Welcome, Guest. Please login or register.
20 Oct 2019 - 23:42:55
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: "Allan Houston exception" ve sonrasında olası hareketler 0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] 2 3  All
Author Topic: "Allan Houston exception" ve sonrasında olası hareketler  (Read 10332 times)
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« on: 26 Jun 2005 - 22:20:05 »

bu kuralın tam olarak neye yaradıını henüz çözebilmiş diilim. anladıım kadarıyla kontratı çok fena yama olmuş bi elemanı waive ediyosunuz, ancak halen parasını ödüyosunuz ve aldıı miktar capte gözüküyo. sadece salary'nin üzerine çıkmış takımların lüx vergisinden kurtulmaları için organize edilmiş bi hareket.

ancak bugün cba topiinde biri cap'ten düştüünü falan yazmış, öyleyse inanılmaz kebap bi olay olur ve çok takım bu olaydan güzel ekmek yer.

mesela kural 2. şekildeyse ben orlando gm'i olsam steve francis'i paketlerim, howard ile yarı saalam hill üzerine bişiler inşaya çalışırım.

öyle olmasa bile (1. şekil) waive edilesi birçok oyuncu var houston dışında, misal bizim takımda lafrentz var, faydalı bi baba, kötü gün dostu ama 10 milyon dolar.

konuşun bakalım forum ahalisi, off-season geyikleri başlasın ufaktan.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
http://torinolu.blogspot.com
capfiller
Full Member

View Profile
« Reply #1 on: 26 Jun 2005 - 23:10:23 »

ancak bugün cba topiinde biri cap'ten düştüünü falan yazmış,
O biri ben oluyorum. Az önce baktım Hoopswordten  Steve BskBall Kyler'ın yazısından almışım.
Yabancı forumları da taradım şöyle bir, denk gelmedim. Neyse ifade öteki postta yazdığım gibi ama bir kez daha buraya yazayım.

#10 – The One Time Cut Exception & Luxury Tax… The NBA will allow each team to cut one player this summer, without tax penalty on that cut – teams will still be required to pay that player what is guaranteed under their contract, but this will give several teams a chance to cut dead weight or bad contracts. This will be a one time rule, and will likely be dubbed the “Allan Houston” Exception…

Ama şöyle bir düşününce eğer Cap'ten düşülmeyecekse böyle bir exception neye yarar ki. Adamı waive edersin yine aynı yere gelir. Buradaki exception; bir defaya mahsus olmak üzere, bir oyuncunun kontratını waive edebileceğini burada garanti ettiğin parayı ödeyeceğin, bunun vergisini de vereceğin; ama normal waive den farklı olarak, capten de düşebilme olanağı sağlıyor.

Topicin sonrası kısmı içinse kendi takımım için düşünürsem; bizim de içte patlayan bir kontratımız var, Grant. Bu adamı waive etsek de capin altına inmiyoruz. Ama waive etmezsek de elimizde kalacak kesin olarak. Burada P-Jax in tercihi ön planda, adamdan 25 dakika ve civarı faydalanmayı düşünmüyorlarsa, kullansınlar exceptionı. Ama ben kullanacam, hatta vakti geldiğinde Şubat ayında (2007 Şubatı) trade malzemesi yapacam derse kalsın.
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #2 on: 26 Jun 2005 - 23:14:51 »

cap'ten düşmezse şöyle bir katkı saalar, o adamın kontratı sebebiyle takım sahibi ödedii milyonlarca dolarlık lüks vergisini ödemez. ancak cap'ten düşere bu new york gibi elinde en az 1 tane kol gibi kontrata sahip adam bulunan takımlar lehine bir haksızlık olur, bu yüzden şeyettim.

kaan abi bu topii okursa bir açıklık getirirse sevinirim.

“With the caliber of guys on the team,’’ Wallace said, “with Paul, Kevin, Ray, Big Baby, a whole lot of guys, it’s going to be fun. We’re pretty much tired of beating up on each other and we’re looking forward to that first game against Houston"
capfiller
Full Member

View Profile
« Reply #3 on: 26 Jun 2005 - 23:17:08 »

cap'ten düşmezse şöyle bir katkı saalar, o adamın kontratı sebebiyle takım sahibi ödedii milyonlarca dolarlık lüks vergisini ödemez.

Aga ben belirtme gereği duymadım ama bir daha yazayım Belirteyim madem;
without tax penalty on that cut

PS: Abi ikili diyalog halini almaya başladı. İstersen özelden devam edelim. Ayrıca o kadar alıngan olmana gerek yok, senin ingilizcene bir laf etmedim.
« Last Edit: 26 Jun 2005 - 23:27:53 by capfiller » Logged
OscarRE
Stern'ün Çiftliği
Administrator
Pro. Member

ne bakıyon lan?

View Profile WWW
« Reply #4 on: 26 Jun 2005 - 23:23:01 »

saolasın az çok ingilizcem var, anladım o kısmını. ben senin

Ama şöyle bir düşününce eğer Cap'ten düşülmeyecekse böyle bir exception neye yarar ki.

soruna cevap verdim.

ancak orda bahsedilen tax penalty bambaşka bişey, oyuncuyu waive ederken normalde ödemen gereken bi miktar bu; benim bahsettiim luxury tax adı altında geçen ve new york'un allan houston sebebiyle 2007 yazına kadar 30 milyon dolar civarı ödemesi gereken para.
« Last Edit: 26 Jun 2005 - 23:25:53 by OscarRE » Logged

capfiller
Full Member

View Profile
« Reply #5 on: 27 Jun 2005 - 04:47:44 »

Akşamüzeri yukarıda yaptığımız tartışma üzerine OscarRe ile olayı gece kesinleştirmek üzere, konuştuk. Gecenin şu vaktinde okuduklarım makale ve postlar sonrası gördüm ki; haklısın.

Açıkçası ben yabancı forumlarda Grant’i yollayalım, Cap’ten düşelim havadislerinin galeyanına geldim. Ama, anladığım kadarıyla kazın ayağı öyle değil. Yani, bir düşme söz konusu değil. CBA de kurulan her cümleye tabii ki dikkat etmek gerekiyor. Bu seferde anladığımı anlatayım. Bu exception tamamen takım sahiplerinin biraz daha belini doğrultması amacıyla çıkarılmış.

Açarsak, yukarıda verilen şartlar sabitken (bir kez yapma,bir oyuncuya yapma vb... ); düşülen bu tutar luxury-tax için hesaplanan tutardan düşecek. OscarRe’nin kast ettiği tax içinse böyle bir hak yok. Bunun verilmesi gerektiği de, açıkça belirtiliyor.

Yani hadise en son anlaşıldığı kadarıyla; salary ile alakalı değil gariban takım sahiplerinin biraz bellerini doğrultması için yapılmış. Peki bu son izlenime nerden kapıldım. İki tane yazı var biri; Finley için bu kuralın işletilme olayı için, diğeri Houston için yazılmış.

Alakalı cümleleri yazıyorum. Sahipleri ile beraber:

Is Finley next to go?

09:48 AM CDT on Friday, June 24, 2005

By EDDIE SEFKO / The Dallas Morning News

.... But because the Mavericks' payroll is so high, Cuban also has to pay a dollar for every dollar that they are over the luxury tax. By jettisoning Finley, he could knock $15 million off his luxury tax next season. The Mavericks were well over the $61 million luxury-tax threshold last season. Essentially, the remainder of Finley's $51 million contract could cost Cuban $102 million if they remain over the luxury-tax threshold, which is probable if Finley is retained....
( Nelson da bir kelam etmiş  aynı haberde ) Under the new CBA, a player could be released and you would save that money off the tax," president of basketball operations Donnie Nelson said. "Every team in the NBA has a player who fits that mode.

Knicks ready Allan tax ax

Deal will allow $40M savings

By FRANK ISOLA
DAILY NEWS SPORTS WRITER

... The Knicks are expected to take advantage of the one-time only offer and would save approximately $40 million if they waive Houston, the oft-injured shooting guard team president Isiah Thomas has been trying to remove from the roster since last year.

Houston, 34, who has played in just 70 games over two seasons because of an arthritic knee, is scheduled to earn $39.8 million over the last two years of his contract. If the Knicks cut Houston, they are still obligated to pay his entire salary, and his contract would still count against the salary cap.

However, the Knicks may be $45 million over the luxury-tax threshold next season and would have to pay a dollar-for-dollar tax. By releasing Houston, who will earn $19.125 million in 2005-06, they would eliminate the same amount that Dolan, the Garden chairman, would have to pay in luxury tax...

Haberler bunlar CBA ile ilgili genel birkaç yazıya da baktım. Benim ilk iddia ettiğim gibi açıklama orada da yok. İşin aslı benim anladığım kadarıyla böyle...
Toni Kukoc
Forum Fordçusu
Administrator
Pro. Member

View Profile
« Reply #6 on: 27 Jun 2005 - 15:53:05 »

Kanimca waive edilebilecek oyuncular:

Boston- Raef LaFrentz
Chicago-Antonio Davis
Cleveland-Eric Snow
Dallas-Michael Finley
Detroit-Carlos Arroyo
Golden State- Adonal Foyle (?)
Houston-Juwan Howard
Indiana-Jonhattan Bender
Lakers-Brian Grant
Memphis-Cardinal/Tsakalidis
Milwaukee-Calvin Booth
New York-Allan Houston
Philadelphia-Aaron McKie
Portland-Theo Ratliff(?)
Sacramento-Corliss Williamson
San Antonio-Rasho Nesterovic(?)

Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #7 on: 27 Jun 2005 - 16:52:05 »

lakers etmez. çünkü grant'in kontratını çıkarsak da cap'in altına inmiyoruz. ödenecek vergiyi de göze alırlar muhtemelen. grant'in kalması iyi olur, hem yedek olarak, hem de bir sonraki sezon takas malzemesi diye kullanmak adına. bi de phil ona kafayı takmış durumda. ilk 5 olarak kullanmaz ama o tip forvetleri sever phil (bkz: horace grant), yararlanmak isteyecektir mutlaka.

bulls'un da davis'i bırakacağını sanmıyorum, takımın veteran lideri.
Toni Kukoc
Forum Fordçusu
Administrator
Pro. Member

View Profile
« Reply #8 on: 27 Jun 2005 - 17:10:22 »

simdi agabey,

zaten maksat cap'in altina dusmek degil. cunku zaten o kontratlar capde gozukmeye devam ediyor. Grant'i waive etmeniz halinde olasi 30M$'lik lux vergisinden yirtacaksiniz ki bu da P-Jax'in alacagi paraya esdeger. Ayrica Grant ile daha ucuza tekrar imzalama sansiniz da var. Hic bir takimin mid-level'den fazalasini verecegini sanmam kendisine.

piston'r
eye in the sky
Veteran
Pro. Member

R.I.P

View Profile
« Reply #9 on: 27 Jun 2005 - 17:33:22 »

zaten capinde eski kontratıyla yer işgal eden bir adamla bir daha nasıl yeniden kontrat yapcan olm.. olur mu öle şey.. başka takımlar alabilir o ayrı..

açıkçası bu kuralın capten düşüp düşmeme kısmı beni çok ilgilendirmiyo.. onu Cuban'la Thomas düşünsün..beni ilgilendiren yanı bu sayede bu off-season'da birçok fazladan fa çıkacak olması.. bunların hemen hepsi overpaid olmuş, ve eski takımlarında kıçlarını devirip yatmış oyuncular da olsa yine de mid-level'a anlaşılabilecek ve takıma katkı yapabilecek oyuncular..

tabi bu oyunculara sulanacak bir sürü takım da çıkacaktır, özellikle ucuza veteran oyuncu arayışında olan genç takımlar ve tabi bu sezon şampiyonluk yarışına girmiş ve gelecek sezon için kadrosunu güçlendirmek isteyen diğer takımlar.. kadro darlığı çeken miami, bu sezeon reggie'yi kaybedecek olan indiana, kadrosunu derinleştirmek istiyecek phoenix ve tabi biz ve spurs kesinlikle bu oyuncularla ilgileneceklerdir.. ancak bu takımların hiçbiri mid-level ın üstüne çıkamayacağı için sanırım oyuncuların tercihleri öne çıkacaktır..

Form a Fuckin\\\' Wall
Toni Kukoc
Forum Fordçusu
Administrator
Pro. Member

View Profile
« Reply #10 on: 27 Jun 2005 - 17:39:39 »

agabey olayin o noktasini tam net degil zaten. tekrar konrtat yapma olayi olabilirse cok sey degisir bence.

riversking
Pro. Member

twitter.com/EkiciHakan

View Profile
« Reply #11 on: 27 Jun 2005 - 17:45:43 »

ayziyahın burdaki derdi takımı elın uyuzunun kontratı için bi daha ekstra lüks vergisi ödememek, yani capin altında bi oyuncuya para ödüyor sitatüsünde devam edecek uyuzu serbest bırakırsa... salary'de yer işgal edecek yani.

Yanlzı yine elın huystın için düşündüğü bi de sakatlıktan emekli olma durumu var öyle bişiy yapmayı istiyo tamıs ama buna elınhustın yanaşmıyo ben katır gibiyim oynayacam diye. çünkü o tür bi emeklilik olursa 2 senelik salary işgal süreci 1 seneye düşüyor ve seneye salaryde yer almıyacak demek oluyor..

ayziyah para olayından çok adam temizleme olayını önemsiyor, tabi bu arada da biraz paramızı kurtaralım mantığı yok deil..

Majere
Moderator
Pro. Member

Ben acı yazıyorum

View Profile
« Reply #12 on: 27 Jun 2005 - 17:59:35 »

abi allah aşkına normal yaz şu isimleri. neye yaradığını anlamadım ama okurken benim kafam bulanıyo, ilk anda algılayamıyorum bazılarını.  utangac
tuncaboylu
Die For Duncan!
Yazar
Pro. Member

Duncan attack

View Profile
« Reply #13 on: 27 Jun 2005 - 18:11:36 »

Kanimca waive edilebilecek oyuncular:

San Antonio-Rasho Nesterovic(?)

Spurs Rasho'yu waive etmez, cunku zaten lux vergisi odemeyecek.
Ayni zamanda boyu itibariyle her an bir keriz bulunup takas edilebilir.
Bu yuzden onumuzdeki 4 sene boyunce senelik 7 milyon dolar az cap kullanmayi istemeyecektir Spurs.

Seneye de şampiyon görelim sizi
Bassy...
J-Will
Jr. Member
**

Only God Can Judge Me

View Profile
« Reply #14 on: 27 Jun 2005 - 18:55:17 »

Bu en çok golden stateimin işine yarar hemen foyle u postalarız yanına bi kaç kişi daha eklemek lasım camiamızın bi yerindeki kazık biraz olsun hafifler hiç değilse.

Pages: [1] 2 3  All
batug.com forum sayfalari  |  Basketbol  |  NBA  |  Topic: "Allan Houston exception" ve sonrasında olası hareketler « previous next »
    Jump to: