bursa Şubesinde çalışmaya başladım .
Bursa daki ve bursaya gelen arkadaşları beklerim

Son Turnuva Şampiyonu
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #301 on: 5 Aug 2017 - 23:35:09 »

Başarılar.
« Last Edit: 5 Aug 2017 - 23:37:46 by Cordoba » Logged
HotSauce21
Yalçın Şeker Fanatiği
Pro. Member

4 touchdown one game Polk High -- all city

View Profile WWW
« Reply #302 on: 14 Aug 2017 - 13:19:45 »

Memlekete geri dönüş yaptım ve Bugün itibari işe ICBC Bursa Şubesinde çalışmaya başladım .
Bursa daki ve bursaya gelen arkadaşları beklerim

Ooo hayırlı olsun Gökhan, başarıların devamı dileğiyle...

Reflector
1. Do the Sauce2k except when you catch it, catch it on the outer side of the ball like your hitting/reflecting it back to you
Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #303 on: 28 Jul 2018 - 17:13:54 »

SGK ilk girişi 1993 yılı içinde (yasa artık hangi gün çıkarsa o günü) ve öncesi olup, emekli olamayan çalışanları ilgilendiren mutlu bir haber. Dilerim bu iş olur.

Kaynak: http://m.memurlarahaber.com/haber/emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-yeni-kanun-teklifi-verildi-21047.htm

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- "31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

''GEÇİCİ MADDE 70-    8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu Kanun ile mülga sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre, emeklilik için gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlamayanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 3 ay içinde Kanuna yazılı olarak başvuranlara yaşlılık aylığı bağlanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.''

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 (Yani demek istiyor ki; Yasa çıktığı gün ve öncesinde şartları yerine getiren hak eder. Diyelim ki 1 Kasımda çıktı. 2 kasımda şartları tamamlayan yaşa takılmaya devam edecek ve yeni bir düzenleme yapılana kadar yaşını bekleyecek. Yayımlandıktan 3 ay sonra bu geçici madde hükümsüz olacak)

X.X.1993-08.09.1999 arası girişliler de yaşa takılmaya devam edecek. Onlar da bir dahaki düzenlemeye girer.

Bu sitede yukarıda yazılı yasadan yaralanacak kişi sayısı tek elin parmağını ancak geçer. Ben, Batuğ, Selim, Ö.Menemencioğlu, PistOnur, Özgürr, Riversking gibi.  Ama ben yine de bilgilendireyim. Belki ileride siz de 60ı beklemekten kurtulursunuz.

Şimdi size bunlar masal geliyor." Ne diyo bu yeeaah" diyorsunuz.  Nasıl olsa şu zaman için işiniz gücünüz, maaşınız, geliriniz, Avrupa'da fellik fellik gezecek, topluca Dünya Kupasına gidecek paranız var. Linkedin'de bazılarınızı görüyorum. Takdir de ediyorum. Gayet güzel giden işleriniz var. Ama, dilerim olmaz ama, 40 yaşından sonra beklenmedik anda işsiz kaldığınızda 1000 TL emekli maaşını arayacaksınız. Çünkü işverenler size iş vermeyecek. 657 de değilseniz perişanları oynayacaksınız. İsterseniz mesleğinizin haşa allahı olun, miadınız tükenmiş olacak. Gördüğünüzden geri kalabileceksiniz. 50 yaşında el kapısında 35 yaşındaki patrondan iş dilenme ihtimalinizi gözünüzde canlandırın. 1980 ve sonrası doğanlar şanssız nesil. 55 yaşında bile iş aramak zorunda kalacak.

YK üyesi, CEO veya üst düzey aranan bir koordinatör değilseniz başvurunuza bakmıyorlar hiç. Kapılar suratınıza kapanmıyor bile. Çünkü o kapıya çağıran bile olmuyor. "Ne var kendimi ıspatladıktan sonra, kendimi gösterdikten sonra neden olmasın" diyeceksiniz. Kendinizi gösterecek, kanıtlayacak bir işyeriniz olmayacağından , bu dediğiniz de olmayacak. Ben geçen yıl birinin yönlendirmesi ile girdiğim bir şirket grubundan saati saatine 1 hafta sonra , tuşa dahi dokunamadan geri çıkarıldım. 46 yaşında biri oranın insan kaynakları işlerinin yoğunluğuna uyum sağlayamazmışmışmış. Halbuki bilgimle hepsinin donunu parmağımda çalkalar, duvara yapıştırırım.

1983 ve öncesi doğumlulara ve haliyle iş hayatında tehlike çanları çalmaya başlayan forum ahalisine uyarıdır. Öz güveniniz tükeniyor. Daldan dala atlama dönemi de bitiyor. O yüzden, işin özeti ya kamuya kapağı atın ya da işinizi kurun. Bağımlı çalışacaksanız da senelerce çalışacağınız bir yere sabitlenmeye bakın. Maceraya da girmeyin. CV'lerinizin önemi olmayacak bir süre sonra. Bakmayacaklar bile. Anca kağıt toplayıcılara sermaye olur.

Bu arada şunu da hatırlatayım. Stajda sigortalandıysanız, bu başlangıçtan sayılmıyor.

Bu konularda sorusu olana cevap verebilirim.

« Last Edit: 19 Aug 2018 - 01:16:52 by Cordoba » Logged
riversking
Pro. Member

twitter.com/EkiciHakan

View Profile
« Reply #304 on: 1 Aug 2018 - 12:21:32 »

Maalesef gerçekler böyle. Benim de 2 sene sonra yaş da doluyor. Ama çocuklar daha küçük çalışmak şart. Emekli olup çalışma hayali de maalesef işverenin o andaki ruh haline göre değişiyor.

Vazgeçilmez diye bir şey de yok harbiden, kağıttaki yaşı gören fiziki duruma, bilgiye vs bakmıyor. Tabi bazen şans bazen de tanıdık, dayı vs durumları ile orta yaş ve üstü de işe alınıyor ama çok sık rastlanmıyor elbette.

Cordoba
Newbie
*

View Profile
« Reply #305 on: 2 Aug 2018 - 02:10:49 »

Benim de 2 sene sonra yaş da doluyor. Ama çocuklar daha küçük çalışmak şart.

Ben de 7 yıl 9 ay takıldım. 6 yıl 2 ay kaldı. Yasa çıkarsa yaklaşık 6 yılı kurtaracam.

Yalnız yasa taslağında, yasa yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde başvuru yapılması isteniyor. O yüzden işyeri ile anlaşıp, emekli olarak çalışmaya devam etmelisin. Eğer o 3 aylık başvuru süresi kaçarsa , takılmaya devam.

Benim şu an resmiyette bir işim yok. Bir mali müşavir bürosuna dışarıdan destek veriyorum. Yalova'daki bir firmanın muhasebesini başka bir mali müşavir adına takip ediyorum. Birkaç da apartman defterim var. Böyle 3-5 derken bişeyler topluyorum. Maalesef ki 40+ yaştaki kişiler de böyle el altı kaçamak işlerde idare etmek zorunda. 2 yıldan fazladır da prim ödemiyorum, çünkü primim dolduğundan ödedikçe maaş düşecek. Evli olmadığım için avantajım evlilere göre daha fazla tabi.
« Last Edit: 2 Aug 2018 - 02:24:24 by Cordoba » Logged
riversking
Pro. Member

twitter.com/EkiciHakan

View Profile
« Reply #306 on: 2 Aug 2018 - 13:54:55 »

İş yeri ile anlaşıp emekli devam etmek konusu patronun inisiyatifinde olunca endişe ediyor insan haliyle. Evli ve çocuklu olmak çok bağlayıcı bir durum, elbette bekar olmak çok rahat değildir ama evlilik, çocuk her konuda bağlıyor. Oturduğun mahalleyi değiştirmek bile bazen çok sıkıntı doğurabiliyor.

Prim dolduğu için hali hazırda (yaştan dolayı) çalışanın muhtemel emekli maaşının düşmesi de aklıma hiç yatmayan saçma bir uygulama. Bizzat görmedim ama söyleyeni çok duydum.

Pages: 1 ... 18 19 20 [21]
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol Dışı  |  Serbest Kürsü  |  Topic: İş « previous next »
    Jump to: